BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 April 1937 Derde Blad No. 23624 j RECHTZAKEN Prinselijk" paar nog te Monte Carlo. Het schijnt, dat het verblijf van prinses Juliana en Prins Bernhard te Kilbnte Carlo eenige dagen langer zal duren dan oorspronkelijk de bedoeling was, waaraan het buitengewoon fraaie weer, dat op het oogenblik aan de azurenkust heerscht, waarschijnlijk niet vreemd is. Vooral gisteren was het een heerlijke Bomersche dag en de Prinses en de Prins waren reeds vroeg in een kleine auto naar die haven gereden om per motorboot een tocht te maken op zee, waarna zij in het Hotel de Paris de lunch gebruikten. Des middags waren de Prinses en de Prins de gasten van de Prinses van Monaco, ih wier loge zij het bloemencorso en do .ybataille des fleurs" bijwoonden. Vooral Prins Bernhard weerde zich dap per bij het bloemengevecht. De Prinses en de Prins hebben tijdens hun verblijf te Monte Carlo enkele malen tennis gespeeld. Plannen om naar Parijs te vertrekken schijnen er voor het oogenblik nog niet te zijn. Belangrijke uitbreiding van de vredesorganisatie van ons leger. (Speciale G. P. D. berichtgeving). De vredes-organisatie van ons leger ondergaat een belangrijke uitbreiding. Er rijn n.l. twee commandanten voor de strategische veiligheid aangewezen: een commandant Noord en een commandant Zuid, resp. de kolonels R. Boomsma en L. J. Schmidt, beiden van den staf van het Wapen der infanterie. De commandant Noord treedt tevens op als territoriaal bevelhebber van' Overijssel enz., met standplaats Apeldoorn, terwijl die van Zuid optreedt als territoriaal be velhebber van Noord-Brabant enz. met standplaats den Bosch. De commandanten hebben een staf, be staande uit een kapitein, een ritmeester of eerste luitenant toegevoegd, en een adju dant onderofficier administrateur. Een afzonderlijke territoriale bevelheb ber met standplaats Den Haag is voor Zuid-Limburg aangewezen. Dit is de gep. luit.-generaal der infan terie. C. J, H. van der Harst. Voorts heeft de minister van defensie voor de strategische veiligheid 16 majoors, aan wien ieder een adjudant onderofficier administrateur is toegevoegd, aangewezen en ingedeeld bij het wapen der infanterie. Deze 16 functionarissen hebben de volgende standplaatsen: Arnhem (2), As sen (6, Bergen op fcoom (i), Deventer (1), Breda II), Eindhoven (1), Groningen (1). Maastricht (1). Nijmegen (1), Roer mond 11), Tilburg (1), Venlo (2), Zutphen (1) en Zwolle Cl). De wijziging der Dienstplichtwet. Instemming bij de Eerste Kamer. Het Voorloopig Verslag. De .Java" treedt op. Een Nederlandsch koopvaardijschip beeft draadloos geseind, dat het door treilers werd aangehouden. De com mandant van Hr, Ms. „Java" heeft daarop den Spaanschen marine-auto riteiten geseind, dat hij alleen het recht heeft de visitatie van het schip uit te voeren. Het Nederlandsehe koopvaardij schip kon daarop ongehinderd zijn reis voortzetten. Bij de overweging van het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet in de afdeelingen der Eerste Kamer, verklaarde men nagenoeg algemeen zich met de voor gestelde regeling te kunnen vereenigen. Een der leden echter gaf te kennen, in beginsel niet in te stemmen met het defen siebeleid van dit kabinet en mitsdien evenmin met de strekking van deze voor dracht Een ander lid betoogde, dat het wetsont werp weliswaar geen ingrijpende voorstel len inhoudt, doch niettemin moet worden afgewezen. In de eerste plaats strekt het, dus sprak het lid, mede tot vermeerdering van de, z. i. reeds te zware, persoonlijke lasten, welke ten behoeve van 's lands ver dediging op het Nederlandsehe volk rus ten: in de tweede plaats moet het worden beschouwd aLs de voorbereidende schrede tot contlngentsverhooging en draagt hel daardoor bij tot den, alom waarneemba ren, bewapeningswedloop, dewelke den vrede in Europa en daarbuiten bedreigt. Sommige leden, hoewel in velerlei op zicht het standpunt van laatstbedoeld lid declenöe. achtten nochtans ditmaal