LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 21 April 1937 De opening der Bloemententoonstelling te Boskoop Dóór minister Mr. Dr. L. N. Deckers Reeds groote belangstelling AGENDA Wrijf Uw hoofdpijn wefl DAMPO Hedenmorgen te 10 uur vond in het feestelijk bevlagde Boskoop de offi- cieele opening der groote en tegelijk „grootsche" Bloemententoonstelling plaats in het gebouw Flora. Wij schreven over deze schitterende expositie reeds meerdere malen: de be wondering, die vanmorgen af te lezen viel van de gezichten der talrijke ge- noodigden, w.o. talrijke leden van het Eere-Comité, bewijst wel. dat wij in onze voorbeschouwingen niets te veel geschreven hebben over den waarlijk grandiosen aanblik, die zich voor alle aanwezigen ontvouwde! Reeds vroeg in den morgen heerschte er een opgewekte stemming in de gemeente Boskoop: deze expositie, waaraan zoovele inwoners hun beste krachten gegeven heb ben, beteekent dan ook vooi» 't kweekers- centrum een uiterst belangrijk gebeuren. Wekenlang heeft men voorbereidingen getroffen, om den duizenden bezoekers, die verwacht worden, het schoonste te bieden, waartoe men in staat is. Nu het dan zoo ver is en een ieder weet, dat talloozen uit binnen- en buitenland naar Boskoop zul len komen, om te zien wat hier tot stand gekomen is, maakt niemand zich bezorgd, of een bezichtiging wellicht teleurstelling zou kunnen brengen. De Boskooper heeft zijn best gedaan en wij allen weten, wat dit zeggen wil! a Tegen 10 uur arriveerde minister Deckers die door het Tentoonstellingsbestuur on der leiding van den voorzitter den heer P. J. C. Oosthoek plechtig ontvangen werd. Mede was daarbij o.a. aanwezig de burge meester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, te vens voorzitter van het Eere-Comité. Tevens merkten wij o.a. op minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Z. Exc. A. de Pury, deken van het Corps Diplomatique, de burgemeesters der omliggende gemeen ten. voorts ir. Damme, directeur der P.T.T., A. Plesman, dir. der K.L.M., C. R. T. Baron Krayenhoff .voorzitter Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer, jhr. van Tets van Goidschalxoord. voorz. van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, ir. Ankersmit namens de Ned. Spoorwegen, E. J. Bergsma, voorz. van den A.N.W.B., jhr. P. P. de Beaufort, voorz. der tentoon stelling „Nos Jungent Rosae", mr. dr. Knibbe, secr. der K. v. K. voor Rijnland, jhr. W. Boreel, voorz. der Ned. Ver. van Reisbureaux en vele notabelen uit Bos koop en omgeving enz. tot hun volle recht kunnen komen. Al wat wij aan de planten deden, is ze eenige weken vervroegen, door ze onder glas te brengen en ze volgens het ont werp van den heer J. H. van Straaten van Nes te groepeeren. Dit ontwerp is buitengewoon geslaagd en de aanleg wordt algemeen als mooier dan die van de vorige maal beschouwd. Onze tentoonstelling biedt dan ook tuln- bezitters de gelegenheid kennis te maken met het nieuwste en het beste wat voor hunne tuinen geschikt is. Dat het voor onze vereeniging geen ge ringe taak geweest is, om in een gemeente, die sterk in welvaart is teruggegaan, zulk een gebouw te stichten en deze tentoonstel ling te organiseeren, zal wel niemand ver bazen. Dit alles zou dan bezwaarlijk tot stand gekomen zijn, als ons Bestuur niet een grooten steun had gevonden bij den Raad van Boskoop, bij het college van B. en W„ maar in het bijzonder bij onzen Burge meester, den Edelachtb. heer mr. E. P. Ver kerk. Om de herinnering aan deze hulp door hem verleend, te doen voortleven, heeft het bestuur gemeend goed te doen, ter beschik king te stellen een wisselbeker, die genoemd zal worden: „De Burgemeester Verkerk-wis- selbeker" en die zoo straks door onzen Burgemeester voor het eerst zal worden uit gereikt. Hiermede heb ik gezegd, wat