BUITENLAND LID© De Kroning van Koning George VI LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 12 April 1937 De kroonjuweelen en regalia, die bij de kroningsplechtigheid gebruikt zullen worden THEATER STEENS TRAAT PAARDENSPORT. WEDSTRIJDEN OP WOUDENSTEIN. Gisteren zijn op Woudensteiir drave rijen gehouden. De uitslagen hiervan luid den: Prijzendraverij eerste klasse over 2020 m. om den Bonnie Scottprijs: 1. Xuthus (2000 m.), eigenaar stal Hollandia, k.m. tijd 1 min. 30 8/10 sec. 2. Princess (2060 m.l, eigenaar Stoffela. k.m. tijd 1 min. 31 4/10 sec. Handicap heatdraverij derden en vierde klasse over 1610 m., om den Breakaway Scottprijs: eerste heat: Xiphias (1650 m.l, eigenaar van Twisk. k.m. tijd 1 min. 34 9 10 sec. tweede heat: Silver Queen (1650 m.l, eigenaar in 't Veen, k.m. tijd 1 min. 35 3/5 seconde. derde heat: Astra Scott (1610 m.l, eige naar stal R„ k.m. tijd 1 min. 40 1 10 sec. beslissing: 1. Astra Scott, tijd 1 minuut 40 1/5 sec.; 2. Silver Queen. Handicapdraverij eerste klasse over 2000 m. om den barones Holloprijs: 1. Fatima (2060 m.l, eigenaar de Haan, k.m. tijd 1 min. 32 4/5 sec.; 2. Olympia (2060 m.l, eigenaar van der Sande. km. tijd 1 min. 33 seci KortebaandraveriJ over 800 m., handicap, aangespannen: draverij a.: eerste serie: l. Wilhelm t730 m.l, eige naar Vergay, tijd 1 min. 8 1/5 sec. tweede serie: 1. Akron b„ (710 m.l, eige naar stal Gruno, tijd 1 min. 6 sec. derde serie: 1. Abdullah Scott (710 m.l, eigenaar stal Gruno, tijd 1 min. 7 sec. vierde serie: 1. Welkom (720 m.i, eige naar Kout, tijd 1 min. 12 sec. beslissing: 1. Akron b.. tijd 1 min. 6 1/5 eec., 2. Wilhelm. Draverij b.. voor alle paarden, welke in draverij a. zijn gestart behalve de win naars: eerste serie: 1. X. Smiling (770 m.l, eige naar Haan, tijd 1 min. 8 sec.; (Xiphias. eigenaar van Twisk was als eerstaanko- mende gediskwalificeerd1 tweede serie: 1. Abdullah Scott (710 m.l, eigenaar stal Gruno, tijd 1 min. 8 1 5 sec. derde serie: 1. Doorlooper (760 m.l, eige naar van der Pol, tijd 1 min. 9 sec. vierde serie: 1. Woudduifje g. (7200 m.l, eigenaar Jager, tijd 1 min. 6 4/5 sec. beslissing: l Woudduifje g., tijd 1 min. 8 1/5 sec., 2. X. Smiling, 3. Abdullah Scott. 4. Doorlooper. DE ALGEMEENE TOESTAND Politieke reizen. Ter beantwoording van het bezoek van verleden jaar van den Hongaarschen rijks bestuurder Horthy zal Oostenrijks bonds president Miklas op 3 Mei een bezoek aan Boedapest gaan brengen. Bondskanselier Schuschnigg en de staats secretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, zullen den preident vergezellen. De Turksche minister-president Ismet Inosu is, vergezeld van minister van bui tenlandsche zaken Roesjdi Aras, om 9 uur 40 gisteravond te Belgrado aangekomen. Beek, de Poolsche minister van buitenl. zaken, zal dezen zomer Rome en Boekarest bezoeken, terwijl lord Plymouth de voor zitter der niet-inmengingscommissie einde Mei een officieel bezoek zal brengen aan Finland en de Oostzee-landen. BELGIË De overwinning van Van Zeeland. De verkiezingsstrijd in Brussel is over 't algemeen rustig verloopen. Zoowel aan den vooravond als op den dag van gisteren had den enkele kleine botsingen en betoogingen plaats, doch bepaald moeilijk had de politie het niet. De 'uitslag, elders vermeld, ls een groote overwinning geworden voor van Zeeland en een ernstige nederlaag voor Degrelle. In een proclamatie aan de Brussel- sche kiezers zegt minister-president van Zeeland: Gij hebt me zoojuist een schitterend bewijs van uw vertrouwen geschonken. Door al mijn daden zal ik er naar streven dit niet te beschamen. Voortaan zal niemand bij ons te lande, noch daarbuiten, een oogenblik (Van een specialen Reuter-correspondent) IV. Iedere vreemdeling, die Londen bezoekt en de bezienswaardigheden bezichtigt, kent de kroonjuweelen, zooals die in de streng bewaakte schatkamer in den Tower in vitrines zijn uitgestald. Bij zeer zeld zame, groote gebeurtenissen, zooals op 12 Mei a.s. bij de kroning van den nieuwen koning, komen deze schatten