Kath. Dem. Partij in congres bijeen 78sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 April 1937 Vierde Blad Ne. 23(38 gemengd nieuws AKKERTJES (Ufa* Nederlandsch Verbond van Katholieke Werkers opgericht Bevestiging en intrede van Ds» G. Ph. Scheers een zonderlinge geschiedenis. Duitschcr aangehouden, die zou hebben toegegeven agent van de Gestapo te zijn. De politie uit Tegelen heeft Vrijdagavond te Venlo een Duitscher Th. G.. aangehou den. tegen wien een klacht wegens beleedi- ging was ingediend en die tevens gezocht werd als ongewenschte vreemdeling. Het betreft hier een vrij zonderlinge ge schiedenis. De man was kort geleden in eenige communistische bladen als agent van de Gestapo gesignaleerd. In dit ver band was ook de naam van een meisje uit een grenscafé genoemd dat hem ter zijde zou staan Aan de uitvoerige mededeeling terzake was zelfs een schriftelijke verkla ring van den betrokkene gevoegd, waarin hij tegenover de communistische instanties toegaf als Gestapo-agent op te treden en waarbij hij het meisje als zün helpster noemde De man. die destijds als commu nistisch emigrant over de grens zou zün gekomen, zou langen tiid met de commu nistische beweging hier te lande nauwe relaties hebben onderhouden. Later ging hij naar Frankrijk en daarna naar Rusland. Vervolgens kwam hij weer in ons land terug vanwaar hii zich volgens ziin ver klaringen, naar Duitschland had begeven, waar hii mededeelde door de toestanden in Rusland dermate ontgoocheld te ziin, dat hii volgens zijn verklaringen, het commu nisme had afgezworen. Na acht dagen te Vierssen in arrest te hebben doorgebracht werd hii op vrije voeten gesteld, waarna hij naar Amsterdam ging. om zich te verantwoorden tegenover ziin vroegere communistische vrienden Deze waren allerminst over ziin optreden te spreken en zü zouden hem toen gedwon gen hebben de genoemde schriftelijke ver klaring af te geven over ziin optreden als agent van de Gestapo. Het meisje, dat in deze verklaring werd genoemd, had daarop een klacht wegens beleedlging tegen den man ingediend, ook tegen de organen die de verklaring hebben afgedrukt. De arrestatie is echter nog niet op dezen grond geschied, doch uitsluitend wegens iiet feit. dat hii als ongewenschte vreem deling wordt beschouwd. Er zal nu moeten worden beslist over zün uitwüzen. bovenhuis uitgebrand in den haag. Primustoestel vloog in brand. Gisterochtend omstreeks halfzeven is brand uitgebroken op de bovenverdieping van het hoekhuis Korte Koediefstraat en Fluweelen Burgwal te Den Haag. Hier woont de familie K., man. vrouw en een zoon. K. is eigenaar van het per ceel en heeft een gedeelte daarvan ver huurd. De zoon zou gisteren naar Amsterdam gaan en was daarom vroeg opgestaan. In het keukentje stak hü een z.g Primus toestel aan om water te koken. Hij pompte de vlam wat op, doch schijnt daarbij on voorzichtig met de spiritus te zün omge gaan. want op een zeker moment vloog het apparaat in brand. De jongen schrok hevig en liep naar de kamer om een jas te halen om deze over het brandende toestel te gooien. Hij kon echter nergens een jas vinden en in zijn zenuwachtigheid liep hij toen maar de straat op om in een garage in de buurt hulp te halen. Deze was echter gesloten. Toen hy weer bij de woning terugkwam, stond het keukentje al in lichter laaie. De vader en moeder waren wakker ge worden en zagen tot hun ontsteltenis, dat hun huls in brand stond. De vrouw, die reeds twee jaar ernstig ziek is, werd door haar man met veel moeite naar beneden gebracht. Daar kon men een taxi