Voor de luchtvaart enthousiasten Muggen hebben muzikaal gehoor De uit den duim gezogen troonrede Avonturen van den piloot Mermoz. Een vliegende keuken op 3000 meter hoogte. FrankrijkZuid Amerika via Dakar, de wekelijksche postdienst van de nationale Fransche luchtvaart-maatschappijde Air France, zal binnenkort 10 jaar bestaan. In 1927 werd deze dienst geopend. In dien eersten tijd vloog de Air France naar Dakar, waar de postzakken in oude Fransche kanonneerbooten werden over geladen ParijsBuenos Aires was toen een tijdsbegrip van 810 dagen. Nu ls reeds aangekondigd, dat de Air France van de Lichtstad in vijf dagen naar Santiago de Chili zal vliegen. De aanzienlijke bekor ting van den reistijd is voornamelijk te danken aan het feit. dat thans vliegbooten over 't oceaantraject koersen, waar vroe ger de oude oorlogsbodems hun zog trok ken van de Afrikaansche kust naar Zuid Amerika. Aan deze postlijn (binnen afzienbaren tijd zullen ook passagiers langs de route mee kunnen) is onverbrekelijk de naam van den kortelings om het leven geko men Franschen vlieger Jean Mermoz verbonden. Elf keer is hij alleen al over gestoken met de oude „Are en Ciel" (Re genboog), die nu zijn laatste levensjaren in het museum op Le Bourget in ruste doorbrengt. Mermoz kon heele romans vertellen over deze luchtlijn, verhalen, die veelal zoo ongelooflijk klinken, dat men Mermoz voor den Von Münchhausen van de vlie gerij zou willen verslijten. In Chili had Mermoz eens zoo'n fantastischen katte- sprong gemaakt, dat de Chilenen, wien hij het achteraf vertelde, een expeditie op touw hebben gezet om de historie te on derzoeken. Bij die gelegenheid zat Mermoz op het moeilijke traject Buenos AiresSantiago de Chili. Hierbij moeten de Andes over wonnen worden. Mermoz vloog in een oude Potez met een plafond (uiterste vlieghoogte» van 4000 M. De Andes waren hier 6000 M. hoog ,wat voor Mermoz geen bezwaar was want hij had al eens eerder met behulp van opstijgende lucht die tweeduizend meter, welke de Potez te machtig waren, kunnen winnen. Maar nu had de Franschman pech. Door zware remous werd hij gedwongen zijn toestel ergens op een onaanzienlijk plateautje, bijkans tegen een bergwand, neer te zet ten .Een hachelijk moment, maar, Mermoz had geluk. Wel werd zijn toestel zwaar be schadigd .maar hij en zijn beroemde me- cano Collenot waren gered. Drie dagen en nachten hebben zij hier als bannelingen gezeten totdat de Potez weer zoo half en half bruikbaar gemaakt was. Ruimte voor een behoorlijken start was er niet, de Franschen zijn het plateautje meer af- geduikeld dan gevlogen De motor sloeg weer af, maar Mermoz is er toch in geslaagd in een glijvlucht van 40 K.M. Santiago te bereiken. Een ander maal. toen hij met den graaf de la Vaux als passagier vloog in een oude Latecoère 26 heeft hij ook al op een hel ling van de Andes een noodlanding moe ten maken, die beter gelukte, maar nu gleed het vliegtuig de helling af naar een ravijn. Mermoz is toen uit de stuurhut ge sprongen en heeft zich als een remblok voor de wielen geworpen. Deze postdienst op Zuid-Amerika is een van de befaamdste lijnen in de lucht vaartgeschiedenis. Zij heeft ook de levens van tal van pioniers geëischt, vooral in den tijd toen de weg door de lucht naar Dakar verkend werd. toen vele piloten in handen van negerstammen vielen, wan neer zij het ongeluk hadden een noodlan ding te moeten maken in het btruchte Rio de Oro. Een keuken op 3000 meter? Ja zeker, niet op den Mont Blanc, maar in de lucht. Geen keuken van een Palace-hotel, met zilveren borden en menu's als gedichten, geen gebraden pauwenlevertjes, geen oesters met champagne en kilo's caviar, maar toch een keuken. Eenvoudig. Een servies van steenen koppen met 't blauwe K.L.M.-embleejn, borden van bakeliet en metaal glanzende theepotten, melkkannen, botervlootjes, bouillonkoppen enz. enz. Wij noemden de K.L.M. reeds en wij hadden het over de lucht, dus begrijp je, dat liet hier gaat over de keukens der K.L.M.