Nederland slaat België met 1 0 Het verloop van.den wedstrijd Maandag 3 Mei 1937 No. 18 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang Vente scoorde het eenige doelpunt Een resultaatdat niet geheel bevredigt De 10 stand in de 25ste minuut verkregen. (Van onzen redacteur). In Hel machtige Feyenoord-Stadion te Rotterdam, dat met z'n enorme tribunes een majestueuzen aanblik bood, heeft het Nederlandsch elftal gistermiddag met 10 van België gewon nen en daarmede voldaan aan den wensch der tallooze land- genooten, die na het teleurstellende resultaat van Antwerpen zoo vurig op een zege der onzen gehoopt hebben. Het „wij moeten winnen" onzen spelers na de Antwerpsche nederlaag dagelijks als een slogan ingegeven heeft succes gehad en met een bevredigende balans kan Oranje daardoor dit seizoen nog besluiten! Dat wij ongeacht dit alles met slechts gemengde gevoelens aan onze indrukken uiting geven, vindt z'n oorzaak in het spelbeeld van dezen wedstrijd, dat o.i. in den uitslag geen zuivere weerspiegeling gekregen heeft. Doelpunten maken is de voornaamste taak. welke een elftal zich in iedere ontmoeting te stellen heeft, en waar de Nederlandsche ploeg in dit opzicht suc cesvoller was dan de Belgen, zou men concludeeren mogen dat deze 10 over winning verdiend is geweest. Maar is daarmede aan ons sportief gevoel vol daan? Kunnen wij er vrede mee hebben een elftal het beste en het sterkste te noemen (omdat het overwinnaar is!), terwijl we weten dat de tegenpartij het de loef heeft afgestoken: zoowel in po sitiespel als in technische vaardig heidEn aan dat laatste valt per saldo toch niet te twijfelen! Een feit staat vast: Holland's superioriteit over de Belgen is verdwenen. Met een krampachtige verbetenheid heeft Oranje zich kunnen handhaven (niet zonder geluk boven dien), maar er zijn perspectieven in het Belgische spel, welke doen verwachten dat het dat onzer landgenooten binnen afzienbaren tijd evenaren, ja waar schijnlijk overtreffen zal Niet als vanouds. Op dezen zonnigen voorjaarsdag heb ben de elftallen van Nederland en Bel gië een wedstrijd gespeeld, die wel rijk was aan een zekere spanning, maar die tastend in onze memorie toch niet met de „ouderwetsche" ontmoetingen tegen onze Zuiderburen op één lijn kon worden gesteld. Vente's doelpunt, in de 25ste minuut met een kopbal gescoord na aangeven door Bakhuys, was de ver diende bekroning van een zeer fraaien en verrassenden aanval, maar emotio- neele momenten, als deze, waren er te weinig, vooral aan Hollandsche kant, om de sfeer tot het uiterste te laden en het publiek door een laaiend enthou siasme te bezielen. Natuurlijk: men óntstak in geestdrift over het doelpunt der onzen, men moedigde Oranje aan zooveel men kon. men was ner veus tot de laatste seconde, omdat de ge lijkmaker elk oogenblik kon worden ver wacht, maar men voelde tevens dat er iets ontbrak, dat men door het spel niet zooda nig „gegrepen" werd als dat wel het geval is geweest in den tijd toen vrijwel ditzelfde elftal (doch met Mijnders en Weber) haar grootste en werkelijk weergalooze triomfen vierde. Aan de strijdlust der beide ploegen heeft dat niet gelegen, want tot het eindsignaal is er van weerszijden gestreden met groote vinnigheid en een wilskracht, die bewonde ring afdwong. Onstuimig waren vooral te gen het laatst de Roode Duivels in den aan val. Flitsend ataqueerde hun voorhoede keer op keer, bezield door den wensch gelijk te maken en de mogelijkheden uit te buiten, welke geschapen waren door het gebles seerd raken van Bakhuys! Tegen de Bel gische defensie had onze aanval toen geen kans meer en de halflinle der Roode Dui vels (van de dreiging van onzen roemruch- ten midvoor bevrijd) kon zich geheel wijden aan haar offensieve taak. Holland raakte meer en meer in het gedrang, hardnekkig en volhardend tot het uiterste liep de te genpartij telkens opnieuw storm, maar onze prachtige verdediging met Caldenhoven Toch: als geheel waren er teleurstel lende factoren in het spel van Van Heel en Anderiessen (die vermoedelijk -o- Om kwart voor drie stellen de elftallen »ch in de Zaterdag vermelde opstel ling op. Verloop wedstrijd. De Belgische aanvoerder Stijnen heeft den toss gewonnen en Bakhuys trapt dus ju. De eerste aanval is echter gericht op "et Hollandsche doel. Caldenhove, zich natuurlijk herinnerend de eerste minuut van den wedstrijd in Antwerpen, die Belgic leeds direct een doelpunt opleverde, is een gewaarschuwd man en zonder veel moeite klaagt hij er dan ook in dezen eersten stormloop te onderbreken. Ook onze voor hoede zit er reeds direct in de eerste mi- JjNéh vinnig op. doch evenals de ener gieke pogingen der Belgen, loopen ook de nederlandsche aanvallen aanvankelijk op mets uit. De Belgische vleugelspelers, van wie vooral Buyle zich in het begin van den wedstrijd onderscheidt, evenals Van Nel- jen en Wels aan den anderen kant., zetten herhaalde malen goed en scherp voor de uoelmonden, doch in den regel zijn hun voorzetten te scherp en te hard en zijn ze reeds naast en achter het doel geschoten. Joordat een der binnenspelers gelegenheid neeft. gekregen den bal te bemachtigen, herhaalde malen combineert, onze rechter vleugel Vente-Wels door de achterhoede Sfr. Belgen heen, de voorzetten van den kiemen Gorkumer worden door ons bin- "entrio ook wel goed opgevangen, doch worloopig worden Bakhuys en Smit nog leen vrije schietkansen gegeven. in de volgende minuten ontwikkelt zich Mn snel en afwisselend veldspel, waarbij de beide doelen slechts bij uitzondering in gevaar komen, zoodat Halle en Badjou voorloopig rustig kunnen toekijken zonder ook maar een keer handelend te moeten optreden. Tien minuten zijn er gespeeld, wanneer het Belgische doel voor de eerste maal in groot gevaar komt. Anderiesen heeft met een keurige lange pass Wels aan het werk gezet, een prachtige voorzet volgt, Van Nellen, die is toegeloopen, kopt, doch ra kelings over de lat verdwijnt de bal achter het Belgische doel. De Belgische aanval len, hoewel zeker niet minder talrijk, leve ren weinig gevaar op, omdat de Belgische voorhoede veel te lang combineert en dus veel te lang wacht met schieten, waardoor Wilders en Caldenhove steeds weer de ge legenheid krijgen tijdig in te grijpen en weg te werken, of fouten te herstellen. Veel gevaarlijker zijn en blijven daarente gen de aanvallen der Oranjehemden, die met goed opengehouden aanvalsspel de verdediging der Belgen trachten te pas- seeren. Tegen de lat geschoten. Een aanval over rechts, gevolgd door een prachtigen voorzet van Van Nellen, wordt besloten met een keihard schot van Vente. Via de lat verdwijnt de bal hoog over het doel in het publiek. Dat was pech. Dat had een doelpunt kunnen zijn. Van Nel len probeert het eens op z'n eentje. Na een keurige solo-ren gaat zijn schot rake lings naast. Ook aan den anderen kant noteeren we enkele goede en gevaarlijke aanvallen. Voorhoof schiet op een gegeven moment tegen een been van Caldenhove, waarna de terugspringende bal door Braille wordt naast gescheten. Langzamerhand wordt de strijd enthousiaster en vinniger. aan het hoofd, gaf geen krimp, liet zich door niets en door niemand mtlmideeren, en het was in het bijzonder haar schitte rend werk, dat Holland's overwinning on aangetast liet. Zwakke plekken in de Hollandsche ploeg. Zien wij het goed dan was de zwakke stee in ons elftal gisteren in hoofdzaak te zoe ken bij de half linie, waarvan feitelijk alleen Pauwe aan de verwachtingen voldaan heeft. De oppositie van velerlei kant, welke gedu rende het thans afgeloopen seizoen, tegen het weer opstellen van Anderiessen en Van Heel gevoerd is, scheen ditmaal toch wer kelijk in meerdere feiten haar bevestiging te vinden. Misschien dat de rheumatische aandoening, waaraan hij geleden heeft, nog niet zoodanig hersteld is om hem gelegen heid te geven reeds nu weer in topvorm te zijn, maar het was toch duidelijk dat er aan het spel van Van Heel zoowel trou wens als aan dat van Anderiessen iets haperde. Beide spelers dreven op hun on getwijfeld zeer groote