-.....-CHIEF WHIP CIGARETTES BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 24 April 1937 De beste in kwaliteit en smaak en de beste voor Uw gezondheid DE BIOSCOPEN instituut VOOR arbeiders» w 1stt"\ pm rptttxtd/^ttiii ontwikkeling. LAND- EN TUINBOUW Sluitingsavond der Arbeidersavondscholen. Gisteravond werd in een der zalen van het Volksgebouw de sluitingsavond van de door de Leidsche Instituutsafdeeling geor ganiseerde Arbeidersavondschool belegd. Bij de opening moest de voorzitter van het Schoolbestuur tot zijn groot leedwezen mededeelen, dat een der leeraren, de heer van Doom. die gedurende het afgeloopen winterhalfjaar zijn krachten geheel be langeloos aan deze instelling had gegeven, door ziekte verhinderd was. Een deputatie van leerlingen zou hem echter r.a afloop der sluiting nog een kort bezoek brengen cm een klein blijk van stoffelijke waardee- ring te overhandigen. Door een der leer lingen der eerste klas A. A. S. werd aan den heer Abelman dank gebracht voor zijn opofferend werk onder aanbieding van een boekwerk en bloemenmand. De Instituuts secretaris sloot zich aan bij de waardee- rende woorden, den wensch uitsprekend, dat de leerlingen de verworven kennis in practijk zouden brengen, daarmee de mo derne arbeidersbeweging dienende. Ook een dankwoord aan de beide school- administrateuxs. de heeren Biesjot en La- court, mocht niet achterwege blijven. Daarna verkreeg de heer Wolfslag het woord voor zijn causerie over „de wonderen van den sterrenhemel", toegelicht met een leerzame en fraaie collectie lantaarn plaatjes, waarin met de aanwezigen een korte gedachtenreis gemaakt werd door de ontzagwekkende wereldruimten Aan het eind gaf de leider van den Echolendienst een opwekking tot deel neming aan het werk der Arbeidersavond scholen, waaraan door velen gehoor werd gegeven, zoodat voortgang van dit zeer cultureele werk zoo goed als vast kwam te staan. In aansluiting met het behandelde van dezen avond werd het besluit genomen om het Zeiss-planetarium in Den Haag geza menlijk te bezoeken, waartoe belangstel lenden eveneens in de gelegenheid werden gesteld. STAND DER GEWASSEN. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de Tooneelver. ..Leidsche Dilettanten- cluo" is de heer K Kwestroo. wonende de Genestetstraat 67a. benoemd als secretaris. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: F. Simons Jr., Ie voorzitter; K. Kwestroo. Ie secretaris en A. de Water, penningmeester-regisseur. de geref. kerk in 1936. Verschenen is het jaarverslag 1936 der Gereformeerde Kerk. Uitvoerig wordt in dit verslag stil gestaan bij het Gerefor meerd kerkelijk leven te dezer plaatse. Uit een en ander blijkt, dat er oo 31 Decem ber jj. 2413 belijdende en 2378 doopleden waren Ingeschreven. Op 31 December 1935 waren deze getallen resp. 2378 en '2056. Op 19 April 1937. Uit het overzicht van de directie van den landbouw betreffende den stand der win- tergewasen op 19 April blijkt het volgende: Van de wintertarwe is de stand vrij goed tot goed. vooral van de vroeg gezaaide De laat gezaaide tarwe had meer van de natte weersgesteldheid te lijden en moest ge deeltelijk omgeploegd worden, in het bij zonder op lage. slempige gronden. De vorst- schade was zelfs in het Noorden des lands niet groot. In het Zuiden is de stand der wintertarwe beter dan in het Noorden. De aanhoudende regens gedurende den winter en het voorjaar hebben ock den stand der wlnterroge benadïeld. zoodat dc stand van dit gewas over het. geheel slechts vrij goed is, terwijl op de lagere gronden rotting optrad en op een aantal perceelen tot omploegen en inzaaien van zomerge wassen moest worden overgegaan In Limburg kwam, vooral op de leemhou- dende zandgronden, zeer