A Financieel-Economisch weekoverzicht Muziek in ons leven. PALTHE! Persen! Piekfijn! LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 24 April 1937 FINANCIEN Victoria PINKSTEREN? IVIN/T EN LUIEREN Minder autarkie? - Het lage rentetype GEMENGD NIEUWS MOTORSCHIP IN BRAND. Het is een algemeen beleend verschijnsel, dat de politieke en de economische situatie nauw verband met elkaar plegen te houden, ook thans kan men de waarheid van bo vengenoemd verschijnsel constateeren; de internationale politieke situatie is welis waar niet zeer gezond te noemen, maar er ls een betrekkelijk stationnaire toestand ingetreden en hetzelfde neemt men thans in de internationale economie waar. De zich in sterk opgaande lijn bewegende con junctuur is thans in kalmer vaarwater ge komen: op de fondsenmarkten en aan de goederenbeurzen schommelen de noteerin gen op een niveau, dat vrij sterk onder het hoogste peil van dit jaar ligt. De Oslo- staten, België, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en Nederland hebben dezer dagen weder een bespreking te Brus sel gehouden, waardoor wellicht straks het handelsverkeer eindelijk iets verruimd zal worden door het opheffen van contingen- teeringen en het doen van concessies op douanegebied. In Londen vindt een Internationale sui kerconferentie plaats, waar natuurlijk be langrijke besluiten genomen zullen worden. 01 zij ook in de praktijk tastbare resultaten zullen opleveren, zal de toekomst moeten leeren. Men ziet dus dat getracht wordt het kwaad binnen beperkte grenzen te houden (in dit verband moge ook gewezen worden op de deze week in werking getreden non interventie-politiek, in Spanje) maar tot nu toe bemerkt men weinig van een poging tot algeheele opruiming van de vele belet selen, die in den loop der jaren in het leven geroepen zijn om de nationale productie te beschermen en daarmede automatisch den internationalen handel en het vrije goede renverkeer te belemmeren. Alhoewel men ten volle waardeeren moet dat binnen het kader der Oslostaten het initiatief ter ver verruiming van het ruilverkeer is genomen, mag men toch niet de oogen sluiten voor het feit, dat de verwezenlijking in de prak tijk nog vele moeilijkheden zal blijken op te leveren. Wanneer men gevestigde be langen aantast, dan blijkt maar al te spoe dig, dat het niet eenvoudig is het verzet te verbreken. In vele landen is de autarkie op econo misch terrein bewust in het leven geroepen, omdat men het uit militair oogpunt ge- renscht acht economisch onafhankelijk van het buitenand te zijn Op dit gebied ;taan Duitschland en Italië aan de spits. Men forceert de productie, men pousseert ,£nsatz-producten", men kleedt de men- schen in kunstwol, men produceert dure en slechte banden van kunstrubber, men bouwt enorme fabrieks-complexen voor het winnen van synthetische benzine en dit alles ondanks het feit, dat de natuurpro ducten, die door andere landen geleverd worden, veel beter zijn. Zoo als alles heeft ook deze methode haar keerzijde en zoo hoort men tfhans bezwaren opperen, dat ten land als Duitschland feitelijk reeds thans zijn grondstoffen verbruikt die het in een eventueelen oorlogstijd wel eens noodig zou kunnen hebben. De keerzijde van de sterke bewapening ondervindt ook de bevolking, daar men nu eenmaal niet den invoer van grondstoffen voor de be- rapeningsindustrie tot ongekende hoogte tan opvoeren en tevens den invoer van de noodige levensbehoeften en dergelijke voor de bevolking op peil kan houdenWan neer men alleen met den export van goe deren kan betalen en de importlanden niet gediend zijn van een overmatigen