STORM REGEN LOEB BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 19 April 1937 Grandiose- mantel of Santegajas IDO BREESTRAAT 161 F'um verdedigt regeerings. beleid. THEATER Steenstr. 39 MARIA STUART LUCHTVAART Daranyi over de binnen- buitenl. politiek. en INSTITUUT VOOR ARBEIDSONTWIKKELING. Het Leidsche Natuurvriendenprogramma. Nog nauwelijks is de sluitingsochtend van het winterprogramma van de Institiiuts- afdeeling voorbij, of het zomerwerk vraagt reeds de aandacht van leden en belang hebbenden. Ook deze keer mag het juist verschenen zomerprogramma er zijn, temeer, daar het rekening houdende met de tijdsomstandig heden, een afwisselenden eenvoud vertoont en groote, dure tochten heeft achterwege gelaten. Zeer terecht was de Natuurvrien dencommissies van meening, dat de moge- 1 Hjkheid tot deelneming aan het Natuur vriendenleven sterk wordt vergroot, door het zwaartepunt van het programma te verplaatsen naar de gezellige weekends op de mooi gelegen Natuurvriendenhulzen. Vandaar ook dat de hoofdschotel wordt gevormd door bezoek aan o.a. „Over- Holland" en „Paaschduin", waarvan de kosten zeer laag blijven. De eenige autotocht, die het programma vermeld, heeft als doel Antwerpen, de groote Belgische havenstad, waar verschil lende bezienswaardigheden worden bezocht.1 Een poldertocht, waarover een lezing werd gehouden bij het winterwerk, wordt tnu „In practijk" gemaakt ender leiding van dr. v. Rijsinghe, terwijl daarnaast nog enkele wandelingen, o.a. een nachtwande ling moeten vermeld worden. Fietsers kunnen ook een tochtje meema ken naar het „Vrijhoevenhuis" bij Gouda, een dorado voor watersport-beoefenaars Het meest nabij ligt echter de „openings- tocht" op 25 April a.s., wanneer de Natuur- vrienden een btoembollentocht organisee- ren. Wandelaars en fietsers kunnen mee. zij, die per tram wenschen, kunnen even eens van de gelegenheid gebruik maken om een bezoek te brengen aan een groote kweekerij te Noordwijk. waar de deelne mers zullen worden rondgeleid door een deskundige. Wanneer de Natuurvrienden-commissie dan ook hoopt op de volle medewerking dei- leden bij de ten uitvoerbrenging van het voorgestelde, kunnen wij niets anders dan j EN hinderen U U gekleed niet indien is in een beide 100 100 wol en waterdicht. 9891 St. PANCRAS-KRUISVAART. Gemakk. betalingsvoorwaarden. (Ingez. Med.) EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Jubileum-uitvoering. In „Zomerlust" heeft het Eerste Leidsche mede wenschen. dat dit loffelijk streven. Klucht- en Revuegezelschap Zaterdag den arbeider naar de Natuur te brengen avond ter gelegenheid van zijn 15-jarig in alle opzichten moge slagen. SPEELTUINVER. „OOSTERKWARTIER". bestaan een jubileum-uitvoering gegeven. De zaal was geheel uitverkocht. Opgevoerd werd „Verwoeste levens", van Nic. Rosier. Doch alvorens hiermede een aanvang werd i-SBiijaakt, voerde een lange rij sprekers het Dc heer J. G. van Hei."--':-, voorzitter der jubilecrende vereeniging, opende deze rij met een welkomstwoord, zich daarbij speciaal richtend tot de afgevaardigden der zustervereenigingen. Nadat mevr. C. W. Holwerda namens de spelende leden een vaandelstandaard en een mand bloe men had aangeboden, volgden de geluk- wensehen van het Nieuwe Tooneel. het Leidsch Tooneel Gezelschap. Tot Ieders Genoegen, Oefening Baart Kunst en den Blindenbond. Alle sprekers lieten hun fe licitaties vergezeld gaan van stoffelijke blijken van waardeering, bestaande uit lauwerkransen of bloemen. Nadat de voor zitter den schenkers den dank der veree niging had betuigd, dee'-de hij nog mede. dat van het in West Indië verblijvende oud-lid, den heer H. Colpa, een notulen boek was ontvangen, terwijl de exploi- tante van „Zomerlust" mevr. L. F. Kulk— Spaanderman, het bestuur met een voor- Geslaagde propaganda-feestavond. Bovengenoemde vereeniging gaf Zaterdag In de groote Stadsgehoorzaal een propa ganda-feestavond, waarvoor de beiang- stelling de zaal was voor driekwart ge