uit den sfeer van het museum en vervullen zij weder hun eigenlijke functie. De waarde van de kroonjuweelen en regalia, die bij de kro ning gebruikt zullen worden, bedraagt naar schattingen, die volgens ingewijden aan den lagen kant zijn. zeker minstens 5 millioen pond sterling. De materieele waarde zinkt echter in het niet bij de waarde, die historie en traditie aan de meeste voorwerpen, die bij de plechtigheid gebruikt worden, gegeven hebben, zoodat de waarde ervan even moeilijk kan wor den vastgesteld als bijv. de waarde van Rembrandt's „Nachtwacht". Een van de oudste en meest gewijde voorwerpen is de heilige lepel, een kleine zilveren lepel, die zwaar verguld is en waarvan de steel is bezet met vier parels. De lepel werd in de twaalfde eeuw ver vaardigd en sedert dien bij elke kroning gebruikt om de gewijde olie op het hoofd van den te zalven vorst te gieten. Deze lepel is het eenige voorwerp dat ge spaard bleef, toen Olivier Cromwell, na de terechtstelling van Karei I alle met juwee- len versierde regalia liet vernietigen. De kroon van St. Eduard, die de Aarts bisschop onmiddellijk na de zalving op het hoofd van den koning plaatst, is dan ook van jonger datum en wordt verondersteld een nauwkeurige copie te zijn van de kroon, die gedragen werd door Eduard den Belijder en Alfred den Groote. Deze kroon werd vervaardigd door Sir Robert Vyner, den hofjuwelier van Karei II nadiens restauratie in 1660. De kroon bevat 277 pa rels, 2785 diamanten, 17 safieren en 11 smaragden. De rekening bedroeg in 1680 1110 Pond Sterling. Op het oogenblik wordt de waardegeschat op 110.000 Pond Ster ling. Na de kroning blijft de koning deze kroon dragen gedurende de geheele verdere plechtigheid in de Westminster Abbey. In den stoet van de Abbey terug naar het Paleis draagt de koning echter een andere, nieuwere kroon. Het is de keizerlijke sta- tiekroon, die gemaakt werd voor de kro ning van Koningin Victoria in 1838 en één schittering van juweelen is. Hij bevat de groote robijn, die Hendrik V droeg in den slag bij Agincourt in 1415. een safier uit den ring van Eduard den Belijder, vier groote ei-vormige parels, die ooröéïlen van Koningin Elizabeth zouden geweest zijn, en de beroemde diamand „Ster van Afri ka", geslepen uit het grootste fragment van de Cullinan. De waarde van deze kroon wordt geschat op een milioen Pond Ster ling. De olie, waarmee de koning gezalfd wordt, bevindt zich in de Ampulla, een gouden vat In den vorm van een arend, dat 9 inch hoog is en over de breedte van de vleugels 7 inch breed. De kop kan van de romp worden afgeschroefd. Volgens de legende zou de echte Ampulla, waar deze een copie van is, tijdens een visioen door de Heilige Maagd zijn geschonken aan Thomas a Becket. Een juweel, dat speciaal voor deze kro ning gemaakt wordt, maar welks gebruik op zeer oude, traditie berust, is de ring, die de Aartsbisschop onmiddellijk na de zalving aan den vinger van den koning schuift. De ring is het symbool van het huwelijk van den koning met zijn volk en met het Rijk en de traditie dateert uit de dagen van Eduard den Belijder Bij elke kroning wordt zoo'n ring gemaakt. Volgens een oud bijgeloof regeert de gekroone vorst naar mate de ring nauwer sluit. Dit oude geloof kreeg nieuw voedsel, toen ten tijde van den dood van Koningin Vic toria er aan herinnerd werd. dat de ring bij haar kroning zoo nauw om haar vin ger sloot, dat hij slechts verwijderd kon worden door den vinger geruimen tijd in ijswater te houden. Naar men weet re geerde Koningin Victoria 63 jaar. langer dan eenige andere Britsche vorst. Het statiezwaard, dat den koning wordt aangegespt voor de eigenlijke kroning, is het grootste van de vier zwaarden, die in den Tower bewaard worden. Het heeft een dubbel gevest en de kling is 32 duim lang en 2 duim breed. Het gevest bestaat uit een vergulden leeuw en een vergulden een hoorn. Het zwaard zou voor het eerst gedragen zijn door Eduard III tijdens de Fransche oorlogen In de veertiende eeuw. De gouden sporen, die Karei II in 