Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 April 1937 Een geniale list UIT DE BONTE WAERELD De strijd in Spanje GEMENGD NIEUWS KOPERDRAAD GESTOLEN. Te Gouda zijn negen personen gearresteerd in verband met dit misdrijf. Van het stationsemplacement te Gouda Is een partij van c.a. 350 K.G. rood koper draad ontvreemd, dat gebruikt wordt voor de electriflcatie van den spoorweg. Het is gebleken, dat een vijftal Goud- sche steuntrekkers zich daarvan heeft meester gemaakt, het geleidelijk naar den verkeersweg hebben gebracht langs de Gpuwe, vanwaar het door een Rotterdam- schen opkooper met zijn knecht per vracht auto is weggehaald om naar Rotterdam te worden vervoerd. Het gestolene heeft zijn bestemming echter niet bereikt, daar de politie te Capelle a. d. IJssel de auto in den nacht heeft aangehouden en toen haar de herkomst van de lading niet dui delijk kon worden verklaard, zijn eerst in formaties ingewonnen te Gouda. Bij dat onderzoek bleek, dat het koper draad gestolen was door den 33-jarigen L. J. A., den 36-jarigen L. H., den 31-jari- gen B. M.. den 41-jarigen J. V., en den 24-jarlgen J. S., allen werkloozen te Gouda, die zich in verbinding hadden gesteld met den Goudschen 53-jarigen koopman M. L. P. D. Deze laatste had zijn 18-jarigen zoon C. D. naar Rotterdam gezonden om den Rotterdamschen opkooper H. te waarschu wen, dat er zaken in Gouda weren te doen. Het koperdraad werd voor 47 cent per kilo verhandeld. De opkooper kwam met zijn knecht naar Gouda. Na de lading te heb ben opgenomen, reden zij terug in gezel schap van den Goudschen werklooze J. S„ en onderweg liep het gezelschap in den val. Alle betrokkenen zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. De negen arrestanten zijn gisteren naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. VERGIFTIGING BLIJKT DYSENTERIE. De ziektegevallen te Buitenpost. Men is er thans in geslaagd den aard der ziekte, waardoor vijf leden van het gezin van den arbeider H. Oldenburger te Buitenpost werden aangetast, vast te stellen. Drie kinderen zijn, zooals bekend, naar het R.-K. ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar een van hen is over leden. De behandelende geneesheeren ston den aanvankelijk voor een raadsel. Na ern stig onderzoek is thans gebleken, dat ver giftiging uitgesloten moet worden geacht. De kinderarts, dr. J. van der Velde, heeft geconstateerd, dat men hier te doen heeft met een geval van dysenterie. Of dé ziekte het gevolg is van het drin ken van besmet putwater moet door on derzoek alsnog worden uitgewezen. De toestand van de beide kinderen, die thans nog verpleegd worden, is momenteel gunstig. AUTO VAN DEN BERM GEGLEDEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Muiderstraatweg nabij de Merwede- brug te Diemen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto, komende uit de richting Muiden, kwam daar in botsing met een particulieren wagen, welke van den tegenovergestelden kant kwam, met het gevolg, dat laatstgenoemd voertuig kantelde en van den berm afgleed. De drie inzittenden van deze auto, de bankier Velt- man uit Huizen, met zijn dochter en een chauffeur, werden op den weg geslingerd. De heer V. kwam daarbij onder den wagen terecht en liep verschillende verwondingen op. Hij klaagde over inwendige pijnen en is per ziekenauto naar de Gerardus Ma- jellastichting te Bussum vervoerd. Mej. V. bleef vrijwel ongedeerd. De chauffeur brak een sleutelbeen. Het ongeluk greep plaats, toen 'de be stuurder van de uit Muiden naderende auto. welke een vrij groote snelheid had, een zich voor hem bevindende vrachtauto wilde voorbijrijden. -Op dat oogenblik zag hij echter den tegenligger, waarop hij remde, waarschijnlijk te krachtig, want de auto vloog naar links, zoodat een aanrij ding niet meer kon worden voorkomen. De