BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 April 1937 DAG en NACHT Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND Conferentie-nieuws. DE A.S. VERKIEZINGEN. Candidatenlijst van den Vrijheidsbond. De candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen der Liberale Staats party in den Rijkskieskring Leiden, is als volgt vastgesteld: Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Den Haag; mr. W. C. Wendelaar, Deri Haag; dr. S. E. B. Bierema, Uskwert; C. J. van Kempen, Den Haag; H D Louwes UI- aSenda v°°r de buitengewone Vol- rum; mr. J. A. H. Coops, Apeldoorn; mevr ^"bondsvergadering van 26 Mei bevat het mr. E. A. J. Scheltema—Conradi. Haarlem y^agstuk der toelating van Egypte tot den A. H. van der Most, Bodegraven; C G Roos en verkiezing van een rechter in Lekkerkerk, dr. I. H J. Vos. Amsterdam' het Permanente hof van internationale prof. mr. C. W de Vries, Den Haag: S. G. iust,itle 'n de plaats van den overleden Bel- Nauta Pieter, Arnhem; F W. Coster, Den rechter. Haag: prof. mr. J. M. van Bemmelen, Lei- den; mr. H. A. Kindermann, Hilversum; H. De Oostenrijksche bondskanselier Schusch Martin. Winterswijk. In de kieskringen Arnhem. Nijmegen, Haarlem, Rotterdam en Utrecht is dezelfde HJst ingediend. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aangewezen als ge committeerden en als plaatsvervangende gecommitteerden bij de in 1937 af te nemen eindexamens aan de bijzondere kweek school en de aan de Rijkskweekschool te 's Gravenhage verbonden parallel-derde klasse alhier: a. als gecommitteerden: G. Chr. Dun te Alkmaar, voorzitter; mevr. A. J Dror.kers Delsaine, geb. Van Hoven te Rotterdam (uitsluitend voor nuttige handwerken)H. C. Helleman te 'Utrecht (uitsluitend voor handenarbeid)A. L. v. Hulzen te Utrecht; A Smits te 's Gravenhage; b. als plaatsvervangende gecommitteer den: X. Key te Gouda; dr. J. J. Mak te Rotterdam; H. P. Matthee te Moerdijk In andere groepen zijn als zoodanig aan gewezen mevr. L. van KampenZemike en de heeren J. Baak (voorzitter), en J. Vee- nendaal. allen alhier: R. Venema te Was senaar en mr. F. J. Gerritsen te Hillegom. OPLEIDING VAN MACHINISTEN. Er wordt bekend gemaakt, dat er thans gelegenheid is tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Machinisten-avondschool verbonden aan de Ambachtsschool, alhier. De opleving, welke thans in het geheele land is waar te nemen, doet reeds het ge brek gevoelen aan goed onderlegde vak lieden. Vooral in de scheepvaart is een sterke opleving en hierdoor een groote vraag naar jonge machinisten ontstaan. Zij die zich hiervoor bekwamen, zullen zeker een goede positie in de toekomst kunnen verwerven en wij raden daarom een ieder, die in deze opleiding belang stelt aan, zich eens met den directeur der school in ver binding te stellen, teneinde zich hierom trent te kunnen laten voorlichten. VERKEERSTELLINGEN IN EN OM LEIDEN. Met behulp van Lcidsche werkloozen. Naar wij vernemen zal morgen ook hier ter Stede vanwege den Rijkswaterstaat een verkeerstelling worden gehouden in den geest, zocals wij gisteren meldden. Etnige Leidsche werklooze kantoorbedienden zijn aangewezen om bij -deze telling behulpzaam te zijn. Deze waarnemingspost zal zijn ge vestigd aan den Haagweg nabij de Wad- dir.gerbrug. De telling wordt gehouden van 6 uur voorm. tot 10 uur 'nam. en omvat, 't geheele rijverkeet. Op 21 April worden verkeerswaarnemin- gen verricht in den Rijksstraatweg naar Utrecht nabij het station Zwammerdam en in den Rijksstraatweg naar Haarlem er hoogte van het Groene Kerkje te Oegst- geest. Hiervoor zal de hulp van resp. 24 er 36 Leidsche werkloozen noodig zijn. K. J. M. V. St. PETER KANIS. Gisteravond hield pater dr. van Rooyen, ait het Kruisheerenklooste.r .te Zoeterwoude aanbevelingen gelijkt, een lezing over het onderwerp: „De ver- nnfWDOTric'.ilke taak van ons Katholieken in dezen tijd". De waarn. voorzitter, de heer. J, Janssen, opende den avond met den grbfet der katholieke jongeren, waar na hij het woord gaf aan den spreker, vpor het haudén van zijn lezing. In den aan vang