LEiDSCH DAGBÜD - Tweede Blad Vrijdag 30 April 1937 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCH0GINIEUW5 BNGEZCMEftl /TUKKEN VISSCHERU-BERICHTEN BEURSOVERZICHT LUCHTVAART Uit de Rijnstreek AGENDA STADSNIEUWS. GEREF. KERK. Ds. v. d. Vegt bedankt voor beroep. Naar wij vernemen heeft ds. W. H. v. d. Vegt te Goes voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier in de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. W. Bouwman bedankt. BUITENLAND. AARDSCHOKKEN IN ARGENTINIË. In het Noordelijk deel der nrovinice Santiago des Estero hebben zich plotseling zonder dat zich de andere "ebrulkeliike verschijnselen bii een aardbeving voor deden. over een lengte van verscheidene kilometers aardspleten gevormd, drie meter diep en 1V« meter breed, welke zich over een afstand van ruim honderd K.M. ver toonden. Het trein- en soms ook het weg verkeer moest gestaakt worden. Er bleek zich een ondergrondsch kanaal van vele de bevolking ontstond een paniek, kilometers lengte gevormd te hebben. Onder PLAN VOOR EEN „WERELD- RECONSTRUCTIE"? Roosevelt zou 't plan bestudeeren. Volgens Arthur Krock, correspondent van de .New-York Times" te Washington, zal president Roosevelt gedurende zijn va- cantie een memoraudum bestudeeren. dat door een vooraanstaand parlementslid Is opgesteld en dat een plan tot een recon structie van de wereld omvat, gebaseerd op de overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De opsteller van dit memorandum zou de meenig te Londen hebben gepolst en gunstig ontvangen zijn. In groote lijnen ls het plan als volgt: het sluiten van een stilzwijgend niet-aanvals- verdrag tusschen Engeland en de Vereen. Staten, waardoor het de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn de vloot te concentreeren in den Stillen Oceaan en Engeland zijn de fensie in den Atalantlschen Oceaan zou kunnen verwaarloozen. Verder stabilisatie van dollar en pond sterling op permanen ten grondslag, waarbij automatisch de landen van het sterling-bloc en zoo mo gelijk ook Frankrijk worden betrokken. Tenslotte het bijeenroepen van een wereld conferentie ter bestudeerlng van alle vraagstukken, welke betrekking hebben op het tot stand komen van een Internatio nale overeenstemming. Hiertoe moet een Britsch-Amerikaansche overeenkomst tot stand komen, voor de conferentie bijeen wordt geroepen. AMSTERDAM, 30 April. De stemming op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden aanmerkelijk ver beterd. Van liquidatie drang was geen sprake meer; Integendeel openbaarde zich op verschillende afdeelingen eenige vraag. Door de plaats gehad hebbende reactie 2ijn vele zwakke posities opgeruimd, zoodat de markt in een krachtiger conditie ls ko men te verkeeren. De ondernemingslust was echter nog niet bovenmatig £root en de handel droeg dan ook een kalm karakter. Op de Amerikaan- sehe afdeeling verkeerden enkele speciali teiten in navolging van New York flink in herstel, doch andere soorten, zcoals U. S, Steels waren ten opzichte van de slotkoer- sen van gisteren nauwelijks verbeterd. De omzetten waren slechts matig, aangezien op het oogenblik de Amerikaansche ope ningskoersen circa half drie bekend wor den, neemt men voor dien tijd een af wachtende houding aan. Toen heden be kend werd dat de stemming te New York bij de opening vast was, openbaarde zich voor de aandeelen in kwestie onmiddellijk weer vraag. Op de locale markt viel een algemeen herstel waar te nemen. Enkele specialitei ten waren zelfs veel verbeterd; in de eerste plaats dienen te worden genoemd de Phi- lipsaandeelen, die zich bij de opening een kleine 20-tal procenten boven het vorige slot bewogen. Weliswaar had daarna een inzin king