Bollenstreek bereidt haar Bloemenfeest LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 April 1937 Derde Blad No. 23636 Weelde van kleur en geur wacht U 78sfe Jaargang GEMENGD NIEUWS Zonder dat het U iets kost dit jaar, met Uw gezin, metVACANTIE! Moord te Geysteren opgehelderd. Vier gedetineerden leggen een bekentenis af. De vier verdachten van den moord, welke in den nacht van 19 op 20 Jan. van het vorig jaar te Geysteren (L.) is pleegd op pastoor G. J. J. Litjens, heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Het zijn J. en W. J. uit Belfeld, C. D. en M. H., beiden uit Venlo, alle vier te Roermond gedetineerd. Sedert 15 maanden zijn justitie en poli tie onafgebroken in de weer geweest 0111 klaarheid te kunnen brengen inzake dezen moord op pastoor Litjens te Geysteren, al dus meldt het „Vaderland". Dag en nacht was de officier van justitie, mr. Rieter, te Roennond, bijgestaan door den opper wachtmeester der marechaussee Jansen van Galen, destijds brigadecommandant te Well, thans te Venraay, bezig, ten einde licht in dit drama te brengen. In Juni 1936 werden vier verdachten aangehouden en opgesloten in het huis van bewaring te Roermopd. Hoewel bij hun arrestatie aan vankelijk groote opluchting heerschte bij de bewoners van het Noord-Limburgsche land, het feit, dat de gearresteerden een ontkennende houding bleven aannemen, versterkte het vermoeden dat de justitie op een dwaalspoor was. De bekentenissen, welke echter gisteren voor mr. Rieter te Roermond zijn afgelegd, logenstraffen evenwel deze vermoedens en bevestigen dat de justitie wel degelijk van het eerste oogenblik af het juiste spoor heeft gevolgd en de werkelijke daders in handen had. Het blijkt, dat het misdrijf dat tot dusver in een geheimzinnig waas was gehuld, voornamelijk omdat er geen ooggetuigen zijn geweest, zich als volgt heef! toegedragen. Op Zondagavond 19 Januari van verle den jaar had pastoor Litjens zich onge veer 10 uur naar buiten begeven om zoo als gewoonlijk met zijn hondje een luchtje te scheppen in den tuin van de pastorie. Op dat oogenblik zijn vier mannen, te we ten: de 27-]arige chauffeur J. J., bijge naamd Jan van den Witte van Wanssum, zijn 23-jarige broer W. J., bijgenaamd Wimke van den Witte van Wanssum, de J«-jarige chauffeur M. H bijgenaamd de Krik en de 23-jarige M. J. D., opzichter van een nachtveiligheidsdienst te Venlo, bijge naamd de Dut, den tuin binnengedrongen en hebben daar onverhoeds den niets vermoedenden priester overvallen. Een der mannen heeft toen met den sleutel, welken de pastoor bij zich droeg en die hem van te voren was ontnomen, de deur van de pastorie geopend, waarna pas- loor Litjens op allesbehalve zachtzinnige wijze door de onverlaten naar binnen werd gesleurd en met touwen gebonden op den steenen vloer van de hal werd geworpen. Het hondje, dat door zijn gekef alarm maakte, werd met een revolverschot ge dood. Intusschen doorzochten de gebr. J. de werkkamer van den pastoor: dit viel hun zeer gemakkelijk, daar zij met de si tuatie in de pastorie zeer goed bekend wa ren. In allerijl werden kasten opengebro ken, laden doorzocht, het schrijfbureau uitgeladen. Plotseling werden zij evenwel door het luiden van de bel aan de voor deur in hun snood bedrijf gestoord. Er testte hun niet anders dan hals over kop de vlucht te nemen, wilden zij niet op hee- terdaad worden betrapt. Zonder naar hun siachtoffer om te zien verdwenen de in dringers door de achterdeur in de duister nis. De rijwielen welke zij in een weide in de buurt hadden achtergelaten, namen zij mede. Door hun overhaaste vlucht hebben zij niets van waarde kunnen meenemen, zoodat hun opzet was mislukt. Ook op de brandkast hadden de bandieten nog hun krachten beproefd, doch ook dit werk le verde geen resultaten op. Het motief van den overval is roof geweest. Het gelui van de bel. dat de roovers in hun werk stoorde en op de vlucht deed slaan, was veroorzaakt door den koster, die op het gekef van het hondje was komen aanloopen. De man die dicht bij den pastoor woont, durfde de pastorie niet binnengaan toen