IBIS. SHAG A) Bilbao gebombardeerd Het nieuwe statuut van België LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 30 April 1937 Dobbclmaitn lekker... man! De verwoesting van Guernica Uiteenzetting van minister Spaak to GEMENGD NIEUWS Bilbao is uit de lucht gebombardeerd door een 15-tal vliegtuigen. Ook vielen er bommen bij 4 Engelsche vrachtschepen in de haven, doch zij werden niet geraakt. Voorts hebben 24 bommenwerpers, verge zeld van zes jachtvliegtuigen, boven Galca- dona, een dorp op 12 KM. van Bilbao ge vlogen. Zij hebben 300 bommen uitgewor pen, waarbij een groot aantal brandbom men. De jachtvliegtuigen vlogen op slechts 40 meter hoogte. Met hun machinegeweren hebben zij de vluchtende bevolking besche ten. 25 huizen werden door brand vernield, evenals zulks met verscheiden bosschen in de buurt het geval was. Te Galcadano en in de omgeving van deze plaats heeft men tal van brandbommen gevonden, waarop te lezen staat: „Reins- dorf 1936." Men weet nog niet precies hoe groot het aantal slachtoffers is Een bizondere correspondent van Havas van het vuur in de gebouwen, die nog niet geheel in de asch gelegd waren. De weerschijn van den brand was uit Lequettio. 22 KM verder gelegen, zicht baar. Het is mil niet bekend of men de bewoners die de wijk hadden genomen in de OD het laatste oogenblik aangelegde schuilplaatsen, heeft kunnen redden, noch of zieken en gewonden uit de hospitalen gered zijn. Guernica beschikte niet over luchtafweermiddelen. noch over batterijen en had zelfs geen in stelling gebrachte mitrailleurs. In de eerste uren van den nacht kon men een smartelijk schouwspel beleven: mannen en vrouwen zochten de nabiie bosschen af naar hun vrienden en ver wanten. Het meerendeel der lijken is door zeefd door mitrailleurkogels. De huizen nabü den historischen boom. die op een heuveltje staan zijn ongedeerd. Daaren tegen is het stadhuis met de archieven, waar zich documenten van groote waarde seinde gisteravond dat tegen het midden 'e^" van den dag de nationale troepen Guernica Tl. v_' m «™.;i hebben bezet. De linksche troepen trokken nBn 7Anrior aan coVinf to inccan toriifr- vlo Guernica vertrokken. Ik weet niet hoeveel zich zonder een schot te lossen terug; de stad is een puinhoop. Onder de door de nationalisten gemaakte gevangenen bevindt zich ook een kolonel van een regiment uit Santander. De verwoesting van Guernica. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Cecil de aandacht der regeering verzocht voor de ongehoorde wreedheid, waarmee de bevolking van Guernica uit haar stad was verdreven of er den dood had gevonden, en zoover men beoordeelen kan zonder eenige militaire noodzaak. Spr. wilde weten, of de regeering over nadere inlichtingen beschikte en als die in overeenstemming met de pers berichten waren, of zij zich dan met andere regeeringen in verbinding wou stellen, om een herhaling van dergelijke feiten, die een schade voor een beschaafd Europa waren, te voorkomen. Lord Strabolgi vroeg regeeringshulp voor de evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao en hoopte, dat de Engelsche consul daar gevestigd zou blijven, om door zijn tegenwoordigheid de gemoederen zooveel mogelijk te kalmeeren. Lord Newton zeide, dat hij de berichten met afschuw en verontwaardiging gelezen had, maar zij waren alle van een kant en de lezing van het gebeurde van de tegen partij was nog niet ontvangen, behalve de algemeene mededeeling. dat de regeering van Salamanca geen order tot het bom bardement gegeven had. In het belang van handhaving van een strikte neutraliteit verzocht spr. eerst te wachten tot de feiten officieel vaststonden. De bisschop van Winchester kon zich hiermee vereenigen, maar hoopte, dat de regeering. als de persberichten juist zouden blijken, niet zou aarzelen een protest bij den Volkenbond aanhangig te maken. Lord Plymouth antwoordde namens de regeering. dat zij geen nadere officieele in lichtingen bezit na wat minister Eden reeds in het Lagerhuis had meegedeeld. Minister Eden had zijn diepe verontwaardiging reeds vertolkt, maar men moest eerst de volle verantwoordelijkheid kunnen vaststellen vóór verdere actie ondernomen kon worden. Wanneer het mogelijk zou blijken in deze aangelegenheid iets naders te doen, zou de regeering het zeker niet nalaten. Verhaal van een ooggetuige. De kanunnik van de kathedraal van Valladolid. Alberto Onaindia. die geboortig is uit Biskaje en ooggetuige geweest is van het bombardement van Guernica, is te Pa rijs aangekomen uit Bilbao. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas heeft hij o.m. het volgende verteld: „Aan het einde van de vorige week was ik in Bilbao, toen ik vernam, dat de Bas- kische regeering had besloten tot de ont ruiming van Marquina. waar ik bloedver wanten heb. Ik besloot er heen te gaan. Maandag 26 April kwam Ik om half vijf In Guernica aan. Nauwelijks was ik uit de auto gestapt, om het luchtbombardement begon. De eerste bom sloeg in een huls van drie verdiepingen en deed de ruiten van alle huizen in de stad springen. Doordat het marktdag was. waren de bewoners van de omliggende dorpen hier bijeengekomen De menschen vluchtten ontzet naar het land en lieten hun vee op de markt achter. Ik zag eerst een jachttoestel. Het werd onmiddellijk gevolgd door drie andere en daarna door zeven en iets later weer door zes driemotorige toestellen. Na hun vernielingswerk verricht te heb ben. verdwenen deze toestellen, zii werden afgelost door soortgelijke formaties, die inet dezelfde razernij het uitmoordings- werk voortzetten. Het bombardement duurde van half vijf tot kwart voor acht. Gedurende al dien tiid was de lucht geen vijf minuten zonder eenige dezer moorddadige vliegtuigen. Steeds was de aanvalsmethode dezelfde: eerst mitrailleurvuur. dan gewone bommen ten slotte brandbommen. De bevolking vluchtte vooral in de bosch- Jes, die op een kilometer van Guernica lig gen. De vliegtuigen daalden zeer laag. woest ratelden hun machinegeweren over de bosschen en wegen, welker greppels vol lagen met erijzaards en kinderen, die zich tegen den grond drukten. Tegen het einde van den middag kon men op vijf honderd meter afstand Guer nica niet meer zien door den dikken zwar ten rook die over het brandend plaatsje hing. Men hoorde klacht noch gekerm, de menschen waren verstard van ontzetting Sommigen baden, anderen hieven de armen ten hemel als om eoddelijke bescherming of \rk cmppkpfi Een vliegtuig daalde tot op 200 M. ter plaatse waar mijn auto stond en schoot er een salvo mitrailleurkogels op af. Ik had nog tlid mit te dekken in een eikenboschje en kon vervolgens Riachuelo bereiken waar zich eenige militiesoldaten bevonden Om zeven uur stond Guernica In lichter laaie. De later aangekomen brandweerploe gen uit Bilboa werkten aan de blussching slachtoffers er gevallen zijn. moet echter zeer groot zijn. het aantal Bombardement van Madrid. Ook gisteravond ontsnapte Madrid niet aan het gebruikelijke bombardement door de artillerie van Franco: de schade en het aantal slachtoffers wordt met den dag grooter Overal in de stad komen de gra naten neer en het is niet zeldzaam, dat een tweede gTanaat ontploft in de nabijheid van een eerste, zoodat ook zii. die de slacht offers van de eerste te hulp komen, worden gedood. Toch blijft het in de stad ordelijk, het verkeer is evenwel sterk verminderd. Vrijwilligers in Frankrijk veroordeeld. Twaalf vrijwilligers, namelijk zes Engel- schen. drie Nederlanders, twee Polen en een Duitscher. die op 20 April gearresteerd zijn, toen zij bij Ceret de grens naar Spanje trachtten over te steken, zijn tot twintig dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een der verdachten, de Engelsche journalist Slater Humphrey, verklaarde, dat hij naar Spanje wilde als .reporter". Hij werd echter tot dezelfde straf veroordeeld, omdat hii ver zuimd had. zlin paspoort van een visum te doen voorzien. DRIE JAREN