De Kamerverkiezingen en de dwergpartijen 78>ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 April 1937 Derde Blad No. 23643 m BUITEKL. WEEKOVERZICHT Schuschnigg weer huiswaarts ,,Ga maar mee, jö, wij kunnen er toch niet bij en dan zijn we onze centen kwijt". Italië bevordert Duitsch-Oostenrijksche toenadering De blokkade van Bilbao verbroken ACHTEK DE SCHERMEN. Merkwaardig rustig is het schijnbaar op j,et terrein der algemeene buitenlandsche politiek, doch achter de schermen speelt zich heel wat af! Weliswaar blijft dit tot- dusverre nog verborgen, maar het zal toch eens naar bulten moeten treden. Dat daar bij dan verrassingen niet als buitengesloten dienen te worden geacht, spreekt van zelf. Slechts zelden heeft men een dergelijken „trek" van diplomaten gezien als op dit oogenblik. Het zou ons te ver voeren al die reizen op te sommen en het zou vervelend worden daarnevens, doch de voornaamste zullen we toch de revue doen passeeren. De meeste aandacht eischt momenteel de reis van den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg naar Italië voor zich op. Te Venetië, waarheen de Duce hem tegemoet is gereisd, vinden zeer belangrijke bespre kingen tusschen beide staatslieden plaats. Omtrent den afloop valt natuurlijk nog weinig te voorspellen, maar het gansche vraagstuk van centraal-Europa wordt daar in de lagunen-stad onder de loupe geno men, dat staat vast en dat wettigt ook de speciale aandacht, die aan deze ontmoeting wordt gehecht, al heet die in de wandeling dan ook niet meer dan de normale ge- dachtenwisseling. die steeds pleegt plaats te vinden. Edoch, ieder begriipt. dat na de diverse voorvallen in midden-Europa, waar omtrent de sluier der geheimzinnigheid nimmer is opgeheven, de officieele commu nique's ten spijt. Schuschnigg's Venetiaan- 6Che reis een soort sluitsteen vormt in deze zoo bii uitstek gewichtige materie. Reeds vaker hebben wij er op gewezen, hoe midden-Europa als het ware de polsslag van ons werelddeel is geworden. Het aantal facetten is bijkans onbeperkt en alle zuilen toch daar in Venetië worden aangeroerd en ernstig onder de oogen worden gezien Het heet. dat de Oostenrijksche bondskanselier vast van plan is om de kaarten open op tafel te leggen en dat ook van den Duce te verlangen^ opdat Oostenrijk wete, waar het aan toe is. Welke beteekenis heeft de z.g. as BerlijnRome. wat zijn de Italiaan- sche aspiraties op den Balkan, hoe staat Italië tegenover een restauratie der Habs- burgers. hoe tegenover de andere leden der Kleine Entente, na het verdrag met Zuid- Slavië. en met name tegenover Tsjecho- Slowakiie. hoe ten aanzien van de Hongaar- sche eischen inzake volkomen rechtsgelijk heid. en zoo zouden wij het lijstje nog kunnen aanvullen: de lengte is echter al zoo respectabel, dat we het voldoende oor- deelen. Oostenrijk wil, blijvend binnen de proto collen van Rome. zijn volledige zelfstandig heid handhaven, naar alle kanten, in vriendschap met allen en alles. Van bij zondere beteekenis is dientengevolge de vraag, hoe Italië staat tegenover de Duit- sche verlangens; trots de overeenkomst van het vorig jaar zijn Oostenrijk en Duitschland in wezen toch weinig nader gekomen tot elkaar en dat blijft de groote zwakke stee in dat deel van Europa. Wat zal Italië Schuschnigg in al deze vraagstukken kunnen bieden? Wat zal Venetië kunnen bijdragen tot de rust. waar naar allen zeggen te verlangen? In West-Europa is een belangrijke kwestie tot een oplossing gebracht: België is vrij gelaten van het door Duitschland toch reeds getorpedeerde Locarno-verdrag. D.w.z. België garandeert niet langer de Engelsche en Fransche veiligheid: hoewel het zelf die garantie behoudt, daar de Belgische onaf hankelijkheid voor beide Kanaal-landen een levensvraagstuk vormt. Duitschland heeft zich bereid verklaard eveneens de Belgische onafhankelijkheid te garandee ren. maar is totdusver niet ingeschakeld in een Westelijk pact. Ziedaar de groote leemte, die ln deze materie blijft en toch zal moeten worden opgelost, voor en aleer voor West-Europa sprake zal kunnen zijn van een definitieve oplossing. De gang van zaken blijft voor Duitschland echter onbe- vredgend. daar België door zijn Volken bondsverplichtingen nauwer aan Engeland en Frankrijk blijft verbonden en die ver plichtingen aanvaardt België ten volle over de gansche linie. Zal deze gang van zaken Duitschland toeschietelijker maken? Mag