IBIS SHAG Is de N.V. Rambon een schijnfirma LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad t Vrijdag 16 April 1937 Dobbelmanfi lekker... man! De niet-inmenging in Spanje Om groote winsten te maken speelt men met menschenlevens FINANCIEN CORRESPONDENTIE THIJS IJS EN DE BOOZE DOOI Controle-systeem 19 dezer in werking N.V. Hollandsche Vereen, tot Exploitatie van Margarine- fabrieken „Hovema", te Rotterdam. Winstsaldo f. 3.367.408 (3.207.901) Aan het verslag over 1936 ontleenen wij het volgende: Hoewel in het afgeloopen jaar de econo mische toestanden in vele landen belang rijk verbeterd zijn, hadden onze Onder- hoorige Maatschappijen in Duitschland in het jaar 1936 met dezelfde moeilijkheden te kampen als in het voorafgaande jaar. De prijzen van alle grondstoffen zijn vooral in de tweede heift van het afgeloo pen jaar belangrijk gestegen. De wereld marktprijs van natuurboter heeft echter aan deze algemeene stijging niet deelgeno men, zelfs heeft de boterprijs zich gedu rende de laatste 4 maanden van 1936 niet op het niveau van 1935 kunnen hand haven. De winst over het afgeloopen boekjaar vertoont wederom een kleine stijging, on danks de gevoelige verliezen, welke geleden werden in verband met de realisatie van middelen, welke werden overgemaakt ter gedeeltelijke voldoening van onze vorde ringen op Onderhoorige Maatschappijen gevestigd in landen waar valuta-beperkin gen gelden. Onze belangen in het buitenlard liggen, behalve in laatst bedoelde landen, voorna melijk in landen, welke hun munteenheden met het pond sterling hebben verbonden. Hierdoor ontstond een boekwinst, toen in September 1936 als gevolg van de deprecia tie van den guiden, de tegenwaarde in guldens van onze vorderingen in de va luta's toenam. Het saldo winst- en verliesrekening groot f. 3.367.406 (3.207.921) stelt de directie voor als volgt te verdeelen: 5'/i pCt. dividend op cumulatief preferente aandeelen f. 660.000. Zooals gebruikelijk werd op deze aandee len op 1 November 1936 reeds 2 3/4 pCt. interim-dividend uitgekeerd, terwijl het slot-dividend op 1 Mei 1937 betaalbaar zal worden gesteld. 6 pCt. dividend op cumulatief preferente winstdeeler.de aandeelen f. 720.000 Per 1 Juli 1936 werd op deze aandeelen reeds een interim-dividend van 3 pCt. uitgekeerd, terwijl het slot-dividend onmiddellijk na dat de jaarlijksehe vergadering van aan deelhouders de balans en winst- en verlies rekening zal hebben goedgekeurd, betaal baar zal worden gesteld. 8 pCt. (onv.) dividend op gewone aan deelen f. 960.000. Reserve diverse belangen f. 600.000. Ultkeering aan commissarissen, directie en beambten f. 156.346. Onverdeeld saldo op nieuwe rekening over te brengen f. 271.061. Van den Bergh's Fabrieken N.V., 'te Rotterdam. Winstaaldo f. 5.670.059 (5.304.481) Aan het verslag over 1936 ontleenen wij het volgende: De gebeurtenissen op monetair gebied gedurende het jaar 1936, hetwelk in het bijzonder ten aanzien van de Nederland- sche economie in het teeken van de aan passing onzer munteenheid stond, hebben de resultaten onzer Vennootschap in be trekkelijk geringe mate beïnvloed. De ver doorgevoerde verticale constructie van het Unilever-Concem, waarvan onze Vennoot schap deel uitmaakt, heeft ons in staat gesteld de prijsstijgingstendenz. welke zich als een gevolg van de devaluatie heeft ge openbaard. grootendeels op te vangen. Alhoewel in het afgeloopen jaar in veler lei opzicht in het Nederlandsche bedrijfs leven teekenen van opleving konden wor den waargenomen, heeft onze industrie daarin niet of weinig gedeeld. Weliswaar valt reeds te constateeren dat de uit de landbouwcrisiswetgeving voortvloeiende maatregelen reeds minder stringent wor den toegepast of zelfs hier en daar wor den opgeheven, doch ten aanzien van de margarine-industrie, integreerenden factor in de Nederlandsche vetvoorziening, is zulks nog niet het geval. Wij vertrouwen