ltsie Jaargang STADSNIEUWS MAANDAG f9 APRIL 1937 No. 23638 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. M. DAVID. van Eek 70 jaar. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cts.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden •{- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Zijn benoeming tot hoogleeraar binnenkort te wachten. ADRES AAN DEN RAAD. Mr. D. A. van Eek, aanvoerder van de socialistische raadsfractie, gedurende vele tientallen jaren de meest vooraanstaande figuur in de rijen der moderne arbeiders beweging hier ter stede en langen tijd voorzitter van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P., herdacht gisteren zijn 70sten ge boortedag. Met de hem eigen bescheidenheid heeft de jubilaris zich aan alle huldebetoon ont trokken door zich met zijn echtgenoote buiten de stad te begeven, doch wij weten ons de tolk van talloos velen in onze stad, wanneer wij mr. van Eek van ganscher harte feliciteeren bij het bereiken van dezen mijlpaal in zijn leven en daaraan den wensch toevoegen, dat zijn geestelijke en lichamelijke werkkracht nog vele jaren dezelfde mogen blijven. Moge het hem gegeven worden zijn krachten nog menig jaar in dienst te stel len van de sociaal-democratie, waaraan hij zijn geheele leven heeft gewijd en waarvan hij ook door zijn politieke tegen standers persoonlijke kent hij niet! als een levend sieraad wordt beschouwd. GOUDEN AMBTSJUBILEUM DS. C. HARTWIGSEN. Een intieme huldiging. Ds. C. Hartwigsen. de nestor der Ned. Herv. predikanten te dezer stede, vierde Zaterdag zijn gouden ambtsjubileum. In verband met zijn gezondhedstoestand heeft ds. Hartwigsen, die met ingang van 1 Mei as. eervol emeritaat heeft verkregen, afgezien van een officieele huldiging. Dit neemt echter niet weg. dat Zaterdagmor gen een deputatie uit den kerkeraad, de kerkvoogdij, notabelen en wijk-college zich aan zijn ambtswoning vervoegde om hem in intiemen kring te huldigen en een ge schenk aan te bieden. Dr W. Th Boissevain. voorzitter van den kerkeraad. heeft hem hierbij toegesoroken en de gelukwenschen aangeboden. Met een enkel woord stelde spr. nog in het licht, dat de wijsheid van den ouderdom in ds. Hart wigsen steeds een waardig vertegenwoor diger heeit gevonden. Als blijvend aandenken overhandigde sor. hem een in leer gebonden album, waarin zich een collectie foto's bevond van kerkgebouwen van vorige standplaatsen van ds. Hartwigsen en ook van de Leidsche kerken. Namens de plaatselijke collega's woonde d;. M J. Punselie deze huldiging, welke een strikt intiem karakter droeg. bij. Vele bloemstukken sierden de woning van den iubilaris, die ook talrijke schriftellike gelukwenschen mocht ontvangen. A.s. Zondagavond hoopt ds. Hartwigsen hi de Pieterskerk een gedachtenisrede, welke tevens als afscheidspredikatie is be doeld. uit te spreken. Van den Verhuurdersbond. Dcor den Verhuurdersbond voor Leider en Omstreken werd het volgende reques. aan den Raad gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van het voorstel van Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente, speciaal om het beginselbesluit van 21 Maart 1932 in zake den bouw van een aan tal arbeiderswoningen met Rijksvoorschot in te trekken voorzooveel betreft de door de vereenigingen „Ons Belang" en „De Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen woningen; dat zij met evenveel, belangstelling heb ben kennis genomen van de gepubliceerde adressen aan Uwen Raad, uitgegaan van de Woningbouwvereeniging „Ons Belang" en de Federatie van te Leiden gevestigde Woningbouwverenigingen dat ondergeteekenden er prijs op stellen te verklaren, dat zij het standpunt van de meerderheid van het College van Burge meester en Wethouders en de motiveering van het voorstel volkomen onderschrijven; dat de Verhuurdersbond ongeveer 700 leden telt, met ongeveer 7000 woningen en ondergeteekenden dus bevoegd zijn te be- oordeelen, hoe het met de woningmarkt gesteld is; dat zij op grond