plaats, doch vervolgens werd toch weer een opwaartsche richting gevolgd. Unile vers en Aku's lagen vast in de markt. Van de Rubberfondsen waren in het bijzonder Amsterdam Rubbers goed gedisponeerd Reeds bij de opening was de koers belang rijk beter en nadat een kleine reactie was Ingetreden, had later op den middag het herstel verder voortgang. De Incourante Rubberfondsen bewogen zich op eenigszlns onregelmatige wijze, doch konden zich over het geheel goed handha ven of zidh zelfs verbeteren. Voor de Ta bakken kwamen bij matige omzetten alge meen hoogere noteeringen tot stand. Sui kerfondsen werden op kleine schaal ver handeld. De hoek van HVA's was nu en dan nergens te vinden. Aandeelen zooals Java Culturen en Nisu's behaalden een belangrijke koerswinst. De affaire in Scheepvaartpapieren was niet bepaald omvangrijk, doch onder beurstijd viel geregeld een kalme handel waar te nemen. Daarbij kwamen de koersen alge meen hooger te liggen. Van de Petroleum- fondsen werden Koninklijken iets boven Hjet vorige slot ingezet, doch daarna trad een kleine reactie in. De Amerikaansche soorten waren alle gevraagd. De beleg- gingsmarkt, was stil. doch vast gestemd in het bijzonder voor de 3-procents obligation en de integralen. HÖNIG'S BOUILLONBLOKJES ihans 6 voor 8 ct. on 25% zwaarder dan de meeste andere 7928 (Ingcz. Mcd.) PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LEIDEN. Vrije Kath. Kerk: Nam, 8 uur, dienst. VOOR ZONDAG 2MEI. LEIDERDORP. Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Streedef. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. half elf, de heer S. A. Reijerse. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, de heer Streef land. Fauluskerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (Bed. HX).), ds. Jansen Schoonhoven. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Kiehl van Hazerswoude. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te R'noden, P. Lugtlgheid te Ommelanderwijk. Aangenomen: Naar Drogeham c.a. (toez.) M. H. Bolkestein, cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Doornspijk, C. B. Holland te Putten. GEREF. KERKEN. Tweetal te 's-Gravenhage-West, (vac.- wijlen W. v. 't Sant): P. N. Kruijswijk te Hilversum en Joh. Meynen te Den Helder. Beroepen: Te Beekbergen, N. f. A. van Exel te Strijen. Aangenomen: Naar Zwartsluis, A. Zwaan, cand. te Enkhuizen. CHR. GEREF. KERK. Drietal te Harllngen: D. Blesma te Dro geham, P. w. Dam te Onstwedde en L. Hol- trigter te Woerden, GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Dirksland, J. Fraanje te Barneveld. BAPTISTEN GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Muntendam, A. P. Barendregt te Haarlem, die bedankte voor Vrlescheloo. ORDENING IN HET LUCHTVERKEER. Ook het luchtverkeer, met name, dat te Schiphol, ls niet aan een ordening ontko men, zij het dan in de meest gunstige beteekenls des woords Met de geweldige uitbreidingen, die het burgerluchtverkeer op Amsterdam's lucht haven heeft ondergaan, Ls steeds minder ruimte en gelegenheid overgebleven voor andere takken der aviatiek. Wij zagen reeds, dat het zweefvliegen van Schiphol werd verdrongen. De groote Intensiviteit van het regelmatige burger luchtverkeer, maakt thans het lessen van leerling-vliegers eveneens onmogelijk. De leerlingen der Zeevaartschool, dus de adspirant-K.L.M.