Financieel-Economisch weekoverzicht Het bieden bij Contract Bridge LEID5CH DAGBLAD - Zesde Blad Zalerdag 10 April 193% Redactie1507 Dtrectie en Administr. 2500 Graan-aankoopen Taant het vertrouwen in Roosevelt? Peiling naar de mogelijkheid van betere economische betrekkingen Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) WANDELSPORT. afstandsmarsch te sassenhelm. De R -K. Sportvereeniglng te Sassenheim houdt op 25 April a.s. een bloembollen- tnarsch over 30 K.M. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN DE BOLLENSTREEK. In de tweede ronde waren de uitslagen: J. M. MartensG. B. v. d. Lijs "/i-'.'i P. G. A. HofkesJ Aangeenbrug afgebr. C M. SmitsL. v. Braam 10 P. J. v. d MeyJ Brauckman 01 A. W. v. HeldenE. Wiedijk 0—1 H. H. GoemansC. v. d. Lijs 01 P. KleefstraD. Buis 01 E Travincek—P. J. Langeveld 10 Tb. KeizerP. L. v. d. Vlies uitgest. E. Th. LafeberK Razenburg 01 C. M.v. d. PloegW. Ie Grand 01 Mej M. MarinusH. Gogoll '/«-'/« J. SchoenmakerG. A Mooyekind uitgest. J. P KoopC. Smits 01 P. de Rooy—J. J. Bol 01 J. HollemanW. G. A. Verleur 10 DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De tweede partij om het kampioenschap van Lisse zal a.s. Donderdag gespeeld worden in den Volksbond om 8 uur. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN RIJNSBURG. In de 11e ronde waren de uitslagen der le klasse: D. SchoneveldJ Schoneveld 02; P. VooysF A. Verkuyl 20: A. v d. Mey C. Zandbergen 20: D. SchoneveldP Tfooys 11: C ZandbergenA. Vletter 02. DE LEIDSCHE DISTRICTS-DAMBOND- In het clublokaal van A.D.C. te Alphen werd de 2de promotie- en degradatiewed strijd gespeeld tusschen A.D.C. n en K.D.C II. De uitslag was: A.D.C. II K.D.C, H P. VerkadeW. Böttcher 11 H. KrumpelmanJ. Schoneveld 02 T. LagerweijF. Spierenburg (res.) 11 L. v. OostromR. Haasnoot 20 C. v. d. HoornJ. v. Elk 02 W. J. v. BerkelC. Durieux 20 N. StapperA. Barnhoorn 20 J. v. OfwegenA. Vooijs 11 G. Zijlstra (res.)J. Houwer (res.) 20 J. RuitenbergG. Varkevisser 11 Uitslag12—8 De afgebroken partij van den vorigen wedstrijd K.D.C. IIA.D.C. II is remise geworden, waardoor de eindstand 119 wordt voor K.D.C. II. A.D.C. II blijft dus met een gering ver schil in de 2de klasse. Het was te Alphen een spannende wedstrijd. A.D.C II moest met 128 winnen om in de 2de klasse te kunnen blijven. Zij heeft dit ook weten te bereiken en wordt met dit succes ge luk gewenscht. KD.C. n heelt zien ook kranig gehouden door met een gelijk aan tal wedstrijdpunten uit den strijd te komen. Zal de wereld zich binnenkort ge plaatst zien tegenover een ernstig ge brek aan broodgraan? Deze vraag wordt op het oogenbiik op verschillen de punten van onzen aardbol gesteld. Wij geloovcn. dat wij er het best aan doen, om elke ongerustheid in dit ver band bij voorbaat weg te nemen: er is geen sprake van een tekort aan brood graan, het eenige is, dat het jaarlijk- sche groote overschot van productie over verbruik waaraan de wereld fei telijk sedert 1928 gewend is geraakt, in 1931 voor het eerst waarschijnlijk practisch zal zijn verdwenen. Dit komt reeds naar voren uit den stand der wereldvoorraden, welke op het oogen biik minder dan 50*/« beloopen van het gemiddelde voorraadpeil gedurende de jaren 19311933. Men neemt aan, dat de voor export beschikbare voorraad op 1 Augustus as. teruggebracht zal zijn tot het minimum van 50 millioen bushels. Deze verscherping van de statistische positie van 's werelds belangrijkste voed selproduct is toe te schrijven aan tegen vallende oogsten speciaal in Europa, toe nemende vraag als gevolg van de verhoo ging der koopkracht en. niet