veel aantasting dcor aaltjes ireupi voor. De wintergerst vertoont een zelfden stand als de wintertarwe. De stand van koolzaak is vrij goed, doch de verschillen tusschen de onderscheidene perceelen zijn vaak aanmerkelijk. Veel per ceelen lijden van onkruid, dat bij natte weersomstandigheden moeilijk te bestrij den is. De karwij slaat er goed voor. In Gro ningen is het aantal karwijmotjes veel ge ringer dan vorige jaren. Roode en witte klaver en lucerne hebben een vrij goeden tot goeden stand. De lu cerne heeft hier en daar wel wat van het te veel aan vocht geleden. Uit Limburg wordt gemeld dat pleks- sewi.ize in klaver, vooral in incamaatkla- ver, ln sterke mate klaverkanker voorkomt. Het grasland is verder ln ontwikkeling dan verleden jaar om dezen tijd. De stand kan goed tot zeer goed genoemd worden. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren, mej. c. L. J. L. Koomao (Den Haagtidem geschiedenis, de heer H. Brander i Amsterdam i. BEZOEK VAN ZWITSERS AAN DE BOLLENVELDEN. De „Schweizerische Bundesbahnen" la ten een extra-trein uit Zwitserland loo- pen naar België en Nederland. Deze reis wordt gemaakt van 25 April tot 1 Mei as Op Dinsdag 27 April komt de extra-trein met 320 Zwitsers te Roosendaal aan. Na een bezoek aan Zeeland, gaat het gezel schap Woensdag 28 April naar Rotterdam en Scheveningen, waarna Donderdag 29 April een groote autotocht wordt gehou den via Leiden naar de bloemenvelden te Lisse. Na een bezoek aan de artis te Am sterdam keeren de Zwitsers 1 Mei per ex- tratrein weer naar Bazel terug. W. K. heeft bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van een schaap, dat hij op de veemarkt alhier had aange voerd. De 12-jarige F. H.. wonende aan de Bolsotkade, is gisteravond bij het spelen in de Bilderdijkstraat gevallen, waarbij hij zijn linkerbovenarm brak. De E H D. ver voerde den jongep naar het Academisch Ziekenhuis. Het vervoer van vee van de Groning- sche markt naar Leiden is zóó groot, dat de Ned. Spoorwegen van den extra-vee sneltrein. die iederen Dinsdag van Gro ningen naar Leiden loopt, nog een extra- volgtrein heeft ingelegd, welks loop zoo danig geregeld is. dat het vee Dinsdags avonds nog iri Leiden aankomt. Na een gehouden ondershanideohe be steding is door d:n heer Kraan, architect te Oegstgeest aan I. Th. Cornet, aannemer alhier, opgedragen de onderbouw van een Geref. kerk met kosterij en kosterswoning te Nieuwer-Aznstel-Noord De directie der N.V. Vereenigde Touw- fabrieken heeft dezen aannemer 'onders hands opgedragen de bouw van een saus- kokerij te Leiderdorp. De heer J. Zandee alhier is door het Prov. kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de Evangeliebediening ln de Ned. Herv. Kerk. Bij de Augemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage verscheen de derde druk van de Gids voor de Egyptische afdeeling van het Rijtormiuseum van Oudheden alhier. Tot concierge van het wijkgebouw „Rehcboth" aan het Rapenburg is uit vele sollicitanten het echtpaar Van Diggelen benoemd. 181 ling». Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Schuschnigg's bezoek aan den Duce. Beek te Boekarest. Rede van Daladier. Schuschnigg's bezoek aan dan Duce ls geëindigd. Hel resultaat? Volkomen duide lijk is het niet, doch dc geleverde commen taren geven toch eenig licht. (Men zie ove rigens het 3e Blad). Het officieel communiqué is weinig meer dan een verzameling van algemeenheden. Slechts dit blijkt, dat het zwaartepunt is gelegd in de passage, „dat de organisatie van het Donaubekken niet met succes ont worpen en verwezenlijkt kan worden zon der den daadwerkelijke deelneming van Dultschland". Nogmaals heeft dc Duce dus bemidde lend willen optreden tusschen Oostenrijk en