1660 tegelijk met de kroon liet vervaardigen, worden gedragen door den Earl Marshal, in dit geval dus door den hertog van Nor folk. Bij de plechtigheid worden twee scepters gebruikt. De eene is de scepter van het kruis en bestaat uit drie gouden staven van een voet lengte, versierd met diaman ten en eenige stukken van de Cullinan. met bovenop een kruis. De tweede, de scep ter van de duif. is iets langer en bestaat uit een kunstig bewerkte, met diamanten ngelegden gouden staaf, waarop een wit emaille duif is bevestigd. De koning krijgt beide scepters aangereikt voor de eigenlijke kroning. De eerste is het embleem van koninklijke macht en rechtvaardigheid, de andere van genade en vrede. Voordat de koning de beide scepters in zijn twee handen neemt, wordt een oogen blik de koninklijke appel, een gouden bal van zes duim diameter, versierd met een gouden band met diamanten en er boven op een met diamant Ingelegd kruis, in zijn rechterhand eeleed. als een symbool van de heerschappij over de wereld, onder her teeken des kruises. De zetel, waarin de koning gekroond wordt, is 600 jaar oud en in 1300 in op dracht van Eduard I vervaardigd voor een bedrag van 100 shilling. Hij werd voor het eerst gebruikt bij de kroning van Eduard U en sedertdien bij de kroning van alle an dere Britsche vorsten. De fraaie, uit eiken hout gesneden zetel rust op vier gouden leeuwen, die als voetstuk dienen. De rug van den zetel is beschadigd door het soort toeristen, dat men vroeger ook gekend schijnt te hebben en dat met zakmessen hun namen erin gekerfd hebben. In 1887 is de stoel door het Ministerie voor Openbare werken aan een grondige restauratie on derworpen, die het oude aanzien er van herstelde. (Nadruk verboden). den wil van België getrouw aan zich zelf te blijven, in twijfel kunnen trek ken. België is zijn heroiek Terleden waardig evenals de groote verwachtin gen, welke tal van mannen in het land hebben gesteld. De regeering zal gesterkt door dit bewustzijn en dezen vasten wil het werk van het nationale belang, dat zij ter hand heeft genomen, voortzetten. Allen moeten thans aan het werk gaan (en dit met een toespeling op de laatste woorden van de Brabangonne) voor den koning, de wetgeving en de vrijheid, (ie roi, la loi, la liberté). De premier werd hartelijk toegejuicht, toen hij 's avonds zich naar het departe ment van binnenlandsche zaken begaf. Het dagblad „Le Peuple" publiceert de volgende verklaring van minister van bui tenlandsche zaken Spaak, naar aanleiding van de overwinning van Van Zeeland: De elfde April is een goede dag voor de democratie, een goede dag voor het land. Hij beteekent een ontroerende bevestiging van het geheele volk ten gunste van de vrijheid. Degrelle heeft tegenover de journalisten verklaard, dat het resultaat der verkiezin gen aantoont, dat ieder op zijn plaats is gebleven. „De strijd gaat voort, aldus De grelle. Er was voor mij nimmer sprake van in conflict te komen met de kerk, nog minder om een verbond aan te gaan met een kerkelijke partij". De leider der rexisten erkende, dat de veroordeeling door den aartsbisschop van Mechelen in feit het groote aantal blanco- stemmen. waarop Degrelle gerekend had, had doen verdwijnen en hem zelfs katho lieke stemmen had doen verliezen. De Brusselsche bevolking heeft den uit slag der verkiezing met dezelfde kalmte ontvangen als waarmede zij de verkie zingscampagne heeft gevolgd. Socialisten hebben gisteravond gepro beerd een optocht te vormen. Ongeveer 1000 personen, voor het meerendeel jonge lieden, trokken onder het zingen van de Internationale door de voornaamste stra ten der stad. Zij riepen zoo nu en dan: Degrelle naar de gevangenis. De politie heeft verhinderd, dat de be- toogers het clubgebouw der rexisten kon den bereiken. De regen heeft een einde gemaakt aan deze betooging. Het gemelde aftreden van Bovenge als minister van Justitie zal heden een feit worden. ENGELAND AFSCHEIDSREDE VAN BALDWIN? Voorstel vaiu Gandhi. In een redevoering, dl© misschien een afscheidsrede