BINNENLAND THEE Ofi3 punten DOUWE EGBERTS LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 April 1937 Derde Blad Ne. 23645 Mt/ Jjsie Jaargang 1753 VRAGENRUBRIEK Verbindend en onverbindend verklaren C. A. O. Bezwaren der Eerste Kamer-leden. Verschenen is het voorloopig verslag dei- Eerste Kamer over het ontwerp van wet betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Wij ontleenen daaraan het volgende: Eenige leden erkenden volkomen den goeden invloed, die de collectieve arbeids overeenkomsten op de verhoudingen tus- sclien werkgevers en werknemers hebben gehad, doch vreesden, dat nu bepalingen de2er arbeidsovereenkomsten verbindend kunnen worden verklaard, in vele gevallen de rechten der minderheid in het bedrijf rullen worden onderdrukt en dat allerlei regelingen kunnen worden vastgesteld, die op vrijwillige wijze niet tot stand zouden rijn gebracht. Eenige leden kenschetsten dit wetsont werp als een voorbeeld van verkeerde orde ning. Zij betoogden, dat hier geen sprake is van arbeidsovereenkomsten tusschen werkgevers en arbeiders, doch van con tracten tusschen werkgevers en bestuur ders van organisaties van werknemers. Deze bestuurders zijn naar hun meening hier niet te zien als vertrouwensmannen der arbeiders, doch als functionarissen van politieke partijen. Andere leden weerspraken nadrukkelijk de meening, als zouden de bestuurders der vakvereenigingen functionarissen van po litieke partijen zijn. Slechts een zeer gering aantal hunner heeft zitting in politieke colleges. Afgescheiden hiervan is het lid maatschap van zulke lichamen geen be letsel om zich bij het voeren van onder handelingen over arbeidsovereenkomsten alleen te laten leiden door het belang der werknemers en dat der bedrijven, welker belangen geen tegenstelling vormen, doch veeleer parallel loopere. Vele leden betreurden het afwijzend slandpunt der regeering tegenover de po gingen tot opneming in het ontwerp van een voldoend controle-apparaat op de na leving van verbindend verklaarde bepa lingen. De bepalingen van het wetsontwerp in zake de onverbindendverklaring vonden van verschillende zijden bestrijding. In de eerste plaats spraken verscheidene leden de meening uit. dat bepalingen om trent de mogelijkheid van onverbindend verklaring in dit wetsontwerp gevoeglijk achterwege hadden kunnen blijven. Verder keurden deze leden de wijze af, waarop de regeering deze onverbindend verklaring had weten te bereiken. Uit de uitlatingen van den minister van Sociale Zaken in de Tweede Kamer toch valt huns inziens af te leiden, dat van dit wetsont werp gebruik is gemaakt, om de mogelijk heid van onverbindendverklaring te ver krijgen, in dezen zin nahielijk. dat bij nlet- aanvaarding hiervan het wetsontwerp wel licht. zou zijn ingetrokken. Sommige leden meenden, dat de onver bindendverklaring de ontwikkeling van het instituut der collectieve contracten in ge vaar brengt. Sommige leden oordeelden, dat het on juist zou zijn de arbeidsvoorwaarden eener collectieve arbeidsovereenkomst wel op te leggen, indien het algemeen belang het eischt, maar die voorwaarden niet op te heffen, als zij tegen het algemeen belang lndruischen. Andere leden achtten vooral daarom deze regeling van groot belang, omdat hier door wordt voorkomen, dat collectieve overeenkomsten worden gesloten, waarvoor geen verbindendverklaring wordt gevraagd en die bepalingen bevatten, met name in zake de Ioonen. welke nadeelige gevolgen kunnen