Duitschland, wier betrekkingen nog steeds niet bepaald innig zijn. Zal Musso lini thans meer succes hebben? Van Ita- llaansche zijde zie het commentaar van de „Giomale d'Italia" wil men dit sug- gereeren door een voorstelling van zaken te gevtyr dat de nationaal-socialisten in Oostenrijk zelfs zouden worden opgenomen in het Vaderlandsche front en misschien zelfs in de regeering. Maar of het Italiaansche blad hier niet den wensch als vader der gedachten weer geeft? Het wil ons nog zeer voorbarig voorkomen en volgend bericht uit Weenen verbaast ons niet: ..Ofschoon men niet ln rechtstreeksche verbinding staat met de thans weder op weg noar Weenen zijnde Oostenrljksche gedelegeerden, zijn politieke kringen ervan overtuigd, dat het bericht in het Italiaan sche blad niet in overeenstemming is met de werkelijkheid." De polietle te Weenen heeft trouwens gisteravond een inval gedaan in een gebouw in het centrum van de stad. waarin een groot aantal nationaal-socialisten bijeen was. Het betrof hier, volgens Havas, een cen- ■trum van illegale Hitlerlaansche propagan da en den zetel van de leiding van de na- tjonaal-socialistische beweging inOostenrijk Tot dusver zijn er twintig personen gear resteerd. tevens ts een aanzienlijke hoeveel heid illegaal propagandamateriaal in beslag genomen. Dat wijst ook allerminst op een omzwaai der Oostenrijksche regeering! Blijkt het Italiaansch commentaar on juist, dan blijft van de conferentie van Venetie als practisch resultaat voor Oos tenrijk niet veel over.Rome wenscht de as BerlijnRome te handhaven en Oosten rijk zit daartusschen in de knel. Dat blijkt ook uit hetgeen verluidt over de verhouding, zooals Rome zich die denkt tusschen Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije! Schuschnigg's reis zou in wezen derhalve weinig minder dan een volslagen echec zijn geworden. Zal Oostenrijk zich daarbij neerleggen? Dat de as BerlijnRome nog stevig is, blijkt ook uit volgend bericht: Naar verluidt, aldus Stefani, zou de Duit- sche Rijksminister van Bu/itenlandsche Zaken, Von Neurath, binnenkort een te genbezoek brengen aan Ciano. Hoewel de datum van het bezoek nog niet officieel is vastgesteld, verwacht men dat dit 3 Mei a.s. zal plaats vinden. En Goering komt morgen te Rome aan. Is het wonder, dat opnieuw de eerste ge ruchten opduiken over een onderhoud MussoliniHitler? Ciano zal 28 dezer naar Tirana gaan, de Albaneesche hoofdstad, Italië's Balkan- streven wordt daardoor scherp belicht. Een overeenstemming in Tirana schijnt van te voren langs diplomatieken weg te zijn voorbereid. Misschien zal de Zuid-Slavische premier Stojadinowitsj vlak daarop (30' dezen naar Rome komen. Italië naar den Balkan. Duitschland expansie in midden-Europa! Oostenrijk daartusschen als buffer met het zwaar gedrukte Tsjecho-Slowakije. In verband met bovenstaande krijgt het bezoek van den Poolschen minister Beek aan Boekarest bijzondere beteekenls. Beek Is ontvangen door koning Carol en heeft langdurige besprekingen gevoerd met Ta- tarescu en Antonescu. Volgens den correspondent van Havas te Boekarest zouden de besprekingen, met name ten doel hebben een uitgebreider sa menwerking tusschen de generale staven, waarbij rekening gehouden moet worden met alle gevallen, waarop het bedrag van 1921 betrekking zou kunnen hebben. Deze Poolsch-Roemeensche alliantie voorziet in wederzijdschen bijstand in alle gevallen tegen een Russischen aanval (Rusland was ln 1921 nog geen lid van den Volkenbond). Ook zou er sprake zijn van een verbete ring der betrekkingen tusschen Praag en Warschau. Gegeven de vriendschappelijke Poolsch- Hongaarsche betrekkingen, zou Beek te vens de mogelijkheid onderzocht hebben van een toenadering tusschen Boekarest