zal blijken te zijn geweest, heeft Baldwin voor zijn kiezers in Bewd- ley (Worcestershire) gesproken over zijn binnenkort te verwachten aftreden als premier en lid van het Lagerhuis. Na te hebben gewezen op de zware las ten, die thans drukken op de functie van den premier, lasten, die na vele jaren de levenskracht van de slerksten ondermij nen, zeide Baldwin, o.m., dat het veel ver kieselijker is te vertrekken, wanneer de meening heerscht, dat men misschien niet incompetent is ih de uitoefening van zijn functie, dan te wachten tot de menschen merken, dat men incompetent is gewor den In een tegenover een vertegenwoordiger van Reuter afgelegde verklaring heeft Gandhi voorgesteld, dat een scheidsrech terlijk hof zou worden gevormd, bestaande uit drie rechters, dat tot taak zou hebben uit te maken of het tot de bevoegdheid behoort van de provinciale gouverneurs de door de congrespartij gevraagde verzeke ringen te geven, van welke de partij de vorming van provinciale regeeringen af hankelijk stelt. Regeering en Congres zouden ieder een lid benoemen en deze beiden den derde. Bij een botsing aan de N.W. grens van Indië zijn 21 dooden en 45 gewonden aan Engelsche zijde te betreuren. Onder de dooden zijn zes officieren. ITALIË. Besluiten van den ministerraad. In een onder voorzitterschap van den Duce gehouden ministerraad zijn belang rijke besluiten genomen betreffende reor ganisatie van de Italiaansche bezittingen in Noord-Afrika. Besloten werd, in Libye een marinecommando in te stellen en er voorts een nationaal legercorps op te rich ten met 'n oppercommando voor de strijd krachten in Noord-Afrika. Tevens werden verscheidene ontwerpen aangenomen voor een nieuwe bestuursre- geling in de koloniën. De vier commissa riaten Tripoli, Misurata, Benchazi en Do- ma, die Libye vormen, wprden tot provincies gemaakt en de ambtenaar, die hierover het bewind voert, krijg den titel en rang van prefect. Het militaire gebied in het Zuiden, dat in zones en onderzones verdeeld is, be houdt zijn tegenwoordige organisatie. De Italiaansche minister van koloniën zal voortaan heeten minister van Ita- liaansch Afrika. De bij de geboorte van den prins van Napels uitgevaardigde amnestie wordt op de Libyërs van toepassing gebracht en de gouverneur van Libye krijgt het recht, de strafmaatregelen welke tegen Libysche on derdanen zijn uitgevaardigd, tot 31 Dec. 1937 op te schorten. De laatste bepaling heeft betrekking op de Libysche rebellen, oie naar aangrenzende gebieden zijn uit geweken en thans naar hun land kunnen lerugkeeren. Tenslotte wordt de regeering van Libye gemachtigd tot de uitgifte van een leening van vier en twintig millioen iire voor den bouw van arbeiderswoningen. Ï°DGASGLEENchts §AJ\ FRANCISCO CLARK GABLE en JEANETTE MACDONALD - Bespr. Uw plaatsen 10—3 uur. Tel. 1440 6014a (Ingez. Mcd.) DUITSCHLAND De Kerkstrijd en het vlugschrift. In de Roomsch-Katholieke kerken te Ber lijn zijn twee herderlijke brieven van mgr. Preysing, bisschop van Berlijn, voorgelezen. In den eersten brief protesteert de bisschop tegen zekere regeeringsorders ten aanzien van de jeugd, die volgens hem ten doel heb ben, het kerkbezoek door de kinderen te hinderen. Volgens deze orders mogen de kinderen in beginsel slechts eens per week naar de kerk gaan, terwijl niemand hen daartoe mag dwingen. Verder protesteert Preysing tegen de bepaling, volgens welke kinderen geen bewaarscholen en kostscho len, die onder leiding van leden van gods dienstige orden staan, mogen bezoeken. In den tweeden briel maant de bisschop de ouders opnieuw aan den strijd voor de confessioneele school voort te zetten. De lieders der vrouwenafdeeling van de Evangelische Kerk in Wurtemberg hebben een oproep uitgevaardigd, gericht tot de Duitsche moeders, waarin zij haar opwek ken haar kinderen op te voeden in den geest van Christus. Gezegd wordt: „Wij heb ben onze kinderen laten doopen en zijn der halve gehouden hun te leeren bidden, hun de Bijbelgeschiedenis te vertellen en ons er van te overtuigen, dat