STADSNIEUWS DONDERDAG 22 APRIL 1937 No. 23641 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN jSsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 40-jarig ambtsjubileum van notaris A. D. Vijgh. Tewaterlating van de „Tromp" uitgesteld Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ AI dien tijd was hij hier ter stede werkzaam. kon. ned. mij. voor tuinbouw en plantkunde. De heer A. D. Vijgh. A.s. Zaterdag zal het 40 jaar geleden rijn, dat onze stadgenoot, de heer A. D. Vijgh tot notaris werd benoemd. Adolph Daniel Vijgh, is geboren den 6en September 1861 te Nijmegen, waar zijn vader garnizoens-commandant was. In September 1883 werd hij candidaat- notaris en was als zoodanig werkzaam bij notaris S. Crommelin en later bij notaris A van Leeuwen, beiden alhier. Bij Koninklijk Besluit van 24 April 1897 Nr. 21 werd hij benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's-Gravenhage ter standplaats Leiden. Hij associeerde zich in 1901 met notaris W. F. Kaiser, welke associatie eindigde door den dood van laatstgenoemde in het jaar 1916. De heer Vijgh was gedurende 35 jaren bestuurslid van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, welke functie hij in 1936 neerlegde, bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot eere-lid en eere-voor- zitter. Verder was hij commissaris van de thans opgeheven Maatschappij voor Volks bijeenkomsten. secretaris van de Maat schappij tot bevordering der Neaeriand- sche Visscherijbelangen en van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Thans is hij nog voorzitter van de Ver. van Leidsche Notarissen, vice-voorzitter van 't bestuur van den Leidschen Schouw burg en regent van het Jan de Latere- hofje, welke functies hij sedert verschei dene jaren heeft vervuld. Sedert het bedanken van notaris Van Hamel is hij de oudste notaris hier ter stede, waar hij zijn notariëele werkzaam heden van den aanvang af onafgebroken heeft verricht. Moge het dezen hoogst verdienstelijke stadgenoot gegeven zijn nog tal van jaren in het bezit van een goede gezondheid zijn ambt en onderscheidene functies, waarin hij reeds zooveel voortreffelijk werk ver richtte, te blijven waarnemen. SluitingSkijeenkomst der afd. Leiden en Omstreken. Gisteravond vond de laatste bijeenkomst in dit seizoen plaats Te ruim 8 uur riep de voorzitter den velen aanwezigen "n har telijk welkom toe en wel In het bijzonder den heer P. C v. d. Most van Spijk, die zich bereid verklaard had een causerie met lichtbeelden te houden. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Na behandeling der ingekomen stukken en ballotage van een nieuw lid, werden eenige woorden gesproken ter nagedachte nis van het overleden lid van Verdienste, den heer G. F. Hemerik. den nestor van den Leidschen Tuinbouw en steeds een trouw lid van de afdeeling. Voorts deelde de voorzitter mede, dat door de afd. een zilveren von Siebold-medaüle was geschon ken aan het tentoonstèllingscomité te Boskoop Een voorstel van het bestuur om een 1 gezamenltiken tocht naar Boskoop te maken vond geen bijval: de leden gaan blijkbaar liever oo eigen gelegenheid. Besloten werd om bij genoegzame deel neming een excursie te houden naar Ouden bosch en Breda, op Woensdag 7 Juli Vervolgens werd door den heer Kriest de vraag ingeleid hoe het te verklaren is dat bij het in de kas brengen, de bladeren van Poinsettia pulcherrima geel worden en af vallen: hoe dit tot stilstand is te brengen en hoe het is te voorkomen en hoe te ver klaren dat de bladeren (bracteeënl zich rood kleuren, waaraan dit mooie Kerst gewas haar waarde ontleent. Door een zeer uitvoerige causerie werd de steller dezer vraag tevreden gesteld. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer p. C. v. d. Most van Spijk, die aan de hand van een groot aantal fraai ge kleurde lichtbeelden van Aloenplanten een voordracht gaf over: „Alpenplanten, hun herkomst en hun aanwending". Oo aange name wijze werd dit onderwerp door den spreker behandeld. De Alpenvegetatie is zeer verschillend door de sterk wisselende groeiomstandigheden Bij het onderscheiden van verschillende plantengordels stond spr. geruimen tiid stil. zoowel als bij de vegetatie in loofbosch, voorkomend in midden Europa tot 600 M boven den zeespiegel. Daarna werd de vegetatie besproken onder naald hout, om langzaam over te gaan in kruip- vorm. Toen kwamen de bergweiden ter SDrake met haar korte, doch rijke voorjaars bloem zooals Primula's, Gentianen enz. Daarna kwamen de Geröllvelden oo het doek, waar de werkelijke rotsplanten voor komen. Groot zijn hier de temperatuur verschillen tusschen dag en nacht. Hier vegateeren vooral de Saxafrageae. Linaria's Androsace. Sempervivum, Sedum's en der gelijke. Bii het gebruik van Alpenplanten moet men vooral niet probeeren de natuur na te bootsen. Het is volgens spr. belache lijk om groote steenen hoopen aan te leg gen, zonder eenig verband; men moet een keuze kunnen doen uit het juiste materiaal en weten welke vormen het best voor onze tuinen geschikt zijn. Tal van voorbeelden wist spr. aan te halen om hetgeen hii ge sproken had te verduidelijken. Een hartelijk applaus was de belooning voor dit leerzaam betoog. Na de rondvraag, sloot de voorzitter met dank aan den spreker deze laatste bijeen komst en sprak den wensch uit elkaar op de zomer-excursie in goeden welstand weer te zien. de nederlandsche padvinders. St. Jorisdag. Elk jaar op 23 April is het de groote feestdag voor de padvinders-broederschap. Dit is de dag, waarop hun schutspatroon St. Joris geboren werd. Der gewoonte ge trouw zal morgen zooveel mogelijk het unl- lorm worden gedragen met op de linker borst een tulp, terwijl de dag zooveel mo gelijk besteed zal worden aan hulpvaar digheid en ridderlijkheid. Des avonds zul len overal de kampvuren worden ont stoken en zullen zonder onderscheid van 'Mig of stand, jongeren en ouderen zich om de kampvuren verzamelen om te luis teren naar het aloude verhaal van den iongen Ridder Joris. Dan .stellen zij zich St. Joris weer als voorbeeld van Eer en Ridderlijkheid en sterken zij zich in hun goede voornemens door gezamenlijk de Joor hen afgelegde belofte van trouw, hulpvaardigheid en gehoorzaamheid te hernieuwen. In elkanders bijzijn nemen zii zich ernstig voor in de toekomst nog Weer hun best te doen dan in het verleden e>r den strijd aan te binden tegen de nog hltijd offers vragende draak van egoïme en futloosheid door zich zoowel lichamelijk geestelijk te trainen, f"' het niet een geweldige gedachte, dat Worgen niet alleen de Leidsche padvinders St. Joris vieren, maar ongeveer 3 miilioen jonge ridders, verspreid over de gansche 'weid. met denzelfden geest bezield zul te)) ijjp? LOGE „LEIDEN VOORUIT'. Geslaagde propaganda-avond. In het V.CF. huis Gerecht 10. belegde de Loge .Leiden Vooruit" der Int. Orde van Goede Tempelieren een propaganda-avond. waarop de speciaal voor de I.O.G.T. ver vaardigde film „De wereld in ons arbeids veld" werd vertoond. De voorzitter de heer P. L. Hessing sprak, na de directie der Lichtfabrieken dank te hebben gebracht voor het beschikbaar stellen van een projectie-apparaat de hoop uit, dat het vertoonen van deze film er toe moge medewerken, dat het drankbestrij- dingswerk der I.O.G.T. meer bekendheid en waardeering zal krijgen. De heer J. C. Vermeulen, algemeen se cretaris der I.O.G.T hield vervolgens een toespraak waarin hij met vreugde consta teerde, dat het werk der drankbestrijders in steeds breedere kringen gewaardeerd wordt, waarvan hii enkele voorbeelden noemde. Hierna draaide de film, waarin wij ach tereenvolgens zien, het huisbezoek bii drin kers, een scène hl een kroeg en het ver- leenen van reclasseeringshulp Ook het door de Orde verrichte ont wikkelingswerk werd aanschouweUik weer gegeven zoodat de film als geheel zeer goed geslaagd mag heeten. Tot slot draaiden nog eenige reclame filmpjes van de Lichtfabrieken. Het was voor de I.O.G.T. een goede avonA DE ONTWIKKELING DER BOUWKUNST IN EGYPTE. Voordracht van prof. Glanville uit Londen Gisteravond heeft prof. S. R. K. Glan ville van de Universiteit te Londen vooi 't Vooraziatisch-Egyptisch gezelschap „Ex Oriente Lux", de vereeniging „Lucas van Leyden" en de Vereeniging voor weten schappelijke voordrachten in het Prenten kabinet een voordracht gehouden ovei bovengenoemd onderwerp. Spr. begon met een