vuld! blijkens de woorden van den voor zitter, den heer D. Vijlbrief in zijn openings rede beneden de verwachtingen bleef. Bij een vereeniging met een zoo groot ledental, aldus spr., had de zaal geheel gevuld moe ten zijn. temeer daar het al weer 5 jaar ge leden is, dat de vereeniging een dergelijken avond organiseerde. In dit verband wees spr. op het groote belang, dat een speeltuin voor de jeugd heeft en op de moeilijke taak, welke het bezit van zoo'n .tuin voor het bestuur, de leidsters en leiders met zich brengt. Immers het gaat er niet alleen om onv dagelijks 600- a 650 kinderen bezig te houden, doch het voornaamste is hen behulpzaam te zijn bij de vorming van hun karakter. Spr. deed een beroep op allen om dat werk te steu- nen, als het eenigszins kan, door zich op te J^ amer had veirast geven als lid. Spr. eindigde met woorden Hierna het was intusschen over ne- van dank aan de leidsters van het hand- j |£"eP. vfT Verwaste werkclubje, aan de schenkers der honder- I' Hit „i'iY mhfder den prijzen voor de tombola en aan de ÈSfesSf moest niet Opvoering van: In die goede, nieuwe tijd" In de groote Stadsgehoorzaal gaf het St. Pancras-cohort van de Kruisvaart zijn jaarüjksche uitvoering. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Kapelaan Lan- desbergen opende den avond met een kxt woord. Spr. schetste de noodzaak van een goed georganiseerde R.K. Jeugdbeweging, juist in dezen tijd, temeer waar wij in an dere landen kunnen constateeren, waartoe een bepaalde beweging in staat is en van welken invloed zij kan zijn op de geloofs- toestanden aldaar. Hierna brachten de Kruisvaarders het eerste bedrijf van een in vlot tempo ge speeld spel over het voetlicht, getiteld: ,,In die goede nieuwe tijd". In dit eerste be- diijf vat een van de jongens het plan op cm de inwoners van een jubileereld oude mannenhuis een onvergetelijken dag te be zorgen door daar enkele tooneelstukjes op te voeren en eenige zangnummertje ten beste te geven. Een voorstel dat door ulie jengens met enthousiasme wordt begroet. In het tweeds bedrijf zijn we getuige van een discussie in een raadsvergadering van het Oude-Mannenhuis. Na wat heen cn weer gepraat wordt dan besloten de jon- I gens te laten optreden. Dit optreden slaagt als wij hen keurig de zaal in zien mar- cheeren en met vlaggen en vendels voorop het tooneel zien opstappen, waar alle in woners van het huis reeds in afwachting staan van de dingen, d'.e gaan komen. Dat niet alleen de oudjes op het podium maar ook de aanwezigen het gebodene wis ten te waardeeren, bleek uit het gulie ap plaus, dat den uitvoerenden na elk tafreel ten dee! viel. De ..Tumblers", een aantal clowns ver toonde hierna hun dolle capriolen, wat voor de oude heeren die nog steeds als toe schouwers op het tooneel zaten opgesteld, aanleiding was om het ook eens te pro- beeren. Onbedaarlijk is er om de wanho- pice gvmnastisce pogingen van de oudjes gelachen! Vanwege het late uur werd van het gebruikelijke kampvuur, anders altijd de klap op de vuurpijl, afgezien. Rest r.og een verloting in de pauze te vermelder. De St. Pancras-kruisvaart kan weer te rugzien op een in alle opzichten geslaagde uitvoering. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. turnclub „Excelsior" en het dubbelmannen- kwartet „Inter Nos", die geheel belangloos 1 ÏS dooreengenomen vlug ge- aan dezen avond hun medewerking wilden n? £u»e t»ï SSm ïm verleenen "e bpvoermg niet ten goede kwam. Een Nadat The blue rhvthm hovs" nnrter lel 1 a'hdere handicap waren de afmetingen van ding van'jGek Smith 'eenfge^oolUke num- f* tooneel en waar verschuiende scenes mers ten beste hadden gegeven, zong het n ee nachtcafé speelden, waar o.m. een dan 24 maal van tooneel verwisseld worden mannenkoor „Inter Nos" onder leiding van den heer D. Kok op zeer verdienstelijke wijze een drietal liederen, die een aandach tig gehoor en een welverdiend applaus ge noten. De turnclub „Excelsior" onder leiding van den heer de l'Ecluse bracht