geen goeden grond aanwezig voor een afwij zend votum. Vele leden betreurden, dat de Regeering niet met verder strekkende voorstellen, dan de thans aangebodene, is gekomen Verscheidene leden juichten toe, dat maatregelen zullen worden genomen ter verzekering van het aanwezig zijn in Europa van een voldoend aantal Neder landsehe oorlogsschepen voor vlagvertoon en bescherming van de Nederlandsehe be langen in den vreemde. Hoe noodzakelijk zulks is. heeft, dus spraken zij. vooral wat het laatste betreft, het jongste verleden wel aangetoond. Naar aanleiding hiervan stelden deze leden de vraag, of thans in derdaad in het gebied in Europa wel vol doende eenheden beschikbaar zijn. Geble ken is toch. zoo werd betoogd, dat de .Java" zich nog op grooten afstand van de Straat van Gibraltar bevond, toen de aanwezigheid van dien kruiser op korten termijn daar vereischt was; wat. aangaat het pantserschip „Hertog Hendrik", zoo meenden de hier aan het woord zijnde leden te weten, dat dit meer als een oefen schip dan als een volwaardige kruiser moet worden beschouwd. Mitsdien bepleitten zij den bouw van een nieuwen kruiser, cpdat hier te lande steeds over een goed toege rust oorlogsschip kan worden beschikt. Ten aanzien van de mededcelingen van de Regeering over de dislocatie van onze zeemacht gaven de leden, hier aan het voord, toe, dat het beschikbaar houden in Europa van een deel der, in beginsel voor Nederlandsch-Indië bestemde, male- rieel-reserve, eenige voordeelen heeft, voornamelijk wat betreft het bezigen van dat deel voor opleiding van personeel. Dat die opleiding ten onzent zal geschieden, juichten deze leden dan ook toe. Daarte genover stelden zij echter het nadeel, dat hst bedoelde deel dier reserve vermoede lijk niet te juister tijd in Indië aanwezig zal kunnen zijn, zoo daar gevaar dreigt. Vele leden verklaarden zich met de plan nen der Regeering volkomen te kunnen vt'reenigen. Verscheidene leden juichten het voor stel betreffende de herhalingsoefeningen loc. Burgemees ter Pont (Hillegom) lid der N.S.B. Hij zal lid der Eerste Kamer worden. Gisteravond werd in de gemeente Hil legom bekend, dat de burgemeester dier gemeente, mr. D. F. Pont als lid der N.S.B. is toegetreden. Hij zal een leidende functie bij de N.S.B, aanvaarden en na ontbinding der Eerste Kamer tengevolge der Grond wetsherziening, in aanmerking komen voor lid der Eerste Kamer in de plaats van Graaf de Marchant et d'Ansembourg, die candidaat gesteld wordt als lid der Tweede Kamer. Voorts vernamen wij, dat burgemeester Pont, in verband met het ambtenarenver bod. afwachten zal of hem zijn ontslag zal wprden aangezegd. Hij zal dit niet zelf aanvragen. Het was in Hillegom reeds velen bekend, dat burgemeester Pont fascistische neigin gen had. maar dit besluit was toch een groote verrassing. De' heer Pont. die R.-K. is. werd met in gang van 15 November 1928 tot burge meester van Hillegom benoemd. Daarvoor was hij burgemeester van Uithoorn. GRAANRECHTEN EN PLUIMVEETEELT. Heffing voor te conserveeren eieren wordt gereserveerd. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard, ten behoeve van de binnenlandsche koelers en kalkers de graanrechtenheffing op eieren te reser veeren, opdat, bij eventueele afschaffing van de monopolieheffing, de mogelijk daar uit voortvloeiende schade zal kunnen wor den vergoed. Hoe een en ander t.z.t. zal moeten wor den geregeld zal nog nader worden bezien CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Bestuursverkiezing. In de middagvergadering van de Chr. His torische Unie werd meegedeeld dat de hoofdbestuursverkiezing den volgenden uit slag heeft gehad: Herkozen Is de heer W. F. C, van den Broek. In de vacature van mej. mr. C. F. Katz, die niet herkiesbaar was. werd geko zen jkvr. J. J. J. Baronesse Mackay en in de vacature J. ter Haar Jr., die ook niet her kiesbaar was. werd gekozen de heer J. J. Walllen. De voorz. dankte de heeren Lovink en Boetselaer van Dubbeldam, leden der Tweede Kamer en de heeren van der Hoe ven en de Gijselaar, leden van de Eerste Kamer, die daarin niet terugkeeren. De vergadering hield zich verder bezig filet het bespreken van eenaantal amen dementen betrekking hebben op het verkie- Sngsmanlfest. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsehe zuivelcentrale, 4 April tot en met 10 April. Consumptiemeik regee- ringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regee- ringsmimmumprijs 4.80 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.5 cent. ALGEMEENE VERGADERING. AMANUENSES EN CONCIERGES MIDDELBAAR ONDERWIJS. Te Hilversum had de algemeene verga dering plaats van de vereeniging van ama nuenses en concierges bij het Middelbaar Onderwijs en de Rijksvoorlichtingsdiensten. Na afdoening van de huishoudelijke za ken werd besloten een vereenigingsperio- diek uit tè geven. Als redacteur van dit orgaan zal optreden de heer C. C. A. Mook te Soest. Het bestuur der vereeniging is thans als volgt samengesteld: C. C. A. Mook. te Soest, voorzitter, H. J. J. A. Baggermans te Tiel, secretaris, Th. Berkhout te Zaltbommel. penningmeester. G. R. Bakker te Meppel en P. Makaske te Almelo, bestuursleden. 50-JARIG JUBILEUM VAN DE NEDERL. VEREEN. VAN MEELFABRIKANTEN. Men schrijft ons: De Nederlandsehe Vereeniging van Meel fabrikanten bestaat 50 jaar. Zij zal ter ge legenheid daarvan a.s. Maandag een -recep tie houden (van halfvier tot halfzes) ten huize Lange Voorbout 27, Den Haag. Maatregelen met het oog op Spanje. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, verklaar den verscheidene leden zich er mede te kunnen vereenigen. Nochtans werd van verschillende zijden critiek op de voorgestelde regeling ge oefend. Zoo gaven eenige leden te kennen, dat zij aanvankelijk weinig gevoelden voor het beginsel, dat aan die regeling ten grond slag ligt. Het ontwerp toch beoogt steun te onthouden aan een bevriende mogend heid en houdt feitelijk een aantasting in van het recht tot het drijven van handel met een staat, die hier te lande officieel ls vertegenwoordigd. De te nemen maatregelen immers zullen niet slechts van militairen aard kunnen zijn. doch moeten zich daar nevens onvermijdelijk uitstrekken tot be perking van de levering van handelswaren als kolen, olie, vruchten, levensmiddelen, e.d. De leden nu, hier aan het woord, ver klaarden het te kunnen begrijpen en bil lijken, zoo machtiging wordt gevraagd om aan de rebelleerende groepen van de Spaansche bevolking hulp in eenigerlei vorm te kunnen weigeren, doch oordeelden het principieel onjuist, nu zulks eveneens wordt voorgesteld ten opzichte van de wettige regeering en haar aanhangers daar le lande. Niettemin waren zij bereid, him stem aan dit wetsontwerp te geven. Zij lieten zich daarbij leiden door overwegingen van louter practischen aard. De oorsprong van het gedane voorstel is. dus werd betoogd, gelegen in het initiatief, genomen door enkele groote mogendheden, die wenschen te voorkomen, dat het in Spanje uitgebro ken conflict zich zou uitbreiden tot andere deelen van Europa. Met het oog nu'op dit, ook huns Inziens geenszins denkbeeldige, gevaar verklaarden de hier aan het woord zijnde leden zich ten slotte genegen, zich bij het door de regeering te dezen ingeno men standpunt aan te sluiten. Enkele leden stelden er prijs op, dat v/orde medegedeeld, wie Nederland heeft uitgenoodigd, tot de non-interventie-com- missie toe te treden en welken inhoud de verklaring heeft, waarmede onzerzijds die toetreding is geschied. De leden, hier aan het woord, waren van meening, dat Neder land door die toetreding een verdrag, al thans een overeenkomst, met vreemde mogendheden zou hebben aangegaan. Naar aanleiding daarvan hadden zij zich afge vraagd, waarom niet. ingevolge artikel 58, tweede lid, der grondwet dat verdrag ter goedkeuring aan de Staten-Generaal is voorgelegd of waarom niet in het an dere geval de overeenkomst ingevolge het vierde lid van het vermelde artikel, aan de Staten-Generaal is medegedeeld, en hoe de regeering tot die overeenkomst kon toe treden zonder een wet. als waarvan in het derde lid van artikel 58 sprake is. Ook zouden zij gaarne vernemen, welke verplichtingen Nederland op zich heeft ge nomen door tot de non-interventie-com- missie toe te treden. Voorts achtten deze leden onjuist, dat de regeering haar medewerking er toe ver leent, dat Nederlanders bij het oefenen van de controle worden aangesteld. Naar aan leiding hiervan stelden zij de vraag, of de bedoelde Nederlanders zich in Nederland- schen dan wel in vreemden staats- en krijgsdienst begeven. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Landbouw en Visscherij zal op Maandag 5 April niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. Tijdens hevig onweer vier personen gedood. BUITENZORG, 2 April (Aneta/A.N.P.). - De resident van Djambi seinde, dat tijdens een hevig onweer te Tandjoenggedang bij Moeraboengo een boom, wearonder een autobus schuilde, door den bliksem is ge troffen. De bus werd totaal vernield, terwijl vier personen werden gedood. BEGRAFENIS D. DE BOER DZN. Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag op de Ned. Herv. begraaf plaats te Stompetoren het stoffelijk over schot van den heer D. de Boer Dzn., oud lid der Tweede Kamer, oud-voorzitter van de Holl. Mij van Landbouw en een bekende persoonlijkheid in het. landbouwvereeni- gingsleven in Noord-Holland, ten grave ge dragen. Een vijftiental kransen dekte de baar, w.o. van den Vrijheidsbond, van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holl Noorderkwartier en van ae N.V. Zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren, van welke N.V. de overledene president-commissaris was. Achtereenvolgens werd aan de groeve het woord gevoerd door de heeren P. Stapel, voorzitter van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, R. C. Nijsingh, mr. K. Jansma, H. K. Koster (namens het hoog heemraadschap Hollandsch Noorderkwar tier en den Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Hol land), J. de Veer. Davelaar (namens de N.V. „Neerlandia"). Holsmuller (namens den kieskring den Helder van den Vrij heidsbond). dr. Schey, IJff (namens de Coöp. Veekoekenfabriek te Leerhoeve) en Kramer Glijnis. Allen schetsten den overledene als een zeer krachtig organisatieman en strijder voor de verheffing van het platteland, die nimmer zich zelf zocht, doch steeds het algemeen belang op den voorgrond stelde. Een neef van den overledene, de heer D. de Boer Pzn„ sprak een dankwoord namens de familie. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. Aan de zoo juist verschenen statistiek der inkomens en vermogens in Nederland or.tleenen wij het volgende: Uit de cijfers betreffende de inkomsten- er vermogens-belasting, blijkt dat 4.84% van de aangeslagenen in alle gemeenten tezamen een inkomen heeft van f. 5000 of meer. In Kerkrade is dit cijfer slechts 1.17%. terwijl dit voor Bursum 14.09% be draagt. Op dezelfde wijze blijkt, dat 11.82% van de aangeslagenen in alle gemeenten tezamen een vermogen heeft van f. 100.000 of meer, terwijl dit voor Vlissingen het ge val is met 4.90% en voor Rheden 23.89%. De groote verschillen in de draagkracht van verschillende bevolkingsgroepen blij ken ook hieruit, dat in de 6 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, waarin 26.75% der totale bevolking is gevestigd, resp. 38.95% van het totaal-inkomen en 32.67van het totaalvermogen is gecon centreerd. terwijl in de 389 gemeenten van minder dan 2.001 inwoners, waarin 5.60% der totale bevolking ls gevestigd, dit het geval is met 3.08"/» van het totaal-inkomeni en 4.49% van het totaalvermogen. Waarborg-kleeding Heeren-klceding Zóó fijn gekleed gaanDat kunt XI ookl Kreymborg heeft keuze uit duizenden waar- borg-costuums. Die passen alsof ze aangemeten zijn. Waarb nrg-klee- dingis Heeren -kleeding Waarborg-coituuma 23- 26™ 29=o 33" 36»° tot 65- Populaire costuums 9" 12 50 14" 17'° 19" (Ingez. Med.) De Mijdrechtsche millioenen-erfenis. Woensdag