Waar de Vrouw belang in stelt Opvoeding voor het leven Vest-effecten zijn modern LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 April 1937 Derde Blad No. 23635 I&d/V JSsie Jaargang Voor handige vingers Hij, Zij en het rooken Ze passen uitstekend bij ons slank silhouet Kleine wenken voor de huisvrouw De vrouw met de negen trouwringen MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Herstel van het ouderlijk gezag, deugdelijke basis voor nieuwen gezinsopbouw. Bij de beschouwing van een rationeele opvoeding voor het leven, komt allereerst tie gezinsopvoeding aan de orde. En als we nu trachten de lijnen uit te stippelen, waarlangs wij moeten komen tot een be ter, krachtiger en harmonischer gezinsop voeding, dan staat in het middelpunt van onze aandacht: de handhaving van 't ge zag' in het gezin. Al te zeer is in de jaren, die achter ons jiggen, het meest door onze eigen schuld, het ontzag van het kind voor de ouderlijke leiding verminderd. Willen wij echter ooit komen tot een nieuw bloeiend gezinsleven, dan zal het ouderlijk gezag, waaraan de waarachtige liefde voor het kind ten grond slag ligt, krachtig moeten worden her steld. Stroomingen en tegenstroomingen wisselen steeds elkander af in het rijke leven en dus ook in dc opvoeding. Er was een tijd de ouderen onder ons herinneren het zich nog uit eigen jeugd dat blinde gehoorzaamheid in de opvoe ding alles was. Op het bevel der ouders werd onmiddellijk gereageerd door 't doen. gepraat werd er niet. uitgelegd nog min der. Men mocht een kind „wel zien, maar niet hooren" en er werd meestal niet be wust stilgestaan bij wat er in de kinder ziel omging. De reactie op deze periode van drillen, van cadaverdiscipline" kwam tot uiting in een overgroote belangstelling voor de kinderziel, een stellen van 't kind in het middelpunt. De ,,eeuw van het kina" bracht veel bezinning, veel nrenschelijk- lieid. maar toch ook: een matelooze over- overdrijving van vrijheids- en uitleefprin cipes. Er was zelfs een tijd, dat we onze kleuters min of meer „in overweging ga ven" hun bordje leeg te eten! We voelen allen wel, hoe ver we hier nu reeds weer van afstaan, hoe dood deze theorieën geworden zijn. hoe ondoelmatig in de praktijk van het leven. Nu schrijft een vader in een weekblad, dat hij eenvoudig stipte gehoorzaamheid aan zijn kinderen oplegt, maarhij schrijft er nog bij, dat hij wel vele brieven venvacht van opvoeders, die het hiermee niet eens zijn! Dit laatste is een bewijs, dat wij toch van de verslappende uitwas sen uit „de eeuw van het kind" nog niet los zijn. Toch zullen we er los van moeten worden en weer het gezag moeten stellen in het middelpunt. Geen blind gezag. Gezag, doch niet een blinde tucht, zoo als vroeger. Een gezag, voortkomend uit 'n 'diep besef van onze ouderlijke verant woordelijkheid voor het heil van ons ge zin. Gezag en verantwoordelijkheid: die twee begrippen zijn niet te scheiden. Siechts aan een sterk gevoel van verant woordelijkheid kan een waarlijk krachtig gezag ontleend worden. Verantwoordelijkheidsgevoel doet ons in ae eerste plaats zelf trouw leven naar eigen diepste inzicht en dit geeft ons het gc-zag om onze kinderen eerlijk en ook krachtig leiding te geven. Wie zulk een redelijk, welwillend gezag uitoefent, zal in normale gevallen niet veel last hebben van ongehoorzaamheid, zefs niet van de nei ging daartoe. En wanneer soms bij de kin deren vragen rijzen, waarom dit of dat van hen wordt geëischt, dan zal hij gemakke lijk een bevredigenden uitleg kunnen geven. Maar de gehoorzaamheid moet voorop staan. De ervaring heeft bewezen, dat kin deren zonder tucht diep ongelukkig wor den. Ze hebben