dat, indien de verbetering van den econo- mischen toestand aanhoudt, landbouw en veeteelt daarvan in toenemende mate pro fijt zullen trekken en dit er toe zal leiden de ingrijpende en vérstrekkende overheids bemoeiing. waaronder onzer industrie thans gebukt gaat, geleidelijk af te wik kelen. Onze buitenlandsche belangen hebben dit jaar in bevredigenden omvang tot de winsten onzer Vennootschap bijgedragen. Uit den aard der zaak heeft de devaluatie van den gulden op deze resultaten een gunstigen invloed gehad. De margarine- fabriek en olieraffinaderij te Batavia, van welker oprichting Vij in ons vorig verslag reeds melding gemaakt hebben, heeft haar bedrijf inmiddels aangevangen en de ont wikkeling beantwoordt volkomen aan de daaraan gestelde verwachtingen. Resumeerend mogen wij tot onze tevre denheid vaststellen dat de winsten in het afgeloopen jaar ten opzichte van die van het vorig jaar een redelijke vermeerdering te zien geven. Waar mogelijk hebben wij in samenwer king met Unilever N.V., evenals in vorige jaren, onze risico's in vreemde valuta ge dekt. Op de 4'/i pCt. obligatieleening is in het jaar 1936 een bedrag van f. 500.000 afgelost (5384.48H. Wij stellen voor het saldo der winst- en verliesrekening, bedragend f. 5.670.059, als volgt te verdeelen: 6 pCt. dividend op Cum. pref. winstd. aandeelen „A" f. 960.000. Per 1 Juli 1936 werd op deze aandeelen reeds 3 pCt. interim-dividend uitgekeerd, terwijl het slotdividend op 2 Januari jl; betaalbaar werd gesteld. 6 pCt. dividend op Cum. pref. winstd. aandeelen ,,B" f. 84C.00C._Per 1 Juli 1936 werd op deze aandeelen reeds 3 pCt. interim-dividend uitgekeerd, terwijl het slotdividend op 2 Januari jl. betaalbaar werd gesteld, 16 pCt. (onv.) dividend op gewone aandeelen ,A" f. 1.500.000. Per 1 November 1936 werd op deze aandeelen reeds een interim-dividend van Tl, pCt. uitgekeerd. 8 pCt. (onv.) dividend op ge wone aandeelen ..B" f. 1.680.000. Reserve diverse belangen f. 250.000. Ter beschikking van commissarissen, ter nadere bestem ming f. 217.374 en onverdeeld winstsaldo f. 222.684. VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBiS-pijp. Bi] Uw winkelier verkrijgbaar. 9704 (Ingez. Med.) Unilever keert 5Vi uit. De raad van bestuur der Unilever heeft besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke gehouden zal wor den op 5 Mei a s., voor te stellen op de ge wone aandeelen der vennootschap een slot dividend uit te keeren ten bedrage van f. 30 per aandeel van f. 1000, betaalbaar vanaf 26 Mei a s. en makend in totaal 5'lt'lt voor het jaar 1936. Voorts is door den raad van bestuur van Unilever Limited besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders dier ven nootschap. welke op denzelfden datum zal worden gehouden, voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een overeenkomstig dividend, uitmakende f. 0.36 per 1 pond sterling aandeel, eveneens betaalbaar op 26 Mei a.s. en te herleiden in sterling tegen den koers van het pond sterling aan de Amsterdamsche beurs op 5 Mei as. Anton Jurgens' Vereen. Fabrieken N.V., te Oss. Saldo winst f. 13.140.904 (v. j. f. 13.073.092). Aan het verslag over 1936 ontleenen wij het volgende: Het is de laatste jaren welhaast een tra ditie geworden om in de enkele opmerkin gen van algemeenen aard, waarmede ons jaarverslag de toelichting op de jaarcijfers pleegt in te leiden, beklag te doen over de economische crisis en haar effect op onze ondernemingen. Indien wij ditmaal deze traditie niet volgen, dan geschiedt dit niét omdat onze zaken zich' ift het jaar, waar over dit verslag handelt, aan den invloed van de crisis zouden hebben onttrokken. Indien ons winstcijfer dat van het voor gaande jaar slechts in geringe mate heeft overschreden, dan is dit voornamelijk toe te schrijven aan de belemmerende werking van legislatieve, economische en finan- cieele restricties, waarmede wij gaandeweg