GEEISCHT TEGEN INTERNATIONALEN AUTODIEF. In de langdurige zitting heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verant woorden gehad, zekere P. J. C„ die er van verdacht wordt in de jaren 1934 en 1935 een groot aantal Belgische en Fransche automobielen in België te hebben gesto len. Hem waren gisteren zes gevallen ten laste gelegd. Verd. ontkende de wagens gestolen te hebben maar gaf toe in het bezit van deze wagens te zijn geweest. Op den weg naar Nederland, wanneer hij deze wagens over de grens bracht, hadden te veel getuigen hem herkend, om dit laatste te kunnen ontkennen. Bovendien had hij alle wagens verkocht aan get. Brlnkhoff, die zich over eenige weken zal hebben te verantwoorden voor heling. Het getuigenverhoor bracht geen bij zonderheden aan het licht. Het O. M. concludeerde tenslotte tot een eisch van drie jaar gevangenisstraf, terwijl mej. P. v. d. V.. een vriendin van verdach te. die ten volle had geprofiteerd van de opbrengsten van de diefstallen volgens den cisch van den officier van justitie een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek van het voorarrest zal moeten door maken. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal. A. v d W. uit Leiden werd des avonds bij het Pieterskerkhof aangetroffen met een pak onder zijn arm en de agent van politie Wildschut vond dit verdacht genoeg om hem aan te houden, temeer omdat v. d. W. onder den invloed van sterken drank verkeerde. Het bleek dat zich ln het pak sokken, badpakken, beddenlakens etc. bevonden, die Bestolen waren uit een geparkeerde auto. Wegens diefstal had v. d. W. zich te ver antwoorden. Verdachte ontkende: hu had de goederen op straat van een onbekende gekocht. Verdachte is reeds dertien maal ver oordeeld en de officier vorderde nu een Jaar en 6 -maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak, omdat hij den diefstal niet bewezen achtte. Aanrijding. Op den Heerenweg te Leimuiden was de autorijder G. B. uit Amsterdam in aan rijding gekomen met den landbouwer Th. Broekhuizen eveneens uit Leimuiden. De landbouwer was hierdoor gewond, terwijl mei. de Prie die op de duo hii B. had ge zeten. ernstig letsel had bekomen. Wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, had B zich te verantwoorden. Getuige Broekhuizen vertelde dat hl) ge heel rechts liep, zijn vrouw zelfs tegen de heining aan. Plotseling werd hij tegen den grond geslingerd. Getuige had Inwendig letsel bekomen en heeft gedurende 11 dagen geheel niet kunnen werken. De straatver lichting brandde dien avond niet. Mej. A. de Prie uit Leimuiden. die op de duo had gezeten, verklaarde dat verdachte eerst voor een auto en daarna voor wielrijders zijn licht had gedimd. Verdachte reed rus tig. Get die met den motor was gevallen, had een hersenschudding en schedelbasis- fractuur bekomen. De verklaring van verdachte klopte niet geheel met die welke hll voor de politie had afgelegd In verband hiermede besloot de recht bank de verdere behandeling aan te hou den. teneinde den verbalisant te hooren. Veevoer gestolen. Wegens diefstal van veevoeder, meel etc. heeft J. W. den E. uit Zoeterwoude zich te verantwoorden gehad. De officier van justitie had tegen verdachte 6 maanden voorwaardelijk geëischt. De rechtbank heeft den E. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenlstraf waar van vier voorwaardelijk. P. C S. uit Leiden, heeft zich eveneens aan de diverse diefstallen van veevoeder schul dig gemaakt. De officier had een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Heling. C. v. Z. te Leiden, ls als heler opgetreden van het veevoeder, door belde vorige ver dachten gestolen. Tegen hem had de of ficier. omdat hij als één van de hoofd daders werd beschouwd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf gevraagd. De rechtbank veroordeelde hem conform dezen eisch. DE NIJENRODE-ZAAK. De Belgische minister van bultenland- sche zaken. Spaak heeft in de Kamer van Afgevaardigden