een vaste hand noodig, die richting aangeeft. Eerst dan voelen zc zich veilig, en eerst dan ook kan van de oudere kinderen worden verwacht, dat zij zich mede-verantwoordelijk gaan voelen voor den opbouw van het gezin. Saamhoorigheid in 't gezinsleven. Want ook dit is een belangrijk punt. Maar al te vaak wordt vergeten, welk een zegen er vooral voor de oudere kinderen in gelegen is. wanneer men hun laat voelen, dat ze mede-verantwoordelijk zijn voor den goeden gang van zaken in huis. Dat het gezin een gemeenschap is, waaraan zij mo gen helpen bouwen. Dan ontstaat vanzelf uat diepere gevoel van saamhoorigheid. dat inniger samenleven van ouders en kinde ren. dat we allen zoozeer begeeren. Krachtige lichamelijke oefening, gericht op de weerbaarmaking van het lichaam, doch met zorgvuldige vermijding van sport- excessen en record-verafgoding. moet be vorderd worden. We moeten streven naar meerdere ontwikkeling van het gevoelsle ven onzer kinderen door muziek en zang door gemeenschappelijk lezen, door gods dienstige vorming thuis. Het gezin moe: hierdoor worden een voorbereiding tot an dere gemeenschapskringen als werkkring, kerk, vereeniging. Van en gezin moet activiteit en kracl-J uitgaan: er moet gezamenlijk worden ge werkt in een bepaalde, weloverdachte rich ting! Heel belangrijk is ook de verzorging van den vrijen tijd, waaronder echter voor al niet verstaan moet worden, dat de op voeder op ieder vrij oogenblik van 't kind beslag legt. Integendeel: er moet steeds gelegenheid zijn voor het zich ontwikke lende. jonge menschenklnd om te doen. wat hij wil: 't eigen initiatief moet in ruime mate gelegenheid hebben, zich tc ontplooien Onze „groote" kinderen. En wat betreft de opvoeding van oudere kinderen: hier is wel en zeer groote moei lijkheid gelegen in de gemakkelijke be reikbaarheid van alle amusement en lec tuur. We kunnen onze kinderen, wanneer ze al bijna volwassen geworden zijn. niet plotseling met geweld gaan terughouden van dingen, die ons ongewenscht, mis schien zelfs gevaarlijk voorkomen. We zouden hiermede het omgekeerde bereiken Ze zetten in zoo'n gval toch hun zin door óf gehoorzamen mopperend. En wat het ergste is: we zijn hun vertrouwen en te vens onze verdere controle op hun doen en laten kwijt. De eenige mogelijkheid om ook over onze oudere zoons en dochters die leiding te behouden, die we voor hun eigen bestwil zoo graag zouden blijven uitoefenen, zoolang het noodig is, wortelt reeds in een krachtig, doch redelijk gezag uit de prille jeugd. Wanneer dit gezag, rechtvaardig en lief devol wordt uitgeoefend, dan verandert 't, naar mate de kinderen opgroeien, gaande weg in een moreel overwicht, waarmee een groot wederzijdsch vertrouwen gepaard gaat. Dan wordt zoo ongemerkt Vader de vriend. Moeder de vriendin van de jonge ren en dan is vanzelf alle „stiekumheid" uitgesloten. R. DE RUYTERv. d. FEER. Fleurige versieringen voor tasch, shawl of ceintuur. Een Engelsch geneesheer heeft vastge steld dat het rooken onder de mannen hoe langer hoe minder wordt en daarentegen bij de vrouwen nog steeds toeneemt. Er komt een dag zoo voorspelt deze dokter dat het rooken beschouwd zal worden als een uitsluitend vrouwelijke gewoonte en als zoodanig door de mannen zal worden verafschuwd en totaal afgeschaft. Het zal met het rooken dan precies zoo gegaan zijn als met het gebruik van par fums. Vroeger was dit een speciaal privilege van den man. In den tijd van koningin Elisabeth werd door het Engelsche parle ment uitdrukkelijk bepaald, dat het aan vrouwen verboden was. zich te parfumee- I ren. Natuurlijk deden de dames het tóch en wel zoo hardnekkig en overvloedig dat langzamerhand