NATIONALE BUITENLAND V LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 April 1937 VISSCHERIJ-BERICHTE N LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Een half milliard gulden t LAND- EN TUINBOUW KIN/T IN UTTERIN SPREEKCEL FROFAGANDA-FEESTAVOND DER V.A.R.A. Croote successen voor „The Ramblers". De Stadsgehoorzaal was gisteravond vol komen bezet met een enthousiaste schare, die getuige wilde zijn van het optreden der bekende Ramblers, die op den propa- ganda-feestavond der V.A.R.A, hun mede werking zouden verleenen. De aanwezigen Zijn niet teleurgesteld', integendeel, zij hebben zóó genoten van de uitnemende prestaties der Ramblers, dat zij na afloop opgetogen waren en algemeen van een prachtigen avond getuigden. De voorzitter der afd. Leiden der V.A.R.A. de heer Ph. v. d. Voort heette allen wel kom. in het bijzonder den heer de Vries, voorzitter der V.A.R.A.. die een propagan distisch woord zou spreken. Spr. verheugde zich over de totaal uitverkochte zaal en wees er op, dat honderden teleurgesteld hurswaartsmoesten keeren. Dan onder daverend applaus ging het doek open en daar zaten de Ramblers, onder de voortvarende leiding van Theo Uden Masman, die behalve een uitmuntend pianist, ook een gezellig conférencier is. die telkens met een Inslaand praatje het nieuwe nummer annonceert. De klanken van het bekende „Sing-Slng schalden door de zaal en de echte vroolijke stemming was er onmiddellijk in! Daai zaten nu de mannen, reeds zoo vertrouwd door hun muziek in den aether en men be wonderde van den aanvang hun formida bele prestaties op hun fraai klinkende Instrumenten, aangevuld door vele „shows" waarbij ieder lid van het ensemble op zijn beurt gelegenheid kreeg, humoristisch voor den dag te komen. Een der grootste attrac ties in dit gevarieerde programma van al lerhande juist gekozen „schlagers" was wel het optreden van den zanger Albert de Booy. door Theo Uden Masman in ver band met zijn omvang als „potvisch" ge ïntroduceerd, waarop de Booy van repliek diende, door ook Masman met een derge lijk gedierte te vergelijken, daar hij toch ook niet tot de magersten behoort. Zóó. met praatjes en liedjes, al- of niet gecostumeerd. volgde het eene succesnum mer het andere op. waarbij zeer in het bijzonder André v. d. Onderaa tviooll. Wim Poppink en Marcel Thielemans (zang) zich nog wisten te onderscheiden. Trouwens: alle leden van het ensemble bespelen verschillende instrumenten en gaan daar zóó handig, vlot en technisch feilloos mee om. dat men niet anders dan bewondering kan hebben voor de voortref felijke kwaliteiten, zoowel individueel als gezamenlijk. Albert de Booy wandelde door de zaal en men gierde van het lachen om zijn grappige liedjes, gebaren en dansen, telkenmale in andere vondsten. Hem bijv. ♦e zien met zijn kanariepietje is een genot: de Booy is tevens een kostelijk acteur. Bij zondere attracties vormden natuurlijk Harlem", „Klop. Klop", de radio foxtrott „I'm an old cowhand", ,,de IJseomau" en ,]sarah, de dochter van den sergeant-ma joor", waarbij iedereen mee-marcheerde. Enfin: té veel om op te noemen! Er kwam schier geen einde aan het onbedaarlijk ap plaus: The Ramblers vormen dan ook een au tractie, zonde: weerga! Tusschen de bedrijven door hield de heer de Vries een propagandaspeech tot aansluiting als lid bij de V.AR.A. Spr. ging nog eens de voorgeschiedenis van de zend- lijaverdeeling uitvoerig na en memoreerde de groote ontwikkeling van de Vara. De Vara wordt wel eens van sectarische nei gingen beschuldigd doch dit is onjuist. In tegendeel zij heeft geijverd voor één alge- meene omroep, doch toen eenmaal in de Kamer het bekende besluit was gevallen, heeft zij meegestreden om de