LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 April 1937 KERK- EN SCH00LNIEUWS WEERBERICHT. LUCHTVAART Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Werkloosheid blijft dalen. SPORT RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT I*!AIKT Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 758. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt.. Hoogste barometerst. 769.6 te Helsingfors Laagste barometerstand 746.5 te Biarritz. Verwachting tot den avond van 13 April: zwakke tot matige wind uit Oostel. richtin gen. gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk wei nig of geen regen. Iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De hoogedrukklng over Scandinavië is weer toenemende, de depressie bij IJsland trok naar Spitsbergen, van den Oceaan ver plaatste zich een andere naar Oolf van Biscaye en deze schijnt naar Zuid-Frankrijk te zullen trekken. Op de Britsche eillanden is het weer kalm en tijdelijk opklarend. In Scandinavië is de temperatuur behalve bij Abisko overal boven het vriespunt. In Zuld- Noorwegen valt regen. In Finland heerscht fraai zonnig weer evenals in Noordoosl- Dultschland. In het overige Duitschland is de ochtendtemperatuur gedaald en de lucht gedeeltelijk bewolkt met mist in het Noord westen. die in den loop van den dag zal verdwijnen. Frankrijk heeft zwaar bewolkte lucht met regen op enkele plaatsen in het Westen. In Zwitserland is het kalm weer, de hooge toppen ztjn vrij van wolken en de temperatuur is er weinig onder het vries punt. De algemeene toestand wijst op Oostelij ken wind in onze omgeving met iets hooger temperatuur en weinig of geen regen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: windstil, 8 gr. C., zw. bew. London: O.N.O. wind, 8 gr. C., zw. bew. Berlijn: N.W. wind, 8 gr. C., nevel. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 16'/; gr. C. (62 gr. F.) 3 uur nam.: 15'/i gr. C. (60 gr F.). BOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. V.m. te 3 u. 45 min.; n.m. te 16 u. 01 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.22 n.m. tot 4.41 v.m. MAANS- OP. EN ONDERGANG. 12 April op: 5 u 22; onder: 21 u. 12. geering getroffen verbod van betoogen. Het Rexisme verloor zienderoogen terrein. Misschien zou het geheel in elkaar zijn ge zakt. Indien zekere fouten, van hoogerhand bedreven, het geen nieuw leven hadden ingeblazen. De arrestatie van verscheidene rexisti sche Journalisten, op grond van een paar koninklijke besluiten waarvan de rechts geldigheid echter wordt betwist, de zaak de Borchgrave, de zaak Delvigne, het geval ylgneron, de Spaansche reis en redevoe ringen van Kamerpresident Huysmans, enz. brachten Degrelle weer stof aan voor zijn agitatiepolttiek. Rex ging weer voor uit maar weldra volgde een nieuwe periode van stilstand. Toen was het, dat Degrelle een tusschentljdsche verkiezing uitlokte door het ontslag van een der Rexistische Kamerleden voor Brussel. De bedoeling zat voor het tot een krachtmeting te laten komen tusschen Rex en de Socialisten bij voorbeeld en, door deze geforceerde sym bolische verkiezing, het bewijs te leveren dat de huidige parlementaire vertegen woordiging niet meer aan den werkelijken wil en het streven van de natie beant woordt. Niet onwaarschijnlijk is het, dat Degrelle de hoop heeft gekoesterd een te rugkeer tot het regime der twee partijen, aan den eenen kant de „marxisten" aan den anderen kant de tegenstanders van alle staatssocialisme, te kunnen bewerken. Door de kandidaatstelling van minister president Van Zeeland is het geheele op- zot jammerlijk mislukt. Katholiek van ge loofbelijdenis maar verder behoorende tot Seen enkel partij, werd deze eminente en eerlijke 44-jarige staatsman die ln ruime mate tot de economische wederopleving van België heeft bijgedragen, de „natio nale" candidaat der traditioneele partijen. °ok de communisten verklaarden zich achter hem als symbool van het behoud oer democratische en parlementaire instel lingen en als dam tegen het fascisme te willen scharen. De campagne is. wij hoeven het hier niet ah. itelf1!