omgeslagen auto is ernstig gehavend. De andere wagen liep slechts lichte «chade op. ONGENOODE GASTEN OP KASTEEL PRATTENBURG. Gisternacht is op het kasteel Pratten- burg bij Veenendaal, bewoond door mevr. de wed. L. J. M. van Asch van WijckKnep- pelhout en haar dochter, een inbraak ge pleegd, die, dank zij de activiteit van den huisknecht-chauffeur, Straks, ontdekt werd, zoodat dé beide indringers spoedig gear resteerd konden worden. Omstreeks halfdrie hoorde Straks aan den achterkant van het buitengoed, gelegen aan den Cuneraweg van Rhenen naar Ame- rongen, eenig onraad. Hij wapende zich met een revolver en stelde per telefoon de ka zerne te Veenendaal op de hoogte. De dienstdoende wachtmeester zelde, dat hij direct zou komen en verzocht Straks, als het mogelijk was, de personen in bedwang te houden. Strak toog op onderzoek uit en al spoedig ontdekte hij in een der salons twee perso nen, die bezig waren een bureau open te breken. „Hands up" riep Straks en maakte een ■beweging om te schieten. Een der inbrekers bukte zich echter snel en sloeg de lamp stuk. Een schot knalde.alleen een groote spiegelruit sloeg aan stukken. De inbrekers waren in het donker verdwenen. De gang inloopende, ontdekte hij freule van Asch van Wijk, die plotseling eveneens een schot loste, in de richting van de hal, daar juist bleek, dat een der inbrekers naar buiten was gevlucht. Ook dit schot miste zijn doel. De marechaussees, die intusschen ver schenen waren, zagen een der inbrekers wegloopen. Schoten knalden, doch de vluch teling verdween in het nachtelijk duister. Thans was het woord aan den politiehond van wachtmeester Veldhoen. Er klonk een commando en.de hond rende weg. Nu ging een der politiemannen naar bin nen en tot zijn verbazing stond in de groote hal een deftig gekleed man, die een hou ding aannam of hij daar thuis behoorde. De wachtmeester vertrouwde het echter niet, trok zijn dienstrevolver en riep: „Handen hoog!" De man weifelde even, doch lang zaam gingen zijn armen de hoogte in en een der inbrekers was gearresteerd. Om den tweeden inbreker te vinden zocht men het omringende bosch af, en op eeni- gen afstand van den weg stond de tweede inbreker, doodstil, met voor hem den poli tiehond Robbi^Het dier had schitterend zijn plicht gedaan. Zoo was al heel snel een einde aan de in braak gemaakt. De twee ongenoode gasten werden in de kazerne te Veenendaal opge sloten. Het bleken Hagenaars te zijn. Van N. en Van B. Bij nader onderzoek bleken zij reeds een bedrag van f. 170 te hebben buitgemaakt. Een volledig stel inbrekers werktuigen is in beslag genomen. (Tel.) AUTO-ONGELUK TE VEGHEL. Gisteravond omstreeks zes uur is een uit Oldenzaal afkomstige personenauto te Veg- hel van den straatweg af geraakt en met een voorwiel In de afzonderlijk liggende baan van de tram VeghelOss terecht ge komen. De bestuurder van de auto wierp 't stuur om teneinde weer op het wegdek te komen, doch de snelheid van den wagen was voor deze manoeuvre te groot en met hevige kracht sloeg de auto met de ach terste helft tegen een aan de andere zijde van den weg staanden boom. Een 62-jarige dame, die achter in de auto zat, liep bij deze botsing een zware hersenschudding en een gebroken arm op. Zij is naar het R.K. Ziekenhuis te Veghel overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. De twee kinderen, die naast haar waren gezeten en een jongere dame, die naast den bestuurder had plaats genomen, bleven, evenals deze laatste ongedeerd. Zij hebben hun reis voortgezet. Het ongeluk geschiedde bij het passeeren van een tegenligger. Bij het uitwijken raakte een der voorwielen van den wagen in de trambaan, met het reeds gemelde gevolg. Het slachtoffer, de 62-jarige mej. V. uit Oldenzaal, is inmiddels in het zie kenhuis van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. KLAP