-piloten. vertrekken thans regelmatig met twee F.K. 41 taxl-vliegtul- gen naar het vliegveld „Ypenburg" om zich daar ln het landen en starten te gaan bekwamen. De leerlingen van de Nationale Lucht- vaartschool, afdeeling Amsterdam, mogen wel op Schiphol landen en starten. De N.L.S. heeft echter voorlooplg de uitslui tende beschikking gekregen over het nieuwe gedeelte, dat volgens de uitbrei dingsplannen. bij het vliegveld is getrok ken, dus recht voor loods D. Dit gedeelte is nog niet droog genoeg, om zonder meer, door de zware verkeersmachines gebruikt te worden, doch levert voor de lichte toe stellen der N.L.S. geen bezwaar op. De sportvliegers der N.L.S. worden bij het lan den en starten ln het normale verkeer op genomen, dus hebben zich geheel naar de commando's van den verkeerstoren te ge dragen. Het vrije heen en weer fladderen is dus thans ten einde. Ook de vliegoefe- ningen worden niet meer direct rond en boven Schiphol gehouden. De instructeur moet thans met zijn leerling naar rustiger sferen trekken, waar het bekwamen voor het vliegbrevet geen belemmeringen voor de lijnvliegtuigen kan opleveren. Doch bij de N.L.S. vraagt men zich af, wat gebeurt er wanneer de uitbreiding van Schiphol gereed ls. De N.L.S. zal dan wel naar een ander nest moeten gaan omzien en reeds thans spreekt men over het ge projecteerde vliegveld bij Hilversum. Mooier zou natuurlijk zijn. wanneer Am sterdam, terwille harer belangen, ook bij de sportvllegerljeen eigen sporthaven, geheel in den geest' van „Ypenburg" aan legde. WISSELKOERSEN. VACANTIE GESUBSIDIEERDE NIJVERHEIDSSCHOLEN. De minister van onderwijs, kuns.en en wetenschappen heeft het navolgend? ter kennis gebracht van de besturen der ge subsidieerde nij verheidsscholen „Het is mij gebleken, dat een uniforme toepassing van de vacantleregeling in bij lage B van het rechtspositiebesluit N. O. 1935 in sommige gevallen practische be zwaren met zich kan brengen. Zoolang door een wijziging van dit koninklijk besluit hierin niet ls voorzien zal ik er geen be zwaar tegen maken, dat voor scholen met een cursusduur van twaalf maanden de ln de voormelde bijlage aangegeven som der vacantles wordt overschreden: a. op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huls, Indien en voor zoover het gemeentebestuur ook aan de onder zijn beheer staande onderwijsinstellingen vrij geeft; b. in bijzondere gevallen, behoudens goed keuring van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen". HERDENKING STATEN-VERTALING. Uitgave van een gedenkboek. Zooals wij reeds hebben gemeld is het dezen zomer driehonderd jaar geleden, dat het cfficleele exemplaar van de staten vertaling aan de Staten-Generaa] werd aangeboden Geen ander boek heeft ln ons land zoo grooten invloed gehad zoo verklaarden ons oo een Dersconferentie prof. mr. P. Schol- ten en dr. H R. Rutgers, resp. voorzitter en secretaris van de herdenkingscommlssle, welke, samengesteld uit hoofdbestuursleden van het Bijbelgenootschap en vertegen woordigers der verschillende kerken en die de herdenking van het jubileum voorbe reidt. De ontwikkeling van het geestelijk leven ln Nederland oo elk gebied heeft in zeer sterke mate onder den invloed van den Bijbel gestaan Dat is grootendeêls te dan ken aan de statenvertaling want door die vertaling is nu sedert driehonderd jaar de Bijbel gemeengoed van het Protestantsche deel van het Nederjandsche volk geworden. De Bijbel ls dan ook leder jaar bet mee't verkochte boek. Het Nederlandsch Bijbel genootschap alleen heeft !n de 120 jaar van zijn bestaan reeds bijna drie mlllioen biibels en buitendien nog twee mlllioen nieuwe testamenten verspreid. Het voornemen ls om de herdenking uit de volgende ounten te doen bestaan: a. Een groote officieele herdenkings samenkomst in de Nieuwe Kerk oo den Dam te Amsterdam od Woensdagavond 16 Juni: b E°n inzonderheid aan de staten vertaling gewijdde Bijbeltentoonstelling in museum Fodor te Amsterdam van 31 Mei— 17 Juli; c. De uitgaaf van een gedenkboek; d. De uitgaaf van een oaar boekles