PALTHE! Persen! Piekfijn! LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 April 1937 Vierde Blad No. 23648 Het Noordwijksche Tulpenfeest |Gary Cooper in „The Plainsman" 78sfe Jaargang Bloemen- en Badplaats in rijke kleurenweelde Men zegt met bloemen: „Welkom in Noordwijk" PINKSTEREN? (De trek naar het Westen) Noordwijk: parel der Noordzeebad plaatsen! Iedereen, die deze bij uitstek fraaie gemeente kent, zal met dit woord volledig instemmen! Maar nu: „Noordwijk, parel der bloe- menplaatsen". Gaat er allen in 't ko mende „week-end" eens heen: „ge zult 't met ons eens zijn, dat ook dit woord waarheid bevat." Een, zij het wellicht vooralsnog beschei- I den pogmg, maar die toch reeds bijzonder «oed slaagde, is gedaan, om Noordwijk In I luttele da^en te verandereen In een „lust- I hof van bloemen". I De tulpen bloeien in dezen tijd in den seelderigsten kleurenrijkdom op den geest- jrond. Wélk een gelukkig initiatief derhalve, om I de z.g „gekopte" bloemen, welke anders leeggegooid worden, dit Jaar en, naar in de I bedoeling ligt, ook in volgende jaren aan Vte wenden, om er de beide Noordwijken Imee te versieren, zoowel in den vorm van I artistiek aangelegde mozaïken langs stra iten of op pleinen, dan wel tegen de duin- I hellingen aan, zoodat het ook verrukt I wordt door kleursohakeeringen, die het Iitn ouds beroemde Noordwijk nóg aan trekkelijker maken, dan het reeds is. Dat de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, I op het lofwaardige initiatief van den heer Ivan Wely overging te Noordwijk ln den iBollentijd een „Tulpenfeest" te organisee- Iren, met de bedoeling om in de toekomst I daaraan nog grooter uitbreiding te geven, lioodat 't steeds royaler van opzet zal wor- Iden, verdient een woord van welgemeende dulhe Landgenoot, en speciaal de vreemdeling ■ral. met de Noordwijksche tulpenfeesten 1 als middelpunt, nog méér dan tot nu toe Inaar de bollenstreek trekken. Al is men nu liog niet zoo ver, dat er een vergelijking liitroffen kan worden met de grandiose Ijrcissenfeesten in Deauville, Montroux of Ite Rivièra, op den goeden weg is men toch lliker! Wij twijfelen er niet aan, of, het- I;fen 't buitenland op dit gebied presteert, Inl ook Noordwijk spoedig weten te even- laten! Dat konden wij gisteren reeds ten deele |t».istateeren tijdens een schitterende ont- Hangst van talrijke journalisten uit bin nen en buitenland, door de Ver. v. Vreem delingenverkeer en het Gemeentebestuur, ter gelegenheid van deze feestelijke dagen, georganiseerd onder het motto „Noordwijk Bloemenbadplaats." Het was burgemeester v. d. Mortel, die ons in het Raadhuis welkom heette en in enkele trekken het doel van dit Tulpen feest uiteenzette. Wij leven in een tijd van ontdekkingen, zoo zeide hij. Noordwijk heeft óók een ontdekking gedaan. Tot nu toe hebben wij den horizon als grens genomen van het Noordwijksche grondgebied. Wij genoten van de zee en de prachtige zonsonderga- nge, maar nu is ook de andere zijde van Noordwijk ontdekt, n.l. die met zijn mooie, kleurrijke bollenvelden. Wat is schooner dan deze combinatie van zee en bloemen? Vreemdelingen, die naar hier komen, getuigen er steeds van in enthousiaste be woordingen! Vreemdelingenverkeer heeft nu de ont dekking gedaan: „Noordwijk, Badplaats maar oók „Bloemenplaats." Dit „Bloemenfeest" is een eerste pogen om in den bollentijd de bezeokers „Iets bijzonders" te laten zien. Daaraan heeft 't tot nu toe te veel ontbroken. Wij hopen, dat dit kleine kindje, dat geboren is, moge opgroeien tot een groote jongedochter! Namens Vreemdelingenverkeer wees de heer Dorsman er op, hoe veel er met „afgesneden bloemen" is te berei ken. Spr. wekte allen op, den komen den Zondag het „bloemendorp" te ko men bezichtigen. Het spreekt vanzelf, dat zoowel namens de Hollandsche en buitenlandsche journa listen woorden van hartelijken dank ge sproken werden