STADSNIEUWS Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen DONDERDAG 8 APRIL 1937 No. 23(29 Een prachtig stuk sociaal werk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang Een unieke gelegenheid om de vakbekwaamheid te verhoogen Opvarenden der „Andra' gevangen genomen? Dif nummer bestaat uit VIER bloden De grondwetsherziening aangenomen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden JTÏTtTf.f. 2.35 per week TTTTTTt'.tT f. 0.18 Franco per post 12:35 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 5 mnd>, o In een zijner laatste zittingen besloot de Leidsche gemeenteraad tot de oprichting eener Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen welke zou worden onderge bracht jja een gedeelte van het complex der voormalige Ratoenfabriek. Thans is hetgeen toen nog toekomst muziek was, reeds ten deele in vervul ling gegaan: op het bovenbedoelde ter rein is reeds een 22-tal jongens, allen gekleed in een keurige bruine overall, bezig met de inrichting der werkplaats, welke in de toekomst aan honderden jeugdige lotgenooten de gelegenheid zal bieden om de periode van gedwon gen werkloosheid toch dienstbaar te maken aan het persoonlijk en algemeen maatschappelijk belang, door hun vak kennis te vergrooten. En juist omdat het hier zoowel een in dividueel als een algemeen belang betreft, meenen wij er goed aan te doen op deze Inrichting in breeden kring de aandacht te vestigen, opdat niet het spreekwoord „on bekend maakt onbemind" op haar van toepassing zij. - Doel en inrichting. De wethouder van sociale zaken, de heer J, J. van Stralen, deelde ons omtrent doel en inrichting der werkplaats het volgende mede: De centrale werkplaats zal aan jeugdige werkloozen van 1624 jaar, die een vak verstaan, gelegenheid bieden, om hun vak bekwaamheid te behouden en te verhoogen, opdat zij, wanneer de opleving, die zich thans doet waarnemen, doorzet, een plaats in het productieproces zullen kunnen in nemen. De werkplaats zal daartoe van de tech nische hulpmiddelen worden voorzien, welke noodig zijn om de jeugdige werk loozen, wat hun vak betreft, geheel op de hoogte van den tijd te brengen. De vak ken. welke zullen worden beoefend zijn me taalbewerking (bankwerken, draaien, las- schen, plaatwerken, enz.) timmeren, schil deren, enz. Ten einde de jeugdige werkloozen geheel in de sfeer van een op normale wijze geleid bedrijf te brengen, zal de gang van Zaken in de centrale werkplaats met die sfeer geheel in overeenstemming worden ge bracht, hetgeen het den jongen werkloo zen gemakkelijker zal maken zich aan de verhoudingen in het vrije bedrijf aan te passen. De werktijd in de centrale werkplaats bedraagt 29 uur per week Aangezien de centrale werkplaats wordt opgericht uitsluitend met de bedoeling om de jeugdige werkloozen in de gelegenheid te stellen zich beter voor den strijd om het bstaan toe te rusten en niet om producten te vervaardigen en met winst van de hand te doen is zij meer te vergelijken met. een opleidingsinstiuut dan met een particulier bedrijf. Het spreekt dan ook vanzelf, dat geen werkloonen aan de jeugdige werk loozen kunnen worden uitbetaald. Wel echter wordt aan de jeugdige werk loozen een zoogenaamde slijtagevergoeding uitgekeerd van f. 1 per week, welke, gelijk de naam reeds aangeeft, dient om tege moet te komen in de kosten van grootere kleedingslijtage als gevolg van het werken in de centrale werkplaats. Deze vergoe ding wordt buiten beschouwing gelaten bij de berekening van den eventueelen steun van het gezinshoofd. Is op zichzelf de centrale werkplaats van groot belang voor de betrokkenen, dat be lang zal nog grooter worden, indien de registratie van jeugdige werkloozen zal worden aangevangen, hetgeen binnen en kele weken zal geschieden. Door die