hebben. Het personen-vervoer met touringcars. Minister stelt de richtlijnen vast. Het autovervoer voor personen met touringcars zal in het vervolg slechts mogelijk zijn, indien een verstrekkende aansprakelijkheidsverzekering door de ondernemers ten behoeve van de pas sagiers is afgesloten. De Ned. Bond van Touringcar-On dernemers heeft n.l. bericht onvangen, dat de minister van Waterstaat rege len ten aanzien van het vervoer van personen heeft getroffen, o.m. behel zende, dat de verzekering de aanspra kelijkheid moet dekken; a. tot een bedrag van ten minste f. 25.000 voorzoover de te vergoeden schade het gevolg is van iemands dood, verminking of verwonding; b. tot een totaal bedrag van f. 5000 voorzoover zakenschade als gevolg van een zelfde ongeval moet worden ver goed. Uit hetzelfde ongeval voortvloeiende aan sprakelijkheid behoeft tot geen hooger be drag te zijn gedekt dan f. 100.000 voor wa gens met minder dan acht zitplaatsen 'buitenbestuurder)voor acht of meer zooveel maal f. 20.000 als het aantal zit plaatsen buiten die van den bestuurder bedraagt, zulks met een minimum van f. 200 000 en een maximum van f. 500.000. Met verzekeringen, die reeds op 15 Fe bruari j.l. afgesloten waren, kan echter tot nadere beslissing worden volstaan. Deze mededeeling was binnengekomen op gisteren te Schiphol gehouden alge mene vergadering van den Bond van Touringcars-ondernemers. De secretaris, mr. J. C. L. Vlaanderen, b'eld een inleiding over het Reglement Autovervoer voor personen in de practijk. P'l wees er op, dat op de toepassing veel 's aan te merken. In de eerste plaats is er vkn uniformiteit nog geen sprake. Het had niet moeten voorkomen, dat In het eene district wel, in het andere geen genoegen genomen wordt met de voor waarden die de inspecteur-generaal vol doende acht voor de totelaatbaarheid van een tourwagenrit. Thans gebeurt het, dat de eene ambte naar der rijksinspectie met een beroep op een bestaande verbinding een vergunning weigert, terwijl de ander het bestaan van zulke verbindingen buiten, beschouwing laat. De eenheid van optreden bij de amb tenaren ontbreekt nog. en het resultaat is, dat de touringcar-ondernemer niet weet waar hij aan toe is. Op deze wijze hebben zelfs zij, die de noodzakelijkheid eener re geling van de vergunningen erkennen, ge gronde bezwaren tegen het Reglement. In sommige districten worden de ge vraagde inlichtingen uitgebreid met: „Re den van den rit. plaats van vertrek en bestemming, zoowel voor heen- als terug reis, aantal deelnemers, vervoerkosten per persoon of per bus, en het provinciaal nummer." Het is begrijpelijk, datt. men 't gevoel krijgt, dat dit alles geschiedt met een bepaald doel; gaat het om de vaststelling van de prijspolitiek van andere vervoers ondernemingen? vroeg spr. zich af. De rijksverkeersinspectie diene zich te onthouden van alles wat niet tot haar eigenlijke taak behoort en zich te beper ken tot datgene wat voor de vervulling van die taak absoluut noodig is zoo luidde de conclusie van mr. Vlaanderen. Verlaging van monopolie- heffingen. Beslissingen van de commissie- Gerbrandy. De commissie „Gerbrandy", bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en tarwemeel en voor rogge bloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwebloem en tarwemeel, resp. van roggebloem en roggemeel is gisteren bij eengekomen naar aanleiding van de met ingang van 25 April 1937 van regeerings- wege aangekondigde verlagingen