men ernstig nemen, wat de Fuehrer verklaarde tegen over den oud-leider der Engelsche Labour- partü. Lansbury. dan is er zeker kans, maar alles is nog te vaag, om op te durven bouwen. Hitier verklaarde zich bereid deel te nemen aan een economische conferentie, als die b.v door een man van gezag als president Roosevelt zou worden bijeenge roepen en er gereede kans op succes be staat. Neem daarbij, dat Lansbury. hoewel een politicus van groote integriteit, inge deeld wordt bij de goed-geloovigsten. wat blijft er dan nog over? Maar laten we niet te Dessimistisch zijn en hopen, dat de weg wordt gebaand voor een algemeene ronde tafel-conferentie. Brengt men het eenmaal zoover, dan zal o.i. succes niet kunnen uit blijven. want wie zou dan de schuld van een echec durven aanvaarden? Voor en aleer het echter zoover komt. zal er nog heel wat water door den Rijn vloeien Steeds krachtiger hoort men geluiden opgaan over een interventie in Spanje, op dat die moorddadige strijd een einde neme. doch werkelijk uitzicht daarop vermogen wij niet te zien. Niet omdat beide partijen zich naar buiten afkeerig toonen dat is moeilijk anders denkbaar, daar iedere geneigdheid naar een compromis door de tegenpartij zou worden uitgelegd als een bewijs van zwakheid maar hoe een op lossing te bedenken, die zooveel tegenstrij digheden overwint? Bovendien blijkt, meer en meer in beide kampen de eenstemmig heid meer dan zoek. zoodat het op zich zelf dl bezwaarlijk wordt in één kamp tot over eenstemming te geraken. Zoo'n interventie zou overigens alleszins wenschelijk zijn. let men od het gevaar, dat begint te dreigen van de zijde der Engelsche oppositie. Deze moudt staande, dat van een blokkade van Bilbao in de praktijk geen sprake is. en piet geheel ten onrechte, ziet men. hoe telkens schepen deze blokkade breken. Doch al deze blokkade-brekings-pogingen kunnen maar al te gemakkelijk op een gegeven oogenblik leiden tot een ongewenschte bot sing en wat dan? Weliswaar is de controle thans in werkinc trots het verzet van Valencia, maar daarmede zijn de diverse gevaren geenszins alle afgewend Het zou zegen voor Europa zijn. -wanneer de Bjaansche furie tot een bevredigend eind 2011 ziin gebracht. Nadat Schuschnigg gisteren te Venetië nog een nieuw onderhoud heeft gehad met den Duce is hij, uitgeleide gedaan door Ciano, weer naar Weenen vertrokken. Officieel communiqué. Na afloop is het volgende communiqué gepubliceerd Tijdens hun ontmoeting te Venetië heb ben de Italiaansche en de Oostenrijksche regeeringschefs verschillende besprekingen gevoerd, geïnspireerd door de hartelijke vriendschap, die Italië en Oostenrijk ver bindt. Zij hebben zoowel de betrekkingen van Italië en Oostenrijk met andere lan den, als de vraagstukken, die rechtstreeks de beide landen betreffen, besproken. De Duce en Schuschnigg hebben met voldoe ning vastgesteld, dat de zienswijzen der beide regeeringen volkomen met elkander in overeenstemming zijn en bij deze ge legenheid de beginselen bevestigd, waarop hun vriendschappelijke betrekkingen ge baseerd zijn. Zoo hebben zij o.a. opnieuw de gun stige resultaten gereleveerd van de toepassing der protocollen van Rome, die in volkomen overeenstemming met Hongarije is geschied en het vertrou wen uitgesproken, dat hun samenwer king zal bijdragen tot versteviging der vriendschapsbanden tusschen Oosten rijk en Italië. Tevens hebben zij de overtuiging geuit, dat deze samenwerking zal lei den tot het gemeenschappelijk doel, d.w.z. de voorwaarden te scheppen voor een algemeene organisatie van het Donaubckken. Zij zijn ervan overtuigd, dat deze organisatie niet met goed gevolg ont worpen en verwezenlijkt kan worden, zonder de daadwerkelijke deelneming van Duitschland. Zij zijn er voorts van overtuigd, dat de: protocollen van Rome, die onder bepaalde voorwaarden, die voor ieder geval moeten worden vastgesteld, eveneens voor andere landen open staan, alsmede de pacten, die verleden jaar door Oostenrijk en Italië met Duitschland gesloten zijn, en het onlangs gesloten accoord tusschen Italië en Joego slavië, geschikt zijn een gunstige ontwik keling van den toestand in Midden- Europa te waarborgen in het belang van de deelnemende landen, evenals in het algemeen belang van den vrede in Europa. De Oostenrijksche bondskanselier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met den Duce uitvoerig van gedachten te wisselen