VAN EEN PAARD. Gisteravond omstreeks half acht heeft in de Oude Molenstraat te Oss, de veer tienjarige van Galen, wonende in deze straat, een klap gekregen van een paard, dat hij voorbijliep. De jongeman werd zoo hevig aan het achterhoofd getroffen, dat hij bewusteloos tegen de straat sloeg. On middellijk werd geestelijke en geneeskun dige hulp ontboden. Een der paters Carme- lieten diende den getroffene het H. Oliesel toe en op advies van dr. Stolz is de jonge man naar het St. Anna-ziekenhuis over gebracht. Hij bleek een zeer ernstige her senschudding met schedelbreuk te hebben bekomen. Zijn toestand is hopeloos. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET SPOORWEGONGELUK TE LONDEN. Acht dooden en tien érnstig gewonden. Het blijkt, dat het spoorwegongeluk, dat gistermorgen heeft plaats gevonden op het station Battersea Park, vlak bij het Victo- riastation te Londen acht slachtoffers heeft gemaakt, n.l. zes mannen en twee vrouwen. Er zijn 21 gewonden, van tien hiervan was de toestand zoo ernstig, dat overbrenging naar een ziekenhuis noodza kelijk was. Verscheidenen van hen verkee- ren in een ernstigen toestand. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De spoorwegmaatschappij heeft gistermid dag een uitvoerig onderzoek ingesteld en vandaag zal de minister voor het verkeers wezen een onderzoek openen. STUK VAN HET TOESTEL DER „VLIEGENDE HERTOGIN" GEVONDEN. Een groengekleurd spantouw van een vliegtuig is op het strand van Great Yar mouth gevonden. Luitenant-vlieger Preston, de particu liere piloot van de hertogin van Bedford heeft de vondst aandachtig bestudeerd en verklaard, dat het hier een brokstuk be treft van het vliegtuig der „vliegende her togin". EEN GRANAAT IS GEEN VOETBAL. Het aantal Marokkaansche tirailleurs, dat bij de ontploffing van een granaat in het nabij Reims gelegen kamp van Mour- melon den dood heeft gevonden, is reeds tot zes gestegen, terwijl twee stervende zijn. Van zeven zijn de beenen geamputeerd, terwijl er bovendien nog zeven andere zwaar gewonden zijn. REDDERS VERONGELUKT. Bij Vent in het Oetzdal (Tirol) is een reddingsbrigade, die was uitgetrokken om een verongelukten Engelschman te helpen, door een lawine verrast. Twee mannen werden bedolven; tot dusverre heeft men de lichamen niet gevonden. GROOTE BRAND IN ZION. De tempel en het radio-station van Zion in Illinois (V. St.) zijn door een brand ver nield. De schade wordt geraamd op hon derdduizenden dollars. SPOORWEG-AANSLAG IN ZUID-BOHEMEN. Er is een spoorwegaanslag gepleegd in Zuid-Bohemen bij het grensstation Ceske Velenice. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, wie den aanslag heeft gepleegd. De dader had een rotsblok op een gevaarlijke plaats op de rails gelegd. Gelukkig zijn geen slachtoffers te betreuren, hoewel de schok hevig is geweest. Na een kort oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. In het salonnetje van zijn appartement in het Montgomery-hotel te New York zat Harry Craig en ontcijferde gejaagd een zoo juist binnengekomen code-radiogTam uit Hamburg Toen hij klaar was met de ont cijfering, ontspanden zich zijn trekken en met een zucht van verlichting vernietigde hij zorgvuldig het telegram Gasten van boord! Overal een laatst, haastig afscheid-nemen. Manschappen der „Teutonia" stonden te Hamburg klaar de verbindingsbrug weg te trekken, toen er een auto in razende vaart over de kade kwam aangesuisd. ..Ai, achterblijvers", zei de jonge Zweed- sche ingenieur Christians tegen zijn elegant- gekleeden Amerikaanschen buurman Well born. die over de verschansing eveneens met belangstelling toekeek. „Die mogen van geluk spreken, als ze nog meekomen!" Met spanning keek men naar de aange- komenen: een elegante jonggdame in zand kleurige reisjas en 'n ouderen, corpulenten