De ondergang van de Liesbeth Betty IJM 183 78de Jaargang MAAMDAG 12 APRIL 1937 Ho. 23632 Engelsche padvindsters bezoeken Leiden STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Met drama voltrok zich in enkele oogenblikken De tragische dood van den 2en machinist. Opdracht voor den bouw van vier onderzeebooten Dit nummer beslaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cts.'per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.391 per week rrrrrffffrrS r.o.iai Franco per post f. 2:35 per 3 maanden-f- portokostenJ (voor binnenland f. 0.8(1 pet 3 mnd.r, (Van een bij zonderen medewerker). Het is bij de scheepsramp, tengevolge waarvan de stoomtrawler Liesbeth Betty IJM 138 van de Visscherij-Mij. Mercurius te LJmuiden ten onder ging, gelukkig slechts bij éën slachtoffer gebleven. Maar weinig had het gescheeld of de geheele bemanning, wellicht op den wachtsman na, was met de trawler in de diepte verdwenen. Want. nauwelijks was het Engelsche s.s. Leo uit dén mist opgedoemd of het had reeds den steven in den trawler geboord, waardoor, ter hoogte van de machinekamer zulk een groot gat in het schip ontstond, dat dit eenige minuten later reeds gezonken was. Een der opvarenden deed ons een sober verhaal van de aanvaring. Pas was hij via Rotterdam, waar hij met zes van de andere opvarenden per Abbeyboot was gearriveerd, thuisgekomen en Zbndagmiddag troffen wij den geredde bij vrouw en kinderen thuis, die hatuurlijk overgelukkig waren, dat man en vader behouden in hun midden was. Vrijdag 2 April was de Liesbeth Betty van IJmuiden uitgevaren om op de Noordzee te gaan visschen. De visscherij verliep bevredi gend en reeds had men een aardige vangt tóen Donderdagmorgen het ongeluk ge schiedde. dat den ondergang van den trawler tengevolge had. We zouden juist het net uitzetten, al dus onze zegsman. Het was een kalme zee, maar dik van mist. We bevonden ons op de Groote Visschersbank ten N.O. van de Doggersbank. Plotseling boorden we een stoomfluit. Het was toen 11 uur in 'den voormiddag. Tot onze groote schrik zagen we een schip uit den mist opdoemen, dat met een flinken gang recht op ons af stoomde. Direct zagen we, dat het mis zou gaan en door het geschreeuw gewaarschuwd, was in een ommezien de geheele bemanning aan dek, behalve de tweede machinist Spek, die achterin te kooi lag. Dit was zijn noodlot en, aldus onze zegsman, als de anderen niet op het moment van de aanvaring aan dek geweest waren, zouden we allemaal met de Liesbeth Betty mee in de diepte zijn gegaan. Het was ons geluk, dat we juist de lijnen van het net zouden gaan vieren en dus zoowat de geheele bemanning reeds aan dek was. Zóó zagen we de boot, die achteraf bleek te zijn het Engelsche s.s. Leo op weg van Noorwegen naai- Huil, of zij had reeds haar steven in ons schip geboord. De Leo trof ons aan bakboordzijde ter hoogte van de ma chinekamer, die evenals de bunkers, direct vol water moet zijn geloopen. Het was een geluk, dat de schepen eenige oogenblikken aan elkaar vast bleven zitten. Iedereen trachtte zich zoo gauw mogelijk te redden. Zoo onverwacht kwam het noodlot over ons, dat we eerst in het geheel niet aan Spek dachten, die wellicht op dat tijdstip nog rustig lag te slapen. We zijn allen toen op de brug van onzen trawler geklommen. Ik weet niet eens meer na te vertellen, hoe alles precies in zijn werk is gegaan, maar tenslotte kwamen we met ons nege nen allen veilig aan dek van den Engelsch- inan. Dit weet ik me nog te herinneren, vertelde ons de schipbreukeling, dat op een gegeven oogenblik schipper Gravemaker aan het hekwerk van de Leo hing met twee man aan zich vastgeklemd. Deze drie heb ben eenige benauwde oogenblikken beleefd maar ook zij waren, dank zij het kordato optreden van de bemanning van de Leo, spoedig in veiligheid. De machinist, die een der laatsten was, die op de Leo over sprong, kon zich ook maar op* het nipper tje redden, want op dat oogenblik was onze trawler reeds