leidsch Dnqhh De voetbal-competitie hei JSsk laargang Maandag 12 April 1937 No. 15 Bakhuys en Caldenhove in de West-Europeesche ploeg HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN .Waarschijnlijk nog twee andere Nederlanders R.F.C. bijna le klasser R.C.H. en Quick herstellen zich tbhïSl «unuiiiiiurwiiMimi TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 RED.I507 iKuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiii iiiiiiiinii# De wereldkampioenschappen over 4 jaar in ons land? (Van onzen GP.D.-redacteur). Schuin tegenover het station te Dordrecht list de woning van het F.I.F.A.-bestuurslid: K J. J. Lotsy. Hier word ik ontvangen door den man die Neerland's voetbalteam groot maakte en die nu zijn krachtige schouder.; onder de organisatie van den wedstrijd West-EuropaCentraal-Europa heeft gezet Zü. de Lotsy kennen, weten, wat zoo iets zeggen wil, weten dat lui, turend in een verre toekomst, glleen be oogt Nederland wederom een stap verder te brengen onder de landen die op voetbal- gebied 'n „hervorragende" plaats innemen. „Hoe ik het West-Europeesch elftal zal samenstellen?" De scherpe oogen van onzen voetbalexpert kiiken me recht aan bii het antwoord op deze vraag. „In nauwe samen werking met de keuzecommissie zal het West-Europeesche team begin Mei bekend gemaakt worden. Deze cbmmissie bestaat behalve ik zelf dan. uit: Dr. Bauwens (Dultschland). Caudron (Frankrijk) en Seeldragers (België). Duitschland. Frank rijk. Nederland en België worden n.l. als de West-Europeesche, Italië. Hongarije. Tsje- Cho-Slowakije, Oostenrijk en eventueel Zwitserland als de Centraal-Europeesche landen beschouwd. Bakhuys en Caldenhove zijn wel zeker van hun plaats in het West- Europeesche elftal. Zij verdienen hun plaats als midvoor en back ruimschoots. Voorts zal zeker nog een derde Neder- landsche speler en misschien een vierde gekozen worden. Of 4 Nederlanders zul len uitkomen hangt natuurlijk mede af, van het advies der keuzecommissie. Voor zoover ik het op het oogenblik kan bekijken zijn ook Szepan (Duitsch land) en Raimond Brainc (België) wel zeker van hun plaats. Andere namen zijn nog niet genoemd. Wat de tegenpartij betreft, de samen stelling van het Centraal-Europeesch elftal zal eveneens in overleg met mij geschieden. Momenteel treden spelers als Sarosi (Hon garije), Planicka (Tsjecho-Slowakije). Piola (Italië). Sesta. Sindelar en Adameck (allen Oostenrijk) en Nejedly (Tsjecho-Slowakije) nog steeds zoo op den voorgrond, dat hun keuze al wel voor circa 90 vast staat. Het 15 de bedoeling om de beste voetballers die in West- en Centraal-Epropa te vinden zijn in Amsterdam uit te laten komen. U weet misschien wel. dat de F.I.F.A. een fonds wil vormen om ten bate van een en ander iets te kunnen doen. De F.I.F.A.die zelf tobt met een niet kloppend budget, koestert dit idee reeds jaren lang. Oo zoo'n manier kan men dan tenslotte inder daad ideëelen steun in algemeenen zin in het belang van de sport verleenen. Sinds jaren is het voetbal in ons land in trek En wat was voor mij dus aantrekke lijker dan te probeeren de „crème de la crème" naar ons land te krijgen? 