heer met griizenden baard in donkerblauw marine-pak. Deze wenkte den dienstdoen- den officier joviaal naar voren en riep luid: „Asjeblieft, neem mijn nichtje in uw hoede: zü zou bijna te laat gekomen zijn!" De aangesprokenen bracht zijn hand eer biedig naar zijn pet: „Het zal ons een waar genoegen zijn, directeur' Twee matrozen liepen vlug op de auto toe en grepen naar de bagage Oom en nicht omhelsden elkaar harte lijk; de jongedame kwam aan boord, de landingsbrug werd weggetrokken; langzaam maakte de „Teutonia" zich los van de kade uit Hamburg „Juffrouw Kitty Jest?" vroeg beleefd de naderbij tredende steward. „Ja. hier is mijn biljet. Met mijn hut koffer heb ik ook graag de ronde korf bii mij; de andere bagage kan naar de koffer ruimten geëxporteerd worden Wilt u er op letten, dat de mand vooral niet. gekanteld wordt". ..Zooals u wenscht". Christians had inmiddels den dienstdoen- den officier uitgevraagd en kwam met de volgende berichten bij zijn Amerikaanschen vriend: „De meneer, die juffrouw Jest aan boord bracht, is de directeur Lüttgen der Hapag. Let eens voor de grap op hoeveel werk men van zijn nicht gaat maken!" Dat was maar al te begrijpelijk. Tot aan het diner bleef de jongedame onzichtbaar. Toen zij, een der allerlaatsten. de eetzaal binnenkwam, verwekte haar schoonheid en gratie algemeen opzien Christians kon zich niet weerhouden om zijn buurman toe te fluisteren: „Nu wat heb ik gezegd? Natuurlijk zit ze naast den kapitein eijifhem schijnt die na bijheid heelemaal p^t Onaangenaam te zijn!" Na tafel vormde zich direct een kring van bewonderaars om het bekoorlijke per soontje. Christians, vriend, de rijke fabri kant Wellborn, die zich op de thuisreis be vond. begon den eersten avond al direct vriendschap aan te knoopen Op zekeren morgen liep hi.i den corridor door. waaraan juffrouw Jest's kajuit ge legen was en nam een luiden gil waar. Di rect daarop kwam een stewardess uit deze kamer en vertelde aan Wellborn, die haar vragend tegenhield: het. is niets; ik ben alleen maar zoo geschrokken van de slangen van juffrouw Je<(". Meteen ging de kajuitsdeur open en lachend stapte juffrouw Jest naar buiten: „Wat een mal mensen! Juist, toen ze binnenkwam, was ik bezig mijn tamme slangen te voeden „Uw slangen?" „Ja. ik ben danseres en treed met mijn getemde slangen op. Nu heeft de stewar dess mij bij het voeden mijner dieren ver rast en zij heeft van schrik zoo gegild". Het feit van de slangen verbreidde zich spoedig als een loopend vuurtje over hét schip. De mogelijkheid om het program van amusement wat te verrijken deed zich voor en de jonge artieste werd spoedig met verzoeken bestormd om een dansavond te geven, waarvoor zij. na eenige tegenstribbe ling. haar toezegging gaf. Op een der eerstvolgende avonden vond de opvoermg plaats Zij verscheen in een met veel edelge steenten. rijkgeborduurd Indisch costuum. Over arm en borst wrongen zich gedurende haar dansen glimmend en kronkelend, met onrustige tongetjes, drie slangen De toeschouwers bestormden haar met hun bijvalsbetuigingen. De reis naar New York liep bijkans ten einde. Het schip nam bij Sandy Hook een loods aan boord. Op het schip maakte men zich voor de landing in gereedheid. Met gematigde snelheid gleed de „Teu tonia" door het smoezelige tvater van de Hudson en naderde voorzichtig haar dok. De landingsbrug werd neergelaten en de ongeduldige reizigers betraden opnieuw vasten grond Douane. De controle verliep over het al gemeen snel en in den beleefsten vorm. De bagage van juffrouw Jest wekte de belangstelling van een hoogeren douane beambte. HU wees met belangstelling naar de ronde mand. OOK DIEREN VERPLAATSEN ZICH GAARNE. Niet alleen menschen hebben behoefte, hun gewone woonplaats voor eenigen tijd te verlaten, ook dieren hebben denzelfden wensch. Nu kunnen de