en Boedapest, als een der eerste voorwaar den voor de bevestiging van den vrede ln Donau-bekken. Aan een officieel diner zijn de gebrui kelijke hartelijke speeches gewisseld. Beek I zeide nog, dat indien hij de huidige be sprekingen moest rechtvaardigen, hij dit motief zou kunnen noemen, dat overal in Europa een evolutie in de richting van nieuwe politieke methodes om den vrede te kunnen redden valt waar te nemen. Beek zeide voorts te gelooven, dat het noodzakelijk was naar nieuwe politieke methoden te zoeken; die welke men na den oorlog heeft gevolgd, zijn niet de goede gebleken, er ls een sfeer van zenuw achtigheid ontstaan in Europa, die iedere stabiliteit onmogelijk maakt. De Fransch- Poolsche overeenkomsten geven blijk van een realistischen kijk, onze samenwerking is geboren uit een blijvende noodzakelijk heid Beek sprak ten slotte de hoop uit, dat deze conferentie die samenwerking nog weer nauwer zou mogen maken. Te Manchester heeft de Fransehe minis ter van oorlog, Daladier, in een rede nog gezegd Voor driekwart van den aardbol heeft de overmaat aan protectionisme, de econo mische zelfzucht, nieuwe kracht gekregen. Onder verschillende benamingen worden de ODvattlngen van door den staat geleide economie, van economische autarkie ge propageerd. welke opvattingen nu eens naar de politieke dictatuur lelden, dan weer zich als een gevolg daarvan voordoen. Hoe groot de huidige moeilijkheden ook mogen ztjn. men moet niet wanhopen aan de rede. Spr is van meening, dat alleen de vrijheid den voorultgane verzekert der menschelljke maatschanHien. Spr. protesteerde vervolgens tegen de baatzuchtige Drocaganda, die de Franschen als verscheurd dcor burgerlijke tweedracht, of ais oo 'het punt staande in den afgrond van het communisme te storten, voorstelt. Frankriik is even gehecht aan de openbare orde als aan zijn nationale onafhankelijk heid Daladier herinnerde er aan, welke in spanning Groot-Brlttanië en Frankrijk zich getroost hebben ten behoeve van een vermindering der bewapeningen. „Thans" zoo voegde hli hieraan toe. „Is het nood zakelijk. dat de landen der democratie zelf hun eigen verdediging verzekeren. De we reld weet, dat hun militaire strijdkrachten nooit anders dan ln dienst van den vrede gebruikt zullen worden, maar slechts naar mate zij in staat zullen zijn den vrede te verdedigen door eigen inspanning, zal hun oproep tenslotte kans hebben gehoord te worden en begrepen door allen. Wij voeden haat tegen geen enkel volk, hoe ook .zijn politiek regime zij. Wij wenschen in tegendeel allen volkeren loyaal de har.d toe te steken. Wil echter dit groote werk succes hebben, dan is het noodzakelijk, dat dit gebaar nooit uitgelegd kan worden als een tceken van zwakheid of als een be kentenis van onmacht. Integendeel, is het van belang, dat mer. goed weet, dat het ingegeven wordt door de rede alleen en dal wij in staat zijn onder alle omstan- J.gheden zelf onze vrijheid en onafhanke lijkheid te verzekeren. DUITSCHLAND De pauselijke nuntius bij von Neurath. Mgr. Orsenigo, de pauselijke nuntius, heeft een bezoek gebracht aan Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, von Neu rath. In over het algemeeh goed ingelichte kringen meent men. dat Orsenigo von Neu rath eenige ophelderingen heeft gevraagd over zekere passages in de nota, welke on langs door den Duitschen ambassadeur bij het Vaticaan was overhandigd naar aan leiding van de pauselijke encycliek tegen het nationaal-soclalisme. Het Amerlk. staatsdepartement heeft zich er van overtuigd, dat Helmuth Hirsch, die eenige maanden geleden door een Dutt- sche rechtbank wegens verraad is ter dood veroordeeld, en binnen enkele weken zou worden terechtgesteld, Amerikaansch staatsburger