't Heeft enorm veel moeite gekost, eer alles definitief voor elkaar was. De wed strijden om den Mitropacup b.v. moesten verzet worden. Hongarije maakte bezwaar, daar pas op 13 Juni de voetbalcompetitie in dat land eindigt en de wedstrijden om den Mitropacup daarvoor al een week ver schoven waren. Maar na veel getelefoneer, waarbij m'n collega's mij oo de prettigste wijze gesteund hebben, is nu alles in orde. En dat wü den datum 20 Juni vasthielden, is ook gemakkelijk te verklaren. Aanvankelijk heb ik eerst gedacht den wedstrijd in het Feiienoordstadion te doen spelen. Maar in de eerste plaats wordt d a a r reeds NederlandBelgië gespeeld, in de tweede plaats zal Arsenal daar waarschijn lijk spelen op 13 Juni en in de derde plaats zou men op 20 Juni in Rotterdam, den Olympischen Dag zeer veel schade berok kenen. Toen ben ik op de gedachte geko men dezen wedstrijd en den Olympischen Dag te combineeren. Volkomen in overleg met m'n medebestuurders van het Neder land sch -Olympisch Comité is daarbij be- baald, dat een zeker percentage van de recette voor het N.O C. bestemd is. Het is overigens nog een vraagteeken wat de Olympische Dag nog meer zal bieden. De commissie is nog niet benoemd. Het publiek mag er echter wel op rekenen dat athle- tiek en ruitersport het slot zullen vormen. En wielrennen? Om eerlijk te zijn rekenen wij op zulk een groot aantal bezoekers dat de houten tribunes oo de wielerbaan dienst zullen moeten doen Zeker weten wij dit natuurlijk niet, maar gezien de overgroote belangstelling welke goed voetbal pleegt te trekken, klinkt het toch niet al te opti mistisch De kaartregeling loopt weer als gewoon lijk via het K.N.V.B, bondbureau". Wie zal den wedstrijd West-Centraal- Europa lelden? Het antwoord van den heer Lotsy is kort en bondig: „Dat laat ik ge heel over aan de commissie, die Nederland- sche arbiters aanwijst voor internationale wedstrijden. In ieder geval zal een land genoot in dezen wedstrijd fluiten". „Slaagt de wedstrijd", aldus formuleert de voorzitter van de organisatie-commissie (dit is de officieele titel van den man. die ons als voetballand eens uit de out haalde) het antwoord op de desbetreffende vraag, „dan ligt het niet in de bedoeling hem ieder jaar weer te organiseeren. Wel is ge dacht aan een wedstrijd Noord-Europa contra Zuid-Europa. Maar die zal in ieder eval niet in Nederland gespeeld worden. Op 20 Juni zal het geheele F.I.F.A.-bestuur aanwezig ziin en ook vele officials worden verwacht. Ik koester dan de hoop dat men algemeen zal constateeren. dat Nederland zoo iets kan organiseeren. En dan zie ik in het ver verschiet al weer een andere mogelijkheid: het or ganiseeren van de wereldkampioen schappen in Nederland. Deze worden om de 4 jaar gehouden. Welnu, wan neer men tijdens den wedstrijd op 20 Juni ziet, dat alles zal kloppen als een bus, dan zal ik een voorstel in dien zin èn aan den K.N.V.B. èn aan de F.I.F.A. stellig durven doen". Het is misschien, neen het is zeker niet aardig van den vragensteller om na het bovenstaande gehoord te hebben, nog niet aan weggaan te denken, hoewel hij weet dat de gevraagde het razend druk heeft. Maar hij wil nu eenmaal graag een uit spraak hebben over de toenemende spel- verruwing bii voetbal. Tenminste zooals men zegt „Wij mogen in ons land nog tevreden zijn", aldus krijg ik ten antwoord. „Natuur lijk er gebeuren meer onsportieve dingen dan vroeger. Maar harder spel? Beslist niet! Volgêns mün meening moet men hierbij niet al te pessimistisch worden Er wordt vergeten, dat in ons land de groote massa tot voetbal gebracht is. Er staan soms reusachtig groote belangen op het spel, clubs voelen zich in hun bestaan be dreigd. En dan hebben de clubleiders in deze wel eens te zeer de neiging om hun spelers op te zweepen. Neem b.v. de