het gebruik van parfum in een „geur" van vrouwelijkheid en dus, bij toepassing door mannen, van verwijfdheid kwam te staan. Vandaar dat een echte I man zich in onzen tijd in 't geheel niet, óf z$er bescheiden parfumeert! f .Als de Engelsche dokter met zijn analo gie gelijk heeft, kunnen wij dus thans een geslacht van rookende vrouwen en niet- rookende mannen tegemoet zien. i v* i ddjf -• Veilig verbranden van papier. Verbranden van brieven en andere pa pieren is de beste weg om ze kwijt te raken, wanneer ié hun dienst hebben gedaan. Bij 't verhuizen of in den schoonmaaktijd, wanneer men iaden opruimt en corres pondentie uitzoekt, worden meestal groo te pakken brieven terzijde gelegd om te worden vernietigd, doch vaak schrikt men ervoor terug, de papieren in de kachel te verbranden, uit vrees voor 'n schoorsteen brandje. Toch kunt u dit veilig doen, als u maar even de moeite neemt, de papieren in dikke pakken stevig op te rollen en om iedere rol een ijzerdraadje te doen. Men kan deze rollen zelfs bewaren om ze een weinig nat gemaakt te ge bruiken als men 's nachts de kachel wil aanhouden. Verfvlekken op glas. Als de ramen geverfd zijn. komt het dikwijls voor dat de kwast uitglijdt en er verfvlekken op de ruiten komen. Om deze vlekken weg te nemen moet men ze eerst met ammoniak bevochtigen; ze worden dan zacht en kunnen gemakkelijk met een stuk krantenpapier worden verwijderd. Met een schoonen doek nawrijven. Vlekken op nikkel. Op nikkelen voorwerpen als wekker e.d. vertoonen zich na langdurig gebruik vaak groengele vlekken, die op de gewone ma nier niet te verwijderen zijn. Wil men ze spoorloos doen verdwijnen, dan bestaat hiervoor wel een goed middeltje, dat ech ter voorzichtig moet worden gebruikt, daar het zeer vergiftig is. Men neemt een mengsel van 50 deelen zuivere alcohol op 1 deel zwavelzuur, wrijft liet voorwerp hiermee stevig af en spoelt na met enkel alcohol, vervolgens met water. Met een drogen doek wordt het voor werp tenslotte afgepoetst. Het mengsel van alcohol met zwavelzuur mag niet met de vingers worden aangeraakt. Wie kinderen in huis heeft, mag het wel terdege achter slot en grendel houden! Morsmouwen van. kousebeenen! Viltversieringen zijn zéér nieuw. Dit ma teriaal dat zeer soepel is, wordt in alle Mogelijke kleuren verkocht: 't meeste kans van slagen hebt u natuurlijk in een four- mturenzaat Het motief, dat we hier afbeelden is een ooeketje, bestaande uit drie bloemen, door «h lint saamgebonden. De kleuren kan als volgt kiezen: linksche bloem lila met groen hart, middelste: geel met rood Heeren weest op uw hoede. Mevrouw Grace Thomasson beroemt er zich op. de meest gescheiden vrouw der Vereenigde Staten en waarschijnlijk van de heele wereld te zijn. Als bewijs hiervan en tevens als „her innering" draagt de ringvinger van haar linkerhand een waar pantser in den vorm van de negen ringen harer gewezen echt- genooten. Met deze tropheeën gewapend gaat de ge lukkige bezitster van het scheidingsrecord binnenkort een reis door Europa maken, waarvan zij met den tienden echtgenoot hoopt terug te keeren. hart. rechtsche: rood met zwart hart, ste len lichtgroen, lint donkergroen. Met dit aardige motief kunnen heel wat kleine accessoires van ons toilet gezellig worden opgefleurd. Een paar voorbeelden ziet u hierboven: tasch. shawl en ceintuur, de laatste met twee vierkante zakjes. De zomermode-1937 zal een zeer gioote plaats inruimen aan het vest. of het vest- effect. En met deze laatste plechtige be naming duiden we dan aan: iets, dat uit ue verte een vest lijkt, maar als we nader bij komen en de modieuze dame op den keper beschouwen, blijkt 't eenvoudig