een eind weggezonken. Waar is de tweede machinist Spek? Zooals gezegd, dachten we op het kri tieke oogenblik geen van allen aan Spek. Maar toen we op de Leo stonden en we wat tot bezinning waren gekomen, misten we onzen kameraad. En reeds was de Liesbeth Betty op punt van zinken. We hebben toen, zoo hard we konden, naar hem geroepen. En tot onze groote verrassing zagen we liem te voorschijn komen, terwijl alles om hem heen reeds water was. Want het wa ter stond toen al gelijk met de verschan sing. „Waai- moet ik wezen?" hoorden we hem roepen.'' „Loop naar de brug of de koelkast" riepen we terug. Spek is toen nog op de kombuis geklommen, maar even la ter zagen we hem al te water en verdween de Liesbeth Betty in de diepte; Spek ging door dc zuiging mee Even later kwam hij nagenoeg op de zelfde plaats Weer boven. Maar hij gaf geen teeken van leven, zoodat wij al het ergste vreesden. Spoedig werd door de be manning van de Leo een boot uitgezet en weldra hadden we onzen kameraad opge haald. Langen tijd werd getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. Helaas baatte dit niet. Het vermoeden is dat hij reeds dood was toen hij te water geraakte, wellicht door den schrik of door den plotselingen overgang van zijn warme kooi naar 't koude water. De Leo vervolgde toen haar weg naar Huil, waar we Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur arriveerden. De bemanning was heel goed voor ons en heeft het ons aan niets laten ontbreken. We hadden het niet be ter kunnen hebben. In Huil werden we in het Sailors Home opgenomen. Zaterdag avond zijn we met een Abbeyboot naar Rotterdam gegaan. Alleen de schipper cn de stuurman bleven achter, omdat het lijk van Spek nog niet vrijgegeven was. Het is gebalsemd en zal vermoedelijk wel naar Holland worden overgebracht Maar dit scheen nog niet beslist te zijn. Ongeveer gelijk aan het type „O 16". De Minister van Staat, Minister van Defensie a. i., heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onderzeeboo ten, type „O 16", waarvan twee stuks zullen worden gebouwd door de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij. De machines voor deze booten werden reeds in Maart j.l. besteld bij de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde". De torpedobuizen en het geschut zullen worden vervaardigd door Wilton Feyenoord. De onderzeebooten zullen een water verplaatsing hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der motoren van de nieuwe onderzeeërs zal belangrijk groo- ter zijn dan van die van de „O 16". Laatstgenoemde boot heeft 2 motoren van 1600 P.K., de nieuwe onderzeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 P.K. Deze grootere capaciteit is van belang voor de te ontwikkelen snelheid. De „O 16" kan 18 knoopen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 19*/s knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 M. De leveringstermijn is 2 jaar a 2l/s jaar. De verkiezing te Brussel een zware nederlaag voor Degrelle. De verkiezingsuitslag te Brussel luidt: Minister-president Van Zeeland heeft 275.840 stemmen verworven, Degrelle 69.242. Het aantal blanco uitgebrachte stem men en stemmen van onwaarde bedraagt 18.358. Ter vergelijking de cijfers van 1936: In 1936 verwierven de katholieken, libe ralen en socialisten, die thans van Zee land hebben gestemd (ook de communisten sloten zich daarbij aan!) in het betref fende kiesdistrict 254.124. De rexisten en frenters, die op Degrelle hebben ge stemd, verwierven toen 73.721 stemmen. Het aantal blanco stemmen en stemmen van onwaarde bedroeg in 1936 28.795. Van Zeeland kreeg thans 75.89 pet. der stemmen tegen Degrelle 19.05 en 5.05 pet. van onwaarde. In 1936 kreeg de regeerings- partij met de communisten samen 68.7 pet. Degrelle 19.9 pet. tegen 7.8 pet. van on waarde. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Foto Van Vliet, Leiden. VER. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. (Huishoud- en Industrieschool Rapenburg) Herdenking van bet 20-jarig bestaan. In tegenwoordigheid van het bestuur, diverse oud-bestuursleden, de directrice, vele vroegere en tegenwoordige leerares- sen en nagenoeg alle leerlingen, zoomede vele oud-discipelen, die in de laatste vijf jaar de school met diploma hebben ver laten, is Zaterdagavond in de groote zaal van hotel „Den Burcht" op opgewekte wijze het 20-jarig bestaan van de Huis houdschool aan het Rapenburg gevierd. Nadat gezamenlijk het Schoollied was gezongen, werd een afwisselend program ma uitgevoerd, dat voornamelijk bestond uit zang en dans. Het hoogtepunt van den avond vormde de opvoering van het bekende zangspel ,,De bloemencantate" van Geertruida van Vladeracken, waarmede de executanten alle eer inlegden. Aan de dames van het dagelijksch be stuur werden bloemen aangeboden. In den loop dezer maand, n.l. op 23 en 24 April zal in het schoolgebouw aan het Rapenburg een tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigd werk gehouden worden. BEROEPINGSWERK GEREF. KERK. Ds. W. H. v. d. Vegt in de vacature- ds. W. Bouwman beroepen. In een gisteravond na de godsdienst oefening in de Heerengracht-kerk gehou den samenkomst is uit het daarvoor ge vormde tweetal, bestaande uit ds. E. T. v, d. Born en ds. W. H. v. d. Vegt, een keuze gedaan om in de vacature-ds. W. Bouwman als predikant der Geref. Kerk te worden beroepen Totaal werden 376 stemmen uitgebracht, waarvan 13 blanco. 'Van de resteerende stemmen (363) verkreeg ds. W. H. v. d. Vegt te Göes 206 st. en ds. E. T. v. d. Bom de Helpman (Gr.) 157 st„ zoodat ds. W. H. v. d. Vegt werd beroepen. Ds. Van der Vegt werd op 2 October 1895 geboren en werd candidaat in 1920. Hij diende de gemeenten te Drachtstercompag- nie, Bergum en Goes. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdagmiddag hebben 23 Engelsche padvindsters een bezoek aan onze stad gebracht. Om halféén werden zi) door de leidsters en enkele meisjes van de afdeellng Leiden van het. Nederl. Padvindstersgilde aan het station afge haald. Vandaar ging men langs den molen „De Valk" via de Beestenmarkt naar het St. Elisabethhofje, dat met veel belangstelling werd bezichtigd. Daarna ging de tocht via Morschpoort, Noordcinde naar het Rapenburg. waar voor de Academie bovenstaande foto werd gemaakt - waarna de Academie en de Hortus onder deskundige leiding werden bezichtigd - °b^rfeks halfvier w(erd in het clubhujs aan de Pieterskerkgracht de thee gebruikt, waarna men via het Van der Wef{f- irasfc ep Dgn Burbht n#gr hpt §tatiph tjrofc, wgar de gasten 4«pr de geheele groep uitgeleide werden gedaan. Propagandh-avond. In de stampvolle concertzaal van het Volksgebouw, hield de J.V.O. afd Leiden, jl. Zaterdagavond een propaganda-avond. Het programma vóór de pauze werd ge vuld met muziek van mevr. A. Vermeulen- de Graaf en Riek Kolderman, terwijl twee meisjesleden een menuet ten beste gaven en de „Jonge Bouwergroep" (de adsp. leden van 1114 iaar) het publiek deed genieten van een „aangekleed" liedje. Een dankbaar applaus na deze nummers bewees, dat ze in den smaak vielen. Na goede declamatie van Bram Lasschuit trad als spr. op. de voorzitter van de afd. Arnold Tollenaar, met als onderwerp: „Het doel en wezen van de J.V.O." In de doelstelling van de J.V.O aldus snreker is als positieve grondslag het Blauwe vraagstuk opgenomen. Het is niet in de allereerste plaats de taak van de jeugd om op wetenschappelijk terrein het alcoholisme te bestrijden. Ons sterkste argument is: In een betere geordende en rechtvaardige maatschaDDii is geen plaats meer voor de alcohol. Wanneer het alco holisme vernietigd is. zal niemand geschaad doch veel ellende voorkomen zijn. De jeugd, die leeft, houdt zich tevens bezig met vraagstukken, welke het leven beroeren Het is voor de jeugdbeweging niet verantwoordelijk den jongeren een bepaald standpunt op te dringen. De taak van de J.V.O. is, belangstelling voor maatschappe lijke vraagstukken op te wekken, de