te vergeten, het opslaan van voorraden door die lan den. welke zich „tegen alle gebeurlijkhe den" willen dekken. Vandaar dat speciaal de vraag van de zijde van dictatorisch ge regeerde landen. Italië en Duitschland, in sterke mate is toegenomen en dat Duitsch land blijkbaar alle beschikbare deviezen gebruikt voor het inslaan van granen. De graanmarkten worden natuurlijk door de zen koopdrang sterk beïnvloed en wij zien dan ook een bijna voortdurend stijgenden tendenz die zich speciaal uit in de ter- mijnmarkt. Onder deze omstandigheden is onze re geering er eindelijk toe overgegaan, de mo nopolieheffingen op granen aanzienlijk te verlagen, een maatregel, welke thans bij de stijging der wereldmarktprijzen nood zakelijk is geworden .teneinde een stijging van den binnenlandschen -broodprijs zoo veel mogelijk te voorkomen. Het is te ho pen. dat onze regeering dit principe ook in toepassing zal brengen ten aanzien van andere goederen, waarbij wij speciaal den ken aan benzine en thee. Tegenover de stijging der graanprijzen staat deze week evenwel een kentering in verschillende andere goederenmarkten. Roosevelt is hieraan waarschijnlijk niet geheel onschuldig. Wij hebben in onze vo rige overzichten reeds er op gewezen, dat de Amerikaansche president evenals Goe the's tooverleerling zich de hersens pijnigt met de vraag, hoe hij de door hem opge roepen welvaartsgeesten, die langzamer hand den vorm van inflatiegeesten hebben aangenomen, weer kan doen verdwijnen. Hij is, waarschijnlijk niet ten onrechte, bevreesd geworden door de snelle toene ming van de productie van kapitaalsgoede ren in tegenstelling met die van verbruiks- goederen, alsmede door de scherpe stijging van de staal- en koperprijzen. die thans voor den producent een vrijwel „onbe schaamde" winstmarge opleveren. Hier door worden de prijzen van de van deze grondstoffen afhankelijke fabrikaten even eens omhoog gedreven en ontstaat het gevaar van Inflatie. Teneinde hieraan nu paal en perk te stellen, heeft Roosevelt aangekondigd, dat het nu maar eens uit qioet zijn met het bouwen van bruggen en het aanleggen van spoorlijnen: de gelden van het bureau voor openbare werken zul len niet langer grootendeels worden aan gewend voor den aankoop van producten van industrieën, die kapitaalsgoederen vervaardigen, doch van die fabrieken, wel ke verbruiksgoederen produceeren. Voila. met één enkele geste tracht Roosevelt de conjunctuur weer naar zijn wil te dwin gen. Al gelooven wij niet. dat hem dit thans zal lukken, omdat de vraag naar kapitaalsgoederen in vrij belangrijke mate beheerscht wordt door bewapening en scheepvaartvernieuwing enz., zoo is het toch niet te betwisten, dat de wereld zich door Roosevelt's woorden eenigermate heeft laten beïnvloeden. De oplossing van het stakingsconflict bij Chrysler heeft weinig tot een gunstiger stemming bijgedragen, omdat zij opnieuw de zeer groote macht van den arbeidersleider Lewis aan het licht heeft gebracht en hoegenaamd geen be letsel is voor het uitbreken van nieuwe stakingen elders. Bovendien schijnt men in de Ver. Sta ten langzamerhand het vertrouwen in Roosevelt's politiek te gaan verliezen. Sterke geruchten omtrent een wijziging der monetaire politiek, speciaal omtrent een verlaging van den goudaankoopprijs (mede in verband met de groote goudver schepingen van Rusland i hebben de laat ste dagen de ronde gedaan en hoewel ze van officieele zijde worden ontkend, is de publieke opinie nog verre van gerustge steld. Dit heeft geleid tot een scherpe koersinzinking van Amerikaansche staats obligaties, die gevolgd werd door een re actie van de aandeelenmarkt. welke Woensdag j.l. een vrij ernstigen omvang heeft aangenomen. Zoo zijn. ook de goederenmarkten, spe ciaal die van metalen en rubber, niet on belangrijk ingezakt. Ten aanzien van rub ber werd de zwakke stemming nog ver hoogd door de zeer groote verschepingen uit Malakka en Ned.