Delbos over de Internationale politiek TEVREDEN KLANTEN door F.K. Voltana-flesschenmelk Haagsche Courant LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 19 April 1931 De strijd in Spanje j)e Spaansche controle RADIO-DIPLOMA. Nieuw pleidooi voor samenwerking en verdraagzaamheid GARAGE Advertentie-tarieven op aanvraag. Aan een maaltijd, waarmede het congres der radicaal-socialistische jeugd te Car cassonne gesloten is. heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, een grcote rede gehouden. Delbos. Na den arbeid van Blum geprezen te hebben, zeide Delbos, dat het radicaal-so- cialisme niet alleen een politiek program ma is, maar in ruimeren zin ook een „geestesgesteldheid", die tegenover de to talitaire stelsels den onwankelbaren trouw aan de individualistische traditiën plaatst. Het is voor mij een groote steun, aldus ver volgde hij, te weten, dat ik, als ik de bui tenlandsche politiek bespreek, niet alleen uit naam van mijn partij, of zelfs uit dien der regeering spreek, maar vrijwel uit naam van geheel Frankrijk, dat eenstem mig een vrede wil, tot stand gebracht ln vruchtbare samenwerking tusschen de vol ken, met eerbiediging van hun onafhan kelijkheid en vrijheid. Toen de Volkenbond geschapen werd. kon men gelooven, dat ideaal dicht gena derd te zijn. doch de bond werd verzwakt, en gevaarlijk geschokt, doordat de vroe gere vijanden zich niet met elkaar ver zoenden, doordat bij de overwonnenen de gedachte aan wraak wakker werd en de eenheid tusschen de vroegere verbondenen losser werd. Ten zeerste zou men zieh echter ver gissen. indien men daaruit meende te moeten opmaken, dat de Volkenbond voor goed veroordeeld moet worden. Het kwaad, dat de bond niet kon ver hinderen, mag het goede, dat hij tot stand bracht, niet doen vergeten. Wat zou er van Europa zonder hem ge worden zijn? Delbos zeide er van overtuigd te zijn, dat de bond de moeilijkheden zal kun nen overwinnen. De Volkenbond moet dan echter rekening houden met de werkelijkheid: de militaire bijstand moet geregeld worden in regionale verdragen tusschen de landen, die door eenzelfde gevaar bedreigd worden, waarna de andere leden van den bond eerder zullen overgaan tot het ver- leenen van de andere vormen van hulp aan het aangevallen land. Frankrijk is bereid zijn steun te verlee- nen bij iedere poging tot toenadering. Daarom is het altijd klaar voor het voeren van besprekingen en is het in Juli 1936 in onderhandeling getreden, hoewel de bepa lingen betreffende de gedemilitariseerde zene geschonden waren. Hun. die critiek oefenen op de niet- lnmenging in Spanje, stelde Delbos. ter wijl hij toegaf, dat er in de toepassing aan zienlijke leemten zijn aan te wijzen, de vraag: „Wat zou het resultaat zijn, als de deur wagenwijd werd opengezet voor de Inmenging van alle kanten, wanneer de volken zich., door niets tegengehouden, lieten medesleuren in den Spaanschen oor log? Waarschijnlijk, zoo niet zeker, zou een algemeene oorlog het gevolg zijn. Delbos zette verder uiteen, hoe Frankrijk met En geland het initiatief heeft genomen bij het voorstellen van een zoo ruim mogelijk toezicht. Delbos zeide, dat de Britsch- Fransche vriendschap ook in het Spaan- sche vraagstuk hecht is gebleken. De groote democratische staten verwij deren zich van de politiek van blokvor ming: zij bedreigen niemand en willen nie mand hun leer opdringen. Wie zou zich dus met recht kunnen ergeren over de vreed zame uitstraling van hun denkbeelden en over hun onbuigzamen wil, zich tegen iederen aanval te verdedigen? Wie zou zou kunnen twijfelen