STADSNIEUWS 78ste Jaargang VRIJDAG 16 APRIL 1937 No. 23636 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gouden ambtsjubileum. Overste Koningsfeld eervol ontslagen. De „Sarkani" opgebracht Commandant van de ..Java' weigerde convooi. DM nummer besteel uit VIER bieden EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: efel 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>! Van ds. C. Hartwigsen. Ds. C. Hartwigsen. Ds. C. Hartwigsen, de nestor der Ned. Herv. predikanten te dezer stede, viert mor gen zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Hartwigsen werd in 1886 in Gronin gen candidaat. Het volgend jaar. 17 April 1887, werd hij bevestigd en deed hij zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Gem. te Nieuwpoort, welke gemeente hy in 1889 met Oud-Beijerland verwisselde. In 1895 werd hy naar hier beroepen, aan welke 'ocping hij gehoor gat, zoodat hy op 15 Sept. van dat jaar zyn intrede deed met een predikatie over: Efeze 6 vrs 11: „Doet aan de geheele wapenrusting Gods". Op 17 April 1927 werd hij gehuldigd ter gelegenheid van zyn 40-jarige ambtsver vulling; op 9 Jan. 1934 bereikte hij den 70- jarigen leeftyd, terwyi hij op 15 Sept. 1935 zijn 40-jarig jubileum als Leidsch predi kant mocht herdenken Velen van zijn ambtsbroeders heeft ds. Hartwigsen in den tyd, dien hy alhier door bracht. zien heengaan. Toen hy hi'r kwam had Leiden nog twee predikanten, die aan hangers waren van het modernisme, n.l as. Hagens en ds. Koopmans van Boekeren, thans is er geen een meer. Ds. Hartwigsen, die tot den Gercf. Bond behoort, is praetor van den ring Leiden. Groot is het aantal van hen, die van dezen jubilaris hun catechetisch onderwijs heb ben genoten en steeds trok hy volle ker ken. Om zijn groote hulpvaardigheid is ds. Hartwigsen in de Leidsche gemeente een zeer geziene figuur. Gelijk bekend heeft ds. Hartwigsen emeritaat aangevraagd. CHR. HIST. JONGERENGROEP. De Chr. Hlst. Jongerengroep kwam in Geb. Prediker büeen onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer J de Jager. Nadat op gebruikelijke wijze was geopend, werden enkele huishoudelijke zaken afge daan, waarna het woord was aan den voor zitter der groep, den heer D. Hendriks, die inplaats van den heer IJ. Tifmstra. de door ziekte was verhinderd, een referaat hield over „Het verkiezingsmanifest der Chr. Hist Unie" Punt voor punt werd door den inleider, uit den aard der zaak zeer in het kort. behandeld, waarbij spr. eenigermate uitweidde bii de positie der Kerk. Spr. haalde hierbti de woorden aan van Hoede- maker die zegt dat de Kerk een eenheid is en een geheel zelfstandig bestaan heeft, waarmede de Overheid al dan niet reke ning kan houden, maar die nimmer afhan kelijk kan ziin van het goedvinden der Overheid. Verder merkte spr nog het een en ander oo over het begrip democratie. Volkomen kon spr zich vereenigen met de woorden van Drof. de Savomin Lohman in de Eer ste Kamer daarover uitgesproken, doch hii oefende critiek op de definitie van het woord gegeven door mr. Schmal. Nadat enkele vragen waren gesteld, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergade ring met gebed. SPEELTUINVER. „OOSTERKWARTIER". fn de O. L. School in de Driftstraat is «en tentoonstelling gehouden van hand werkjes, vervaardigd door de meisjes van "Ovengenoemde vereeniging. Vele ouders en familieleden gaven blyk van hun belangstelling terwyi de bezoekers ook in de gelegenheid werden gesteld de Handwerkjes te koopen. Mevr. de Graaf- ™Pt. die leidster is van het handwerk- oiubje kan met voldoening op haar werk Wordt majoor Buurman zijn opvolger Zooals wii onlangs reeds aankondigden is thans bii Kon. besluit van 14 April 