daarvan kunnen verkla ren, dat zij het met de meerderheid van het College van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Fabricage eens zijn, dat er voldoende woningen zijn, zonder dat nieuwbouw noodzakelijk is en dat er vol doende woningen te Leiden leeg staan; dat er onder andere in de gemeentewo ningen sedert geruimen tijd ongeveer 35 goede bovenwoningen leeg staan; dat er immers ook bij verschillende wo- ningbouwvereenigingen huizen leeg staan; dat de Woningbouwvereeniging „Ons Be lang" wel is waar verklaart, dat er 270 leden op een voor hen geschikte woning wachten, doch ondergeteekenden meenen. dat er in de woningen van de verschillende woning- bouwvereenigingen ambtenaren en particu lieren wonen, die gezien hun inkomen, in staat zijn een huis te huren van particulie ren, zelfs met hoogere huren dan die van de woningbouwvereenigingen zijn; dat. wanneer dat zou geschieden, in de complexen der woningbouwvereenigingen plaats zou komen voor arbeiders, die de hoogere huren van particuliere woningen niet kunnen besteden; dat het aanbod van woningen te Leiden dus nog de vraag naar woningen belang rijk overtreft en er dus aan een verhooging van de vraag door verbetering van den eco- nomischen toestand nog geruimen tijd weerstand kan geboden worden; dat ondergeteekenden er ook op willen wijzen, dat er binnenkort nog 101 wonin gen van Werkmanswoningen gereed komen, die het aanbod van woningen zullen ver- hoogen en de vraag verminderen; dat, gezien de gegevens van B. en W. er voor een hernieuwde telling geen aanlei ding is; dat ondergeteekenden dus gaarne het voorstel van Burgemeester en Wethouders steunen; Redenen waarom zij Uwen Raad ernstig in overweging geven de genoemde voorstel len van Burgemeester en Wethouders aan te nemen. Zooals wij destijds hebben gemeld, is ver schenen het Kon. Besluit van 6 Maart 1937 Staatsblad No. 1360, tot aanwijzing krach tens art. 170 van de Hooger Onderwijswet van de stichting van oud-semitische, hel lenistische en Joodsche rechtsgeschiedenis om een bijzonderen leerstoel te vestigen in Babylonische, Assyrische, Israëlietische en Hellenistische rechtsgeschiedenis aan de Leidsche Universiteit. Naar aanleiding van dit Kon. Besluit is binnenkort de benoeming te verwach ten van dr. M. David, thans privaat docent in de Oostersche rechtsgeschie denis en Grieksch-Egyptische papyrolo gie tot bijzonder hoogleeraar in Baby- Ionische, Assyrische, Israëlietische en Hellenistische rechtsgescheiedenis aan de Leidsche Universiteit. NIEUW RAADSLID. VEREEN. GRONINGEN VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. VIERING VERJAARDAG VAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Alle kinderen der openbare scholen hebben 's middags vrijaf. In verband o.m. met het feit, dat de Nationale Contact-Commissie ook voor de Jeugd een viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana voorbereidt, heeft, op verzoek van de Contact-Commissie, de Burgemeester besloten de kinderen van de openbare scholen voor gewoon-, uitgebreid- en buitengewoon lager onderwijs op 30 April des namiddags vrijaf te geven. De Contact-Commissie hoopt en ver wacht, dat de besturen van de niet-open- oare scholen zich bij deze beslissing zullen willen aansluiten. GOEDKOOPE AVONDRETOURS. Van de goedkoope avondretours is gister- ij™nd den eersten dag. dat deze door de Ned, Spoorwegen werden uitgegeven een sebruik gemaakt. Mi v 's he' 'ast'6 V0OT het reizend pu bliek, dat deze goedkoope avondretours niet op de z.g. brUg 0p bet station alhier ver krijgbaar zijn. daar de automaten om zes ;rr. r'-m' voor de uitgifte van plaatsbewijzen gesloten worden. Een goed-geslaagd slot. De Leidsche Groningers hebben Zater dagavond in den Burcht het program voor dezen winter besloten met een avond, waar van met recht mag gelden: eind goed. ai goed. Het was een prachtig slot! Mevr. C. Mellesv. d. Meulen, uit Rotterdam, be kend schrijfster van Groningsche tooneel- werk, kwam voordragen in proza, poëzie