re gistratie zal ten aanzien van iederen jeug digen werklooze bekend zijn, wanneer hij werkloos was en of hij die periode heeft besteed aan verder vakbekwaming. Het is zonder meer duidelijk, dat diegenen der jeugdige werkloozen de beste kansen heb ben, om een volwaardige plaats in de maatschappij in te nemen, die kunnen aantoonen, dat zij in een periode van ge dwongen lediggang hun beschikbaren tijd hebben gebruikt op een wijze, welke hun aanspraak op zoodanige plaats geeft. De centrale werkplaats en de registra tie van de jeugdige werkloozen, zullen ertoe leiden, dat in de eerste plaats de ijverigen en bekwamen arbeid zul len bekomen. Daarom is het van zoo groot belang voor de jeugdige werkloozen, om zich voor inschrijving aan die werkplaats aan te melden! Wij hebben in gezelschap van den heer Van Stralen; den secretaris der Gem. Com missie voor de C. W., den heer G. P. E. Weyer en den leider der inrichting, den heer L. Th. van der Laken een rondwan deling over het terrein gemaakt. Van dit deel der fabrieksgebouwen, waar eertijds duizenden hun brood vonden, is weinig meer over dan een ruïne. Niet al leen, dat de tand des tijds aan de daken en muren terdege heeft geknaagd, doch menschenhanden hebben het vernielings proces nog aanmerkelijk versneld. De prijsstijging van oud ijzer, zink en lood is oorzaak geweest, dat in het laatste jaar de leegstaande lokaliteiten van dit materiaal geheel zijn beroofd; zelfs ijze ren ankers, die stevig in de muren waren gemetseld, zijn met geweld verwijderd en natuurlijk zeer ten nadeele van de be woonbaarheid. Het werk, dat de 22 jongens momenteel verrichten, is dan ook hoofd zakelijk sloopen en afbreken. Dat is nu wel direct geen vakarbeid, doch het is een noodzakelijk iets, dat den weg effent voor een beter perspectief. De 22 jongens, die er thans werken, zijn daarvan doordrongen en verrichten met lust en opgewektheid de hun toegewezen werkzaamheden: timmerlieden zijn bezig een sloot te graven, loodgieters en auto monteurs kruien het puin uit de diverse lokaliteiten naar een centraal punt. Dank zij eenige milde giften was het mogelijk om alle jongens, die dit betrekkelijk ruwe buitenwerk verrichten, van een paar ste vige werkschoenen te voorzien, doch een aanvulling van dit fondsje is dringend noodig! Geheel in overeenstemming met den aard der toekomstige werkzaamheden, is de arbeid, welke direct na het opruimingswerk aan de beurt komt, n.i, het inrichten der eigenlijke werkplaats. Immers men zoekt zooveel mogelijk naar oractische werkobjecten zonder dat men daarbij in concurrentie komt met het pro ductieve werksysteem. De bouw en inrichting van het eigen home, welke ruim een jaar zal vorderen, biedt daartoe de eerste mogelijkheid Daar na komen in aanmerking die objecten, welke zelfs in normale omstandigheden momenteel nog niet ten uitvoer zouden worden gebracht, zooals bijvoorbeeld de bouw van een volière in het Plantsoen en van een theehuisje in den Leidschen Hout. Voorts het maken van fraai bewerkte tuinmeubelen voor Leiden's wandelpark en zoo ztin er meer objecten te noemen, al is het vaak ook moeilijk de grens te trekken tusschen dezen vorm van arbeid en het normale bedriifswerk. Voor de beste krach ten onder de jeugdige werkloozen bestaat de kans om in objecten buiten de werk plaats werkzaam te worden gesteld, waarbij een wekelijksche vergoeding van f. 2 a f. 3 wordt toegekend, afhankelijk van den leef tijd. Ook deze inkomsten worden niet in mindering gebracht van den steun van het gezinshoofd, zoodat hierin voor de jongens een krachtige prikkel schuilt om zich tot de categorie der besten op te werken. Allereerst wordt momenteel gewerkt aan een groote loods, waar de geheele afdeeling metaalbewerking zal worden ondergebracht, omvattende