voor de gulle ontvangst, die men zich niet anders had gedacht in een gemeente als Noordwijk, „de badplaats van de groote allure". De faam van Noord wijk zal zeker naar andere landen opnieuw worden uitgedragen. Ons gezelschap was, na dit gezellig se- menzijn in de Raadzaal, waarbij een feest- drank werd aangeboden, in de beste stem ming om te genieten van al het schoons, dat het versierde Noordwijk biedt. Vol verwachting klopte aller hart. vol verwachting naar den fleurigen aanblik 481 (lngez. Med.) van bloemenmozaïken en -guirlandes, door Vreemdelingenverkeer en particulieren op vele plaatsen in de beide Noordwijken met artistieken zwier aangelegd. En wij werden niet teleurgesteld! Een rondrit in autobus sen, welwillend afgestaan door den heer Klaas Bolhuis, schonk ons de overtuiging, dat deze versiering inderdaad een groote attractie in 't bijzonder ook voor den vreemdeling is en niet nalaten zal den diepen indruk, welke het bloembollenland schap steeds schenkt, .uitermate te ver- hoogen. Met welk een zorg en kunde is oud en jong te werk gegaan: mozaïken, werkelijk van soms respectabele afmetingen, waarbij de kleuren over meetkundige vlakken ver deeld zijn, wapens, de beroemde Noord wijksche blauwe dolfijn (symbool van: Noordwijk, zoo gezond als een vischü har telijke welkomstgroeten en wapens liggen overal uitgespreid en vooral, waar deze tegen de duinhellingen in felle kleurscha- keering tegen de lucht afsteken, geven zij een uniek effect! Aan de hoeken der straten, op pleinen en speciaal ook op de speelplaatsen der onderscheidene scholen volgt de ééne ver rassing de andere op; 't is speciaal ver heugend, dat ook de Noordwijksche jeugd zich met hart en ziel aan dezen kunst- zinnigen arbeid gegeven heeft! Met behulp van slingers zijn de aardigste resultaten behaald. Hier is een villatuin, daar een hotelter ras, dat opvalt door een met smaak gear rangeerd geheel. In het bijzonder zij nog maals gewezen op een der fraaiste pun ten: het Lindenplein, terwijl het hartelijke „Noordwijk welkom" u telkens weer vrien delijk begroet! Men zegt het hier in waar heid „met bloemen!" Prachtig is van den hoogen water toren af het uitzicht, op 't met vlag gen en in bloemenweelde gehulde dorp en de wijde omgeving, waarin tot op grooten afstand het eene bloemenveld het andere afwisselt. Zoo ook het vergezicht van de terrassen der villa van den heer Ruys aan den Koepelweg, waar ons eveneens een hartelijke ontvangst ten deel viel. Al rijdende door de beide Noordwijken, door Zuid-duinen of langs den Boulevard ontmoet men steeds weer andere opvattin gen en bedenksels van versieringen. Het is merkwaardig te zien, op hoeveel verschil lende wijzen de kleuren der bollenvelden geschikt en verwerkt kunnen worden tot gevarieerde schilderijtjes, die 't oog boeien! Een aardig idee is ook het aanbrengen van de reusachtige K. L. M.-letters, nabij de Van Panhuysstraat, als attentie tegen over de piloten, die over Noordwijk komen vliegen. Ook de winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet; zij organiseerden een étalagewedstrijd, met als hoofdeisch: „Bloemen in de étalage" en zij betoonden hierbij veel originaliteit. Voor een genoeglijke sfeer zorgen tevens de bloemenmarkten: strandtentjes werden tot verkoophuisjes ingericht, en geen be zoeker zal 't in zijn hoofd halen, om zón der een bos tulpen of hyacinthen naar huis terug te keeren! Zelfs in 't avonduur kan men van de bloemen genieten; meerdere mozaïken worden dan met zoeklichten bestraald en het gemeentebestuur verleende zijn mede werking. door den ouden kerktoren te Noordwijk-Binnen te doen verlichten. In één woord: de goede gedachte, om Noordwijk in den bollentijd nóg aantrek kelijker te maken, dan 't reeds is. kan ge slaagd genoemd worden. Wanneer men zoo voortgaat en op den duur gelijk het voornemen is ook alle duinhellingen met bloemen