vervolgens eenige gymnastische standen, vrije orde oefeningen op de plaats der junior- en brugoefeningen van de senior-leden, waar bij meermalen uitstekend werk te zien werd gegeven. In het verdere verloop van den avond kwamen zoowel „Inter Nos'" als „Excelsior' nogmaals op het podium en ook nu weer oogstten beide vereenigingen veel bijval Zeer veel succes verwierf ook de kinder- tooneelclub „O.K.", die in vlot tempo het vroolljk spel in 5 bedrijven van Marie W. Vos ..De Wonderfiedel" opvoerde en Zulks m'edewerking""van"Hof"enk's""Melody *4 nnp nr* san nii-ioo Hiö /4<-> inefrnntanre. i1 groep dansgirls optrad, deed dit gebrek Ontn ruimte zich maar al te zeer gevoelen. Niettegenstaande dit. alles hebben dg aan wezigen zich toch kostelijk kunnen amu seeren. Vooral de reeds genoemde scènes in het café sloegen in. Zij waren dan ook vol afwisseling en vroolijkheid: dans, zang muziek en voordracht, volgden elkaa; in een snel tempo op. Tenslotte was er nog de geschiedenis, waal-om het geheel draaide en waarvan, zooals reeds gezegd, het verband door de oneindige onderbrekingen, wel eens zoek r&sktc Het eigenlijke tooneelspel was goed te noemen, zij het dan. dat voor enkele spe lers wat meer routine niet ongewenscht zou zijn. De uitvoering werd besloten met een bal onder leiding van den heer Ant. de Groot, Vergadering der afd. Leiden en Omstr. Bovengenoemde afdeeling vergaderde in 't gebouw „Rehoboth''. Na een kort ope ningswoord passeerden de notulen en in gekomen stukken den voorzittershamer, nadat bij enkele zaken geruimen tijd van gedachten was gewisseld. Ook waar perso neelszaken aan de orde kwamen, toonden de leden hun warme belangstelling. Het verschenen jaarverslag van den Bond over 1936 werd met algemeens stemmen goedge keurd. Als afgevaardigden naar de alge- meene vergadering te Utrecht werden ge kozen de heeren Albers en Punselie, be nevens twee plaatsvervangers. Wegens af treden van den penningmeester, werd m diens plaats gekozen de heer L. J. iStra- ien en als lid der dienstcommissie voor de inspectie Alphen a. d. Rijn. de heer de Koning. Na de pauze werden behandeld C voorstellen voor de e.k. algemeene verga dering, waarbij de afdeeling in de meeste gevallen zich aansloot bij het prae-advies van het Bondsbestuur. Overigens kregen de afgevaardigden vrij mandaat, terwijl over de nagekomen voorstellen een bepaald standpunt werd ingenomen. Amendemen ten werden niet ingediend. Bij de gebrui kelijke rondvraag werd van gedachten ge wisseld over diensttijden en circuleering bondsmissieves. Hierna volgde sluiting. DE ALGEMEENE TOESTAND Conferentie. Nieuwe reizen zijn op het program gesteld: De Poolsche minister Beek komt 22 dezer te Boekarest. Hij blijft drie dagen om dan vermoedeijk door te gaan naar Rome, waar hij in ieder geval in Mei wordt verwacht. De Italiaansche minister Clano vliegt begin Juni naar Tirana, in Albanië. De vroegere Britsche minister en oud leider van Labour Lansbury vertoeft in Berlijn, waar de Führer hem vandaag zal ontvangen. In de Dultsche pers wordt Intusschen ge protesteerd tegen de geruchten, dat Dultschland toenadering zou zoeken tot sovjet-Rusland. Volgens de Petit Parisien zal de zitting van 6 Mei der Ontwapeningsconferentie vermoedelijk worden uitgesteld tot einde Mei, wanneer de Volkenbond toch in bij zondere zitting bijeenkomt. De Belgische premier heeft in overleg met Engeland en Frankrijk den vroegeren adviseur der Nationale Bank van Oosten rijk, Maurice Frère, belast met de voorbe reidende werkzaamheden, welke voor het onderzoek inzake de opheffing der tolmu ren noodig zijn. Frère heeft zich einde der vorige week al naar Londen begeven, waar hij van ge dachten gewisseld heeft met den eersten econcmlschen adviseur der Britsche regee ring sir Frederick Lelth Ross, alsmede met vertegenwoordigers van de ministers van buitenlandsche zaken, financiën en handel. Fiére zal vandaag te Parijs zijn, cn zijn enquête vervolgens ook in andere landen voortzetten FRANKRIJK deed op een wijze, die de instructeurs- I-tricesi tot groote eer strekte. En tot besluit van het gevarieerde pro gramma bracht de tooneeiclub „Vicus Orientis" nog het bekende blijspel „Arme Rijken" van Nono over het voetlicht, dat een goede vertolking genoot. De tombola leverde tenslotte voor menig een een aardige verrassing op, terwijl de prettig verloopen avond in een bal onder leiding van den heer H. J. Visser ziin ge bruikelijk einde vond. OVERIESELSCH-GELDERSCHE VEREEN. Tweede lustrum. Makers, die zich ook tijdens het tooneel spel niet onbetuigd lieten. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Jaarvergadering van de Staten Centrale Leiden. De Staten Centrale Leiden van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" hield Zaterdag in een der zalen van den Burcht alhier haar jaarüjksche algemeene vergadering. Deze vergadering werd gepresideerd door den heer ir. H. H. Dresselhuys te Wasse naar, die in den loop van 1936. de functie van voorzitter van den heer W. A. N. Mole- Iedere vereeniging heeft zoo zijn hoogtij dagen: de Overleselsch-Geldersche Vereen. naar tc wassenaar heeft overgenomen, voor Lelden en omstreken viert thans fees, 0peraag met een inleidend woord, Zij herdenkt haar tweede lustrum en zij bracht de secretaris van den Centrale, de kan dit doen. ai zijn ook hier stormen over heer H H Harmsen aihler vervolgens het 't hoofd gegaan, in opgewektheid en olijd- jaai-versla-» uit. I 4 l-\ «I /In iiihilorocco 13 schap. Gistermiddag hield de jubilaresse een receptie in den foyer van den Burchf en velen hebber daar het bestuur hun op wachting gemaakt om te feliciteeren met den bereikten vereenigings-mijlpaal. Naast vele leden en donateurs zagen wij daar de besturen der bevriende provinciale vereenigingen de Groningers de Friezen er; de Zeeuwen benevens afgevaardigden van de zustervereeniging uit den Haag Na tuurlijk kwamen zij niet met leegc han den: prachtige bloemstukken kwamen de vriendschap bevestigen. Voorts had nog een kleine sympathieke huldiging plaats: met de vereeniging Ju bileerde ook de penningmeesteressc, rr.evr. H. J. RidderinkhoffNieuwenhuis. die 10 jaar lang de financiën heeft bestuurd. Met enkele hartelijke woorden werd haar na mens leden en donateurs als herinnering en uit dankbaarheid een ring overhandigd. Na afloop der receptie was er nog gele genheid voor een dansje. Zaterdag a.s. volgt een groote feestavond! Uit dat verslag blijkt, dat aan het einde van het jaar bij de Centrale waren aange sloten zes afdeelingen, waarvan het leden tal in den loop van het jaar iets is terug- geloopen, wat in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan een ingevoerde nieuwe contributieregeling. Het jaarverslag, evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B. Moolenburgh te Oegstgeest werden goedgekeurd. De aftredende leden van het bestuur de heeren P. Elfrlng te Hillegom en mr. A. N. Molenaar te Wassenaar werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer mr. A. J. Romijn tot burgemeester van Winschoten, werd ge kozen de heer J. Heringa alhier. Nadat uitvoerige besprekingen waren ge houden over de wijze, waarop de propagan da voor de a.s. Kamerverkiezingen in de Centrale zal worden gevoerd, werd de ver gadering met een toepasselijk woord door den voorzitter gesloten. NOG SLECHTS 4 DAGEN (MARY OF SCOTLAND) met KATHARINE HEPBURN en FREDRIC MARCH. Een overweldigende film. LIDO is toch HET Theater Bespreek Uw plaatsen - Telcf. no. 1440. 