van de monopolieprijsverschillen op haver, gerst en rogge en op tarwe- en roggeafvallen. Naar aanleiding van deze verlagingen heeft de commissie beslist, dat met ingang van gisteren de volgende wijzigingen zul len plaats vinden In de prijzen van de op 25 April j.l. nog niet uitgevoerde ge deelten van loopende voorverkoopcontrac ten: Voorverkoopcontracten tarwebloem A: De prijs wordt verhoogd met f. 0.17 per 100 K G. Dit houdt voor de voorverkoop contracten. tarwebloem A, afgesloten voor 4 April 1937, in, dat de op 6 April 1937 uitgesproken verlaging van f.0.70 per 100 K.G. voor wat betreft het tjfians nog niet uitgevoerde gedeelte teruggebracht wordt tot f. 0.53 per 100 K.G. De prijs van het nog niet uitgevoerde gedeelte van de voor verkoopcontracten tarwebloem „A", afge sloten sedert 4 April 1937,, wordt ver hoogd met 17 cent per 100 K.G. Voorverkoopcontracten tarwebloem B: Ten aanzien van eventueele wijzigingen in den prijs van tarwebloem B, voorzoover betreft het op 25 April 1937 nog niet uit gevoerde gedeelte van loopende voorver koopcontracten, kan de commissie voor alsnog geen uitspraak doen, aangezien de gegevens voor het bepalen van eventueele prijswijziging als hier bedoeld haar nog niet bekend zijn. Voorverkoopcontracten roggebloem Aan de commissie is ter kennis ge bracht een toezegging van de regeering, volgens welke aan fabrikanten van rogge bloem en roggemeel alsnog restitutie van monopolieheffing over hun voorraden product per 4 en 25 April 1937 zal worden verleend. In verband daarmede heeft zij de volgende beslissingen genomen: le. De prijs van de op 4 April 1937 nog niet. uitgevoerde roggebloem en roggemeel wordt verminderd met f 0.50 per 100 K.G., welk bedrag over de sedert dien datum Inmiddels afgeleverde en gefactureerde hoeveelheden alsnog aan de afnemers zal worden gerestitueerd. 2e. De sub le bedoelde prijsverminde ring wordt voor het op 25 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeele van vorenbedoel de contracten gebracht op f. 1 p. 100 K.G. 3e. De prijs van het op 25 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van voorverkoop contracten roggebloem en roggemeel, wel ke afgesloten zijn na 4 April 1937, wordt verminderd met f. 0.50 per 100 K.G. EERSTE INTERNATIONALE VEILIG- HEIDSCONFERENTIE. De A.N.W.B. als gastheer. De A.N.W.B. heeft gisteravond aan de buitenlandsche deelnemers der Internatio nale veiligheidsconferentie te Amsterdam en eenige andere gasten in het Carlton hotel een diner aangeboden, waaraan om. aanzaten de minister van waterstaat jhr. van Lidt de Jeude, de burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, de voorzitter der conferentie mr. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye. de directeur-generaal van den arbeid, dr. ir. Hacke, de secretaris van de veiligheidsconferentie ir. R. A. Gor ter, de burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy, de waarnemende voorzitter van „Het Nederlandsche wegencongres" dr. L. R, Wentholt, de raad-adviseur van het de partement van waterstaat mr. dr. J. F. Sehoenfeld. de voorzitters van de K.N.A.C.. den B.B.N, en de K.N.M.V.. mr. J. Linthorst Homan. ir. M. C. E. Bongaerts en J. G. A. Geidorp Meddens. Tafelpresident was de heer Edo J. Eergsma, voorzitter van den A.N.W.B. „HERTOG HENDRIK" NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. Gistermiddag te half een is Hl'. Ms. „Her tog Hendrik" voor de tweede reis naar de Spaansche wateren uit