aan de heilzame doelmatigheid van hun houding? Zij. die zeggen, dat de democratie, en vooral de onze aldus Delbos zwak is, vergeten deze dingen, die reden tot vertrouwen geven en zij vergeten ook de versterking van het bondgenootschap met Polen, het Fransch-Russische verdrag en de overeenkomsten met de staten der Kleine Entente. Ten aanzien van deze laatste is het niet zoo gemakkelijk als sommigen schijnen te gelooven, den invloed van Frankrijk te verzwakken. In elk geval zou niet Frankrijk het meest bedreigd worden door een omverwerping van den bestaanden toestand in het Do- naubekken. De veiligheid van Frankrijk en zijn invloed in de wereld worden niet min der. Ongetwijfeld is niet ieder gevaar be zworen. De ernstigste bedreiging is de vorming van statenblokken, die tegenover elkaar staan, maar aldus de minister ik blijf gelooven, dat een overeenkomst tusschen volken, die onder de meest ver schillende regeeringsvormen leven, mo gelijk is. De 19de eeuw heeft dergelijke .blokken gekend en niettemin waren er lange tijdvakken van vrede. Wel Is waar komen bij verschillen ten aanzien van den regeeringsvorm thans de verschillen in de internationale politiek Volkenbond en algemeene overeenkomsten tegenover tweezijdige overeenkomsten maar een verschil van meening ten aanzien van de methode kan niet onoverkomelijk zijn. Twee andere belangrijke hinderpalen zijn de bewapeningswedloop en de economische zelfverzorging. Frankrijk wenscht van harte, dat de bewapening verminderd wordt: het zal op de bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie in Mei toezicht op en publiciteit ten aanzien van de bewapenng voorstellen in de hoop, dat daardoor een algemeene conferentie zal worden vergemakkelijkt. Wat betreft de economische zelfverzorging hebben de democratische landen het voorbeeld gege ven door de driezijdige overeenkomst ten aanzien van de munt. Zooals dr. Schacht onlangs te Brussel gezegd heeft zoo vervolgde Delbos onderstelt een economische overeenkomst een politiek accoord. Hen weet sedert lang. dat wij bereid zijn, zoo een accoord te sluiten, waarbij weer een goede atmosfeer noodig is. Militaire of economische ontwapening zijn niet mogelijk zonder ontwapening in de geesten en de harten. Het is tijd, dat de moreele muren tus schen de volken, die elkaar slechts wen- schen te begrijpen in vreedzaamheid, ge slecht worden. Frankrijk verheugt zich er over, daartoe een gelegenheid te kunnen bieden door de internationale tentoonstel ling. Terwijl wij deze dingen afwachten al dus besloot Delbos is het de plicht en het doel der Fransche democratie, stoffe lijk en geestelijk sterk te blijven. In dit opzicht moet men zich geen verkeerde voorstelling over de politiek der regeenng vormen: haar zorg voor het land steunt op de kracht, die nog versterkt is door uit breiding van de verdedigingsmiddelen. Het republikeinsche Frankrijk zal blijven wat het moet zijn: een vrij volk, dat door zijn voorbeeld en zijn actie vrede tusschen de menschen en de volken wil doen heer- schen. Van 't front. Van de fronten valt niets van eenige beteekenis te melden. Madrid is door Franco opnieuw gebom bardeerd. Het blad „Claridad" meldt, dat een gra naat is neergekomen op de gevangenis „San Anton", waar verscheidene tot de rechtsche partijen behoorende personen zijn opgesloten. Eén gevangene werd ge dood, vier anderen gewond. Een tweede granaat, die op de gevangenis neerkwam doodde een fascist en verwondde vier ge vangenen. Ook Barcelona is opnieuw uit de lucht door de nationalisten gebombardeerd. On geveer 60 