maar al te zeer zijn vertrouwd geraakt. Er zijn echter onmiskenbare teekenen die er op wijzen, dat het zakenleven bezig is zich allengs aan den greep der crisis te ont trekken. Het kan niet worden ontkend, dat in de laatste maanden een merkbare ople ving valt waar te nemen in vrijwel alle vertakkingen van het bedrijfsleven, land en tuinbouw niet uitgezonderd. Tengevolge In een communiqué van de ondercom missie der niet-inmengingscommissie wordt de samenstelling bekend gemaakt van het ondercomité, dat belast zal zijn met het voorbereiden van een plan voor de evacua tie van alle vreemdelingen, die direct en indirect betrokken zijn in den Spaanschen burgeroorlog. Het communiqué bevestigt, dat het con troleplan te land en ter zee zal worden toegepast van af 19 April te middernacht. Koopvaardijschepen, bestemd voor Spaan- sche havens, die op dat tijdstip voorbij de laatste waarnemingshaven zullen zijn ge varen op hun route naar de Spaansche wateren, zullen vrijgesteld zijn van de ver plichting, waarnemers aan boord te nemen. Een gelijke vrijstelling zal worden toe gekend aan schepen zonder draadlooze installatie op weg naar Spanje op boven genoemd tijdstip. De voorzitter heeft een beroep gedaan op de vertegenwoordigers van het comité een geest van goede wil te toonen voor de oplossing van de probleemen, waarvoor het comité is geplaatst. In antwoord op dit beroep verklaarde de Italiaansche vertegenwoordiger zich bereid de bespreking te hervatten over het terug trekken van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje, mits de andere vertegenwoordi gers op gelijke wijze gehoor geven aan den oproep van den voorzitter. In denzelfden geest verklaarde de ver tegenwoordiger van de Sovjets, dat hij er niet op aandringt van het ondercomité te eischen, dat wordt overgegaan tot bespre king van de nota, waarin zijn voorstellen belichaamd zijn, welke werden ingediend in de plenaire Zitting van het comité op 24 Maart j.l. Het ondercomité kwam overeen een technisch consultatief ondercomité te be noemen voor de voorbereiding van een plan tot het verwijderen uit Spanje van alle personen, die middellijk of onmiddellijk betrokken zijn bij het huidige conflict en die niet van Spaansche nationaliteit zijn of dit niet waren op 18 Juli 1936. benevens voor de doelmatige controle ot> ieder ont werp tot evacuatie van dezen aard. De Italiaansche vertegenwoordiger zelde, van de kunstmatige prijsvorming voor ons •hoofdproduct margarine en van de even kunstmatige beperking van onzen omzet kunnen wij hier te lande niet aanstonds partij trekken van deze betere gang van zaken. Maar desalniettemin hebben wij, ook vanuit het belang onzer vennootschap gezien, alle reden deze wending ten goede toe te Juichen, omdat met het weerkeeren van het vertrouwen in de toekomst ook de psychologische voorwaarden worden ge schapen voor een geleidelijke liquidatie van de overheidsmaatregelen, die uit de crisis zijn geboren en die de laatste jaren aan een vrije ontwikkeling van onze zaken ern stig in den weg hebben gestaan. De prijzen ohzer grondstoffen hebben, vooral in het laatste kwartaal van 't ver slagjaar, een scherpe rijzing te zien gege ven. Onze oliefabrieken hebben, dank zij de gunstige dekking van hare voorraden en de toeneming van de vraag naar haar pro ducten, wederom in bevredigende mate tot onze resultaten bijgedragen. Doordat onze belangen over zoovele lan den zijn verspreid, heeft de hierboven ver melde wijziging in de muntpolitiek in be langrijke mate het gulden-equivalent be ïnvloed van de saldi bij onze Onderhoo rige Maatschappijen, welke haar bedrijf uitoefenen in landen waar geen correspon- deerende devaluatie plaats vond. Daar onze vorderingen onze verplichtingen overtrof fen, ontstond aldus een boekwinst. Wij hebben het een eisch van voorzichtig be leid geacht, deze winst toe te voegen aan de Reserves, gecrëerd