weidde spr. uitvoerig uit over de ver antwoordelijke taak der Katholieken in 't algemeen en door alle tijden. Een taak, die men kan vervullen door in naasten liefde en levenswijze een voorbeeld te zijn voor anderen. In het tweede deel bepaalde spr. zich meer tot de consequenties dier verantwoording in den tegenwoordlgen tijd Juist in dezen tijd behoort de katholiek, aldus spr.. zijn taak met diep verantwoor delijkheidsbesef te vervullen en te be- nigg zal op 22 April te Venetië Mussolini ontmoeten. Schusschnigg zal worden ver gezeld door den staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken Schmidt. Na afloop van het Turksch bezoek aan Belgrado is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de ministers ge legenheid hebben gehad om een uitvoerige gedachtenwisseling te houden en dat de Zuid-Slavische staatslieden daarbij konden vaststellen dat er een volkomen harmonie bestaat tusschen de belangen van de beide staten en dat gebleken is dat de Turksche en Z -Slavische ministers ten aanzien van alie punten dezelfde meening waren toe gedaan. Verder heeft men de internatio nale verdragen bespraken waardoor de sta ten aan elkander en aan andere staten gebonden zijn, waarbij zij konden vast stellen, dat al hun internationale verplich tingen geheel in overeenstemming zijn met het doel van de buitenlandsche politiek In het kader van de Balkan Entente en van den Volkenbond. De capitulatie-conferentie te Montreux heeft besloten af te zien van algemeene beschouwingen over het Egyptische ont werpverdrag en het ontwerp in eerste le zing artikelsgewijze te behandelen. Art. 1 van het ontwerp legt het beginsel van al- geheele afschaffing van de capitulaties op elk gebied vast. In principe is dit artikel met algemeene stemmen aanvaard! Het ter Suikerconferentie benoemde on dercomité, dat tot taak heeft algemeene vraagstukken betreffende den wereldtoe stand der suikerproductie te bestudeeren, heeft tot voorzitter gekozen het lid der Nederlandsche delegatie prof. J. van Gelde ren. hoofd van de afdeeling crisiszaken van het commissariaat van Indische zaken bij het departement van koloniën en is overge gaan tot de eerste gedachtenwisseling, voor namelijk over de vraag hoe men een toene mend verbruik van suiker zou kunnen aan moedigen. Reuter verneemt verder nog, dat het comité voor de onderhandelingen de sui kerproductie besproken heeft met de Fran- sche en Nederlandsche delegaties. Er wer den weinig moeilijkheden ontmoet ten aan zien van de Fransche positie, hoewel de Fransche delegatie naar men meent een contingent gevraag^ heeft voor de vrije markt. De Nederlandsche delegatie heeft ongetwijfeld energiek gestreden om de toe kenning van de meest volledige considera tie, in het bijzonder over de productie van Java. Omtrent hetgeen door de Nederland sche delegatie naar voren gebracht is. ver luiden geen bijzonderheden', een der leden van het onderhandelingscomité beschreef echter na de besprekingen de Nederlanders als een „taal stel". In de kringen der conferentie blijft men gematigd optimistisch. Een der voornaam ste leden heeft verklaard, dat de conferen tie de volgende week beëindigd zal worden. De besprekingen op de textielconferentie te Washington over de arbeidsvoorwaarden zijn gesloten. Het schijnt, dat men ten aan zien van loonen en werktijden niet verder is gekomen dan bij het begin der conferentie. Men gelooft niet, dat men er al in zal sla gen, de voltallige zitting morgen iets te kunnen voorleggen, dat op eenstemmige het terrein op economisch gebied zal hebben voorbereid, zal men dit ook moeten doen in politiek opzicht." Voorts verklaarde Schacht voorstan der te zijn van economische ontwape ning en van de pogingen, die in het werk gesteld worden, om te komen tot stabilisatie der valuta's. „Intusschcn is de Mark absoluut stabiel." Ten aanzien van het Oslo-accoord zeide Schacht, „dat dit een interessant geval vormt voor de regeeringen. Duitschland heeft geen voorstellen ontvangen. Wanneer men ons aldus de rijksbankpresident, voor stellen deed met het oog op een