6805a (Ingez. Med.) Een ingesteld onderzoek naar de loo- nen in broodbakkerijen heeft uitgewezen, dat geoefende arbeiders in October 1936 hier ter stede 58 cent per uur verdienden tegen 60 cent in dezelfde maand van 1935. Het gemiddeld weekinkomen daalde van f. 28.29 tot f. 27.10. De heer André B. Timmerman alhier behaalde het diploma heerenkapper, uitge reikt door de Haagsche Vakschool voor Kap pers (4-jarige cursus). In de Sted. Werkinrichting waren op genomen van 1217 April 1.1. Maandag 12 April Dinsdag 13 April Woensdag 14 April Donderdag 15 April Vrijdag 16 April Zaterdag 17 April 12 April 54 volw. personen 55 vclw. personen 55 volw. personen 55 volw. personen 56 volw. personen 55 volw. personen 54 volw. personen. Bij ministerieele beschikking is de gel delijke vergoeding voor niet verstrekte fourage gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Juli 1937 voor Lelden vastge steld op 85 cent per rantsoen. ENORME K*EGTUIGEN. Naar gisteren werd onthuld, ziin op het oogenbllk bij de Boelng-vliegtuigenfabrlek te Seattle (V. St.) in schero bewaakte hangars zes machtige vliegtuigen in aan bouw. welke 72 passagiers kunnen bevatten, ware .titanen van de lucht", welke be stemd zijn voor een geregelden dienst over den Atlantischen Oceaan. Staking in het amusementsbedrijf. In de vergadering van het partijbestuur van d? SFI.O. (de socialisten) heeft mi nister-president. Leon B'.um in het kort het werk van de regeering sedert de laatste bestuursvergadering uiteengèzet. Hij ver klaarde de „pauze" en zcide. dat de partij moet begrijpen, dat het land tijd noodig heeft om uit te rusten Verder toonde hii aan, dat de rezeerine op financieel gebied •niet voorde ge'dmacht was geweken Vervolgens bracht hij de gebeurtenissen te Clichy in herinnering. De regeering heeft na de onlusten overwogen om af te treden, doch aangezien zij werd gesteund niet alleen door de socialisten doch ook door de radica'en qn de vakverenigingen, besloot - sii-aan—de regeert»?'- te- bliiven. Blum voegde hieraan toe: „wij willen geen staatsgreep om aan de macht te blijven, wij willen wettig regeeren, het economisch leven van het land her stellen en den vrede minder gevaar doen loopen". Blum zeids verder nog: „wü regeeren een land en we kunnen de belangen van geen van de klassen van dit land verwaarloozen. We moeten het land gezond maken en als we hierin slagen zullen zij de eersten zijn om de vruchten hiervan te plukken; men moet ons onze taak echter niet te moeilijk maken en het mag niet bestaan, dat in onze eigen partij sommigen zich verheugen over de moeilijkheden, waarvoor de regee ring staat". De minister-president besloot met een dringend beroep op de discipline en een heid in de partij. Verscheidene sprekers, zooals Bracke en Grumbach verweten vervolgens den leider van de uiterst linkerzijde Marceau Pivert, het fascisme in de kaart te. spelen, in plaats van het socialisme te helpen. Tenslotte nam het partijbestuur een motie aan, waarin het vertrouwen in de regeering werd uitgesproken. Nie mand zal uit de partij gestoten wor den, doch de revolutionaire linkerzijde zal worden ontbonden, voor zoover zij als organisatie naar buiten kwam en het bestuur vraagt de kameraden zich aan deze beslissing te onderwerpen; zoo niet, dan zullen in de volgende bestuursvergadering de noodige beslui ten worden genomen. Pivert verklaarde zich aan dit besluit van het partijbestuur te onderwerpen. Bovendien nam het partijbestuur een motie aan, waarin bepaald wordt, dat de unificatie-commissie de eenige instantie is. welke kan onderhandelen over het samen gaan van socialisten en communisten Z> Gisteren heeft de bond van werknemers in het amusementsbedrijf te Parijs onver wachts een staking afgekondigd. Dit parool is voor de bioscopen vrijwel geheel opge volgd. de opera en Comédle franqalse ble ven nog open. De regeering heeft zich bereid verklaard te bemiddelen en heeft daarmede een aan vang gemaakt. Enkel® bioscopen, waar overeenstemming werd bereikt, heropenden gisteravond. Incidenten deden zich niet voor. Bij de gisteren te Cannes gehouden ver kiezingen voor den gemeenteraad is het Volksfront in de minderheid gebleven. Bij een politieke discussie in een koffie huis werd een communist ernstig door een revolverschot gewond. ENGELAND De stakingen. De sympathiestaking aan de Clyde be hoort tot het verleden, maar de 12.000 na geljongens blijven in staking. De stemming in de steenkoolmijnen 