STADSNIEUWS De „Meer Werk"-Actie BUITENLAND 78de Jaargang DINSDAG 27 APRIL 1937 No. 23645 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De installatie-vergadering. Dif nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bl) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplcin Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten*' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Overdekt zwembad aan de Haarlemmerstraat. Overste H. D. Buurman. De nieuwe commandant 4 R.I. De installatie-bijeenkomst van het „Meer Werk"-Comité, welke gistermiddag in een der lokalen van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, werd behalve door een groot aan tal leden o.a. bijgewoond door den burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Splinter, van Stralen en Ver- wey en den gemeente-secretaris, mr. dr. van Strijen. Na den burgemeester, wiens enthou siaste rede wij gisteren ln extenso publi ceerden,-werd het woord gevoerd door den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, den heer D. ten Cate Brouwer, die het gemeentebestuur har telijk dank bracht voor het prijzenswaardig initiatief. Kort geleden besprak spr. met wethouder van Stralen de plannen voor een Meer Werk-Actie en het verheugt spr., dat deze de zaak met zooveel voortvarendheid heeft behandeld, dat thans tot de installa tie van het comité kan worden overgegaan. Er zijn in onze stad inderdaad vele objec ten .welke zich bij uitstek leenen voor uit voering binnen het kader dezer actie, In dit verband wees spr, op het lage prijsniveau van diverse bouwmaterialen, zooals dak pannen. steen, cement, enz., waardoor de genen, die thans laten bouwen of verbou wen. goedkoop uit zijn. Waar het zaak is, dat de geheeie burgerij 2ich achter deze actie schaart, had spr. gaarne vernomen of het ook in de bedoeling ligt een klein Werkfonds te stichten, waar uit credieten kunnen worden verstrekt, aan die middenstanders en andere opdrachtge vers voor wie contante betaling der uit te voeren werkzaamheden bezwaren oplevert. Ook zou hij gaarne vernemen welke finan- ciecle bronnen het comité ten dienste staan. Spr. eindigde met het comité den moree- len en daadwerkelijken steun van de ge heeie bevolking en moed en vertrouwen in de vrijwillig op zich genomen taak toe te wenschen. Een mooi sociaal werk, een zegenrijke arbeid, aldus spr., wacht u. Blijve niemand achter om hieraan zijn volledige mede werking te verleenen. De heer J. J, de Cler vestigde de aan dacht van het comité op de arbeidsmoge- lijkheid om 70 a 80.000 M. gemeentegrond te doen ophoogen. De daaraan verbonden kosten, welke hij raamt op f, 70 a 80.000, worden bijna geheel geabsorbeerd door ar beidsloon en zijn alleszins verantwoord door de waardestijging dier gronden. De burgemeester wilde dit laatste denkbeeld gaarne aan het comité ter overweging geven en antwoordde den heer ten Cate Brouwer, dat het hem in het huidige sta dium ongewenscht voorkwam op zijn vra gen dieper in te gaan. Deze aangelegen heid begint nu te behooren tot de com petentie der commissie. Tot leden van het algemeen comité wer den daarop bij acclamatie benoemd: Algemeen comité de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen; de wethouders J. Splinter Gzn., mr. A. F. L. H. Tepe, J. J. van Stralen, M. G. Verwey; de gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen; mevr. A. Groen-Nieuwen- huizen Segaar, Pieterskerkhof 36 iNed. Vereen, van Huisvrouwen, afd. Leiden); mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaave- iaan 12 (R.K. Dioc. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, afd. Lelden); mevr. Bake- kemaPelon, Plantsoen 9 (Ned. Christen- Vrouwenbond, afd. Leiden); de heeren H. M. Simonis, Haarlemmerstraat 138 (Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land) J. van der Steen, Oude Rijn No. 6 Verhuurdersbond voor Leiden en Omstr.); W. Zwart, Apothekersdij'k 35 (Verseniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand); C. Schout., Plantsoen 6 (Ver. v. d. Chr. Handeldrijvenden en In dustrieelen Middenstand in Nederland, afd. Leiden): P. L. v. d. Drift. O. Vest 29 (Bond v. R.K. Ver. voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem „De Hanze, afd. Leiden); J. He ringa, Witte Singel 34 (Leidsche Vereeni- ging van Industrieelen); P. v. d. Tas. Joh. de Wittstraat 56 (Ned. MMdenstandsbank N.V.); W. A. Schrandt, Lammenschansweg 7 (Aig. R.K. Werkgeversver. in het Bisdom Haarlem); A. B. Mulder, Maredijk 19 (Rijn- landsche Chr. Werkgeversclub)N. C. F. v. Ginkel. Plantage 22 (Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, dept. Leiden); J. H. Nij- huis. Mare 52 (Ned. R.K Volksbond, afd. Leiden): P. L. Hessing, Hooge Rijndijk 18 (Leidsche BestuurdersbondH. G. Wessel, Utr. Jaagpad 52 (Leidsche Christ. Besturen bond); M. Galjaard. Serangentraat 33 (Be stuurdersbond Leiden v. d. Ned. Vakcen trale); H. van Donselaar, Marnixstraat 11 (Federatie van Woningbouwvereenigingen) J. Brouwer. Lijsterstraat 18 (Plaatselijke PersV P. C. G. A. Wijtanans. de Laat de Kanterstraat 9; mr. C. J. Leembruggen, Langegracht 5; mr. J. Pel, Mcrsehweg 50 58; A. M. de Blauw, Lorentzkade 31; J. J. de Cler, Rijnsburgerweg 31e; ir. J. J. G. v. Hoek, Jan van Goyenkade 5; I. Filippo. Ambonstraat 31: ir. J. Westra, Plantsoen 87; H. L. J. Tobé, Rapenburg 89; N. van Gimkel Jr.. Plantajge 22; D. L. Landman, Lorentzkade 89. In het werk-comité namen zitting: de heeren J. Brouwer, Lijsterstraat 18 tel. kantoor 1507; N. van Ginkel Jr. Plan tage 22. tel. hut? 1292 kantoor 2382: P. L. Hessing. Hooge Rijndijk 18. tel huis 3751: D L Landman. Lorentzkade 37. tel. huis 3789: H. M. Simonis. Haarlemmerstraat 138, tel. huis 699 en W. Zwart, Apothekers- diik 35. tel. huis 2765 Als algemeen secretaris zal fungeeren de heer mr. N J. Rowaan. Hugo de Groot straat 8 tel huis 3802. kantoor 1415 (Ka mer no 30. Raadhuis. Rapenburg 12). Maandag a.s. wordt met den bouw begonnen. Naar de heer Koster, architect te Haarlem, ons meedeelt zal aanstaan den Maandag, 3 Mei, begonnen worden met den bouw van een overdekte zweminrichting aan de Haarlemmer straat cn wel in de vroegere Mon Père- kerk, welke daartoe in October JJ. werd aangekocht. De bouw geschiedt door de aannemersfirma Visser te Leeuwar den, die contractueel verplicht is op 1 September as. gereed te zijn, zoodat omstreeks half September, dus juist tegen den tijd dat het zwemmen in buitenwater vrijwel afgeloopen is, de opening kan worden verwacht. Et zal aan de Haarlemmerstraat komen een bassin van 12 bij 25 meter, terwijl daarnaast voor de kinderen een zooge naamd „spartelbad" zal worden gebouwd. Voor de zuivering van het water zal, naar wij vernemen, geen chloor gebruikt wor den. doch zal vermoedelijk het Cathadine- sj'steem worden toegepast, waarbij het water na de organische zuivering door filters 'gevoerd wordt langs zilveren platen, bevestigd aan negatieve en posi tieve polen. Hierdoor ontstaat een zwak stroom, die alle bacteriën doodt en het water gedurende 12 uren preventief doet zijn. Waar het water viermaal per dag rondgepompt zal worden kan wel verwacht worden dat het water volkomen zuiver en bacteriën-vrij zal zijn. Dit systeem is door den heer Koster elders eveneens toe gepast ZooaLs wij reeds vroeger hebben meege deeld komt de ingang van de zweminrich ting aan de Haarlemmerstraat, terwijl er tevens een badinrichting gebouwd wordt, waar/oor de ingang aan de Oude Vest zal zijn. EEN TWEEDE ROOKWEDSTRIJD. Leidenaar behaalt nationaal record! Gisteravond werd in café „Eigenzorg" wederom een rookwedstrijd gehouden met „Antonio" sigaren. De Leidenaars bleken hierbij zuinige roo- kers te zijn en niet onder te doen voor de concurrentie in andere steden. De heer J. Honnevliet verwierf den eersten prijs door zijn sigaar op te rooken in den tijd van 2 uur 26 min.; tweeden prijs de heer P. Erades met 2 uur en 18 minuten. Een extra prijs verwierf de heer de Graaf met een aschpunt van 8'/i c.m. wat volgens den organisator en vertegenwoor diger der Antonio-fabriek