-Indië. De Maartver schepingen uit Ned.-Indië bedroegen niet minder dan 41.149 ton tegen 26.288 ton in Februari en 23.349 ton in Januari. Zij be reikten hiermede een recordhoogte. Nu dient men niettemin bij de beoordeeling van dezen record-uitvoer eenige voorzich tigheid te betrachten. Verschillende om standigheden hebben er toe bijgedragen, om den uitvoer in Maart zulke ontzaglijke proporties te doen aannemen. In de eerste plaats was er in de eerste paar maanden van het jaar een vrij ernstige stagnatie in de verschepingsmogelijkheden, waarin thans verbetering is getreden. Bovendien zijn de vrachtprijzen per 1 April met ca. 50 pCt. verhoogd en hebben de planters dus van de gelegenheid gebruik gemaakt, hun opgehoopte voorraden te liquideeren. Wij willen hiermede geenszins beweren, dat de groote uitvoer in Maart geheel be rust op kunstmatige en toevallige facto ren, doch het lijkt ons voorbarig, reeds thans er uit af te leiden, dat Ned.-Indië gemakkelijk de voor dit jaar toegestane quota zal kunnen produceeren. Dit hangt naar onze meening grootendeels af van de mogelijkheid, de uit Java in allerijl naar de Buitengewesten getransporteerde werkkrachten, op korten termijn tot er varen tappers op te leiden. Lukt dit, dan is er wellicht een kans, dat men tegen het eind van het jaar niet met een al te groo- ten onder-export zal blijven zitten, mits althans de producenten inderdaad mede werken en niet, gelijk in sommige ons be kende gevallen, .voorraden blijven accu- muleeren tegen den uitgesproken wil der regeering. Een gedeprimeerde stemming heeft in elk geval deze week de verschillende beur zen en markten der wereld beheerscht. Zelfs de Suikermarkt is niet beïnvloed dooi de besprekingen der Intern. Suikerconfe rentie, welke deze week in Londen zijn aangevangen. Dit kon eigenlijk ook nau welijks worden verwacht, aangezien die besprekingen tot dusverre geen positief resultaat hebben opgeleverd. Het eenige wat tot heden toe is bereikt, is dat men de behoeften der vrije markt voor 1936— 1937 heeft geraamd op 3.170.000 ton; dit zijn dus de behoeften, waarin niet wordt voorzien door binnenlandsche productie of door de productie van koloniën, welke een preferente behandeling genieten. Deze ra ming is vrij laag te noemen en beteekent waarschijnlijk, dat Java zal moeten ge noegen nemen met een afzet op de vrije markt van ca. 900.000 ton. Toch mag men met groote belangstel ling de besprekingen in Londen volgen. Niet alleen vanwege den Invloed op de wereldsuikerindustrie zelve, welke van de discussies zal uitgaan, niet alleen ook, om dat het bereiken eener Internationale over eenkomst op dit vrij beperkte terrein wel licht een gunstige voorbode is voor een langzaam zich baan brekende afbraak der autarkische gedachte, doch vooral ook omdat de aanwezigheid van zooveel voor aanstaande regeeringspersonen in Londen vrij algemeen wordt beschouwd als een in leiding ,tot besprekingen op een veel wij der terrein. Nadat dr. Colijn door zijn initiatief tot het doen herleven der Oslo-conventie een eersten schuchteren stap heeft gedaan in de richting van de vernietiging der inter nationale handelsbelemmeringen (op 12 April komen de experts der Oslo-landen opnieuw te Brussel bijeen), hebben thans ook de groote