laatste natuurlijk niet van de gebruikelijke moderne ver keersmiddelen gebruik maken, zooals de mensch. die er direct op aangewezen is. Den niet zeer gewonen weg van 450 kilo meter heeft onlangs een kat afgelegd, die van Tootin naar Wewcastle On-Tyne in het Engelsche graafschap Northumber land geloopen is. Zij had plotseling heim- 1 „Wat heeft u daarin?" „Gedresseerde slangen". „Asjeblieft, wilt u openen?" „Graag". Het gevlochten deksel werd omhoog ge schoven en men zag een bewegelijke klu wen van in elkaar wringende slangen. „Mag ik even uw pas zien?" Zonder een woord reikte zli het verlangde document. Onverwachts en ongedacht stelde hij plotseling de vraag: „Waar hebt u de vier brillanten. die de professioneele smokkelaar Termeulen in Amsterdam gekocht en u twee dagen vóór de afvaart der „Teutonia" in het Palace- hotel in handen heeft gespeeld?" De danseres zweeg ontdaan De inspecteur lachte zelfbewust: „Nietwaar, óf we goed op de hoogte zijn?! Dus. asjeblieft, wil je mij de steenen too- nen?" In zeer begrijpelijke opwinding kon de aangesprokene slechts stamelen: „Ik heb ze laten naaien op mijn dans- costuum". Toen opende zii haar hutkoffer, nam het bewuste kleed eruit en reikte het den be ambte. Hij grinnikte: „Keurig uitgedacht! maar ongelukkig buiten den waard gerekend Met vakkennis had hij onmiddellijk de echte steenen tusschen de simili uitgepikt en met een mesje losgesneden. Na gedane schatting zei hij: „Twaalf honderd dollars invoerrechten, als ik u verzoeken mag". „Helaas heb ik niet zooveel baar geld bij mij" „Dan betreur ik het op de steenen be slag te moeten leggen". Christians en Wellborn, die als stomme getuigen bij de scène tegenwoordig waren, boden zich aan haar te helpen Met een bekoorlijk, verward lachje nam zü hun geldelijke hulp dankend aan en verliet daarop in gezelschap dezer belde heeren de landingsplek. Terwijl haar bagage op een der gele huur-auto's van New York werd geladen, gaf zii haar reisgenooten het Montgomery- hotel als adres op. Telefoneert u me na een paar dagen, als ik wat uitgerust ben van de reis? Het zal mij een groot genoegen zijn de boot-kennis- making te land voort te zetten en u alles te kunnen teruggeven. Sedert de aankomst der „Teutonia" wachtte Harry Craig ongeduldig op een zeker bericht. Eindelijk rinkelde het kamer- telefoontje: „Wie is daar?Eindelijk! Ik kan het bijna van zenuwachtigheid niet meer uit houdenWanneer wilt u mi) ontvan gen?na het souper? All right, dan nemen wij onze mokka in uw salon". Drie uren later, nadat de kellner het koffie-gerei opnieuw had weggenomen en Craig zich overtuigd had, dat geen onge roepen luisteraar in de buurt was zei hij: „Welnu, miss Jest, vertel nu maar eens". „Ik heb", begon zij. „totdusver alléén in Europa met sieraden „gewerkt"; Termeu len kent mij reeds sedert lang. Toen hij vier weken geleden vernam dat ik een en gagement in New York had gekregen, kwam hij met een zaak bii me. waarop ik wel wilde Ingaan. Omdat hü wist. dat hij door één der ontelbare speurders der Ame- rikaansche douane voortdurend nagegaan werd, kocht hij in Amsterdam, zoodat zijn „schaduw" het wel moest bemerken, vier solitaire's en kwam daarmee naar Ham burg. Hij had een eenig plan uitgebroed om door mij een lang-voorbereid maar steeds weer terzii-geschoven waagstuk ten uitvoer te doen brengen. Ik ontving van Borckers, die merkwaardig sprekend gelijkt op directeur Lüttgen van de Hapag. de brillanten. liet ze naar aanwijzing op miin danscostuum aanhechten en Borckers bracht mij. in een blauw pak geheel naar de eigenaardige zeeman's coupe van direc teur Lüttgen, aan boord van het schip. De „nicht" werd tijdens den overtocht met bijzondere oplettendheid behandeld en het gelukte mii bovendien twee brave jon gens te pakken te nemen Ik was er n.l. op voorbereid, dat