voor de jeugd. De leiding der herdenkingssamenkomst in de Nieuwe Kerk berust bij den voorzltteT van het Bijbelgenootschap prof. mr. P. Schol ten. Aan het gedenkboek zal medewerking worden verleend door Drol D. Nauta, Drof. dr. Joh de Groot, crof dr J, de Zwaan, orof. dr. F W. Grosheide dr. J Heinsius, mr R. Houwlnk. dr. C. C. de Bruin, dr. A. H. Haentjens en ds. F Dijkerria, Londen 9.02 1/8 (9.017/8); Berlijn 73.30 Ï73.33)Parijs 8.16 3/4 (8.18'/«); Brussel 30.80 (30.80); Zwitserland 41.78 (40.80); Ko penhagen 40.30 (40.27'/»); Stockholm 46.50 (46.50); Oslo 45.35 (45,32'/.); New York 1.82 3/8 (1.82 7/16); Praag 6.37 (6.37). Prolongatie 1°/»; Part. disc. 1/4°/»; Dag geld 1/4»/». Registermarken 35 3/8; Crediet Sperrmar- ken 17 3/4; Effectensperrmarkn 661/4; Reismarken 50Bankpapier 413/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. IJMUIDEN, 30 April. Tairbot per K.G. 0.820.50; Griet per kist van 50 K.G. 25—12; Tongen per K.G. 1.13 0.32; Zetschol per kist van 50 K.G. 17; Kleine schol per kist van 50 K.G. 154.70; Schar jdem 62.60; Pieterman en Poontjes idem 2.60—1.50; Groote schelvlsch Idem 17; Middel schelvisch idem 17; Kleinmiddel sctiely. Idem 20—17; Kleine sohelv. idem (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al "of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN LICHTSTRAAL. Hooggeachte Redaotie. De behandeling van de herberekening der Indische pensioenen heeft geleid tot gelijkstelling in pensioen van de oud-ge- ptnsionneerde militairen van het Indische leger met de later verleende pensioenen. Daartoe is ook en vooral besloten door de overtuiging, dat tegenover de oud-gepen- sionneerden onrecht is gepleegd en voorts, volgens blz. 1647 van de Handelingen der Tweede Kamer van 16 Febr. 1937, er geen toonbaar motief meer ls om de aanspraken der oud-gepensionneerden niet te erken nen. Verder blijkt uit de Handelingen, be treffende de herberekening, dat de Indi sche pensioenen hooger en de dienstvoor- waarden aldaar gunstiger zijn dan hier te lande. De consequentie elscht dan ook, dat de pensioenen van de oud-gepensionneer- den van Land- en Zeemacht eveneens wor den gelijkgesteld met de later verleende pensioenen. Dit is bovendien nog dringen der geworden nu de prijzen van levensmid delen en andere onmisbare artikelen al meer en meer stijgen, waardoor deze groep misdeelde landgenooten met hun geringe pensioentjes nog meer op den rand der ar moede geraken. De vraag is gerezen of die gelijkstelling in beginsel niet reeds is te putten uit de Handelingen voornoemd en of lange discussie daarover nog wel noo- dig en/of wenschelijk is. Voor de opname van dit artikeltje in Uw veelgelezen blad, wordt U, Mijnheer de Hoofdredacteur hartelijk dank betuigd. Hoogachtend, Een oud-gediende van bijna 80 jaar. 146; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 54 26.50; Lengen per stuk 1.700.37; Wijting per kist van 50 K.G. 4.10—2.10; Koolvisch per stuk 0.700.12; Makreel per kist van 50 K.G. 11—2.70. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 31 met 2877; UM. 29 met 1143 en in 4 loggers K.W. 48 met 522; K.W. 34 met 514; SCH. 69 met 370; SCH. 66 met 301. VERWACHTE SCHEPEN. Thuis stoomende voor de Zaterdag markt Poolzee IJM. 77, 25 m. gr. en kl. schol, 30 m. tarbot, 25 m. wolf en poon, 30 m. gul, 30 m. braadschelvlsch. 