socialisti sche omroep te doen groeien. Men heeft gehoopt, dat de arbeidersklasse geen geld genoeg zou hebben, om de geweldige kos ten aan een omroep verbonden, op te brengen, doch dat is een misvatting ge weest. Met minder dan f. 700.000 per jaar kunnen wij het niet doen en wij hebben 't gered, aldus spr. Wij nemen nu een eerste positie in, al hebben wij niet de meeste le den Doch nu de crisis aan 't verflauwen is groeit het ledental der Vara reeds weer belangrijk: sinds Januari kon een nieuw ledental van 3600 geboekt worden. Zoodra de koopkracht zich uitbreidt, komen de verloren leden terug. Spr. wenscht de grootst mogelijke samenwerking met dc andere omroepen op die punten, waar dat mogelijk is. doch wanneer men weer de Vara te na wil komen, zullen wij opnieuw met onze tegenstanders met de bekende taaie volharding, de degens kruisen. Wij willen vrije menschen zijn in een vrij land, aldus eindigde spr., zorgt voor aanhang, op dat men ons niet kan uitsluiten en dat de Vara haar taak kan blijven vervullen! De rede van den heer Vries oogstte e»n groot applaus, waaTÖp de Ramblers v/eer aan 't woord kwamen en hun successen van voor de pauze, zoo mogelijk met mmi grooter enthousiasme voortzetten. Het is ondoenlijk alle nummers te beschrijven. Het zij genoeg te constateeren, dat den Ramblers in onze stad de hartelijkst denk bare bijval ten deel is gevallen. De opgewekte avond werd besloten met het zingen van de Internationale. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, be hangers 4, betonvlechters 19, betonwerkers 73, fundeeringswérkers 1, glazenmakers 4. glazenwasschers 8. granietwerkers 16, grondwerkers 80, helers 1, metselaars 126. opperlieden 105, schilders 125, sloopers 12. straatmakers 9, hulp-straatmakers 17, stu- cadoors, witters 61, timmerlieden 245, uit voerders 7, voegers 16, ongeschoolde bouw- arb. 9. Totaal 941. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 9, vellenblooters 8, steenfabr. arb. 116, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 62. Totaal 216. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 90, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 41, eta leurs 6, incasseerders 12, musici 7, onder wijzers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 4. Totaal 227. Hotel-café-pers.: huispersoneel 10, kell- ners 49, koks 7. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 73, kistenmakers 6. kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 14, meubelmakers 32, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 35. Totaal 180. Kleermakers: kleermakers 62, kappers 8, schoenmakers e.a. 18. Totaal 88. Land- en tuinarb.: bloemisten 28, land- DE ALGEMEENE TOESTAND Conferentie-nieuws. Terwijl te Weenen bijzonder veel belang wordt gehecht aan het a s. bezoek van Schuschnigg aan Rome. blijft Rome zeer op de vlakte. Is dit wellicht in verband met groeiende geruchten over een spoedig bezoek van Mussolini aan Hitier? De Duce heeft Hitler's bezoek 1934 Venetie) nog nimmer beantwoord. Berichten, volgens welke eerlang een aantal vooraanstaande Dultsche persoon lijkheden een bezoek aan Rome zal bren gen, worden niet tegengesproken. Onder die nersoonlijkheden worden genoemd von Neurath Goebbels en Goering. Van enkelen hunner zou het bezoek een officieel karak ter dragen, zooals thans de reis van Robert Ley. terwijl anderen zuiver particulier of teml-partlculier zouden reizen. Men verzekert, dat- de datum van de ont moeting tusschen Mussolini en Hitier nog niet is vastgesteld, maar soortgelijke ver zekeringen werden ook gegeven ten aanzien van het as. bezoek van Schuschnigg aan den Duce. 