routine, maar zij stonden bij de athletische Belgische voor hoede belangrijk ten achter in soepelheid en tempo, waardoor er van onze halflinie minder uitging dan wij gewend zijn ge weest, de Belgen bovendien meer bewe gingsvrijheid kregen," de taak onzer verde diging verzwaard en de steun van onze voorhoede verzwakt werd! Pas na de pauze, toen de druk der Belgen voortdurend bleek toe te nemen, zag men af en toe onze aan voerder, die gisteren, het trotsche record van Hary Denis (56 internationale wedstrij den) gebroken heeft, weer in z'n oude glo rie. Hoe prachtig stopte hij toen telkens den vijandelijken aanval, hoe handig gleed hij langs meerdere tegenstanders en hoe listig kon hij in die periode den bal naar een zijner medespelers dirigeeren! Wij denken daarbij o.m. aan het moment, waarop hij langs twee Belgen dribbelde om vervolgens over tal van Hollanders en Belgen heen het leder met een boog van uiterst links naar den rechtervleugel te plaatsen, waar de kleine Wels fraai positie gekozen had en keurig inschoot. Die kans van Wels, hem zoo magnifiek geserveerd, was niet gemak kelijk omdat de bal ineens genomen moest worden, maar als tpen heel even Fortuna aan zijn zijde gestaan had zou het leder in den uitersten benedenhoek (in plaats van enkele centimeters aan den buitenkant van den staander i terecht zijn gekomen en dan zou Holland het vergrooten van haar voor sprong in de allereerste plaats aan de tac tiek en de vaardigheid van Van Heel te dan ken hebben gehad! Holland neemt de leiding. Vijf en twintig minuten zijn er gespeeld, wanneer Vente zijn groote kans krijgt, die ■hij dan ook dankbaar benut, Smit, die als steeds ver naar achteren gekomen is, heeft den bal keurig doorge geven naar Bakhuys. Zwaar gehinderd door een tweetal Belgen kan onze midvoor die een beetje met z'n been trekt zelf onmogelijk uit de voeten komen, maar niettemin ziet hij toch nog kans om den bal door te geven naar den vrijstaanden Vente, die met een keurigen kopbal via den paal doelpunt (10). Na 25 minuten heeft Nederland dus de leiding genomen. Daverend toegejuicht door de geestdrif tige toeschouwers op de hooge tribunes, die hun wensch in vervulling zien, gaan de Oranjehemden in de volgende minuten overwegend in den aanval. De Belgische achterhoede weet evenwel door haar uit stekende opstelling gevaarlijke situaties te voorkomen. In het laatste kwartier voor de rust ko men de Belgen weer iets meer in den aan val, doch zoolang de spelers hun overigens fraai uitgevoerd korte spel handhaven en als het ware door de Nederlandsche ach terhoede probeeren te wandelen, zoolang is er voor hen heel geringe kans op succes. Vooral Caldenhove valt op door zijn uit muntend wegwerken en ook Wilders brengt in talloos vele moeilijke situaties redding. De paar helpt Holland. Vermelding verdient een vliegend schot van Braine, van waaruit de bal van den paal in het veld terugspringt en dat voor Halle ontegenzeggelijk absoluut onhoud baar geweest zou zijn wanneer het iets minder scherp gericht geweest zou zijn. We zien verder een keurigen kopbal van Voorhoof, door Halle met moeite uit het doel gestompt en door Caldenhove weg gewerkt. Het Belgische overwicht eindigt kort voor de rust, wanneer onze middenlinie er eindelijk in slaagt het spel te verplaatsen. evenals Van Nellen zijn nationalen kamp heeft gespeeld) en dat heeft op de totaal-prestatie z'n stempel gedrukt. Waarbij kwam dat ook Bakhuys allerminst in vorm is geweest! Terwijl Smit naast hem her haaldelijk in de verdediging bijspringen moest kon onze midvoor zich niet vrij maken van de bewaking, welke hij van Stijnen zoowel als van de beide Belgi sche backs ondervond, terwijl hij al van den aanvang af den indruk wekte hin der te hebben van een verleden week in een wedstrijd voor V.V.V. opgeloopen enkelblessure. Juist omdat het in den aanvang van het seizoen toen hij tegen D.W.S. gewond raakte zoo meegevallen was. heeft het publiek aan de hernieuwde blessure geen al te groote waarde gehecht, temeer omdat het niet