een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. het volgende zeide: „België heeft geen direct belang buiten zijn grenzen, het vraagt niets anders dan den vrede. België is sedert eeuwen het slagveld van Europa, zijn rol is alle Invals wegen af te sluiten en dit slagveld met zoodanige verdedlgings middelen uit te rusten, dat ook de stoutmoedigsten de ge dachte laten varen daarop door te dringen. Dit is de reden, dat onze militaire politiek nauw verbonden is met onze buitenland- sche politiek, wij willen samenwerken tot de organisatie van den collectieven vrede. Daarom blijven wij trouw aan den Volken bond en brengen wij hem onze loyale mede werking. Frankrijk en Engeland hebben kennis genomen van onzen wil de Bel gische landsverdediging te verzekeren en van dezen trouw aan den Volkenbond. Op grond van het feit, dat onze politiek aldus gedefinieerd is. hebben Frankrijk en Enge land ons losgemaakt van onze uit het ver drag van Locarno voortvloeiende verplich tingen, terwijl zij hunne waarborgen jegens ons handhaven. Er is slechts één hypothese, waaron der wij tot een oorlog gebracht zouden kunnen worden en die ons allen ver- eenigd zou vinden: de verdediging van ons aangevallen gebied. Wanneer wij op een goeden dag. gebruik makende van onze vrijheid onze politiek wijzigden zouden Frankrijk en Engeland, met recht, ons hun garantie kunnen ont nemen. Wat de Belgische interpretatie van artikel 16 van het Volkenbondshandvest aangaat, verklaarde Spaak: „Ik ben van meening, dat het aan de assemblée te Genève zelve ls deze Interpretatie vast te leggen. De Belgische regeering moet echter, ln navolging van het voorbeeld van den Nederlandschen minister van buitenland- sche zaken. jhr. de Graeff, verklaren wan neer en hoe naar zijn meening dit -rtikel kan optreden ten aanzien van wat er het belangrijkste en delicaatste van ls: het recht, van passage. De Belgische regeering stelt twee voorwaarden aan de uitoefening van dit recht: 1. Onder geen enkele omstandigheid kan België zonder zijn toestemming de verplichting worden opgelegd t.oepen door te laten. 2. Dit recht kan slechts worden toe gekend, wanneer het om een gemeen schappelijke actie gaat. Zeker, onder gemeenschappelijke actie verstaan wij niet, dat alle led-n van den Volkenbond er aan deelnemen. Wel echter is vcr- eischt het deelnemen onder naburen. Wat de overeenkomst der generale staven betreft, verklaarde Spaak nog: De Fransch-Britsche verklaring sluit voor ons het tijdvak der militaire accoorden. WIJ blijven vrij het technische vraagstuk op te lossen in alle onafhankelijkheid. Wij aanvaarden geen enkele belemmering van iets, dat gedaan moet worden voor de landsverdediging binnen dit kader." Het debat. Spaak werd na zijn rede langdurig toe gejuicht door de katholieke, socialistische, liberale en rexistische afgevaardigden. Het eerste kamerlid, dat naar aanleiding van de rede het woord voerde, was de socialistische afgevaardigde Pierard, die uit naam van zijn fractie de aandacht vestigde op de kwestie van een nieuw westelijk verdrag, waarover hij zeide: wat Duitschland thans België aanbiedt, is een tweezijdig verdrag. Wij zouden ongetwijfeld niemand verbazen, wanneer wij zelden, dat het Belgische volk slechts een beperkt vertrouwen heeft in een dusdanige verzeke ring. Duitschland vraagt aan België, even als aan de andere landen van West-Europa, het de handen vrij te laten in het Oosten. België nu, wenscht in volledige souvereini- teit te beslissen over zijn eventueel deel nemen aan elke collectieve actie, onder nomen krachtens het Volkenbondshand vest. Spr. begrijpt, dat België niet wil deel nemen aan een collectief optreden, waar aan door Frankrijk en Engeland niet zou worden deelgenomen, maar zal het ook een deelneming van Nederland elschen? De positie van Nederland, dat nooit ge vraagd heeft gewaarborgd te worden, is niet dezelfde als de Belgische. Nederland ligt niet als België op een zenuwknooppunt Het is