overzicht te geven van de natuurlijke hulpbronnen van het land: riet, klei en klein timmerhout. Voor groote constructies moesten alle benoodigdheden geïmporteerd worden. Daartoe waren transportschepen noodig, zonder welke de overdaad van harde steen niet gemakkelijk als bouwstof productief gemaakt kon worden Kalksteen in verschillende kwaliteiten was natuurlijk ter plaatse baschikbaar. De oudste gebou wen in Egypte waren niets meer dan ruwe windschermen, zonder twijfel te vergelij ken met de schuilplaatsen van de moderne Ababden in de Oostelijke woestijn, ten noorden van Abessinië Deze schuilplaat sen werden door het gebruik van takken en kalk ontwikkeld tot een behoorlijke hut. Dit gebeurde echter waarschijnlijk pas na dat het nut van leem gebleken was voor het bekleeden van ondiepe putten. De vorm. eigen aan de eerste bouwmate rialen (riet, takken en kalk) liet een blij vend stempel na op de architectuur van de geheele dynastische periode. De uitvinding van baksteen moet er gekomen zijn, lang voor het einde van de prae-dynastischc periode. Het gebruik van hout voor de mu ren van huizen (waarschijnlijk beperkt tot die van koningen en rijken adel) schijnt de oorsprong te zijn geweest van de van paneelen voorziene baksteenen buitenkan ten, die het voornaamste kenmerk vormen van de baksteenen mastaba's en die later werden veranderd in steenen bouwwerken en sarcophagen van steen en hout. De toename en de ontwikkeling van het gebruik van steen zelf is slecht gedocu menteerd. maar de hoofdpunten beginnen reeds duidelijker te worden. Bij de pyra- mide van Zoser zijn alle vroegere technie ken tezamen (gebaseerd op de hulpmidde len kalk, takken, baksteen en hout) gege ven in een nieuw hulpmiddel: steen, waar van men de eigenschappen nog niet ge heel kende en waarvan de technische moei lijkheden nog niet geheel en al overwon nen waren. Een andere eeuw deed het vol slagen succes van dit nieuwe hulpmiddel zien en bovendien het verlaten van alle vreemde details van vroegeie technieken, hoewel bepaalde kenmerken hiervan uit aesthetische overwegingen behouden wa den in de architectuur. Aan het eind van het Oude Rijèk hadden de Egyptenaren al hun voornaamste technische problemen in verband met de bouwkunst opgelost. De verdere ontwikkeling bepaalde zich in hoofdzaak tot kleinkunst en de variatie van ornamenteering Een constant verschijnsel gedurende den ontwikkelingsgang.: van de Egyptische bouwkunst schijnt te zijn geweest een con servatieve neiging om de kenmerken van meer primitieve hulpmiddelen en bouw materialen te behouden bij het leeren ge bruiken van nieuwe. Zoo werden ook de mogelijkheden van een nieuw hulpmiddel slechts zeer langzaam erkend en gewaar deerd en ieder materiaal schijnt aanvan kelijk gebruikt te zijn voor bekleeding of versterking van de wanden van in steen gehouwen putten, alvorens het werd aan gewend voor zelfstandige muren boven den grond. Tengevolge van een ingetreden vertraging zal de tewaterlating van den flottieljeleider „Tromp" op de werf van de Nederlandsche Scheepsb. Mij. te Amsterdam welke bepaald was op 29 April eenigen tijd moeten worden uit gesteld. chr. zangver. kerkkoor „ex animo". N.V. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". Vergadering van aandeelhouders en verzekerden. Gisteravond werd de algemeene jaarlijk- sche aandeelhoudersvergadering van de verzmij. „Vooruit" gehouden. De balans en verlies- en winstrekening over 1936 werden goedgekeurd. De drie, volgens art. 6 van de statuten per twee jaar aftredende commissarissen, werden bij acclamatie herbenoemd. Het dividend werd bepaald op 6 "Ai, ter wijl het resteerende winstbedrag, na de statutaire reserveeringen, volgens art. 10 van de statuten, ad f. 1562,66 zal worden bestemd om het tekort op de exploitatie rekening over 1936 van het ziekenfonds van de coöperatie „Vooruit" ad f. 775,82. hieruit te bestrijden; het daarna restee rende ad f. 786,84 te bestemmen voor het fonds „Belangen Verzekerden". Uit dit fonds worden n.l. de uitzendingen van verzekerde kinderen naar herstellingsoor den en vacantiekolonies benevens het jaar- lijksche kinderfeest gefinancierd, a De vergadering van