'n Uur later werd officieel de datum van dat bezoek bekend gemaakt Het is niet onmogelijk, dat Mussolini zich onmiddellijk na zijn onderhoud met Schuschnigg te Venetië naar Duitschland zal begeven en daar den 24sten April een Zaterdag dus. den klassieken dag voor nationaal-socialistische evenementen Hitier zal ontmoeten. 't Is maar een veronderstelling, doch geen onwaarschijnlijke. Zeker ls, dat een ontmoeting Hit'.er-Mussolini onmiddellijk na de Itallaansch-Oostenrljksche bespre kingen over het Donaubekken en den Balkan, waar Italië en Duitschland eens rivalen waren en thans onder elkaar de invloedssferen verdeelen. van groot belang zou zijn. Te Berlijn, waar Schacht is teruggekeerd, vertoeft momenteel de president der Ita- liaanschc Bank Azzolinl, Na de behandeling van art. 2 van het Egyptische ontwerp-verdrag te hc'oben uit gesteld. is de algemeene commissie der capitulatie-conferentie begonnen met de bespreking van art. 3, dat den duur der overgangsperiode vaststelt. Sommige capitulaire mogendheden heb ben 18 jaar voorgesteld, doch de Egyptische delegatie wil vasthouden aan 12 jaar. Er is nog geen beslissing genomen. Egypte telt thans 15.904.000 Inwoners. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De strijd tusschen de nationaal-socialis tische en de kerkelijke autoriteiten neemt j in West-Duitschland scherper vormen aan. De gouwleider van het Saargebied en de Palts, Buerckel, geeft een opsomming van de katholieke geestelijken in zijn district, die zich voorstander van de eenheidsschool hebben verklaard. Een dezer priesters. Kobber. die Buerckel een open brief heeft gezonden, welke door de nationaal-socialistische pers is gepubli ceerd. werd door den bisschop van Trier geschorst. In antwoord op dezen strafmaatregel heeft Buerckel te Neustadt een nationaal- soclallstlsch sehoolfèest georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door een Pro- testantschen geestelijke en een pastoor. Deze laatste, de priester Heinen, heeft zich in een door het radiostation Saar- brueken uitgezonden redevoering uitge sproken voor de eenheidsschool. Katholieke kringen stellen met groote bezorgdheid deze gevallen van inbreuk op de discipline, welke door de nationaal- socialistische autoriteiten worden aange moedigd. vast. Zij zijn van meening, dat zekere natio naal-socialistische leiders nieuw leven zou den willen inblazen aan het oud-Katholi- cisme. dat in Rijnland en zekere steden in Silezië meer dan 100.000 aanhangers telt. De rechtzaak te Berlijn tegen den katho lieken geestelijke, pater Rossaint, die er van beschuldigd wordt hoogverraad te hebben voorbereid door te trachten een vereenigd front tusschen katholieken en communisten tot stand te brengen, heeft een sensationeele wending genomen, toen twee belangrijke getuigen a charge, die beiden in gevangeniskleding verschenen, verklaarden, dat Rossaint heeft geweigerd in te gaan op hun voorstellen inzake een vereenigd katholiek-communistisch front. Deze getuigen waren Bertha Karg, een 26-jarige bestuurster van de communisti sche jeugdorganisatie, die 15 jaar gevange nisstraf moet uitzitten en de communist Kayser, die wegens politieke activiteit is veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf. VERZEKERD BEDRAG 9267 (Inge*. Med.) RUSLAND Herdenking van terugkeer van Lenin. De geheele sovjet-Russische pers her denkt heden het feit, dat vandaag voor twintig jaar Lenin naar Petrograd terug keerde en de voorbereiding begon van de socialistische revolutie. FRANKRIJK De C.G.T. en de regeering Staking op een kruiser. Het dagelijksch bestuur van de C.G.T. heeft gisteren een bespreking gehad met den minister-president, aan welke confe rentie ook de minister van binnenlandsche zaken heeft deelgenomen. Verschillende