promotie- en degradatie wedstrijden eens. Ik voor mij ben hierop sterk tegen. Geef mij maar de automati sche promotie en degradatie. Ten eerste wordt de competitie dan niet verlengd, ten tweede krijgen de bekerwedstrijden dan eens kans tot hun recht te komen en ten derde zal een innerlijk gezonde club zich heusch na een slecht jaar wel weer her stellen. De promotie- en degradatie-wed strijden zijn echte zenuwenvoorstellingen engeen propaganda voor de voetbal sport. Als het aan mij lag. gingen zij on herroepelijk de laan uit. U moest eens we ten hoe wü. alleen al door de promotie- en degradatie-competitie moeten scharrelen met het programma voor den K.N.V.B.- beker". Het gesprek schijnt ten einde te zijn, maar het is het inderdaad niet. „Ik zou zoo dolgraag zien", aldus 'net slot woord van den heer Lotsy. „dat 20 Juni in alle opzichten een succes wordt. Ik ben n.l. van plan het F.I.F.A.-bestuur mede te dee- len, dat ik mij het volgende jaar niet meer herkiesbaar zal stellen als bestuurslid. Ik weet dat dan naar alle waarschijnlijkheid 'n ander land dan het onze met de vacante plaats zal gaan strijken. En daarom hoop ik zoo van harte dat de buitenlanders zich op den dag dat de wedstrijd West-Europa Centraal-Europa gespeeld wordt met eigen oogen zullen kunnen^ overtuigen, dat ons land wat de organisatie van voetbalevene menten betreft, met elk ander land kan wedüveren". A. S. C.Quick 13. Hagenaars overwegend sterker. Dat de bekerwedstrijd tusschen A. S. C. en Quick door de Haagsche tweede-klas- sers zou worden gewonnen, lag in de lijn der verwachtingen, maar de tegenstand, die A.S.C. heeft geboden, is ons toch tegen gevallen. Over alle linies was Quick ver in de meerderheid en zonder noemens waardige inspanning behaalden de Hage naars een overwinning, die eigenlijk groo- ter dan 31 had moeten zijn. Bij Quick viel vooral op het uitstekende spel van den centerhalf Wieftering en de schot- vaaraigheid van voorhoede-spelers als Schiferli en Makatita. Terecht begrepen zij. dat lage schoten op het gladde, door schietende veld Freyser voor moeilijkheden zouden stellen, ook al ontstond daaruit dan geen enkel doelpunt. Wü zouden ver der op het versghil in trapvastheid willen wijzen tusschen de Haagsche en de Leid- sche achterhoede en' het uittrappen vgn Freyser stak wel zeer scherp af tegen dat van zijn Haagschen collega Tuin. Tegenover de ook taktisch uitstekend spelende blauw-witte ploeg stelde A.S.C. een Zaterdagmiddag wel heel erg ramme lende combinatie. De achterhoede weerde zich wel niet on verdienstelijk tegen de Haagsche over macht, maar haar eerste taak, n.l. oprui men, kwam nogal eens in het gedrang. Er was blijkbaar ook geen afspraak tusschen de rood-zwarte backs en de vleugelhalfs en het gevolg daarvan was, dat de buiten spelers van Quick steeds vrij stonden. De middenlinie deed aanvallend nagenoeg niets en de Leidsche voorhoede was vol komen machteloos. Met al die experimen ten in den aanval is A.S.C. op den ver keerden weg. Behalve Mooten en Wenting waren Zaterdagmiddag opgesteld twee middenspelers en een back van het tweede elftal. Dat zij direct een subliem partijtje aanvalsspel ten beste zouden geven, zal wel niemand hebben verwacht, maar zij toekomst. Daarbij kwam, dat Mooten geen schijn van kans kreeg tegen Wieffering, zoodat Wenting de eenige man in de A.S.C -voorhoede was, die er iets aan deed. Tot scoren was deze aanval niet in staat en 't eenige tegendoelpunt kreeg A.S.C. royaal