op zijn bellen niet werd open gedaan Wij vermoedde dat iets ernstigs was gebeurd en ging in de omgeving hulp halen. Toen hij met eenige omwonenden terugkwam, bleek bij nader onderzoek dat de deur aan de achterzijde van de pastorie, welke di rect toegang geeft tot de hal. geopend was Binnen ontwaarde men een verschrikke lijk schouwspel. Pastoor Litjens lag weer loos op den grond uitgestrekt. Zijn han den waren met touwen op den rug gebon den en hij had een prop in den mond. Hij gaf geen teeken van leven meer en bleek leeds te zijn overleden. Als gevolg van het ingestelde onderzoek konden de genoemde vier personen aange houden worden. Aanvankelijk ontkenden zij, doch de politie kon zooveel bewijzen van schuld tegen de Vier verdachten ver zamelen, dat het vrijwel onmogelijk voor hen was om hun onschuld te blijven vol houden. De officier van justitie mr. Rie ter kon dan ook gistermiddag het succes boeken, dat de verdachten door de mand vielen en tegenover hem een bekentenis ailegden. Het onderzoek is evenwel nog niet ten. einde, daar uit den aard der zaak de verdachten elkaar beschuldigen en zoo- ooende nog niet kon worden uitgemaakt welke rol ieder hunner in dit drama heeft, gespeeld. Wel staat vast, dat beide Witte van Wanssums het plan hebben ontwor pen en men dezen als hoofddaders kan beschouwen Niet minder dan 100 pakken en kisten ge vuld met graan konden op straat wbrden gedeponeerd. Niet lang na het uitbreken van den brand sloegen de vlammen over naar het pakhuis zoodat weldra alles in lichter laaie stond. De brandweer uit Hoo- gezand en Sappemeer, die het vuur met vele stralen bestreed, kon niet verhinderen, dat woning en pakhuis verwoest werden. Om half twaalf was alles een ruïne. Al leen de voorgevel staat nog overeind. Doordat zich aan beide zijden van het perceel brandgangen bevonden, liepen de aangrenzende perceelen geen gevaar. De oorzaak van den brand moet worden toegeschreven aan kortsluiting. De schade wordt, door verzekering gedekt. Van den inboedel van de woning kon niets worden gereed. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN. Doodelijk ongeluk te Berlicum. Op den nieuwen weg langs de Zuidwil lemsvaart te Berlicum, heeft zich gister middag omstreeks half vier een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, dat een 38- jarige wielrijdster het leven heeft gekost. Nabij het café „Berlicum's Huis" fietste de 38-jarige mej. B uit Loosbroek in de richting Den Bosch. Achter haar reed een personen-auto, bestuurd door den heer Van E. uit Gemert. Bij het passeeren van een stilstaande auto is de wagen van den heer Van E. met een hevigen klap tegen het rijwiel van mej. B. gebotst. De wielrijdster werd als het ware door de auto geschept. Zij was op slag dood. BOERDERIJ UITGEBRAND TE KOERANGE (DR.) In de boerderij van den landbouwer H. van de Sluis te Koekange is gisteravond ten gevolge van een lek in den schoor steen brand ontstaan. De boerderij brand de geheel uit. Van den inboedel kon niets worden gered. Het vee wist men tijdig in veiligheid te brengen. De schade wordt door verzekering ge dekt. Als het weer gunstig blijft, is de verwachting gewettigd, dat Zondag a.s. tal van narcissen- en hyacinthenvelden in vollen bloei zullen staan. Hoofdprijs van de Be va prijs vraag I In iedere provincie één hoofdprijs! Dus elf hoofdprij zen! Bovendien meer dan 100 troostprijzen! Vraag inlichtin gen aan Uw winkelier, of aan Bcva. Fabrieken voor vakklec- dmg te Almelo. dcwa 3-dubbel sterke DC VA vakkleeding 9696 (Ingez. Med.) DAT VIEL HEM NIET MEE. De 68-jarige heer W., wonende aan den Vaartweg te Hilversum, hoorde gistermid dag, toen hij met zijn vrouw aan tafel zat, in de aangrenzende slaapkamer eenig ge stommel. Hij ging kijken en zag een jonge man bezig met. het doorzoeken van kas ten e.d. De heer W., voor geen kleintje vervaard, ging op den inbreker af en hij geraakte handgemeen met hem. Met een paar rake tikken wist de heer W. den inbreker bui ten gevecht te stellen. Hierop heeft de pootige oude heer den inbreker in een stoel gezet en vervolgens de