Duit- Khen invoer. Men heeft reeds sinds ge- ruimen tijd den indruk gekregen, dat de invoer van grondstoffen voor de bewape ning primair was. Deze week echter ko- digde dr. Schacht aan dat de beperkingen het gebruik van grondstoffen haar ■hoogste punt hebben overschreden en te vens dat gebleken, dat Duitschland zich binnen afzlenbaren tijd niet geheel van het buitenland zal kunnen losmaken. Deze vrij opzienbarende verklaring is deze week gedaan op een bijeenkomst der Beier- sche organisatie voor den detailhandel, kort ha het bezoek aan den Belgischen Premier van Zeeland, die naar men weet, met een internationale economische opdracht, is belast, waarvan te zijner tijd een inter nationale economische conferentie wellicht het gevolg zal zijn. Welke beteekenis dient men nu aan de verklaring van dr. Schacht te hech ten? De verklaring, dat Duitschland tot een vrijwillig opgeven van de autarkie z°u zijn gebracht, is te naief. Meer waarschijnlijk lijkt het dat men het 1'ewapeningsten.po cenigszins /v. ver tragen, op deze wijze kan de invoer van metalen, rubber enz. eenigermate be perkt worden en kan men den invoer van levensmiddelen etc. verruimen. Heett men hier met een principieele Jj'iZfgihg van de Duitsche economische poutiek te doen. des te beter: verlaat men ™odgedwongen het autarkie systeem, ook h het een verblijdend teeken. Merkwaardig in dit geval is zeker de via onderhoud met den Engelschen labour- "wphwoordiger George Lansbury gelan gde bereidverklaring van Hitler om aan «n internationale economische conferentie ,.,j. w nemen, Indien bijv. Roosevelt de leiding zou nemen. °P zichzelf beschouwd is de bereldwillig- inte Va,n verschillende landen om aan 'n /«nationale economische conferentie niet ,nemen reeds een verschijnsel, dat ®n®rs dan verheugend genoemd kan nn»-1' oolt a' ziir> de resultaten voorals- vfinmel. Wordt de bereidwilligheid der wii» 'ar>den om op vreedzame vfir,.Anemische geschillen op te lossen 1 dan beteekent dit voor de verre toekomst ongetwijfeld een factor waarvan de beteekenis niet hoog genoeg geschat kan worden. Voor de naaste toekomst zou deze toe nadering, hoe vreemd het ook moge klin ken, wel eens minder gunstige gevolgen voor den goederenhandel en aandeelen- koersen kunnen hebben. De hausseconjunctuur van 1936/1937 moge voor een bepaald deel een natuur lijke reactie zijn op de jaren van depressie, die ons van de hausse van 1929 scheiden, ongetwijfeld ls de herbewapening over de geheele wereld in de eerste plaats de sti mulans voor de huidige hausse geweest. De enorme hoeveelheden goederen, welke ter verscheping worden aangeboden, de tot voor eenige weken voortdurende prijsstij ging van alle metalen, de hausse voor rubber, katoen, copra enz. en als gevolg de zeer vaste houding op de effectenbeur zen, zijn voor een groot deel een natuur lijk gevolg van de bewapening en het wantrouwen, dat er tusschen de verschil lende staten bestaat. Deze hausse heeft derhalve een niet zeer gezonde basis. Wordt het onderlinge vertrouwen iets grooter, geven sommige staten blijk, dat zij de autarkie, zij het nood gedwongen, moeten vervangen door een systeem van internationale toe nadering, dan zal wellicht het tempo van de internationale bewapening ver traagd worden. Ziehier het zeer nauw verband, dat op het oogenblik tus schen de internationale politiek en den economischen gang van zaken bestaat. Wanneer wij een blik op de goederen markten werpen, dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat aan de huidige goederennoteeringen reeds te merken valt, dat er iets veranderd is. Vrijwel alle producten