de haven van Nieuwediep vertrokken Het vertrek ge schiedde zonder eenig ceremonieel. Het schip is in de afgeloopen weken van meer modern geschut voorzien. Philipsfabriek in Argentinië. Inwijding in tegenwoordigheid van onze handelsmissie. Men schrijft ons uit Buenos Aires. d.d. 20 April (per luchtpost) Op Dinsdag 20 April, den dag voor het vertrek der missie uit Buenos Aires, is in het bijzijn van jhr. van Karnebeek en alle missie-leden dc nieuwe fabriek van de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken, hier „Philips Argentina" genaamd, plechtig ingewijd. De fabriek werkt reeds eenigen tijd. De overgang van importzaken via een radio- reparatiewerkplaats naar een fabriek, waar lampen en radiotoestellen gemaakt wor den. is trouwens geleidelijk geweest. De ab sorptie van een groote Argentijnsche ra dio-fabriek in Buenos-Aires door het Phi lips-concern dateert echter van betrekke lijk kort, en eerst in den laatsten tijd heeft dc fabriek haar huidigen vorm bereikt van in alle volkomenheid geoutilleerd in- cuslrieel établissement, en is tot een der grootste fabrieken in deze branche in Buenos Aires geworden. Tevens is het een experiment dat zoo wel hier als ook in Nederland met belang stelling gevolgd wordt. Het Argentijnsche systeem van bescherming der nationale in dustrie, zoodra deze zoo ver gevorderd is dat haar uitbreiding tot zij de nationale behoefte dekken kan, verwacht mag wor den. heeft tal van Europeesche en Noord- Amerikaansche industrieën, welke naar Argentinië exporteerden, van deze markt beroofd. De natuurlijke oplossing was om, in plaats van industrieele producten te ex- porteeren. deze in het land zelf te gaan maken, en Philips heeft in deze een voor beeld gegeven. Naar men weet hebben de Erven Lucas Bols dit voorbeeld gevolgd. Ondanks deze twee voorbeelden is ons land in dit opzicht eenigszins achter. In dustrieele ondernemingen vestigen hier fabrieken met Engelsch. Duitsch, Noord- Amerikaansch kapitaal in alle mogelijke branches, en voor Nederland zou op dit gebied stellig nog veel te doen zijn. De inwijding der Philipsfabriek heeft met groote plechtigheid plaats gehad. De fabriek werd tijdens het bezoek der missie ingezegend door den kardinaal-aartsbis schop Copello, primaat van Argentinië, en dt bezoekers beperkten zich niet tot dc leden der handelsmissie, doch strekten zich uit tot de voornaamste figuren uit 't Argentijnsche handels- en industrieele le ven. de kopstukken der Nederlandsche kolonie te Buenos Aires. enz. zal vanaf Juni een geheelen vrijen dag per week worden gegeven in plaats van den gebruikelijken halven dag. De financieele toestand der Vereeniging is aanmerkelijk verbeterd door het verlagen van den schuldenlast en toepassing van bezuiniging. De zegen Gods heeft den velerlei arbeid willen kronen, waarvoor groote dankbaar heid past. Het jaarverslag der secretaresse werd goedgekeurd. Door de Financieele Commis sie kon gerapporteerd worden, dat de ad ministratie en alles wat op de financiën betrekking heeft, in de beste orde was. Het aantal afdeelingen nam toe. De aftredende bestuursleden, ds. P. No- mes. Den Haag, mevr, W. Swellengrebel- van Rossum. Oudenbosch en de heer D. Zijlstra, Rotterdam, werden herkozen. SOC. DEM. FRACTIE DER EERSTE KAMER De bebosschingsarbeid in Drente. Wordt door Staatsboschbeheer met kracht aangepakt. (Van onzen GP.D.