Asthrnatüdetisf IEIDSCH Umm - Eerste Blad Vrijdag 30 April 1937 Een onaantastbaar inkomen is een NATIONAAL BELANG H. J. VAN LEEUWEN. 40 jaar organist der Oosterkcra. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. De heer H. J. van Leeuwen. Heden is het 40 jaar geleden, dat onze stadgenoot de heer H. J. van Leeuwen tot organist van de Oosterkerk werd benoemd. Na aanvankelijk korten tijd in de hulp kerk, welke op het Waardkerkplein stond en nu een gedeelte van de Katoenfabriek uitmaakt, gespeeld te hebben, werd het kerkorgel van de toen nieuwgebouwde Oosterkerk tijdens een kerkdienst, welke geleid werd door dr. Hoogenraat ingewijd met Ps. 33 vrs. 2. Gedurende de bijna 40* jaar, dat hij dit orgel bespeelde, heeft hij dit toepasselijke lied waar gemaakt: Roemt nu. met nieuwe lofgezangen De nieuwe blijken van Zijn gunst; Het speeltuig moet dien toon vervangen; Heft vroolijk aan, wijdt Hem uw kunst, enzoovoort. De ve.le kerkgangers, die gedurende het bestaan van de Oosterkerk dezen organist als hun begeleider tijdens den gemeente zang hebben meegemaakt, zullen steeds verbaasd hebben gestaan hoe de heer Van Leeuwen het gesproken woord wist aan te vullen, met thema's uit bekende geestelijke liederen. Het is wel jammer, dat de bouw van het Oosterkerkorgel den bespeler geen blik in de kerk gunt. Het orgel, alleen toeganke lijk vanuit de torentrap, is zoodanig ge plaatst, dat een groot gedeelte van de or gelpijpen zich tusschen den organist en de kerkruimte bevinden. De taak van den organist is in deze kerk verre van gemakkelijk en alleen een geoefend musicus is het gegeven met zoo weinig contact met de gemeente, toch den gemeentezang op zoo voortreffelijke wijze te lelden als de heer Vap Leeuwen dat. ge durende zijn 40-jarige ambtstaak deed. Het is ongetwijfeld de wensch van alle bezoekers van de Oosterkerk, dat zij nog langen tijd den heer Van Leeuwen mogen behouden als hun organist om nog dik wijls te kunnen genieten van vele van zijn fantasieën als voor-, tusschen- of naspel voor zang of kerkdienst, welke getuigen van medeleven met het gesproken woord er. verheffing van het geestelijk peil. Hierbij Drengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die met jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1938. De verzekering die wij dij de N.V Ver zekeringsbank dei Oude Haagsche van 1836 te s-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a als volgt: a. t £00.— ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van Delde oogen, beide handen, beide voeten, of éCn hand en eén voet. of één hand en een oog, of een oog en een voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneet het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het Deroep ot het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.— bij verlies van een nand, een voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van een duim ot beide duimen ot van één wijs vinger of beide wijsvingers. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIES VEREEN. TOT BEHARTIGING DER BELANGEN VAN T.B.C.-PATIËNTEN. Propaganda -feestavond. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de vereeniging tot behartiging der belangen van T B C -patiënten in Ne derland, organiseerde de Leidsche afdeeling gisteravond in „Zomerlust" een propa- ganda-feestavond De belangstelling was groot. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer J. Ober, die zich daarbij speciaal richtte tot den heer C A. Bergh hoofdbestuurslid. In alle afdeeiingen worden thans feest avonden belegd. Dit doen wij slechts noode, want een dergelijke avond past eigenlijk niet in het kader van onze beweging, aldus spr., doch het is het eenige middel om een groot aantal personen bij elkaar te krijgen De plaatselijke afdeeling bestaat nu onge- 465 veer 6 jaar. Veel is in dien tijd verricht, doch veel meer had gepresteerd kunnen worden, indien de samenwerking met de autoriteiten, die met de T B.C.-bestrijding belast zijn. beter was geweest. e. 50.— bij Dreuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermeicie lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog. blindheid met verlies gelijk. Bij verlies ot volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies lol vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Een leder, die zich wil laten inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 ets. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een Inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor dein) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voor waarden als op het inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen de geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 ets administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1938. Men verzuune dit niet, daar onze abonné's die in bet bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doeD gelden, wanneer bun een ongeval mocht overkomen. Opvoering van een leekenspel. De Hervormde Jongeren Organisatie, die zich ten doel stelt het onderling contact tusschen lidmaten en a.s. lidmaten der Ned. Herv. Kerk te bevorderen, had gisteren avond in het Volkshuis een propaganda- avond gelegd. Geheel in den geest van het streven van de H. J. O. werd een diep ern stig leekenspel: „Christus is opgestanden" opgevoerd. Voor deze samenkomst bestond vooral van de zijde der jongeren groote be langstelling. Na het zingen van het H. J. O.-lled heette de voorzitter, de heer Jan Landee allen har telijk welkom in het bijzonder den spreker van den avond ds. M. J. Punselie en het lid van de Commissie van Toezicht, ds. D. Kuilman. Ten slotte wees spr. er met na druk op. dat deze avond allerminst bedoeld was als een gezellige samenkomst met goed- koope tooneelstukjes. Ds. Punselie. die hierna het woord ver kreeg, greep allereerst met een enkele ge dachte terug op de beginselverklaring van de H. J. O. en op het op te voeren leekenspel. Voortgaande wees spr. er uitvoerig op, dat wij juist in dezen tijd met klare stem tot allen zullen zeggen: Christus is opgestaan! Met nadruk spoorde spr. tot groote activi teit aan. Na deze toespraak zette de voorzitter met een enkel woord het doel van de H.J.O nog nader uiteen waaraan hij de opwekking vastknoopte zich als lid van deze organisa tie op te geven. Toepasselijk orgelspel van den heer Feike Asma kondigde nu de opvoering van het leekenspel „Christus is opgestanden" aan. In het stuk, dat uitsluitend bedoeld was om het opstandingsverhaal nieuw te doen spreken waar, wij willen het hier direct neerschrijven, allen dank zij de medewer king van dr. J. van Ham bijzonder ln ge slaagd zijn, traden afwisselend engelen, apostelen, de vrouwen en de Emmaüsgan gers en de Vreemdeling naar voren. Het stuk, dat niet na liet grooten indruk op de aanwezigen te maken, was te splitsen ln verscheidene afdeeiingen, alle afgesloten door gemeentezang en samengevat tusschen een opistandingslied aan het begin en een bede om uitstorting van den H. G. aan het slot van het spel. Aan het eind traden en kele vrouwenfiguren naar voren en plaat sten kandelaar, kelk en bijbel op de altaar tafel. als symbolen van Geest. Sacrament en Woord. De H.J.O. heeft met de