BINNENLAND DOUWE EGBERTS De Britsche begrooting LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 April 1937 Derde Blad No. 23640 TABAK ÉÉN PARLEMENTAIR OVERZICHT 78ste Jaargang uit alle deelen der wereld in melange Uitgave 862 millioen, inkomsten 848 millioen UIT DE RAADZAAL EERSTE KAMER. Minder candidaten voor de Tweede Kamer. „IDECO" Standaard Rijwiel 77 N.V. „IDECO" 15 millioen nieuwe belastingen. ANNO 1753 Voor ieder pakje D.E. zijn tabaks soorten aangevoerd uit alle wind streken. Iedere soort heeft haar eigen taak in de D.E.-melange, die berust op een ervaring van bijna twee eeuwen. U proeft de speciale zorg, die aan D.E. Echte Friese he Heeren-Baai wordt besteed! FRIESCHE HEEREN-BAAI is i JAREN ERVARING IN PIJPTABAK 9966 (Ingez. Med.) TOT NA HET MIDDER NACHTELIJK UUR! De Leidsche raad heeft zich weer eens van slechte zijde doen kennen. Trots een zitting tot 1 uur 's nachts Ls de agenda „eer eens niet afgewerkt! Oorzaak als altijd: te groote breedsprakerigheid De stemming was overigens niet slecht, integendeel. Slechts een enkele maal kwam het. ot een verwijt over en weer. Het begin stond ln het teeken van alge- meene verzoening, getuige de woorden van waardeering. gericht tot wethouder Splinter wegens zijn herstel en tot den heer v. Eek wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Het deed goed, trots alle verschil van politieke gezindheid, deze waardeering te zien uitgestrekt over de gansche linie. De heer v. Eek betrok ook den burgemeester nog in de huldiging, waar deze ook juist jarig was geweest. Ook de benoemingen getuigden nog van groote overeenstemming, doch toen was het afgeloopen. In hoeverre de geheime zitting daarvoor wellicht mede verant woordelijk is te stellen? Bij het voorstel tot registratie van jeug dige mannelijke werkloozen, wilde de heer Goslinga verder gaan en ook de vrouwe lijke werkloozen daarin betrekken en hij won het pleit, al staat nog geenszins vast. dat de regeering daarmede accoord zal gaan. Voor een volledig overzicht zou het overigens inderdaad wel wenschelijk zijn. Een gevoelige nederlaag leed het col lege van B. en W. inzake het voorstel om een Jaarlijksche toelage te verleenen aan een 4-tal ambtenaren der Lichtfabrieken. Niemand twijfelde aan de verdiensten de zer ambtenaren, doch het systeem van toe lagen wilde men niet aanvaarden en daar voor is iets te zeggen; daaraan zijn toch ongetwijfeld groote gevaren verbonden. De heer Manders probeerde een poging om de geweigerde promotie alsnog te doen aan vaarden, doch zijn echec was merkwaar dig. Het beroep op de historie werd afge wezen met verwijzing naar de huidige tijdsomstandigheden. Te onzaliger ure trachtte wethouder Verwey die aanvanke lijk tot de meerderheid van B. en W. be hoorde. nog terug te krabbelen een misplaatste geste doch de voorzitter deed hem spoedig het irreèele van zijn houding inzien. De heer Wilbrink had ge lijk, toen hij aandrong op uitvoering der executie, die toch vaststond: met 2510 stemmen delfden B. en W. het onderspit. Waarom in deze materie zoo vaak het zelfde moest worden gezegd? Daarmede was de middag vol! De avond is heengegaan aan twee on derwerpen: le. de kwestie of een woning telling alleen voldoende maatstaf biedt voor een beoordeeling of van gemeente wege verdere bouw van arbeiderswoningen door middel der bouwvereenigingen al dan niet noodzakelijk is of dat daaraan ge paard moet gaan een gezinsteliing en wo- ningonderzoek. De meerderheid van B. en IV. verdedigde het eerste standpunt, de heer Schriller het tweede en tenslotte ble ken belde partijen elkaar in evenwicht te houden: 1616. Volgende zitting de be slissing. De voorspelling lijkt gewettigd, dat de heer Schriller dan een kleine nederlaag zal lijden. Op de zeer uitvoerige verdediging van beider standpunt zullen wij na ons verslag niet meer ingaan. Een belangrijke factor is ongetwijfeld nog die der kosten van een uitgebreide telling. Zal het resultaat die waard zijn? Het is een vraagstuk met zeer vele fa cetten, te meer, waar hier ook de historie in het geding is gebracht, al