-redacteur). „Stellig zal het nageslacht groote oogen opzetten over den bebosschingsarbeid van Staatsboschbeheer in Drente...." Een enkel cijfer: tot 1906 bedroeg de op pervlakte bosch in de „armste" provincie van ons la^nd 3' -■ pet. der totaal-opper vlakte. Wanneer Staatsbpschbeheer in alle boschwachterijen gereed is en wanneer ook de verdere, gedachte uitbreiding tot stand is gekomen, zal in totaal 10 pet. van Drente beboscht zijn. In 1906 is Staatsboschbeheer met de be- bossching begonnen, aldus vertelde ons ir. Janssen, houtvester te Assen, dien wij om inlichtingen vroegen. In de gemeenten Dwingelo en Beilen werd een stuk grond aangekocht en later uitgebreid tot de boschwachterij daar 1241 h.a. omvatte. Hier is men thans gereed met de bebossching, evenals in Odoorn, Emmen, Gieten, Gees en Schoonlo. In Appelscha. Smilde, Grollo, Sleenerzand. Borger en Amen is men nog bezig, terwijl dit jaar de boschwachterij Ruinen (1200 h.a.) aangekocht is. En nu nog enkele cijfers. In totaal is door Staatsboschbeheer thans een opper vlakte van 8730 h.a. heide tot bosch ont gonnen, terwijl 500 h.a. in bouw-, grasland en kweekerij is omgezet. Elk jaar beboscht men gemiddeld 6 a 700 h.a. Het bezwaar, dat men daardoor het oorspronkelijk ka rakter aan het. landschap ontneemt wordt ondervangen door complexen, uit een oog punt van natuurschoon of in aestetisch opzicht belangrijk, te behouden. Dit zijn dan de natuurmonumenten, waarvan er reeds 25. met. een oppervlakte van 750 h.a., bestaan. Werkverschaffing. De bebossching heeft voor de werkver schaffing groote beteekenis, omdat alleen het arbeidsloon betaald wordt. De bijko mende kosten zijn in vergelijking daarmede gering, ook al, omdat er geen groote ge bouwen etc. gesticht worden. Sinds 1931 wordt de bebossching van Drente dan ook, höofdzakelijk ten bate van de werkver schaffing zoo krachtig voortgezet. Doch er zijn nog andere voordeelen. Reeds nu trekt Staatsboschbeheer profijt van de oudere beplantingen. En als alles klaar is zullen elk jaar tienduizenden kubieke meters hout opgebracht worden. Dit beteekent: arbeid, vooral in den winter voor keuterboeren en arbeiders van belang Dit beteekent ook de vestiging van een houthandel en hout industrieën. En tenslotte zal door de voort schrijdende bebossching het toerisme ge baat worden. VEREENIGING VOOR CHR. GEZOND HEIDS- EN VACANTIEKOLONIëN. Te Utrecht werd de jaarvergadering der Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland gehou den. De voorzitter, ds. Corn. J. van Paassen sprak een openingswoord in aansluiting aan een gelezen Schriftgedeelte uit Johan nes 21, waarbij hij wees op het feit dat voor- en tegenspoed in God's hand liggen. Met groote waardeering mag gewaagd worden van de liefde en toewijding der plaatselijke bestuursleden en in het bijzon der ook van de directrices en geleidsters der koloniehuizen. De toename van het aantal verpleeg kinderen (in 1936 werden 1585 kinderen met 57.264 verpleegdagen verpleegd) is in het afgeloopen jaar zeer beduidend ge weest. ruim 4000 verpleegdagen meer dan in 1935 konden worden genoteerd. Aan degenen die de kinderen verzorgden, Partijraad der S. D. A. P. stelt dc candidatcnlijst vast. Zaterdag 1.1. vergaderde de Partijraad der S.D.A.P. over de samenstelling van de candidatenlijsten der S.D.A.P. voor de Eerste Kamerverkiezing. Besloten werd. naar het Volk meldt, de hieronder volgende candidatenlijsten in te dienen: Groep I (Utrecht, Zeeland. Noord-Bra bant, Limburg) 1. Chr. v. d. Bilt. 2. C. Lammers. 3. B J. J. Wijkamp. 