over de kwestie der economische betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en te wijzen op de belangrijke bijdrage, die Italië geleverd heeft tot den economi- schen wederopbouw van Oostenrijk, dank zij het drukke goederenverkeer tusschen Italië en Oostenrijk. De beide regeerings chefs besloten op dezen weg voort te gaan. Italiaansche toelichting. In een commentaar op de besprekingen te Venetië schrijft de directeur van de „Giornale d'Italia", dat deze vooral de nabuurlanden van Oostenrijk golden en in het bijzonder Duitschland. De schrijver zegt te kunnen mede- deelen, dat, dank zij de medewerking van Italië, binnenkort bepaalde mee- ningsverschillen, die nog tusschen de beide landen bestaan, uit den weg ge ruimd zullen worden. Spoedig zal na melijk op de nationaal-socialisten in Oostenrijk een beroep worden gedaan om de verantwoordelijkheid van het vaderlandsche front te dee'»"1 hetgeen de eerste stap zal zijn op den weg naar deelneming aan de Oostenrijksche re- geering. Zelfs is binnenkort de benoeming te verwachten van een nationaal-socialisti- schen vertegenwoordiger in het vaderland sche front. die met bondskanselier Schuschnigg en den staatssecretaris van het vaderlandsche front. Zernatte. zal streven naar een oplossing van alle kwes ties, die tusschen de beide nationale bewe gingen geregeld moeten worden. Wat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Joego-Slavië betreft, verklaart het blad, dat tusschen Weenen en Belgrado geen enkel meeningsverschil bestaat, behalve de terughoudendheid van Joego-Slavië ten aanzien van het herstel der monarchie in Oostenrijk. Daar echter deze kwestie niet van ac tueel belang is, werkt alles mede. voor de vorming van nauwere en meer productieve betrekkingen tusschen de beide landen. Tusschen Oostenrijk en Roemenië be staan slechts meeningsverschillen van economischen aard. die echter niet ernstig zijn en ongetwijfeld geregeld kunnen worden. Het contrast tusschen Weenen en Praag draagt daarentegen een politiek karakter en is gelegen in de sterk anti-Duitsche richtlijnen van Tsjecho-Slowakije, waar mede Oostenrijk, een Duitsche staat en onderteekenaar van de accoorden met Ber lijn en Rome, zich niet kan vereenigen. Dit beteekent echter niet. dat Oostenrijk zijn betrekkingen met Tsjecho-Slowakije moet verbreken, integendeel, zij kunnen op economisch terrein worden uitgebreid. Het vraagstuk der restauratie van de monarchie is bij de besprekingen nauwe lijks aangeroerd, te meer omdat officieel is vastgesteld, dat het niet van actueel be lang is. Wat betreft de uitbreiding van de pro tocollen van Rome tot andere Donaulan- den, waarvan het officieele communiqué spreekt, schrijft de directeur van de ..Giornale". dat dit meer in het bijzonder op Joego-Slavië doelt. Ander commentaar. Havas wijst er op, dat het communiqué een eenigszlns andere conceptie van de protocollen van Rome geeft, dan zij bij hun ontstaan hadden. Weliswaar stelt het com muniqué met nadruk de Italiaansch-Oos- tenrijksche vriendschap in het licht, doch het is wel aan te nemen, aldus de corres pondent, dat deze vriendschap vóór de be sprekingen van Venetië wat minder ge worden was en dat de besprekingen niet mogelijk waren dan na een daaraan voor afgaande voorloopige overeenkomst. Deze overeenkomst beteekent een offi cieele erkenning van de zijde van Oosten rijk van de as RomeBerlijn: een erken ning. die in het communiqué van gisteren voor het eerst genoemd wordt. Italië is dus opgetreden als de behartiger van de Duit sche belangen en het heeft Oostenrijk laten weten, dat een toenadering tot De drie Engelsche schepen, die. naar reeds in een deel onzer vorige oplaag is gemeld, de blokkade van Bilbao doorbroken hebben, de Stanbrook, de Hamsterley en de Macgregor. hebben nog een gevaarlijk oogenblikje doorgemaakt. Zij waren onder bescherming van het groote slagschip Hood tot twee miil buiten de territoriale wateren genaderd, toen een Spaansch oor logsschip in den nacht opdoemde, een kort» signaal tot stoppen gaf en meteen een waarschuwingsschot loste, dat vlak voor den boeg van de Hamsterley ln het water te recht kwam. De commandant van de Hood greep on middellijk in en seinde aan het Spaansche schip, dat het de Britsche scheepvaart bui ten de territoriale wateren niet moest be lemmeren. waarna het schip in de duister nis verdween, zonder de drie Engelsche koopvaarders