hebben aanzien lijke prijsdalingen ondergaan en speciaal o.a. voor koper is de prijs zoo scherp naar beneden gegaan, dat er weder geruchten opduiken, dat de koperrestrictie, welke 14 Januari 1937 bulten werking is gesteld, wederom opnieuw van kracht zal worden. Wellicht is hier het „groote gebeurtenis sen werpen hun schaduwen vooruit" van toepassing, en \Velllcht ook is het feit, dat Engeland bereid is gebleken zich enorme offers voor de bewapening te getroosten, aanleiding dat Duitschland en Italië bak zeil zullen halen. Kan ons land op internationaal econo misch gebied niet de lakens uitdeeien (ware dit het geval, het zou er ongetwij feld heel wat beter op de wereld uitzien) op nationaal economisch terrein blijven er genoeg problemen om oplossing vragen. Ook hier zien we een merkwaardige kentering; na de devaluatie leek het een tijdje of de overheid het rentetype harer leeningen feitelijk maar voor het dictee- ren had. Men begon er reeds mede te re kenen, dat het 3 pCt. type voor Neder- landsche Staats- en Provinciale leeningen het normale type zou worden. Men heeft in deze de psychologie van den belegger onderschat; de 2'h pCt Nederland, de per- petueele schuld, waarvan de koers een goede maatstaf pleegt te vormen voor de beoordeeling van den rentestand, noteert bijna 10 pCt. lager dan de hoogste stand na de devaluatie; de nieuwe 3 pCt. Ne derland noteert weliswaar pari, maar al hoewel, behalve de 2'/: pCt. en 3 pCt. Ne derland, zeer groote bedragen Nederland- sche leeningen voor conversie in aanmer king komen, durft men dat experiment op dit oogenblik toch niet te wagen. Per 31 Dec. 1936 stond er aan Nederlandsche Staatsleeningen van het 4 en 4.4 pCt. type (deze laatste categorie Is bij de fondsen ondergebracht) 1 869.914.000 gulden uit. Bovendien is er nog 'n vlottende schuld van bijna 675.000.000 gulden. Ondanks dat de geldmarkt zeer ruim is (prolongatie noteert I pCt. nominaal, d.w.z. het is heel moeilijk groote bedragen zelfs tegen deze minimale rente te plaat sen) is men er niet zeker van, dat de be leggers in groote mate bereid zullen zijn, op een 3 pCt. leening in te schrijven. Had de Staat niet het onderste uit de kan wil len hebben, dan had men reeds lang kun nen converteeren; een 3'/: pCt.. misschien zelfs een 3 3/4 pCt. leening met 5- a 10- jarigen looptijd zou ongetwijfeld door het publiek zeer gunstig zijn ontvangen. De politiek van het Nederlandsche Egalisatie fonds ls er op gericht het geld hier te lande ruim en dus goedkoop te houden. De ervaring heeft geleerd .dat 3 pCt. een rente is, die beneden het normale peil ligt, en wij zien zoowel in ons land als in Zwit serland. dat in gelijke omstandigheden verkeert, het verschijnsel, dat het publiek thans eerder bereid is het kapitaal een tijdlang braak te laten liggen of tegen een minimale rente op de geldmarkt uit te zetten dan 3 pCt. leeningen in ruime mate te nemen. De oplossing zou hier zijn, dat de Staat, zooals hierboven aangegeven leeningen met niet al te langen looptijd zou uit geven. Ook uit billijkheidsoverwegingen ware hier veel voor te zeggen. Thans zien we, dat hij een daling van de rente de Staat „rücksichtslos" zijn leeningen in die van lager rentetype tracht te convertee ren, terwijl bij een stijging van de rente, de bezitter van deze obligatién een aan zienlijk kapitaalsverlies moet lijden indien hij zijn stukken verzilveren wil. Volgens de opvatting van het beleegend publiek weegt een daling van ongeveer 10 pCt., zoo als deze bij de 2'/! pCt N.W.S. binnen enkele maanden waar te nemen viel, zeker niet op tegen de rentederving, wan neer men zijn kapitaal een tijdlang braak laat liggen of op de geldmarkt uitzet. Brandwacht aan den dood ontsnapt. In de machinekamer van het Neder landsche m..s. „Vertrouwtn.'