Eén Mei-dag te Parijs LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 3 Mei 1937 'Ander beeld dan vorige jaren De 1 Mei-dag in het Buitenland GEMENGD NIEUWS Onze Parijsche correspondent schrijft: De eerste Mei, eertijds dag van woelige onrust, van somtijds bloederige rellen tus- schen politie en stakende manifestanten, is In Frankrijk tot nationalen feestdag ver heven. Wel is nog niet wettelijk dit besluit bekrachtigd, doch in afwachting, dat het hierop betrekking hebbend en binnenkort te behandelen wetsontwerp door de Kamer is aangenomen, is heden reeds de 1ste Mei gevierd met een bijna totalen stilstand van alle werk, met optochten, met speechen met propaganda a la Moskou. Parijs heeft op dezen lsten Mei onder het Volksfrontbewind een geheel ander aan zien dan de voorgaande jaren, toen geen taxi en geen bus in de straten te bekennen was, toen overal politie en Republikeinsche Garde de wacht betrokken langs de bou levards om manifestaties tegen te gaan en de werkwilligen te beschermen. Vandaag heeft Parijs het aanzien van een stad in vacantie. Banken en groote winkels zijn gesloten, de bouwterreinen van de ten toonstelling. waar eigenlijk met alle macht dag en nacht gewerkt zou moeten worden, indien op 24 Mei a s. de officieele opening in niet al te grooten chaos plaats kan vin den, liggen totaal verlaten, de officieele diensten, zooals de posterijen, functionnee- ren zooals op Zondag en.er zijn geen kranten. Voor Parijs een ongehoord ver schijnsel: kranten verschijnen te Parijs eiken dag; of het een Zondag is of een feestdag, het ochtendblad en het avond blad komen altijd uit en 'n reohtgeaard Pa- rijzenaar weet eigenlijk met zijn handen geen raad. wanneer hij zonder krant ln bus of metro zit. Doch vandaag staat ook het krantenbedrijf stil: de oppermachtige C.G.T. heeft haar wil doorgezet. Eén bedrijf is er echter, dat werkt op volle capaciteit: het transportbedrijf, juist datgene, dat. de voorgaande jaren volkomen stil lag en heel wat gemopper en ongerief veroorzaakte. Ook hier heeft de C.G.T. ge sproken en haar wil doen eerbiedigen, doch niet om de goede Parijsche bevolking ter wille te zijn! Wanneer heden tot acht uur 's avonds toe de taxi's hebben gesnord over de boulevards, wanneer de bussen hebben gehobbeld en gedonderd over de straat-keien en de metro's door hun tun nels heensuisden. dan was het om de op geroepen arbeidersmassa's naar de groote meeting te voeren en later weer thuis te brengen. Of de rest van den avond Parijs herschapen zou worden in een stad van slenterende voetgangers, kwam er minder op aan. Die meeting is er weer een geweest, zoo als we er tientallen sinds de Volksfront- legeering hebben bijgewoond. Een optocht van duizenden en nogmaals tienduizenden, die in vrij ordelooze rijen optrokken achter roode vaandels; die de vuisten balden en de „Internationale" afwisselden met de be kende spreekkoren, die honderden malen De la Rocque en Doriot naar de galg ver wezen, terwijl voor de afwisseling nu en dan vuur en vlam werd gespuwd op de zoogenaamde fascistische liga's. Toch was er eenig verschil met de voor gaande keeren. Klaarblijkelijk hebben de organisatoren Russische inspiraties opge daan en in ieder geval hebben zij op zeer schuchtere wijze getracht met suggestief- bedoelde reclame de aandacht op sommige eischen en leuzen te vestigen. Met hon derden werden op latten gespannen doeken meegevoerd, waarop met een primitieve teekening de eisch van steun aan den ouden werkman werd onderstreept, enkele versierde vrachtwagens met mannen - en meisjes in carnavalscostuum symboliseer den de heerlijke vrijheid onder het Volks frontbewind, terwijl aan het einde van de Cours de Vincennes", waar de redevoerin gen werden uitgesproken, een tribune was