uitbeelding van dit leekenspel, dat eenvoudig zonder eenige opsmuk werd gebracht, het opistandings- verhaal voor de oogen der aanschouwers doen leven. Het was een ernstige avond waarvan veel devotie is uitgegaan. Sluit daarom een RAAD VAN ARBEID vov 8833 Ungez. Med.l VEREENIGING MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN. VEREENIGING „BELLAMY DE DIRECTIE. Zie pagina 1 blad Zeer belangrijk voor U (Ingez Med.) AFSCHEID VAN DEN HEER SERMONDT. i In een der zalen van het recreatiegebouw De laatste jaren zun de inkomsten der van Endegeest had gistermiddag het af- vereemging sterk teruggeloopen Spr. hoopte scheid plaats van den heer v. Sermondt, die dat deze avond, wat dit betreft, een keer- vanaf 1916 eerst als onderwijzer en later punt zou mogen zun ajs Hoofd der School van Voorgeest is werk- Nadat op zeer verdienstelijke wijze het zaam geweest en met 1 Mei dezen dienst tooneelstukje „De Handelsreiziger" was op- gaat verlaten wegens pensionneering. Rede van Mr. Manussen. De afd. Leiden van de Int. Ver. „Bellamy" hield gisteravond een bijeenkomst in de groote zaal van het Nutsgebouw, welke bij kans geheel gevuld was, Mr. Manussen uit Zéist sprak over het onderwerp „Een nieuwe samenleving". Spr. werd ingeleid door den voorzitter der Leidsche afdeeling. den heer H. N. Arnold, die alle aanwezigen en in het bijzonder den spreker hartelijk welkom heette. Na een korte rede van mr. Manussen. van de ons omringende ellende, werkloosheid en verkommering, hoewel Moeder Aarde ruim schoots kan voorzien in de behoeften der menschheid, kwam spr. tot een onderzoek der oorzaken van deze misère. Hij zeide, dat het met de drie factoren: productie, distributie en consumptie onder de huidige systeemlooze samenleving niet in orde is en ook nooit in orde kan komen. Nóch de productie, nóch de distributie, nóch de consumptie beantwoordt aan redelijke eischen Uitvoerig stond spreker vervolgens stil bij de directe aanleiding tot deze wanverhou ding. n.l. het winstsysteem en het „onper soonlijk karakter van het geld." Daarna werd het systeem-Bellamy door spreker uitvoerig ontvouwd, n.l. dat vervan ging van de concurrentie-samenleving door een coöperatie-samenleving, welvaart, vrede en geluk voor allen zal brengen. De heer Arnold dankte den heer Manus sen voor zijn bezielend betoog en stelde de aanwezigen in de gelegenheid, tijdens de pauze schriftelijke vragen in te dienen. Na de pauze beantwoordde mr. Manussen diverse ingekomen vragen, aar bij hij ge legenheid vond de practische verwezenlij king van het systeem-Bellamy nader toe te lichten. Te ongeveer 11 uur sloot de heer Arnold deze zeer geslaagde Bellamy-blj eenkomst. AUTO TE WATER. gevoerd hield de heer C A. Bergh een korte rede, over tuberculose bestrijding en nazorgbehandeling. In ons kleine landje zijn er nog ongeveer 60 a 70.000 lijders aan tuberculose niettegenstaande van alle zij den hulp wordt geboden. Helaas is ons volk nog te weiniz ingelicht over het groote gevaar van T.B C. Deskundige voorlichting is dan ook in de allereerste plaats nood zakelijk Door niet. minder dan 1100 ver- eenigingen wordt iaar in jaar uit getracht voldoende geld bijeen te brengen om a'.le patiënten in sanatoria te doen opnemen. N#» nooit is dat doel bereikt. Doch niet alleen de genezing der ziekte, ook de na zorg vraagt de volle aandacht. Hoe dikwijls gebeurt het niet. dat een volgens den arts genezen patiënt bij het terugkeeren in zijn werk opnieuw instort. Zij, die dikwijls jaren niet gewerkt heb ben moeten gelegenheid krijgen zich lang zamerhand weer in het productie-proces aan te passen