is het nu omgekeerd. iB. en W. wijzen deze immers nu af, terwijl de tegenpartij zich daarop beroept!) De toekomst zal overigens moeten aan wijzen, aan welke zijde het juiste oordeel was. Met het groote risico voor de meer derheid van B. en W. Hebben zij toch on gelijk. dan komt Lelden in last. 2e. De kwestie van het vragen van een duurtetoeslag op de uitkeeringen aan de werkloozen. In groote meerderheid was de raad daarvoor, al vielen er beschuldigingen over en weer van .politieke propaganda met het oog op de komende verkiezingen' Een deel der voorstanders wilde echter de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten er voor spannen, een ander gedeelte wilde liever zich rechtstreeks tot de re geering wenden. En, slechts zelden zal men dat beleven; beide partijen kregen haar zin. Als dat niet helpt.... Met dat al, was het 1 uur 's nachts ge worden. TWEE PERSOONLIJKE FEITEN. De Senaats-vergadering van gisteren be gon met twee feiten van persoonlijken aard. Het eerste droeg een zeer aangenaam karakter. De nestor onzer volksvertegen woordiging, de heer jhr. mr. Van Sasse van IJsselt, werd juist gisteren85 jaar. Zijn eerbiedwaardige en onkreukbare per soonlijkheid behartigt nog steeds met groote toewijding de zaken van ons ge- meenebest. Het was dan ook geen wonder, dat zoowel de Voorzitter als de Minister- President hem op bijzonder hartelijke wijze hebben toegesproken en gehuldigd en her innerden aan de zeer eervolle en belang rijke taak, welke hij op zoo verschillende terreinen heeft vervuld. De Kamer hoorde deze toespraken staande aan, bezegelde ze met krachtig applaus, en de krasse grijs aard, die nog regelmatig van Den Bosch naar Den Haag reist, om de vergaderingen bij te wonen, dankte met enkele woorden. Een man als Van Sasse van IJsselt be wijst, dat het parlementarisme zuivere, integré figuren oplevert, die een eer zijn voor het volk waartoe ze behooren. Het tweede feit was van heel wat min der aangenamen aard, om het zacht te zeggen. In een vorige vergadering had de presi dent, toen hij den N.S.B.-er mr. Van Ves- sem, voor een opmerking tot de orde riep, gezegd: ,u bent hier in fatsoenlijk gezel schap". Thans vroeg de heer Van Vessem het woord en beklaagde zich over die in óe „Handelingen" opgenomen uitlating, d. w. z. over den nadruk, door den praeses op het woord „hier" gelegd. De voorzitter ver- Tengevolge van de verei»chte waarborgsom. Bij deze candidaatstelling voor de Twee de Kamer vond thans voor de eerste maal toepassing het bij de wet van den 23sten Mei 1935 vastgestelde nieuwe artikel 37a van de Kieswet, volgens hetwelk bij de indiening van elke candidatenlijst een som van f. 250 in de consignatiekas van het rijk moet worden gestort. Bij dit wetsartikel is tevens bepaald, dat deze som aan den staat vervalt, Ingeval het stemcljfer van de lijst of van de lijstengroep of het stel gelijkluidende lijs ten, waarvan de lijst deel uitmaakt, lager is dan 75*/o van den kiesdeeler. Klaarblijkelijk heelt deze eisch tot storting van een waarborgsom menig een afgeschrikt om candidatenlijsten in te dienen Immers bedroeg bij de vorige ver kiezing van leden der Tweede Kamer in het jaar 1933 het aantal partijen en groepen, dat candidatenlijsten had ingeleverd, niet minder dan 53 met in totaal 824 candidaten, thans zijn slechts 20 candidatenlijsten ingeleverd waarop volgens de thans beschikbare gegevens 557 candidaten voorkomen. Sommige kleine groepen, bij welke het voornemen bestond aan de Kamerverkie zing deel te nemen en daarvoor reeds bij de verkiezingsbureaux formulieren had den aangevraagd .hebben het niet tot in diening der candidatenlijsten kunnen brengen, waarschijnlijk doordat zij niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten DE CONTROLE OP DE NIET-INMENGING Nederlandsch schip onderwerpt zich als eerste aan de maatregelen. Het eerste stoomschip, dat gisteren te Dover is binnengeloopen om waarnemings officieren aan boord te laten volgens de be palingen van het controleplan betreffende de nlet-inmenging in de Spaansche aan gelegenheden, was het Nederlandsche, 1306 ton metende schip „Theseus" van de. Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. Een motorboot met twee ambtenaren van het Doversche bureau der controlecommis sie begaf zich naar de „Theseus", aan boord waarvan de ambtenaren eenigen tijd bleven. Later vertrok het schip, dat voor Vlgo bestemd is. HET INCIDENT MET MR. VAN VESSEM. Een klacht wegens beleediging ingediend tegen den Eerste Kamer-voorzitter. In aansluiting op het bericht, dat de Nationaal-Socialistische Fractie der Eerste Kamer als protest tegen de houding van den voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk de vergadering van de Eerste Kamer heeft verlaten, vernemen wij aldus het U.D. dat mr A. J. van Vessem bij den Officier van Justitie te 's Graven- hage een klacht tegen den heer De Vos van Steenwijk heeft ingediend, wegens belee diging, hem aangedaan als ambtenaar gedurende en ter zake van de uitoefening zijner bediening als lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Vraagt steeds een 3 jaar garantie L f ,jjj BREESTRAAT 121 - LEIDEN 9960 (Ingez. Med.) wees hem naar de Commissie voor de Stenografie, doch toen de heer Van Ves sem over het incident doorging, bleef de President zóó lang en zoo luid hameren, dat er geen woord van te verstaan was. Hierop hebben de beide N.S.B.-ers de ver gadering verlaten, en begon deze met de afwerking der agenda. ALLERLEI WETSONTWERPEN. Verscheidene wetsontwerpen zijn vervol gens zonder of na kort debat aangenomen. De discussie had zoo weinig om het lijf, dat wij met de vermelding der meeste wetsontwerpen kumien volstaan. Tegen de wijziging der Dienstplichtwet stemde alleen mevr. PothuisSmit, de overige sociaal-democraten waren vóór. Het ontwerp werd aangenomen, evenals dat tot wijziging der Gemeentewet; dat inzake het zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen; dat tot wijziging van de Zegelwet (met 28'3 stemmen); dat tot wijziging van de Geldschieterswet; de verruiming van het crediet voor werkverruiming; en nog en kele andere ontwerpen. Aan het eind der vergadering heeft de heer Moltmaker geïnterpelleerd over een zaak, die al tallooze malen aan de orde is geweest: de positie van een deel der tand-technicl. Minister Slingenberg erken de, dat die positie niet in alle opzichten bevredigend is, maar hij verklaarde tevens dat hij thans geen wetsontwerp kon in dienen, dat zijn opvolger wellicht zou be moeilijken. Wel verklaarde hij zich bereid om met den Minister van Justitie te over leggen over de vraag, of vervolgingen, krachtens de betrokken wet ingesteld, wel licht kunnen worden stopgezet tot er om trent nieuwe wettelijke maatregelen zal zijn beslist. De Kamer heeft deze agenda met prij- zenswaardigen spoed afgedaan. JttOetfAAR. REGELING HARINGDRIJFNET - VISSCHERIJ 1937. In het bericht van gisteren omtrent de regeling van de haringdrijfnet-visscherlj in dit Jaar werd abusievelijk vermeld, dat van de drlescheeps-reederijen één schip in de eerste en twee schepen in de tweede beurt zullen komen. Dit moet zijn: één schip in de eerste en twee schepen In de derde beurt. DE BROODPRIJZEN. Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöpe raties schrijft ons: Het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties heeft aan den minister van landbouw en visscherlj een adres gezonden, waarin het bestuur er op aandringt, de heffing op buitenlandsche tarwe en den vita-tarwe- prljs zoodanig te verlagen, dat broodprijs- verhooging in den eersten tijd kan worden voorkomen. Aangenomen kan worden, dat de brood prijzen sinds Januari j.l. algemeen met 2 cent per 800 gram zijn gestegen. Bij een voortdurend oploopenden wereldmarktprijs zullen, Indien de crisislasten op tarwe niet worden verlaagd, de broodprijzen in de naaste toekomst ongetwijfeld nog meer worden verhoogd. Nu van een eenigszins aanmerkelijke verhooging van de koop kracht van de groote massa der verbrui kers nog niets valt te bemerken, moet een dergelijke stijging van den prijs van het eerste volksvoedsel funest worden geacht. BETALEN VAN