zoo ernstig was als den vorigen keer, maar al heel spoedig zag men Bakhuys gis teren af en toe hinken en met een pijnlijk gezicht z'n enkel betasten. Tot overmaat van pech kwam hij een kwartier voor het einde zoodanig in botsing met een tegen stander, dat hij even liggen bleef, waarna hij naar de lijn strompelde om door Glen- denning en Kaufmann „behandeld'' te wor den. Een vervolgens ondernomen poging om nog weer aan het spel deel te nemen, zij het op de rechtsbuitenplaats, bleek volslagen hopeloos te zijn. Weer botste hij tegen een Belg en thans ging Bakhuys defmitief het veld uit! Hadden de beruchte invaller-be palingen der Fifa niet gegolden, wellicht dat onze midvoor dan reeds gedurende de eerste helft van dezen kamp of althans na de pauze uitgevallen was om zijn plaats aan een reserve af te staan. Nu zou zich een herhaling hebben voorgedaan van Ant werpen, indien hij het veld eerder verlaten had en tot het werkelijk bitter einde heeft Bakhuys daarom getracht zijn plicht te doen Dat hij daarbij z'n ouden vorm niet heeft kunnen ontwikkelen moet onder de huidige omstandigheden verklaarbaar wor den genoemd. Vente in uitstekenden vorm. Niet Bakhuys, maar Vente was de beste man uit onze voorhoede. Juist Vènte's ver kiezing heeft in het teeken der critiek ge staan door de ongemotiveerde en lichtelijk chauvinistische actie van een bepaalde groep Amsterdammers, die aan den A.F.C.'er Lungen de voorkeur gaven boven ieder an der, maar ook van die zijde zal men toe geven moeten dat Vente aan de gestelde eischen voldaan heeft, dat hij de waarlijke gangmaker in onzen aanval geweest is, een fraai doelpunt scoorde en zich ook verder een voor de tegenpartij zeer gevaarlijk rechtsbinnen en schutter getoond heeft. Dat hij in de eerste helft iets beter was dan in de tweede ligt voor de hand omdat toen de druk der Belgen op ons doel steeds grooter werd en hij herhaaldelijk de middenlinie te hulp komen moest, terwijl Bakhuys nog slechts op halve kracht bleek te spelen. Voor ons ging er van Vente's spel thans zelfs meer uit dan vroeger; was hij beweeg lijker, overtuigender in z'n optreden, lis tiger en doortastender in z'n combinee ren Wel doen Bakhuys en Smit nog enkele energieke pogingen om den voorsprong te vergrooten, doch wanneer de heer Argent voor rust heeft gefloten, is in den stand geen wijziging gekomen en leidt Neder land nog steeds met 10. Belgisch overwicht. Na de hervatting dreigt de eerste atta que der Belgen reeds raak te zijn als Buyle hoog voorzet en Capelle ineens inschiet, doch een windvlaag neemt den bal mee en het is zelfs van de tribunes duidelijk zichtbaar hoe het leder afdrijft en zoo doende langs den buitenkant van den paal suist! Maar nauwelijks is dit gevaar voorbij of de Belgen zijn er al weer. Prachtig is hun positiespel, fraai gaat de bal over den grond van voet tot voet en er ontstaan nieuwe kansen, dieniet benut worden! Vooral Caldenhove zit er geweldig tus- sehen en menig open doekje wordt z'n ver diende deel. maar het offensief der Roode Duivels is te fel om het te kunnen be dwingen. Zij zoeken en vinden openingen, glijden herhaaldelijk langs onze verdedi gers, doch schieten dan slecht of combi neeren op het beslissende oogenblik zoo lang dat er weer een Oranje-hemd bij is om den bal naar de andere helft te doen verhuizen. We zien Capelle eenmaal door dringen tot op slechts enkele meters voor ons doel met alleen Halle nog voor zich. Reeds denkt men aan een doelpunt, maar dan ineens draait de Belg zich om en plaatst het leder terug naar een denk beeldig partijgenoot, die een eveneens fraaie scoringkans had kunnen hebben, ir.