gaat tooien, zal Noordwijk's ..Tulpenfeest" met die in mondaine bui tenlandsche badplaatsen volop kunnen wedijveren! Een prachtig initiatief is hier op reeds alleszins gelukkige wijze tot ver wezenlijking gekomen: er wordt inderdaad naar gestreefd, de Hollandsche voorjaars- bloemenpracht origineel en op zeer per soonlijke wijze den bezoeker te toonen.iets dat ook den reeds zoo menigmaal hooge- li.ik geroemden naam van Noordwijk aLs „badplaats" tot vèr in 't buitenland slechts ten goede komen kan. De landelijke charme van Noordwijk wordt dus sterk geaccentueerd door deze verfraaiing met bloemen. De culinaire charme van Noordwijk is eveneens be kend en wij kregen er wederom een bewijs van tijdens de voortreffelijke lunch in 't Oranjehotel, die den journalisten na af loop van den rondrit werd aangeboden. Daar voerde o.a. nog het woord de secre taris der Ver v. Vreemdelingenverkeer, de heer v. d. Wilk, die er op wees dat in volgende jaren de duinen met bolgewassen volgeplant zullen worden, zoodat Noordwijk dan ln de lente één Bloemenparadijs zal zijn. Een bezoek aan de enorme kassen der N.V. Vereenigde Bloembollencultuur iS. A. van Konijnenburg), waarin de prachtigste veredelde, uiterst kostbare tulpensoorten in groote groepen verzameld zijn, vormde mede een hoogtepunt in het programma 40-jarig jubileum te Zwammerdam. Van den heer L. Hoogendoorn. De heer L. Hoogendoorn. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer L. Hoogendoorn Pzn., bekend ingezetene van Zwammerdam, den dag, waarop hij 40 jaar geleden werd aan gesteld als agent bij de N.V. Levensverze- kerings-Maatsehappij „Utrecht", gevestigd te Utrecht, Met voorbeeldigen ijver, trouw en correctheid, heeft hij al dien tijd zoo wel de belangen dier Maatschappij als die der verzekerden gediend. En nog steeds is de nog krasse jubilaris onvermoeid in actie voor zijn uitgebreid agentschap. van dezen rijkgeschakeerden „Bloemen dag", die ons nog eens te meer de over tuiging heeft geschonken, wélk een schat ten onze dierbare geestgrond toch bezit. Dit „Tulpenfeest" zal reeds thans de roem van Noordwijk verhoogen: Noordwijk Bloemen- èn Badplaats! Mogen velen zich alsnog opmaken om eens een kijkje te nemen; niemand zal 't betreuren, allen zullen terugkee- ren met de fleurigste herinneringen aan hetgeen de Noordwijkers met durf en energie tot stand brachten! Tot een glorieuze toekomst van Noordwijk zul len dergelijke feesten in de volgende jaren, zeker bijdragen! ihistm-idc M'he. regisseur van talrijke ■ten m»t c "bus, heeft ditmaal zijn krach- |lilm i succes beproefd op de romantische "hel "r® '.rek naar het Westen", waarin Hanke r tusschen het roode en het l'ika ,clat zio11 jaren geleden in Ame- I De Min behandeld wordt, ierletier, vor?chte dus andermaal in het leen etwuen„,w'e hem bent, weet, dat zulk Jerttouwd E thema aan hem Is toe- (ild'gn^^é'-hsationeele levenshistorie van till en op, ck; de figuuren van Buffalo een,; ten t raa' Merritt verschijnen even- aU t ,te'e en daarnaast zien wij 1 hoofdvertolkster „Ongeluks-Jane" 'Jean Arthur), die door Bill Hickock (Gary Cooper) bemind wordt; eerst echter wan neer de dood nabij is, bekent hij zijn groote liefde. Ook de cultureele evolutie, die het Westen van Amerika in de dagen van Bill Hickock 1870) doormaakte, wordt in deze film geteekend. Het is de strijd tusschen de Indianen en de blanken, die beiden in grandioze scharen op het witte doek ver schijnen, "die hier vol spanning en verhoogd door de schitterende impressie, die de Mille's massaregie schenkt, aan het oog voorbijtrekt. „The Plainsman" behoort ongetwijfeld tot de sterkste en boeiendste Wild West films van den laatsten tijd. EBN NIEUWE FILM VAN CONRAD VEIDT. Een der Interessantste films, die in den laatsten tijd in de studio's van London Film te Denham werd opgenomen, is zeker de laatste film van Conrad Veidt. „Dark