MOTORRIJTUIGEN BELASTING PER GIRO. In verband met verschillende verzoeken om de verschuldigde motorrijtuigenbe lasting op de postrekening van den ontvan ger te voldoen en vervolgens de motorrij- tuigenbelastlngkaart per post te ontvan gen, heeft de minister van Financiën bij wijze van proef het volgende bepaald. Indien een houder van een motorrijtuig de verschuldigde motorrijtuigenbelasting voldoet door storting of overschrijving op de postrekening van den ontvanger en bij toezending van de motorrijtuigenbelasting- kaart door middel van de post verzoekt, zal de ontvanger aan het laatste gevolg geven. Kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de toezending niet per aangeteekenden brief zal geschieden en dat deze verzending plaats heeft op eigen risico van den houder. Indien een houder van een motorrijtuig, die de verschuldigde belasting per giro heeft voldaan, bemerkt, dat een hem per post toegezonden kaart'hem niet heeft be reikt, is het in zijn eigen belang, dat hij daarvan onmiddellijk kennis geeft aan den ontvanger. Teneinde fraude te voorkomen, zal op een dergelijke kaart, welke dus den juisten houder niet heeft bereikt, en even eens op een daarvoor afgegeven duplicaat- kaart een overschrijving, als is bedoeld in art. 11 der motorrijtuigenbelastingwet, of een teruggaaf, bedoeld in art. 14 dier wet, slechts worden verleend, nadat afdoende is gebleken, dat geen fraude in het spel is. Het bovenstaande geldt voorloopig bij wijze van prof op alle kantoren met uit zondering van het kantoor der accijnzen te Amsterdam. Op het laatste kantoer blijft voorloopig de bestaande regeling gehandhaafd. Aan gezien het slechts een proef geldt, is van deze regeling nog geen melding gemaakt op de formulieren (aangiften, enz.). Be langhebbenden zullen dus zoo noodig zelf het verzoek moeten schrijven en het num mer van de postrekening van den ontvan ger dienen op te zoeken. BOND VAN PATROONS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. In hotel Terminus te Utrecht is de jaar lijksche algemeene ledenvergadering ge houden van den bond van patroons in de grafische vakken. De vergadering was druk bezocht Na afhandeling van de notulen, de jaar verslagen enz., werd allereerst tot hand having der aansluiting bij den Kon. Ned. middenstandsbond besloten. Hierna leidde de secretaris een bespre king in over een nieuwe poging der fede ratie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf, om te komen tot uit sluiting van de benoodigde grondstoffen voor de drukkerijen in het vrije bedrijf. Afdoende afweermiddelen werden bespro ken en deze zullen zoo noodig in toepassing worden gebracht. Algemeen was men van oordeel, dat met alle geoorloofde en wettige middelen ge tracht moest worden, het in dat leven roe pen van een levering-uitsluiting onmoge lijk te maken. Een schema tot samenwerking met den bond van r.k. patroons in de grafische vak ken werd goedgekeurd. Er zal een intensieve propaganda onder de ongeorganiseerde drukkerspatroons worden gevoerd. Besloten werd een plan te ontwerpen tot grafische bedrijfsgemeen- schap tusschen werkgevers en werknemers mét betrekking tot de werkloosheidsver zekering alsmede de pensioenverzekering. AANTAL RADIO-ONTVANGTOESTELLEN IN NEDERLAND. Volgens de voorgeschreven aangifte aan de postkantoren waren op 31 Maart jl. 629.618 personen in ons land in het bezit van een radio-ontvangtoestel, terwijl het aantal aangeslotenen aan een radiocentrale op dien datum 361.926 bedroeg. VERSPREIDE BERICHTTEN. Bij KB., is aan D. H. van Zuyen op zijn verzoek, met ingang van 26 April eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Breskens, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Neville Chamberlain heeft gisteren in het EngeLsche Lagerhuis zijn 6e en laatste be- groótïhg" ingediend. Het Huis was geheel bezet. Neville Chamberlain. Alvorens de cijfers voor het volgende bcgrootingsjaar te noemen, besprak hij die van het afgeloopen jaar. Na vér volgens te hebben gewezen op de groote uitgaven voor de landsverdedi ging, herinnerde hij er aan, dat