tegenover onze be langen in die landen, waar het geldverkeer nog steeds aan beperkende bepalingen on derhevig is. Deze Reservés zijn in de Ba lans opgenomen als een vermindering van het hoofd „Onderhoorige Maatschappijen: Leeningen en Onverdeelde Winsten". De winst over het jaar 1936. na aftrek van alle onkosten, bedroeg f. 12.330.652 te genover een bedrag van f. 12.296.529 over het Jaar 1935. Deze resultaten zijn ver kregen nadat de verliezen, welke voort vloeiden uit de verkoop van valuta's waar in geen dekkingsoperaties mogelijk waren, in mindering zijn gebracht. Een niet onbe langrijk deel dezer winsten is behaald in landen met beperkt betalingsverkeer, doch gebruik makend van de bestaande wette lijke mogelijkheden.,zijn wij er in geslaagd uil die landen bedragen te transfereeren welke, in guldens en sterling, per saldo het equivalent voor de aldaar gemaakte win sten uitmaken. Het winstsaldo bedraagt f. 13.140.904 (13.073.092). In Augustus 1936 werd een in terim-dividend uitgekeerd van 3 pCt. dus op basis van 6 pCt. per jaar over het halve jaar JanuariJuni 1936 op de: cumulatief preferenté aandeelen f. 1.200.000 cumulatief preferente winstdeelende aan deelen „B" f. 972.0QO, cumulatief preferen te winstdeelende aandeelen „C" f. 576.000. te zamen f. 2.748.000. blijft f: 10.392.904. Voorts werd in Februari 1937 een slot dividend uitgekeerd van 3 pCt. dus op basis van 6 pCt. per jaar over het halve laar JuliDecember 1936 op de: cumula tief jjreferente aandeelen f. 1.200.000, cu mulatief preferente winstdeelende aan deelen „B" f. 972.200, cumulatief preferen te winstdeelende aandeelen „C" f. 57G.OOO, te zamen f2.748.0Ü0,. zoodat ter nadere verdeeling 'overblijft 'ij saldo van f 7.644.904 Wij stellen voor dit bedrag te bestem men voor: reserve, diverse belangen f. 1.000.000.uitkeering van 8,,pCt. (onv.) op de gwone aandeelen f. 5.220.000. tan tièmes aan directeuren en beambten f. 517.437, te zamen f. 6.797.437 en saldo op nieuwe rekening f847.466. L. W. M. te L. Het ingezonden stuk over keuring van zaden moet minstens tot op een vijfde worden bekort om het voor opname in ons blad geschikt te maken. dat hij zich voorstelde onmiddellijk voor stellen in te dienen voor de uitbreiding van het niet-inmengingsaccoord. teneinde het binnenkomen in Spanje te verbieden aan alle niet-Spaansehe personen, wier optre den het conflict kan verlengen of vergif tigen. Het ondercomité keurde de voorstellen, ingedled door het technische consultatieve ondercomité tot de instelling door de Duit- sche regeering van „brandpuntgebieden" in de vlootzone voor de waarneming, welke aan de Duitsche vlqpt is toegewezen, goed. Aan verschillende aan de niet-inmenging deelnemende regeeringen zal worden ver zocht maatregelen te nemen om haar koop vaardijschepen in overeenstemming met de goedgekeurde regelingen te doen optreden. De Engelsche Staatssecretaris Cranborne verklaarde in een schriftelijk antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag om trent de koisten van de Spaansche controle oa.: Door de landen zijn de noodzakelijke bijdragen voor den duur van één jaar toe gezegd. Elk der vijf voornaamste landen zal 16 procent van de totale kosten der inter nationale controle en van de speciale con- tröle aan de Spaansch-Portugeesche grens dragen, namelijk 143.680 pond sterling. De bijdrage van Engeland zal tot 64.000 pond verlaagd worden met het oog op de verplichtingen, welke de Britsche regeering met de controleering van de Spaansch- Portugeesche grens op zich neemt. De overige landen zouden 29 procent van de totale kosten betalen. Het internationale bureau van toezicht, aldus verklaart Cranborne verder, bestaat uit de Londensche diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, de Sovjet-Unie, Italië, Polen, Griekenland en Noorwegen onder voorzit terschap van den Nederlandschen vice- admiraal van Duim. Van 't front. Oorlogsnieuws blijft ontbreken. De actie blijft beperkt tot kleine overvallen, waarbij nu en dan een niet noemenswaard succesje Wordt behaald. (Van onzen G.PD.