1937. met Ingang van 16 Mei 1937 eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luitenant-kolonel A. W P. Koningsfeld, commandant van het 4e regiment infan terie alhier. Heden heeft overste Koningsfeld het commando over het 4e Regiment In fanterie overgegeven aan den majoor H. D. Buurman, die, naar wij vernemen, eerlang tot luitenant-kolonel bij dat regiment zal worden benoemd. CHR. VER. VOOR ZIEKENVERPLEGING „HET DIACONESSENHUIS". De jaarvergadering. Een dezer dagen werd de jaarvergade ring gehouden van de Chr. Vereeniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessen- huis" alhier. Het afgeloopen jaar is voor het Huis gunstig geweest. Het bestuur had echter het verlies te betreuren van den penningmeester, den heer A. Couvée, die op 2 November 1936 Is overleden en voor het Diaconessenhuis zeer veel heeft gedaan. Als nieuwe bestuursleden der vereeniging werden in 1936 benoemd mevrouw M. E. WensinckDaubauton en de heer D. Ver meulen. De rekening over 1936 werd goedgekeurd en aan den penningmeester, mr. dr. L. Sprey, die den heer Couvée was opgevolgd, décharge verleend. Het aantal in 1936 opgenomen patiënten beliep 1702: het aantal verpleegdagen 37.557; het aantal operaties 1140. Als predikant werd aan het Huis, in plaats van ds. Henneman, die in 1936 ver trok. dr. J. Riemens verbonden. De periodiek aftredende bestuursleden der vereeniging. mevrouw A. C. van Nes van der Pol en de heer D. Vermeulen, als mede de secretaris, prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink werden herkozen. De Marinestaf ontving van den com mandant van Hr. Ms. kruiser „Java" bericht, dat hy convooi geweigerd heeft aan het ss. „Sarkani", kapitein Gidts, reeder: het Nederlandsch Be vrachtingskantoor te Rotterdam, be stemd voor Alicante. Dc „Sarkani" (een der schepen van de geheimzinnige maatschappij „Ram- bon" - Red. „L. D.") is by een poging om ongeconvoyeerd door Straat Gibral tar te stoomen, hedenmorgen in de vroegte door een Spaansch oorlogsschip aangehouden en opgebracht naar Ceuta. Het s.s. „Sarkani" is het bekende „smokkelschip", waarvan door ons her- haaldelyk melding is gemaakt. Daar dc Nederiandschc marine slechts convooi verleent aan die schepen, waarvan de lading met zekerheid geen wapenen en geen munitie voor Spanje bevat en waar geen vrijwilligers voor deelneming aan den Spaanschen burgeroorlog aan boord zijn, heeft de commandant van Hr. Ms. „Java" zich tegen opbrenging van dit verdachte schip niet verzet. R.K. BOND VAN GEZINSHOOFDEN. DE NOOD DER ZENDING. Zendingssamenkomst in de Marekerk. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan den nood der zending en in verband hiermede tot activeering der gemeente leden op te roepen had de zendingscom missie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. gisteravond in de Marekerk een zen dingssamenkomst belegd. Het bezoek was slechts matig. Zendeling A. J. de Neef, die als eerste spreker het woord voerde, las by opening Jes. 55, waarna hy achtereenvolgens stil stond by de praktijk van het zendings werk en by de taak der gemeente t. o. v. de zending. Uitvoerig bepaalde spr. zich by het zen dingswerk op Nieuw-Guinea. Het heeft lang geduurd voordat hier met het zen dingswerk is begonnen. Thans staat dit eiland in het middelpunt der belangstel ling. Verschillende mogendheden zien af gunstig naar Nieuw-Guinea, omdat dit eiland nog vele mogelykheden biedt. Goud en kostbare ertsen worden hier gevonden en ook kunnen petroleumbronnen worden aangeboord Ook is het geschikt voor de katoencultuur. Nadat spr. herinnerd had aan de komst van den eersten zendeling op Nieuw- Guinea in 1855. wees spr. op den grooten roep om het evangelie, welke