jeugd van haar verantwoordelijkheid bewust te doen worden en haar door cursussen en dergelijke te helpen bü het bepalen van haar standpunt, in overeenstemming met iaar eigen karakter en mentaliteit. Sterk leeft onder de J.V.O.'ers het vraag stuk voor oorlogsdreiging en nationaal- soclalisme. De jeugd, die zich bedreigd voelt met volkomen vernietiging door een oorlog, voelt zich ook bedreigd door het nationaal- socialisme. Een „jeugd", die in alles den „leider" ïccecteert, is geen jeugd, omdat zti moet beseffen, dat ook zij een taak heeft en ook op haar de plicht rust. offers te brengen en zelf met zlin geheele wezen te vechten om te komen tot een betere samenleving. Na de pauze werd opgevoerd „Het Helle- ding,,, een komisch tooneelstukje, waarom het publiek smakelijk gelachen heeft: het applaus was dan ook wel verdiend Tot slot oogstte de „Reciteerwedstrijd veel succes en ging het publiek voldaan huiswaarts. De J.V.O. kW op een uitstekenden avopd M afea- EERSTE BLAD BINNENLAND. 41 De stapelloop van de Nieuw Amsterdam (2e Blad). De ondergang van den IJmuider trawler: een onderhoud met een der geredden (le Blad). Nieuwe regeling van de pacht; voorloopig verslag der Eerste Kamer. (Binnen land, 2e Blad). Haagsche notaris gearresteerd wegens verduistering van f. 50 a f. 60 duizend grilden. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Ernstige nederlaag van Degrelle bij de verkiezing te Brussel, (le Blad). Diverse politieke reizen op komst. (Buiten land, 3e Blad). De Duitsche Kerkstrijd i Buitenland, 3e Blad) Een Duitsch front te Parijs. (Buiten], 3e Blad). Ford tegen de vakvereenigingen. (Buiten land, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Feestavond in „den Burcht". Gisteravond organiseerde de Ned. Reis- vereeniging voor katholieken een feest avond in „den Burcht". De voorzitter, de heer Schink opende den avond met den Chr. groet, waarna hij allen, in het bijzon der den kapelaan Verhoofstadt. hartelijk welkom heette. Spr. noemde voorts de vele voordeelen van reizen in vereenigings- verband en speciaal van reizen in katholiek verband. Dat de leden der vereeniging nog iets anders kunnen dan reizen, bleek toen het doek zich voor de eerste maal opende en in vlot tempo het eerste bedriif van „Millio- nair tegen wil en dank" een bliispel door Wim Eickhoff. over het voetlicht werd gebracht. De regie was bii den heer Paardekooper in goede handen Na afloop bleven allen nog geruimen tijd gezellig biieen onder een dansje o. 1. v. Evert Castelein en met de muzikale mede werking van The Roto Colour Players. Het geheel vormde een zeer geslaagden avond welke een waardig besluit van het winterseizoen mag worden genoemd. TENTOONSTELLING „HET MOLENWIEKJE". Woensdag en Donderdag a s. zal de Ned. Kantvereeniging „Het Molenwiekje" in Mai- son Bruyns, Rapenburg 8 alhier, een ten toonstelling met verkoop organiseeren van de werken, die door de Hollandsche vrou wen en meisjes onder haar toezicht zijn vervaardigd. Hier is geen sprake van het imiteeren van een kunst, reeds door anderen gescha pen. want het Molenwiekje geeft een ge heel eigen opvatting van de zoo mooie kanttechniek. Niet alleen het artistieke doel is bereikt, maar ook het sociale, want door haar werk verschaffen de Nederlandsche kantwerk sters zich een levensonderhoud. In dezen tijd verdient het Molenwiekje dan ook alleszins de aandacht. Als opluistering der tentoonstelling is te bezichtigen het geschenk van het Molen wiekje aan H.K.H. Prinses Juliana, be staande uit een milieu van kant met bij passende borden- en vingerkomkleedjes. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- bedrijf Baartman en Koning, Hoofdstr. 34, Sassenheim. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: Baartman en Koning N.V. N.V. voorheen J. Dragt's bakkerijen, Hooge Rijndijk F. 7D. Zoeterwoude. Het hoofdkantoor is verplaatst naar; Wllhel- minjstraat 107, Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1