kwesties. di:e in de jongste vergadering van het bestuur van de C.G.T. behandeld zijn werden besproken, os. die van de demon straties op 1 Mei te Parijs en in geheel Frankrijk en de radio-uitzending van de Parijsche betoogingen De regeering heeft de plannen van de C.G.T. voor den eersten Mei goedgekeurd. Verder beprak men de door de C.G.T. geëischtc onmiddellijke uit voering van een aantal openbare werken, waartoe reeds besloten is, alsmede een groepeering van deze werken, naar gelang van de bestaande behoeften, en die welke samenhangen met de Parfjsche tentoon stelling. En ten slotte een groot plan van op inbare werken en hun financiering, voor welk plan de C.G.T. zich heeft uitgespro ken. Naar de Times uit 'Varijs meldt, is thans te Saint Nazaire een „sit-down" staking begonnen en wel op denonvoltooiden kruiser Georges Leygues. 300 man hebben het schip bezet en weigeren het te verla ten alvorens aan hun elsch tot loonsver- hooging is voldaan. arbeiders 25. tuinlieden 23. warmoeziers 3, ongesch. landarb. 5. Totaal 89, Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 27. burgersmeden 42, electri- ciens 61, gasfitters 13, gasmetermakers 4, instrumentmakers 5, lsoieerders 4, kern makers 2. kettingsmeden 22, klinkers 10, koperslagers 4, lab. bedienden 3. lasschers 12, loodgieters 54, machinisten 17, metaal- boorders 7, metaaldraaiers 6. metaalslijpers 3. monteurs 19, planostemmers 3. polijsters l, ponsers 5, rijwielherstellers 12, rijtuig schilders 2. scheepstimmerlieden 6, stokers 24. tegenhouders 17. verw. monteurs 15. voorslaanders 7, voorwarmers 5. vulcani- seurs 1, vuuwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 45, zandspuiters 3. zandvor- mers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 634 Sigarenmakers: sigarenmakers 17. siga- rensorteerders 1, sigarenstrlppers 2. To taal 20. Technici, opz bedrijfsleiders 10, Inge nieurs 3. technlkers 5, teekenaars, opz. 8, werkmeesters 15. Totaal 41. Textielarbeiders: hekelaars 7. katoen drukkers 23, kluwers e.a. 8, luikers 13. plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars l, spin ners 56, spoelers 3. staaldraaddraaiers 2, sterkers 2. strijkers 17. wevers 122, wolbe werkers 44, ongesch. textielarb. 60. Totaal 378. Transportarbeiders: emballeurs 3. chauf feurs 146. exp. knechten 21, koetsiers 16, loopknechten 44, schippers 87, magazijn-, knechten 66. spoor- en trampers. 18. wakers 6, transportarbeiders 64, losse arbeiders 516. Totaal 987. Typogrfen: boekbinders 27, boekdrukkers 19, fotografen 1, hulp-vakarbeiders 4, let terzetters 29, steendrukkers 2. Totaal 82. Voedingsmiddelenarb bakkers 90, ove— nisten 5, slagers 63. suikerwerkers 22. wijn- kooperskn. 12, zoutzieders 3, zulvelarbeiders 4, ongesch. fabr. arb. 40. Totaal 239. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 7, naaisters 11, behan gersnaaisters 1. maasters 1, spinster 1, win keljuffrouwen 21, buffetjuffrouwen 3, ser veersters 4, kamermeisjes linnenjuf frouwen 2, kantoorbedienden 27, verpleeg sters 9. bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1, onderwijzeressen 1. ass. en huishoudsters 14, dagmeisjes 46, dienstboden (d. en d. en n.) 5, kinderjuffrouwen 1. werksters 81. fabr. arbeiders 39. Totaal 278. Alg. totaal 4466 16 April 1936 4389 18 April 1935 4070 Ben. 42 ged. werkloozen. Bij de huldiging van Ludendorff, gisteren vermeld, heeft de vroegere chef van den staf ook zelf het woord gevoerd. Hij deed een aanval op hetgeen hij de „bovennatio nale" krachten noemde, n.l. de R.