opgeslagen, wier achterwand gevormd werd door een groote schildering een sil houet van Parijs voorstellend, beheerscht door de C.G.T, In twee groote optochten zijn de mani festanten langs de diverse groote boule vards naar de Cours de Vincennes opge trokken. Officieel wordt door de politiepre- fectuur het totaal aantal betoogers op 90.000 geschat; zeer zeker een uiterst eer biedwaardig getal, doch dat lang niet de massa benadert, die wij andere malen door Parijs zagen trekken. Het heerlijke zon nige Mei-weer, het vooruitzicht te kunnen genieten van twee achtereenvolgende vrije dagen, zal hoogstwaarschijnlijk talloozen meer tot een tocht naar buiten in de bos- schen, waar de lelietjes-van-dalen nu ln vollen bloei staan, hebben gelokt, dan naar een vermoeiende manifestatie langs de stoffige straten van Parijs. In iedejbge- val hebben we persoonlijk kunnen consta- teeren, dat de belangstelling langs de straat zeer aanzienlijk minder was dan vroeger en dat hier en daar de stoet zelfs langs volkomen leeg-staande straten trok. Wat ons het meest opgevallen is tijdens het optrekken der manifestanten? Op de eerste plaats het volkomen ontbreken van zelfs de allerkleinste Fransche vlag, die, al ging ze wel volkomen verloren in de zee van rood, toch de voorgaande keeren hier en daar werd meegevoerd. Ditmaal geen één: het was rood, enkel en alleen maar rood met of zonder hamer en sikkel. Ver volgens drie spiksplinternieuwe Roode- Kruis-auto's met ligplaatsen voor tien ge wonden elk en volkomen uitgerust, ge schenk der Parijsche arbeiders aan de Spaansche „kameraden", voor wie onder alle mogelijke leuzen voor de Spaan sche kinderen, voor de vluchtelin gen, Voor de gewonden, voor de geteisterde steden collectes werden gehouden. Ginds een met rood kwistig versierde vracht wagen van de vliegtuigfabriek Morane- Saulnier, een versiering van roode vlieg tuigjes, die wapperen in den wind en waarop met groote letters geëischt wordt: „Vliegtuigen voor Spanje". De stoet trekt langs een ziekenhuis, op de zolderverdieping wordt een raam ge opend en zwaaiend met 'n rooden lap ver schijnt met gebalde vuist een in het wit ge- kleede verpleegster voor het raam. Storm van toejuichingen! Enkele honderden meters verder een ka zerne: alle poorten, alle ramen zijn geslo ten, geen levende ziel te bekennen. Maar als éen kreet stijgt het op. „Het leger met onsDe soldaten met ons Dan de Cours de Vincennes. De hooge masten, waaraan enkele dagen geleden nog de versiering van de groote jaarlijksche kermis hingen, zijn blijven staan en de ritsen veel-kleurige electrlsche peertjes waaien in den wind op en neer. Doch de nationale vlaggen aan den top zijn neerge haald en nu hangen er Spaansche vlaggen naast een vreemde driekleur, die weliswaar blauw-wit-rood is, maar waarvan de roode banen dubbel zoo breed zijn als de offi cieele vlag! Eindelijk vangt om vier uur de eigenlijke meeting aan. Het begint met de Interna tionale, gevolgd door de Marseillaise en het moet den radio-luisteraars want officieel werd het verslag dezer meeting door de staatsposten uitgezonden! wel vreemd in de ooren geklonken hebbep belde zangen als het ware als één geheel te moeten hooren Raynaud, secretaris van de Unie van Parijsche Syndicaten, is de eerste spreker en wel heel scherp klinken zijn woorden, wanneer hij de regeering verwijt niet al het mogelijke te doen om den ar beider werk te verschaffen en den ouden werkman een pensioen te verzekeren. Wan neer de regeering geen nieuwe leening wil uitschrijven om het werkverschaffingsplan uit te voeren, dan moet zij weten, dat er nog rijken zijn, die betalen kunnen, dan moet zij zorgen, dat het gevluchte kapitaal weer naar het land terugkeert, desnoods door dwangmaatregelen, moet zij alle belas