Journey", een groote spionnage-geschiede- nis, zich afspelend tijdens den wereldoorlog met Stockholm als voornaamste plaats van handeling. Het is in ingewijde kringen een bekend feit, dat het Grand Hotel te Stockholm tij dens den wereldoorlog een internationaal knooppunt was. Russen, Duitschers, Fran- schen en Engelschen kwamen er samen en de draden van menige spionnage-affaire gingen daar uiteen of kwamen daar samen. Arthur Wimperis, een van Korda's be gaafdste scenario-schrijvers, heeft rondom dit hotel een uiterst boeiend filmverhaal gemaakt, dat op ware gebeurtenissen ge baseerd is. Om authentieke gegevens te verkrijgen heeft regisseur Victor Saville zich verze kerd van de diensten van kapitein L. Stackell. een gewezen lid van den Zweed- schen Geheimen Dienst. Kapitein Stackell kwam ln nauw contact met de 20000 vreem delingen, die in den oorlogstijd in Stock holm vertoefden en heeft vele Interessante ondervindingen op spionnagegebied opge daan. Hij is thans als journalist verbonden aan een van Zweden's grootste dagbladen. Voordat men in Denham met de film begon, stak een groepje technici met kapi tein Stackell over naar Zweden om in Stockholm opnamen te maken van ver schillende stadspunten. oa. het groote Opera-gebouw, het Noorsche Museum en den voorgevel van het Grand Hótel. Het interieur van dit hotel werd ln de studio's gebouwd. Een belangrijke reeks opnamen werd ge wijd aan het tot zinken brengen van een groote Duitsche onderzeeboot, een dei- spannendste episodes uit de film. Buiten gewoon interessant zijn ook de zeer geraf fineerde spionnage-methoden. Om slechts een enkel voorbeeld te geven: de borduur sels van de nieuwste Parijsche japonnen, die naar Stockholm werden gebracht, gaven precies de troepenbewegingen aan het Wes telijk front aan. Door deze japonnen op een landkaart te leggen kon men nauw keurig berekenen, wat men weten wilde. Conrad Veidt. die nu al jarenlang in Engeland werkt, vertolkt in „Menschen met Maskers" de rol van een Duitschen spion, die zijn hart verliest aan Vivian Leigh, een Fransche spionne, Vivian Leigh is een buitengewoon knap meisje, van wie men niet zeggen zou, dat zij in deze film haar debuut maakt. VAN DE LICHTE MUZE NAAR DE „THRILLER". Georg Jacoby regisseert de detective-film „De Kroongetuige". PADEREWSKI IN „MOONLIGHT SONATA" Muziekliefhebbers staat een bijzonder genot te wachten. Binnenkort zal in ons land de film „Moonlight Sonata" uitge bracht worden, waarin de beroemde meester van het klavier, Paderewski, persoonlijk optreedt en speelt. Dit is de eerste keer, dat Paderewski voor de filmlens treedt en eerst na veel moeite werd de meester hiertoe bereid be vonden. Hij speelt met Charles Farrel en Barbara Greene, die voor de liefdes-intrigue zorgen, onder regie van Lothar Mendes. Een zeer belangrijke rol speelt ook Mary Tempest, een in Engeland zeer geliefde tooneelspeel- ster. Ivan Petrovich, een der bekendste film acteurs uit den tijd der „stomme film", met Sybille Schmitz in „De Kroongetuige" Georg Jacoby. de regisseur van zoo menig beroemd geworden, sprankelende operette film, heeft zich aan een voor hem nieuw genre gewijd. In de Ufa-studio's te Neu- babelsberg heeft hij een spannende „Kri- minaT-fum vervaardigd, i De hoofdrollen daarin worden vertolkt door Sybille Schmitz en Ivan Petrovich. Wij noemen Petrovich „the come back man" en terecht. Want hij is met zooveel energie en ijver aan het werk gegaan en de proefopnamen hebben zooveel goeds laten zien, dat zijn oude vrienden uit den tijd der stomme film vreemd zullen op kijken: zijn uitspraak is vrij van accenten en het inleven in de dramatische situaties was zeer goed. Hij is ditmaal geen Don Juan of avonturier, maar een componist, die ten onrechte van moord verdacht en door het bovenmenschelijk offer van de zangeres Rakowska Sybille Schmitz gered wordt. Als hij op het punt staat