-K. kerk, het judaïsme en de vrijmetselarij. In dit verband zeide de generaal: „In vele op zichten lijkt de toestand, waarin wij thans leven, op dien van voor den oorlog. Wan neer toen de regeering de noodzakelijkheid zou hebben ingezien, zou ons volk hecht aaneengesloten zijn gebleven, om weer stand te bieden aan de ontbindende activi teit der „bovennationale" machten, die men nog niet had ontmaskerd. Deze „bo vennationale" machtehzouden er dan niet in geslaagd zijn, staten, volken en legers tegen ons op te zetten^ Alleen een gewa pend, aaneengesloten Duitsch volk. dat den kant van den totalen oorlog heeft gekozen, kan een waarborg voor den vrede in Europa zijn tegen de campagnes van de thans ont maskerde „bovennationale" krachten. Deze machten willen in ons den wil en de mogelijkheid tot nationaal en rassen- leven vernietigen DANZIG Nieuwe arrestaties Besprekingen met Polen. Gisteren en eergisteren zijn talrijke leden van de oppositie in Danzig gear resteerd, vooral socialisten. In oppositie-kringen gaat het gerucht, dat van zekere internationale zijde aan de autoriteiten van Danzig is verzocht, de politie-decrelen van 10 Juli 1936 te wijzigen en het verbod van de socialistische partij op te heffen. De houding van de autori teiten toont aan, dat men deze maatrege len wil handhaven. Tusschen Polen en Danzig worden op het oogenbltk besprekingen op politiek en eco nomisch gebied gevoerd. De politieke ge- dachtenwisseling hee.fi, ten doel, de rechten der Polen In Danzig beter te garandeeren. De ontwikkeling van den totalltalren staat te Danzlg schijnt het voor Polen noodlg te maken meer garanties te verkrijgen, doch de senaat voelt er niets voor deze te geven. Verder voert een Poolsehe handelsdele gatie sedert 13 April met den senaat onder handelingen over de rechten van Poolsehe firma's in de Haven van Danzig, rechten inzake belastingen, sociale verzekering: verder over het deelnemen van Polen aan de economische organisatie van Danzlg. ENGELAND RUNCIMAN UIT DE POLITIEK? Het bestuur der groente- en fruitvei ling Woutersweg te 's-Gravenhage heeft het uitvoeren van ijzerwerken voor den bouw eener nieuwe veilingsinrichting al daar gegund aan de Leidsche IJzer MIJ. alhier, voor f. 24.145. Gisteravond omstreeks kwart voor elf is vermoedelijk tengevolge van een lek in de benzineleiding op den Lammen- schansweg een personenauto, bestuurd door den heer H. H., uit Den Haag. in brand geraakt. Twee chauffeurs wisten het vuur met tetra-apparaten te blussohen. zoodat de schade slechts gering is. In het gisteren door ons gepubliceerde adres van den L-B.E. en den R.K. Volksbond leze men de tweede ailnea als volgt: dat deze duurtetoeslag noodzakelijk moet wor den geacht in verband met de reeds in October ingetreden en nog te verwachten prijsstijging. De stakingen. De minister van handel, Walter Runcl- man. heeft te kennen gegeven, dat hij voornemens is, het politieke leven vaarwel te zeggen, wanneer de regeering na de kro ningsfeesten zal worden gereconstrueerd. Runciman heeft aan het banket van de vereeniging van Kamers van Koophandel te Londen zijn gehoor toevertrouwd, dat hij zich vermoeid begint te gevoelen. „Ik heb. aldus Runciman. mijn functies langer waargenomen dan wie mijner voorgangers ook en ik weet niet hoe lang ik daarmede nog zal voortgaan". Zooals men weet werd Runciman eenigen tijd geleden in politieke kringen gedood verfd als de waarschijnlijke opvolger van Neville Chamberlain, den minister van financiën. Thans wordt meer en meer de naam van sir John Simon genoemd. Simon en Runciman vertegenwoordigen beiden de nationale liberalen. Gisteren hebben de mijnwerkers overal in Engeland hun stem uitgebracht voor of tegen een algemeene staking, welke even- tueel zal worden afgekondigd uit protest tegen de ontwikkeling van de niet-ortho- doxe vakbonden in Nottinghamshire. Het