De verjaardag van Prinses Juliana STADSNIEUWS Een drievoudig jubileum VRIJDAG 30 APRIL 1937 No. 23648 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAH HEDEN 78sie Jaargang Vijftig Pantserschip van Franco tot zinken gebracht Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Van en bij de Rotterdamsche Bankvereeniging' LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 3.0» - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ..U—'.v.»» f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post 12:35 per 3 maanden <f- portokosten. (voor binnenland f.0.30 per 3 mnd.) Foto Ziegler, Den Haag. Een der meest recente foto's van H.K.H. Prinses Juliana, die heden Haar 28sten geboortedag herdenkt. Ook de Sleutelstad blijft niet in gebreke over dit heuglijk feit baar blijdschap te toonen; overal wapperen vroohjk de vlaggen en zeer velen hebben hch de borst met oranje getooid. Het is duidelijk waarneembaar, dat. het uiterlijk feestbetoon aanzienlijk grooter is dan vorige jaren. Een novum is ook, dat alle scholen in clusief de Academie, vanmiddag gesloten zijn. Het. Leidsoh Politiem uziekgezc Lschap maakte hedenmorgen een muzikale rond wandeling door de stad. Het college van B. en W. zcaid namens den raad een telegrafische gelukwensch, terwijl de Leidsche Chr. Oranjevereeniging haar filicitaties in het onderstaande tele gram formuleerde: De Chr. Oranjever. wenscht Uw Konink lijke Hoogheid en den Prins Gemaal en Uwe Moeder van harte geluk met dezen dag, die een feestdag is voor heel het Neder- landsche Volk en bidt God U en den Uwen de rijkste zegeningen toe. Wjg. THOMAS, voorzitter. BOEKKOOI, secretaris. Op de feestelijkheden, welke hedenmid'- öag en -avonjd m de Gehoorzaal worden gehouden, komen wij nader terug. jcxctr Leaer des Heils LeSer des Heils willen bedienen om blijd- schap en zegen te brengen in duizenden in Nederland. gezinnen. Jubiieumavond in de Marekerk. In verband met het 50-jarig bestaan van net Leger des Heils in Nederland, werd gis teravond in de Marekerk een jubileum- avond gehouden. In dezen dienst, welke ™er goed bezocht was, hebben het woord gevoerd de burgemeester, mr. A. v. d. °ande Bakhuyzen, prof. dr. J. N. Bakhui gen van den Brink, dr. K. J. Brouwer, zen- wngojirectOT te Oegstgeest en de com mandant van het Leger des Heils in Ne derland Bouwe Vlas. va Leger des Heils muziekcorps, dat den zang begeleidde, speelde geruimen tijd den aanvang christelijke liederen, "adat mevr. Bouwe Vlas het samenzijn jat onder leiding stond van adj. Buwalda, geopend had, las adj. Salemons Bm 25 1330, waarna commandant fuuwe Vlas het openingswoord uitsprak, jaann hij allereerst het kerkbestuur uankte voor het beschikbaar stellen van ïïv ^rkgebouw om dan allen hartelijk vrnn?m *e heeten. Spr. gewaagde van den Kr™11 zegen Gods, welken het Leger op vak arbeid steeds heeft ondervonden. Al „rr €r van onzen kant veel zwakheid en s™rek te betreuren, van Gods zijde waren engerlingen groot. Eerbiedig en ootmoe- Gns 00't meL blijdschap willen wij en hierbij geheel den mensch ^"akelen. Alleen den Grooten Meester ïïgn wij ook op dezen jubileumavond v ijzen. Hij immers heeft Zich van hef De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak huyzen. begon met er op te wijzen, dat Gods akker groot is. Het Leger des Heils vindt op dezen akker ook zijn arbeidster rein. Teneinde hiervan iets meer te weten te komen, beval spr. de lezing van het pas verschenen jubileumboek van het L. des H. aan. Spr. zette dan uiteen, dat het Leger des Heils steeds nieuwe banen zoekt om zijn arbeid uit te breiden. Is de methode, welke daartoe gebruikt wordt, vaak aangevochten geweest, achteraf beschouwd bleek die toch de eenig juiste te zijn. Iets wat dieper beschouwd, heel goed te begrijpen is, daar de kracht tot den arbeid steeds geput werd uit de