het deficit op de begrooting van het laatste begrootingsjaar 5.597.000 pond sterling bedraagt. Aanvullende uitgaven voor de lands verdediging, ten bedrage van bijna acht millioen pond, hebben belet een klein overschot te verwerkelijken, zoo als dit geraamd was. Het valuta-egalisatie-fonds blijft winsten opleveren. Het genoemde deficit zal niet getransporteerd worden op de rekening van UIT NED. OOST-INDIË. VIER WERKLIEDEN GEDOOD. MALANG, 20 April. (Aneta/A.N.P.). Gis teren is bij de reparatie van een toevoer- leiding van het waterkraehtsration van N.lW.E.M. een ongeluk voorgevallen, waar bij vier inlandsche wei-klieder den dood vonden. Voor den aanvang der werkzaamheden was nog alles gecontroleerd en in orde bevonden. Een Europeesch opzichter bij de reparaties tegenwoordig, bleef ongedeerd. het. op 1 April'begonnen, loopende be lastingjaar. Wat het loopende jaar betreft, worden de algeheele uitgaven behalve die der de partementen, die zich zelf bedruipen, maar met inbegrip van 10 millioen voor aanvul lende civiele ramingen geraamd op 862.848.000 pond sterling. Op de basis van de huidige belastingen worden de algeheele inkomsten geraamd op 847.950.000 pond sterling, zoodat dus uit nieuwe belastingen een bedrag genomen moet worden van 14 898.000 pond, teneinde ae begooting in evenwicht te brengen. In het hoofdstuk landsverdediging wordt een bedrag van 198.268.000 pond uitgetrok ken voor de defensie en een bedrag van 224 000.000 voor den schuldendienst bene vens een som van IIV2 millioen pond voor andere kosten in verband met de geconso lideerde schuld. Bij het hiervorenbenoemde bedrag voor de defensie is niet inbegrepen 80 millioen pond, welke geleend zullen worden. Wat de overeenkomsten van Ottowa be treft kondigde Ohamberlain aan. dat een noodzakelijke nieuwe wetgevende maatre gel een verlaging met zich mede zal bren gen van de preferentieele rechten op zijden kousen en rijksproducten. De totale ontvangsten, welke voor het volgende belastingjaar geraamd worden op 847.950.000 pond, omvatten douanerechten en accijnzen voor 333 millioen pond, z.g.n. binnenlandsche ontvangsten voor 452'/, millioen pond en verschillende andere ont vangsten voor 62.450.000 pond. De binnenlandsche ontvangsten omvat ten de volgende ramingen: 275 millioen pond inkomstenbelasting, 58 millioen pond surtaxe en 89 millioen successierechten Chamberlain kondigde aan, dat de 'in komstenbelasting verhoogd zou worden met drie pence per pond sterling en dus zcu worden gebracht op vijf schilling per pond d.w.z. 25 procent. Verschillende maatregelen zullen geno men worden om ontduiking van zekere be lastingen te beletten. Het douanerecht van 4 pond per 50.8 K.G. hop, dat in Augustus a.s. zou afloopen, zal voor den tijd van vier jaren nog geheven worden. Zekere preferentieele rechten op muziek instrumenten uit het Britsche rijk afkom stig zullen worden opgeheven. Voorts stelt de minister voor een be lasting te heffen op winsten boven de 2000 pond. Dit zal dan, zoo zeide hij, een bij drage vormen voor de landsverdediging. Terugkomende op de 14 898.000 pond ster. ling, die noodig zullen zijn voor het even wicht van de begrooting, zeide Chamber lain, dat de reeds genomen verhooging der inkomstenbelasting in het loopende be lastingjaar een bedrag zal opbrengen van 13 millioen pond. Een speciale oploopende belasting van tijdelijken aard zal in het loopende jaar twee millioen opbrengen en naar schatting van 20 tot 25 millioen pond in de komende jaren. De dertien millioen uit de verhooging der inkomstenbelasting, tezamen met 2.150.000 pond uit de belasting op winsten en met de bedragen, die gewonnen worden door de maatregelen tegen ontduiking van zekere belastingen, leveren een totaal van 15 150.000 pond, hetg-en. gevoegd bij de andere geraamde inkomsten. groot 817. 950.000 pond, een tof->nl t-eef' aan ge raamde inkomsten van 863 100.000 pond sterling, tegenover totale uitgaven van 862.848.000.pond. zoodat een overschot ge raamd wordt van 252.000 pond sterling.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9