politie gewaarschuwd, die even latei- arriveerde en den inbreker mee naar het bureau nam, waar deze werd opgesloten. De 22-jarige jongeman bleek te zijn binnengekomen door het opschuiven van een raam. Hij had reeds verscheidene ka mers doorzocht en inmiddels een bedrag van f. 3.50, eigendom van de dienstbode, weggenomen. Het was echter niet zijn eerste kennis making met den ouden heer, want de ge arresteerde had zich eenigen dagen geleden ten huize van den heer W. vervoegd om te solliciteeren naar de betrekking van huis knecht. Ook bij die gelegenheid had hij een klein geldsbedrag, toevallig eveneens eigendom van de dienstbode, alsmede eenige voorwerpen gestolen. Een ècht-Hollandsch voorjaarsgezicht: bloemenvelden langs de duinenrij. felle brand te sappemeer. Woning en pakhuis een prooi der vlammen. Gisteravond om negen uur is een felle uitgebroken ln de woning van til Pi Staak, staande aan den Sta tionsweg te Sappemeer. ai»; vuur werd 0»tdekt door de buren, alio, .i!1 siaaSden de vijf kinderen, die '"bis waren hun vader was voor bronï naïr Gron'ngen in veiligheid te nen v V man en macht werd begon- lamevi! aan8renzende pakhuis dat lang- ernand ook gevaar liep, te ontruimen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ongeluk bij roeiwedstrijd in China. Dertig personen om het leven gekomen. Een vaartuig met een veertigtal arbei ders, die deelnamen aan een roeiwedstrijd in het Tsjin Kiang Poe-kanaal, is omge slagen. Dertig hunner verdronken. Geweldige brand in Bessarabië. 200 boerderijen in asch, 1000 personen dakloos. Aan de sovjet-Russische grens bij Tighina in Bessarabië is door tot nog toe niet be kende oorzaak een geweldige brand uitge broken, waardoor in enkele uren tweehon derd boerderijen in de asch werden gelegd. De bevolking heeft het dorp in paniek verlaten. Duizend personen zijn dakloos ge worden. BELGISCH BALLONVAARDER ZWAAR GEWOND. Bij Bolleme, in het Fransche departe ment Vaucluse, is een auto met Belgische officieren en oorlogsinvaliden, die terug keerden van een ontvangst bij den burge- Niet lang zal het meer duren, of de voorjaarspracht van narcissen, hyacin then en tulpen in velerlei kleurscha- keering zal wederom duizenden trek ken, naar de streek, die daar beroemd om is! Verwacht wordt, dat er dit jaar vécl tegelijkertijd tc zien zal zijn, hetgeen den schitterenden aanblik van steeds, nog uitermate zal verhoogen! Holland's bolbloemenglorie handhaaft zich door de eeuwen heen en al moge, na jaren van ontzaglijken opbloei, een langen tijd van zware depressie óók den bollen- kweeker geteisterd hebben, dit jaar zijn er toch gelukkig bemoedigende factoren, die een hoopvoller toekomst doen voor spellen! Holland, zónder zijn jaarlijksch bloe- menfestijn, zou het niet het ware Holland zijn! Sinds onheuglijke tijden maakt jong en oud zich op, om per fiets, in auto, trein of te voet, de bollenstreek door te trek ken, om er reuk- en gezichtsorganen te goed aan te doen. Speciaal de streek tus- schen Leiden en Haarlem, in onze onmid dellijke omgeving dus, blijft in trek! De wegen worden in den bollentijd over vol: er heerscht een blijde stemming on der de reizigers, die tot zélfs uit het bui tenland in stroomen arriveer en, vooral als het weer meewerkt en de zon haar stra lend licht over de aarde doet schijnen. Moge men zich ook dit jaar weer in drommen opmaken, om zich te verlustigen aan den schoonen aanblik van de fraaie kleuren der bolbloemen, die wijd en zijd over de wereld hun roem weten te hand haven en waarvan wij vurig hopen, dat zij naast het poëtische genot, ook aan kweeker. handelaar en verkooper het fi- nancieele gewin zullen bieden, dat zij er van verwachten! Zij allen staan gereed u met open armen te ontvangen! den, die volop de moeite loonen, meer in 't centrum der bloemenweelde zijn toch zeker nog Sassenheim, HiUegom. Lisse, Noordwijkerhout en Voorhout, die het „neusje-van-de-zalm" vertoonen. Ben*6BBoeK Gelukkig heeft de laatste dagen de warme voorjaarszon flink geschenen, zoodat de bloemen meer en meer zijn uitgeloopen en er nu. al héél wat te zien