- buitengewoon vinni» geweest, olie middelen tot overreding zijn, door de .Dartijgangers van ieder der twee candlda- ":.aebruikt geworden. Het gesproken en geschreven woord, de film, de „gemotori seerde oropaganda al wat verder de mo- erne reclame heeft uitgedacht kwamen d. v-erJp0ecI bil te nas. Od Brussel, waar ue opwinding, vooral sedert Paschen van l°t dag toenam sommige couranten „.[j i n van ulets minder dan van „den cWJ?Sen het fascisme od he' Brussel r-.ne Ir°nt waren weldra niet in B,-les varen weldra niet in Belg'ë Vi.i u'Tf1 LUt ver buiten de grenzen van Vn/w ^k. ontelbare oogen gevestigd, mkwhit verklaarde Degrelle en was het enkel maar een verkie zingsargument geen dictatoriale bedoe lingen te hebben, zou nu, in België, de strijd tusschen de democratie en het fas cisme worden uitgevochten. Minister-presi dent Van Zeeland verklaarde het duidelijk in zijn laatste verkiezingsrede en ook de aartsbisschop van Mechelen achtte het ge- wenscht de principes en methodes van Rex beslist af te keuren Deze laatste tusschen- komst was een zware slag voor Degrelle, die vele katholieken onder zijn aanhangers telt. Thans is het pielt beslecht. De kiezers hebben gesproken. Het was omtrent vier uur na den middag toen de eerste resultaten bekend werden gemaakt. In den ochtend en tot één uur was het druk gebleven in het centrum van de stad en In de omgeving van de stem- bureaux. Toen werd het heel wat stiller, -maar rond vier uur stroomde een groote volksmassa naar de centrale boulevards en de Beurs en de Brouckèrepleinen het Forum van Brussel toe. Spanning was er genoeg. Niet dat men een overwinning van Degrelle verwachtte in dien zin dat hij den vrijgekomen Kamenzetel zou weg kapen. Daar viel niet aan te denken. De vraag was echter: hoe groot zal het ver schil zijn tuisrehen het stemmencijfer door den heer Van Zeeland behaald en ■het aantal stemmen uitgebracht op den naam van Degrelle? Bij de vorige verkiezingen, ln Mei 1936, bekwamen de vier partijen die zich ditmaal voor candidatuur Van Zeeland uitspraken samen 254.214 stemmen, tegen slechts 73.721 voor de Rexisten en hun bondgenoo- ten de Vlaamsche Nationalisten. Blanco of ongeldig stemden toen 29.795 kiezers op een totaal van 368.506. Bij een nogal aanzien lijke aanwinst van stemmen zouden de Rexisten ongetwijfeld victorie kunnen kraaien. Een ongemeen groot aantal blan- costemmen kon evenzeer als een afkeuring, door een groot deel van het kiezerskorps van de samenstelling en de huidige politiek van het Kabinet Van Zeeland worden be schouwd. Nauwelijks waren de eerste partieele resultaten binnengekomen of het bleek dat het stemmencijfer van de Rexisten overal in de kantons van Groot-Brussel, sedert Mei 1936, in mindere of meerdere mate was teruggeloopen. Alleen ln de buitenkantons bielden zij vooral door den steun van de Vlaamsche Nationalisten, goed stand en boekten zij zelfs, hier en daar, een aan winst van enkele honderden stemmen. Voor de redactiebureaux waar de resultaten ge- leiCelijk voor de ramen werden voorgehan gen verdrong zich weldra 'n dichte menig te, doch behalve dan af toe een kreet „Degrelle naar Berlijn" of „Rex is kapoet!" reageerde het publiek maar matig. De meeste belangstellenden bleken wel Ingenomen te zijn met de overwinning dooi de minister-president behaald, maar