mogendheden de stoute schoenen aangetrokken en zich in zekeren zin achter dr. Colijn geschaard. De regeeringen van Groot-Brittan- nië en Frankrijk, ongetwijfeld met voorkennis der Amerikaansche regee ring (de onderteekenaars van het drie- mogendheden-verdrag van September 1936) hebben nj. den Belgischen Pre mier van Zeeland gepolst, of hij be reid is, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, een begin te maken met een algemeene slechting der han delsbarrières. Van Zeeland heeft deze zeer moeilijke en verantwoordelijke taak op zich genomen en zal waar schijnlijk binnenkort hierover bespre kingen voeren met mannen als Run- ciman, Norman Davis, Spinasse en dr. Colijn. Het lijkt ons niet onwaarschijn lijk, dat hij bij deze voorbereidende besprekingen de nieuwe Oslo-pogingen als grondslag zal nemen. Het is wel veel te gewaagd, eenigerlei voorspelling te doen ten aanzien van het uiteindelijk resultaat van Van Zealand's pogingen. Daarvoor is die taak veel te ge weldig, daarvoor denken wij nog te veel aan de schromelijke mislukking der Eco nomische Wereldconferentie, daarvoor zijn wij eigenlijk in ons diepste binnenste nog te zeer bevreesd voor de taaiheid der autarkische idee in vele landen. En toch zijn wij thans hoopvoller gestemd, omdat er feitelijk geen land is, waarvan de oogen niet zijn opengegaan voor de kirank- Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals te verwachten was, kwamen de aanvoeren in den loop van deze week weer in grooter getale los. Vooral magere wei- dekoeien waren ruimer aangevoerd, zoo dat gisteren hier ter plaatse een groot gedeelte van het nieuwe marktterrein achter den molen in gebruik was. De handel was reeds in de vroegte zeer druk, terwijl er niet alleen vele welders waren uit onze provincie, doch ook heel veel uit Noord-Holland. Een afgemolken koe uit de omgeving van Leiden is voor de vee- weiderij steeds zeer gezocht en dit bleek ook gisteren weer, want al het aangebo dene werd vlot verkocht. Op de melkvee- afdeeling was eveneens de handel iets williger en alles flink prijshoudend te ruimen. De weilanden zien er reeds mooi uit. Nog een weekje groeizaam weer en het. meeste vee kan naar buiten. Op de Noordelijke markten, n.l. Zwolle en Leeuwarden, was gisteren eveneens een drukkere handel met vaste prijzen. De stemming op de slachtvee-afdeelingen was algemeen wel iets flauwer, doch de prijzen gingen nog niet bepaald naar omlaag. Prima kwaliteit werd er heel schaars aangeboden en bleef duur. De noteeringen varieerden van 6072 eerste en voor de extra kwaliteit werd tot 80 cent toe hesteed; doch dit soort komt op de markten weinig voor. Voor melkvee noteerden we f. 160250. Mager weidevee f.130f.200 tot aan f.225 per stuk. Stie ren van 8001100 pond geslacht gewicht f. 235f. 340 per stuk. De vette kalverenmarkt liep wat flau wer af. Besteed werd 2236 cent per pond en extra kwaliteit een paar cent meer. Een vlotte handel was er in de nuchtere kal veren. die flink prijshoudend f. 6f. 11 per stuk waren. Op de wolveemarkt werden nog wel goede prijzen besteed, maar de kooplust is wat verminderd. Door de hooge prijzen is zoowel in 't binnenland als in 't buiten land de consumptie nogal beduidend verminderd. Exporteurs deden gisteren zeer kalm aan met den inkoop. Er is echter geen groote voorraad meer, zoodat een bepaald sterke teruggang vrijwel uitge sloten is. De varkensmarkt is voor vette varkens de geheele week wat gedrukt. Overloopers en biggen waren „lui duur". zinnige dwaasheid van economische zelf genoegzaamheid en isolatie. Vooral in Gr.- Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk dringt zich de behoefte aan verruiming van den wereldhandel naar voren. Boven dien staan wij aan den vooravond van de groote Britsche Rijksconferentie, van wel ker resultaten het slagen van Van Zee- land's pogingen in groote mate afhankelijk zal zijn. De recente stijging der goederen- prijzen tenslotte heeft de noodzakelijkheid van het hoog houden der tarieven aan zienlijk verminderd. Uit dien hoofde is er voor ons op het oogenbiik geen reden, om uitgesproken pessimistisch te zijn ten aan zien van Van Zeeland's poging. Wij in Nederland in ieder geval zullen hem zon der eenigen twijfel van ganscher harte en met al onze energie steunen, omdat het gestelde doel, internationale handelsver ruiming, voor ons land niets minder dan een levensvoorwaarde is. IV. De regel van 456is praktisch het fundament van het geheele biedsysteem. Elke speler zal zich te allen tijde bewust moeten zijn van deze cijfers en van hetgeen zij beteekenen. De geheele speltaxatie be rust op deze maatstaf, die steeds weer ge bruikt wordt om de sterkte van een spel te beoordeelen. Gaat men n.l. van deze regels uit dan kan men de volgende conclusies trekken Aangezien een totaal bezit in de 2 spel len van 4 H.T.'s kans geeft op 1 aan trek, mag de partner met een bezit van l'/« H.T. op een openingsbod van 1 in een kleur, 1 in een andere kleur of 1 SA. bieden. Men verhoogt hiermede het aangegane contract n>et doch bereikt er mede dat het bieden wordt opengehouden en de openingsbieder dps nog een kans krijgt een ander bod te doen indien zijn spel hiertoe aanleiding geeft. Hij heeft door zijn openingsbod slechts gegarandeerd een minimum bezit van 2'/i H.T. Dit bezit kan echter grooter zijn en zelfs belangrijk grooter en zelfs 5 H.T.'s bedragen. Het voordeel, he tweernen met dergelijke openingen van 1 in eën kleur berëïkt,, is drieledig en wel: le. Waar de partner, zoolang hij niets anders weet, moet aannemen dat wellicht óp minimum sterkte is geopend, zal hij slechts dan een ander bod dpen dan wel het openingsbod verhoogen, indien hij weet dat dit ook met een minimum openingsbod geen gevaar kan. 2e. Waar de partner slechts dan een 1 bod in een andere kleur mag doen dap wel een bod van 1 S.A., indien hij werkelijk in het bezit is van l'/i H.T., is het voor den openingsbieder niet noodig op spellen, welke belangrijk sterker zijn dan een mini mum openingsbod, doch welke toch om tot een manchebod te kunnen geraken een partner noodig hebben, die ongeveer l'/t H.T. bezit, op meer dan 1 te openen. Im mers hij weet, dat de partner, indien deze inderdaad deze l'/i H.T bezit, dit te kennen zal geven hetzij door l bod in een hoogere kleur, hetzij door een bod van 1 S.A. Zou de openingsbieder, zooals vroeger veelal de ge woonte was, op een dergelijk sterker spel het bieden op een hooger niveau openen, dan zou hij het voor een partner met een bezit van 1' H.T. vrijwel onmogelijk maken als nog door een hooger bod het bieden open te houden. 3e. heeft hij, indien hij een sterk spel heeft, 'hiervan geen kennis gegeven aan de tegenpartij en bestaat de mogelijkheid dat zij het openingsbod op ongeveer een mini mum taxeeren en in een contract raken, hetwelk veel te hoog is en een flink bedrag aan strafpunten kan opleveren. De tweede conclusie welke men uit de regel 4-5-6- kan trekken is de volgende: Aangezien een totaal bezit van ongeveer 6 H.T.'s in de groote meerderheid van de gevallen een manchebod, hetzij in Sans Atout hetzij in een kleur, welke voor de beide spellen convenieert, mogelijk maakt, volgt hieruit dat de partner