4. L. N. Palar. 5. A. Rorije. Groep II (Groningen. Drenthe. Over- ijsel, Gelderland). 1. P. Hiemstra. 2. E. Ribbius Peletier. 3. P. Sikkes. 4. D. Bartels. 5: C. A. Weersmavan Duin. 6. P. J. Duinkerken. 7. G. Klein. Groep III (Noord-Holland, Friesland): 1. 3,3. Vorrink. 2. S. de la Bella. 3. N. Vijlbrief. 4. M. A. Reinalda. 5. E. Boekman. 6. S. R. de Miranda. 7. J. W. Matthijsen. 8. T. SaundersBlaauboer. Groep IV Zuid-Holland 1. A. B. de Zeeuw. 2. P. Moltmaker. 3. H. B. Wiardi Beekman. 4. J. in 't Veld. 5. J. v. d. Kieft. 6. J. B. J. Ratté. 7. N. C. Boumavan Strielana. 8. W. Brouwer Jr. ANNO 302 GIZ (Ingez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BETERE VERDEELING BESCHIKBAREN ARBEID. In gegroeide verhoudingen moet niet te diep worden ingegrepen. De minister van Sociale Zaken zegt in zijn memorie van antwoord, op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp, houdende tijdelijke bepalingen, strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, dat de om zichtigheid, waarmede vooral onder de hui dige omstandigheden deze materie gehan teerd dient te worden, eischt. dat niet al te diep in gegroeide verhoudingen wordt inge grepen. Den kantoortijd zou de minister hier in geen geval willen inlasschen, omdat een goed deel van dien arbeid juist door vrouwelijk personeel zeer goed verricht kan worden. Een speciale voorziening betreffende ge huwde vrouwen, acht de minister hier min der gewenscht. Den minister is niet geheel duidelijk, waarom sommige leden tegen dit wetsvoor stel bezwaar hebben op grond van het feit, dat de toepassing grootendeels aan de re geering wordt overgelaten. Hij zou niet weten hoe dit voorshands anders geregeld zou kunnen zijn. De bewoordingen van artikel 3 maken het mogelijk, dat in vele gevallen wordt opge treden, indien in een geheele industrie een wanverhouding tusschen de aantallen jeug dige en oudere arbeidskrachten is ontstaan. De minister deelt de meening, dat men voorzichtig moet zijn met maatregelen, wel ke den arbeid voor meisjes en vrouwen min of meer systematisch belemmeren en be perken. Het wetsontwerp houdt daarmede ten volle rekening. VERPACHTING VAN 47 BOERDERIJEN IN WIERINGERMEER. Evenals vorige jaren is ook thans weder om een prospectus verschenen voor de ver pachting van boerderijen in den Wieringer- meerpolder zulks ingaande 1 November 1937. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 47 bedrijven, nl. 29 akkerbouw-, 12 gemengde- en 6 weidebedrijven met een totale opper vlakte van pl.m. 1730 H.A. Tot op heden zijn 7000 H.A. cultuurland in den Wieringermeer in particulier bedrijf, waaronder 156 boerderijen met een geza menlijk oppervlak van ruim 6200 H.A. Het resteerende gedeelte is als onbehuisd land uitgegeven, gedeeltelijk voor uitbreiding van 't bedrijf van in de randgemeenten wonen de landbouwers, gedeeltelijk voor de uitoefe ning v. d. groven tuinbouw. Wanneer de uit gifte 1937 haar beslag zal hebben gekregen zal derhalve reeds meer dan de helft van de geheele oppervlakte cultuurland in par ticuliere handen zijn. Het overige gedeelte wordt als groot-bedrijf in exploitatie gehou den door de landbouwcultuur-maatschappij „de Wieringermeer", tot het moment, dat ook deze gronden, waarvan 1000 H.A. voor definitieve staatsexploitatie wordt bestemd, voor verpachting geschikt is. Geen gronden worden n.l. verpacht, zoolang niet redelij kerwijze vaststaat, dat daaraan geen ab normaal risico voor den particulieren