Reeds in honderden geval len werd door onze vereeniging, aldus sor.. Hij werd, door verhindering van den Wet houder, hierbij toegesproken door den Geneesheer-Directeur, die, in wel gekozen woorden hem namens de Commissie van Beheer dank bracht voor al het goede wat hij voor de Inrichtingen heeft gedaan. Ook was hij hierbij de tolk van het verplegend personeel, dat van den heer v. Sermondt zijn opleiding heeft genoten voor de examens. Als aandenken bood spr. namens het personeel en de patiënten van Voorgeest den heer v. Sermondt een fraaie leeslamp en de bekende trilogie van Gulbranssen aan; mevr. v. Sermondt ontving bloemen. Ook de kinderen van Voorgeest, onder leiding van mej. de Wekker hebben zich bij dit afscheid niet onbetuigd gelaten en brachten „ter eere van den meester" eenige liederen ten gehoore en voerden zeer aar dige dansen uit. Ten slotte dankte de heer v. Sermondt, die zeer bewogen was, den Geneesheer- Directeur voor diens toespraak en ontvan gen cadeaux en voorts hun, met wie hij steun geboden, doch alleen van onze hulp vele jaren mocht samenwerken, voor hun kan het niet komen, wij hebben daartoe genegenheid en vriendschap; hij sprak den steun noodig, steun van alle Nederlanders wensch uit, dat nog veel gedaan mocht wor- Onder leiding van den heer D. Kok zong den tot heil van Voorgeest, het bekende dubbel mannen-kwartet ..Inter j Hierna werden enkele ververschingen Nps" op zijn niet minder bekende fraaie i rondgedeeld, w'ize een drietal liederen, die een zeer aandachtig gehoor vonden en met een w-rm applaus werden beloond. Ook het tweede ortreden van .Inter Nos" na de cauzc was een groot succes Tot s'ot werd een aardig blijspeTetje, „De Verdachte" opgevoerd, waarna de voorzitter een kort dankwoord scrak. Tijdens de verschillende pauzes zorgden „The Noisy Fellows" voor vroolijke muziek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: H. C. Visser en Zoon. Lange Mare 72, Leiden; handel in verfwaren. P. van Delft, Vliet N.Z. 45, Rijnsburg; banketbakkerij. Gisteravond omstreeks 10 minuten voor zeven is een taxi van de firma K., bestuurd door den 20-jarigen H. van O. in de bocht van het Rapenburg nabij de Kaiserstraat tegen het ijzeren hek, staande voor perceel Rapenburg 95 gebotst, waardoor de be stuurder de macht over het stuur verloor en de auto eenige meters verder te water geraakte. De wagen verdween geheel onder het wateroppervlak; alleen de achterwielen staken er boven uit. De bestuurder slaagde er zonder veel moeite in het portier te openen en ook zijn meisje, de 19-jarige A. E„ die naast hem zat, te bevrijden en behouden op den wal te brengen. Hij werd daarin terzijde gestaan door den 47-jarigen W. Bosman, die ge heel gekleed te water sprong en onmiddel lijk hulp verleende. De beide drenkelingen werden bij omwo nenden ondergebracht, doch hadden geen letsel bekomen. Volgens den bestuurder had hij moeten uitwijken voor een wielrijder, waardoor de botsing was ontstaan. Het hek werd geheel vernield. De zwaar beschadigde auto is door een kraanwagen van het Motorhuis gelicht. Ledenvergadering. Deze Vereeniging hield gisteren haar al gemeene ledenvergadering. De gewone agendapunten, die op een jaarvergadering aan de orde zijn, werden vlot afgehandeld: nc-tulen, jaarverslag, financieel verslag, verslag kascommissie, décharge penning- meesteresse, enz. Daarna bracht de Zuster voor Maatschappelijk Werk verslag uit ever haar werkzaamheden gedurende de tien maanden sedert hare aanstelling. Bij dit verslag willen wij even stilstaan. Het totaal aantal behandelde gevalicn bedroeg 993. terwijl 137 