valt! A.s. Zondag en vooral een week la ter, zullen het de „echte" BoUenzon- dagen" worden. Moge het weer mede werken, opdat de velden er op hun kleurrijkst uitzien. Zooals ieder jaar geven wij hieronder enkele route's aan, die eenigermate hou vast bieden. Men vergete niet. dat de stille buitenwegen altijd het meeste genot schenken Zoodra ge Leiden verlaat beginnen de eerste velden reeds rond Oegstgeest. Velen peddelen maar direct door naar Noordwijk. om op den beroemden Koepel- weg van het grandiose vergezicht te ge nieten. Nóg mooier wordt het, wanneer ge den watertoren beklimt én vanuit den hooge op de velden neerziet: een attractie zonder weerga! Liggen er reeds rond Rijnsburg, Wasse naar, Katwijk en Warmond meerdere vet meester van Lyon, in botsing gekomen met een vrachtauto. Vier inzittenden van de personenauto, onder wie de bekende Bel gische ballonvaarder Lockenberg. die eens den Gordon-Bennettwedstrijd gewonnen heeft, zijn ernstig gewond HEVIGE STORMEN IN STIERMARKEN' EN HET BANAAT. Reeds 20 slachtoffers. Stiermarken en het Banaat worden door hevige stormen geteisterd, de scheepvaart op Donau en Theiss is geheel gestremd. Nabij Zemun is een schip, dat op de Donau voor anker lag. omgeslagen, twintig per sonen zijn hierbij verdronken. Eveneens nabij deze plaats is en sleepboot vergaan, omtrent het lot van de bemanning is niets bekend. In het Banaat zijn alle telefoon- en tele graaflijnen beschadigd of vernield. Eenige mooie wandelingen van Sassen heim uit zijn: Van de Zandsloot af (halte tram „Zuiderstraat") een weg. die voert via de Frank van Borselenlaan naar de Teylingerlaan. Van hier kan men via het „Groene Laantje" en verder den Achter weg naar Lisse opgaan. Van dezen laat- sten weg af is het ook mogelijk langs Voortlaan en Cathrijnenlaan naar den Rijkstraatweg (tramhaltes Voortlaan en Engelenbuurt) te komen. Een groote tocht is van Teylingerlaan, ook vanaf halte Molenstraat te bereiken, tot aan den Loosterweg (hier kan men over Piet-Gijzenbrug naar Noordwijk). Deze weg te volgen naar Lisse door het Reigersbosch en Keukenhof. Dit is een prachttocht te midden van mooie hyacin thenvelden. Zij kan bekort worden door via de Esschenlaan of Joh. Speelmanweg den straatweg of langs de nieuwe begraaf plaats der Herv. Gemeente en Spekken- laan den straatweg of het dorp Lisse te bereiken. Men komt dan vlak bij een tram halte uit. Deze tocht kan verlengd worden en wel door den Loosterweg te volgen tot Hille- gom, dat men via de Veenenburgerlaan bereikt. Ook hier kan men afslaan en den weg bekorten, door den straatweg te be reiken. Deze tochten kunnen natuurlijk ook in omgekeerde richting worden gedaan. Ver dwalen is niet mogelijk. Hoogstens kan men wat afdwalen, doch overal zijn de kerktorens als bakens en allerwegen weg wijzers geplaatst. Raadzaam blijft de achterweg te nemen, hoewel er langs den straatweg ook veel te zien is! Van Noordwijkerhout uit leiden drie hoofdwegen door de bollenvelden. Het mid denpunt is 't vanouds bekende Hotel „Het Rechthuis" met zijn gezellig plein. Men gaat dan langs den Heeren-duinweg tot aan den Ruygenhoek, rechtsaf naar Lisse, recht door: naar Vogelenzang, Haarlem. De Heeren-duinweg is één der schitterend ste wegen uit den geheelen omtrek. Voor bloemenliefhebbers is het hier een ideaal oord! Men rijdt daar over den prachtigen bitumen weg, langs den voet der duinen. Op de duintoppen ziet men naar twee kanten uit over de kleurige- en geurige hyacinthen- en narcissenvelden. Talrijke binnenwegen doorkruisen het land in het Westen en langs den Delfweg of Terpe laan komt men midden in de tuinen langs de spoorlijn en ae Leidsche Vaart. Verder gaat men vanuit het dorp, langs den bitu men „Goö-weg". Aan de eene zijde woeste duinen, aan de andere zijde bloemenvel den. Deze weg loopt langs „Leeuwenhorst", langs bosschen, geestgronden en dicht kreupelhout; men komt spoedig hij den viersprong: ,,'t Jagershuis". Recht door naar NoordwijkKatwijk: linksaf, langs schuinen weg, naar het Station-Noordwij- kerhout en verderl angs de „ruïne van Teyiingen" naar