.' (schipper Slobben) te Groningen is gistermorgen, terwijl het schip tusschen brug 8 en 9 in het Eemskanaal bij Overschlld voer. brand uitgebroken. De „Vertrouwen" die 140 ton meet, was met een lading vlas aan boord op weg van Delfzijl naar België. Door de brandbare lading was In enkele oogenbllkken het schip een vuurzee ge worden. Juist op tijd had men twee kin deren, van drie en twee jaar, in veiligheid kunnen brengen. De brandweer uit Appingedam bestreed het vuur krachtig. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de lading geheel door het vuur werd verteerd. Het schip brandde ge deeltelijk uit. Tijdens de blusschingswerkzaamheden Is een der brandwachts ternauwernood aan den dood ontsnapt, toen een mast neerstortte, Geruimen tijd heeft de brand weer werk gehad met het dooven der laat ste vuurresten. WIELRIJDER TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN. Gisteravond om half zeven ls op den hoek van het Groot-Weezenland en de Deveriterstraat te Zwolle een aanrijding voorgevallen, waarvan de afloop doodelijk was. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak kwam in de voor het verkeer zeer moeilijk gelegen bocht dc wielrijder A. B. met een vrachtauto in botsing. De man kreeg het achterwiel over het hoofd en was vrijwel op slag dood. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond hield de tienjarige zoon van den bakker G. H. in de Ommelander- wijk te Veendam zich vast aan een zes- wielige truck met trailer. Door nog niet opgehelderde oorzaak liet de knaap plot seling los, met het droevig gevolg, dat een der achterwielen hem over de borst ging. Zwaar gewond werd de jongen opgeno men, Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. MANUFACTURENZAAK UITGEBRAND TE SMILDE. Vanochtend is brand ontstaan in den manufacturenwinkel van den heer W Dik te Boven-Smilde. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet ver hinderen, dat de zaak geheel uitbrandde. Van den inboedel kon nietp worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door uit straling van een electrische kachel. De schade wordt door verzekering gedekt. VRACHTAUTO TEGEN AUTOBUS GEREDEN. Eenige gewonden te Vriezenveen. Vanochtend om half zeven is op den weg VriezenveenAlmelo een vrachtauto met een autobus in botsing geweest, waar door eenige personen werden gewond. Op genoemd tijdstip kwam uit de rich ting Vriezenveen een vrachtauto van den houthandel de Groot uit Vroomshoop. Voor de auto reden nog enkele voertuigen. De bestuurder wilde deze passeeren, doch be merkte niet, dat uit tegenovergestelde richting een autobus naderde. Deze bus kwam uit Almelo en vervoerde werkloozen naar de werkverschaffing in Ambt Harden- berg. Met groote kracht vloog de vracht auto tegen de autobus, waardoor laatstge noemd voertuig grootendeels vernield werd. Vijf der inzittenden werden door deze botsing min of meer ernstig gc-wond. Met een passeerende autobus werden de ge wonden naar het ziekenhuis in Almelo vervoerd. De vrachtauto werd slechts licht bescha digd. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE LOODSINSTORTING. Een loods van zestig meter lengte is te Erode in het Brltsch-Indische district Colmbatore ingestort. Twaalf personen werden gedood, een honderdtal bekwam verwondingen. DRIE KINDEREN DOOR OUDE GRANAAT GEDOOD. Te Petsj. in Macedonië, zijn drie kinde ren ten gevolge van het ontploffen van een granaat, die tijdens hoog water was aangespoeld, om het leven gekomen. Een vierde kind werd gewond. VAN VOLLENHOVEN's BIERBROUWERIJ. Aan het verslag over 1936 is het volgende ontleend: De resultaten bleven ditmaal weder bij die van het vorige Jaar ten achter. Onge twijfeld moet de slechte economische toe stand en werkloosheid In belangrijke mate voor de omzetdaling verantwoordelijk wor den gesteld, doch ook de accijnspolitiek der regeering, die ons belette, onze prijzen te verlagen. De bieromzet blijft hier te lande regelmatig achteruit loopen, terwijl in alle ons omringende landen die achteruitgang door een omzetstijging werd vervangen. De export gaf In het verslagjaar ook een lichten terugggang te zien, doch de ople ving in vele overzeesche gebieden opent hier toch betere perspectieven. Een bedrijfswinst werd behaald van f. 172.753 (v. j. f. 239.0341. Hieruit kunnen de normale fabrieksafschrijvingen worden bestreden, doch niet de verliezen op onze investeeringen. De gang van zaken in het café- en restaurantbedrijf blijft, met slechts enkele uitzonderingen, onbevredigend en vele bedrijven verkeeren in moeilijke om standigheden. Wij achten het daarom nood- 't Biscuitje, dat ik presenteer., de chocola, die 'k zelf 'begeer, de naam herhaal ik telkens weer: BS; JEj kS, I)IIRI)1tF/}'HT 1ffl 188 (Ingez. Med.) 'n Groote concertzaal is bezig zich te vullen met muziekliefhebbers, want die alleen komen toch hierheen? De zaal loopt zeer vol, want het is 'n „duur" concert, (ontgaat u 't verband? Dat ligt dan aan u) en we zien 'n keur van fraaie toiletten, die echter voor 't meerendeel, ook in de zaal, aan 't oog onttrokken worden door bont- en andere capes zoo wil de mode het; vrouwelijke logica is toch wel iets aparts. Maar. nietwaar, anders zouden ook de gepoederde ruggen het te koud krijgen. De kapsels bewijzen, dat ook voor de coif feurs 'n duur concert 'n goede dag betee kent; de vleugen van gedistingeerde par fums en 't correcte zwart en smetteloos wit van de heerenkleeding vertellen ons, dat dit 'n zeer select auditorium is en dus zeker in staat de waarde van het gebodene op de Juiste wijze te schatten; luistert u straks maar in gangen en foyer. U denkt hier misschien aan de onnavolgbaar ironi sche wijze, waarop Plsuisse z'n „In de cor ridors van 't Gebouw" voordroeg? Om u de waarheid te zeggen ik ook. Maar nu wordt het doodstil in de zaal, de eerste tonen weerklinken, de muziek stroomt over en in ons en heft ons boven de beslommeringen van het alledags-leven. Wij voelen, dat het goed is, wat de kunste naar ons brengt, omdat het de menschheid veredelt; welvaart en rijkdom, hoe aan genaam ook op zich zelf, kunnen alléén nooit de wereld vooruitbrengen, omdat ze altijd zelfzucht en egoïsme in de hand werken. Voor wie „verantwoord" wil leven behoort ook het beluisteren van muziek tot het zoeken van een houvast; en vooral in onzen tijd met z'n jachtig tempo zijn die momenten van bezinking en verdieping, die goede muziek ons geeft, goud waard. Wij leven toch al te veel aan de opper vlakte en is niet onze binnenwereld ons eigenlijke domein, waar we niemand naai de oogen behoeven te zien en we geheel onszelf kunnen zijn? Wat voedsel voor die binnenwereld is van tijd tot tijd hoog noodig Nu reageert de een natuurlijk anders op muziek dan de ander, maar zonder twijfel verheft ze tooh ook hen, die misschien in hoofdzaak 'n concert bezoeken omdat het staat. Ofschoon hoorde ik niet tijdens 'n maat rust vóór me zeggen: „Mies wou niet mee, want ze had geen japon" en even later: „Hoe vind je m'n nieuwe arm band?" Maar dat zijn de ongeneeslijke ge vallen en als