aanhouden, waarmede de zieke vrouw naar een fami lielid gebracht werd. Inmiddels was ook de brandweer gewaarschuwd. Het vuur greep steeds meer om zich heen,; niet alleen de keuken, doch ook de slaapkamer van den zoon en de slaap kamer van zün ouders stonden spoedig in lichter laaie. Enkele oogenblikken later sloegen de vlammen uit de ramen en wel dra ook uit het dak. De overige bewoners van het bovenhuis hadden intusschen ook reeds een goed heenkomen gezocht. Hoog sloegen de vlammen op en de vuur zee werd elk oogenblik feller. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, werden dadelijk vier stralen op het brandende huls gericht en na een half uur spuiten waren de vlammen zoo goed als gedoofd. Hier en daar smeulde nog wat na. doch gevaar voor uitbreiding bestond er niet meer. Het bovenhuis en de zolder zyn volko men uitgebrand Het dak is geheel ver dwenen; zelfs de binten zün weg. Er stonden drie schoorsteenen, welke alle drie door de brandweer omver zijn gehaald. Van liet huis is dan ook niet veel overgebleven. vrouw onder de tram geraakt. Slachtoffer kort na ongeluk overleden. Gisteravond, tegen middernacht, is bü de tramhalte kruising Weteringschans Nieuwe Vüzelstraat te Amsterdam een 52- Jarige vrouw, die de onvoorzichtigheid be ging van een motorwagen van lün 4 te stappen, voordat de tram tot stilstand was gekomen, gevallen en onder den bijwagen geraakt. Met vereende krachten heeft men den wagen opgetild om de vrouw te bevrij- SSc bleek dat haar borstkas was in gerukt. Het slachtoffer, dat woonachtig was m de tweede Rozendwarsstraat, is idcr.s het vervoer naar het Wilhelmina- gasthuis overleden. ARBEIDER VERDRONKEN. Toen de arbeider D„ werkzaam bü den aanleg van de nieuwe brug over den Boei- meersingel te Breda, bü het eindigen van z«n dagtaak Zaterdag zün schoenen in li van den singel wilde afspoelen uitgegleden en in de diepte ver in t?t'6tte®enslaande onmiddellük pogingen den v erlc werden gesteld den man te red- men er niet in slagen hem tijdig debit i, Soee te brengen. Toen men D. ein- rees gevonden waren de levensgeesten reeds geweken. het D d'e gehuwd was. is naar 1 "ftenhuisje Breda overgebracht. Voelt ge U rillerig en onprettig, zoo eent grieperig Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan één of twee "AKKERTJES" en tien legen een, dat Ge U 's morgens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want Nederlandsch A K K E RT J E S zijn echte Product koorts-verdrijvers I Onovertrof fen bij rheumatiek, spierpijn, spit, zenuwpijn, migraine, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont BUITENLANDSCH GEMENGD. vijf arbeiders in een mijn omgekomen. Uit Sierra Potrillo in Chili wordt ge meld, dat tengevolge van het instorten van een mijngang van de Bella Vista mijn, vüf arbeiders om het leven zijn gekomen. atheensche universiteit viert haar honderdjarig bestaan. De Atheensche universiteit heeft giste ren feestelijk herdacht, dat zij honderd jaar geleden werd opgericht. Aan de feeste lijkheden werd deelgenomen door verte genwoordigers uit vrüwel de geheele wereld. Koning George herdacht in zün rede den stichter der universiteit, koning Otto. 9964 (lngez. Med.» cafébrand te yvychen. Zaterdagavond te ruim tien uur werd brand gealarmeerd in de buurtschap Woe- zik onder Wychen. Het bekende café-res taurant ..De Nieuwe Teersdük" van den heer F. Kellendonk, stond in vlammen. De De brandweer van Wychen cn Nijmegen rukten onmiddellyk uit, doch assistentie van de laatste werd niet noodig geacht. Daar het water over 200 meter