van Quick cadeau. Toch begon de wedstrijd met een serie verdienstelüke aanvallen van onze stadge- nooten, maar na die beginperiode van hoogstens een tiental minuten, nam Quick het spel geheel in handen. Na een schot van Schiferli kwam de bal van de lat in het veld terug en Van der Burg kon on houdbaar doelpunten (01). Een mistrap van Schoneveld stelde Schiferli in staat nog voor de rust de score te verhoogen en direct na de hervatting kopte de geheel vrij gelaten Van Raalten uit een voorzet van links den bal langs Freyser, die tever geefs greep (03). Eerst tegen het einde was Van Helsdingen zoo vriendelük het leer in eigen doel te werken (13). PostduivenLugdunum 41 Zonder interesse. Tot besluit der competitie speelde Lug dunum in Loosduinen tegen de Postduiven, die dezen wedstrijd met sprekende cijfers wisten te winnen. De regen stroomde uit een loodgrüze hemel toen scheidsrechter Löwenberg het beginsignaal gaf, terwül de publieke belangstelling minimaal was. Van stonden af aan speelde de thuisclub een enthousiast doch weinig hoogstaand spel waartegen onze stadgenooten een veel rustiger spel stelden. Spoedig opende de linksbuiten der gastheeren de score met een strak schot dat via den paal doel trof (101. Korten tüd later bracht Koolloos na een vrüen schop de partijen op gelijken voet (11). Nog voor de rust wisten de zwart-witten de leiding te hernemen en met 21 werd gerust. Na de pauze was de regen veel minder doch het terrein ver keerde in een deplorabelen toestand. Wel pocgde groen-wit in eerste instantie het spel in handen te nemen, doch de felle Loosduinsche ploeg gaf haar niet de minste kans. Tot 20 min. voor het einde bleef de 21 stand gehandhaafd, doch toen scoorde de zwart-witte midvoor een prachtig doel punt (31), hiermede de te verwachten zege veilig stellend. Het laatste kwartier was het aankyken nauwelyks waard en alleen een vrij fortuinlyk vierde Postduiven doelpunt bracht een korte opleving bij Lugdunum te weeg.'Het bleef bij ydele pogingen want met onveranderden stand kondigde de arbiter kort hierop het einde aan. Hiermede verspeelde groen-wit de eervolle derde plaats op de ranglijst. HILLINENH. D. V. Deze wedstryd in de tweede ronde om den K N.V.B.-beker is by een stand van 01 wegens regen gestaakt. De verdere uitslagen: R.C.H. VIHillinen II 03. Hillinen Jun.VI. Vogels Jun. 51. Zeemeeuwen adsp.—Hillinen adsp. 7—0. Voor den K.N.V.B. zyn gisteren de vol gende uitslagen verkregen: Kampioenschap van Nederland: Go AheadPSV 30 en FeyenoordAjax 30 Afdeeling I, promotie 2e klasseo 't Gooi RCH 23 2öe klasse A.: OSVVelox 43; West FrisiaVriendenschaar 63. Promotiecompetitie 3de klasse: OVVO Zaandijk 20; BloemendaalHVC 13. Afdeeling II. promotie 2e klasse: SVV— RFC 0—5. 3de klasse A: Postduiven—Lugdunum 4—1. Promotiecompetitie Res. 3de klasse: Vios 2—VUC 3 3—6. Afdeeling III, promotie 2e klasse: En- schedesche BoysQuick 35. Afdeeling V, promotie 2e klasse: Fries land—WW 0—4. Van Overal. De spanning in het tournooi om het landskampioenschap is beduidend toe genomen door de overwinningen van Feyenoord en Go Ahead resp. op Ajax en P. S. V. Wel is de positie van Go Ahead en Ajax nu iets beter dan van de anderen, maar kansloos is geen en kele club en verrassingen zijn daarom nog veelvuldig te wachten. Beide overwinningen waren gisteren ver diend. Feyenoord vestigde daarby een re cord door circa 50.000 toeschouwers naar haar nieuwe stadion te trekken. Nooit wa ren er by een