-vliegtuigen. Maken we eens een uitstapje naar de hangars op Schiphol en laten we daar öens de" keuken aan boord van een der groote vogels bekijken. De groote vraag is natuurlijk, hoe berg je in een zoo klein mogelijke ruimte, een zoo groot mogelijke verscheidenheid aan spijzen en dranken, die echter bovendien geen kilo's en kilo's mogen wegen. Maar ook dit probleem is al opgelost. Het domein van den steward is voorin, vlak achter de cockpit. Rechts en links heeft hij twee smalle hooge kasten van aluminium. Rechts onderaan is een ijs- kastje met droog ijs voor het koel hou den van spijzen en dranken, daarboven is een kastje, waarin het servies opgeborgen is. Links bevinden zich in één kastje de verschillende dranken en in het ander de overige eetwaren. Voorts heeft hij rechts een klein tafeltje en een bak met ver schillende thermosflesschen. Het geheele restaurant weegt, de steward inbegrepen, 225 KG.; voor de materialen en spijzen blijft dus ongeveer 160 K.G. In de thermosflesschen wordt koffie en heet water meegenomen; bouillon en thee worden aan boord bereid, de laatste met theeballen en heet water. Wijnen enz. wor den meegenomen in aluminium flesschen. Brood, boter, biscuits, cake fruit, drie soorten vleesch, koude kip, compote, zalm. kreeft .verschillende kaassoorten als Gouda, Camembert. Roquefort, Gervais en Rigi worden dagelijks versch mee aan boord genomen. Men kan dus een vrij uit gebreid middagmaal in het restauratie vliegtuig gebruiken. Voor geregelde gasten is het vliegen op zichzelf dagelijksch werk geworden, doch een kopje thee drinken op 2000 meter beven de Elbe en te lunchen boven de Zweedsche meren, is toch altijd iets aparts en wellicht zelfs een sensatie. Enkele van de vierpersoons Koolhoven F.K. 43 taxi-vliegtuigen van de K.L.M. worden bij de opleiding voor verkeersvlie ger gebruikt De jongelieden, die reeds in 't bezit zijn van hun A-brevet van sportvlieger, wor den hier ingewijd in de kunst van lange overlandvluchten. waarbij de techniek van een vlucht mc-t passagiers wordt toegepast. Ladingsmanifesten worden ingevuld en gecontroleerd en gedurende de vlucht wordt met het comfort van de denkbeel dige passagiers rekening gehouden. Zoo moet de toekomstige verkeersvlieger er op letten, niet dicht onder het wolkendek te vliegen daar hier de remous het sterkst is. Ook vliegt- de leerling vaak in de F.K. 43, geheel ingesloten door gordijnen, zoo dat voor hem alleen de stuurorganen en het instrumentenbord zichtbaar zijn. Hij moet dan uitsluitend door middel van zijn radio en berekeningen den zuiveren koers vliegen, deze zoo noódig wijzigen en 't tijdstip aangeven, waarop het vliegtuig volgens zijn berekeningen boven de plaats van bestemming is aangekomen. De in structeur, die naast hem is gezeten, con troleert hem en houdt voortdurend een oog in 't zeil. daar natuurlijk een geheel „blind" vliegtuig niet in de lucht kan wor den geduld. Het spreekt vanzelf, dat een vliegtuig, waarmede dit onderricht wordt gegeven, uitstekende vlle&eigenscftappen moet be zitten. Aan dezen eisch voldoet de F.K. 43 en reeds zij er bij de opleiding vele hon derden uren mee gevlogen. Dat soms bij dergelijk werk het materieel minder zacht wordt behandeld we denken aan lan dingen. die niet volmaakt verliepen spreekt wel vanzelf. En dat de F.K. 43 zich dit zonder klachten laat welgevallen, is wel een bewijs van de degelijke con structie van dit product onzer nationale vliegtuigindustrie De grap van den geleerden Landois. We hebben laatst al wat verteld over sterk ontwikkeld muzikaal gevoel bij die ren. Hier volgen nog een paar interessante waarnemingen. Ook insecten reageeren op strijkmuziek. Steekmuggenzwermen komen direct om laag wanneer op de viool een dubbel ge streepte D of E wordt aangestreken. Men kan trouwens precies hetzelfde bereiken door dezen toon helder te zingen. De ver maarde dierenkenner