vergroo ting van onzen handel, zouden wij niet vijandig staan tegenover een verbreeding van deze overeenstemming." Schacht verklaarde verder nog voorstan der te zijn van een goederenruil tusschen de landen onder de beste voorwaarden. Ook Duitschland acht autarkie geen ideaal. Schacht besloot met er op te wijzen, dat hij de koloniale aangelegenheden mede greep onder de economische vraagstukken. Toen een der journalisten Schacht vroeg of de Duitsche regeering nog steeds de unie der sovjet-republieken wenscht uit te sluiten van een eventueele entente in Europa, antwoordde hij: „Heelemaal niet! Wij hebben een belangrijken handel met de unie der sovjet-republieken en ik hoop, dat die nog zal toenemen". De Senaatscommissie van justitie heeft een rapport goedgekeurd, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken terug te keeren tot het regiem van vrijheid van verkoop van alcoholische dranken, welke thans aan strenge controle onderworpen is. Op 27 April, zal het rapport aan de orde komen in het parlement. Beroepsvorming voor jeugdige werklooze onderwijzers. Installatie der commissie van onderzoek. Anderzijds zal de medewerking in deze van besturen, directeuren en leeraren van de in aanmerking komende nijverheids scholen onontbeerlijk zijn. De voorzitter van de commissie, ir. G. Hofstede, dankte in zijn antwoord den minister voor dit initiatief en voor het in de leden gestelde vertrouwen. Onmiddellijk na de Installatie heeft de commissie haar eerste vergadering gehou den, waarin een voorloopige bespreking van het werkplan heeft plaats gehad. Jeugdige lager-onderwljs akte-bezitters kunnen zich voor nadere inlichtingen schriftelijk wenden tot het secretariaat der commissie (cie. t.o.w.o. 1937), departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Kamer 15, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Er zijn duizenden jeugdige bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, voor wie uitzicht op nor male plaatsing bij bet onderwijs in de gegeven omstandigheden zeer gering is. In verband hiermede is de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen te rade gegaan, of niet ge- tracht kan worden, de kans op het j verwerven van een werkkring voor een deel van deze jonge werklooze intellcctueelen te vergrooten, door be- HUWELIJK VAN DEN BURGEMEESTER VAN LIS SE. Plechtigheid te Roermond. In de kathedrale kerk te Roermond werd FRANKRIJK 1 MEI NATIONAAL FEEST? Bezetting van fabrieken. De secretaris-generaal van de C.G.T. heeft medegedeeld, dat hij de regeering zal verzoeken toe te staan, dat op l Mei de vakvereeniglngen in het gebied van de Seine een betooging houden. Na afloop van den optocht zullen twee redevoeringen wor den uitgesproken. Toestemming zal worden gevraagd, dat die redevoeringen via de radio worden uitgezonden, „opdat de plechtigheid een nationaal karakter zal verkrijgen". Jouhaux voegde daaraan- toe, dat aan de regeering zal worden verzocht maatregelen te nemen, ten einde het mo gelijk te maken, dat zooveel mogelijk ambtenaren e.d. aan de betooging deel nemen. Aangezien tusschen directie en personeel van de vliegtuigfabriek van Latecoére geen overeenstemming i& oereikt. is de ontrui ming der fabrieken" waarmede een aan vang was gemaakt, gestaakt. Achthonderd arbeiders bezetten de werkplaatsen. De di rectie heeft medegedeeld, dat zij de door het personeel ingediende voorstellen niet kan aannnemen. gnjpen, Hierna dankte de waarn. voorzitter pater van Rooyen voor zijn treffende lezing en sloot na enkele mededeelingen van huls- houdelijken aard de vergadering op de ge bruikelijks wijze. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Alphensche Papierwarenfabriek, Willem straat 3—5, Alphen a. d. Rijn. Papierwa renfabriek en drukkerij. Afkomstig uit Utrecht Wijzigingen: A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V.. Doezastraat 1. Leiden. Overleden Commissaris: A. W. Frentzen. Leiden. Naamlooze Vennootschap Handel en In dustrie Maatschappij „Rhenania" voorheen Firm. J, R. Schouten, Stationsstraat 52, Alphen a. d. Rijn. Asphalteeren van en handel fh getrokken ijzeren gaspijpen. De zaak is verplaatst naar: Warmonderdam- rcheweg, Sassenheim. De raadsman der Nederlandsche werk gevers verklaarde, dat de veertigurige werk week groote economische nadeelen zou medebrengen. BELGIË VAN ZEELAND IN DE KAMER. Interview met Schacht. Onder groot enthousiasme in de Kamer heeft van Zeeland gisteren zitting geno men. Toen hij den eed aflegde, werd hem een ware ovatie gebracht. Rex- en Vlaamsoh-nationalisten waren stil. Van Zeeland deelde nog mede. dat hij zich bij geen enkele partij zal doen in schrijven. Prof. dr. E. Gorter alhier is uitgenoo- digd, om voor de Faraday Society te Lon den een voordracht te houden over protein- filmi De politie alhier heeft de 16-jarlge dienstbode C. J. A. V. aangehouden, die ten nadeele van de familie P.. waar zij in betrekking was, eenige gouden vijfjes had ontvreemd. Dr. Schacht is gisteren bij Van Zeeland te gast geweest. Tegenover de pers ver klaarde de president der Duitsche Rijks bank: Men heeft over het doel van mijn reis veronderstellingen geuit. Ik zou herwaarts zijn gekomen, om te onderhandelen over de uitwisseling van grondstoffen tegen voor de haven van Antwerpen gewaarborg de voordeelen. of over een nieuw handels verdrag tusschen België en Duitschland. Dat alles is niet de reden van mijn bezoek. Ik breng eenvoudig een beleefdheidsvisitie aan den gouverneur der nationale bank, en wij voeren algemeene besprekingen over den toestand, waarin Europa en de wereld zich bevinden Wij hebben geen ander doel dan de betrekkingen tusschen onze beide landen te verbeteren. Vervolgens sprekende over de mogelijk heid van een verbetering van de betrek kingen in de wereld, zeide Schacht: „Ik geloof, dat die verbetering slechts na een politiek accoord zal kunnen in treden. De groote mogendheden moe ten onder elkander en met de kleine mogendheden tot overeenstemming komen. Wat den vrede betreft ben ik er van overtuigd, dat niemand in Europa den oorlog wil. Ik hoop, dat do taak, die van Zee land op verzoek van Frankrijk en En geland aanvaard heeft, tot een alge heel succes zal worden. Wanneer men DUITSCHLAND Weer Duitschers vervallen verklaard van hun nationaliteit. De Duitsche Staatscourant publiceert de namen van een en veertig personen, die evenals hun ouders, echtgenooten en kin deren vervallen zijn verklaard van de Duitsche nationaliteit. Hun bezittingen zijn in beslag genomen. Men vtnde er de volgende namen on der: Arthur Orisplen, oud-socialistisch af gevaardigde in den Rijksdag, Hugo Eber- lein, vroeger communistisch afgevaardigde in den Pruisischen Landdag, Adolf Philips- born. oud-parlementairf redacteur van de „Vossische Zeitung", Hugo Sinzheimer. oud hoogleeraar aan de univeristeit v. Frank fort, Gustatv Sobodka, vroeger communis tisch afgevaardigde van de Pruisischen Landdag entJeider van de vakvereenigln gen van mijnwerkers, Walter Rulbricht, oud-afgevaardigde in den Rijksdag en ten slotte den sohrijver Ludwig Renn. roepsomvorming of opleiding, bijvoor beeld in technische richting, waar noo dig met eenigen steun van de overheid. Ook wordt plaatsing overwogen in be roepen, liggend buiten het onderwijs en het bedrijfsleven. Hiertoe werd reeds overleg met andere departementen in geleid. Met het oog op eerstbedoelde be roepsomvorming heeft de minister een commissie ingesteld, welke heden door hem is geïnstalleerd. Spreker zeide, wat het werk der commis sie betreft, te denken aan mogelijkheden, welke verscholen liggen niet alleen op het terrein van het nijverheidsonderwijs, maar ook nog op andere gebieden. Dit laatste zal elders nadere overweging vragen. Met de mogelijkheden bij het nijverheidsonderwijs bedoel ik dit. aldus de minister, dat eenige takken van dit onderwijs voor een aantal van deze jonge mannen den weg openen tot andere beroepen, voor welke thans ge lukkig niet meer van een teveel aan gega digden kan worden gesproken. Integendeel valt voor enkele technische beroepen reeds eenige tekort te constateeren of te verwach ten. Mijn gedachten gaan hierbij o.a. uit