we probeeren de goede zijde van elke zaak op te zoeken, kunnen we zeggen: „Ze hebben in elk geval hun plaats betaald en concertbureaux maken ook graag winst". En toch misschien is zoo'n „ongeneeslijke" heelemaal niet af- keerig van muziek, maar heeft ze eenvou dig niet langzamerhand geleerd ook de hoogste uitingen van die kunst te waar deeren. Ook 't genieten van 't mooie moet geleerd worden. Nu is muziek wel de meest populaire uiting van kunst; eigenlijk stelt geen mensch het zonder muziek in z'n leven. Zij die zweren bij de klassieke muziek en al 't andere als minderwaardig uit hun bestaan bannen, evengoed als zij, wier muzikale genoegens zich bepalen tot ,,'n gezellig mopje uit de radio"; de jonge generatie, die „weg" is van 'n jazz-band van. internationale vermaardheid zoowel als de streng-godsdienstige mensch, die z'n rell- gieuse emoties uitzingt of weergeeft in orgelmuziek. Zelfs de kleuter, die zoo maar 'n liedje zonder kop of staart voor zich heen neuriet, alleen maar omdat hij zich gezond en tevreden voelt, ruimt in z'n leven al 'n plaatsje in aan deze „kunst". Later verleeren we meestal die gewoonte om onze tevredenheid in een liedje te uiten zijn we dan misschien minder tevreden, of zijn we werkelijk zoo'n onmuzikale natie, als waarvoor we uitgemaakt worden, of vinden we 't alleen maar „gek" om zoo maar eens te zingen? In elk geval is t een verheugend teeken, dat in ons land het muziekleven zeker niet achteruitgaat en dat de jeugd de tijd, waarin we toch het beste opnemen op allerlei manieren in staat gesteld wordt zich muzikaal te vormen. Daar zijn de jeugdconcerten, de zangklassen, het ensemble-spel; en nu zal niet ieder kind 'n virtuoos worden, mis schien zelfs na eenigen tijd het beoefenen van muziek er aan geven, maar de grond slagen zijn gelegd om later, al is 't dan alleen als toehoorder, 'n gebied te betre den, dat een bron van levensvreugde, dus levensgeluk, kan worden. Muziek behoort zeker zoo goed bij de opvoeding als b.v. lit teratuur en sport. We kunnen zelfs zeggen, dat het lang niet iedereen gegeven is de litteraire waarde van een roman te be seffen, of door te dringen in de geheimen van schilder- of beeldhouwkunst al doen we ook met 'n gewichtig gezicht vaak alsof! maar vrijwel iedereen, tenzij hij stok doof is, kan een melodie volgen en, waar 't hier om gaat, kan er vreugde aan beleven. Om echter te luisteren naar 'n symphonie van Beethoven of 'n fuga van Bach en 't schoone en verhevene er van. zooal niet te kunnen beoordeelen in finesses, dan toch te kunnen aanvoelen dat moet ge leerd worden. En beseffen wij wel, men- schen van dezen tijd van radio en gramo- foon, dat wij in dit opzicht begenadigd zijn boven vroegere generaties? 't Leeren luis teren naar betere muziek 't schijnt voor sommigen al heel moeilijk te zijn! Kent u ook gezinnen, waar, zoo gauw de radio iets anders dan vroolijke lichte muziek geeft, 'n ander station wordt aangezet: „Ik hoor 't al, opus zooveel, allegro, andante, niks voor mij!" Hoe weten ze dat eigenlijk? Ze probeeren zelfs niet voor 'n enkele keer eens te luisteren. Of die andere gevallen, waarbij de „rijpere jeugd" in huis het heft en dus ook de knop van 't radio-toestel in handen heeft, zoodat den geheelen dag de muren daveren van „sappige" band-muziek (dat is „de" term!) of van krijschende diergeluiden, die in werkelijkheid door 'n neger of 'n lady-crooner worden voortge bracht. Laten we nu royaal zijn en trach ten iets van de schoonheid të ontdekken van deze geluiden, die de jeugd de hoogste verrukking bezorgen; rtiythme zit er in elk geval in. Wie weet