6chijnt een meerderheid voor staking te zullen opleveren. HONGARIJE Minister-president Daranyi heeft te Szegedin een redevoering uitgesproken, waarin hij heeft verklaard, dat „Hon garije geen behoefte heeft aan een dic tatuur cn nog minder aan dictators, om dat het zijn problemen binden het ka der van zijn grondwet kan oplossen en het een leider bezit: de rijksbestuur, der." Daranyi. Ten aanzien van het Joodsche vraag stuk zelde Daranyi: zelfs indien de Israë lieten niet zouden bestaan, zouden er in Hongarije toch moeilijkheden zijn, daar het land verminkt is, van nature op den landbouw is aangewezen en niet over vol doende kapitaal beschikt. De Joodsche kwestie berust niette min niet op het ras, doch draagt een economisch karakter. De Joodsche be volking speelt in het economisch leven des lands een rol, welke niet in ver houding staat tot haar getal. Daarom moet de immigratie van uit het Oosten komende Joden worden stopgezet en moeten degenen, die in het land geves tigd zijn er toe gebracht worden vrijer deel te nemen aan het nationale leven; niet door betoogingen of kloppartijen kan men deze kwestie regelen. Ten slotte zeide Daranyi in het alge meen bereid te zijn tot samenwerking op politiek terrein met de verschillende par tijen. doch de orde tegen de onruststokers te zullen handhaven. Daranyi zeide ten aanzien van de bui tenlandsche politiek, dat Hongarije voort wenscht te gaan met het dienen der wer kelijke belangen van den vrede. Het blijft onvergankelijk trouw aan zijn vrienden. De samenwerking der staten-ondertee- kenaars van de protocollen van Rome is de beste waarborg voor de vreedzame evolu tie van Midden-Europa, maar Hongarije is bereid den weg te bereiden voor eveneens correcte betrekkingen met de staten, van welke het nog door geschillen gescheiden wordt en het is zijn verlangen door over eenkomsten met deze staten hangende vraagstukken te regelen, mits deze staten het bewijs geven eveneens van goeden wil te zijn en de natuurlijke eischen van Hon garije ook behoorlijk door de andere partij worden erkend. Hongarije bezit onbetwistbaar hetzelfde recht op nationale veiligheid als iedere andere souvereine staat. De tegenwoordige toestand is onhoudbaar. Hij laat de vitale belangen der natie bloot staan aan ge- VaDaarom is ons land slechts geneigd voor stellen te bestudeeren, welke de samen werking beoogen tusschen de Donau-sta- ten op de basis van volkomen rechtsge lijkheid. Wij moeten ook vastberaden aan dringen op een doeltreffende bescherming der Hongaarsche minderheden. Zonder be vredigende regeling dezer kwesties zal geen enkele normale betrekking tusschen Hongarije en de Kleine Entente tot stand kunnen worden gebracht. LUXEMBURG. Internationaal congres. Heden en volgende dagen zal te Luxem burg het jaarüjksche congres worden ge- 1 houden van de internationale entente van de radicale, liberale en democratische par tijen. Het congres is vanochtend geopend door den Franschen minister van handel, Paul Bastid. Het congres wordt bijgewoond door ver tegenwoordigers uit Nederland. België, En geland, Denemarken, Frankrijk en Luxem burg. POLEN Stakingen en arrestaties. 1500 arbeiders van de mijn „President Moscick" in Opper-Silezlë zijn in staking gegaan. Zij hebben de mijn bezet. Zij eischen een loonsverhooging van 10 tot 15 procent en dreigen in voedselstaklng te gaan. De staking In de papierfabriek van Mys- kow heeft de bladen te Warschau gedwon gen het aantal pagina's per editie te ver minderen. De staking in de textielindustrie van Biaiostock duurt reeds van 12 April af. Zij omvat thans bijna alle ondernemingen met ongeveer 7000 arbeiders. Voorts meldt men nieuwe arrestaties van leden van de boerenpartij van Witos (do oppositloneele volkspartij), alsmede van de socialistische partij, vooral te Plock en Krakau. In Krakau werd een betooging van de. partij van Witos uiteengeslagen. Eén per soon werd gedood. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2