naar de mogelijkheden van plaatsing na dege lijke verdere opleiding bij de scheepvaart, den scheepsbouw en bij andere takken van nijverheid; waarmede ik niet wil zeggen, dat tot de oplossing van dit probleem niet ook nog andere gebieden van het maat schappelijk leven zullen kunnen bijdragen. De verbeterde vooruitzichten, met name op eerstbedoelde gebieden, mogen aanlei ding geven tot de verwachting, dat een deel van de werkloozen, waarop ik thans het oog heb vooral degenen, wier aanleg en nei ging min of meer in technische richting gaan zich met hard werken een nuttige plaats in de maatschappij zullen kunnen veroveren. Ik vlei mij met de hoop, dat de regeering, bij deze nieuwe studie aan een aantal jonge acte-bezitters. voor zooveel noodig ook in financieel opzicht, de helpen de hand zal kunnen bieden. het huwelijk ingezegend tusschen Jonk- vrouwe Juliana Cecilia Paulina Michiels v. Kessenich, dochter van jhr. mr. George Michiels van Kessenich, lid der Eerste Ka mer der Staten Generaal en dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse. Te halfelf reed een 25-tal auto's aan het Stadhuis op de markt voor. In de groote Raadzaal werd het burgerlijk huwelijk voltrokken door mr. P. Reymer, burge meester van Roermond, oud-minister van Waterstaat, die het bruidspaar hartelijk toesprak. Als getuigen traden op jhr. mr. G. Mi chiels van Kessenich en mr. A. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, vader van den bruide gom. Als bruidsmeisjes fungeerden mej. Sabina v. d. Mortel, dochter van den bur gemeester van Noordwijk en jonkvrouwe Margaretha Smits van Oyen uit Eindho ven. Onder de talrijke genoodlgden en fa milieleden merkten wij o.a. op mr. dr. G. W. A. van Sonsbeeck, commissaris der Koningin In Limburg en baron J. Weichs de Wenne uit Geisteren, vertegenwoordi gend de Orde der Malthezer Ridders. Uit Lisse waren o.a. aanwezig de belde wethouders en verscheidene raadsleden. Het huwelijk tn de kathedrale kerk werd Ingezegend door deken G. Rhoen. 4556 (Ingez. Med.) ENGELAND Staking van autobus-personeel. Bij de autobusdiensten in Kent is een staking uitgebroken waaraan 4000 chauf feurs deelnemen. De voornaamste diensten zijn geheel gedesorganiseerd. De stakers eischen langer schafttijd en een algemeene verbetering van de arbeids voorwaarden. VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT VOOR DE DEMOCRATIE. De stakingen. President Roosevelt heeft in den raad van bestuur der Pan-Amerikaansche Unie ter gelegenheid van den Pan-Amerikaan- schen dag verklaard, dat de handhaving en verbetering der democratie, het weder- zijdsche vertrouwen en de werkelijke sa menwerking der volken de beste garantie voor een duurzamen vrede vormen. Hij wenschte de verwezenlijking van de ter conferentie van Buenos Aires gesloten overeenkomsten en een voortzetting der versterking van de banden, welke de groote familie der Amerikaansche naties vereenigen. Hij herinnerde aan zijn bezoek aan de ccnferentie van Buends Aires en zeide, dat hij een zeer sterken indruk had ge kregen van de macht der Unie van Ame rikaansche landen, die een voorbeeld Is van hulp aan de zaak van den wereldvrede De democratie kan niet gedijen in een atmosfeer van internationale onzekerheid, een atmosfeer, welke de consequentie is van een overdreven militarisme, de onderdruk king van de vrijheid van het woord en de vrijheid van godsdienst. Een dergelijke situatie, aldus Rooseelt, is in strijd met de idealen der democratie, die gebaseerd is op de vrijheid der volken hun regeering te kiezen, Bij de drie fabrieken te Woodstock, Windsor en St. Catherine, dochteronder nemingen van de General Motors Corpor- tion, is een volledige of gedeeltelijke sta king van den arbeid gelast. Bij de ontruiming van een fabriek te De troit. waar voor het meerendeel vrouwen in staking waren, kwam het tot ongere geldheden De minister van arbeid. Croll, en de ad vocaat-generaal, Roebruck, van de regee ring van den Canadeeschen staat Ontario zijn gisteren afgetreden, omdat zij zich niet konden vereenigen met het advies van hun minister-president, die aan de direc tie der General Motors zijn volledigen steun had toegezegd om de Canadee.