10 m. wijting. To taal 150 manden, 90 stuks stijve kabeljauw en 35 st. leng. Betje RO. 16, vangst 35 m. tarbot, 35 m. gul, leng en kabeljauw, 20 m. gr. en kl. schol, 25 m. braadschelvisch, 15 m. varia. Totaal 130 manden, 60 st. stijve kabeljauw en 20 stuks leng. DE VISCHOMZET IN APRIL. (Van onzen correspondent). De omzet in den rijksvischafslag gedu rende April 1937 bedroeg f. 436.759, tegen f400.447 in April 1936 of f. 36.000 meer. In de eerste 4 maanden van 1937 was de omzet f. 2.246.268 of ruim f. ?84.000 meer dan in de zelfde periode van 1930. BODEGRAVEN. Rede van burgemeester Mr. E. P. Verkerk. Voor de A.R. Kiesver. sprak mr. E. P. Ver kerk, burgemeester van Boskoop over „Anti revolutionair in crisistijd". Spr. wilde aan- toonen dat wanneer de opleving komt, Ne derland ln staat zal zijn weer mee te doen op de wereldmarkt, dank zij het werk van de regeering. Het program der regeering vertoonde veel overeenkomst met dat van de A.R. partij en daarom ls deze bereid, mede de verantwoordelijkheid voor het bewind te dragen. Er zijn wel onvervulde wenschen, maar de partij bezit maar 14«A> der zetels en velen, op wier medewerking gerekend moest worden, staan van verre met handenvol crltiek. Die crltiek groepeer de spr. in 4 soorten. Allereerst die van S.G.P. en C.N.A., die de A.R. „succespolitiek" ver wijten. Dan die van de C.D.U., die zegt, dat het onder Kuljper beter was en tenslotte die crltiek, die den eenlgen man, die ln Nederland dictator zou kunnen zijn, ver werpt, omdat hij Liberaal zou zijn. Tegenover die crltiek stelde spr, het geze gende werk van dr. Colijn en de regeering, die ontzaglijk veel hebben bereikt en tot dank een golf van laster en critlek krijgen te verwerken, alsof het een kwaad zou zijn naar het goede te staan. De plicht tot deel nemen aa nde regeering bestaat voor iedere partij en zeker voor de A.R. Op het pro gram van dr. Colijn gingen 4 andere par tijen mee, wat noodig was, omdat het zware werk ook aller medewerking noodig maakte. Dr. Colijn heeft alleen beloofd zijn best te zullen doen en is Inderdaad op de 4 punten van zijn program ln zeer veel opzichten ge slaagd. Spr. zette uiteen, hoeveel reeds ten goede bereikt is. Fel bestreed hij de fantas tische plannen der S.D.A.P. en het gevaar van de zijde van Communisten en N.S.B. Het ergste achtte hij echter de „Vrome" crltiek, die de critici zelf wondt. Als men zegt, dat dr. Colijn het volk heeft doen dan sen om het gouden kalf, denkt spr. eer aan anderen, die van een vraag, waarmee ze zelf nog niet heelemaal raad weten, n.l. art. 36 van de Geloofsbelijdenis, een gouden kalf hebben gemaakt, waarvoor ze gaan dansen. De kracht van dr. Colijn is echter juist de kracht Gods. De Prinseseedag. Vanavond om 8 uur heeft het avondfeest plaats ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana op de Nieuwe Markt, die daartoe door de zorgen van het Oranje- comité feestelijk is versierd en verlicht met honderdn Oranjeballons. Het programma bestaat uit muziek van de Chr. Muzlekver. „Soil Deo Gloria" en volkszang. VERKIEZINGSVERGADERING DER C. II. UNIE. Rede van Jhr. de Geer. Stampvol was het gebouw „Rehoboth", waarvan de drie zalen gemakkelijk 500 menschen kunnen bergen. Honderden wa- ren uit alle deelen van de Rijnstreek naar Bodegraven gekomen, voor wie een dub bele rij auto's en autobussen over de ge- heele breedte van de Markt stond gepar keerd. Deze belangstelling gold jhr. de Geer, den grijzen polltieken leider der C. H. Unie. De voorzitter der kiesver. de heer I. Hoo- gendoorn. begroette den spreker. Jhr. de Geer, met applaus ontvangen, besprak de aanleiding tot deze verkiezing, die eigenlijk de grondwetsherziening is. Die immers leidt tot Kamerontbinding, op dat de kiezers zich over de herziening kunnen uitspreken. Daarom gaat het ech ter niet alleen, want deze nieuwe Kamer zit 4 Jaar en het gaat dus ook om hét Staatsbeleid van de komende periode. De grondwet is niet het meest belangrijke; verschillende herzieningen vonden geen be strijding, maar toch zijn er enkele bestre den