moest worden opgepompt, duurde het geruimen Lijd. voordat de Wychensche brandweer een aanvang kon maken met de bestrijding van het vuur. Dit had het achterhuis toen bü- na geheel verteerd en de vlammen lekten langs een dunnen brandmuur reeds door naar het voorhuis, waarvan de bovenver dieping weldra in lichter laaie stond. Eerst tegen middernacht was men het vuur meester. Toen bleek, dat het achter huis. de schuur en de bovenverdieping van liet café bijna geheel door de vlammen wa ren verwoest. In het café zelve, waar de meubelen waren blijven staan, werd veel waterschade aangericht. De oorzaak van den brand, waarvan de schade op eenige duizenden guldens wordt geschat en door verzekering wordt gedekt, is onbekend. Eenige jaren geleden is aan denzcifden weg ,,De Oude Teersdijk" afgebrand. De Litspanning is toen herbouwd op eenigen afstand van den weg NijmegenGrave. onder een auto geraakt. Gisteravond omstreeks kwart over elf is op den Tolsteegsingel nabij de Absteder- brug te Utrecht een voetganger, een 54- jarige heer. J. R. genaamd, woonachtig aan het Wolvenplein aldaar, toen hij den weg overstak, door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. aardbeving in de andes. Zaterdag is de stad Cajabamba in de Andes, 350 mij 1 ten Noorden van Lima, door een aardbeving geteisterd. De stad is voor een deel verwoest en tientallen per sonen hebben kwetsuren opgeloopen. ernstig ongeluk bij lisieux. Bij den viersprong van St. Jean, op enkele K.M. van Lisieux, is een motorrijwiel in botsing gekomen met den wagen van radio Normandië, welke zich aldaar bevond voor het ooggetuigenverslag van den weg wedstrijd ParijsCaen. De bestuurder van het motorrijwiel werd gedood, de passagier ernstig gewond. De radiowagen sloeg ten gevolge van den hevigen schok om, waardoor vijf toeschou wers ernstig werden gewond. madonnabeeld aangespoeld op sardinië. Aan de kust van Sardinië is dicht by het dorp Oristano een houten beeld aange spoeld, dat de Madonna met het Kind voor stelt. Het beeld is gedeeltelijk door het vuur geschonden. Men meent, dat dit van een of andere plaats aan de Spaansche kust afkomstig is en tijdens den burgeroorlog in zee werd geworpen, nadat het kerkgebouw in brand was gestoken. Waarschynlük is het een product uit de Spaansche school van de zestiende eeuw. De autoriteiten hebben het in de kerk van Oristano laten plaatsen, waar het nu door de bevolking vereerd wordt. groote branden in polen. Drie en vijftig boerderijen in asch gelegd. In de nabyheid van Brest am Burg in het Poolsche dorp Czelonice zijn dertig boerderijen afgebrand. In het dorp Falkowicz in het gebied van Wilna werden zeventien boerderijen en in het dorp Mejlana zes boerderüen in asch gelegd. ji» s' i .*y -n De Katholie-Democratische Party in Nederland kwam Zaterdag en gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam in congres bij een. Dc ziting van Zaterdag had een huis- houaelyk karakter en was gewüd aan de behandeling der jaarverslagen, welke wer den goedgekeurd. De aftredende partij voorzitter de heer mr A. P. C. Peters uit den Haag werd met algemeene stemmen herkozen. In een vacature in het parüj be stuur werd gekozen de heer W. F. N. Bionkhorst uii Hilversum. De hoofdpunten van de agenda betiofftn de bespreking van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en van het conflict tusschen de K. D. P. en het R.K. Werkliedenverbond. De K. D. P. zal in achttien rijkskringen haar candidaten stellen Nummer een van aile lysten is de heer mr. P. M. Arts, het aftr. kamerlid, numer