van den ope ningsbieder (wiens bod minstens 2'/i H.T. garandeert) indien hij in het bezit is van 3 a 3H.T. met zekerheid kan zeggen dat een manchebod mogelijk moet zijn. Hij kan dit aan den openingsbieder te kennen ge ven door het doen van een dwangbodeen z.g. „forcing" bod waarmede Ifij mededeelt dat een manche-bod zeket is eh dat de partner niet meer mag passen tüotdat dit bereikt is. Waaruit een dergelijk dwangbod bestaat zullen wij later zien. Au zij net voldoende dat een dwangbod, hewëfk gböaan wordt na een openingsbod van den partner, veel en veel meer voorkomt dan een origineel forcing openingsbod. Het komt bij sterke spellen uit den aard der zaak veel meer voor dat de kracht van de 2 spellen over de twee handen verdeeld is dan dat deze kracht, geheel of voor het grootste gedeelte in één hand geconcentreerd is. Men geve hieraan steeds zijn volle aan dacht opdat niet, nadat de partner een openingsbod heeft gedaan, zij het dan ook op een minimum, een ander bod wordt ge daan waarop de openingsbieder mag en wellicht zal passen, terwijl er voldoende kracht voor een manche-bod in de 2 spellen aanwezig is, waarvan men door een „for cing" bod kennis had behooren te geven. Wanneer de openingsbieder inderdaad een minimum openingsbod heeft gehad en hij ontvangt hierop een minimum antwoord, dan zal hij mogen passen en als regel moe ten passen. Indien de openingsbieder geen meerdere waarden, hetzij door H.T.'s hetzij door distributie (bijv. een 2 kleuren spel) bezit, dan mag hij geen verder bod doen. Elk tweede bod na een openingsbod geeft meerdere kracht aan, wellicht is dat meer dere zeer klein doch in elk geval geeft de openingsbieder te kennen dat hij meer heeft dan voor een openingsbod noodzakelijk was. Het openingsbod. Waaruit bestaat nu dit openingsbod on der de door het Culbertson systeem vastge stelde regels en aan welke eischen van sterkte moet dit voldoen? Om te beginnen moet ik dan vermelden het principe van Culbertson dat nooit op Sans Atout geopend mag worden indien een biedbare kleur aanwezig is, zij het ook een betrekkelijk zwakke vierkaart in een der la gere kleuren. Hoewel het eindbod in Sans Atout niet door hem wordt verworpen, in tegendeel in vele gevallen wordt geprefe reerd, gaat hij uit van het principe dat door biedingen in diverse kleuren eerst zooveel mogelijk informatie moet worden uitgewis seld qp een zoo laag mogelijk niveau opdat beide spelers een zoo goed mogelijk idee krij gen omtrent de kaartverdeeling van de 2 spellen. Het principe hiervan is natuurlijk volko men logisch. Een openingsbod in een kleur garandeert een zeker aantal H.T.'s en geeft daarbij de positieve informatie van de kleur waarin een gedeelte van deze kracht waar schijnlijk aanwezig is. Een openingsbod van S.A., hbewel eveneens een zeker aantal H.T.'s garandeerende, geeft deze positieve infor matie niet, doch juist uitsluitend de nega tieve informatie dat een biedbare kleur niet aanwezig is en weerhoudt de mededeeling waar een gedeelte van deze kracht schuilt. In verband met de logische eisch voor goed bieden, dat hierbij over en weer tusschen de partners informaties moeten worden uit gewisseld, raakte het openingsbod van 1 S.A. hoe langer hoe meer op den achtergrond en werd weinig meer gebruikt. Culbertson heeft dit bod echter weer kort geleden een nieuwe beteekenis gegeven, de z.g. distributioneele Sans Atout, waarover later meer. Ook Goud smit heeft dit principe in zijn systeem over genomen. Zooals reeds opgemerkt stelde Culbertson als eisch voor een openingsbod: .Jets me§r dan de sterkte van een gemiddeld