eenig-ware bron van kracht. Over gansch de wereld zet het Leger met kracht zijn arbeid voort. Zulks nu ook al vijftig jaar in Nederland. In dit verband bracht spr. hulde aan de nagedachtenis van William Booth, den stichter van het Leger des Heils en verder aan hen, die het Leger in Nederland introduceerden. Als burgemeester bracht spreker namens het gemeentebestuur het Leger des Heils te dezer stede dank voor al hetgeen het ook in deze gemeente in den loop der ja ren heeft verricht. Met vol vertrouwen legt het gemeentebestuur in de toekomst de exploitatie van de Stedelijke Werkin richting dan ook in handen van de plaat selijke afdeeling van het Leger, omdat het weet, dat dit werk.infgoede, zorgende han den is. De burgemeester beëindigde zijn toe spraak met de beste wenschen uit te spre ken voor den verderen groei van het Leger des Heils, zoowel in Nederland als in de geheele wereld. Nadat een zangkoor zich in enkele gees telijke liederen had laten hooren, was het woord aan prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die begon met er aan te her inneren, dat het Leger in de afgeloopen vijftig jaar, zijn geschiedenis heeft ge schreven. In die geschiedenis is ook ge schreven de verwantschap en het weder- zijdsch verstaan tusschen Leger en Kerk. Voorts wees spr. op de beteekenis van het redden, hierij Jezus Christus teekenend als de Groote Redder dezer wereld. Hij is het Hoofd en de Redder geworden van een nieuwe menschheid. Redden wil ook het Leger des Heils. Een groote strijd is het om als geredde pal te blijven staan. Sprekende over de eerste eeuwen van het Christendom, wees prof. Bakhuizen v. d. Brink op de in die dagen bestaande militie voor Christus, welke militie haar speciale zorg besteedde aan hen, die door de hard heid der samenleving werden afgestooten. In enkele groote lijnen teekende spr. de in den loop der eeuwen opgekomen bewegin gen om in dienst van Christus evangeli seerend en zegenend te werken. Te midden van vele stroomingen ontstond de bewe ging van het Leger des Heils, waarvan Wil liam Booth de stichter was. Zich beroepende op dezen stichter schetste spr. de blijmoedigheid van den heilsoldaat. Al deze stroomingen, waarbij zich ook in den laatsten tijd de Oxford-groep ge voegd heeft, vormen tezamen in dezen tijd de militie van Christus, Het Leger neemt hierbij wel een bijzondere plaats in en zet met groote geestdrift zijn veldtocht door de wereld voort om menschen voor Chris tus te redden. Spr. wenschte het Leger op zijn verderen arbeid Gods zegen toe. Het heffe de kruisbanier in eerbiedige ontroe ring en in groote menschenliefde omhoog. Dr. K. J. Brouwer, zendings-director te Oegstgeest. sprak na tusschenzang over „Leger en Zending", waarbij hij begon met er op te wijzen, dat het Leger des Heils feitelijk nooit anders is geweest dan een zendingscorporatie. Wij moeten hier alleen niet denken aan het zendingswerk in den Indischen Archipel, maar aan den arbeid van het Leger over het geheele aardrijk. Het Leger des Heils staat midden in de Christelijke Kerk en heeft zich bewust het Zendingsbevel doen verstaan: gaat heen en predikt het evangelie aller creaturen. Het Leger des Heils trekt de geheele we reld rond. Daarom liggen Leger des Heils en Zending zoo dicht bij'elkander. Een bij zonder kenteeken van het Leger noemde spr. de groote liefde tot hen. die in nood en zonde verkeeren. Het Leger wil met het evangelie arbeiden en van het eene land naar het andere land trekken. Ook deze spr. eindigde met de beste wenschen voor het Leger des Heils uit te spreken. Dat het de apostolische taak en houding in de toekomst moge blijven ver vullen. Kommandant Bouwe Vlas heeft nog een slotwoord gesproken, waarin hij ook met enkele woorden herinnerde aan den stich ter van het Leger, William Booth. NED. CHE. VROUWENBOND. Lezing vanMr. M. K. A. v. d. Valk. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond, welke gister avond in de groote zaal van Hotel Den Burcht haar laatste samenkomst in dit seizoen hield, sprak dr. M. H. A. v. d. Valk van Hillegersberg over: „De positie van de Christen-vrouw in den tijd van Paulus te vergelijken met de positie van de Christen vrouw in den hedendaagschen tijd". Spr. begon er zijn blijdschap over uit te drukken, dat hij dit onderwerp over de vrouw kon inleiden aan den vooravond van den jaardag onzer Prinses, die ouderen hebben gekend als kind. meisje, jonge- dochter, doch die thans voor het eerst haar verjaring mag vieren als gehuwde vrouw, wie wij van harte alles goéds toewenschen. Tot zijn onderweg) komend, gaf dr. v, d. Valk deze verdeeling: de heidensohe, de Joodsche en de christelijke vrouw. Achtereenvolgens behandelde spr. zijn eerste deel door uitvoerig stil te staan bij de Aziatische, de Egyptische en de klas sieke vrouw. In zijn beschrijving der po sitie dier verschillende vrouwen deed hij uitkomen dat de uitdrukkingen: „serail slavin" en „Oostersch haremleven" wel wat overdreven waren, doch dat deze posi tie alles behalve benijdbaar was, vooral door ontzettende misstanden op sexueel gebied, doch anderzijds wel eens in het tegenovergestelde oversloegen door de polyandrie, de gynaicocratie en het ma triarchaat. Bij alle verschil tusschen die heidensche vrouwentypen, was toch de toestand in vele opzichten verschrikkelijk. Ver daarboven was de positie der Jood sche vrouw, gelijk reeds blijkt uit het O. T.. hoewel de polygamie, die in Paulus' dagen meer dan monogamie regel was, vooral onder he t latere Jodendom, blijkens de uitspraken van den Talmud, gelijk ook bij het Mohammedanisme. De vrijmaking der vrouw, hare emanci patie in den besten zin, is aan het Chris tendom te danken. Spr. wees op tal van vrouwen, die ons in het N. T. geteekend zijn en betoogde met klem, dat de apostel Paulus, op het voetspoor van Christus, de lijnen had aangewezen in zijn prediking, zooals zijn brieven bewijzen, waarlangs het gelukkig leven en de invloed der Christen vrouw moest gaan en is gegaan, i De luchtmacht van de regeering heeft het slagschip „Espana" van de vloot van Franco voor Santander tot zinken gebracht. De „Espana" is een oud schip, met een waterverplaatsing van 14.225 ton, een snelheid van 19,5 mijl en had als artillerie 8 kanonnen van 30,5 c.M„ zonder volledig afweergeschut. Reeds vroeger was dit schip ernstig beschadigd. Het slagschip werd tot zinken gebracht op vijf mijl buiten Santander door vlieg tuigen .welke een Britsch schip, waarvan de naam niet bekend is, te hulp kwamen. De torpedojager „Velasco" van de vloot van Franco had een twaalftal schoten ge lost op het Britsohe schip, met het doel te beletten dat het de haven van Santander binnenliep. Het Britsche schip trok zich terug. De „Espana" was door de „Velasco" ge waarschuwd en kwam snel aangestoomd om eveneens aan de actie deel te nemen, Ondertusschen waren ook enkele vliegtui gen van de regeering uit Santander op deze plaats aangekomen om het Britsche schip te beschermen. De vliegtuigen wierpen met groote juist heid bommen op de „Espana"; het schip werd aan den achtersteven geraakt en zonk binnen een half uur. De „Velasco" nam de officieren van de „Espana" aan boord, dooh liet de verdere bemanning aan haar lot over: de autoriteiten van Santan der hebben een vloot visschersvaartuigen uitgezonden om nog zooveel mogelijk men schen te redden BINNENLAND. Cijfers omtrent de dalende werkloosheid. (Binnenland, 3e Blad). Ingaande 1 Juni toepassing van de Ar-« beidswet inzake arbeid op kantoren. (Binnenland, 3e Blad). De K. N. I. L. M. vliegt naar Australië. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Ned. Handelsreizigersver - eeniging. (Binnenland, 3e Blad). Het Noordwijksche Tulpenfeest; het ko mende „week-end" allen naar de „Bloe men- en Badplaats". (4e Blad). BUITENLAND. Spaak over den nieuwen status van België. (3e Blad). Spaansch slagschip van Franco tot zinken gebracht. (Ie Blad). Von Neurath 3 Mei te Rome. (Buitenland, 6e Blad). Delbos en Blum aan het woord. (Buiten land, 6e Blad). De heer P. A. de Gooyer. Zooals wij reeds eerder meldden, zal het morgen 25 jaar geleden zijn, dat hier ter stede een bijkantoor werd gevestigd van de Nationale Bank te 's-Gravenhage, later op genomen in de Nationale en nog later in de Rotterdamsche Bankvereeniging, terwijl gelijktijdig een tweetal vooraanstaande fi guren aan deze instelling verbonden, n.l. de heeren P. A. de Gooyer en N. D. de Boer, hun zilveren jubileum vieren, respectievelijk als directeur en algemeen procuratiehouder. Eerstgenoemde werd in 1879 hier ter stede geboren en in 1900 aangesteld tot jongste bediende bij de Rijnlandsche Bankvereen. Heintz en Co., gevestigd aan den Nieuwe Rijn. Na de liquidatie dezer bank in 1907, werd de heer De Gooyer onder leiding van curatoren en onder toezicht van den heer Gerlings als deskundige belast met de administratieve vereffening, om na afloop dezer liquidatie werkzaam te worden ge steld ten kantore van den heer Gerlings, de Leidsche Bankvereeniging, waar zijn be noeming tot procuratiehouder spoedig volgde. Op 1 Mei 1912 stichtte de Nationale Bank te 's-Gravenhage hier ter stede een bij kantoor, waarvan de heer De Gooyer tot directeur werd benoemd. Als gevolg van de groote bankconcen- tratie in Nederland ging dit kantoor eerst over naar de Nationale en vervolgens naar de Rotterdamsche Bankvereeniging. Ook buiten het bankbedrijf heeft de heer De Gooyer in de afgeloopen kwarteeuw vele functies bekleed. Zoo gaf hij mede den stoot tot de stichting van het Handelsregister en de reorganisatie der Kamer van Koophan del, van welke instelling hij reeds een twin tigtal jaren lid is. In de jaren 19141918 heeft hij belangrijk werk verricht als penningmeester van het Leidsche Steuncomité, in welke kwaliteit hij De heer N. D, de Boer. gedurende dit tijdvak niet minder dan éénl millioen gulden distribueerde. Voorts was en is hij bestuurslid van het Leidsche Borgstellingsfonds, penningmees ter van de Vebo (tentoonstelling van vee en bodemproducten), lid van de financieele commissie voor het geschenk der burgerij voor het nieuwe Raadhuis en bekleedt hij 'n groot aantal commissariaten, terwijl hij bij vele plaatselijke inzamelingen zijn me dewerking als financieel deskundige ver leende. De tweede jubilaris is de heer N. D. dei Boer, die ox> 2 Mei 1890 alhier geboren, werd en zijn bankloopbaan aanving bij de Leidsche Bankvereeniging, alwaar de heel de Gooyer, toen reeds procuratiehouder b« genoemde instelling, hem van zeer nabij heeft leeren kennen. Hij was hier een vier tal jaren werkzaam. Na de vervulling van zijn militairen dienstplicht was hij ongeveer een jaar bii de firma ran Wensen en Co. waarna hi.i op 1 Mei 1912 in dienst trad bij de Nationale Bank. Bij de stichting der Nationale Bankver eeniging volgde zijn benoeming tot alge meen procuratiehouder, in welke functie hij thans nog werkzaam is. Ongetwijfeld heeft de heer de Boer ge legenheid gehad ziin capaciteiten in de af geloopen 25 jaar in het groot-bankbedrij£ ten volle te ontplooien en is het geen won der, dat hij bij zijn superieuren in hoog aanzien staat. Uit hoofde van zijn functie waar hij ook steeds als waarnemend-directeur op treedt geniet hii de waardeering van zeer velen, met wie hii in aanraking komt. Naar wij vernemen zullen beide jubila rissen morgenmiddag tusschen 3Vï en 5 uur ten kantore der R'damsche Bankvereeni ging, Rapenburg 27, recinjeerea.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1