vooral in den laatsten tijd openbaar wordt. Hierdoor ontstaat echter een gebrek aan arbeiders In Gods Koninkryk. Er is geen voldoende geld om het werk uit te breiden. Zendeling de Neef beëindigde zyn rede met de gemeente-leden op te wekken het werk der zending te steunen. Dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector te Oegstgeest vertelde allereerst eveneens van zyn ervaringen in dit verre heidenland. Vervolgens zette spr. de groote verant- woordelykheid van het Christendom t. o. v. de zending uiteen. Er valt nog een schro- melyke achterstand in te halen. Een kerk, aldus spr., kan geen ware kerk zyn, als zy het evangelie niet verder uitdraagt. De kerk moet, zal zy leven, zending dryven. Zooals Jezus eens Zyn discipelen uitzond, zoo zal ook de kerk haar boodschappers dienen uit te zenden om van het Woord van God te getuigen. Onze oude Hervomde Kerk, waardoor God zoo veel zegen heeft geschonken, zal zendingskerk moeten zyn. Van alle kerke raden moet steeds grooter drang uitgaan tot zendingsarbeid. Het zal by ons niet in de eerste plaats moeten gaan om goud of petroleum, maar om de ziel van de Pa poea's. Gehoorzaam zullen wij zyn aan het gebod: Gaat uit en predikt het evangelie. Op gebruikelyke wyze en met het zingen van Gez. 237 4 werd deze samenkomst gesloten. Liefdadigheidsuitvoering. In den foyer van de Stadsgehoorzaal organiseerde de R.K. Bond van Gezins hoofden gisteravond een liefdadigheidsuit voering ten bate van het Moederschaps fonds. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op prof. A. Clepphas, hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Warmond, tevens geestelijk adviseur dezer afdeeiing, bene vens vele geesteiyken uit stad en omge ving. In het openingswoord uitgesproken door prof. A. Cleophas schetste spr. het verhe ven doel van het Moederschapsfonds. Spr. verheugde er zich dan ook over een zoo groot aantal aanwezigen te mogen verwel komen. waardoor de uitvoering reeds by voorbaat als geslaagd mag worden be schouwd. Na zyn dank aan allen, die aan de organisatie van deze uitvoering hun spontane medewerking hebben verleend, te hebben uitgesproken, besloot spr. dit ope ningswoord met allen een genotvollen avond toe te wenschen. Het programma werd geopend met een tweetal nummers, uitgevoerd door het Alma Mater koor o.l.v. den heer Wim Mizée waarvan vooral de vertolking van Villa- nella alia Napolitana', van Donati, de vele goede kwaliteiten van dit koor naar vo ren bracht. Hierna was het woord aan een groepje kleuters, die de kinder-operette „Een visite in het Poppenhuis", door Clementine Ward op zeer verdienstelijke wijze voor het voet licht brachten. De regie berustte by Mej. Irma Timmerman ongetwijfeld in uitste kende handen, terwyl de onberispelyk uit gevoerde dansen door mevr. Rose Lotte OosterhoffBaldow werden ingestudeerd. Beide dames hadden dan ook een alleszins verdiende bloemenhulde in ontvangst te nemen. Dc costuums, welke werden gele verd door het atelier B. de Koning, droe gen het hunne ertoe bij om van deze ope rette een sprookjesachtig geheel te maken. Rest nog de artistieke leiding aan den vleugel van mevr. Rie Batenburg te ver melden. Na de pauze werd een zangrecital ge geven door mej. Irma Timmerman, so praan; mevr. B. SimonsKerstens, mezzo sopraan en den heer T. Angenent, bas- bariton. Aan het eind van den avond sprak prof. A. Cleophas een kort woord, waarin hy allen, die hun medewerking aan voorbe reiding of uitvoering verleenden, hartelyk dank zegde. HARTELIJKE HULDIGING VAN „JOHAN" BARENDSE. Ter gelegenheid van zyn 25-jarlg jubileum op „Minerva". De heer J. Barendse, alias „Johan". Gistermiddag had in de sociëteit „Mi