de „gezamenlijke verzekerden", welke ook gisteravond werd gehouden, herbenoemde de twee, even eens statutair aftredenden, overige com missarissen in het college. Gistermorgen om 12 uur geraakte een ongeveer 10-jarige jongen in het water van de Boommarkt. De heer H. K.. gymnastiek- onderwijzer, sprong gekleed te water en slaagde er in den drenkeling, die reeds zinkende was, te grijpen en op het droge te brengeji. „Die Jahreszeiten". De zangver. „Ex Animo" heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een koor. dat met een zeker succes bekende werken uit de koorlitteratuur uitvoert.. Blijft het na tuurlijk een waag, zware opgaven, als bijv. eenige jaren geleden Bach's „Johannes Passion" en deze keer Haydn's „Die Jahres zeiten" in studie te nemen en daarmee met een bevredigend resultaat voor den dag te komen, wanneer er met zulk een ijver en liefde gestudeerd wordt als dat bij Ex Animo het geval is, dan kan de uitslag slechts meevallen. De heer de Wolff zal zélf de eerste zijn, die weet, dat aan dien uitslag nog het een en ander ontbreekt. Maarhij voert zijn koor, langzaam doch zeker, naar een hoo- ger peil en hoe meer routine en inzicht zijn zangers en zangeressen krijgen, des te schooner resultaten wij in den loop der Ja ren verkrijgen en gelukkig reeds verkregen! Haydn schreef, merkwaardigerwijze, zijn frissche „Die Jahreszeiten" bijkans als grijs aard en het behoort door de velerlei uitste kende kwaliteiten niet voor niets tot de meest gezongen producten der koorlittera tuur. Tallooze zangvereenigingen hebben er succes mee geoogst; „Ex Animo" heeft aan die serie een nieuwe toegevoegd. Deze illustratieve gang door de seizoenen bevat een schat van geniale, eeuwig-jonge en altijd weer fleurige muziek op de poëti sche. soms wat te sentimenteele teksten van v. Swieten, doch Haydn heeft deze op onna volgbaar levenskrachtige wijze in muziek omgezet. Hóe dikwijls ook gehoord: nog steeds valt er veel te genieten van de prach tige koren, de dankbare aria's en de geva- rieerd-ge'instrumenteerde begeleidingen, te- zamend vormend een ideaal werk voor een zangvereeniging, die hoogere aspiratie's heeft gekregen, dan het zingen van alleen maar het z.g, „kleingoed". Intusschen: eenvoudig is het werk toch niet. Er wordt veel van het koor en vooral I van de solisten: de pachter Simon, zijn dochter Hanna en de jonge boer Lucas geëischt. De heer de Wolff heeft opnieuw getoond een uitvoering goed in de hand te kunnen houden: ineen bij voortduring volgehouden vlot tempo werd met groote accuratesse ge zongen, terwijl ook over het geheel de klank beschaafd en helder was. De sopranen die nen zich te hoeden voor een soms te scher pe toongeving. Uitstekend slaagde bijv. het beroemde Jagerskoor, terwijl ook het ge prononceerde rhythme in het suggestieve koor. dat het onweer uitbeeldt, prijzens waardig was. Juist begrip, loffelijke bezie ling en een klankrijk volume waren volop aanwezig, om, zoo nog niet van een volko men artistiek verantwoorde-, dan toch zeker wel van een technisch alleszins ge slaagde uitvoering te kunnen gewagen. Niet in het minst is de animo, waarmee gezongen wordt, te danken aan de pittige en nauwgezette leiding van den heer de Wolff, die ook het Rotterdamsch Kamer orkest, een ensemble van jeugdige vakmu sici, die wij met veel genoegen beluisterden aanvuurde tot een opgewekten speeltrant. Speciaal ook de vele humoristische solo trekjes o.a. de fagot lukten kranig. De begeleiding was volgzaam en bood tegelij kertijd de noodzakelijke steun en stuw kracht. Als solisten waren geëngageerd mevr. Annie de ZeeuwSlierendrecht (sopraan), Gerard van den Berk (tenor) en Johan Lammen (bas). Voor een solist is het heerlijk zingen in een werk als dit: hij vindt volop gelegen heid zijn kunnen te toonen in uitmuntend voor de stemmen geschreven recitatieven en aria's. Alle drie moeten nog groeien, om boven de materie dezer partijen te staan. De bas is in opzicht het verst gevorderd. Niet alleen beschikt hij over een warme, technisch goed geschoolde bas, daarbij is hij muzikaal en beleeft innerlijk, wat hij zingt, zoodat er een groote variatie in zijn vertolking te onderkennen valt. Een