Landois heeft zijn bekend met dit feit eens gebruikt om een leuke grap uit te halen. Op zekeren dag klungelde zijn luie knecht tot ergernis van zijn meester, weer op de gewone doellooze manier in den tuin rond. Toevallig zweef de er dichtbij een groote muggenzwerm in de lucht. Landois riep zijn knecht bij zich en zei met een falsetstem ^n op de toon hoogte van de dubbelgestrcepte E, tot hem „Als je mijn laarzen nu nog eens zoo slecht poetst, dan zullen de muggen je doodste ken!" Als op commando viel de heele mug genzwerm op hen beiden neer de knecht wist niet hoe gauw hij weg moest komen. Later vertelde de luiwammes dat dat geen zuivere koffie was geweest: die verdraaide professor had nu zelfs de mug gen onder z'n bevel! Dergelijke waarnemingen leeren ons hoe muziek of afzonderlijke klanken van een bepaalde toonhoogte en klankkleur co een of ander dier in 't bijzonder - <e dieren hebben in hun eigen geluid en schat klaarblijkelijk tonen die in hoo: e en klankkleur met de tonen van bepaalde in strumenten overeenstemmen. Van Mozart wordt verteld, dat hij als kind bij 't schetteren van een trompet in tranen kon uitbarsten en dat hij daaren tegen hartstochtelijk veel hield van den weeken klank der viool van een vriend van zijn vader. Hij noemde deze viool d? „bo- terviool". Als. men zulk een groote met iets kleins vergelijken mag: de bekende na tuuronderzoeker Karl Russ. vertelt van een muzikalen jongen jachthond, die letterlijk verzot was op waldhoorn- en trompet lonen Hoorde „Cyrus" deze klanken, dan 'o°gon hij iederen keer van- vreugde te blaffen. Maar alleen door muziek van deze soort geraakte hij in vuur. Werd er piano ge speeld, dan liep hij onmiddellijk de kamer uit. Kwam er een reizend vioolspeler op de boerderij, dan beet .Cyrus" hem kwaad aardig in het been Toen op zekeren dag een gezelschap viool- en harpspelers bij het huis muziek maakte, liep .Cyrus" met z'n staart tus- schen de beenen weg, maar zoodra het ge zelschap van instrumenten verwisselde en begon te blazen, kwam hij weer dichterbij en begon eindelijk met dolle sprongen van uitgelaten vreugde om de muzikanten heen te draaien. Gewoonlijk „zong" hij ook mee, d.w.z. hij trachtte op een koddige manier met een doordringend gehuil het stijgen en dalen van de geblazen melodie te volgen Dergelijke leuke en nauwkeurige waarne mingen bewijzen dat dieren net zoo goed een voorkeur hebben voor bepaalde muziek en instrumenten als menschen. De muzikaliteit van vogels is voldoende bekend. Onder hen zijn fijnbesnaarde zan gers, echte kunstenaars, die hun aandoe ningen, zooals heimwee en treurigheid in tonen weten uit te drukken. Zeer merk waardig is hun fijngevoelig medeleven met de natuur, zoodat hun lied bij zonneschijn heel anders klinkt dan wanneer er regen dreigt. In het jaar 1901 besteeg Edward VII, na den dood van zijn moeder koningin Vic toria. den Engelschen troon. Bij deze gele genheid zou hij volgens de bestaande gebruiken een troonrede uitspreken. Het tijdstip, voor deze plechtigheid vastgesteld kwam echter allerongelukkigst uit voor de middageditie van een Londensch blad. De wanhopige politieke redacteur van di! blad kwam toen op de zonderlinge gedachte de troonrede maar uit zijn duim te zuiger., om die dan nog in de middageditie aan zijn le zers te kunnen voorleggen. Natuurlijk werd deze zwendel ontdekt en de redacteur werd strafrechterlijk vervolgd. Ook koning Ed ward hoorde van de zaak. en de „troonrede'' zooals dat blad haar had gepubliceerd, werd hem voorgelegd. Zijne Majesteit las de „rede" met zichtbare belangstelling en zijn gramschap om den brutalen streek ver dween naarmate hij verder kwam Toen de koning de rede ten einde toe gelezen had. zei hij lachend: „Ik wensch dat de steiler van deze „troonrede" niet -"«straft wordt. Ik heb er mij van overtuigd dat ze veel beter is dan de rede, die ikzelf heb ge houden!"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21