tingontduiking meedoogenloos tegengaan, zoo kunnen in het kort zijn woorden wor den samengevat in bezadigde termen. Want in werkelijkheid werd het geëischt hevig, hartstochtelijk, met scherpe aanvallen, zeer opmerkelijk afstekend tegen de heel wat meer bezadigde woorden van Jouhaux, den algemeenen secretaris der vakvereeni- gingen, die de bekende „pauze" ln de re- geeringsmaatregelen trachtte te recht vaardigen. Eens te meer was het een dui delijke en openlijke tegenstelling tusschen de belde stroomingen in de C.G.T., de ultra-linksche, de communistische, verte genwoordigd door Raynaud en de meer bezadigde richting van Jouhaux. Welke richting de overhand zal behouden? Het is moeilijk te voorspellen, maar zeer zeker zal gerekend moeten worden met de zeer machtige Unie van Parijsche syndicaten, die meer en meer aan de C.G.T. de com munistische eischen opdringt. En nu is het avond. Het verkeer ligt stop. En alleen de verkoopsters van het geluks- bloemêtje op. 1 Mei, de lelietjes-van-dalen, zijn tevreden. Met honderden hebben ze zich geïnstalleerd langs de straten en op een zonnigen dag alpheden heeft, niemand geweigerd zich te toojen met een enkel stengeltje geluksbloerrt. Moge het een voor teeken zijn! Een rustig verloop. De 1 Mei-dag is overal rustig gevierd. Parijs bood een anderen aanblik dan vroe ger, doch daarvoor zie men het relaas van onzen Parijschen correspondent. Nergens is het tot botsingen gekomen, behalve in Polen. Bijna 100.000 personen hebben te Warschau deelgenomen aan zeven optoch ten. waartoe de autoriteiten hun toestem ming hadden gegeven. Bij het voorbijtrek ken van een der stoeten weerklonken ech ter schoten, waardoor vijf deelnemers wer den verwond en een kind onder het pu bliek werd gedood. De politie had zeer strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Sinds een maand waren talrijke arrestaties verricht, zooala men weet. Te Moskou hield bij de parade de volks commissaris van oorlog, Worosjilof een toespraak tot de troepen: .Het leger moet steeds tot den strijd bereid zijn" zeide hij; ,.het is de plicht van de roode gardisten, om op wacht te staan voor het sovjetvolk en voor de proletariërs der geheele wereld" Daarna lgde Worosjilof, mede namens het leger, opnieuw de belijdenis van trouw af aan de partij en aan Stalln. Bij de parade zag men voor de eerste maal weer formaties kozakken in hun bonte voor-oorlogsche uniformen. Overigens wa ren vooral de zware artillerie, tanks van alle modellen en formaten, en vooral ook de luchtmacht bij dit militair schouwspel vertegenwoordigd. In een half uur tijds vlogen ongeveer duizend viegtuigen over hel roode plein. Te Weenen heeft bondskanselier, dr. Schuschnigg een rede uitgesproken, waarin hij o.a. verklaarde: Wij kunnen met vol doening neerzien op den in de laatste ja ren afgelegden weg. Wat de buitenlandsche politiek van Oostenrijk betreft, blijven wij onwrikbaar getrouw aan het accoord van den llen Juli met Duitschland. Inzake de blnnenlandsche politiek en de mogelijkheid om tot rust te geraken, hebben wij niets toe te voegen aan of af te nemen van het geen wij reeds gezegd hebben. Betreffende de werkloosheid constateeren wij dat het aantal werkloozen in April J.l. 22.000 min der bedroeg dan ln April van het vorige jaar. Onder toejuichingen der aanwezigen besloot de bondskanselier zijn rede met te zeggen, dat hi.1 op den tot dusver gevolg den weg zou voortgaan. Rede van Hitler. In zijn rede in de Lustgarten zeide de Fuehrer o.a., dat het feest van den eersten Mei. zooals dit in Duitschland vroeger werd gevierd niet verschilde van de viering, welke heden ten dage nog in de andere 1-inden geschiedt. Er was geen sprake van feest, doch van politieke demonstraties Thans is het een feestdag van den staat van