Sassenheim, of rechtsaf naar Voorhout. Evenwijdig met dezen ,Goó-weg" die Noordwijkerhout met Noord wijk verbindt, loopen de Leeweg en de Buurtweg, waar het meer in stilte en zon der gevaar voor 't verkeer, mogelijk is, van de bloemen te genieten! Ook kan men nog van uit 't dorp, langs Kerkweg, 's-Gravendamschen weg, naar het Station, en langs Leidsche Vaart, óf naar Haarlem, óf naar Leiden. Dan is er nog een weg. Vanaf ,,'t Rechthuis" gaat men regelrecht op „Langeveld" aan, langs Btvo- en Maria-Gestichten. en komt dan midden in de duinen, nabij het Radio station. Even voor het Radio-Station gaat een duinweg, die loopt langs het gebouw van de Eerste Ned. Zweef-club (E.N.Z.C.i over een fraai voetpad naar Noordwijk aan Zee. De geheeie weg gaat te midden van duinen met hooge sparren begroeid. Overal is er van deze duinen af een mooi uitzicht op de bloemenvelden. Ook rond Lisse is er veel keuze; men is hier midden in de bloemenwereld. Men denke slechts aan de mooie buitenplaats Keukenhof! Een veelverscheidene afwisse ling brengen ook de Spekkelaan. de Aah- terweg, Eslaan en Loosterweg. Langs stille binnenwegen kan men onverpoosd dwalen. Wie uit de richting Leiden naar HiUe gom komt, vindt voorbij de Steenfabriek aan de Leidschestraat (richting dorp) al dadelijk mooie velden. Het neusje van de zalm is de Hyacinthenlaan, die haar naam met eere draagt! Ais er niet vele nagel bloemen zijn, vindt men daar toch andere bolbloemen en wel in groote massa en vlak bij. Doorgaand bereikt men de onvolpre zen Veenenburgerlaan. een hooggelegen weg, een ruim uitzicht biedende op de vak ken bloemen in diverse kleuren en scha keeringen. Deze mooie weg voert naar het dorp; hij is ook halverwege af te slaan naar de Loosterwegen I. II en III, welke in een ruime bocht om HiUegom heen loo pen. van Zuid naar Noord. Wie dezen langen kronkelenden binnen weg volgt, kan op verschiUende punten naar het Oosten afbuigen en de kom der- gemeente bereiken. Wij noemer, als zoo danig: De Hippelaarsbrug, waar een voetpad begint langs de Oude Beek. welk pad de moeite van een bezoek ten volle waard is. Provinciale weg of snijpunt van Looster weg II en WUhelminalaan, waar onlangs een nieuw weggedeelte is aangelegd. Deze WUhelminalaan voert naar het WUhel- minapark met het Molenduintje, waarop men een schoon panorama beneden voor zioh ziet. Het Station ligt natuurlijk aan den Stationsweg, waarlangs het v. Wave- renpark, Sixlaan en Van den Endelaan zijn te bereiken. De overweg voorbij de Gasfabriek biedt de keuze tusschen het volgen van den Loosterweg I in de rich ting van Vogelenzang, en de Pastoorslaan langs de gebouwen van „Leeuwenstein" en van de Elite Zaadmaatschappij. Verder op is nog als zijweg van den Rijkstraatweg aan te bevelen de Noorder laan en de Nieuwe weg. In de kom van de gemeente is de Van den Endelaan en de nieuwe Beekbrug aan te bevelen, maar ook de Hoftuin of het park, waarin het Gemeentehuis ligt. Als er geen massa bloemen staan, dan verdient de aanleg en het hooge geboomte tóch de aandacht. Bij de HiUegommerbrug of de Haven be- staatt de gelegenheid de hierboven be schreven Oude Beek me het voetpad te bereiken. Op dit punt zal een boot van V.V.V. de gelegenheid bieden om te water een tochtje te maken. Een trekschuit, weliswaar niet uit den ouden tijd, maar toch een schuit die veel op een trekschuit lijkt, zal op bepaalde uren tochtjes maken door de Oude Beek en aansluitende vaarten vlak langs en te midden van de mooiste bloemenvelden. Een umeke kans om rustig en gemakkelijk het allermooiste te zien! Eerstdaags is de opening van deze boot tochten te wachten. Het spreekt vanzelf, dat aan de buiten wegen de meeste bloemenvelden liggen, maar wie de bloemboUenstreek wil leeren kennen, mag niet nalaten de straten der gemeenten te doorkruisen; daar immers klopt het hart van het land en van het 'oollenbedrijf En zóó is het wachten op mooi weer; dan zijn de bloemen vanzelf present en dan komen de bezoekers stellig in drommen de gansclie streek bezoeken!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9