öien hij toevallig op die plaats gestaan had. Nu 'er geen andere Belg in de buurt was. bemachtigde Anderiessen dankbaar den bal om er onze voorhoede mee aan den arbeid te zetten! Uit een corner van rechts kopt Voor hoof rakelings naast-, en een slap schot van Capelle wordt door Halle gevangen. VOETBALEen 10 overwinning van Ne derland tegen België. Ernstige verkeersmoeilijkheden te Rot terdam. LAWNTENNIS: Een 50 nederlaag inden wedstrijd tegen Zuid-Afrika. KORFBAL: Fluks bleef met 76 de baas over Achilles in haar tweeden degrada tie-wedstrijd. SCHERMEN: Nederland won den degen- wedstrijd tegen België. Van de andere drie voortwaartsen heeft Smit ongetwijfeld het hardste gezwoegd. De Haarlemmer speelde als vanouds! Hij was de schakel tusschen halflinie en voorhoede, belaagde meermalen op z'n bekende fana tieke wijze het vijandelijk doel, zwierf links en rechts en voor en achter, kon altijd nog net den bal een tikje geven als iedereen dacht dat het leer buiten z'n bereik was ge komen, en droeg er in ruime mate toe bij dat ons voorhoedespel haar open en ver rassender karakter zooveel mogelijk be hield. Wels en Van Nellen deden eveneens vele goede dingen, en hun voorzetten wa ren meestal zoo nuttig dat keeper Badjou per slot van rekening, hoewel de Belgen in het veld sterker waren, meer schoten te verwerken heeft gehad dan Halle. Fraai combineeren der Belgen. Het spel der Belgen was prettig om te aanschouwen, het was frisscher, be- heerschter, we zouden bijna zeggen: gedistingeerder, dan dat onzer landge nooten, over wier combinatie allen goeden wil ten spijt een zekere mat heid scheen te liggen, welke bijna aan machteloosheid denken deed! Schot vaardig was dat spel der Roode Duivels echter niet, ook niet nu men niet min der dan drie midvoors in den aanval had opgesteld. Het is waar dat vooral de actieve Voorhoof nog al eens onfor tuinlijk was met z'n vliegende schoten en we mogen niet vergeten dat Braine eenmaal knalhard buiten Halle's bereik tegen den paal schoot, maar de Belgen hebben toch zóóveel kansen (en soms mooie kansen!) gehad, dat het als een ernstige tekortkoming in hun spel be schouwd moet worden dat zij er hier van geen enkele hebben weten te be nutten. Dat Halle herhaaldelijk ingrijpen moest was het gevolg van scherpe voorzetten of doelworstelingen, waaraan hij met den goeden steun van Caldenhoven en Wilders telkens op zeer besliste wijze een einde maakte, maar gevaarlijke schoten: néén, Holland werkt zich even los. Bijna een kwartier duurt dit Belgisch overwicht, voordat eindelijk Oranje zich wat loswerken kan. En 't is de verdienste van Van Heel, dat hij daarin een zeer werkzaam aandeel heeft. Hij is het die Wels een mooie scoringkans geeft, waar bij deze den ineens opgevangen bal pre cies langs den verkeerden kant van den paal suizen doet. hij is het ook, die in deze periode dicht achter de voorhoede ten £LciriV3l trGkt Heel gevaarlijk kan de Oranje-aanval echter niet worden. Bakhuys wordt zwaar gedekt en daardoor ontbreekt er een scha kel in deze linie, met het gevolg dat haar stootkracht steeds minder wordt. Al duidelijker wordt het dat zij tegen deze doelbewuste Belgische defensie niet meer opgewassen is en dat de grootste moge lijkheden op een doelpunt van de zijde der Roode Duivels moesten worden verwacht. Daar schiet Van der Eynde eenmaal vlijm scherp voor ons doel langs, daar loste Braine verre kogels, daar komen telkens gevaarlijke voorzetten van beide vleugels. Onze verdediging houdt stand. Even. heel even slechts, komt er nog een opleving aan Hollandschen kant. Dat is in de 23ste minuut als Badjou een harden schuiver van Bakhuys weer losla ten moest (er is echter niemand bij om de kans te benutten) en dat is even later toen Badjou alleen door een fenomenalen duik den laag door Vente ingeschoten bal nog juist bij den paal te stoppen weet..! Daarbij blijft het. Bakhuys loopt kreupelend over het veld, speelt nog enkele oogenbllkken rechtsbui ten, om tenslotte geheel te verdwijnen en hoe Vente als midvoor ook zwoegt: tegen de overmacht kan hij niet op! Met elf tegen tien ziet België nog een kans op een draw en onstuimig blijven de Roode Duivels storm loopen tegen de zich haidnekkig verdedigende Oranjemannen, die intusschen meester blijven van het ter rein en aldus een zwaar bevochten 10 overwinning uit het vuur weten te sleepen!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13