-redacteur). Woensdag is gelijk gemeld een einde gemaakt aan de tergende onzeker heid waarin de familieleden van 17 Neder landsche zeelleden sinds eenigen tijd ver keerden, daar de kapitein van den Spaan schen kruiser „Almirante Cervera^' mede gedeeld heeft dat hij de ,Andra"-opvaren- üen te San Sebastian aan wal heeft gezet. Op een zwerftocht door de Maasstad met als gids een geboren en getogen Rotter- dammér, heb ik getracht een spoor te vin den van degenen, die mysterieuze Maat schappijen als de N.V. „Rambon" en het „Nederlandsche Bevrachtingskantoor" fi nancieren. Op redelijke gronden mag men aannemen dat deze N.V.'s Nederlandsche zeelieden aannemen voor schepen, die in buitenlandsche havens en onder vreemde vlag, wapens en munitie laden voor Spanje. En op dezen zwerftocht heb ik ook met enkele familieleden van „Andra"-opvaren- den gesproken. Een vader van een zich aan boord bevindenden Rotterdamschen jongen teerde Dinsdag nog op het hoopgevende bericht van de vrouw van den kapitein, dat Zondag medegedeeld was: „Uw zoon is op weg naar Nederland. Hij komt vermoede lijk over drie dagen thuis!" En dan hoort zoo'n man den volgenden dag dat zijn zoon in San Sebastian zit, een plaats waar de nationalisten de macht, in handen hebben. Nog geen kwartier nadat ik dezen man had gesproken klop ik aan bij het .Nederland sche Bevrachtingskantoor", gevestigd in een oud H.B.S.-gebouw in de Kortenaer- straat. M'n gids had me reeds gezegd, dat ik daar als verslaggever niets te hooren zou krijgen. „Trek deze oude jas aan, doe je boord en je bril af en een shawl om je hals. Dan kun je doorgaan voor een werkloos varens gast". Zóó kom ik bij het ,3evrachtingskan- toor". „Kloppen", staat op de matglazen ruit, die bezoekers verhindert door het loket naar binnen te kijken. Boven verwij zen ze me naar beneden. Weer kloppen „Moet U?" Ik waag naar berichten over de „Andra". „Daar weten we niets van!" Meteen hoor ik een stem aan de telefoon: „Het laatste bericht was dat de bemanning op weg zou zijn naar Nederland, maar dat is niet waar." Ik wijs den bediende op deze telefonische mededeeling. ,,'k Zal nog eens even vragen." Boem! Het loket wordt gesloten. Even later;, „Neen, wij weten niets!" Raampje dicht Eén dag voor het bekend wordt dat de opvarenden van de „Andra" in San Sebastian zijn, weet het „Bevrachtingskan toor" van niets Bij- de vropw van den Nederlandschen kapitein is het van het zelfde laken een pak. .Zondag wist men hier dat de bemanning op weg was naar ons land." Thans weet men dat dit niet waar is. Maar de familieleden van de op varenden hooren dat niet. ,M'n zoon had geen papieren en hij hoopte die na de reis met de „Andra" weer te kunnen krijgen. Toevallig hoorde hij van.een kennis, die eerst mee zou gaan, dat diens plaats open kwam. En toen heeft hij aangemonsterd." Dat vertelde de vader van één der opvarendenZóó werken de mysterieuze maatschappijen, die wapens naar Spanje vervoeren. Zeelieden zonder papieren, oud of jong, het doet er niet toe, worden aangenomen om op schepen te varen die reizen maken waaraan levensge vaar is verbonden. De gage is hoog. zoo hoog, dat de verleiding om te monsteren meestal niet weerstaan kan worden. En zoo „op hoop van zegen" vaart men naar Spanje. Dat vaak groote huisgezinnen ach terblijven, doet niets ter zake. Dat de be manning kans loopt nooit terug te keeren valt geheel buiten de sfeer van degenen, dde deze maatschappijen financieren en er Winst mede maken. ,3e N.V. „Rambon"? Tja, ik weet alleen dat volgens de geruchten deze reederij of maatschappij bestaat of bestaan moet hebben. Aandeelen zijn bij mijn weten nooit verhandeld. Ver moedelijk is hier sprake van een schijn firma en in de handelsregisters