mij op het hart lag. Ik zeg U dank voor Uwe aandacht. Excellentie, laat die zang doorklinken en werpt het heele contingent deurwaarders aan de poorten van het buitenland tegen de vlakte! - -Dan was 't woord aan minister Deckers, aan wiens rede wij het volgende ontlee- nen: Rede van minister dr. L. N. Deckers. Minister Deckers verklaarde, dat het hem een groot genoegen is, deze tentoon stelling te mogen openen. De burgemees ter was zoo vriendelijk, aldus sprte her inneren aan een vroegeren staat des le vens, waarin spr. ook reeds in de gelegen heid was, iets te doen voor de tentoon stelling in Boskoop. Spr. had toen niet kunnen vermoeden, dat hij als minister van Landbouw daarvoor nog eens zou wor den bedankt. Wel wist hij, hierheen ko mende, iets goeds gn iets grootsch te zul len zien. Boskoop neemt hieronder met 700 H A. een eerste plaats in. De opbrengst is zóó groot geworden, dat deze teelt in veel meer kan voorzien, dan ons land gebruiken kan. Men heeft dus een groot belang bij den uitvoer. De heer P. J. C. Oosthoek. De heer Oosthoek heette den minister en de andere aanwezigen met de navol- gende rede welkom. Rede van den heer Oosthoek. Excellentie Dames en Heeren! Namens de Tentoonstellingsvereeniging heet ik u allen hartelijk welkom en breng U onzen dank voor Uwe belangstelling. In het bijzonder Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Vis- scherij, die zich welwillend bereid heeft ver klaard deze bloemententoonstelling te ope nen. U zult nu weldra betreden een voor onze bloemententoonstelling speciaal opgericht gebouw, dat aan alle eischen van belichting en ventilatie voldoet, dat ontworpen is door ir. C Frets te Boskoop en uitgevoerd door den heer J. Reym te Waddinxveen. Dat wij buitengewoon gelukkig zijn geweest in de keuze van onzen architect en het zeer ge troffen hebben met onzen aannemer, zult U straks zelf kunnen zien. U in te lichten omtrent de wijze waarop de bouw tot stand kwam. zou mij te ver voeren, maar onze vereeniging kan niet nalaten, bij deze gelegenheid haren grooten dank uit te spreken, verschuldigd aan Zijne Excellentie, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, die er in slaagde de Gemeentebestu ren van Boskoop. Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Zwammerdam en Reeuwljkte doen samenwerken om den bouw mogelijk te maken Waar ik nog iets over wilde zeggen, dat is de tentoonstelling zelve, omdat deze een heel bijzondere is en met een speciaal doel voor oogen zoo is ingericht. Ze verschilt van alle andere bloemen tentoonstellingen. omdat hier alleen planten worden getoond, die in Neder land winterhard zijn en in onze tuinen Rede van Mr. E. P. Verkerk. De burgemeester van Boskoop mr. Verkerk nam vervolgens het woord: Excellentie, Dames en Heeren! Mijnheer de Voorzitter van de Tentoon stellingsvereeniging. ik dank U voor de woorden van waardeering gericht aan den Gemeenteraad van Boskoop, aan het college van B en W. en mij persoonlijk, en mede voor den vorm, waarin U die waardeering heeft gegoten. Het is Boskoop een eer, dat zoovelen van bulten de enge gemeentegrenzen zijn opge komen om hier tegenwoordig te zijn. Als U na mijn woorden Excellentie Dr. Deckers zult zien oprijzen om deze bloe mententoonstelling te openen, zullen veler en ook mijne gedachten teruggaan naar dien gedenkwaardigen dag, nu twee jaren geleden, toen stormgeweld de tijdelijke tent uit elkander sloeg. Dan ziet gij dezelfde Excellentie maar dan als Minister van Defensie oprijzen om de genie uit Utrecht te gelasten zich onverwijld naar Boskoop te begeven om het dak te dichten. Wanneer wij zoo aanstonds vanuit deze zaal in de nieuwe groote expositiehal komen, verzoek ik U, Excellentie Deckers, naar bo ven te zien naar de soliditeit van het werk van ir. Frets, en de Burgemeesters van Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Reeuwijk en Zwammerdam hun oogen te richten op de wapens hunner gemeenten, aangebracht boven den ingang der groote hal. Het symbool van de samenwerking van gemeenten, zooals Zijne Excellentie van Karnebeek het uitdrukte, draagt de kleur rijke kenteekenen van Boskoop's erkente lijkheid. Op dit oogenblik, nu dit gebouwencomplex voor het publiek wordt opengesteld, zal een draadbericht van Boskoop's gemeentebe stuur naar het verre Zuid-Amerika vertol ken. wat Boskoop verschuldigd is aan Zijne Excellentie den Minister van Staat, jhr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland. Toen de spoorlijn geopend werd, voorspel den sombere weerprofeten, dat het lijntje spoedig zou worden opgebroken; toen de eerste steen voor dit gebouw werd gelegd, was heel toevallig een deurwaarder aanwe zig. De trein loopt nog en het vervoer stijgt, de deurwaarder leeft ook nog, maar als de Nederlandsche pers Boskoop helpt, komt hij niet alleen niet aan het waarborgfonds, Mr. Verkerk. maar krijgt hij nu reeds voor de volgende tentoonstelling zijn congé. En dit alles Excellentie, is bestemd om de Nederland sche markt voor ons te winnen, daarvoor legde het particulier initiatief zijn geld op tafel, het belang van het Boomkweekerij- centrum Boskoop is voor het buitenland meer dan tienmaal grooter dan al wat op of tengevolge of los van deze tentoonstelling in Nederland verkocht wordt. Hoort U Excellentie, hoe die bloemen zin gen de internationale van handelsvrede en vrijen handel? Minister mr. dr. L. N. Deckers. Het Bestuur heeft deze expositie als ..Bloemententoonstelling" aangekondigd. Technisch is dat niet geheel juist, want in feite behoort veel van het geëxposeerde tot den „boomteelt", die tot groote ont wikkeling kwam. In velerlei vorm beslaat deze in ons land 2700 H.A., verdeeld over diverse centra. Spr. herinnerde dan aan de groote in zinking. In de goedé jaren werd wel voor 6' .- millioen gulden per jaar geëxporteerd, 1933 was 't slechtste jaar; nu bedraagt de export weer f. 3 000.000, zijnde één millioen meer dan in 1933. Veel hebben de Boskoopsche kweekers daartoe bijgedragen. Zij kweeken niet al leen maar verkoopen bovendien en berei zen de geheele wereld. De Boskoopers staan te goeder naam en faam overal bekend. In 't buitenland spreekt iedereen over Neder land. maar ook over Boskoop, dat evën be kend is als de, naam van „Colijn". Spr. was 'eenmaal .in een gezelschap vreemdelingen. Er: werd toen gesproken over de Nederlandsche cultures, ook over die van Boskoop. Een .der vreemdelingen had een kweeker ontmoet., die 6 a 7 talen sprak; deze moet zeker een Boskooper ge weest zijn. Neen, had minister Deckers toen geant woord. dat kan onmogelijk, want een Bos kooper spreekt alle talen. (Hilariteit). De Boskoopers hebben veel bereikt, spe ciaal voor den goeden naam van Neder land. Spr. bracht in dit verband in het bij zonder hulde aan den heer Ottolander, een der pioniers, wiens naam voorgoed met die van Boskoop verbonden is. Naast boomteelt heeft Boskoop ook zijn bloementeelt gekregen; de veilingen zijn nog steeds belangrijk, ondanks de moei lijke jaren met verminderde koopkracht der bevolking en exportmoeilijkheden. De regeering heeft ook hulp geboden bij het afnemen der producten, doch dit zou niet veel geholpen hebben, zonder de wils kracht en den werklust der Boskoopsche kwee kers Zij zijn goede handels- en vaklieden, die eendrachtig willen samenwerken, ook met de omgeving. De Boskoopsche kweeker wil een goea product leveren, dat aan hooge eischen beantwoordt. Hij is ook steeds een vTiend geweest van vermeerdering van kennis; het onderwijs had dus voortdurend zijn aandacht. In Boskoop kwam, nu veertig jaar ge leden, de eerste cursus op tuinbouwgebied in ons