besprekingen met verschillende jaersonen, als bestuursleden van vereenigingen, hoofden van instellin gen of tehuizen werden gehouden. De vele schriftelijke en telefonische aanvragen en besprekingen zijn hierbij niet meegerekend Er waren 214 spreekuur-bezoeken in het Academisch Ziekenhuis. Met eenige frap pante voorbeelden illustreerde de Zuster de uiteenloopende wijze, waarop hulp en raad verschaft werd. Soms waren alleen inlichtingen noodig. of kon men den pa tiënt verwijzen naar een vereeniging', ln andere gevallen moesten huisbezoeken wor den verricht en raad gegeven over de ver zorging van den patiënt te zijnen huize, waarbij wenken van hygiënischen aard dikwijls noodig bleken! Op verzoek van den directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst werd een onderzoek ingesteld naar het opvolgen thuis van de voorschriften, aan diabetes patiënten gegeven. Deze controle bleek ln meerdere gevallen lang niet overbodig. Men realiseert zich vaak niet voldoende, wat het voor een patiënt moet zijn, plot seling uit zijn omgeving gehaald te worden cn afhankelijk te zijn van de vaak o. zoo zeldzame bezoeken van familie of vrienden ln het ziekenhuis. Hij (of zij) ligt zich angstige voorstellingen te maken omtrent de moeilijkheden, die er thuis zul len zijn in verband met zijn (haar) ziekte. Welk een rust zal het geven, als de Zuster voor Maatschappelijk Werk aan het zisn.- bed komt en zegt: „ik zal wel eens gaan kijken...." en later terugkomt met de nitdedecling. dat de kinderen er blozend uitzien en dat men er zich best doorheen slaat. Ook voor patiënten uit de buitenge meenten, waarvan 71 gevallen behandeld werden, heeft de Vereeniging voor Maat schappelijk Werk veel nuttig werk verricht Dt meeste patiënten immers zijn niet to taal genezen bij ontslag uit het z.cken- huij, doch behoeven nog zorg en vaas. een speciale behandeling of een streng dieet. De Zuster zorgt ervoor, dat vóór het ver in k van den patiënt schriftelijk of telefo nisch inlichtingen worden verstrekt aan de familie of dë wijkverpleegster ter plaat se zoodat men de noodige maatregelen kan nemen. Indien het noodig is. gaat de Zus ter zich zelf overtuigen of alles in orde is. De voorzitter deelde nog mede. dat op het oogenblik 21 organisaties uit Leiden en buitengemeenten bij de vereeniging zijn aangesloten. De vereeniging heeft echter méér contribueerende leden noodig, om de stijgende lijn te kunnen voortzetten, zoo wel in ledental als ln het aantal gevallen van hulpverleening. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getitèld: „Biological results of the Snellius expedi tion", de heer I. van Baal, geboren te Scheveningen. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechten, de heeren W. G. A. de Meester (Den Haag! en W. H. Keuchenius iDen Haag; voor het doctoraal examen Rechten, de heeren P. van Eighen iAmsterdam) en H. S. Zwarenstein (Oegstgeest) en mej. E. M. S. Fischer (Deventer). Bevorderd is tot arts de heer C. J. Kerk hof (Merxem, België). MARSCH 6e REG. VELD-ARTILLERIE. Morgen voormiddag zal door het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier een marsch door de stad worden gemaakt ter gelegen heid van het 61 jarig bestaan van het j regiment. De muziek zal hierbij tegenwoor dig zijn. Route van den marsch is: Doelenkazerne Varkenmarkt, Noordeinde. Prinsessekade, Morschstraat, Boerhaavestraal. Stationsweg Rijnsburgerweg, Terweeweg, Warmonder- weg, Rijnsburgerweg, Stationsweg. Steen- straat, Haarlemmerstraat, Heerengracht, Kraaierstraat, Levendaal. Korevaarstraat, Breestraat, Noordeinde, Doelenkazerne. Afmarsch 