bleven rustig. Op de boulevards was het ontzet tend druk Duizenden Zondagavondwande laars profiteerden van het mooie weer dat echter wat later in den avond voor zware regenbuien plaats maakte, om met moeder de vrouw een luchtje te komen scheppen. Misschien hoopten zij stiekem wel, op af stand getuige te mogen zijn van een rel letje, doch veel kwam van deze geheime verwachting niet terecht. In de omgeving van de Rexistische "Centrale", aan de Karthuizersstraat. nabij de Beurs, was het eenigszlns onrustiger. Jonge socialisten en communisten zongen de „Interationale" en schreeuwden, aan 't adres van Rex: „A bas les Bochcs". maar de politie had spoedig allé straten, leidende naar de Rexlokalen bezet en wist, zoodoende, eventueele onge regeldheden te voorkomen. Iets na zeven uur was het officieel totaal resultaat be kend. Op den heer Van Zeeland waren uit gebracht 275.840 stemmen of ongeveer 21.000 meer dan de katholieken, Liberalen, socialisten en communisten bekwamen ln Mei 1936. Voor Rex stemden 69.242 kiezers wat dus een verlies beteekent van 4.500 stemmen sedert het vorig jaar. Het aantal blanco stemmen was ditmaal heel wat kleiner dan de vorige maal: 18.358 tegen 28.795. Dat men bij, het vernemen van dit zegebulletin, in alle Zeelandlstlsche krin gen aan zijn voldoening lucht gaf, zal men licht begrijpen. De heer Van Zeeland zag er stralend uit, toen hij rond zeven uur 's avonds op het Departement van Binnen- landsche Zaken verscheen, waar verschei dene ministers hem opwachtten Tot de journalisten zeide hij„de minister van Binnenlandsche Zaken deelde mij zoo even de verkiezingsuitslagen mede. Ik hoef U nauwelijks te verzekeren dat deze cijfers mij ten zeerste verheugen en zelfs mijn ver wachtingen verre te boven gaan". Ook de andere leden van de regeering waren opge togen en verborgen hun vreugde niet. Bij de Rexisten daarentegen was de stemming fel gedrukt. We zagen even den Rexleider die ons verklaarde: „het was vooral de brief van kardinaal van Roey, die, bij deze ver kiezingen, den doorslag heeft gegeven, te meer daar hij op het laatste oogenblik kwam, zoodat ons geen tijd meer overbleef om de noodige afweermaatregelen te treffen. Voor de rest blijkt uit de cijfers dat het gros onzer aanhangers ons trouw Is geble ven. Wij handhaven onze positie en zetten den strijd voort." Ook mr. Borginon, de leider van de Vlaamsch-Nationalistlsche fractie ln het Parlement mochten wij in de stad ontmoe ten. Heel wat bezadigder dan den „Rex- fuhrer" die nog jong is in de politiek, zeide hij voorloopig geen verklaringen te kunnen afleggen. Toch wenschte hij even aan te stippen dat wanneer men de verkiezings resultaten per kanton nagaat, de overtui ging naar voren komt, dat de Vlaamsche Nationalisten vrij trouw het wachtwoord: „Stemt voor Degrelle" hebben opgevolgd. Zoo behoort deze periode van felle agi tatie. tijdens welke, in het anders zoo ge moedelijke Brussel, de politieke hartstoch ten hoog werden opgedreven en tot in den schoot van menig gezin, broeders en zus ters, kinderen en ouders, diep verdeeld geraakten, thans gelukkig weer tot het ver leden. Morgen zal de Belgische hoofdstad haar frisch gelaat, zooals het bij de meeste toeristen bekend staat, weer in zijn oude vriendelijke plooi brengen en zal het da- gelijksche bedrijf ook weer zijn gewonen gang gaan. Voor Léon Degrelle en Rex is deze tusschentijdsche verkiezing, door hen zelf uitgelokt, evenals de demonstratie van 25 October IX, op een bittere mislukking uitgeloopen Het is waar dat zij vrijwel ge heel alleen stonden tegenover al de mach ten van den Staat, de regeering, de ners iop enkele schuchtere uitzonderingen nal en zelfs de kerk. Maar een nederlaag