en zang. in ernst en in luim en heeft in aan tal goed opgekomen leden kostelijk bezig gehouden. Haar voordracht is voorbeeldig en sleept mede, zoodat het contact met 't aandachtig luisterend gehoor van stonde aan werd gelegd om den ganschen avond niet meer verloren te gaan. Mevr. Melies wisselde eigen werk af met dat van be kende Groningsche groot-meesters en zij had een verdiend daverend succes. Toen de voorzitter, de heer H. A. Vriend, na afloop haar in warme woorden huldigde voor het gepresteerde alles uit het hoofd woor den, die vergezeld gingen van een bou quet, was hij ongetwijfeld aller tolk. Har telijk en warm knalde telkens 't applaus. Velen bleven tenslotte nog wat gezellig bij elkaar of maakten een dansje. L.C.P.V. „DE TREKKER". De installatie-bijeenkomst. Een stampvolle zaal. een gezellige stem ming. wat kan een jonge vereeniging meer wenschen? 't Was ook geen wonder deze groote be langstelling en vroollike sfeer; een instal latie van een padvindersvereeniging komt niet dagelijks voor. De padvindersgroep „De Trekker" heeft reeds verschillende vormen, verschillende namen en vele splitsingen beleefd. „De Trekker" is de eerste Leidsche Orga nisatie. die zich aangesloten heeft bij de Padvindersvereeniging „Nederland": een organisatie, die momenteel tracht door samenwerking met de Nederlandsche Pad vindersvereeniging met een proeftijd van drie jaar, wederom te komen tot één groote padvindersorganisatie in Nederland. Allereerst werd doorgelezen de padvin- derswet. waarna het „Hoort zegt het voort" door de jongens werd gezongen. De heer Luynenburg, districts-commissaris sprak ziin vreugde uit. dat hli in deze stad aan wezig mocht zijn, om de installatie van deze afdeeling te verrichten. De kennisma king met de troeD had het hoofdkwartier reeds de verzekering gegeven, dat hieruit een aangename samenwerking zou volgen. Voor „De Trekker" zelf was deze aanslui ting de oplossing; want nu heeft ook deze vereeniging een groote organisatie achter zich. die met het ouderbestuur zal waken over deze afdeeling. Vervolgens werden door den districts commissaris met eenige hartelijke woorden de volmachten ter hand gesteld aan de leiders en leidsters De voorzitter van het ouderbestuur wenschte daarna de verken ners en welpen geluk met deze daad en sprak den wensch uit, dat de jongens in alle omstandigheden zullen toonen goede padvinders te zijn. Daarna was de pauze aangebroken, welke gevuld werd met verschillende spelen, waarvan de opbrengst zal dienen voor het inrichten van het nieuwe troephuis en zoo noodig voor een bijdrage om het deelnemen van de jongens aan de Jamboree mogelijk te maken Vervolgens was het woord aan de jongens zelf. die door voordrachten, zang en een kampvuur de belangstellenden aangenaam wisten bezig te houden. Ten laatste klonk uit al deze kelen het Volkslied. De voorzitter dankte allen voor hun be- belangstelling, de medewerkenden voor hun arbeid en wist nu reeds te vertel'en van een belangrijke uitbreiding van de verken ners en welpen; een mededeeling welke het succes van dezen avond volkomen bewees. DE OECUMENISCHE GEDACHTE IN DEZEN TIJD. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op de Haarlemmerstraat de 71-jarige weduwe S.P.. wonende in het Koningshof alhier, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, waardoor zij een lichte hersen schudding bekwam en door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Later in den avond kon zij naar haar huis worden vervoerd. De commissaris van politie verzoekt hen, die van deze aanrijding getuige waren, zich te willen vervoegen aan het politiebureau, afdeeling recherche. Bijeenkomst van Vrijzinnige Kerkgenootschappen. In het dichtbezette kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente vond gisteravond een federatieve dienst der Vrijzinnige kerk genootschappen plaats. Met de eenheidsgedachte der Christe lijke Kerken als achtergrond, was het on derwerp voor dezen dienst: „De oecumeni sche