twee is de lieer C. D. Wesseling uit Den Haag, de partijsecre taris. Dc andere candidaten zijn verschil lend in vier groepen. Alle lijsten zullen met elkaar worden verbonden. Het besluit van den bondsraad van het R.K. Werkliedenverbond om de leden der K. D. P. t,e royeeren uit R.K. vakorganisa ties werd zeer uitvoerig besproken. Vele af gevaardigden hebben tegen dit besluit hun heftige verontwaardiging uitgesproken. Het congres was het er echter over eens, dat de gewekte verontwaardiging de poli tieke actie der K. D. P. zeer zal ten goede komen. Als tegenmaatregel werd besloten een nieuwe organisatie op te richten, die zich zal noemen: „Nederlandsch Verbond van Katholieke Werkers". Dit verhond zal een tydelyk karakter dragen, zoolang ais het royement-sbesluit niet is ingetrokken Er werd een stichtingscomité benoemd van 21 leden, allen bekende, mannen uit de R. K. vakbeweging uit het geheele land. In verschillende steden zyn reeds plaat selijke afdeelingen in voorbereiding of op gericht. Zaterdagavond heeft de afdeeling Am sterdam 'n grooten feestavond aangeboden Rede van mr. P. Arts. De Zondagzitting was openbaar en ving om twee uur aan. Alle zalen van Krasna polsky waren geheel gevuld met groote de putaties, uit alle oorden des lands. Als eerste spreker trad op de heer mr. P. Arts, lid van de Tweede Kamer, die be gon met er op te wijzen, dat de K. D. P., ondanks alle beweringen springlevend en kerngezond is. Het congres, zeide hy, staat in het teeken der verkiezingen, welke de IC D. P. in de grootste eenheid met kracht tegemoet gaat. De Katholiek democratische idee neemt in belangrijkheid toe, ondanks de moeilykheden, ons in den weg gelegd. Spreker wees op Duitschland en anders landen, waar de democratie vernietigd is. Dil zal hier nooit gebeuren Dc R. K. Staatsparty gaat regelmatig en hard ach teruit. Daartegenover huldigt hij de groolp gaven en eerlykheid van minister Colijn, met wiens politiek hij het echter in geen enkel opzicht eens is. Toch voorziet hy, dat dr. Colijn ook na de verkiezingen zal aan- blyven, maar dan komt dat voor rekening van degenen, die op hem stemmen. De K. D. P. zal daaraan niet mede doen. Uitvoe rig besprak de redenaar de politiek van het huidige ministerie. De R. K. Staatsparty kan de verantwoordelykheid voor het ge voerde beleid niet van zich afschudden. De katholiek democraten staan bij nie mand achter in vaderlandsliefde en liefde voor het Huls van Oranje. Daarnaast stellen wü prys, zeide spr. op onze integrale katholiciteit en handha ven wij ons recht op eigen politieke inzich ten en kritiek. Spr. is er trotsch op, dat de K.D P. de eenige partij is geweest, die van Degin af aan voor de devaluatie is geweest En nu juicht iedereen over de opleving. Wij hadden reeds veel vroeger moeten deva- lueeren, dan was de nocd niet zoo hoog ge stegen. En nu nog houdt dr Colyn aan de „aanpassing" vast en zoekt troost by onbe duidende internationale economische con gressen en ministersreizen. Maar daarmede worden de arbeiders, kleine boeren en mid denstanders niet gebaat, al varen enkele grootindustrieelen. havenbaronnen en bankdirecteuren er goed bij. De rijksfinan ciën verbeteren, maar door de meer-op- brengst van de indirecte belastingen, ac- cynzen e.d. Tot slot stelde de spr. de pro- pagandapunten aan de orde. Met een be roep om die te helpen verwezenlyken, sloot hij zijn rede. die herhaaldelyk werd toege juicht. Na een korte pauze, voerde de party-se- Tetaris, de heer C. D. Wesseling, uit der. Haag. het woord. Ook hij begon met een overzicht