is waarschijnlijk, dat de staking niet onmiddellijk zal worden afgekondigd, zelfs indien de meerderheid der mijnwerkers er voor is, doch dat de uitslag van de stem ming, die Maandag bekend zal zijn, ge bruikt zal worden om op de mijneigenaren in het graafschap Nottingham druk uit te oefenen. Vandaag zal gedurende vier en twintig uur het werk volkomen stilgelegd worden door 120.000 employé's en mecaniciens op de scheepsbouwwerven aan de Clydeside uit solidariteit met de 120.000 leerlongeas. die te Glaégow en in West-Schotland in staking zijn. De pogingen die op het laatste oogen- bük nog in het werk gesteld zijn, om dit neerleggen van het werk te verhinderen, zijn mislukt. BULGARIJE Communistische propaganda ontdekt. De politie heeft een omvangrijk depot van kranten en propaganda-brochures van de communistische partij ontdekt. 10.000 circulaires, welke betrekking hadden op den eersten Mei, zijn in beslag genomen. Ook vond men een aantal boeken, welke op het titelblad de namen van werken van Jules Verne droegen, doch in werke lijkheid instructies van de derde interna tionale bevatten. POLEN Voedselstaking in een mijn. De mijn „Max" te Michalkowitz in Sile zië wordt sedert Dinsdag door achthonderd arbeiders bezet gehouden. Gisteren zijn de arbeiders onder den grond in voedsel staking gegaan. Het programma der eischen van de mijnwerkers bevat 65 punten. Vijftien arbeiders moesten in volkomen uitgeputten toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. Een menigte van drie duizend menschen begaf zich daarop naar de woningen van leden der directie, waar de ruiten werden ingegooid. De politie werd met een hagelbui van steenen ont vangen, waardoor vele agenten verwon dingen opliepen. PALESTINA Arabisch politie-inspecteur doodgeschoten. Halim Basta, een der oudste Arabische politie-inspecteurs in Palestina, is dood geschoten, toen hij op straat liep. Halim Basta is geruimen tijd 't doelwit geweest der terroristen te Haifa wegens zijn opsporin gen van overtreders. In den zomer van het vorig jaar reeds was hij door een schot ernstig gewond. Eerst kortgeleden had hij zijn dienst hervat. De politieman, die als lijfwacht van Basta optrad, ls gewond. „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". Gisteren werd te Amsterdam in een der zalen van de „Industrieele Club", onder voorzitterschap van den heer Ruys te Dedemsvaart de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de vereeni ging „De Tuinbouw-Onderllnge" bedrijfs- vereenigin-g ingevolge de land- en tuin- boswongevallenwct 1922. Uit het verslag over het boekjaar 1 November 1935 t.m. 31 October 1936, het welk werd goedgekeurd, bleek, dat per 31 October 1936 bij de vereeniging waren aan gesloten 7011 werkgevers, terwij 1108 patroons persoonlijk vrijwillig verzekerd waren en 329 leden voor hurrne kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbe taalde loon bedroeg over het bedoelde boek jaar bijna vijftien millloen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeniging aan gegeven 2036 ongevallen, waarvan twee on gevallen met doodelijiken afloop. Deze beide gevallen gaven aanleiding tot het toe kennen van renten aan nagelaten betrek kingen. In totaal moest aan contante waar den van toegekende en nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht ruim f. 20.000.—, De vergadering herkoos tot leden van het bestuur de heeren J. Blaauw te Bos koop en B. Ruys te Dedemsvaart. Tot plaatsvervangend lid van het bestuur werd herkozen de heer W. Bolhuys te Groningen en werd benoemd in de vacature Kuiper de heer J. Nieuwenhuis te Harderwijk. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb een witte Cyclamen, welke ik graag wil overhouden. Hoe te handelen om de plant een volgend jaar weer in bloei te krijgen? D. G. te A. a. d. Rijn. Antw.: Na den bloei doet u goed de ült- gebloeide bloemen met steel en al uit te trekken. Houdt de plant op een koele plaats in huis en geef matig water. Lang zaam zal de knol in rust gaan en de bla deren leelijk worden. Zet den pot eind Mei buiten. In Juni maakt de knol vermoede lijk nieuw blad en dan moet nieuwe aarde worden gegeven. Zet de plant weer met den pot in den grond en geef bij droog weer dagelijks water en ééns per maand bloe- menmest. in water opgelost. Eind Septem ber geeft u de plant een plaatsje ln huis, goed in het licht en overigens koel. Gere geld water geven in het onder geplaatste schoteltje. Gedurende den winter komen de bloemen. Zoo kan de plant meerdere jaren mee. Vraag: Hoe te handelen met een Clivia, waaraan een stek, welke laatste recht onder het onderste blad van de moederplant zit? F. C. H. v. D. te O. Antw.: U kunt deze stek gerust aan de plant laten zitten. Het ls niet noodig zij - scheuten steeds af te nemen. U krijgt een vertakte plant, welke later met meer dan één bloemstengel bloeit. Dit verhoogt niet weinig de sienvaarde. Geef geregeld water en in den zomer ln water opgeloste bloe- menmest. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". VEREENIGDE STATEN Erkent Ford de vakvereeniglngen? De plaatselijke afdeeling van den Bond van Arbeiders in de Automobiel-industrie te Oakland deelt mede, dat de Ford-maat schappij voor het eerst de vakvereenigin- gen heeft erkend. De directie van de Fordfabrieken in Ca- lifornië heeft een overeenkomst met den Bond geparafeerd, waarin de Bond wordt erkend als het orgaan, waarmede collec tieve onderhandelingen zullen worden ge voerd. De Bond deelt verder mede, dat hij de verzekering bezit, dat de overeenkomst zal worden goedgekeurd door de centrale directie van Ford te Detroit. JAPAN. Staking van het personeel van een electrischen spoorweg. Het personeel van den electrischen spoorweg tusschen Tokio en Nlcco is in staking gegaan. De stakers ten getale van 2800 eischen een loonsverhooging van twintig procent wegens vermeerdering van de ii. vensjcosten. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST. Wij wijzen op het belangrijke feit voor ons muziekleven, dat het Concertgebouw orkest onder leiding van prof. dr. W. Men gelberg hedenavond ln de Stadszaal op treedt. Uitgevoerd worden: Ouverture Noc turne en Scherzo uit Mendelssohn's „Mld- zomernachtdroom"; Voorspel en slotscène (Isolde's Liebestod") uit Tristan und Isolde van Wagner en de 6e symphonie „Pathé- tique" van Tschaikowsky. DE TOEGANGSPRIJZEN BIJ VOETBALWEDSTRIJDEN. I. K. te L. merkt op dat de staanplaatsen bij voetbalwedstrijden van verschillende groote clubs (Feyenoord b.v.) beduidend goed-kooper zijn dan hier te Leiden bij minder belangrijke ontmoetingen. HIJ dringt er op aan bijvoorbeeld oj> 't N.B.L.O. terrein meer staanplaatsen aan te bren gen en de entree te verlagen. Thans staan er altijd talloozen op den weg te kijken, die dan gaarne een toegangsbewijs zouden koopen. Hij meent dat er door dezen maat regel geen financieel nadeel zou worden geleden. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 16 April. Tarbot per KG f. 0.90—0.72. Griet per kist van 50 K G. f. 30—15. Toneen per K G. f. 0.93—0 72, Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 16.50—5 Bot f.11 Schar f 4 80—1.15. Kabeljauw per kist van 125 K G f. 38—31, Wijting per kist van 50 K.G. f. 2 80—2.60. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 72 jaet f.870. IJM. 103 met f.1053; 1 logger: SOH 2-50 met f.706. 21

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2