de vier brillanten zou den worden belast. Zooals ik had berekend, vochten de genoemde jongelui om de eer voor mii die belasting te betalen. Deze vier steenen hebben n.l. te zaak. waar het op aankomt gedektDe „clou", zooals Ter meulen het voorzag, is prachtig gelukt". Zij stond op en haalde uit het aangren zend vertrek de mand met de slangen, opende die en wees met triomfantelijk ge baar ernaar. Craig zag haar vragend, niet-begrüpend aan. „Folter mij niet langer! Waar is alles? Termeulen heeft mij een waarde van honderdduizend dollars telegrafisch ge meld" sprak hij gejaagd. „Precies, dat komt uit. U weet toch ook, dat ik er tien procent van krijg?" „Zeker zeker, u zult ook direct uw cheque ontvangen". Toen greep zij overmoedig in de mand, nam een slang eruit en wierp deze lachend op de tafel. Met één snee spleet zü met een fijne schaar de buikwand van het dier open. Van kop tot staart stak het dier vol van de prachtigste diamanten, die glinste rend over het tafelvlak rolden. „Termeulen is toch een geniale kerel! Ingewanden van brillanten! Haha. haha! Ik ga ie chèque teekenen, meisje: hahaha!" wee gekregen en moest daarom naar haar ouden meester terugkeeren. Nu vraagt men zich onwillekeurig af. hoe deze kat. den weg heeft kunnen vinden. De wetenschap geeft hierop ten antwoord, dat we hier te doen hebben met een bepaalde eigenschap die daarin bestaat, dat de eigenaardige zwaartekrachtverhoudingen en de magne tische stroomingen in de geboorteplaats bij de kat een bepaalden indruk in de her senen van het dier teweeg brengen. Daar door ontstaat een prikkel, die ze geduren de den tocht volgen. In de buurt van de Russische haven plaats Scroka aan den bocht van de Onega aan het Witte Meer vingen visschers on langs een reusachtige zalm die aan zijn staartvin een metalen plaatje droeg, waar- Van 't front. Het belangrijkste voordeel, dat Franco's troepen de laatste 24 uur in Btscaje heb ben behaald, is de verovering van de Pico de Gorbea, een berg, welk, 1600 meter hoog, den geheelen omtrek beheerscht. Rechts meldt dat de vijand niet op de bezetting van dit moeilijke punt verdacht was, zoo dat hij het met achterlating ran een aan zienlijken krijgsvoorraad verliet. Men is nu 13 kilometer hemelsbreed van Durango, dat het ook gisteren weer hevig te verduren heeft gehad van het rechtsche luchtbom bardement. Berichten van links spreken vart tweehonderd non-combattante slachtoffers. Voorts is ook Jera uit de lucht gebom bardeerd, waar groote schade werd aan gericht. Totdusver zijn reeds zeventig doo den en zeer vele gewonden geborgen. Elders niets van beteekenis. Terugkeer van Spanjaarden, De laatste twee dagen is 'n groote terug tocht van Spanjaarden naar hun vader land waar te nemen, voorai over de brug bij l'endaye. Alleen gisteren zijn hier enkuie honderden jpaspoorten gecontroleerd. Aangezien de weg van Hendaye naar het gebied van Guipuzcoa leidt, dat in handen is van de nationalisten, mag men veronder stellen, dat zij die terugkeeren, sympathl- seeren met Franco. De zaak der „Mar Caspio". De Fransche regeering heeft thans een onderzoek bevolen inzake de vraag of de „Mar Caspio", het Spaansche schip, dat door nationalistische schepen is vernield, in of buiten de Fransche territoriale wa teren is aangevallen. De crisis in Catalonië. Terwijl het gisteren heetXe, dat de kabi netscrisis in Catalonië door Tarradilles was opgelost, komen nu berichten over nieuwe moeilijkheden. De U.G.T. verlangde nJ. dat de beslissingen en de overeenkomst op schrift zouden worden gesteld. De C.N.T. kon dit verzoek niet inwilligen, hoewel zij het in beginsel er mede eens was. Zij was evenwel van meening, dat alleen de toe komstige generaliteitsraad een program maverklaring zou kunnen afleggen op het oogenblik dat de raad samengesteld zou zijn. Dit