binnen de vijf kilometergrens te volgen. Inmiddels was het dag geworden en de kustbatterijen van Bilbao openden, het vuur op het schip der rebellen, dat echter niet getroffen werd. Toen de Hoodi zag dat de Engelsche schepen den haven mond bereikt hadden, keerde de kruiser naar St. Jean de Luz terug. Het oorlogsschip, dat gepoogd heeft de Britsche schepen aan te houden, was de rechtsche kruiser Almirante Oervera. die vergezeld werd door den gewapenden trei- ler Galemo. In de territoriale wateren wer den de Engelsche schepen ontvangen door een schip van de Baskische regeering. n.l. de hulpkruiser Bizcaya. Aangemoedigd door dit succes ziin later op den dag nog twee Engelsche schepen namelijk de Sheaffield en de Marvia beide geladen met levens middelen, te Bilbao binnengeloopen. Een Fransch vrachtschip is nog met een. lading levensmiddelen te Santander aan gekomen. Eenige leden van de Engelsche arbeiders partij, die het voornemen hadden met de Backworth. het speciaal door de vakbewe ging gecharterde schip om levensmiddelen te brengen naar Bilbao, te vertrekken heb ben dit voornemen opgegeven, omdat zii; van oordeel zijn, dat nu voldoende bewezen is, dat de blokkade niet effectief is. De Backworth zal vandaag vertrekken en os. 3000 ton kolen. 900 zakken meel en 150 ton suiker aan boord hebben. Deze gang van zaken heeft in Engeland) de voldoening gewekt, die bii sportieve, nationale overwinningen gebruikelijk is. Het publiek heeft er onmiddellijk een soort vergoeding in gezien voor de wederwaardig heden van „aardappel-Jones". Deze lezing, volgens welke Britsche oorlogsschepen de drie vrachtschepen vergezelden buiten de territoriale wateren, tot 't oogenblik waar op een schip van de Baskische regeering hun bescherming overnam binnen deze wateren, wordt beschouwd, als tegelijkertijd bevredigend voor de vrijheid der verbin dingen onder Engelsche vlag. In scheeo- vaartkringen verwacht men. dat dit voor beeld gevolgd zal worden en dat andere? schepen spoedig Bilbao zullen aandoen. Van 't front. Madrid is gisteren opnieuw hevig gebom bardeerd. Voorts melden de nationalisten- een opmarsch van plus 5 K.M. in Biscaje, waar Elonia zeer dicht genaderd zou zijn. Madrid weer een gemeenteraad. Vandaag zal te Madrid een gemeenteraad) woTden gevormd. Tegelijkertijd wordt de verdedigingsj-unta ontbonden. Generaal Miaja zal voortaan geen andere taak te vervullen hebben dan die welke zijn functie als commandant van het centrale leger met zich mee brengt. De gemeenteraad van Madrid zal belast worden met de verzorging van alle burger lijke diensten en functies. De politiedien sten zullen worden verricht door organis men. die afhankelijk zijn van het ministerie van binnenlandsche zaken. Adverteerende banken hebben succes. De nationale banken van Amerika belegden vorig jaar tezamen 230.485 in advertenties voor haar afdeelingen die zich bezighouden met het behee- ren van vermogens. De verdiensten dier afdeelingen Hepen in de 30.000.000, hetgeen 14 meer is dan het voorgaande jaar. 182 Tsjecho-Slowakije slechts tot stand zou kunnen komen in samenwerking met Duitschland; zónder Duitschland zou hier tegen Duitschland beteekenen. Als er dan ook een Italiaansch-Oostenrijksche over eenstemming is bereikt, dan is dit een ge volg hiervan, dat Oostenrijk verklaard heeft, dat het nimmer een dergelijke be doeling heeft gehad. De Oostenrijksch-Tsjechoslowaksche be trekkingen zijn te Venetië ongedeerd ge bleven. doch een officieele overeenkomst tusschen de beide landen is uit gesloten. Het bereikte compromis zou dus de Oostenrijksche regeering toestaan haar betrekking met Praag te ontwikkelen, zonder dat er sprake zou mogen zijn van bindende overeenkomsten. In Italiaansche politieke kringen al dus nog steeds een specialen correspondent van Havas is men van meening, dat de Tsjechoslowaksche staat een kunstmatig karakter heeft en gelooft men niet in zijn toekomst. Dit standpunt zal vermoedelijk ook tegenover den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken Beek uiteen worden ge zet, als hij naar Rome komt. Naar het schijnt staat het Poolsche standpunt niet ver van het Oostenrijksche af; het is tegen gesteld aan dat van Italië, want Beek zou wel gelooven in de toekomst van Tsjeeho- slowakije. Havas zegt verder nog. dat de kwestie van de Habsburgers niet ter sprake ls ge komen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9