een record was! Aan den wedstrijd werd door ruim 40 personen deelgenomen. LEIDSCHE ONTSPANNINGS VEREEN. Cabaretavond. Gisteravond was door de L. O. V. een ca baretavond georganiseerd in de groote zaal van „Zomerlust", welke tegen het aan- "angsuur nagenoeg geheel bezet was. Reeds voor den aanvang heerschte er een gezel lige stemming, waaraan „The Harmonist Jazz Boys", die het muzikale gedeelte var. den avond verzorgden, met goede en vroo- Hjke muziek het hunne hadden bijgedra gen De voorzitter van de L. O. V.. de heer H. van Bohecmén. opende den avond met een woord van dank tot de genoodigden en, verder alle aanwezigen. Spr. bracht dank aan allen, die op welke wijze ook. hulp en steun hadden verleend en gaf een korte beschouwing van Hetgeen sinds de oprich ting van de Leidsche Ontspannings Ver- toniging voor de werkloozen is gedaan. Vanzelfsprekend werd voor ontspanning, vooral voor de jongere werkloozen aan sport gedacht. Dankbaar ontving het be stuur van vele zijden hulp en steun, welke bij dergelijke plannen onmisbaar is. Spr. noemt in dat verband gaarne den naam van den heer van den Berg. ambtenaar van het Maatschappelijk Hulpbetoon en 't Leidsche Studenten Corps. De voetbalclub Verd opgericht. Ondanks veler steun maak- 'e de L O. V. op financieel gebied een zeer moeilijken tijd mee. We hebben echter moed gehouden en er ons weten door te siaan. De voetbalclub groeide en werd een behoorlijke club met een even behoorlijk spel. In de Trianonbeker-wedstrijden ver- viert dit ploegje den 4en prijs en in de nederlaagwedstrijden van de R.F.B., ging bet elftal met den tweeden prijs strijken. De roeiwedstrijd voor de werkloozen in de Oude Vest is geslaagd evenals de visrh- vedstrijden waaraan door honderden mcrWoozen werd deelgenomen. Her lid A J Slingerland trainde de jongens in de 'oopnummers, hij bracht weer een nieuwe ontspanning en de loopers wonnen in den estafetteloop „Dwars door Leiden" een 3en prijs! Ook de oudere spelers, de veteranen, speelden een tweetal voetbalwedstrijden. Spr. wil er met deze opsomming slechts de aandacht op vestigen dat daardoor aan honderden werkloozen ontspanning werd gebracht en daardoor den nadruk leggen oo de noodzakelijkheid van het blijven be staan van de L. O. V. Spr. deed een beroep on allen om de vereeniging te blijven steu nen opdat zij haar weldadig werk kan voortzetter. Na dit openingswoord trad de feestcom missie naar voren en werd het bestuur van de L. O. V bij monde van den voorzitter der feestcommissie, den heer de Vogel, dank ?ji hulde gebracht voor alles wat het voor de werldoczen heeft gedaan Het feestco mité liet deze hulde vergezeld gaan van het aanbieden van een fraai bloemstuk Namens de werkloozen bood spr. met een toepasselijk woord tevens een voorzitters hamer aan. waarvoor de voorzitter 'harte lijk dankte De aanwezigen hebben zich verder uit stekend kunnen amuseeren met tal van kluchten, de opvoering van een revue door het Eerste Leidsche klucht en Revuege zelschap. acrobatiek van de Acrobatengroep the Young fellows, zang en dans, terwijl de pauzes werden opgevuld door The Har monist Jazz Boys! Aan het einde van den avond dankte de voorzitter nogmaals allen en drong nogmaals erop aan de vereeni ging te blijven steunen. E?n bal onder lei ding van den heer van Rossum vormde het slot van een prettigen avond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Beidt Uw Tijd, Apothekersdijk 34, Leiden; handel in onroerende goederen, verhuren, administreeren, en exploiteeren van onr goederen enz. Uittredend directeur H. van Zoelen, Oegstgeest, dd. Apr. 1937. Bloembollenkweekerij en Handel Holtz en de Koster N.V., Terweeweg 120, Oegst geest. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in Bloembollenkweekerij en Handel Holtz en Co. N.V. Firma wed. W. C. Biben, Rijndijk 36, Voorschoten: vleeschhouwerij. De zaak is thans omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam firma wed W. C. Biben. Vennooten wed. M. A. BreukinkSleene- veld. Voorschoten; S. van der Heide, Delft; J. Breukink, Overveen: G. J. Breukink. Doesburg; H J. Breukink, Voorschoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren I. A. M. van Rij (Scheveningen) en J. A. Molhuyzen (Den Haag). Naar wij vernemen, zal het den lsten Mei as 25 iaar geleden zijn dat onze stad genoot. de heer F van Haarlem, in betrek king kwam bij de firma Moddermann. Har- 'tevelt en Co.. den welbekenden wijnhandel, die in 1795 alhier opgericht werd. Zooals wij gisteren nog konden melden, is bij K. B. van 20 April met ingang van 16 Mei 1937 benoemd en aangesteld tot luitenant kolonel, commandant van het 4e regiment Infanterie alhier de majoor H. D. Buurman van het 16e regiment infanterie. De nieuw benoemde overste trad op 1 Augustus 1901 als vrijwillig soldaat in dienst bij het Instructie-bataljon, waarna hij, na de lagere rangen te hebben doorloopen, bij K. B. van 17 September 1906 no. 23 werd be noemd en aangesteld tot 2e luitenant bij het 4e regiment infanterie, waarop zijn be noeming tot le luitenant bij dat korps volg de op 23 Mei 1910. Met ingang van 1 November 1913 toege laten tot de Hoogere Krijgsschool voor het volgen van krijgskundige studiën, werd hij na het beëindigen dier studiën met ingang van 1 October 1918 werkzaam gesteld als leeraar bij de toenmalige Hoofdcursus te Kampen. Op 16 Juli 1919 benoemd tot kapitein, werd hij op 1 Oct. 1921 als zoodanig over geplaatst bij het 4e Regiment Infanterie alhier in op 25 November 1931 benoemd tot kapitein-adjudant, welke functie hij ver vulde tot 1 November 1934, zijnde hij op dien datum benoemd en aangesteld tot ma joor hoofdinstructeur bij 16e R. I. EERSTE BLAD BINNENLAND. De installatie der Meer-Werk-Commissie te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De richtlijnen voor het personen-vervoer per touringcar. (Binnenland, 3e Blad). Verlaging van monopolieheffingen; beslui ten der commissie-Gerbrandy. (Bin nenland, 3e Blad). Verbindend en onverbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten; voorloopig verslag der Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Raadslid te Ter Aar in arrest gesteld; ver dacht van verduistering. (Gem. 3e Bl.) BUITENLAND. Succes voor Franco's troepen in Biscaje. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Eden te Brussel, Goering te Rome. (Buiten land, le Blad). Interview met koning Carol van Roemenië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND Eden te Brussel. FANCY FAIR GROEP I N.P.V. De gewoonte getrouw heeft Groep I Lei den wederom een fancy-fair georganiseerd. Reeds Zaterdagmiddag werd het gebouw aan den Maredijk opengesteld. Een aardig strijkje uit leden van de groep samengesteld, bracht er. naast de gramofoon met versterker de noodige mu ziek. Verschillende attracties, waaronder een zeer griezelige emotie-baan. waren aanwezig. Verder was er ook een tentoonstelling, waar men iets van het buiten spoor kon bewonderen. Prachtige collecties schelpen en steenen waren hier door de jongens bu'een gebracht. In het. gezellige lokaal boven werden verder tal van voorwerpen ten verkoop aangeboden Teven-- was hier gelegenheid om iets te drinken waarvan een druk gebruik werd gemaakt Groep L kan op een zeer geslaagde fancy- fair terug zien. Goering bij Mussolini en Ciano. Gistermorgen heeft Eden te Brussel een bezoek gebracht aan het kabinet van den Belgischen minister-president, waar hij werd ontvangen door Van Zeeland en mi nister Spaak. Eden was vergezeld van den Britschen ambassadeur te Brussel, Sir Esmond Ovey, den chef van het centraal departement van het Foreign Office. Strang en zijn particulieren secretaris Harvey. Na dit onderhoud bood de ambassadeur een luch aan. waaraan behalve Eden. v. Zeeland en Spaak ook aanzaten van Isa- cker, de minister van economische zaken, generaal Denis, de minister van oorlog, graaf Lippens van Langehove, secretaris generaal van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken, van Zuylen, direc teur van dit ministerie en graaf Capclle, secretaris van koning Leopold. 