is het zonder eenlgen twijfel. Of hiermede het einde van Rex als politieke beweging is in geluid weet natuurlijk nog niemand, even min ais men op dit oogenblik kan voorzien, welke de verdere gevolgen van deze ge beurtenis zullen zijn. Men zal nog eenlge dagen geduld moeten oefenen, alvorens antwoord op deze vragen te kunnen geven. Meening der Pers De „Daily Telegraph" schrijft dat de verkiezingen te Brussel een bemoedigend antwoord gaven aan hen, die geloofden, dat over de geheele wereld de democratie in haar strijd achteruit was gedrongen. De „Times" is van meening, dat van Zeeland een overwinning heeft behaald voor zich zelf en voor de Belgische democratie. Bel gië bewees opnieuw de waarheid van zijn koninklijk devies: „Eendracht maakt Macht". De „Morningpost" wenscht van Zeeland geluk. Deze kan thans zonder moeilijkheden zijn weldoende politiek voortzetten, welke reeds zooveel tor stand heeft gebracht voor het Belgische volk. De „DailyHerald" schrijft, dat België zich thans definitief schijnt te hebben be nijd van het fascistische gevaar. De „News Chronicle" schrijft, doelende op de a.s. be zoeken van Schacht en Eden, dat de ba sende nederlaag van het facisme de eer ste noodzakelijke stap is voor het werk. De geheele Fransche pers levert com mentaar op het succes van minister-pre sident van Zeeland bij de verkiezingen te Brussel. In de „Petit Parisien" schrijft Bourgues dat overal waar nog de volks- souverelnitelt regeert, de naam van Van Zeeland heden zal worden gevierd als een symbool van de ware verantwoordelijk heid en toewijding van het land. De ne derlaag van Degrelle zal evenwel in de landen van den ..totalen staat" diep wor den gevoeld. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris" dat men thans mag hopen, dat Van Zeeland de noodzakelijke autoriteit zal hebben om het programma van de buitenlandsche politiek van België in het belang van het internationale recht en den vrede ten einde .te brengen. „Het Bel gische volk is thans vereenigd achter een man van eer, die met een helder verstand en met liefde werkt aan het doen herle ven van het land" schrijft Ristelhueber ln de „Petlt Journal". De „Oeuvre" noemt den uitslag van de verkiezing een klap, niet alleen voor De grelle, doch ook voor alle „leerling-dicta tors" en bestaande dictators; him rijk gaat ten einde. „Le Populaire" noemt het een nederlaag voor het internationaal fascisme. „Le Jour" schrijft, dat het ingrijpen van kardinaal van Roey beslissend Is geweest en het blad acht het waarschijnlijk, dat deze houding zal worden gehandhaafd. In dit geval zouden de katholieken de plaats van de socialisten innemen bij den in vloed, welke op de regeering der nationale unie wordt uitgeoefend. Toch acht het blad het niet uitgesloten, dat binnen kor- teren of langeren tijd een overeenkomst tusschen de rexisten en de katholieken tot stand zal komen. *- Van de weinige Dultsohe Maandagoch tendbladen, die commentaar leveren op de verkiezingen in België, schrijft de „Voelkl- scher Beobachter" o.a.: De verkiezingsstrijd in Brussel is met een overwinning voor den kardinaal-aartsbis schop van Mechelen geëindigd. De leider der rexisten heeft het tot dusver ln zijn politieke actie steeds vermeden front te maken tegen de kerk. De moreele en ook de politieke macht van den kardinaal heeft hij nooit aangetast. Integendeel, hij heelt zich steeds 'n gehoorzame zoon der katholieke kerk getoond. De aartsbisschop heeft nu van zijn onaangetaste macht ge bruik gemaakt. Degrelle staat tlhans voor de beslissing, of hij de macht der kerk nog verder tegen zich zal laten gebruiken, of dat hij openlijk den strijd tegen het poli tieke katholicisme moet opnemen. Het blad „Der Montag" meent, dat van Zeeland en Degrelle om de stemmen der katholieken gestreden hebben. Degrelle stond daarbij alleen, terwijl de tegenpro- paganda een eenheidsfront vormde van de fiberalen tot de communisten. Degrelle's strijd tegen het communisme, aldus ge noemd blad. vond juist bij de katholieken krachtige instemming. Toen greep echter de aartsbisschop van Mechelen in. On danks de uitgesproken kerkelijke houding der rexisten trak hij tegen Degrelle op en stelde hiermede de katholieke bevolking onder sterken gewetensdwang, een gebeur tenis. welke wij uit de dagen der heer schappij van het Centrum voldoende ken nen. LIMBURG S VLIEGVELD. Binnen afzienbaren tijd zal Limburg's vliegveld, waarop al zoo veel jaren in de grootste spanning werd gewacht, een feit zijn. Op 6 Mei a.s. zal de opening van het vliegveld „Neerbeek", natuurlijk op zeer feestelijke wijze, plaats hebben, en wordt hiermede een jarenlang tijdperk van on afgebroken vechten en onderhandelen in Limburg's luchtvaart-geschiedenis afge sloten. Voor deze festiviteiten werd reeds ue toezegging voor medewerking van de Nat. Luchtvaart School ontvangen, terwijl nog onderhandelingen worden gevoerd met de Luchtvaartafdeellng te Soesterberg en het Deutsche Luftsportverband. Ongetwij feld zal het dan niet lang meer duren of ook Limburg zal in het Binnenlandsch luchtverkeer haar plaats krijgen. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 13 APRIL. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Nam. 7.15 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem IRemisestraat)Nam. half acnt.. ds Barth van Dordrecht. NED. HERV KERK. Beroepen. Te Bruchem en Kerkwijk, J Lekkerkerker te Oldebroek Te Kerkdriel Door de politie te Katwijk is In den afgeloopen nacht aangehouden de 14-ja- rige H. J. W. van hier, die zich heeft schul dig gemaakt aan diefstal ln een schoolge bouw hiei ter stede. DE KONINGIN BEZOEKT „DE HOFSTADBLOEM". H. M. de Koningin heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan de bloementen toonstelling „de Hofstadbloem" in hei tentoonstellingsgebouw Houtrust te Den Haag, De directeur van den rijksdienst de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat ln de week van 22 t/m 27 Maart het aantal leden van Inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen bedroeg 533.800 (waarvan 74.500 landarbeidefs). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos In de week van 22 t/m 27 Maart 1937 27.7 pCt.; in de vorige verslagweek (8 t/m 13 Maart 1937) 29.5 pCt.; in de overeen komstige week van 1936 31.2 pCt.; in de overeenkomstige week van 1935 28.7 pCt CONFERENTIE VAN DE OSLO-STATEN. Hedenochtend zijn te Brussel de bespre kingen begonnen van de deskundigen van de staten, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend. Deze bijeenkomst heeft ten doel de werkzaamheden, welke eenlge weken ge leden te 's-Gravenhage zijn begonnen tot het uit den weg ruimen van de belemme ringen voor den handel tusschen de zes landen van het Oslo-blok voort te zetten HARINGEN IN DE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN. Eenige werklieden, werkzaam aan de oude Scheveningsche Binnenhaven, kwa men bi) het verwijderen van een stuk ha- rlngwant uit de schroef van een motor- logger tot de ontdekking, dat er zich daar twee levende haringen ln bevonden. Bij wijze van proef hebben zij daarop des avonds een stuk haringnet uitgezet en kwamen den volgenden morgen tot de ver rassende ontdekking, dat er des nachts een 20-tal haringen in gezwommen was. De kwaliteit der gevangen haring was zeer goed. Deskundigen zijn 'het er niet over eens, of men hier te doen heeft met Noordzee- haring of met de soort haring, welke