land tot stand. Er is nu een bloeiende Rjjkstuinbouwwinterschool on der de uitstekende- leiding van ir. Moer- lands. Tengevolge van goede samenwer king kwam ook dit fraaie tentoonstel lingsgebouw tot stand .waartoe, dat mag in dezen tijd van welwillende regeerings- critiek toch even gememoreerd worden, de legeering ook een steentje heeft bijgedra gen. Voorts herinnerde spr. aan het mooie „Arboretum". Een zeer groot deel van wat gij hebt bereikt en wist te behouden is te danken aan de drie belangrijke factoren samen werking, energie en vakkennis Mogen die eigenschappen de Uwe blijven! 't Beste bewijs daarvan levert deze ten- toonsteling, die wij nu gaan bezichtigen. Spr. verwachtte dat vele Nederlanders en vreemdelingen het zich een voorrecht ziul- len achten deze expositie te gaan bezich tigen en hoopte dat ook het weer zou mee werken. Moge deze tentoonstelling U sterken in den strijd tegen den nood en onder Gods onmisbaren zegen bijdragen tot overwin ning van de moeilijkheden in -het bedrijf en tot verhooging van het peil der cultures (applaus). Met deze woorden verklaarde spr. de expositie voor geopend. Na het gebruik van een kop koffie, wer den de deuren, toegang gevend tot de ten toonstellingshal, geopend en maakten de vele aanwezigen een rondgang door het reeds door ons beschreven „Sprookjesbosch" dat een ieder merkbaar verrukte Na afloop dier wandeling door het won- derbosch, vond nog een ontvangst van het gemeentebestuur plaats, waarbij de eere- wijn en ververschingen werden aangebo den. Burgemeester Verkerk bracht een dronk uit op het welslagen van de tentoonstelling en baron Krayenhoff sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur. De minister en andere autoriteiten lieten niet na, duidelijk hun bewondering tot uiting te brengen, wat Boskoop en omge ving hier georganiseerd had. En nu tot .0 Mei: allen op naar Bos koop! Men zal er tevreden en dankbaar gestemd weer vandaan komen A De uitslag. Be uitslag der jury luidt als volgt: Ee re-prijzen. H M. de Koningin, Felix Dijkhuis. Prin ses Juliana, M. Koster Zonen. Minister Deckers, Gebrs. Goudkade. Gemeente Bos koop, van der Vis <Sz Co., verg. zilv. medaille. Gemeente Reeuwijk, Hugo T. Hooftman, verg. zilv. medaille. Gemeente Gouda, Jan Spek, verg. zilv. medaille. H. Th. 's-Jacob, Reuneker Zn., kleine gouden medaille. Kamer van Koophandel Gouda. Vuyk van Nes, verg. zilv. medaille. Kamer van Koop handel Rijnland, Adriaan van Nes, zilve ren medaille. Leidsch Dagblad, P. L. Binken Fz., zilv. medaille. Kon. Ned. Mij. v. Tulnb. en Plantk., afd. Leiden, RienGroo- tendorst, zilv. medaille. Alg. Ned. Vereen, v. Vreemdelingenverkeer, L. J. Endtz Co., zilv. medaille. Gemeente Hazerswoude, P. J. C. Oosthoek Co., zilveren medaille. Lijst van nieuwigheden, waaraan certificaat werd toegekend. Van der Vis Co., Azalea no. 0, 2e klasse. L. J. Endtz Co., Rhod. Prof. Zaayer, le klasse. L. J. Endtz Co., Rhod. Anton van Wely, le klasse. L. J. Endtz Co., Rhod. Dr. Am. W. Endtz, 2e klasse. J. W. de Vink Zn., Roos Peon, 2e klasse. Willem Hard- ijzer Co., Azalea, van verdienste. N.V. Frets Zn., Rhod. no. 15, 2e klasse. N.V. Frets Zn., Rhod. Max Sye, le klasse. P. L. Binken Fz., Azalea mollis no. 8, van ver dienste. P. L. Binken Fzn., Azalea mollis no. 9. van verdienste. Reuneker Zn., Jap. Azalea's no. 1, 2e klasse. M. Koster Zn. N.V., Azalea mollis x sin. Mrs. P. Koster, 2e klasse, idem Azalea moll, x sin. no. 231, van verdienste, idem Azalea moR. x sin. no. 251, 2e klasse, idem Azalea rrioll. X sin. no. 252, le klasse, idem Azalea moll, x sin. no. 214. le klasse, idem Azalea moll, x sin. no. 227, 2e klasse. Lijst van bekroningen Bloemententoonst. 