bommen van 5 K.G. werden af geworpen. Een tramwagen werd getroffen en de bestuurder gedood. Voorts vielen er nog 3 dooden en eenige gewonden. Een vrouw van 70 jaar stierf van schrik. De blokkade van Bilbao. James Maxton. de voorzitter, en Fenner Brockway, de secretaris van de onafhan kelijke arbeiderspartij in Engeland hebben optie verkregen voor den aankoop van een schip, ten bedrage van 40.000 pond ster ling, teneinde Bilbao van voedsel te voor- zien. Zij trachten thans het benoodigde be drag bijeen te krijgen en richten daartoe een oproep tot het publiek, en tot allen, die met den toestand van Bilbao begaan zÜn- j Maxton verklaarde niet te gelooven, dai er eenig gevaar in schuilt, zich over zee naar Bilbao te begeven. Wij hebben de ver zekering gekregen van de Baskische re geering, zeide hij, dat in de haven geen mijnen liggen, en dat zij bereid is, den stfaepen binnen de limiet van drie mijl bescherming te verleenen. Maxton en Brockway hopen voor mor gen voldoende geld te zullen innen, om het schip te koopen. Maar de practijk schijnt aan te duiden, dat de blokkade effectief is. Eenige sche pen, die zich naar Bilbao wilden begeven, moesten voor de nationalistische schepen de wijk nemen naar Fransche havens. Radio-rede van generaal Franco. In een rede voor den zender van radio Nacional zeide generaal Franco o.a.: „Uit naam van het heilige Spanje richt ik mij tot het volk om het te zeggen, dat wij 'staan voor een oorlog, welke het karakter heeft van een historischen kruistocht. In overeen stemming met den wil der strijdenden, vraag ik op dit oogenblik eenheid. Eenheid beteekent geen groepeering van de krachten, noch regeerings-concentratie. noch een meer of minder vaderlandslie vende of geheiligde overeenkomst. Ik vraag eenheid voor den opmarsch naar het ge meenschappelijk doel. zoowel van binnen- 1 als buitenlandsch standpunt, in geloof zoo wel als in leer. Om deze eenheid te berei ken, 'is het noodig, dat ieder in zijn hart ziin persoonlijke geschillen uitwischt". Verder verklaarde Franco, dat de groot ste vijand van de staten het bolsjewisme is. de oprukkende revolutie van het Rus sische communisme. Deze vijand vernielt de beschavingen en veroorzaakt de grootste menschelijke treurspelen, zooals thans in Spanje, hetgeen de wereld onverschillig aanziet, zonder het te begrijpen of te wil len begrijpen. Franco vergeleek vervolgens de de mocratieën, „vol conventies en formu les, welke de middelen verwarren met het doel" met het regiem, dat hij denkt in te stellen in Spanje, „een doeltref fende democratie, welke het volk zal geven, wat het werkelijk noodig heeft: bestuurd te worden door een rechts- schapen systeem, zoowel van moreel als van sociaal-economisch standpunt bezien, een moreele vrijheid in den dienst van het vaderlandsche geloof, De controle der Spaansche kusten is verdeeld door de 4 mogendheden Enge land, Frankrijk, Duitschland en Italië. Zooals het bovenkaartje weergeeft heeft Engeland hierin het meeste aandeel, het controleert de Noordelijke en Zuidelijke kuststrook, Frankrijk de Noord-Westelijke hoek, geheel Spaansch Marokko en de eilanden Ibiza en Mallorca. Duitschland bewaakt de Oostkust vanaf Kaap Gata tot aan Kaap de San Antonio, Itaië van daar tot aan de Fransche grens (Portbou) en het eiland Minorca waarvan de bevolking regeeringsgezind is. De controle vindt plaats buiten een tien mijls zone langs de Spaansche kust. De landgrenzen wor den door Fransche en Engelsche contro leurs bewaakt. Het onderstaand kaartje geeft de inter nationale controlehavens weer; schepen