van den stand van zaken in dc partij, die veel succes belooft. Ook. zeide spreker, omdat onze vijanden het ons zoo gemakkelijk maken. Het R.K. Werklieden verbond stoot onze leden uit. Wij hebben den handschoen opgenomen en het Neder landsch verbond van Katholieke Werkers opgericht. De R.K. Staatsparty komt met lysten van candidaten, wier kapltalisti- sche-militaristische mentaliteit niet is te verdoezelen Een ernstig woord wydde spr. aan het optreden van sommige geestelijken. Rc-eds staan verschillende reguliere en seculiere priesters, volgens spr.. aan de zijde van de K. D. P., al blijkt zulks nog niet naar bui ten. Hoe dit zy, wij willen den verkie- zingsstryd ingaan met onbesmeurd bazoen en in de volle verwachting, dat de stryd van van de K. D. P. naar waarheid en recht, voor opheffing van de verdrukte massa niet onbekend zal blyven. Onder het zingen van het partijlied ging hel congres uiteen. Als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen. Ds. Scheers. Zooals verwacht werd bestond zoowel voor deze intrede als de bevestiging des morgens een zeer groote belangstelling. Het was dan ook zeker een dag van dankbaar heid en blijdschap, dat door de komst van ds. Scheers. de bestaande vacature door het vertrek van ds. Schoneveld naar Groningen werd opgeheven. De bevestiging werd verricht door ds. J. Stehouwer. eveneens predikant der Ned. Herv. Gemeente te Alphen. Als tekstwoor den had deze gekozen 1 Korinthe 3, de woerden van vers 9 gedeeltelyk n.l. „Wy zijn Gods mede arbeiders". Allereerst wees spreker op God aLs de groote bouwmeester, vervolgens op de dienaren des Woords. die de mede arbeiders zijn en daarnaast op de troostrijke gedachte voor de mede-arbei ders, dat, indien door hen wordt gebouwd op het door dien grooten bouwmeester ge legde fundament n.l. „Jezus Christus", deze zelf de steenen zal toebrengen. Uitvoerig belichtte spr. genoemd fundament en de lastbrief, den nieuwen Herder en leeraar voorhoudende om alléén op dit fundament te bouwen n.l. op Jezus Christus, dat be- teekent „Jezus zaligmaker" en „Christus van God gegeven zaligmaker" en onder verkondiging van dit woord zonder aan- ziens des persoons, dit zelf onder biddend opzien tot dien bouwmeester van Hem ook alleen te verwachten. Inplaats van critïek, hield spr. de gemeente voor den nieuwen leeraar ook alléén te ontvangen als een mede-arbeider Gods. Hoewel hem bekend is, dat de gemeente van Alphen een lee- raarslievende gemeente is. verzocht hij de gemeente steeds te bidden voor hem om opening des monds. opdat ds. Scheers vrij moedig, maar ook blijmoedig, dit Evangelie steeds zal kunnen brengen. Na voorlezing van het formulier voor de bediening van de leeraren des Woords, waarbij aan ds. Scheers de gebruikelijke vragen werden gesteld, antwoordde deze: „Ja ik, van ganscher harte". Na deze in leiding tot zyn werk, hield ds. Stehouwer zoowel persoonlük alsmede namens de diverse kerkelijke collega's en gemeente een korte toespraak tot ds. Scheers, waarby hy de gemeente verzocht hem staande toe te zingen, de bekende zegenbede uit ps. 134: 3: Dat 's-Heeren zegen op U daal". De intrede. Was reeds 's-morgens de belangstelling groot, des 's-middags halfdrie bij de in trede was deze zóó overweldigend, dat on danks de vele voorzorgen van de kerkvoog den om het aantal plaatsen zooveel moge lijk te doen zijn, toch nog tal van personen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen; zelfs de trap naar den kansel werd bezet. Onder deze groote schare belangstel lenden merkten wij o m. op