voor ljbokking gebezigd wordt en benoorden den Afsluitdijk wordt gevangen. PAASCHCOLLECTE VAN HET „BIO-VAC ANTIEOORD". Opbrengst ruim f. 27000. De Paaschcollecte, welke ln nagenoeg alle bioscooptheaters ten bate van het „Bio- vacantlêoord" de stichting van het film- en bioscoopbedrijf is gehouden, heeft ruim zeven en twintig duizend gulden opge bracht. Dr. TH. MEINEMA t In den ouderdom van 58 jaar is gisteren plotseling overleden dr. Th. Meinema ge neesheer-directeur van het Chr. Krankzin nigengesticht „Bloemendaal" te Loosduinen AUTOTRAILERS BIJ DE SPOORWEGEN. Binnenkort uitgebreide proeven. (Van onzen spoorwegmedewerker). Eenigen tijd geleden hebben wi) reeds be richt dat bij de Ned. Spoorwegen een nieuwe vervoersregeling zou ingevoerd wor den, n.l. een vervoer van huis tot huis door middel van (spoorweg) autotrailers. Thans kunnen wij berichten dat twee dezer autotrailers zijn gereed gekomen. De autotrailers, die bestaan uit een combinatie met een centainer (stalen laadkist) zijn ge heel in de werkplaatsen der N. S. vervaar digd. Deze containers worden op platte goederenwagons van snelgoederentreinen geladen volgens een geheel nieuw systeem. Waar de spoorwegrails eindigen vindt het vervoer verder per autotrailer over den ge wonen weg plaats. Aan het eind van deze maand zullen met deze nieuwe combinatie van autotrailers en contrainers uitgebreide proeven worden genomen. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. VOETBAL. C.G.W.L.D.W.S.-COMBINATIE. Morgenmiddag te 3 uur speelt C.G.W. te gen een L.D.W.S.-combinatle op het terrein van L.D.W.S. A Kardolus te Maasland Te Huizum (Evang.) en te Oosterend (Fr.) J. J. F. Franck te Hindeloopen. Aangenomen. Naar Wijhe. W. Th. J. Hoek te Hardenberg. GEREF KERKEN Aangenomen. Naar Heemse (als hulp pred.), C. R. Zijlstra. cand. te Kampen. Naar Utrecht (vac. W. Veder). D. Zwart te Aalter- Beroepen T? Antrverpen-Mechelen (als hulppred.) W. Fijn van Draat Jr., cand. en hulppred. te Middenmeer-Wieringer- werf (N.-H.) LOTISICO EN DE LOTERIJWET. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. mr. van Lier, nam heden conclusie in de zaak van den officier van justitie te 's Gravenhage tegen W. B„ directeur van. de N.V. de Eerste Nederlandsche Maatschij. tot verzekering van risico in loterijen (Loti- sico). Tegen den heer B. is een vervolging ingesteld op grond dat Lotisico wijziging heeft gebracht in haar werkwijze, zooals deze bij de in 1932 opnieuw goedgekeurde statuten is vastgelegd. De Haagsche kan tonrechter heeft een veroordeelend vonnis uitgesproken, van oordeel zijnde, dat in de inkleeding van de z.g. termijnpollssen een alwijking is te zien van het oorspronkelijke plan. In hooger beroep heeft de rechtbank ech ter dit vonnis vernietigd en den heer B. ont slagen van rechtsvervolging. De officier van justitie teekende cassatie aan. De adv.-generaal concludeerde tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank en tot veroordeeling van verdachte tot f. 100. boete subs. 10 dagen hechtenis. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 24 Mei. A'DAM, 12 April. Geringe affaire. Gedrukte stemming. Lager koerspeil. Koninklijken zwak. Ameri- kaansche fondsen aangeboden. Beleggings- markt vrijwel onveranderd. De handel op de effectenbeurs was heden van kleine afmetingen. Het publiek nam een afwachtende houding aan De stem ming was evenwel gedrukt, hetgeen voor namelijk moest worden toegeschreven aan de onzekerheid ten aanzien van de mone taire situatie. Op vrijwel alle afdeelingen was eenig materiaal aan de markt en waar de kooplust geheel ontbrak, had het koers peil hierdoor te lijden. Op de petroleumaf- deeling waren Koninklijken aangeboden, vooral