nerva" de officieele huldiging plaats van den heer J. Barendse, in studentenkringen beter bekend als „Johan", die zyn zilveren jubileum als sociëteitsbediende vierde. Nadat de jubilaris met zijn vrouw en zoon van zyn woning was afgehaald, werd hij ontvangen door de Commissie van Orde en Vertegenwoordiging, de Commissie van Beheer en den directeur, den heer J. Pitlo. Nadat de eerewyn was rondgediend, wer den vele waardeerende speeches afgestoken en werd hem de gouden draagmedaille van „Horecaf" op de borst gespeld. Bovendien mocht hij van den heer J. Berlage, praeses- quaestor der Sociëteit „Minerva" een gou den horlogeketting in ontvangst nemen, welke hem door dit bestuur werd geschon ken. Hierna had een druk bezochte receptie plaats op de leeszaal, welke door talryke fraaie bloemstukken versierd was. Als eerste spreker voerde het woord de heer E. W. de Jonge, praeses-collegii, die de goede kwaliteiten van „Johan" naar voren bracht, en er op wees, dat het aangenaam is wanneer men als reünist de sociëteit be tredende goede oude gezichten terug ziet. Spr, hoopte dan ook, wanneer hy als reü nist terug kwam, Johan weer te mogen ontmoeten. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch dat Johan nog vele jaren met dezelfde toe- wyding als voorheen de sociëteit en haar leden mocht dienen. Vervolgens bood de heer J. Hofstra, com missie-bediende, den jubilaris onder waar deerende woorden namens directie en per soneel een fraai salonkleed aan. Ook mocht de jubilaris vele telegrammen zoowel van binnen als buiten de stad ont vangen. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de jubilaris met eenige welgekozen woorden allen, die hem dezen dag tot een onvergetelyken hebben gemaakt, waarna men nog eenigen tyd ge zellig byeen bleef. TEHUIS VOOR MILITAIREN. Dat het bestuur van het militair tehuis aan den Morschweg telkens voor de noodige afwisseling weet zorg te dra»en. bleek ook weer gisteravond. Voor ditmaal was de heer Joh J. Geyten- beek gevraagd en deze had zich bereid ver klaard om een gevarieerd film-program te verzorgen. Met name de diverse episoden uit het leven van onze Prinses en de huwelijks plechtigheden. ontrolden zich voor onze oogen. Dat als toegift nog wat humor ge geven werd, viel bii de militairen wel in den smaak De heer Bréebaart, onder wiens leiding deze avond stond, kon in ziin dankwoord den heer Geytenbee'- verzekering geven, dat er genoten is en hem een tot weerziens toeroepen. Mej Boter, die op zoo uitne mende wyze de begeleiding od de piano verzorgde, werd in dit dankwoord evenmin vergeten. ADRES AAN DEN RAAD. Van de Federatie van Woning bouw vereeniging en. Aan den Raad der Gemeente Leiden is onderstaand adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen; J. de Jong en H. van Donselaar, resp. Voorzitter en Secretaris van de Fede ratie van te Leiden en Omstreken gevestig de Woningbouwvereenigingen, ten deze domicilie kiezende Mamixstraat 11; dat zy kennis hebben genomen van het ingekomen stuk No. 68, waarin Burge meester en Wethouders voorstellen geen uitvoering te geven aan diverse voorstellen betreffende den arbeidswoningbomv dat evenwel waargenomen wordt, dat de woningreserve momenteel vermindert, het geen ook blykt uit het ingekomen stuk verwerkte cyfermateriaal; dat ook uit de gegevens verzameld door den Nationalen Woningraad ditzelfde waar genomen wordt in verschillende groote gemeenten van ons land, als Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Amsterdam; dat algemeen wordt aangenomen, dat het diepste punt van de crisis is bereikt en een verbetering van den economischen toestand waarneembaar is, met het directe gevolg een grootere vraag