het dagelyksch bestuur der gemeente Alphen burgemeester P. A. Colijn, de wethouders de heeren Hern- green en Spreij en de gemeente-secretaris mr. Helmstryd. Voorts de pi. predikanten ds. Meijer, predikant-directeur der Martha- Stachting, dr. J. P. Ca-nnegieter, de heer A. J. Dekker voorganger der Evangelisatie met een bestuurslid dezer evangelisatie en tal van ringpredikanten. Onder het zingen van ps. 43 3, 4 .jZend, Heer, uw licht en waarheid neder", werd ds. Scheers door zijn bevestiger ds. Stehou wer uit de consistorie het kerkgebouw bin nen geleid en besteeg deze den kansel. Na het votum, las ds. Scheers. het schriftge deelte De openbaring van Johannes 1 en de 12 artikelen des geloofs, om dan zijn nieuwe gemeente voor het eerst in gebed voor te gaan. Als tekstwoorden voor dezen dienst koos spr. een gedeelte van de teksten 4 en 5 uit het voorgelezen hoofdstuk Openbaring 1: „Genade zij U en vrede van Jezus Christus, die de getrouwe Getuige is, de Eerstgeborene uit de dooden en de overste van de Koningen dér aarde". Met deze bijbeische bewoordingen wilde ds. Scheers zijn nieuwe gemeente begroe ten. om gewaarborgd te zijn, geen overda dige zaken of getuigingen te spreken. De woorden van den Bijbel tooh, aldus spr. zyn nuchter en zakelyk en ook in dezen dienst gaat het om de zaak des Heeren Uitvoerig gaf spr. aan, hoe Johannes deze woorden heeft geschreven tot de 7 ge meenten van Aziè, die hem zeer en zeer lief waren, doch hoe hij als een broeder in de verdrukking om het woord Gods en om de getuigenis van Jezus Christus was ge ïsoleerd op het eiland genaamd Patmos. Een zeer pijnlijke straf moet het voor Johannes zijn geweest om van zijn ge meente gescheiden te moeten leven. Te verstaan is het dan ook, dat hij later in zyn brieven schreef: „En de zee die hem eerst van zyn gemeente scheidde was er niet meer". Een troost bovendien is het. dat de Koning der Kerk overal is en deze met de gemeenten was, waarover Johannes zoo bevreesd was. Zeer vertroostend was het voorts ook, toen hy in den geest op den dag des Heeren een groote stem hoorde als een bazuin: Ik ben de Alpha en de (Bulten verantwoordelykheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. voorkomt vogelleed; Op een wandeling door den Leidschere Hout, viel het mij op, dat de vogels al daar zeer bedrijvig waren. Ze vlogen af en aan met takjes, mos enz., welke bestemd waren voor hun nestjes. Immers de legtijd is weer aangebroken. Ze zingen dan ook hun mooiste lied. Ook anderen hebben het druk! Het zijn verscheidene jongens, die. ini koppels, de paadjes en lanen doorkruisen. Ze zijn op eieren- en nestenroof uit, wat zij misschien beschouwen als een verzamelwoede of een tijdverdrijf. Zouden ze er wel bij nadenken? Hoe mooi is het gezang der vogels en is dat dan hun dank? Wie als liefhebber en kenner van vo gels door den L. Hout wandelt, bemerkt er diverse nesten verlaten en vernietigd. En dat is toch te voorkomen! Myn verzoek is gericht tót de heeren Onderwijzers en Ouders, om hun leerlin gen en kinderen er op te wyzen. dat het geen mooie trek van de menschen is, om de vogels onnoodig te kwellen en te ver jagen. Den heer Redacteur voor de verleende plaatsruimte myn oprechten dank. P. J. HEIJKOOP. Leiden, 19 April 1937. De kookkunst wordt aldus herleid ioi aangename heiigheid 9896 Er* Gosinsto/a iturs (lngez. Med.) Omega, de eerste en de laatste en tusschen de 7 gouden kandelaren eenen zag als den Zoon des menschen gelijk zijnde en dit ziende als dood aan zijn voeten vallende. Hy zijn rechterhand op hem