gedachte in dezen tijd". Ds. F. ten Cate, Doopsgezind predikant te dezer stede, heette bij den aanvang van dien dienst allen hartelijk welkom. Spr. schetste het als een voorrecht, dat hier leden van verscheidene kerkgenootschap pen samenkomen, zich gedragen wetende in de eenheid des geloofs. Er is verschil tusschen ons in traditie, geschiedenis en geestelijke geaardheid, maar daarentegen is het heerlijk te weten, dat het ons niet om ons zelf te doen is. maar alleen om den éénen God, in Wiens dienst wij ons willen stellen. Nadat vervolgens in gemeenschappelijk gezang de eenheid des geloofs was uitge drukt en ds. Ten Cate in gebed was voor gegaan, las ds. Makkink, Luthersch predi kant alhier. 1 Cor. 12 en 1 Cor. 13 1, Ds. Mispelblom Beyer. Remonstrantsch predikant in deze gemeente, deed daarna ivoorlezing van de boodschap van Stock holm, waarin o.m. de oecumenische ge dachte is uitgedrukt en opgeroepen wordt tot een betere sociale orde. Prof. Van Holk sprak vervolgens een rede De heer P. van der Tas. De heer P. van der Tas (a.r.), die'heden middag werd geïnstalleerd als lid van den Leidschen gemeenteraad als opvolger van den heer A. J. Schoneveld. uit, waarbij hij uitging van de woorden van den aposel Paulus in Efezen 4: „Eén Heer, één geloof, één doop". Bij de ontvou wing van dit tekstwoord zette spr. uiteen, dat Paulus hiermede de eenheid van de Christenheid heeft samengevat. Verder wees hij er op, dat het Christendom in de moderne wereld tot een leidende gods dienst is geworden, maar helaas met een smartelijke verdeeldheid. Spr. noemde de drie aspecten, welke van de oecumenische gedachte uitgaan, t.w. de practische geest, de mystieke kant en ten slotte het vrijzinnig aspect. Spr. beëindigde zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat God het aan ons waar moge maken, da wij met den apostel Paulus kunnen uitspreken: één Heer, één gelooi en één doop. AI zijn er uiterlijke verschillen, toch zijn wij één in den Geest en behooren wij bijeen in God en Christus. Een dameskoor o.l.v. van mevrouw Van Leeuwen bracht eenige motetten van Men delssohn op gevoelvolle wijze ten gehoore. Piano en orgel begeleidden den zang. Ds. Boersema, predikant der Vrijz. Her vormden. sprak hierna nog een korte rede uit aan de hand van Efez. 4:6: „Eén God en Vader. Die daar is boven allen en door allen en in U allen". In het begin van zijn toespraak herin nerde spr. aan het ontstaan van de oecu menische beweging, hetgeen hij een keer punt noemde in de geschiedenis der ker ken. Het zal nu niet meer zijn een strijd van de kerken tegen elkander, maar met elkander voor Jezus Christus. Spr. gelooft, dat de oecumenische beweging toekomst heeft, omdat zij gesteund is op Gods be lofte. Dank zij deze beweging ontstaat er een nieuwe gezindheid in de menschheid en ook bezielt zij de jeugd, die zich in dienst wil stellen van de oecumenische ge dachte. Vervolgens wees spr. op de diepe ge dachte van de Christenheid, welke zich manifesteert in de woorden: God is liefde. Ds. Boersema eindigde met nogmaals met nadruk de oecumenische gedachte in het licht te stellen, waarbii hij de verwach ting uitsprak, dat eens alle godsdiensten in deze wereldbeweging samengebracht mogen zijn. Nadat het koor zich ten tweede male had laten hooren, sprak ds. Ten Cate, na een korte inleiding het „Onze Vader" uit, waarna nog gemeenschappelijk werd ge zongen. VROUW VERMIST. Sedert gisteravond wordt door de kinderen, bij wie ze inwoonde, vermist de 60-jarige Martha DerksMeijer. Omstreeks half- twaalf heeft ze heimelijk de woning in de de Wettstraat verlaten en is daar niet te ruggekeerd. Het slgnalament luidt, loopt eenigszins voorover met gebogen rug, blozend gelaat, droeg zwarte mantel en dito hoed met van voren een witte rozet, zwarte japon en zwarte kousen en schoenen. Men vreest, dat haar een ongeval is over komen. De politie doet nasporingen, doch tot dusverre tevergeefs. BINNENLAND. Bezoek van H.M. de Koningin aan Baarn en