een zuiver en onge schonden evangelie voor hen verkondigd wordt in hun bewaarscholen, scholen en kerken," De oproep dringt er verder bij de moe ders op aan bij de a.s. kerkverkiezingen de christelijke boodschap te steunen tegenover al het heidendom en ondanks de razernij van den vijand De rijksjeugdleider Baldwin von Schlrach heeft echter juist een rede gehouden voor 1200 leiders en leidsters van de Hitler- jeugd in het verloop waarvan hij ten aan zien van het godsdienstvraagstuk verklaar de: „De Hitlerjeugd eerbiedigt de overtui ging van iedere confessie en de godsdien stige overtuiging van elk individu, doch zij zal nooit toelaten, dat de kerken jeugdorga nisaties oprichten en buiten de zielzorg en haar godsdienstige activiteit een taak po gen te vervullen, welke het voorrecht is van den Staat en de partij." Over het verspreidde vlugschrift der z.g. Duitsche Vrijheidspartij loopt de overheid schijnbaar licht heen. Daarover verluidt officieel: Naar door bevoegde instanties bereids is vastgesteld, is dit vlugschrift niet slechts van buitenlandsche, naar alle waarschijn lijkheid communistische zijde opgesteld, maar ook in het buitenland vervaardigd en van daar uit verzonden. De brieven, welke het vlugschrift bevatten, droegen gedeelte lijk een buitenlandsch poststempel, waren gedeeltelijk in een grensplaats gepost en ge deeltelijk in brievenmalen voor Berlijn ge smokkeld en op de post gedaan. Naar men te Berlijn van bevoegde zijde vermoedt, zou het doel van de actie in de eerste plaats zijn in het buitenland een ver keerden indruk te wekken van' de werke lijke stemming onder het Duitsche volk vandaar ook de toezending aan de buiten landsche persvertegenwoordigers. Dat het vlugschrift hoofdzakelijk daartoe bestemd is zou ook daaruit blijken, dat het van het standpunt van binnenlandsche propaganda bij voorbaat als een poging met ondeugde lijke middelen op een ongeschikt object zou moeten worden beschouwd. De inhoud van het vlugschrift bevat niet alleen talrijke, voor iederen Dultscher ter stond herkenbare, leugens over de binnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland, maar kan ook, gezien het aaneengesloten standpunt van het Duitsche volk, te minder invloed oefenen, daar het met zijn tallooze beloften slechts al te onaangenaam herin nert aan de beloften van de partijen van het vroegere stelsel, welker noodlottige werkzaamheid het Duitsche volk zich nog maar al te goed herinnert. De geschiedenis wordt overigens als zoo onbeteekenend be schouwd. dat men niet van plan is verder iets te ondernemen, aldus de officieele ver klaring. Of en zoo ja. welke waarde aan een en ander behoeft te worden toegekend FRANKRIJK Vorming van een Duitsch volksfront te Parijs. De „Populaire" publiceert het volgende bericht: Zaterdag en Zondag is te Parijs een con ferentie gehouden tot het vormen een Duitsch volksfront. Voorzitter van de con ferentie was de bekende schrijver Hein- rich Mann. Talrijke socialistische en com munistische uitgewekenen en vertegen woordigers van de republikeinsche bour geoisie waren aanwezig. Belangwekkende rapporten over alle aspecten van het Hitlerbewind werden aan de vergadering voorgelegd o.a. door Breit- scheid over de buitenlandsche politiek van het Derde Rijk en door Muenzenberg over het Duitsche volksfront. Besloten werd een boodschap te richten tot het Duitsche volk, waarin het wordt uitgenoodigd te strijden tegen de oorlogs voorbereiding van het nationaal-socialisme de essentieele oorzaak van de economische kwalen van het Duitsche volk en te eischen. dat een einde komt aan de Duitsche in terventie in Spanje. Het hoogtepunt van de vergadering van Zaterdagavond was de ontvangst van den voorzitter van de Spaansche Cortes, Mar tinez Barrio en de geheele Spaansche de legatie.. RUSLAND Kalmanowitsj vervangen door Demtsjenko Officieel is bekend gemaakt, dat Kalma nowitsj, die tot nu toe volkscommissaris voor de domeinen was, uit zijn functie is ontslagen. In zijn plaats is benoemd, Demtsjenko, de