duide lijke en zuivere uitspraak is tevens een ge lukkige factor. Ging er dus van zijn zin gen een groote suggestiviteit uit, veel min der was zulks het geval bij de sopraan en de tenor. Mevr. de Zeeuw zingt, vooral in het mid- denregister met veel charme, doch in de hoogere regionen wordt het materiaal, vooral bij stemuitzetting, scherp en geeft dan blijk van een onjuiste scholing. De tèUPI v. d. Berk' is te vergelijken met oen BINNENLAND. Werkloosheid in verband met militaire ver plichtingen; commissie van onderzoek benoemd. (Binnenland, 3e Blad). Overkluizing te Alkmaar ingestort. (3e Bi.) Felle brand in sigarenfabriek te Alkmaar. (Gemengd, 3e Blad). Buma wint het proces tegen de omroep- vereenigingen inzake de muziekauteurs- rechten. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Nog steeds de blokkade van Bilbao. (3e BI.). Tal van politieke besprekingen. (Buitenland le Blad). debat over de Engelsche begrooting. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. „gouden pit, die nog niet ontbolsterd" is. Dit op zichzelf prachtige natuurmateriaal kan nog veel meer ontwikkeld worden, hoe wel hij in het beroemde „Die Mittagsonne brennet jetzt" en de nog beroemder „Win- ter-aria" reeds veel te genieten gaf. Een enkele onzekere inzet vergeven wij hem gaarne, maar of hij muzikaal genoeg is, om ook op den duur geestelijk dat te kunnen geven, wat hier vereischt wordt, meenen wij te moeten betwijfelen. Koor. solisten en dirigent oogstten met deze uitvoering een groot succes. Mevr. Slierendrecht ontving fraaie bloemen en den heer de Wolff werd een fraaie krans overhandigd, een welverdiende hulde voor zijn ernstig streven zijn koor te ontwikke len, waarin hij reeds zoo loffelijk slaagt! De avond werd door ds. Riemens met ge bed ingeleid; na de sluiting ging men uit een, in de overtuiging, dat „Ex Animo" op den goeden weg voortgaat. EERSTE JAARFEEST DER „KIMNIAST'EN" Een zeer geslaagde uitvoering. In de groote zaal van „Den Burcht" gaf de vereeniging van leerlingen en oud-leer lingen der Handelsavondschool „Kennis is Macht", de „Kimniasten", gisteravond haar eerste groote uitvoering sinds haar bestaan. Be aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter, den heer H. Gottenbos, die zich daarbij speciaal richtte tot de bestuursleden en het onderwijzend perso neel der school? Spr. wees op het doel der jonge vereeniging, het versterken van den band tusschen de leelingen en spoorde aan om als lid toe te treden. Zooals „Kennis is Macht" voor uw ontwikkeling zorgt, zoo zullen wij, aldus spi".. voor uw ontspanning zorg dragen. Nadat het vereenigingslied was gezongen, volgde de opvoering van het tooneelstuk „Het bronzen beeldje", een alleraardigst stukje, dat zich voor een dergelijke uit voering bijzonder goed leende en dat een goede vertolking vond, vooral wanneer we in aanmerking nemen, dat de speelsters en spelers debuteerden. Ook het „Vraagtee- ken", dat na de pauze werd opgevoerd, was een succes. Namen zullen we niet noemen, want deden we dit, dan zouden we genood zaakt zijn een opsomming van alle spelen den te geven. Wel kon men af en toe be merken, dat routine nog geheel en al ont brak: zoo werd er nu en dan te gejaagd gespeeld, doch zulke kleinigheden zag men gaarne over het hoofd. Het verdere deel van het programma werd gevuld door de „Guitar Gang", die liedjes bij een cowboy-kampvuur en Ha- waiian-muziek ten beste gaven. Ook dit programma-deel sloeg in en wist de aan wezigen uitstekend te amuseeren. Buitengewoon aardig waren tenslotte een aantal guitaar-soli, gegeven door de hee- ren van Duuren en Clements waarbij vooral de laatste zich met zijn imitaties onderscheidde. De eere-voorzitter mr. dr. H. D. M. Knol, die tijdens de opvoering was gekomen, hield gedurende de pauze een korte toe spraak, waarin hij ontstaan en geschiede nis der jonge vereeniging memoreerde om te eindigen met de aanbieding van zijn hartelijke gelukwenschen met datgene wat in de korte bestaans-periode rEeds is be reikt. Jammer was het, dat de belangstelling niet bijzonder groot was; een volle za<al was dit jaarfeest zeker waard.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1