1937. Groote gouden medaille: L. J. Endtz en Co Felix en Dijkhuis, Gebr. Goudkade, Hugo T. Hooftman, Van Kleef en Co. Verguld zilveren medaille: P. Boer Fzn., Brand en Zonen. Kleine gouden med.: J. Blaauw en Co. Verguld zilv. medaille: K. Houdijk en Zn. Kleine gouden medaille: P L. Binken Fz. Verguld zilv. med.: Adr. J. Blom, P. Hooft man Jz., Gebrs. Ellerbroek. Groote gouden med.: M. Koster en Zonen N.V., P. J. C. Oosthoek en Co., Adriaan van Nes; Jan Spek. Kleine gouden med.: G. v. d. Stam Az.; J. van Exter en Co. Zilveren medaille: N.V. Frets en Zonen. Kleine gouden medaille: Rien Grooten- dorst. Verguld zilveren med.: Le Feber en Co. Zilveren medaille: B. Bunschoten. Verguld zilv. medaille: G. Koster. Zilveren medaille: N.V. Kersbergen. Verguld zilv. medaille: Fa. D. A. Koster. Groote gouden medaille: G. Pannebakkcr en Zonen: K Rosbergen en Zn.. Fa. Vuyk van Nes, Wm C. Hage en Co. Verguld zilveren medaille: Willem Hard- ijzer en Co. Groote gouden medaille: J. Spaargaren en Zonen. Kleine gouden medaille: J. H. van Straa ten van Nes. Verguld zilveren medaille: Jac. Booy Mz., J. J. van Oosterom, Anth. Kluis. Groote gouden medaille: van der Vis en Co., Reuneker en Zn. Inzendingen buiten: N.V. Otto en Zonen, gouden medaille, C Beekenkomp Tz., ver guld zilveren medaille. Inzending glaswerk: gouden medaille. De Burgemeester Verkerk Wisselbeker voor de mooist opgestelde groep werd tijdens den rondgang door den burgemeester uitgereikt aan Adriaan van Nes te Boskoop. Boskoop's Bloemen én Lentefeest. Onze deskundige medewerker schrijft: Woensdag 21 April 1937 kan in de geschiedenis van Boskoop zeer zeker wel als een dag van beteekenis worden aan- geteekend. Aangemoedigd door de resul taten van de in 1935 gehouden tentoon stelling, laten de Boskoopsche kweekers weer eens zien wat dit tuinbouwcen trum vermag te doen bij een eendrach telijke samenwerking. Wéér toonen zij niet bij de pakken neer te zitten, al is het in de tuintoouwwereld nog geen bo ter bij' de visch! Zij laten ons nu zien welk een schitterende cultures daar ge dreven worden en durven het aan om na de „Hofstadbloem" te 's-Graven- hage. een tentoonstelling te organisee ren, die haar weerga nimmer zal vinden. HEDEN. Korevaarstraat 30: Vergadering verzeker, den N.V. Verz. Mij. „Vooruit", 8 uur nam, Korevaarstraat 30: Vergadering aandeel, houders N.V. Verz. Mij. „Vooruit", 9 uur nam. Stadszaal: „Ex Animo". Uitvoering van „Die Jahreszeiten"; 8 uur nam. Katwijik aan Zee (Casa Cara); Spr. de heer Schoonderbeek van Ede, 7'/i uur nam. Donderdag. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal (Kleine zaal)Sonatenavond H. Berghout en H. Geirnaert, 8 1/4 uur n.m, Katwijk a. Zee (Hotel De Zwaan): N.S.B. Spr. de heer Buitenhuis, 8»/« u. nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Zaal Chr. Prot. Bel.) Chr. Zangver. „Excelsior". 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk)Concert „Hal. leiuja", 8 1/4 uur nam. Vrijdag. Stadszaal: R.-K. Staatspartij. Spr. mr. C. Goseling. 8.15 uur nam. Katwlj k-aan-Zee (Casa Carai: Herv. Staatspartij. Spr. ds. Llngbeek en ds. Gravemeyer. 8 uur nam. Zaterdag. Maredijk: Fancy fair groep I afd. Lelden N. P. V. 310 uur nam. Toonkunst (N. Rijn): Kath. Dem. Partij, Spr. mr. Peters. 8 uur nam. Zomerlüst: Tooneelver. „T.I.G." 8.15 uur nam. Den Burcht: Overijsselsch-Geldersche Ver. 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot halt vier: Donderdag Inenting tegen dlphterle, 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze, 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „De lokkende stem". Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voor stelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Pygmalion". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag van 27 uur doorl. voorstelling Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Maria Stuart". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Een wedloop met Amor". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater". Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „Een hemel op aarde". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/i uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor sDoedrecepten. De avond-, nacht en Zondagdienst der Apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en J. Doedens, Wilhelminapark 3 Oegstgeest, telefoon 274, Pot 50 ct. Doos 30 CL Bij Apoth. en Drogislen. 9964 (Ingez. Med.) Welk een geweldig contrast, de „Hofstad- bloem" bij dit „Hof van Eden", de eerste te stijf-deftig in stijl gehouden, deze geheel volgens natuurstijl aangelegd. Men waant zich als in een bosch, waar de feeën rustig ronddwarrelen en waar de vogels kwinke- leeren en elkaar liefkozen in deze heerlijke omgeving, waarin het volop lente is! De ware natuurvrienden die op een zoelen zo meravond de dennenbosschen bewandelen, zullen zich hier, in deze heerlijke, rustige omgeving zéér op hun gemak voelen, door de zachte druk die de statige dennenboo- men aan de daaronder staande bloeiende gewassen geven. De bloemenliefhebbers zul len hun handen inéén slaan voor het over weldigende, de schoone kleurenpracht, die te samen met den aanleg en de omgeving zoo bijzonder goed harmonieeren. Als men dit bloemenpaleis, dat een opper vlakte heeft van plus minus 5000 M2 bin nentreedt, dan wordt men al dadelijk ge troffen door de wijze, waarop de gezamen lijke inzenders zulk een goed geslaagd ge heel wisten te bereiken, want het is juist deze samenwerking, om alle onderdeelen van een bloemententoonstelling tot.etn goed geheel te brengen. Vanuit de restauratie geeft het Rosarium een machtigen indruk en vormt een goeden overgang naar het bloemenpark. Pragfl.tjfc vloeien hier de theerozen over na^f'dj?! Baby- of trosroosjes, waarvan beide een! mooi sortiment aanwezig is. Onder de thee rozen domineeren de bizonder mooie, oranjegele Mevr. G. A. van Rossum, de oude. maar altijd goede witte Kaiserin Augusta Victoria, de purperroode Etoile de Hollande en de zalmkleurige Comtesse de Castillea, terwijl-bij de trosroosjes, de zalmkleurige Margo Koster, de scharlakenroode Kluis Scarlet met de rose bloeiende Dick Koster, aller aandacht vragen. Geheel het Rosarium is rondom afgewerkt met prachtplanten van Hydrangea's, winterharde Camellia's. Cle matissen. Azalea's en verschillende nieuwig heden. Dit Rosarium, dat als 't ware op een bor des ligt, wordt afgescheiden door het wer kelijke bosch, van waaruit men een schitte rende doorkijk heeft op een, blijkbaar op mijlen afstand gelegen slot. Hier zijn het de statige dennenboomen die, met de gracieus gevormde, witte berken, de Lark, de gouden en blauwe regens, te samen medewerken om de rustige, stemmige sfeer te verhoogeu. Het is een wonderbaarlijke aanleg! Men is geneigd te zoeken naar hetgeen men ver derop in het bosch vinden zal. Als men het bosch binnentreedt, vindt men er keurig aangelegde, streng in natuurstijl gehouden vakken en groepen met materiaal uit de beste soorten der Boskoopsche cultures tesamengesteld. Hier vindt men het neusje van de zalm op het gebied van Japansche Azalea s, Rhododendrons, Sierkersen, Japansche Acers, Meidoorn, Camellia's enz., alles in de kracht van hun bloei! Langzaam aan daalt men omlaag, om dan weder te stijgen naar een heuvelachtig ter rein, waar men een rustig zitje kan nemen, 'om te genieten van het fraaie geheel. Link» en rechts, voor en achter, zijn het de intom teedere kleuren en tinten der Azalea Mom-. Rhododendron Pink Pearl, die met de mooie, 'zachte kleuren der bladeren van de JnPffi sche Eschdoorn het oog boelen. Hier krijg men indrukken die met geen woorden beschrijven zijn. Hier moet het gevoel van 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6