is. Het staatsdepartement heeft den ambas sadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, Instructie gegeven den veroordeelde allen mogelijken bijstand te verleenen. ENGELAND Eerste rede van koning George vi. Koning George heeft gisteren te Wind sor, ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkteeken voor zijn vader, zijn eer ste openbare rede gehouden. Hij bracht daarin hulde aan de nage dachtenis van koning George V en sprak de hoop uit bij de vervulling van de zware taak. waarvpor hij en zijn gemalin zich geplaatst zien, het vertrouwen en de ge negenheid der volken van Engeland en het Brltsche rijk te mogen ontvangen. Trianon-Theater prolongeert voor de derde week „Pygmalion", een gebeurtenis, welke hier ter stede slechts weinigen films te beurt valt en welk feit eens te meer de vele goede kwaliteiten van de laatste Hollandsche rolprent demonstreert. Ook ln de afgeloopen week was het Theater herhaalde malen uitverkocht. Luxor-Theater. Filmsterren als een Mariene Dietrich, een Greta Garbo en an deren spelen niet meer dan slechts enkele films per jaar. Vandaar dat het al weer geruimen tijd geleden was dat men Mar iene heeft zien optreden en vandaar waar schijnlijk ook dat er gisteravond in Luxor zooveel belangstelling was voor haar crea tie in „De tuin van Allah"....! Het is een rolprent, welke in zooverre van de meeste andere afwijkt, dat zij een product is der kleurentechniek, waarop nu reeds sinds vele jaren tal van deskun digen hun talenten probeeren zonder be paald geslaagd te zijn. Of „De tuin van Allah" een volledig succes geworden is wat de kleuren-weergave betreft, zal ieder voor zichzelf beoordeelen moeten, omdat zulks voor een groot deel van persoonlijken smaak afhangen zal Zeker is dat menig een er gisteravond aanvankelijk wat vreemd tegenover gestaan heeft en toen wellicht terug verlangde naar de tradltlo- neele productie in zwart en wit, waarmede men door de Jaren heen vertrouwd is ge raakt en waarvan de zuivere weergave in velerlei opzicht nog niet geëvenaard is. Toch werd men spoedig eigen met de kleurige aspecten, welke „De tuin van Allah" bij voortduring bood, en erkend moet worden dat heel dikwijls de werke lijkheid van zeer nabij werd getroffen en een soms sprookjesachtige schoonheid ge geven werd aan de woestijn, de Sahara, waarin deze wonderlijke geschiedenis zich afspeelt. Mariene Dietrich vervult in deze film de hoofdrol van de Jonge vrouw, die na het overlijden van haar vader nergens rust vinden kan en op aanraden van een Moe der-Overste naar de Sahara gaat. waar zij kennis maakt met en verliefd wordt op een vreemdeling (Charles Boyer), wiens dikwijls zonderlinge gedrag haar eer aan trekt dan afstoot. Ondanks de waarschu wingen van een waarzegger en van een woestijn-priester, huwt zij den vreemde ling. wiens vroeger leven voor haar een gesloten boek is. maar reeds na enkele dagen openbaart men haar het geheim van haar echtgenoot, die een trappisten monnik blijkt te zijn. Door het bezoek van vreemdelingen aan het klooster uit zijn evenwicht geraakt nam hij de vlucht, on danks z'n heilige belofte, doch hij vond niet de vreugde, niet het geluk en de rust, welke hij van de vrijheid verwacht had, en als eenmaal de waarheid bekend ge worden is besluit hij gesteund door z'n vrouw alles op te geven, waarvoor hij gestreden heeft en z'n oude plaats ln het klooster te hernemen.... Eenige sentimentaliteit kan aan een der gelijk onderwerp nu eenmaal niet vreemd zijn, doch het gegeven zelf blijft er be langwekkend genoeg om en Mariene Diet rich en Charles Boyer brengen deze film bovendien door hun voortreffelijke en ge voelvolle spel op een hoog peil. Vooral dat van Mariene is wonderlijk van