de groepen der bankwerkers, motorherstellers, iasschers. loodgieters e d. Daarna komt de huisvesting voor de timmerlieden, schilders en andere vakgroe pen aan de orde, zoomede de bouw van een administratiegebouwtje, een teekenkamer, vertrek voor den algemeen-leider, riiwiel- lood e.d. Bovendien moet overal gas-, elec- triciteits- en waterleiding worden aange legd, zoodat er voor het eerste jaar volop werk aan den winke! is. Riik en gemeente stelden voor de op richting een bedrag van ruim f. 14.000 be schikbaar en voor de exploitatie gedurende het eerste jaar ruim f. 18.000. De heer van der Laken besteedde op de meest economische wiize reeds voor een bedrag van f4000 voor de aanschaffing van draaibanken, boormachines, timmermans- en loodgietersgereedschappen en materiaal, doch er is natuurlijk veel meer noodig. Maar wat in het huidige stadium van het allergrootste belang is, is dat méér jeugdige werkloozen na kennisneming van het bovenstaande, het nut dezer instelling leeren inzien en zich in groo- ten getale bij den Jaden der werkplaats, bureau houdende in het gebouw lc Looierstraat, aanmelden. De overheid reikt hier den jeugdigen werkloozen de helpende hand; vakbe weging en Arbeidsbeurs zijn bereid om hun sympathie in daden om te zetten en ook de industrie kan stellig niet onverschillig staan tegenover deze po ging om dc vakbekwaamheid te ver hoogen eenerzijds en den jongens te onttrekken aan den demoraliseerenden invloed der werkloosheid anderzijds. Welnu, jeugdige werkloozen, uw ge dwongen lediggang kan thans een einde nemen. Ondervindt weer den zegen van te kunnen en mogen werken en meldt u in grooten getale aan. Stelt niet langer uit, maar doet het nu!!! Kring Leiden E. H. B. O. Propaganda-wedstrijden. Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling hield de Kring Leiden van de E.H.B.O. gister avond in het gebouw „Prediker" de jaar- lijksche propaganda-wedstrijden. De avond werd geopend met een wel komstwoord, gesproken door dr. M. v. d. Stoel, voorzitter van den kring. Een spe ciaal begroetingswoord richtte dr. van der Stoel tot den voorzitter van de Nederland- sche Vereeniging E.H.B.O., dr. P. W. L. Penris, Dank werd gebracht aan de 15 artsen uit Leiden en omgeving, die zoo bereidwil lig zijn geweest als juryleden op te willen treden. Ook de schenkers der prijzen en madailles hadden evenals de leden van de propaganda-commissie. woorden van dank in ontvangst te nemen. In de wedstrijden, die hierna een aan vang namen hebben de E.H.B.O.-ers zich van de beste zijde doen kennen. Er werd over het algemeen met veel toewijding en kennis van zaken gewerkt. Bijna zonder uitzondering, wisten alle groepen de op gegeven taak, die zeker niet licht te noe men was in den daarvoor gestelden tijd 15 minuten te voltooien. Er werd gewerkt in drie afdeelingen n.i. een eere-afdeeling, een afdeeling uitmun tendheid en een groep seniores I en H. In de eere-afdeeling is slechts een groep ondergebracht, n.i. Voorschoten I, en dit bewijst wel afdoende, dat de eischen die aan een groep gesteld worden om in deze afdeeling te worden opgenomen, zeer hoog zijn. Na afloop van de gewone wedstrijden werd nog een kamp gehouden tusschen de winnaars van elke afdeeling. Voor het eerst dit jaar werden de wed strijden opgeluisterd door een orkestje onder leiding van den heer Plu. De behaalde resultaten luidden als volgt: Eere-afdeeling: 1ste prijs Voorschoten I met 173 pnt. Zilv. medaille. Leider: B. de Boef. Afdeeling Seniores I: le prijs Voorscho ten IV, 152 pnt.; leider J. Overduin; zilv. medaille; 2de prijs Leiden Ned. Ver.. 146 pnt.; leider C. Bey: verz. med.; 3de prijs Voorschoten m, 131'/- pntleidster mevr. Sikljrman, med.; 4e pr. Leiden Ned. Ver. I, 129 pnt.; leider W. M. v. Kampenhout; med. Afd. Seniores II: 1ste prijs Stompwijk, 139 pnt.: leider J. Kroon: med.; le prijs Stompwijk, 139 pnt.; leidster mevr. Kroon: med.; 2de prijs Noordwijk II, 122 pnt,; leid ster mevr. v. d. Weyden; med.: 3de prijs Brigade Leiden. 