misschien is het wel de juiste muzikale uiting voor onzen tijd of is 't een verschijnsel, dat een nieuwen tijd inluidt. Werd ook 't dada-isme een twintig jaar geleden irtet hevig en eerbie dig toegejuicht en heeft het zichzelf niet overleefd? En als we heel eerlijk zijn moeten we nog niet veel leeren bij 't aanhooren van de moderne muziek, die ai erkend is door muziek-autoriteiten en uit gevoerd wordt in de concertzalen, maar die ons, onwennig als we zijn, den eenen schrik na den andere bezorgt, omdat we denken, dat het fout gaat? We doen ons best het mooi te vinden, maar laten dan ook de jongeren de rustgevende harmonie van de oude werken leeren waardeeren. In geen enkel tijdperk hangt de kunst toch zoo maar in de lucht, maar wortelt ze altijd in 't voorafgaande. De menschheid is altijd, in vreugde en droefheid, begeleid door de muziek als een van z'n trouwste vrienden. De meest primitieve volken kennen 'n ge zongen of gespeelde uiting van hun gods dienstige gevoelens of als begeleiding van krijgsdansen of feestelijkheden. De Grie ken. uit wier taal wij het woord „muziek" hebben overgenomen, duidden hiermee iedere kunst aan, die het leven mooier maakte, maar omdat de toonkunst het meest tot de groote massa sprak, heeft het wcord de engere beteekenis van die speciale kunst gekregen. De Grieken noemden zelfs menschen zonder eenige beschaving „men- schen zonder muziek' Knoop dit in uw ooren, gij nuchteren van geest, die alle kunst eigenlijk een beetje sentimenteel vindt, die de beoefenaars er van goedig medelijdend beschouwt of ook wel nieuws gierig, als wezens van een andere planeet, gij die alleen van muziek spreekt, als het over een voordeelige transactie gaat: ,,'n zaak, waar muziek in zit". Geen mensch kan kunst ontberen, wil hij van zijn leven nog wat beters maken dan eten, slapen, werken. En misschien is het geen overdrijving, als we de groote kunstenaars van alle tijden beschouwen als de eigenlijke geestelijke leiders van de menschheid. CRITICA. zakelijk, op deze investeeringen ruime af- l schrijvingen toe te passen, waarna een ver- lies blijft van f. 332.845 if. 329.9561. Na af-, boeking van de beschikbare reserve ad j f. 4671 sluit de balans met een verliessaldo van f. 328.173 (90.922)hetwelk wij voorstel len op nieuwe rekening over te brengen. De verlies- en winstrekening vermeldt onder debet: alg. onk. f. 200.977 (215.50 pensioenen f 37.893 (48.692)interest f 93.436 (82.355); afschr. f.505.598 (329.956) en onder crediit: saldo expl.rek. f473.829 (552.202; di verse baten f. 31.231 (33.530)afsch. f 505.598 (329.956), verminderd met bruto winst ad f. 172.753 (239.034). blijft een verlies-saldo van f. 332.845 (90.922). CONVERSIE VAN BELGISCHE LEENINGEN? Senaat per 28 April bijeengeroepen. De Belgische Senaat, die tot 4 Mei ver daagd was. is door minister De Man bijeen geroepen tegen 28 April, ter behandeling van zekere regelingen van de buitenland- sche schuld. Volgens bepaalde berichten zou de minister voornemens zijn de leening van 15 millioen gulden, die in Nederland is aangegaan tegen een rente van 5' V'n af te lossen en over te gaan tot een conversie van een andere leening. ten bedrage van 45 millioen gulden, die is aangegaan in Zwitserland, Zweden en Nederland tegen een rente van Vh'l 175 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Bij ir. H. E. W. Wolf te Amsterdam, is het eerste nummer verschenen van het foto-maandblad „Kleinbeeld-foto." Van A. H. Kruyt te Bussum ontvingen wij „Een Volkenbond met autoriteit", door J. A. F. Mörzer Bruyns. 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11