leggende, zeggende: „Vrees niet: ik ben met U", waar bij Johannes de opdracht kreeg: wat ge schied is, zal geschieden en na dezen te gchrüven in het groote troostboek voor Christus Kerk n.l. de Openbaring van Johannes. Genade en vrede is iets vinden wat men niet heeft, waarvan Jesaja zegt: „Ik zal de vrede over U uitstrekken ais een rivier! Alleen de goddeioozen zullen geen vrede vinden. Buiten Jezus Christus is die ware vrede niet te vinden". Heerlük was het derhalve dat Johannes die woorden mocht schrijven tot die gemeenten, die met vervolging werden bedreigd, omdat het leven buiten Christus is een genadeloos bestaan! Spr. was ook overtuigd dat het in een plaats als deze, wat omstandigheden betreft door aard en ligging, waar water en wegen elkaar kruisen en die niet zoo rustig is als zyn vorige gemeente wel moeilijker zal zijn. Doch hy hoopte hier toch ook dit woord te mogen brengen n.l. waardcor de Vrede wordt verkregen, die alle verstand te boven gaat. Het woord van Hem, die heeft gelezen voor onze zaak, is gestorven en opgestaan en daarna ten Hemel gevaren, die de getrouwen zal geven de ware Kroon des levens. Ook wy willen bidden om bü vervolging die genade te ontvangen engetrouw te blijven. Per soonlijk zegt spr. dan: „Hebt gy U nooit herkend in Petrus? of Johannes Markus en anderen die ook ontrouw werden? Doch al zün wij soms ontrouw, Hy blyft getrouw. Wij laten los, doch hij leeft en wil vast houden. Hij de getrouwe Getuige, de Eerst geborene uit de dooden en de Overste van de Koningen der aarde, die in onze neder laag is ingekomen, maar niet om daarin te blyven steken. De Paaschgroet moet dan ook steeds weerklinken: „De Heere is waarlyk opgestaan!" Ook in onzen tijd van ondergang vooral. Veel, ja alles blykt soms in de chaos onder te gaan. Doch hij is on dergegaan en heeft onze nederlaag gedeeld, omdat wy mogen deelen in Zijn overwin ning. Voor velen gaat de verheerlijking langs hen heen, velen zitten vast in de woorden: „dood en verderf", maar in deze tekst wordt gepreekt de troost Jezus Christus, een overste der Koningen dei- aarde. Ook in onzen tyd lykt het soms of de kerk in de knel komt, door de absolute macht van een enkeling. Welke rampen de aarde of kerk ook mogen treffen, ook de Koningen dei- aarde zijn slechts dienaren van dien Koning. Spr. eindigde zijn gemeente voor te houden te bidden om dien Vrede en genade en om dit alles in geloof vast te houden. Na het zingen van Gez. 44 1, 3. hield ds. Scheers de gebruikelijke toespraken, aller eerst totz ijn bevestiger ds. Stehouwer, wien hü hartelijk dank bracht- Hij sprak dten wensch uit op een broederlyke samenwer king tot opbouw der gemeente en het fundament van Jezus Christus. Voorts richtte spr. zich tot den hulpprediker ds. de Bruijn. sprak zün blijdschap uit over het feit, dat ook zijn moeder hier aanwezig kon zyn en bepaalde zich dan tot het col lege van B. en W„ wijzende op het beang van het gebed voor hen die in hoogheid zijn gezeten, kerkeraad, kerkvoogdij, nota belen. andere kerkelijke functionarissen en ringpredikanten of plaatselyke predikan ten, dankende voor de welwillendheid waarmede men hem en zyn vrouw reeds was toe-getreden en hopende op een harte lijke samenwerking. Mede namens den ring, gemeente, kerkeraad enz. werden deze toespraken door ds. Stehouwer beant woord en werd ds. Scheers op diens ver zoek door de gemeente nog toegezongen ps. 20 1, waarna deze met dankgebed eindig de en deze plechtige ure tot het verleden behoorde.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13