welke zich naar Spanje begeven moeten bepaalde havens aandoen, ten einde een waarnemer aan boord te nemen, die con trole moet uitoefenen op de ontscheping der lading in Spanje. Zoo geldt voor Engelsche schepen komende uit het Ka naal de reede van Doront, zij die komen van de Westkust van Ierland begeven zich naar Brest. Voor de Zuidkust van Frank rijk Marseille, voor Italië Cagliarl voor de Balkan-staten Palermo, enz. De contro- leerende schepen rond Spanje hebben niet het recht koopvaardijschepen aan te hou den of te onderzoeken, zij bepalen zich tot het vaststellen van de identiteit van sche pen, welke naar Spanje gaan, zij gaan alleen na of de schepen een internationaal controleur aan boord hebben en de ver plichtingen nakomen van de overeenkomst van Londen. Zooals men weet treedt vannacht om 12 uur deze controle volledig in werking. zonder welke de politieke vrijheid slechts een waan is en deelnemen van allen aan het staatsbeloop door de functies van familie, gemeente en vak- vereenigingen. Wü zullen rechtvaardigheid en publiek recht instellen, zonder welke de menschelijke waardigheid niet meer bestaat We zullen een sterk leger vormen, zoowel te land, ter zee als in de lucht, met de hoogste held haftige deugden, waarvan de Spanjaarden reeds zooveel bewijzen hebben gegeven, wü zullen de klassieke universiteiten verdedi gen. welke hun traditie zullen voortzetten". Tenslotte bracht generaal Franco hulde aan de rechtsche strijders en zeide: „wan neer het aanzien van ons land ons weer 't respect van de andere landen waardig zal maken, wanneer onze groote en maje stueuze schepen weer de vaderlandsche kleuren over de zeeën zullen voeren, wan neer onze vliegtuigen in de luchten het bewüs zullen meedragen van het herstel van Spanje, wanneer aan de Spaansche haarden noch brood, noch vuur, noen levensvreugde zullen ontbreken, dan zullen we al onzen martelaren kunnen zeggenuw bloed heeft vrucht gedragen". Generaal Franco besloot zün rede met den uitroep: „Spanjaarden, de harten omhoog, leve Spanje". de volmaakle-lcauw: igley, de volmaakte e .Wriglaim^^ vol- „Fijn, zeg! De tandarts zei tegen m'n moeder dat ik Wrigley's moet kauwen:" r 4zü „Li te huur of te koop, wegens ver plaatsing op 1 Mei a.s. naai de Boxen-Garage, v. Olden- barneveldstr. Bevr. PASSIER, Langestraat 1319. 6789a LESSEN GEVRAAGD VOOR Brieven m. inlichtingen over ■prijs, duur, enz. Bur. v. d. Blad onder No. 6797a. 35-37 Wagenstraat - Den Haag Telefoon 116300 (7 lijnen) HET grootste DAGBLAD voor Den Haag en Omstreken Uwe annonce bereikt het ge- heele Haagsche publiek Deze flesschenmelk munt uit door: le. Volle zuivere smaak. Wij zouden 't zeer op prijs stel len ook U te mogen bedienen. „DIJK EN RHIJN", Hooge Rijndijk 34 - Tel. 813. Fa. F. v. d. KLOOT, Lange Diefsteeg 10 - Tel. 813 Burg. de Kempenaerstraat 32, Tel. 1956. H - ay N.V. Voorschotbank v. h. Rotterdamsche Credietbank. GELD 0ok zondel" borg voor Ambten, en Werkl. van Rijk, Gem Ned. Sp. en büz. Ond. Part. m. borg. zonder v.af f. 100- nevenverpl. Inl. v. 10—3 uur ten kant. der Bk. le v. d 7.60 p. IQ m. Bosohstr. 13, Den Haag 's av. 69 u. b. d. Postz. v antw. Iflfl. Vert. Laan v. N. O. Indië 7, Voorburg 5323 Nog slechts 14 dagen! Maakt spoedig gebruik van dit speciale aanbod, want het duurt nog slechts tot eind dezer maand. FiliaalB r e e s f r Tel. 851 1 59 a a t Leiden 2e. Hoog vet- en vitaminen - gehalte. 2e. AUtijd gereed voor het ge bruik. 9865 4e. Maandagmorgen nog de zelfde heerlijke smaak als Zaterdagavond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8