de Duitsche volksgemeenschap. Hitier behandelde vervolgens de levens problemen van het Duitsche volk, n.l. het gebrek aan grondstoffen, Duitschland Is van nature stiefmoederlijk bedeeld en daardoor is de strijd om het bestaan moei lijker dan voor andere landen, die door de natuur rijker zijn bedeeld aan grondstof fen. Om dezen moeilijken strijd te voeren, moeten allen samenwerken, 't is de plicht van allen alles uit te buiten om de grond stoffen voor de productie te verzekeren. Hierdoor is het vier-jaren-plan ontstaan. De grootste inspanning is noodig. In de nationaal-socialistische econo mische opvatting staat niet het woord „kapitaal" vooraan, doch het woord „productie". Het is gemakkelijk van daag de ioonen te verhoogen en mor gen de prijzen. Het is misschien popu lair den arbeidstijd te verminderen en de loonen te verhoogen, doch dan is de ondergang zeker. De productieve goe deren moeten gemaakt worden, dan is een verbetering van den levensstan daard verzekerd. Slechts dan heeft een volk iets, wanneer het arbeidt, wan neer het de koopkracht stelt tegenover de productiekracht. Het resultaat hangt af van de politieke leiding. Verder verklaarde Hitier, dat in vier jaar niet kan worden goedgemaakt, wat ln eeuwen is bedorven, doch de vaste wil om te overwinnen bestaat. De noodzaak van deze stijging onzer productie blijkt uit een eenvoudig feit, zes millioen werkloozen te doen deelhebben aan de productie. Daarop alleen berust het geheele geheim der Duitsche economische -accessen. Wij hebben niet alleen arbeiders aan het verdienen gebracht, maar in het bijzonder de productie van allen verhoogd, teneinde aan hun loon een werkelijken grondslag te geven. Dat is tot dusver gelukt en het zal blijven gelukken Het is iets wonderlijks, dat een onbeken de uit het millioenenleger van Duitsche menschen, arbeiders en soldaten, aan het hoofd van het rijk kan geraken. Maar ik .sta niet alleen, naast mij staan tallooze Duitsche menschen, uit alle lagen, die thans aan de leiding der natie deel hebben. WIJ hebben geen klassen doen verdwijnen om nieuwe op te richten, maar om het volk op zijn plaats te brengen. Vooral met de jeugd zijn wij begonnen. De kinderen voe den wij op tot nieuwe Duitsche menschen. Wij vormen een gemeenschap uit hen en houden hen bij elkander tot zij 18 Jaar zijn. Dan komen zij uit de partij, ln de SA., S.S. of andere formaties, of zij mar- cheeren terstond in de bedrijven en komen vandaar weer in het arbeidsfront, en den arbeidsdienst. Vervolgens komen zij twee jaren in den militairen dienst. Kan er iets mooiers bestaan dan een organisatie welke uit een volk de kundlgste koppen haalt en op de vooraanstaande plaatsen zet. Dat is het hoogste socialisme, wat er be staat, omdat het het verstandigste is. Onze geweldige beweging zal overwinnen en eigenzinnigheid of domheid van den en keling voorbijgaan. Wij kunnen niet dulden, dat dit ge zag, dat het gezag is van het Duitfche Autobus door trein gegrepen. Chauffeur was verblind door de laagstaande zen. 60-jarige vrouw ernstig gewond. Gistermiddag te ruim kwart over vijf is op den ónbewaakten overweg bij Slochteren een autobus van den Woltjer-autobusdienstonderneming der firma Uuldriks en Bakker, welke de verbinding tusschen Siddeburen en Groningen onderhoudt, door een motor- trein van den Woltjer Spoorweg Maat schappij, welke om 17.20 uur van Slochteren naar Siddeburen was ver trokken, gegrepen. De bus werd ongeveer twintig meter medegesleurd en kwam toen dwars over de rails te staan In het voertuig bevonden zich de ongeveer zestlg-iarige weduwe Hol man uit Slochteren en haar twaalfjarig dochtertje. Het kind kwam er goed af, evenals de bestuurder, de heer Bakker, die bijtijds uit de cabine was gesprongen, doch de vrouw kreeg