120 pnt.; leidster mevr. v. Ingen Schenau; med.; 4de prijs Sassen- heim II, 119 pnt.; leider J. Ritze; med. Afd. Uitmuntendheid: 1. Voorschoten II 124 pnt.: 2. Alphen 119 pnt. Leidersprijzen1ste prijs B. de Boef, Voorschoten. 59 pnt. klokje; 2de prijs J. Overduin. Voorschoten. 56 pnt., zilveren potlood; 3de prijs C. Beij. Leiden Ned. Ver., 54 pnt., medaille; 4e prijs J. Kroon, Stomp wijk, 46 pnt., zilveren tak. Hoogst aantal behaalde punten voor het leiderschap van de damesgroepenMevr. Sikkerman, Voorschoten, medaille. In de eereronde om den zilveren wissel beker wist de afdeeling Voorschoten I (lei der de Boef voor de tweede maal in het bezit van dezen wisselprijs te komen met 144 punten. De groepen, die in de afdeeling Seniores II 125 punten of meer. Seniores I 145 pun ten of meer, Uitmuntendheid 165 punten of meer behalen, gaan over naar de vol gende klasse. De groepen, die in de afdeeling Seniores II minder dan 105 punten. Seniores I min der dan 125 punten. Uitmuntendheid min der dan 145 punten en Eere minder dan 165 punten behalen, degradeeren tot één klasse lager. Men heeft gezien dat de opvarenden in de sloepen gingen. (Speciale G.P.D. berichtgeving). Naar wij vernemen staat het thans vast, dat zich aan boord van het onder Panameesche vlag: varende stoomschip „Andra", dat dezer dagen door een Spaanschen kruiser beschoten en tot zinken werd gebracht 17 Nederlandsche en 6 Poolsche zeelieden bevonden. De gezagvoerder van het schip was eveneens Nederlander. Hij woonde in de IJzerstraat te Rotterdam. Zijn naam is I. Dragten. De eerste machinist, van Schaik is eveneens Nederlander. Het Nederlandsche Bevrachtingskan toor heeft de vrouw van den kapitein medegedeeld, dat men gezien heeft, dat de opvarenden toen het schip begon te zinken zich in de sloepen hebben be geven. Men acht het niet uitgesloten, dat zij daarna gevangen zijn genomen. Wij vernamen voorts, dat dit de eerste reis was, die kapitein Dragten met het schip maakte. Hij heeft zich voor het eerst aan boord begeven toen de „Andra" in de haven van Duinkerken lag. In die haven hebben zich ook de 63-jarige donkeyman Stolk en de 25- jarige lichtmatroos Goeman in op dracht van het Bevrachtingskantoor ingescheept. Zij waren in de plaats gekomen van deserteurs, die de reis niet aandurfden. Overste Koningsfeld verlaat den dienst. Op 15 Mei a.s. legt hij het commando neer. Naar wij vernemen zal de luitenant-ko lonel A. W. F. Koningsfeld, commandant van het 4e Regiment Infanterie, tevens garnizoenscommandant op 15 Mei as. den militairen dienst met pensioen verlaten. Op 2 September 1898 als cadet bij de Kon. Mil. Academie zijn militare loopbaan begonnen, volgde zijn benoeming tot 2den luitenant bij het 1ste Regiment Infanterie op 22 Juli 1902; op 13 Februari 1904 werd hij als zoodanig overgeplaatst bij het 10de Regiment Infanterie. Met ingang van 22 Juli 1906 werd hij benoemd tot lsten luitenant: op verzoek op 5 Mei 1909 overgeplaatst bij 7e R.I. werd hij kort daarop wederom op verzoek terug geplaatst bij 10e R. I. Na van 25 Nov. 1912 tot 1 Sept. 1913 op non-activiteit te zijn gesteld, volgde op 1 Juni 1916 zijn benoeming tot kapitein bij le R.I. Na overplaatsing bij 10e R. I. en deta cheering bij het Landstorm-Verband Den Haag werd hij op 1 Juni 1930 benoemd tot majoor-hoofdinstructeur van het 4e Regi ment Infanterie, waarna op 1 Mei 1933 zijn benoeming tot luitenant-kolonel, comman dant van het 4e Regiment Infanterie volgde. VEREENIGING „ZUIGELINGEN EN KLEUTERZORG." Jaarverslag over 1936. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Gedurende het jaar 1936 werden op de drie Consultatiebureaux van de vereeni ging 528 529 in 1935) nieuwe zuigelingen ingeschreven, hetgeen 40.73% van het aan tal geboorten beteekent. Van het vorige jaar werden 246 (267 vorig jaar) zuige lingen overgenomen tot een totaal van 774 (vorig jaar 806), terwijl voor 145 kleu ters raad werd gevraagd. Het aantal bezoeken bedroeg voor de zuigelingen 4063 en voor de kleuters 286. Bij de inschrijving genoten er 388 zuige lingen nog borstvoeding, voor 49 zuigelin gen was de voeding gemengd, voor 91 zui gelingen enkel flesch-voeding. NaaT den leeftijd verdeeld waren bij de inschrijving 220 zuigelingen niet ouder dan 1 maand; 177 zuigelingen niet ouder dan 2 maanden; 61 zuigelingen niet ouder dan 3 maanden; 56 zuigelingen waren 3S maanden Oud; 13 zuigelingen waren 6—9 maanden oud; 1 zuigeling was 910 maan den oud. In de Boerhaavestr. werden ingeschreven 176 nieuwe zuigelingen, 43 kleuters. In de Prinsenstraat werden ingeschreven 206 nieuwe zuigelingen, 43 kleuters. In de Hee renstraat werden ingeschreven 146 nieuwe zuigelingen. 59 kleuters. De drie Bureau?: stonden onder de lei ding van dr. J. Munk. Als huisbezoekster- verpleegster was mej. V. A. van Ditzhuy- zen werkzaam; zij bracht 2018 huisbezoe- EERSTE BLAD BINNENLAND. Plechtige uitvaartdienst te Den Haag voor* den overleden Belgischen gezant. (Laatste Berichten, le Blad). Nederland's grootste schip, de „Nieuw- Amsterdam" (3e Blad). De financiering der tertiaire wegen; me morie 'van antwoord aan de Tweede» Kamer. (4e Blad). Joop van Nellen (D.H.O.) beëindigt z'n voetballoopbaan. (Sport, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (2e Blad). Het congres voor Staatspensionneering1 te Den Haag: een resolutie aangenomen. (Binnenland, 3e Blad). Het tentoonstellingsgebouw „Houtrust" te Den Haag in gebruik genomen. (Bin nenland, 3e Blad). Het Prinselijk paar op 14 April naar Baarn en op 15 April naar Soest. (Binnen land. 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De meer-werk-actie te Rotterdam een she- ces. (Binnenland, 3e Blad). Tc Den Haag is, 63 jaar oud, overleden ir. A. Wurfbain, voorzitter van den, Raad van Beheer der K.L.M. (Binnen land, 3e Blad). Wijziging van de regeling inzake crediet- verlecning aan bloemkweefcers. (Land en Tuinbouw, 2e Blad). Doel en wezen der Centrale Werkplaatsi voor jeugdige werkloozen te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). A BUITENLAND. Instemming met de opdracht aan Van Zeeland. (Buitenland, 2e Blad). Het bezoek van Benesj aan Belgrado be ëindigd. Nu komen de Turken. (Bui tenland, 2e Blad). Scherpe verklaring van den Duitschen Evangelischen dominé Niemölier. (Bui tenland, 2e Blad). Henri Ford over stakingen. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft de verschillende wets ontwerpen, betrekking hebbende op de grondwetsherziening, he denmiddag aangenomen. ken en mede dank zij haar hulp is in 75 gevallen de borstvoeding toegenomen. In de melkkeuken wérd door mej. L. Kamp gemiddeld voor 67 kinderen spe ciale fleschvoeding bereid. Door de melk keuken werden nog 5677 L. zoete melk en, 24 L karnemelk aan behoeftige moeders verstrekt, om daarmede de borstvoeding te bevorderen. De moedercursussen als gewoonlijk ge houden, werden matig bezocht, doch beter dan vorige jaren. Van de op de Consultatie-bureaux inge schreven zuigelingen kwam er geen enkel te overlijden, terwijl de zuigelingensterfte te Leiden plm. 3.2% is. Zoowel de provincie als ook de gemeente hebben wederom een vermindering van de subsidie aangekondigd. Het Consultatiebureau aan de Prinsen straat bleef onveranderd, wat de beschik bare en onvoldoende ruimte betreft.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1