diepte, het is overtuigend in z'n vele schakeeringen van vreugde en berusting en aangrijpend in de oogenblikken van leed, die aan het slot hun climax vinden bij het afscheid voor eeuwig....! Charles Boyer past zich prachtig bij haar aan; hij is inderdaad de zonderling, de zoekende, wiens houding door niemand verstaan wordt en wiens vrees voor ontdekking hem geen moment van rust laat! Een sterke figuur is o.m. ook Aubrey Smith al.s de woestijnpriester, terwijl Joseph Schildkraut eer, juweeltje maakte van de rol van den poëtlschen gids Batouch. Schitterende decors vond men voor „De tuin van Allah" tenslotte zooveel men wilde ln de dorpen der In landers en bij de oases ln de Sahara, die ook voor de aanwending der kleuren-tech- niek 'n zeer dankbaar object zijn geweest. Het Luxor-program geeft voor de pauze een door Maria Rökk. de temperament volle Hongaarsche, uitstekend gespeelde comedie, getiteld „Een meisje met pro tectie." Lido-Theater. „Romeo en Julia", het prototype van een onsterfelijke liefde tus schen twee alles-opofferende gelleven, die een volmaakte zielen-eenheid vertoonen1 „Romeo en Julia", het klassieke voorbeeld uit de wereldlitteratuur van den grooten Shakespeare, dat thans reeds meer dan 300 jaar als het symbool der liefde geldt! Het vraagstuk, of een Shakespeare-ver- filming artistiek verantwoord is, heeft met deze „Romeo en Julia" tevens zijn defi nitief beslag gekregen. Volmondig ja! Want met uitdrukkelijk behoud van den fijnen Shakespeare-geest, heeft de geniale regisseur George Cukor, onder supervisie van nu wijlen Irving Thalberg, dit won- derschoone werk in celluloid getraaspo- neerd. Daarbij is het streven om dit film spel. met gebruikmaking van bestaande filmische mogelijkheden, zooveel mogelijk te vrijwaren tegen tooneelinvloeden uit stekend geslaagd en in die passende for matie heeft Shakespeare zijn bestaans recht op het witte doek volledig bewezen. De achtergrond, dien Shakespeare voor deze liefdestragedie gebruikt heeft, was het oude Verona, waar twee aanzienlijke ge slachten. de Capulets en de Montagues, ln voortdurenden onmin met elkander leef den. Op een groot feest van de eerstge noemde beweegt zich ook één der Monta gues, Romeo, die hier zijn groote liefde in de persoon van Julia, van de oude familie der Capulets, gewaar wordt. Hun beider onuitsprekelijk groote liefde, wordt door een heimelijk huwelijk bekrachtigd. Doch een neef van Julia, Tybalt, wordt door Romeo in een doel gedaagd, hetwelk voor den eerste slecht afloopt, weshalve Ro meo uit de stad verbannen wordt. Wan neer Julia nu gedwongen wordt, een jon gen markies te huwen, zoekt ze raad bij frater Lorenzo, die haar een bedwelmenden drank verschaft, waardoor ze gedurende eenV n tijd schijndood blijft. Romeo, door omstandigheden geheel onkundig van dit plan, treft haar in dien toestand aan, en dient zich, uit wanhoop over haar (ver meenden) dood een dosis vergif toe. Te laat ontwaakt Julia en slechts Romeo's dolk blijft haar nog over, om zich voor eeuwig met haar geliefde in den dood te vereenigen Zoo eindigt in een grootsche scène, zui ver en aangrijpend, het leven van het door de liefde beroerde meisje. Ook de be faamde balcon-scène is van een verheven en edele allure; het spel van het liefdes paar Norma Shearer en Leslie Howard leeft, ten voeten uit. Een bijzondere ver melding willen we nog maken voor de voorname taal der versregels, die in een schier vlekkeloos Engelsch worden uitge sproken, hetgeen er niet weinig toe bij draagt. dat deze film zich op een zoo hoog niveau beweegt. Laten we mogen eindigen met een speciale hulde aan Norma Shearer die met deze Julia-figuur haar „levensrol" gecreëerd heeft en daarbij voor alles film speelster