een 'ernstige hoofdwonde en een beenbreuk. Zij werd-ter plaatse ver bonden door dokter Westers uit Siddeburen. daarna is zii per auto naar een der zieken huizen te Groningen overgebracht. De bus werd totaal ingedrukt. Van den trein, welke uit een enkelen motorwagen bestond, werd een treeplank vernield. De reizigers van den trein kwamen met den schrik vrij. Het ongeluk op dezen overweg, waar het uitzicht vrij goed is, moet worden toege schreven aan het feit. dat de chauffeur van den bus verblind werd door de laag staande zon. De trein had door het ge beurde ongeveer vijf kwartier vertraging en heeft om zijn weg te kunnen vervolgen eerst met behulp van staaldraden de bus van de lijn gesleept. Auto tegen een boom gereden. Een doode en drie ernstig gewonden. Zaterdagavond is op den Elmpterweg onder de gemeente Maasniel een ern9tig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen en drie anderen min of meer ernstig werden gewond. Omstreeks tien uur kwam uit de richting der Duitsche grens een personenauto met vijf Inzittenden, van wie de heer Pech uit Haelen aan het stuur zat. In een flauwe bocht van den weg is de auto met een vaart van zestig kilometer tegen een booni gereden De heer Pech brak daarbij een der armen. Zijn naast hem zittende zwager de 58-jarlee "uitsche heer A. Goecke uit Düsseldorf werd met een harden smak tegen de kap van de auto geslingerd en was vrijwel op slag dood. t De echtgenoote van den laatste, mevr. Johanna Goecke. die achter in den wagen zat. werd ernstig aan beide beenen ge wond. Een broer van den bestuurder, de heer Ch. Pech uit Wassenaar, die ook achterin zat, liep een ernstige hersen schudding od en een wonde aan het linker been. De vijfde inzittende, mej. Helena Goecke. kwam er zonder letsel af De gewonden zijn nadat twee dokters het eerste verband hadden gelegd, naar het St. Laurentiu9ziekenhuis te Roermond ver voerd Ook het stoffelijk overschot van den heer G. is daarheen overgebracht. De heer Pech had zijn familieleden uit Düsseldorf af gehaald voor 't vieren van een communie- feestje in hulselijken kring. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING IN SCHEVENINGEN. Door het springen van een autoband. Op den Scheveningschen boulevard nabij Seinpost heeft gistermiddag te ongeveer kwart voor drie een gecompliceerde aan rijding plaats gehad, waarbij eenige perso nen werden gewond. Vermoedelijk tengevolge wan het sprin gen van een band kwam een personenauto, bestuurd door H. J. A. van Z„ uit Rijswijk, in botsing met een andere personenauto, bestuurd door P. V. P. C. uit Den Haag. Deze botsing was zóó hevig, dat laatst bedoelde wagen over den kop sloeg en vrij wel geheel werd vernield. Wonder boven wonder werden de twee inzittende dames echter slechts licht gewond, terwijl de be stuurder geen letsel bekwam. Een inzit tende van de eerste auto, de 17-jarige J. v. R. uit Rijswijk, kreeg evenwel zoodanige verwondingen aan het hoofd, dat hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Deze autobotshag had ook nog andere gevolgen. De eerste auto kwam daarna ln aanra king met een autobus, bestuurd door H. H. L. uit Edam. Belde wagens werden aan de voorzijde ernstig beschadigd, doch persoon lijke ongelukken deden zich hierbij verder niet voor. Anders was dit ten aanzien van den tweeden wagen, welke na de botsing en de buiteling in aanraking kwam met een on geveer 45-jarige wielrijdster B. R. uit Den Haag, die daarbij zoodanig werd getroffen, dat zij in bewusteloozen toestand eveneens naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden vervoerd. BLOEDIG DRAMA IN WOONWAGENKAMP TE NAALDWIJK. volk, door anderen wordt aangevallen. Dat geldt ook voor alle. kerken. In xoo- verre zij zich bezig houden met hun godsdienstige kwesties, houdt