10 uur. MOEDERDAG. Zondag 9 Mei is het Moederdag. Dit feit heeft het bestuur van de afdeeling Leiden der Ned. Banketbakkersvereenlging op de aardige gedachte gebracht om dien dag aan een tv/intigtal jonge moeders in het Academisch Ziekenhuis een taart aan te bieden. De directeur van het Ziekenhuis, dr. H. H. Maas heeft dit aanbod met dank aan vaard, doch daarbij, zooals te begrijpen valt, het voorbehoud gemaakt, dat overleg zal worden gepleegd met den behandelen- den geneesheer! AFSCHEID BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Heden had een kort, maar niettemin har telijk afscheid plaats in de Centrale werk plaats der Lichtfabrieken, aangezien de heer J. Latei-veer, bankwerker le klasse, door reorganisatie na 23'/s jaar, den dienst gaat verlaten. Na eerst afscheid te hebben genomen van de directie, waarbij waardeerende woorden werden gesproken, nam hij ook afscheid van het personeel der werkplaats, dat in zijn geheel vereenigd was in een der lokalen. Hier werd hij toegesproken door zijn chef die in zeer welwillende woorden zijn ver dienstelijke werkzaamheden en zijn hooge plichtsbetrachting prees en hem namens het geheele personeel een sigarenkoker aanbood. De vertrekkende bedankte met eenige wel gekozen woorden voor den aan- genamen tijd en de kameraadschap in de afgeloopen jaren ondervonden. Haagsche Tramweg- maatschappij. Jaarverslag over 1936. De achteruitgang bijna tot staan gekomen. Het jaarverslag der Haagsche Tramweg. Maatschappij, dat heden verschenen is, meldt o.m. het volgende: Alhoewel de da ling der ontvangsten nog niet geheel tot staan is gekomen, is er over het verslag jaar 1936 een exploitatie-overschot van 'f. 1.216.616. Tegenover het vorige jaar zijn de ontvangsten met f. 40.000 of 8 joCt. ge daald. Maar deze daling in 1936 is toch zeer gering tegenover de zeer sterke dalin gen der vorige jaren. Zou het laagtepunt bereikt zijn, daar over het 2de halfjaar de totale ontvangsten 1,4 gestegen zijn? Deze stijging in het tweede halfjaar is ver oorzaakt door de hoogere ontvangsten van 19 t/m. 31 Dec., die een gevolg waren van de feesten ter eere van het huwelijk in het Koninklijk Huis. Nemen we den tram- en autobusdienst afzonderlijk, dan geven de stadstrammen een daling van 3"/» te zien, de intercommunale lijn LeidenDen Haag en Den HaagDelft een daling van 1,3%, terwijl de autobuslijnen (o.a. te Den Haag-Wassenaar) een stijging van 13.3 vertoonen. Vergeleken met 1930, het jaar waarin de hoogste ontvangsten behaald werden, zijn de ontvangsten gedaald met f 2.964.000 of 37 De exploitatiekosten hebben f. 173.000 minder bedragen dan in 1935. Vergeleken met het jaar 1930 zijn deze uitgaven gedaald met f. 1.755.000 ot niet minder dan 31 Het in 1936 vervoerd aantal reizigers bedroeg ruim 53 millioen (in 1930 78 millioen). Nog steeds wordt het taxibedrijf door uiterst lage loonen en zeer lange arbeidstijden ln staat gesteld, ab normaal lage tarieven te handhaven en daardoor een zeer belangrijke schade te berokkenen aan tram en autobusbedrijf. Ook het groote aantal rijwielen oefent een ongunstigen invloed op de exploitatie uit. De loonen werden met 5 verlaagd (sinds 1927 in totaal met 19,52%), terwijl de ex ploitatiekosten van de tram met 4.1 en van de autobus met 5,4-% daalde. Het na- deelig saldo bedraagt rond f. 876.000 of wel f. 209.000 muider dan lil 1935. De politie heeft de 17-jarige dienst bode D. W. aangehouden, die ten nadeele van de familie N., waar' zij in betrekking was, verschillende voorwerpen had ont vreemd. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouw^pkarebeidersbaggerlieden 2, be hangers 3, betonvlechters 11, betonwerkers 61. fundeeringwerkers 1. glazenmakers 4, glazenwasschers 9, granietwerkers 11, grondwerkers 89, heiers 2, metselaars 107, opperlieden 100. schilders 89, sloopers 4, straatmakers 11. hulp-straatmakers 16, stucadoors, witters 56, timmerlieden 236, uitvoerders 22, voegers 12, ongesch. arb. 7. Totaal 853. Fabrieksarbeidersbleekers-J7, lompen sorteerders 7, vellenblooters 8, steenfabr. arb. 109, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 59. Totaal 204. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 89. reizigers, colp. 48. winkelbedienden 37. eta leurs 5, incasseerders 13, musici 8, onder wijzers 9, overheidspersoneel 13, verplegers 4. Totaal 226. Hotel-café-pers.: huispersoneel 10, kell- ners 44, koks 6. Totaal 60. Houtbewerkers; beddenmakers 3, hout bewerkers 71. kistenmakers 7 kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2 .meubel stoffeerders 13, meubelmakers 29, piolitoer- ders 3, ongesch. arbeiders 36. Totaal 177. Kleermakers: kleermakers 55. kappters 11. schoenmakers e.a. 18. Totaal 84. Land- en tuinarb.: bloemisten 28, land arbeiders 29. tuinlieden 27. warmoeziers 8, ongesch. landarb. 5. Totaal 197. Metaalbewerkers: bankwerkers 107, blik- bewerkers 26, burgersmeden 40, electriciëns 47, gasfitters 13, gasmetermakers 3. ge reedschapmakers 3. instrumentmakers 3, boleerders 7, kernmakers 1, kettingsmeden 23, klinkers 9, koperslagers 3, lab. bedien den 4. lasschers 11 loodgieters 53. machi nisten 21, metaalboorders 5, metaaldraaiers 6, metaalslijpers 2, monteurs 13. piano stemmers 5, polijsters 1, ponsers 5, rijwiel herstellers 14, rijtuigschilders 2. scheeps timmerlieden 5. stokers 25. tegenhouders 16, verw. monteurs 12. voorslaanders 7. voor- warmers 4, vulcaniseurs 1. vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 43, zandspui- ters 3, zandvormers 3. zilversmeden 1. ongesch. arbeiders 46. Totaal 607. Sigarenmakers: sigarenmakers 20. siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 2. To taal 23. Technici, opz.: bedrijfsleiders 9. inge nieurs 3, technikers 5, teekenaars, opo. 8, werkmeesters 14. Totaal 39. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen drukkers 23, kluwers e.a. 5, luikers 13, plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 2. spin ners 53, spoelers 3. staaldraaddraalers 2, sterkers 2. strijkers 15. wevers 114. wolbe werkers 42, ongesch. textielarb. 58. Totaal 359. Transportarbeiders: emballeurs 6, chauf feurs 145. exp. knechten 24, koetsiers 16, loopknechten 40, schippers 89, magazijn knechten 68, spoor- en trampers. 16, wa kers 7, transportarbeiders 69, losse arbei ders 520. Totaal 1000. Typografen: boekbinders 23, boekdruk kers 21. fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 32. steendrukkers 2. Totaal 85. Voedmgsmiddelenarb.: bakkers 95. mole naars 1, ovenisten 4, slagers 67, suiker werkers 22, wijnkooperskn 13, zoutzicders 4. zuivelbereiders 2, pngesoh. fabr. arb. 39. Totaal 247. Vrouwen: analysten 1. apothekesass. 1, kapsters (leerl.) 8, naaisters 10, behan gersnaaisters 1, maasters 1. spinsters 1, strijksters 1, winkeljuffrouwen 12. buffet juffrouwen 1, serveersters 1. kamemieisie? 1, linnenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 33. verpleegsters 6, bedri.jfleidsters 1. tee- keoaressen 1, onderwilzere^en 1. ass. ea huishoudsters 11. dienstboden (d. en d. en n.) 24. Totaal 221. Algemeen totaal 4??2 30 April 1936 4398 2 Mei 1935 3880 Ben. 41 ged. werkloozen. Werksters 71! fabr. arbeidsters 33. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2