een onderdeel van de blouse te zijn. dat er min 01 meer vestachtig uitziet. De vesten, hetzij dan los of onverbreke- Ink verbonden aan een mantelcostuum. mantel of Japon, zijn meestal gemaakt van een stof. die in kleur contrasteert me' die van de andere kleeding: wit piqué, zware bedrukte crêpe, gestreept linnen. Ze slui ten hoog aan den hals of hebben een be scheiden v-vorm; van onderen loopen ze meestal uit in twee puntjes, net als het ge wone heerenvest. Soms ook is er van een eigenlijk vest geen sprake doch wordt het vest-iaee ge suggereerd door de coupe van een blouse, de dubbele revers van een mantel, waarvan het binnenste stel aan een vest doet den ken. Op onze teekemng ziet u enkele voor beelden. Links boven: een charmant ja ponnetje van zwart alpaca, met lijfje in vest-model. Daaronder: sportcostuumpje met rok van effen viyella en los vest, waar van de voorzijde in geruit viyella. De ach terkant is effen, de pofmouwen zijn van crêpe de chinc in dezelfde tint. Daaronder: flatteus jakje hoog aan de hals gesloten met groote knoopen op de revers. Het is uitgevoerd in effen stof en kan naar be lieven op een rok van hetzelfde materiaal of op een modern schotsch rokje in har- monieerendc tinten worden gedragen Rechts boven: getailleerde japon in zacht groene jersey. Het lijfje is in twee puntjes op de rok gestikt, waardoor het vestidee wordt geaccentueerd. Men kan ock het eigenlijke vest in een iets lichtere tint ne men dan de japon: de revers worden dan weer donkerdér gekozen. Ceintuur en knoopen van groen fluweel. ZONDAG: Tomatensoep; Gebakken zwe zerik met verschillende groente. Aardappel- croquetten. Diplomaatpudding. MAANDAG: Roastbeef; Andijvie; Aard appelen. Citroenrijst met vanillevla. DINSDAG: Vermeeellisoep; Koud vleesch Postelein; Aardappelen. Schuimomelet. WOENSDAG: Vleesch in schelpen; Kalfs oesters: Aardappelen; Doperwten uit de bus. Warme bitterkoekjespudding, vanille saus. DONDERDAG: Varkenscarbonaden; Raap stelen; Aardappelen; Griesmeelpudding met bessensap. VRIJDAG: Vischschotel met aardappel puree; Worteltjes. Sinaasappelen en bana nen met custardvla. ZATERDAG: Dikke groentesoep; Drie in de pan. RECEPTEN. Diplomaatpudding (6 a 8 pers.). Benoodigd: '/i L. room, Vi L. melk, 4 eier dooiers, 100 Gr. suiker, 20 Gr. gelatine, >/i ons geconfijte vruchten, pl.m. 1 ons biscuits de Savoye, 'li d.L. marasquin, 1/4 stokje vanille. De melk met de vanille laten trekken en aan de kook brengen. De eidooiers met de suiker uitroeren en met de melk een gebon den vla maken. Hierin de in koud water geweekte gelatine oplossen. De room en de marasquin toevoegen en als de pudding stijf begint te worden laag om laag met.de biscuits en de kleine gesneden vruchtjes in een puddingvorm leggen. Zorgen dat de biscuits den rand van den vorm niet raken, omdat ze dan bij het keeren zouden tegen houden. De bovenste laag moet uit vla be staan. Gebakken Zwezerik (4 a 6 pers.). Benoodigd: 2 zwezeriken. 1 ons boter,zout peterselie, wortel, thijm, foelie, ui. De zwezeriken in koud water leggen tot ze gekookt worden. Opzetten met koud wa ter en als dit kookt eraf gieten (blanchee- ren). De zwezeriken gaar koken in ruim water met kruiden en zout (20 min.). Ze pellen en persen tusschen 2 borden met wat zwaars er op. Daarna in de boter bruin bakken en midden op een grooten schotel leggen. De jus afmaken met wat melk en water. Om het vleesch heen verschillende groente leggen, afstekend van kleur, b.v. doperwten, worteltjes en stoofasperges. Wat gesmolten boter over de groente schenken. Een rand aardappelcroquetten er om heen leggen. De jus in de juskom er bij geven. Vischschotel met