voetbalwedstrijd in ons land zóóveel kijkers als gisteren in Rotterdam! En de zege waarborgt Feyenoord ook voor de naaste toekomst nog eens weer een vrij- wel geheel gevuld stadion.De stand is: Go Ahead 3 2 0 1 62 4 Ajax 3 2 0 1 5—6 4 Be Quick 2 10 1 3—6 2 Feyenoord 3 1 0 2 55 2 P. S. V. 3 1 0 2 6—6 2 Voor de promotie 2e klasse verbeterde R. C. H. haar zeer wankele positie door met 32 in Hilversum te winnen van 't Gooi. Zij was in de eerste helft ondanks weer- nadeel geweldig op dreef en domineerde in technisch zoowel als tactisch opzicht volkomen. Om een gemeenplaats te gebrui ken: 't Gooi kwam er niet aan te pas. Met keurige afgemeten aanvallen, bestookten de Haarlemmers voortdurend het Hilver- sumsche doel en met 1—3 kwam de rust. In de tweede helft vreesde men algemeen het ergste voor de Hilversummers nu R. C. H. het belangrijke windvoordeel genoot, doch alras bleek, dat het spel der bezoekers kwalitatief aanmerkelyk minder was. Zóó zelfs, dat gesproken mocht worden van een overwicht der geel-zwarten, die echter, evenals in vorige wedstrijden, ook nu een schotloosheid aan den dag legden. Hier door kwam het, dat de thuisclub het niet verder kon brengen dan één, door Wint- horst gescoord doelpunt, waarbü de goede keeper der gasten, Bergsma. gewond werd en het veld moest verlaten. Hij werd .er- vangen door den oud-doelman der Haar lemmers Kos, die een wel zeer pooveren in druk maakte en van de welgeteld vier bal len, die hij te verwerken kreeg, er.... ook vier uit zijn handen liet vallen. O. i. had 't Gooi van deze zwakke stee in een ove rigens voortreffelyke Haarlemsche defen sie beter moeten profiteerer.. Het einde kwam tenslotte met een verdiende 32 zege voor de Racing, Na afloop van den wedstryd is door de bestuurderen van 't Gooi, Hilversum en R. C. H. gesproken over de volgende wedstrij den. 't Gooi. zünde ploeg met de minste punten had de keus, en koos voor as. Zon dag 't GooiHilversum. Daarna zal men opnieuw samen komen om te beraadslagen, wat gedaan zal worden. Ziehier de stand: Hilversum 2 110 3—2 3 R. C. H. 2 10 1 4—4 2 't Gooi 2 0 11 3—4 1 In de tweede afdeeling is R.F.C. byna kampioen! Een draw in haar laatsten wed stryd tegen Z.F.C. is voldoende om het zoover te brengen (aangenomen dat Z.F.C. wint) en om Rotterdam haar zesde le klasser te bezorgen. De overwinning van gisteren in Schiedam was volkomen ver diend. Haar voorhoede was veel beter dan die der thuisclub, welke absoluut onge vaarlijk was voor doel. Rust kwam met 20 voor R.F.C. Het einde met 50. 3 3 0 0 11—2 6 2 10 1 2—2 2 3 0 0 3 3—12 0 VOETBAL: Een onderhoud met Lotsy over den wedstrijd tusschen Centraal en West-Europa. Overwinningen van Feyenoord en Go Ahead. HOCKE^: Twee Hollandsche overwinnin gen tegen België. GYMNASTIEK: De Nederlandsche turn- ploeg samengesteld. ATHLETIEK: Het wereldrecord polshoog verbeterd. BILJARTEN: Van Vliet Nederlandsch kam pioen cadre 71/2. De Engelsche cup-winnaar naar Amsterdam? Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond, in samenwerking en in overleg met de direc tie van het olympisch stadion besloteaden winnaar van den Engeischen cup, Sunder land of Preston North End, uit te noodigen voor het spelen van een wedstrijd tegen het Amsterdamsch elftal op Zondag 9 Mei a.s. Op 9 Mei behoeft Ajax geen wedstryd voor de kampioenscompetitie te spelen en zijn ook de beide andere eerste klasse-ver- eenigingen vrij. Het bestuur van den 4.V.B. heeft contact gezocht met de besturen van Ajax, Blauw-Wit en D.W.S., met het ge volg, dat deze vereenigingen haar volledige medewerking hebben toegezegd, 't Sterkste Amsterdamsch elftal kan dus worden samengesteld. Oorspronkelyk lag het in de bedoeling Manchester City op dien dag naar Amsterdam te laten komen, doch wegens verbintenissen elders heeft deze club, welke naar men weet uitnemende kansen op het Engelsche kampioenschap heeft, de uitnoodiging niet kunnen aan vaarden. Sunderland en Preston North End spelen op 1 Mei de finale voor den beker. Men heeft zich echter reeds thans met beide clubs in verbinding gesteld, met het verzoek, mocht Sunderland of Preston den eindstrijd winnen, op 9 Mei naar Am sterdam te komen. SUNDERLAND EN PRESTON NORTH END IN DEN EINDSTRIJD DER ENGELSCHE CUP. Zaterdag zyn de halve eindstrijden om. de Engelsche Cup gespeeld tusschen Sun derland en Millwall en tusschen Preston North End en West Bromwich Albion. Sunderland behaalde een 2—1 overwin ning. terwijl Preston North End met 4—1 zegevierde, zoodat deze twee clubs op 1 Mei a.s. elkaar in den eindstrijd om het lei-begeerde kleinood zullen ontmoeten in het Wembley-stadion bü Londen. R. F. C. Z. F. C. S. V. V. In het Oosten zyn nog vele mogelykhe- den doordat Quick in Enschedé van de Boys won. Voor de Enschedesche club ziet het er echter niet hoopvol meer uit. Hengelo '2110 7—6 3 Quick 3 111 9—8 3 Ensch. Boys 3 1 0 2 810 2 De Noordelyke le klasser, Friesland, is de degradatie-competitie begonnen met een sprekende 40 nederlaag tegen W.V.V. Gelyk men weet is Heerenveen hier de derde gegadigde. Voor den promotiewesdtrijd 4e klasse L.D.W.S.—S.E.P. bleek het A.S.C.-terrein in een zoodanigen staat te verkeeren dat scheidsrechter Vaessens het zeer terecht onbespeelbaar achtte. L.F.C. Hl—ALPHEN III 3—5. In den uitwedstrijd tegen L.F.C. III heeft Alphen m zich van haar beste ziide laten zien door deze kamp in een overwinning om te zetten Door het bijzonder slechte weer en het glibberige terrein was het voor de spelers moeilük spelen, doch ondanks deze handicap werd er door beide eftallen met veel ambitie gestreden. Scheidsrechter Stavleu floot dezen wedstriid op rustige wijze alhoewel de spelers het hem niet moeilük maakten. Vrij spoedig weet de Witte met een hard schot de score te ope nen welk doelpunt gevolgd werd door één van Oosterom waardoor de bezoekers na ongeveer twintig minuten spelen reeds een 20 voorsprong hadden. L.F.C. gaat de zaken dan echter wat beter aanpakken en door een paar blunders van de Alphen- doelman is de stand spoedig weer gelijk: zelfs nemen de withemden uit een Denalty de leiding. Kort voor het verstrijken der eerste helft weet Oosterom echter de par tijen weer op gelijken voet te brengen. 3—3. Na de hervatting bUikt het veld er niet beter op ge-.vorden te ziin door de hevige regenbui tijdens de rust De spelers maken er echter onder de gegeven omstandigheden van wat er van te maken is en het is de Blanken die zyn elftal andermaal de lei ding geeft met een fraai schot. 34. Ge- ruimen tüd is L.F.C. dan in den aanval, doch als invaller Duffels wegens een oude blessure het veld moet verlaten bliiven gelijktijdig nog enkele L F C.-speler= <n de k'.e'dkimer, waardoor LFC. met slezht- 8 spelers den wedstrijd uitspeelt Alphen dat intusschen ook met siechts 9 spelers verder speelt weet tenslotte nog door de Witte de score op 3—5 te brengen met welken stand tevens het einde komt.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9