plaatsvervangend volks commissaris voor landbouw. ROEMENIË Prins Nicolaas maakt geen deel meer uit van het leger. Bij decreet is vastgesteld dat prins Ni colaas sedert 10 April geen deel meer uit maakt van het leger en derhalve alle ran gen, die hij bekleedde bij het leger, de vloot en de luchtmacht, heeft verloren. MEXICO Het Trotzki-proces begonnen. Zaterdag is te Mexico voor een onpartij dige voorloopige commissie van onderzoek de behandeling van het Trotzki-proces be gonnen, dat den verbannen bolsjewisten- leider de gelegenheid moet geven, zich te zuiveren van de beschuldigingen, die de sovjet-regeering tegen hem heeft inge bracht JAPAN. Interview met Hajasji. Na het bekend worden van het program ma der regeering heeft minister-president Hajasji in een onderhoud met de pers me degedeeld, dat hij niet voornemens was een nieuwe regeeringspartij op te richten of tusschenbeide te komen in de aanstaan de verkiezingen. Wat hecht de regeering er waarde aan, dat het land beseft, dat de door de regeering genomen maatregelen een oplossing voor de binnenlandsche en. buitenlandsche moeilijkheden willen vin den. Of de komende Landdag dus opnieuw ontbonden zal worden, hangt geheel van den Landdag af. Hajasji deelde nog mede, dat de regeering binnenkort drie ministers zal benoemen voor de portefeuilles, die op het oogenblik onbeheerd zijn Het program der regeering vindt over het algemeen een zeer slechte ontvangst! VEREENIGDE STATEN Ford tegen de vakbonden In een interview in zijn winterverblijf te Ways (Georgia), zinspeelde Ford op de mogelijkheid, dat de loonen van de 150.000 arbeiders, die in zijn fabrieken werkzaam, zijn, spoedig worden verhoogd, al zijn deze al hooger dan de vakvereeniging eischt. Hij zeide voorts, niet bevreesd te zijn voor het dreigement der leiders van het comité voor industrleele organisatie inzake aan eensluiting der arbeiders. Hij zag de nood zakelijkheid van collectieve onderhande lingen in zijn fabrieken niet in, „omdab wij allen tezamen arbeiders zijn." De automobielkoning deed voorts een aanval op Roosevelt's plannen inzake her vorming van de rechtspraak. De controle, die door allerlei organisaties wordt uitge oefend, maakt volgens Ford het fabricee- ren van duizenden goedkoope artikelen voor den kleinen man onmogelijk. „Wan neer deze organisaties worden opgeheven en de industrie wordt vrijgelaten, zal alles beter worden, en zullen wij een ware bloei periode beleven." HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. JAARSTROOM, 7 April van Dakar naar Bathurst. MAASKERK, thuisr.. 18 Apr te Havre: 20- 21 April in Nederland en 22—23 April tal Hamurg verwacht. REGGESTROOM, thuisr., 18 Apr. te Havre, 21 April in Nederland en 23 April te Hamburg verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, thuisr., 10 April van Kaapstad. HOLLAND-O. AZIE LIJN. GROOTEKERK. thuisr., pass. 9 April Gi braltar. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN. NIJKERK. uitr.. 8 April van Aden. ALMKERK, thuisr., 10 April te Newcastle (N.S.W.i. HOLLAND—O. AZIE LIJN. j ZUIDERKERK, uitr., 10 April te Genua, HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DELFTDIJK, uitr., 8 April v. Cristobal. KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND, uitr,, pass. 9 April Dungeness. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALDABI. thuisr., 9 April van Victoria. HALCYON LIJN ROZENBURG, 9 April van Malta. STAD SCHIEDAM, 9 April v. Narvik naar Vlaardingen. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. STOLWIJK, Susa n. Vlaardingen, pass, 9 April Gibraltar. BATAVIER VIII, 9 April van Bordeaux n. La Pallice. WILLEMSPLEIN, Melilla n. R'dam, pass. 9 April Flnisterre. SCHOKLAND, 10 April van Grangemouth naar Delfzijl. ST. PHILIFSLAND, 9 April van Kopen hagen te Danzig. PARKHAVEN. Antwerpen n. Montevideo, oass. 10 April Vlissingen. VITTE ZEE. sleepboot. Antwerpen naar Moermanskust, pass. 10 April Vlissingen met een baggermolen op sleeptouw. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12