zult U er wel geen dossier van vinden!" Verscheidene Rotterdamschc make laars geven me dit antwoord als ik naar de N.V. „Rambon" informeer. En zij hebben gelijk. Noch in het Handels register te Rotterdam, noch in dat te Den Haag of Amsterdam is het bestaan ervan bekend. Het „Nederlandsche Bevrachtingskan toor"? Ja, dat kent men wel. Trouwens deze N.V. is ook ingeschreven. Als doel staat op gegeven: „Exploitatie en bevrachting, het koopen en verkoopen, huren en verhuren van binnenschepen en verder alle soorten werkzaamheden, welke hiermede in ver band staan, alles in den ruimsten zin des woords." Het maatschappelijk kapitaal be draagt f. 400.000.— waarvan f. 80.000.is geplaatst en gestort. Volgens makelaars ls dit 'n normale N.V. Zij hebben er dan ook in het géheel geen bezwaar tegen mij in te lichten. In zeemanskringen daarentegen wel. In verschillende bars heb ik een praatje gemaakt maar wanneer ik over de N.V. Ham bon" of over de „Andra" sprak wist niemand iets. Slechts één matroos maakte een uitzondering. Die stak zijn vreugde, dat hij niet met de Andra" was vertrokken, niet. onder stoelen of banken. „Ik had al definitief afgesproken toen ik plotseling met een Engelsche boot uit Rot terdam weg kon. En dat lokte mij toch meer aan. Ik heb nog een boodschap gestuurd naar een kennis van me of die soms mijn plaats op de .Andra" wilde innemen. Hij heeft wel gemonsterd.... Die Engelsche boot ging overigens ook naar Spanje. Alleen geladen met kolen. Maar ik heb tooh ook aan de Spaansche kust bommen dicht in onze buurt zien val len. Toen wij sinaasappelen geladen had den en weer terug waren in Engeland heb ik de Hull-boot naar ons land genomen, 't Was mij te gevaarlijk Het is waarschijnlijk bekend dat ook de Rotterdamsche politie een onderzoek heeft ingesteld naar de N.V. „Rambon". Maar de waarnemende hoofdcommissaris, de heer Van der Poll kan me ook al niet veel wijzer maken. „Trouwens, de politie kan er weinig tegen doen. Zoolang de sohepen in buitenland sche havens geladen worden en onder vreemde vlag varen. Het risico van het laden in Rotterdam of Amsterdam is veel te groot. Men vreest de scherpe contróle." Is de N.V. „Rambon" dan werkelijk een schijnfirma? Bestaat zij niet of niet meer? 't Antwoord moet haast be vestigend luiden. Maar een feit blijft dat men in ons land zeelieden aan neemt tegen extra hooge gages om wapens en munitie naar Spanje te brengen, een feit blijft ook dat men, om groote winsten te maken, met men schenlevens speelt. Zonder papieren en zonder leeftijdsgrens te stellen geeft men werkloozen zeelieden in ons land kans om voor de vaart op Spanje te monsteren. De menschen achter de schermen, zij die het geld verschaffen om do zaken gaande te houden, lachen in hun vuistje. Zij worden zonder al te veel risico rijk. De meeste schepen slagen er immers in hun lading te lossen? En wat er daarna met schip en bemanning gebeurt valt geheel buiten hun sfeer. Het geld vloeit binnen en dat alleen daarom menschenlevens op het spel gezet worden, doet minder ter zake 13. Het tafeltje was uit de hut gedreven; dat redde Thijsje en oom Brom het leven! Het was heel wankel, en heel oud, maar 't was gemaakt van licht en stevig hout, zoodat, toen zij er waren heengezwommen en er boven op geklommen, het vreemde vaartuig heel goed drijven bleef. Het was alleen een beetje scheef, want Brom-oom's zwaar gewicht verstoorde min of meer het evenwicht. De kant waar Thijs op zat, werd iets omhoog gericht, terwijl oom Brom al spoedig voelde, dat 't water om zijn rug-eind spoelde. Hij haalde nu zijn levertraan weer voor den dag, en zei; „Ach, ach ach, achwat moeten wij beginnen? Zeg Thijs, kan jij geen list verzinnen?" „Neen", zei Thijs, „voor dezen vloed moet ied're list bezwijken; doch laat ons trachten om dien gindschen bergtop te bereiken".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10