boer meer verbonden is. De belangstelling voor de beschikbaar ko mende bedrijven is ook thans weer zeer groot. De gunstige uitkomsten, welke door de reeds gevestigde nachters in de afgeloo pen jaren in den Wieringermeer zijn ver kregen. zal ongetwijfeld aan deze groote belangstelling niet vreemd zijn. Het do meinkantoor te Slootdorp verstrekt gratis inlichtingen. AAN ALLE POLITIEKE PARTIJEN IN NEDERLAND. Zoo is dan voor ons allen de tijd weer aangebroken dat de komende dingen ons aller denken weer bezig houden en in onze brievenbussen zich de voorraden gedachten van anderen weer vullen. Het valt daarbij op, dat het spreekwoord van „Ieder meent zijn Uil een Valk" veelal in negatieven zin daarin voorkomt, zoo ongeveer: Ieder doet zijn best een ander zijn „Valk" in een „Uil" te veranderen. Is het wel noodig daarbij elkaar allerlei booze oogmerken en bedoelingen in de schoenen te schuiven en elkaar de schuld te geven van de economische verwarring? Als het waar is. wat alle Dartiien beweren vóór te staan: de geestelijke en stoffelijke belangen van alle bevolkingsgroepen. Waar om dan geen overleg? In het eigenlijk niet zoo als de groote Bellamy in 1887 neer schreef in ,,'t laar 2000". Ai uw ellende kwam voort uit uw ongeschiktheid tot sa menwerking. die een gevolg is van het individualisme waarop uw geheel maat schappelijk stelsel berustte. Uit uw onbe kwaamheid om in te zien. dat gij tienmaal meer voordeel zoudt plukken van het el kander helpen dan van het elkander be strijden" blz. 69. O zoo. Zoekt niet de pun ten van verschil maar de punten van over eenstemming in uw aller denken. Wij ko men er niet met elkaar de schuld te geven en elkander te bestrijden. Ook uw plicht is het daaraan mede te werken. Uw dn. A. d. J. P. J. v. d. M„ te L. Adressen kunnen wij U niet verschaffen. W. B. te L. Het adres van de H.E.M.A. is Vlamingstraat 18. Den Haag. Morschkade-'bewoner. Tegen nachtelijk tuin-bezoek van katten weten wij geen middelen. A. O te L. Adressen kunnen wij niet verschaffen. Bij iedere muziekvereeniging zal wel iemand zijn te vinden, die daartoe bereid is. Abonné. De reis-belasting is inge trokken. J. B te L. In de gemeente W. zal de pers. bel. in totaal bedragen f. 75.90. riiks- ink. gemf.bel. f. 51.83 vermogensbelasting f77.40. In de gemeente V. pers. bel. f 145 35, rijksink. gemf.bel. f71 66 en vermogensbel. f. 89.40. H. te N. De aanslag in de gemeente fondsbelasting ad f. 14 is juist Zonder nadere gegevens is het ons niet mogelijk uw aanslag in de personeele be lasting te becijferen. Is u niet in staat de verschuldigde belasting te betalen, dan kunt u gedeeltelijke afschrijving verzoeken aan den Directeur der Directe belastingen te Utrecht. v. I. te L. Indien gehuwd, geen kin deren voor aftrek en niet met andere be lastingschuldigen in gezinsverband samen wonende. bedraagt de belasting in totaal f. 100.03 DE STROOMLIJN-LOCOMOTIEVEN. Naar wij uit Zwolle vernemen, zijn thans de stroomlijnlocomotieven zoover gevorderd met de ommanteling, dat met. de nummers 3801 en 3802 de volgende week proeven ge nomen worden. Dit proefrijden zal zich uit strekken van Zwolle via den Bosch tot Vlis- singen. U. D. VERSPREIDE BERICHTEN. - Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gr.neen- te Westerbork (Dr.) de heer E. Derks. De nieuwbenoemde burgemeester is in 1890 te Ruinerwold geboren en is wethouder der gemeente Meppel,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9