dus onmogelijk, aldus spr., onze houding nauwkeurig te modelleeren op de Nederlandsche. Een ander probleem, dat onder oogen gezien moet worden is de werking van de garantie. Zal België con tact houden met Frankrijk en Engeland? Spr. hoopt, dat dit het geval zal zijn, want militaire bijstand wordt niet geïmpro viseerd. De Vlaamsch-nationalist Borginon be pleitte een bondgenootschap met Neder land en wees op de „gevaren" van den Volkenbond. Oud-minister Paul Hymans (liberaal) sprak zijn vreugde uit over de Fransch- Britsche verklaring en uitte den wensch dat het pact van den Volkenbond, oa. art 16. zal worden herzien. HIJ voegde er aan toe: De accoorden tusschen de gene-ale staven zijn verdwenen. Het staat aan de regeering om te beslissen of er reden 3 contact tusschen de twee regeeringen stand te brengen en op welk oogenbli' De Rexist, Vermeire onderschreef ie nieuwe buitenlandsChe politiek van Bek1 Carton de Wiart keurde namens de ge he11 1 rechterzijde de verklaring eveneens goed en drong er op aan dat er contact tussch :i de generale staven zou blijven bestaan, waarbij minister Spaak Instemmend knikte. Daar er geen enkele motie van wantrou wen was ingediend, ging de Kamer over to' de orde van den dag. Tegen Koning acht maanden geëischt f met aftrek van preventief. (Vervolg van gisteren). Na de pauze zette mr. Muller Massls zijn pleidooi voort. Zeer tot ln bijzonderheden gaat pl. de verschillende belangrijke pun ten in dit proces na. Onnes, aldus spr., was bang voor chan tage. Hij wist zich onschuldig. Een be schuldiging van de zijde van Koning zou een schijn van waarheid wekken. De ver zekering zou zeker niet uitbetaald hebben. In dat licht moeten wij de correspon dentie zien. Ook de reputatie van Koning behandelde mr. Muller Massls weer ln korte trekken. Tegenover de reputatie van den kroonge tuige plaatst hij de ongerepte reputatie van Onnes. Nooit zal het Hof dan ook Iemand mogen veroordeelen op de verkla ringen van een man als dezen hoofdge tuige. Met klem dringt pl. op vrijspraak aan. Het woord is dan aan den tweeden ver dediger mr. Kappeyne v. d. Coppello. Ook hij dringt met klem op vrijspraak aan. Nadat verdachte Onnes nogmaals zijn onschuld heeft betuigd, stelt de president de uitspraak vast op 13 Mei as. De zaak Koning. Vervolgens zet het Hof de strafzaak te gen Koning voort. Deze blijft bij zijn vroe gere verklaringen. Nogmaals vertelt hij na drukkelijk, dat de plannen zijn uitgegaan van Onnes, die hem verzocht de schilde rijen en miniaturen zelf weg te halen. Zelf wilde Koning de „inbraak" niet uit voeren, maar hij hdd Wltbraad bereid ge vonden het zaakje op te knappen. Toen hij daarover met Onnes had gesproken, had deze daar niet veel ooren naar, omdat hij bang was later door Wltbraad gechan teerd te worden. Nadat Koning nog eens duidelijk had laten uitkomen, dat hij de overgehaalde, verleide, goedhartige en behulpzame man was en zoover gaat, dat hij zegt zelfs Onnes te hebben afgeraden de goederen te laten weghalen, is het woord aan den procureur-generaal, mr. Versteegh. Hij persisteert bij zijn eisch (ver oordeeling tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopigc hechtenis) Mr. F. A. Kokosky optredende voor Ko ning, is van meening. dat het hernieuwde onderzoek een ander licht thans op de fi guur van zijn cliënt heeft geworpen. Het staat thans immers vast, dat de corres pondentie tusschen Koning en Onnes ge fingeerd was. Koning sprak dus waarheid. Voorts wijdt pl. nog eenige woorden aan de financieele positie van Koning, die in dien tijd onmogelijk in staat was eenige duizenden te fourneeren om een inbraak te doen uitvoeren. In zijn verder pleidooi sluit mr. Kokosky zich voor een belangrijk deel aan bij het requisitoir van het O. M. tegen Onnes. Het is voor de verdediging niet aange naam om verd.'s veroordeeling te vragen, maar het is verd.'s wensoh te worden ge straft. Ook ln deze zaak zal het Hof op 13 Mei arrest wijzen. VOOR DE PIJP nees M eySf/ Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp, Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 466 anger. Med.) NEDERLANDSCH SCHIP DOOR VLIEGTUIG AANGEVALLEN. Ongedeerd de reis voortgezet. Een Havas-telegram meldt uit Tanger: Het Nederlandsche s.s. „Fauna" heeft gistermorgen op 11.10 uur, na als ziin DOSitie te hebben opgegeven 37 gr. 19 min. N.br. en 0 gr. 28 min. W.l. draadloos S.O.S.