ver oordeeld te worden, treedt zij plotseling naar voren en beweert, dat de verdachte op het oogenblik van den moord bij haar is geweest. Dan begint een met psycholo gische middelen opgebouwde handeling, zonder eenige sentimentaliteit: het draai boek schept voldoende mogelijkheden voor een zuivere en geloofwaardige karakter- teekening. IETS VAN ACHTER DE SCHERMEN. Interessante cijfers. Duizenden en duizenden filmwerken ver laten, week in week uit. de groote en klei nere filmstudio's. Week in. week uit worden ze voor onze oogen afgedraaid. We worden gestreeld door de charme der operettefilms, ondergaan de bekoring van lang-vervlogen tijden, die ons met een verbazingwekkende nauwkeurigheid op het witte doek voor oogen wordt gebracht, huiveren bij moor den en worden gegrepen door spannende, fascineerende filmverhalen, 't Is alles heel gewoon en we aanvaarden het als een van- zélfsprekendheid. Denkt u er wel eens één oogenblik aan, wat er niet zoo al moet zijn voorafgegaan aan het oogenblik, dat de film kon worden afgedraaid? Hoe groot moeten de talrijke studio's niet zijn, hoe uitstekend geoutileerd en hoeveel menschen werken er niet aan mee. men schen ook, die nooit als medewerker bij het begin der film worden genoemd? Een der leiders van de Ufa vertelde ons in een interview enkele belangwekkende bijzonderheden daaromtrent. Over hoeveel ateliers beschikt de Ufa thans?" vroegen wij. „Dat zijn er in Tem pelhof en Neubabelsberg samen twaalf. Bovendien is er dezer dagen een groot ate lier voor de gekleurde film gereedgekomen, terwijl men dezer dagen zal beginnen met den bouw van nieuwe synchronisatie ateliers, volgens de nieuwste technische vindingen." Maar er komt nog meer aan te pas dan alleen studio's waarschijnlijk „Inderdaad. Er zijn zoowat 62 gebouwen, waarin niet minder dan 250 garderobes, talrijke kamers voor regisseurs en produc tieleiders, kappers, badkamers en wat al niet meer. In de studio's der Ufa is het mogelijk gelijktijdig verschillende films te vervaardigen, waarbij in totaal 2500 mede werkenden betrokken kunnen zijn. Dan eerst zou alle garderobe-ruimte in gebruik zijn. De terreinen beslaan een oppervlakte van 530.000 M2. Men vindt er talrijke permanente straten en landschappen. En de apparatuur? „Men beschikt er over zooveel apparaten, dat er tien films tegelijk zouden kunnen worden opgenomen. Het jaarverbruik aan electrische stroom zou dan ook toereikend zijn. om één der grootste steden van ons land een week lang van stroom te voorzien. Meer dan duizend schijnwerpers staan regelmatig ter beschikking." Er zullen wel aardig wat meters film bewerkt worden, zoo in de loop van den tijd. „Daar hoorde ik een aardige bijzonder heid over. Het filmmateriaal, dat in Neu babelsberg en Tempelhof ligt opgeslagen is voldoende, om een verbinding van Weenen tot het hartje van Amerika tot stand te brengen. In de montagekamer der Ufa wordt jaarlijks een filmband bewerkt, die de lengte van den aardomvang heeft. De hoeveelheid films, die jaarlijks door de Ufa wordt afgeleverd vult dertig groote goederenwagens." En is er ook een behoorlijk archief? „We beschikken in de studio's alleen wat ons eigen bezit betreft al over 10.000 meubelstukken. 8000 costuums uit alle mo gelijke tijden, 800 paar laarzen, duizend heeren- en dameshoeden, twee duizend pruiken enz. enz. Hoeveel menschen zijn er wel bij be trokken? „Ja. dat is moeilijk, te zeggen. Ik kan u wel een paar typische voorbeelden geven. In de cantine, waarvan er twee op de ter reinen aanwezig zijn worden jaarlijks on- geviev 250.000 maaltijden klaargemaakt. De keuken is er op berekend om in den tijd van twee uur, 1500 menschen van een diner te voorzien Het- aantal menschen. dat bij de Ufa in vasten dienst is, overtreft de bevolking van het onafhankelijk vorsten dom Liechtenstein.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13