naar goede arbeids- woningen, helleen ook blykt uit de talryke aanvragen by de aangesloten woningbouw vereenigingen redenen, waarom zy Uwen Raad ernstig in overweging geven, de genoemde voor stellen van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen, maar aan te houden, tot een nieuwe telling heeft plaats gehad. BINNENLAND. Dr. Colyn over de wisselingen in het we reldverkeer. (2e Blad). Is de N.V. Rambon een schijnfirma? (3e Blad). De bouw van het prinselyk jacht vordert snel. iBinnenland, 4e Blad). De moord op een pastoor te Geysteren op gehelderd; de vier verdachten hebben, bekend. (Gemengd, 3e Blad). De Bollenstreek bereidt haar Bloemen- feest; opgave van diverse routes. (3é Blad). BUITENLAND. 19 dezer treedt de controle op Spanje in werking. (3e Blad). Wederom een reeks conferenties in zicht. (Buitenland, le Blad). De Duitsche Kerkstrijd. (Buitenland, la Blad). Treedt ook de Engelsche minister Hunci- man uit de politiek? (Buitenland, le Bladi ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. WIJKVERPLEGING „BETHESDA". Verslag over 1936. In het afgeloopen jaar werden 3599 huis bezoeken gedaan, terwijl het aantal thuis- verpleegden 311 bedroeg. Er waren 98 hoogtezonpatiënten, die 537 behandelingen kregen. Het aantal poliklinische behande lingen was 1514, welke verdeeld waren over 174 patiënten. De contributies, zoowel groote ais kleine (wij denken hier met dankbaar heid aan de halve stuivers, die door velen voor dit goede doel worden afgezonderd) waren toereikend om in de aanvragen voor melk en eieren te voorzien, hoewel deze bron van inkomsten minder was dan in 1935. Een gift van f. 50 van mejuff. N.N. was zeer welkom. Ten behoeve van de zieken in de wijk werden er gedurende het jaar 1936, 934 eieren, 1082 liter melk, 84 liter karnemelk en 9 pond boter verstrekt. Zuster J. Veld kamp. die tijdens haar werkzaamheid in de wijk haar taak met groote toewyding verrichtte, is wegens haar aanstaand hu- welyk vervangen geworden door zuster J. S. S. Oort, met ingang van 15 April 1937. Het adres van Zr. Oort is Schelpenkade 49, telefoonnummer 2340. In het bestuur kwam geen verandering. CONCERT IN ENDEGEEST. Gisteravond gaf het dubbel mannen- kwartet „Sempre-Avanti", directeur de lieer Joh. v. d. Broek in de ontspannings zaal van Endegeest, Voorgeest en Rhyn- _eest een zangavond, welke in alle opzich ten goed geslaagd mag worden genoemd. Het programma bestond uit werken van Fr. Roeske. J. S. Bach, E. Landvai. F. Schubert. Voor de pauze werd bovendien nog ge zongen het Kerstlied van den ontslapen componist Bernard Diamant. De vele aanwezigen toonden hun dank baarheid door een hartelyk applaus In de pauze vertolkte de geneesheer-di recteur in zeer waardeerende woorden den dank der verpleegden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wyziging: N.V. Radiocentrale Ter Aar. Ter Aar, hoofdzaak: Prinsengracht 690, Amsterdam. Overleden Beheerder filiaal: F. J. Balvers fei Aar. A.s. Zondagavond vindt in het kerk gebouw der Doopsgez. Gemeente een fede ratieve dienst der Vrijzinnige Kerkgenoot schappen hier ter stede, plaats. Met de eenheidsgedachte der Christelyke Kerken als achtergrond, zal het onderwerp van dezen dienst zyn: „De Oecumenische gedachte in dezen tijd". De dienst staat onder leiding van ds. Ten Cate, terwyl ook de andere vryzinnige predikanten en prof. Van Holk. als voor zitter der Vryz. Chr. Federatie, hun mede werking verleenen. Een vrouwenkoor zal eenige motetten van Mendelssohn ten ge- hoore brengen. De heer M. J. Krop alhier is benoemd tot lid van de commissie in 1937 belast met het afnemen van het examen akte L.O.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1