aardappelpuree. Benoodigd: 4 mooten visch, aardappelen van pl.m. 1 K.G. aardappelen, 40 Gr. beter, paneermeel, 'h citroen. De gekookte visch warm van de graat ne men en in het midden van een vuurvasten schotel leggen. De helft van de boter smel ten en er overheen schenken. Naar verkie zing wat citroensap erop druppelen. De aardappelpuree om de visch heen leggen, een paar uitgetande schijfjes citroen erop leggen, wat paneermeel er over strooien, de rest van de boter er over verdeelen en den schotel in den oven zetten tot alles door en door warm is (20 min.). VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gebakken tomaten, gebakken eieren, aardappelen, kropsla, chocoladetaart. 2. Vegetarische groentesoep, aardappelen in de schil, boter, gestoofde sla. rijst met krenten. 3. Omelet met spinazie, witte boonen, tomatensaus, aardappelen, vanillevla met bitterkoekjes. 4. Aardappelgehakt. postelein, aardappe len, bruine boter, beschuit met kaas. Ongetwijfeld Is de witte of crèmekleu rige werkjas een prettige dracht voor de huisvrouw bij de ochtendwerkzaamheden. Een bezwaar is echter wel dat de mouwen eerder dan de rest van dit keurige klee- dingstuk vuil worden. Met het oog hierop is het een zeer practlsch idee om van af gedankte kousen waarvan de beenen nog goed zijn, enkele paren mouwbeschermers te maken. Men werkt ze af met zoomen aan onder- en bovenrand, waardoor men een elastiek haalt. Deze „mouwen" worden uitsluitend gebruikt bij de „vuilere" werk jes, die de huisvrouw te verrichten heeft. Inktvlekken in zijde. Zijde die met inkt bevlekt is geworden, kan men niet net zoo behandelen als wol len of katoenen stof. Men gaat daaren tegen als volgt te werk: eerst laat men het bevlekte gedeelte weeken in ruim ter pentijn, wat langer of korter naar gelang de grootte en ouderdom van de vlek. Daarna wrijft men dit gedeelte zachtjes tusschen de vingers. Indien de vlek dan nog niet heelemaal verdwenen is, herhaalt men de bewerking in wat schoone terpen tijn. net zoo lang tot de vlek geheel weg is. Tenslotte kan men de bevochtigde plek voorzichtig nawrijven met een lapje, ge drenkt in tetra. Dit is uitstekend om even- tuee!c kringen weg te werken. VOOR HET 8769 OU£ JTTK3R f20 TfU 719 DOEZorroaciT 22 TfllU» .LEIDEN. (Ingez. Med.) Chocoladetaart (gebakken). Benoodigd: 20 Gr. suiker, 250 Gr. zelfrij zend bakmeel, 200 Gr. boter, 50 Gr. cacao, 4 eieren, zout. De boter tot room roeren, de suiker toe voegen en als het mengsel luchtig is een voor een de eieren er door roeren. Het zelf rijzend bakmeel met de cacao zeven en dit mengsel zoo luchtig mogelijk langzamer hand met de rest vermengen. Het deeg overdoen in een met boter besmeerden springvorm en de taart in pl.m. 1 uur gaar bakken. Laten bekoelen en glaceeren met chocolade glazuur en garneeren met ge pelde amandelen. Voor het glazuur. 150 Gr. poedersuiker, 30 Gr. cacao. 4 eet lepels. 1 theelepel boter. De cacao met de poedersuiker en het water aanmengen tot 'n gelijkmatig meng sel. Dit 1 a 2 minuten laten doorkoken, van het vuur af de boter er door roeren en al roerende laten bekoelen tot het dik begint te worden. Dan vlug over de taart uitgieten. Chocoladetaart (niet gebakken). 50 Gr. cacao. 250 Gr. Delfia, 200 Gr. bas terdsuiker, 2 eieren, 150 Gr. petit beurre. De eieren kloppen, cacao en suiker gced er door mengen en al roerende bij de eieren doen. Langzaam het ge-molten vet er bij gieten. De biscuits in stukjes breken en er door roeren. Alles overdoen in een cake vorm, die met boterhampapier bekleed is. De taart koud laten worden, uit den vorm nemen en in dunne plakjes snijden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9