-che arbeiders te beletten zich in verbinding te stellen met de Amerikaansche automo bielarbeiders en de organisatie van Lewis. John Lewis heeft aangeboden de „sit- down" stakingen tc bestrijden, indien de werkgevers hun vijandige gezindheid BAKKERIJ TE LIESSEL (N. BR.) AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is door tot dusverre onbekende oorzaak brand ontstaan In de bakkerij van den heer H. te Liessel. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat weldra ook het woonhuis door het vuur werd aangetast. Toen de vrijwillige brandweer uit Deurne met de motorspuit op het terrein van den brand verscheen, stond het geheele pand reeds in lichterlaaie. Mede door eebrek aan goed bluschwater kon de brandweer niet voorkomen, dat zoowel de bakkerij als het aangrenzende woonhuis door de vlammen werden verwoest. Een gedeelte van den in boedel van het woonhuis kon nog jn veilig heid worden gebracht, doch de inventaris van de bakkerij werd geheel een prooi der vlammen. De schade, welke nog niet begroot is, wordt door verzekering gedekt. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AAN RIJDING OVERLEDEN. In de Mariastichting te Haarlem is heden de 68-jarige landbouwer K. Vrleze- koop uit Haarlemmerliede overleden, die Zaterdag J.I., toen hij per rijwiel den Rijks straatweg Haarlem Noord wilde overste ken, aangereden werd door een met groote snelheid rijdende auto, waarvan de be stuurder geen voorrang verleende. Dit is reeds het tweede ongeval met doodelijken afloop, dat in enkele dagen t-ijds op den drukken Rijksstraatweg ls ge beurd. CULTUREELE BELANGEN VAN ARBEIDERS ENZ. BIJ INPOLDERINGS- WERKEN IN HET IJSSELMEER. Gisteren vond te 's Gravenhage in het departement van waterstaat de installatie plaats van de door den minister van water staat ingestelde commissie ter voorziening in de verzorging van de cultureele belangen van arbeiders en overig personeel, werk zaam bü de te maken inpolderingswerken in het IJsselmeer. waaronder mede be grepen het algemeen toezicht op can tines en recreatiezalen. Wegens verhindering van den minister geschiedde de installatie door den wnd. directeur-generaal der Zuiderzeewerken, ir. V, J. P. de Blocq van Kuffeler. en arbeidscontracten voor hun arbei ders willen teekenen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. jegens de vakorganisatie laten varen, Nederlandsche zuivelcentrale. 18 April t m. 24 April 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 6.25 cent. even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee- rinesmlnimumprijs 4.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent ZUID-SLA VIË Studentenrelletjes. Aan de universiteiten te Zagreb en Ljoebliana heerscht eenige opwinding als gevolg van de nieuwe reglementen betref fende de faculteit der medicijnen. Te Ljoe bliana zijn de studenten in staking en is de universiteit tot nader order gesloten Te Zagreb, waar de agitatie snel een politiek karakter aannam en antifascisti sche tegen extremistische Kroaatsch-natio- nalistische studenten stonden, zijn vrij hevige vechtpartijen ontstaan, die ingrij pen der politie noodig maakten Zes jonge- lieden, die min of rn-eer ern-'ii ?ewonci waren, zijn ln hei ziekenhuis opcemmen Voor het studenten-tehuis is een anti fascistische student door een onbekende met een mes neergestoken en korten tijd later in het ziekenhuis overleden. AUTOBUSSEN VERVANGEN DE TRAM. Op eenige lijnen in Den Haag. Onze spoorwegmedewerker meldt: Naar wij vernemen bestaan bij de directie der Haagsche Tramweg Maatschappij plannen om één of meer tramdiensten, die minder rendabel zijn te vervangen door autobusdlensten De directie heeft een clr- cu aire onder het oer-onee! in Den Haag en War:snaar verspreid waarin li'f'-e'oters voor de opleiding tot chauffeur voor de autobussen worden gevraagd. De eerste tramlijn, die voor auto-tractie in aanmerking komt, ls lijn 2 in Den Haag. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2