- seinen uitgezonden en medegedeeld, dat het door een vliegtuig werd aangevallen. Toen even later vragen gesteld werden, antwoordde het schip, dat het niet getrof fen was en zijn reis voortzette. De „Fauna" ls een schip van de Kon. Ned. Stoomboot Mli. te Amsterdam en ls, od weg naar de Spaansche haven Burriana, den 24 dezer van Gibraltar vertrokken. NIET OP HET VERKEER GELET. Vrouw gedood te Amsterdam. Te ruim acht uur gisteravond geschiedde op den Archimedesweg bij de Molukken- straat te Amsterdam een tragisch ongeluk. Een bepaard echtpaar, dat daar liep te wandelen, wilde een hondje, dat den weg overstak, terughalen. Daartoe stak ook het echtpaar den rijweg over, zonder ech ter op het verkeer te letten. De menschen werden door een auto aangereden. De vrouw werd zwaar gewond. Zij liep een schedelfractuur op en overleed korten tijd later in het O. L. Vrouwegasthuls. Haar man kreeg een wonde aan den pols en kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. ZESTIENJARIGE JONGEN WEGENS BRANDSTICHTING AANGEHOUDEN. Een week geleden brak brand uit ln een perceel ln de Lomanstraat te Amsterdam, waar een theemutsen- en kussenfabriek van den heer H. Fortuin is gevestigd. Reeds onmiddellijk meende de politie, dat hier een misdrijf was gepleegd. Thans heeft het onderzoek tot resultaat gehad, dat een 16- iarige-Jongen, die door den fabrikant was ontslagen, uit wraak brand ln een hoeveel heid kapok heeft gesticht. Hij blijft ontkennen, doch het aantal be wijzen tegen hem ls zeer groot, zoodat hij voor den officier van justitie wordt geleld. VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd het 3-jarig dochtertje van de familie van E. aan den Oud-Vlijmensoheweg te 's-Herto- genbosch vermist. Bij heft onderzoek, dat door familie en buren werd Ingesteld, vond de vader zijn kind in een sloot achter het huis. Onmiddellijk werd getracht de levensgeesten op te wekken en dr. Verlin den heeft nog met een zuurstofapparaat pogingen daartoe in het werk gesteld ech ter tevergeefs. Hij moest tenslotte den dood constateerem. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNONGELUK. Drie dooden. In de Loire-schacht bij Nantes heeft zich een grondverschuiving voorgedaan in een mijngang, over een lengte van 20 m. Vier mijnwerkers werden bedolven, drie hunner kwamen om het leven. STOOMKETEL VAN LOCOMOTIEF OMGEVALLEN. Twee dooden. In een machinefabriek te Beziers i Frank rijk) is een stoomketel van een locomotiei, die dertig ton weegt, omgevallen Twee opzichters, die er juist langs liepen, werden verpletterd. Als teeken van rouw liet ae directie de fabriek ontruimen. POGING TOT ONTVLUCHTING VAN GEVANGENEN. Op het oogenblik, dat een vrachtauto waarin vier gedetineerden zich hadden verborgen den poort van de gevangenis te Moundsville (V. St.) wilde uitrijden, be merkten bewakers deze poging tot ont vluchten. Zij openden het vuur uit ma chinegeweren Drie gevangenen werden gedood, terwijl de vierde ernstig werd ge- wond. Daar hij een complot vreesde, heeft oe directeur alle 800 gevangenen in de cellen laten opsluiten. Vader heeft daar geen erg in je! nij gelooft, dat het twintig minuten over zeven isl M1JNGASONTPLOFFING IN CHARLEROI- Hedenochtend half zes heeft 820 onder den grond in schacht no. 1 van de mijn Grand Membourg op het gebied va11 Charleroi (Henegouwen) een mijngasont- ploffing plaats gehad. Te negen uur ware» zestien gewonden en een doode geborgen twee gewonden verkeeren in ernstigen toe stand. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10