punten, waarvan het niet zeker ls dat ze straks de benoodlgde 2/3 meerderheid verkrijgen. Dat betreft o.a. de revolution- nalre vertegenwoordigers. Die kunnen nu niet geweerd worden, be roemen er zich zelfs straffeloos op dat ze „beroepsopruiers" zijn. Hun werking is be streden door revol. en vrijzinnigen en bul ten de Kamer op de meest felle wijze door de N.S.B. Spr. zette de dwaasheid dier cri tlek uiteen en wees erop, dat wat de N.S.B. hier de Kamer toeschrijft, ln Dultscfhland juist wordt toegepast. Dan gaat het over de opheffing van een deel der immuniteit. Opruiing en verraden van geheimen wil men strafbaar stellen. Naar sprekers opi nie had men de heele immuniteit kunnen opheffen, die stamt uit den ouden tijd, toen men bevreesd moest zijn voor den vorst. Dat men nu straffeloos in de Kamer beleedlgen kan, ls toch eigenlijk te gek. Vervolgens besprak jhr. De Geer de al- gemeene landspolltiek, waarbij hij behan delde: a. het algemeene beginsel der lands polltiek, b. de Internationale toestanden, c. de economische nooden, d. de geestelijke nooden. Wat de Intern, toestanden betreft, wees spr. op de oorlogsdreiging. Dat hadden we na 1918 anders verwacht. Wat het economische betreft, wees spr. op de opleving. Er blijven echter nog zor gen en de daling van het werkloozenaantal zal allicht door de mechanisatie en door dat vele ouderen moeilijk meer in de be- drijven geplaatst kunnen worden, slechts langzaam dalen. Hij bestreed het Plan van den Arbeid. Tenslotte sprak hij over de geestelijke nooden en waarschuwde ten deze ernstig tegen de N.S.B. Komt zij aan het bewind, dan komt er een streep door alles wat onze voorouders verworven hebben, aldus spr. Tenslotte waarschuwt hij, voor de ver snippering ln alle mogelijke kleine par tijtjes. Men moet in dezen tijd als één man staan. Na een uitvoerig debat sloot de voor zitter met een opwekkend woord de ver gadering. Bij het spel sloeg een leerlinge van de Chr. ULO-school een ruit ln de school- gang in, waardoor zij ernstige wonden aan het gelaat kreeg. HEDEN. Jeruel: Spr de heer Monsma, 8 uur na, Stadszaal: Feestviering verjaardag Prln. ses Juliana. 8 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad, tooneel, „De witte ziekte", 8'/4 uur nam. Stadszaal: Concert Leidsch Studenten, zangkoor en Collegium Musicum. 8.15 rug nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam „Rembrandt". Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur. Zondag en Hemelvaartsdag Van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam, Trlanon-Theater Breestr. 31: 8 uur nam „De trek naar het Westen". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag en Hemelvaartsdag van 2—7 Uur doorl. voorstelling. Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.1B uur nam „De Zigeunerprinses". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur Zondag en Hemelvaartsdag doorl. Voorstel, ling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarlstr, l „Het complot der 39 voetstappen". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 1 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „De graaf van Monte Chrlsto". Zondag en Hemelvaartsdag 47 en 8-11 uur; Woensdag- en Zaterdagnam, te 2«/i u, De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v, h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam, 8 uur tot v.m. 8 uur alleen Voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 April tot en met Zondag 2 Mei a.s. waargenomen door de apotheken J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594; J. P. M. ten Dijk, Haven 18, tëlef. 85 en mej. J. Doedens, Wilhel- mlnapark 8, Oegstgeest, telef. 274. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Conversie geldleening - De leerplichtwet - De spuit te Noorden - Geen duurtebljslag. De raad kwam ln spoedeischende verga dering biteen. voor de conversie van een geldleening waartoe de daling van den rentevoet een niet te versmaden meevaller aanbiedt. Een leening per resto groot f. 74.900, minus de aflossing over 1937, ls geplaatst bij de N.V. Levensverzekertag- Maatschanpll „de Nederlanden" van 1645 te Den Haag tegen 4 1/4 Men wilde geen grooter vermindering geven dan 1/4 De N.V. Hoilandsche Sociëteit van Levensver zekeringen te Amsterdam, deed een aan bieding tegen 3 3/4 De provisie bedraatt 1/8 Dit voorstel werd goedgekeurd. De heer I. J. Koole weigerde zv)n her benoeming te aanvaarden als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim: ziln obvolger op de aanbeveling, de heer P. Hulsman, weigerde al reeds bii voorbaat waarom thans benoemd werd de heer A. BUjleven Wzn. met 8 st., terwijl 3 st. waren uitgebracht op den heer G. H, Bosnia. Het keurloon voor nuchtere kalveren be draagt f. 1. de verordening werd aangevuld met de bepaling, dat bii een getal van ten minste 10 tegelijk aangegeven, een reductie wordt toegekend van 50 Een tweetal kinderen uit de gemeente bezoekt de school voor buitengewoon LO. voor zwakzinnigen te Alphen a. d. Rijn, genaamd de Koningin Emmasohool. De verplichte bijdrage ls f. 15 per kind: ln de kosten van vervoer wordt 1/3 gedeelte bij gedragen. doch het bestuur van de school staat voor een laarillksch tekort. Na be spreking werd goedgevonden een regeling aan te gaan met deze school, waardoor nog een extra-bijdrage per jaar en per kind wordt toegekend van f. 20. Bij raadsbesluit van 26 Augustus ÏMO werd voor gezamenlijke rekening met de Ooöp. Brandwaarborg-Mij„Noorden- Nieuwkoop" voor Noorden een motorspuit aangeschaft voor de som van f. 3675. De Maatschappij meent, dat deze spuit niet meer voldoet aan de huidige eischen en wil daarom een nieuwe spuit aanschaf fen met een capaciteit van 2000 L. per minuut; een die werkt met 8 slangen en die bU aankoop zal kosten f. 4600. De raad kon het standpunt van B. en W. deelen, dat hiertegen geen bezwaar be stond, indien de Maatschappij zelf zorgt voor de betaling. Dit was geen bezwaar ge bleken. Ook het onderhoud krijgt de Maat schappij voor haar rekening, de gemeente zal bh brand steeds over de spuit kunnen beschikken en betaalt dan alleen de kosten van het personeel met bovendien een vaste jaarlljksche bijdrage van f. 150. Hiermee ging men accoord. Nog werd o.a. de loonbljslagregeling voor de boeren besproken. Voor de administratie en controle van deze regeling was aange wezen geweest de heer H. Markman; den aanvang was hem voorlooplg een be looning toegewezen van f. 100. Deze vm» thans alsnog een bijslag van f.50. Om zijn werk werd met lof gesproken, aoca f. 50 werd wat veel gevonden, waart® conform het voorstel van B. en W. hen nog f. 25 werd toegekend. De heer Verhaar opponeerde nog tegen de onvoldoende afscheiding bii de zweffl' gelegenheid „De Plas". De heer Baas stelde voor. dat de H33"'.!? het voorbeeld van andere gemeenten, z'™ zou wenden tot de Ver. van Ned. Gemeen ten om bij de regeering aanhangig te ma ken een verzoek tot het toekennen van c'_' duurtebijslag op de steunuitkeering werkloozen, zulks in verband met den ver hoogden levensstandaard geleidelijk seM" ds devaluatie ingetreden. Evenals d»e, winter een kolentosslag ls verleend van f per week zoo zou spr. nu voor'oopiv ee duuvtebUïlag van f. 1 eer week willen Ww' voerd zien. Na breedvoerige discussie waren slechts 5 voorstanders te vinden, n.l heeren Baas. Splinter. Verhaar, Sloof van der Laan. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6