gebleven is. Met zooveel voor gangsters op het tooneel mag zij ongetwij feld aanspraak maken op een groote waar deering voor haar overtuigend filmspel. Casino-Theater. Er zijn van die wer ken, die jaar-ln, jaar-uit hun plaats op het repertoire blijven Innemen en tot deze behoort ongetwijfeld „De twee weezen", waarbij men van romantiek van zuivere allure kan genieten. Reeds direct zitten we midden In het verhaal, wanneer de twee weezen, Louise en Henrlette, van wie de laatste blind is, met de diligence naar Parijs gebracht worden, alwaar ze een droevige lijdensgeschiedenis moeten aan vangen. Men ziet hier vrouw Trochard, een prachtige typeering van dit wreede en hebzuchtige mensch. hetwelk een onmis baar element in de romantische sfeer vormt. Verder treffen de schitterende sa lons van den schurkachtigen markies, te genover de schamele woning van vrouw Trochard. en deze scherp contrasteerende tegenstellingen zijn van een aangrijpende suggestie. Op dezen achtergrond speelt zich het bekende verhaal van de twee weezen af en men ervaart voor de zoo- veelste maal, dat de romantiek, wanneet- ze maar sober en niet tè sentimenteel ls, nog geenszins dood ls, Integendeel, zouden we liever zeggen, nieuw leven heeft gekre gen door de bekwame regie van Maurice Tourneur, die er ten volle ln geslaagd is, de film te vrijwaren tegen overdreven pathos en daarbij de romantische sfeer uitmuntend heeft weten té scheppen. Yvette Guilbert heeft van vrouw Fro- chard een levende typeering gegeven, ter wijl de twee weezen eveneens deze door emotie geschokte figuren zuiver hebben uitgebeeld. Ook de overige rollen, die in handen van meerendeels bekende spelers zijn, passen uitstekend in dit wei-geslaagd filmwerk. Een opmerkelijke rol speelt Wal lace Ford in de tweede film „Het ver minkte gezicht." Het Nieuwe Roxy-Theater. A. M. de Jong's beroemde boek „Merijtntje Gijzen'J jeugd", was een „kasstuk", het tooneel- werk oogstte een verdiend succes, en thans bewijst de film, dat deze zich in het Bra- bantsche boerenleven, afspelende roman meerdere hoogtepunten heeft opgeleverd, die van een degelijke voorbreiding en een perfecte uitwerking getuigen. Want men moet erkennen, dat iedere Hollandse*» film een stap vooruit beteekent en zoo langzaam-aan kan men de vergelijking met de buitenlandsche producten met glans doorstaan. Het ls geen lichte taak geweest om de sfeer van het Brabantsche leven, dat zijn typische kenmerken bezit, in celluloid over te brengen, zoodat de le zers van Merijntje de hun bekende figu ren tot leven zien komen. Natuurlijk kan dc film slechts een greep doen, en moet bij het ééne tafereel wat langer stilgestaan worden dan bij het andere; doch over het geheel genomen zal men met deze bewer king vrede kunnen hebben. De titelrol van Merijntje wordt vervuld door Marcel Krols en met één slag heeft dit fllmkind zt)n p'.aats veroverd; hetzelfde zou men kun nen zeggen var. Piet Bron, als de „Kruik Naar onze meening staat ztjn creatie op waarlijk Internationaal niveau, een prach tige rol van dezen wildstrooper, die beur telings heftig en aandoenlijk tegelijk Is. De schrijver zelf heeft de uitbeelding van den gemoedelijken, Zuidelijken dorpspas toor op zich genomen, terwijl tenslotte nog een voortreffelijke rol van Mimi Boesnach als Jannekee te bewonderen valt. M«n komt zoo tot de slotsom, dat dit nationale product inderdaad de groote belangstel ling verdient, die ze overal ontmoet. Ab tweede hoofdfilm prijkt op het programma „De achterneef van King-Kong". een ko mische rolprent met goed spel. Een com binatie van een tweetal filmwerken der- halve. die van een voortreffelijke samen stelling ls. 2I

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2