voor Fransche rekening, zoodat ten opzichte van het vorige slot een verlies van verscheidene punten werd geleden. Onder beurstijd werden echter geen groote fluc tuaties meegemaakt. Van de Amerikaansche petroleumsoor- ten kwamen Shell Unions iets lager te lig gen. Voor Industrieelen bestond slechts ge ringe belangstelling; Philips openden en kele punten beneden de vorige koersen en zagen onder beurstijd nog enkele procen ten verloren gaan. Aku's waren ongeani meerd. doch niet veel veranderd. Unilevers vrijwel verwaarloosd. Van den handel ln Rubberfondsen was niet veel meer overge bleven. Amsterdam Rubbers echter werden nog bijna geregeld in een open hoek ver handeld. De verkoopers waren in de meer derheid zoodat een verlies moest worden opgeteekend. Incourante soorten kwamen vrijwel algemeen lager te liggen. In Ta bakken ging weinig om. Senembah's ble ven verhoudingsgewijze goed op peil. Aandeelen Deli Mij. waren prijshoudend, doch aandeelen Deli Batavia leden een ver- van meerdere procenten. Suikerfondsen hadden een ongeanimeerd voorkomen; HVA's kwamen beneden 500°/o. De overige bekende toonaangevende aandeelen moes ten zich eveneens een kleine opoffering ge troosten. De affaire in scheepvaartpapieren was sterk ingekrompen. Bij de opening was de stemming vrijwel prijshoudend, doch onder invloed van de algemeene beursten- denz werd een benedenwaartsche richting gevolgd. Aandeelen Holland Amerika lijn hadden zelfs een gedrukt voorkomen. De aandeelen Deli spoor werden opnieuw lager genoteerd, de claims werden verhandeld tegen prijzen varieerende tusschen f. 18 en f. 25. De stemming voor Amerikaansche shares was onbehaaglijk. Over het algemeen waren de belanghebbenden geneigd om tot realisatie over te gaan, het aanbod was wel niet dringend, doch het opnemingsvermo gen van de markt was niet groot. De be- legglngsafdeeling was stil. In de koersen van de Nederlandsche staatspapieren kwamen slechts fractioneele wijzigingen voor. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 3/8; Berlijn 73.41; Parijs 8.17; ■Brussel 30.78'/!: Zwitserland 41.60; Kopen hagen 40—; Stockholm 46.17'/i: Oslo 45.—; New York 1.82 3/4; Praag 6.38. Prolongatie 1; Part. disc. 1/4; Dag geld 1/4. Regtstenmarken 35 3/8; Crediet Sperr- marken 19 3/8; Effectensperrmarken 18 5/8 Reismarken 50; Bankpapier 42'/i. AMSTERDAM, 12 April. Veemarkt. Aan gevoerd 481 vette koeien, prijzen p KG le kw. 70—78. 2e 60—68, 3e 48—58. Prijzen per stuk: 107 melk- en kalfkoeien 280— 240. 96 vette kalveren. 2e kw. 48—56 per per KG. levend gewicht, 3e kw. 4046. 197 nuchtere- kalveren 5—8.50. 16 schapen 2028. 521 varkens Vleeschvarkens, we gende van 90—110 K G. 57—58 p K G. slachtgewicht. Zware varkens 56—57. Vette varkens 5556. 2 paarden. ROTTERDAM, 12 April. Veemarkt. Aan voer totaal 1611. Vette runderen 598. Vette kalveren 235 Nuchtere kalveren 21. Scha pen en lammeren 143. Varkens 605. Zuig- lammeren 8. Prijzen p. K.G. Vette koeien le kw. 66. 2e 60. 3e 4554. Vette ossen 64, 60. 45—54. Vette kalveren 90, 75, 50—60. Varkens 'levend gewicht) 48, 47. 46. Scha pen 52. 46. 36. Lammeren 54, 44. 33. Prij zen per stuk: Schapen le kw. 34, 2e 27. 3e 23 Lammeren 26, 21, 15. VEUR, 10 April. Kropsla le soort f 2.50— 5.50. Idem, 2e soort f 1.202.30. Stoofsla p. 100 K.G. f 6.5011. Bloemkool, le soort f. 9—14. Spinazie p. 4 K.G. f. 0.250.52. Raapstelen 1.11.40. Rabarber per 100 bos f. 6.80—9.80. Radijs f. 1.80—3.60. Prei f. 2.40 3.50. Seldery f. 0.40120 WESTLAND. 12 April. Veilingen van den Bond Westland. Pos telein 13 ct„ Spinazie 811 ct. p. K.G.; sla 2.20—4.30 p. 100: Radijs 2.70—4.40 p. 100 bos; Andijvie 3843 ct. p. bak. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3