spel. Hier bij mag men aannemen dat men. zoolang men nog niet over andere gegevens beschikt dat de partner zal hebben ongeveer een derde van de resteerende kracht. In de praktijk zijn dus de eischen voor een ope ningsbod van 1 in een kleur, minstens: Meer dan i/4 van de totale Honour Trick sterkte, minimum 2'/i H.T., lie ver 3. Meer dan 3 speelslagen, dus onge veer 4 slagen, indien de geboden kleur troef wordt. Een troefkleur van minstens 4 kaar ten. Stilzwijgend neemt men dus aan, wil men aan het gedane bod kunnen vol doen, dat de partner zal hebben: Ongeveer een derde van de resteeren de H.T. sterkte dus ongeveer l'/i H.T. Ongeveer 3 speelslagen Indien de ge boden kleur troef wordt en bovendien: een troefkleur van 3 kaarten. Hieruit volgt dus ook weer dat de partner een openingsbod van 1 in een kleur alleen dan mag steunen indien hij méér heeft dan dit gemiddelde, hetwelk door den openings- biejder alreeds is aangenomen en waarop door hem is gerekend. Men moet het openingsbod bij Con tract Bridge leeren beschouwen als een eerste informatie omtrent de kracht van het spel, speciaal wat de Honour Tricks betreft, terwijl het nog niet di rect het verlangen uitdrukt in die kleur ook het eindbod te doen. Op deze eer ste informatie moet verder worden doorgebouwd en alleen dan is met succes tot het juiste eindbod te komen indien over en weer de spelers elkan der zooveel mogelijk informatie geven omtrent de kracht van hun spel, zoodat niet alleen die totale kracht bekend raakt doch tevens ook de kleur welke voor beide spellen bet beste past. Wil men met bieden succes hebben dan moet dit principe ten volle worden aanvaard en moet men realiseeren dat epn betrekkelijk zwak openingsbod, d.w.z. een njet te lange troefkleur doch een spel, hetwelk meer heeft dan het gemiddelde aan H.T.'s, primair is be doeld als informatie omtrent die Ho nour Tricks en eerst secundair het ver langen te kennen geeft met die kleur als troef te spelen n.l. alleen dan wan neer die kleur ook den partner con venieert. Nemen wij als voorbeeld eens het vol gende spel: Noord' Sch 6 Ha Heer-Boer-,9-4- l Ru Aas-Heer-9-3-2- KI 8-6-4- Zuid Sch Aas-Heer-9-8-4- Ha Aas-Vrouw-10-8- Ru Boer-6- K1 10-9- Zou Zuid het spel moeten spelen met Schoppen als troef dan is een manche-bod van 4 Schoppen uitgesloten. Evenmin kan Noord een eindbod van 5 Ruiten met succes doen terwijl ook 3 Sans Atout een groote kans heeft om down te gaan. Het eenige juiste eindbod waaraan steeds zal worden voldaan is 4 Harten, de secundaire kleur van Noord zoowel als van Zuid. Met het bieden' zal men dus moeten bereiken dat men een inzicht krijgt omtrent de distributie van de 2 spellen en het eindbod zal moeten geschieden in die kleur, welke voor de belde spellen passend is. In de groote meerderheid van de gevallen zal dit zijn de kleur waarvan in beide handen samen het grootste totaal aantal kaarten aanwezig is. Hoe de verdeeling van de kaarten in die twee handen is, is niet van het allereerste belang. Bij de volgende verdeeling: Speler Aas-Heer-5-4-3- Aas-Heer-5-4- Partner Vrouw-6-2- Vrouw-6-3-2- kan men in het algemeen aannemen dat beide kleuren even sterk zijn en dat in de meeste gevallen met beide verdeelingen geen troefslag verloren zal gaan. In het eer ste geval zal inderdaad een troefslag meer gemaakt kunnen worden, doch dit wordt vermoedelijk gecompenseerd door het feit dat de grootste troeflengte in de Blinde een aftroeven van een verliezende slag in een der andere kleuren mogelijk zal maken. A. J. VERSTEEG. 2—6

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 18