zou niet kunnen geschieden door de organisaties, welke zitting hebben in den raad. Over deze kwestie hebben de afgevaar digden van beide partijen vergaderd, doch men is niet tot een oplossing gekomen. Tarradellas heeft den president van de generaliteit, Companys, met deze moeilijk heden op de hoogte gesteld en deze moet thans een beslissing nemen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Onze slachtveevoorraden schijnen mo menteel wel bijzonder klein te zijn, want hoewel er sedert 14 dagen niet meer voor het plan Deterding wordt gekocht en er bovendien geen rundvleesch uit Denemar ken wordt ingevoerd, zijn de prijzen stij gende. De geheele week zijn de prijzen nog iets omhoog gegaan. Verkoopers die voor een behoorlijke kwaliteit rund of os 6872 cent per K.G. geslacht konden be dingen, kunnen tevreden zijn. Zelfs werd voor beste kwaliteit 7576 en soms nog meer besteed. De crisisheffing van 10",V drukt nu dubbel zwaar; allerlei pogingen van de slagersbonden om de heffing inge trokken te krijgen, zijn tot heden mis lukt. De vleeschprijzen worden dus wel hoog en we verwachten zelfs nog een ver dere stijging, want ook het magere weide- vee is schaarsch en zeer duur. Eveneens is hiervoor In de afgeloopen week stijging in de prijzen te constateeren. Vooral nu de weersgesteldheid voor den groei zooveel gunstiger is geworden, komt de vraag naar mager weidevee los. Op de markten van gisteren hier ter plaatse evenals te Leeuwarden en Zwolle werd alles duur der verkocht. Jongvee is haast niet te koop en het ia buitengewoon duur. De teelt zal dus moe ten worden verruimd. Op de gebruiksvee- afdeelingen waren de aanvoeren wel eenigs zins ruimer, maar toch ook lang niet op het niveau van vroeger. De vraag was echter in den loop dezer week ook merk baar grooter en de prijzen dus hooger. De vette Kalverenmarkt was eenigszins verdeeld. Te Rotterdam werd Dinsdag vlug verkocht, met iets hoogere prijzen. Ook te Amsterdam was de markt Woensdag wat vaster, doch overigens was de tendenz flauw. Nuchtere kalveren waren bij flinke aanvoeren vlot te plaatsen en ruim prijs houdend. De Wolveemarkt was in de afgeloopen week bijzonder goed. De oorzaak lag eener.zijds bij de beperkte aanvoeren, en anderzijds in de prijsstijging voor vellen wol. Men betaalt voor zware schaapvellen tot f. 7 per stuk. De prijzen zullen voor de schapen hoog blijven, want er is nog heel wat noodig om het Fransche contingent van het eerste kwartaal 1937 af te werken, temeer daar de voorraden klein zijn, ter wijl België nog veel kan gebruiken. Men zal dus dit jaar vroeg naar de zuiglam- meren vragen. Besteed werd deze week voor oude schapen f. 25f. 38, eenjarige schapen f. 17f. 33 en ooischapen met 2 jonge lammeren f. 36f. 42. Naar onze be rekening zullen de weidelammeren in dit voorjaar geboren, van f.9f.14 per stuk moeten kosten. De Varkensmarkt was ook iets vaster, 24—24'/. tot 25 cent voor de beste zware soorten, terwijl voor het lichtere goed 22 /i —23'/; cent per pond werd besteed. cp te lezen stond „Zoo Oslo Nr. 133'Na dat men den dierentuin in Oslo bericht gezonden had. bleek inderdaad, dat de visch daar vandaan kwam en dus een af stand van 3000 kilometer afgelegd had. Bij de zalmen heeft men reeds vaak het be wijs gekregen, dat ze gaarne naar de plaats terugkeeren, waar ze geboren zijn. Het Hongaarsche ornithologische Insti tuut heeft in het jaar 1908 30.000 zwaluwen van een herkenningsring voorzien, om dan in den winter hun verblijfplaats te kun nen ontdekken. Slechts van twee zwaluwen heeft men iets kunnen vinden. Een andere zwaluw werd door een herdersjongen in Basutoland in Zuid-Afrika gevonden. Of schoon de vogel pas een half jaar oud was, had hij reeds een afstand van 8500 kilo meter afgelegd 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11