de staat xich niet met hen bezig, maar wanneer zij trachten door welke maatregelen ook, brieven, enoyclieken, enz. zich rechten asth te matigen, welke slechts den staat toebehooren, zullen wij ze terug drukken naar hun taak van gees telijken zielszorg. Het gaat ook niet aan den moraal van een staat te crltiseeren, wanneer er reden genoeg bestaat zich om zijn eigen moraal bezorgd te maken. Het Duitsche volk moet gezond blijven. De opgroeiende generatie zullen wij voor elkeen behoeden. Zij moet eens het groote werk, dat wij begonnen zijn, voortzetten. Wij zijn thans niet an ders dan de baanbrekers van een nieuwen tijd, de wegbereiders - voor een grootere toekomst van ons volk. Man door messteken ernstig gewond. In het' woonwagenkamp te Naaldwijk heeft Zaterdagavond een bloedig drama plaats gevonden, waarbij de 34-jarige woonwagenbewoner S. door vijf steken in den hals zoodanig werd verwond, dat voor het leven van den man wordt gevreesd. Een bakker, die op het kamp zijn waren had bezorgd, kwam des avonds bij dr. v. d. Byllaardt mededeelen, dat een man ernstig gewond in een wagen lag. De geneesheer vond het gewenscht de politie te waarschuwen, die zich met hem naar het kamp begaf. Op het bed trof mén S. hevig bloedend aan. Hoewel hij reeds veel bloed had verlo ren, was hij toch nog bij bewustzijn. De geneesheer vond den toestand van den man zeer ernstig en liet hem, i„i een verband te hebben aangelegd, naar het ziekenhuis Westeinde te Den Haag vervoe ren. De man liet zich ln het geheel niet uit over den dader van den moordaanslag. Uit hét onderzoek der politie is komen vast te staan, dat S. die thans te Wateringen als straatmaker werkzaam was, Zaterdag avond beschonken was thuis gebracht. Er is toen ruzie ontstaan met zijn vrouw. Vol gens de eerste verklaringen, zou de vrouw den wagen hebben verlaten, toen zij even later terug kwam, den man gewond hebben aangetroffen. De politie besteedde een groot, deel van Zondagnacht en den Zondag aan het onderzoek met het resultaat, dat tenslotte een broer van de vrouw, de 23 jarige N. bekende de verwondingen te heb ben toegebracht. N. had S. beschonken thuis zien komen endiad vervolgens de woordenwisseling ge hoord. Op een gegeven moment hoorde hij zijn zuster „Moord" roepen waarna hij den wagen ln snelde met een mes in zijn hand. Uit zelfverdediging zou hij B. in dep hals hebben gestoken. Het typische is dat het slachtoffer zelf had geadviseerd niets aan de politie te ver tellen. N. is voorloopig te Naaldwijk in bewaring gesteld. De toestand van het slachtoffer is zorg wekkend. DIEFSTALLEN OP UITGEBREIDE SCHAAL. Van bakfietsen, fietsen en motoren. Het was de recherche te Groningen ter oore gekomen, dat in Amsterdam gestolen fietsen, bakfietsen en motoren verzonden bieken te zijn pgr boot vandaar naar Gro. ningen, waar deze vervolgens werden ver kocht. In samenwerking met de recherche te Amsterdam, werd in verband hiermede Zaterdagmorgen te Groningen gearresteerd als verdacht van heling de 30-jarige rij wielhandelaar G„ wonende te. Groningen. In Amsterdam werd aangehouden de koop man B., door wiens bemiddeling de gesto len fietsen naar Groningen waren ge transporteerd. Reeds was een tiental mo toren. bakfietsen en fietsen ln beslag ge nomen. Men verwacht dat in Amsterdam nog meer aanhoudingen zullen volgen. EEN ONZICHTBAAR GELEIDE. Naar de „Tel." verneemt, heeft het ms. „Vulcanus" op zijn Jongste thuisreis in de Straat van Gibraltar een typisch avon tuur beleefd. Het schip werd door een krui ser van Franco aangehouden en zou ver moedelijk naar Ceuta hebben moeten op- stoomen. indien niet.... een onziohtbare sterke begeleiding plotseling zichtbaar ge worden was De „Vulcanus" was namelijk in gezelschap van een der Nederiandsche