Soest. (Binnenland, 3e Blad). Het congres van de Kath. Dem. Partij. (2e Blad). De stakingen bij de scheepswerven te Amsterdam vrijwel ten einde. (Binnen land 3e Blad en Laatste Ber. Ie Blad). Dr. M. David, thans privaat-docent aan de Leidsche Universiteit wordt binnenkort benoemd tot bijzonder hoogleeraar. (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. Generaal Franco spreekt voor de radio. (2e Blad). Yvon Delbos over de Fransche buitenland- sche politiek. (2e Blad). De Hongaarsche premier over de binnen- en buitenlandsche politiek. (Buitenland le Blad). Redevoeringen van Blum, Schacht en Hess. (Buitenland, le Blad). De stakingen in Frankrijk, Engeland, Polen en de Vereenigde Staten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTK BLAD. WELPENHORDE GROEP I LEIDEN DER N. P. V. Naar de Bloembollenvclden. Gistermiddag bracht de welpenhorde van groep I op initiatief van eenige ouders een bezoek aan de bloembollenvelden. Onder leiding van Akeela Lut, geassis teerd door mevr. en den heer Hagevoet gingen de kleine rooddassers allereerst met de tram naar Lisse. In opgewekte stemming ging de vroo- lijke groep toen door de mooie bollenvel den naar Hillegom, vanwaar ze met de tram naar Sassenheim reden. Hier wachtte hun een groote verrassing. Een der ouders onthaalde ze hier n.l. op thee met diverse tractaties. Met bloemen en kransen bereikte het vroolijke gezelschap half zeven weer do Sleutelstad. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. BOSKOOP IN LEIDEN. Teneinde ook in onze stad de aandacht te vestigen op en belangstelling te wekken voor de groote bloemententoonstelling, welke a.s. Woensdag te Boskoop wordt ge opend, heeft de firma Peek en Cloppen- burg een deei van haar etalageruimte aan de Breestraat afgestaan, waarna deze in een bloemhof is herschapen. Onnoodig te zeggen, dat hetgeen hier is saamgebracht (hoé smaakvol het overigens is gearrangeerd) slechts een zeer beschei den voorproefje is van het blijde bloemen- festijn. dat de Boskoopsche kweekers in eigen onigevyjg hebben bereid. De hedendaagschc toepassing van electriciteit aan boord van schepen. Voor de leden van bovengenoemde ver eeniging hield Zaterdagavond prof. ir. E. J. F. Thierens in hët Kamerlingh Onnes La boratorium een lezing over de hedendaag- sche toepassing van electriciteit aan boord van schepen. De voorzitter opende deze avond met een hartelijk woord van welkom tot de aan wezigen en voornamelijk tot den spreker. Deze behandelde achtereenvolgens de speciale voordeelen moeilijkheden aan het gebruik van electriciteit op schepen ver bonden, de geschiedkundige ontwikkeling van deze toepassing, het probleem van stroomsoort en spanning en hoe dit in den loop der tijden opgelost en nog aan verandering onderhevig is, invoering van draaistroom voor bijzondere doeleinden aan boord van groote passagiersschepen en voor de voortstuwing van oorlogsschepen en sommige maiistoomschepen, dynamo's (generatoren) en motoren aan boord en diverse andere toeoassingen. Speciaal werd de parallelschakeling van dynamo's en generatoren behandeld, de eischen voor de aandrijving van verschil lende werktuigen aan boord, de geleidelijke invoering na hevigen tegenstand van auto matische schakelingen, magneetschake laars enz. Ook werd besproken de evolutie in den bouw van schakel- en verdeëlbor- d- - en de aanleg van geleidingen, alsmede het systeem van leidings-installaties (ring of sternet), zooals dit bij verschillende scheepstypen zich heeft ontwikkeld. De voor- en nadeelen van enkel- of dub- belpolige leidingsinstailaties werden nage gaan en nog iets gezegd over electrische voortstuwing en toekomstmogelijkheden. Aan de hand van talrijke lantaarnplaat jes werd een en ander verduidelijkt. De voorzitter dankte den spreker voor dezen zeer interessanten en leerzamen avond en herinnerde tevens aan de eerst volgende lezing, te houden door dr. C. A. Croiamelin, op 8 Mei a.s.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1