's Middags is Eden met echtgenoote door koning Leo]x>ld en koningin Elisabeth te Laeken ontvangen. Daarop volgde een diner op het ministe rie van buitenl. zaken. Spaak herinnerde aan de banden, welke Engeland en België vereenigen en wees op de voldoening, waarmede de Belgischs regeering de jongste FranschBritsche verklaring heeft ontvangen, waarvoor hij Eden, Blum en Delbos dank zegde. Aan het slot bracht hij een dronk uit op de Britsche koninklijke familie. Eden wees in zijn antwoord on het suc ces der non-interventie-politiek in Spanje. Om een periode tot organisatie van don vrede te bereiken, zal men echter een nog positiever program moeten opstellen. Deze taak is zwaar en( de voorbereiding moet verbeterd worden. Eden wenschte zichzelf voorts geluk, dat van Zeeland de hem verleende economi sche opdracht heeft aanvaard, wees op de rol, welke België in de internationale orde speelt en herinnerde aan de jongste nota's welke tusschen beide landen gewisseld zijn en waarin het Belgische volk een duur zame vrede en voorspoed werd toege- wenscht. 's Avonds had nog een onderhoud plaats tusschen Eden en van Zeeland. Hedenmorgen is Eden ten stadhuize van Brussel door burgemeester Max ontvan gen Hij zal lunchen bij Van Zeeland te Boitsfort om dan per vliegtuig naar Lon den terug te keeren. Eden. Van Zeeland en Spaak zijn het er na de Fransch-Britsche verklaring en onder de tegenwoordige omstan digheden, over eens geworden, dat thans een rustpauze moet intreden en dat moet worden afgewacht, totdat de omstandigheden voor de verwezenlij king van een pact voor het IVcsten, binnen welks kader België van Duit- sche zijde waarborgen zou vinden, gun stiger zullen zijn geworden. Tot dan toe zullen de besprekingen tus schen Londen, Parijs en Brussel worden voortgezet met het doel de opening van onderhandelingen te bespoedigen. Deze beslissing zou negatief en voor loopig kunnen schijnen, doch zij heeft toch het voordeel de internationale atmosfeer op te helderen, daar zij de houding van België tamelijk duidelijk aangeeft. Zij verwerpt in feite het vooruitzicht op directe onderhandelingen tusschen Brussel en Berlijn ,een eventualiteit, welke overi gens veraf bleef door de voorwaarden, welke Duitschland verbond aan zijn garan tie en wegens de natuurlijke bezorgdheid der Belgische regeering niet den schijn te wekken zich af te wenden van de beide groote mogendheden, van welke zij den besten steun verwacht. Zekere waarnemers sluiten nochtans niet de mogelijkheid uit, dat een gedachten- gang. zooaais die. welke Eelgié heeft ge bracht tot zijn tegenwoordige houding, op nieuw een dergelijke situatie in het leven zou kunnen roepen, indien de vooruit zichten op een Rijn-pact te langen tijd zouden moeten wachten op een Duitsche garantie aan het Belgische koninkrijk. Naar de meening van welingelichte krin gen zou in geval van nood veeleer op de psychologische elementen dan op formeele teksten moeten worden gerekend. De Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft, dat door de ge meenschappelijke Bntsch-Fransche ver klaring, waarbij België ontslagen wordt van de verplichtingen krachtens het Lo- carno-verdrag en de Londensche accoor- den van 19 Maart 1936, ten aanzien van de West-Europeesehe verhoudingen een nieuwe toestand wordt geschapen, waarbij ook Duitschland ten nauwste betrok ken is. Dat, wat. België thans bereikt heeft, zoo schrijft het officieuze orgaan, betee- kent een aanzienlijke schrede voorwaarts in de richting van het doel, waarnaar het streeft. De verplichtingen op grond van het Volkenbondspact. waaraan België ge bonden blijft, in de eerste plaats die uit hoofde van art 16, dot voorziet in eco nomische en mil taire sancties tegen den „aanvaller", alsmede in eventueèle ver leening van het recht, dat troepen door het land mogen trekken, moet België in zooverre als een onzekere factor voor zijn positie beschouwen, dat tot dusver nog

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1