onderzeeërs, die tijdelijk onder water was. De onderzeeboot kwam opeens boven en bleef tusschen de „Vulcanus" en het schip van Franco in varen. De kruiser zag onmiddellijk van zijn voornemen af en verdween! GAS VERSTIKKING. Zaterdagmiddag wilde de 66-jarige juf frouw K. R., wonende ln het Mepsohen- Gasthuis te Groningen thee zetten, waar toe zij op 'n gascomfoor water aan den koqk zou brengen. Zij stak een lucifer aan en in de veronderstelling dat het gas Inderdaad brandde, zette zij zich in een stoel om te wachten tot het water kookte. Eenigen tijd later ontwikkelde zich een sterke gaslucht in het gebouw. Men ging op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de vrouw door gasverstikking om het leven was gekomen. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Bij het passeeren van een auto in de bocht van den rijksstraatweg te Haren is gistermorgen de motorrijder J. S. uit Gro ningen, toen hij de auto nog juist raakte, de macht over zijn stuur kwijt geraakt en tegen den grond geslingerd. Een arts uit Emmen, die juist'voorbij kwam, verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het ziekenhuis te Groningen transporteeren. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De vrouw van den landbouwer Wester huis te Wekerom, gem. Ede, die bij het vul len van een keukenkachel in brand was geraakt, ls na een paar uur aan de brand wonden overleden. Zij was moeder van vier nog kleine kinderen. Nader vernemen wij nog, dat de vrouw naar een sloot is geloopen, doch deze was helaas droog geweest. NEDERLANDERS IN VRIJHEID GESTELD. Op 27 Maart werden de gebroeders Hol land uit Wellerlooi, te Twistede over de Duitsche erens gelokt Te Kleef zijn de beide mannen in de gevangenis opgesloten. Een van hen. H. Holland, is thans vrijgelaten. De jongste J. Holland, bevindt zich nog te Kleef in hechtenis. KANO OMGESLAGEN. OP DE MAAS, Een der beide opvarenden verdronken. Gistermiddag voeren de 22-jarige A. de Bock en de 21-Jarlge Olercx, belden uit Roermond, met een kano op de Maas. Nabij de Hambeek geraakte de kano in een draaikolk en sloeg om. De B. die zwemmen kon. trachtte zich te redden, doch hti kon den wal niet bereiken en verdronk. C.. die onder water was verdwenen kwam weer boven en klampte zich aan de drijvende kano vast. Hl! dreef eenige honderden meters stroomafwaarts, waarna hli door een schipper werd opgemerkt Deze sprong in een roeiboot en slaagde erin G. te grij oen- Naar het lijk van de B werd gisteravond nog gedregd. BUITENLANDSCH GEMENGD. WERVELSTORM BOVEN LOUISIANA EN MISSISSIPPI, In het kustgebied van Louisiana en ln het dal van de Mississippi (V. St.) heeft een geweldige wervelstorm gewoed, welke ge paard ls gegaan met regen- en hagel buien. Een groot gedeelte der te velde staande gewassen is vernietigd. Er zlin vijf personen oni het leven ge komen. Het aantal gewonden moet tamelijk groot zijn. DRIE HUIZEN INGESTORT. 15 dooden, 20 gewonden. Zaterdagavond zijn te Alexandria in Egypte plotseling drie huizen ingestort. Uit het puin heeft men de lijken van vijftien peraonen te voorschijn gebracht. Twintig personen werden gewond. DORP DOOR BRAND GETEISTERD. fn het Llthausche dorp Valgamaa b brand uitgebroken; vier woonhuizen zijn een prooi der vlammen geworden en vele stallen en opslagplaatsen van landbouw werktuigen zijn verhield. Veel vee ls omgekomen. Een andere brand ls uitgebroken ln een naphta-raffinaderij te Klvoli. Verschei dene arbeiders liep brandwonden op. HEVIGE BRANDEN IN JAPAN. Zaterdag hebben in Noord-Japan eenige hevige branden gewoed, welke enkele stadjes vrijwel verwoest hebben, In net geheel zijn meer dan 1000 huizen in de asch gelegd. Een paar duizend personen zo11 dakloos geraakt. 2-?

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10