a.s. requisitoir. (Vervolg van gisteren). Na een pauze werd gistermiddag de be handeling van de Mijdrechtsche miïlioenen- zaak door het Hof te Amsterdam voort gezet met het verhoor van notaris Wild schut. Op diens kantoor heeft de landbouwer J. Looy een belangrijke verklaring afge legd, welke verklaring in een acte is op genomen. Looy heeft op het notariskan toor verklaard, dat mevrouw van Wierin- gen eens tegen hem gezegd heeft, dat ver dachte B. haar opvolger zou worden en dat hij dus in de toekomst zou moeten pachten van B. Later is Ixjoy op deze verklaring terug gekomen. Voor rechtbank en Hof zeide hij. dat mevr. Van Wieringen het zoo wel niet bedoeld zou hebben. Notaris Wildschut verklaarde, dat Looy op zijn kantoor zeer pertinent heeft ver klaard en dat zijn woorden objectief en juist zijn weergegeven. Een lange rij decharge-getuigen vult de middagzitting. Tegen zes uur schorst de president de zitting. De getuigen zijn thans gehoord en op Woensdag 7 April is het woord aan den procureur-generaal voor het uitspreken van zijn requisitoir. KAAGSCHE RECHTBANK. IJzerdiefstallen. Vier jeugdige personen hadden in het begin van dit jaar bij de bagigermaat- sohappij N.V. Erica te Warmond een groote hoeveelheid oud ijzer weggenomen. Het waren de 27-jarige straatmaker P. S„ de 23-jarige voeger W. S„ de 23-jarige koop man J. Z. en de 27-jarige metaalbewerker W. van T„ allen woonachtig te Leiden. Zij bekenden den diefstal te hebben ge pleegd. zelfs kwamen eerste drie voor hun kameraad1 van T. op. die nog nooit veroor deeld was en dien zij, naar ze verklaarden, tot dezen diefstal hadden overgehaald. Hbewei ook het reclasseeringsrapport over van T. gunstig luidde, eischte de offi cier van justitie, mr. Coyren Tervaert. tegen hem een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden. Tegen P. S. eischte de officier een jaar- en 2 maanden; tegen W. S. 10 maanden en tegen J. Z. een jaar gevangenisstraf. Uitspraken 16 April. PERSIL TEGEN LAGERE PRIJZEH. Kort geding voor den president der Amsterdamsche Rechtbank. Wederom is voor den president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huy- singa, gepleit in een kort geding, aanhan gig gemaakt door de Persil fabrieken als eischer tegen een parfumerie, gevestigd op den Nieuwendijk te Amsterdam. Deze zaak verkoopt Persil beneden de door de directie van de fabriek vastgestelde prij zen. De directie acht zich door deze handetf wijze benadeeld. Meer dan 45.000 winke liers houden zich contractueel aan de prij zen, doch er zijn nog altijd enkele detail listen die publiek trachten te trekken door Persil beneden de prijzen te verkoopen en dit kenbaar te maken door opvallende eta lages en strooibiljetten. Voorts stelde eischer, dat hij schade leed en de omzet verminderde. Gedaagde zou volgens hem de pakken Persil hebben ge kregen door gebruik te maken van andere afnemers, die contractbreuk plegen. Ge- daagdes practijken zijn volgens eischer ruïneus voor den middenstand. Op deze gronden vroeg hij een verbod van den president, tot verkoop beneden de vastge stelde prijzen. Voor de Persilfabrieken trad op mr. Mar tin Muller en voor de parfumeriezaak mr. Oskam, die aanvoerde, dat het publiek be lang heeft bij óe lagere prijzen. Van over halen tot contractbreuk is naar pl.'s mee ning geen sprake. Er moet ergens een lek in de organisatie zijn. Voorts bestreed mr. Oskam, dat de Persilfabrieken schade heb ben van gedaagde's handeling. De president zal 5 April uitspraak doen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Valschheid in geschrifte. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden terecht J. op d. V„ G. v. E. en W. J% A. N„ uit Zaandam, wegens valschheid In ge schrifte. Zij hadden met zijn drieën f 2400 te veel steun ontvangen door verzwijging van andere inkomsten. Ds officier van Justitie eischte tegen Op d. V.. 3 maanden gevangenisstraf, tegen G. v. E. 1 maand en tegen W. J. A. N. 3 we ken. Vonnis 15 April. DE MOORD TE MEPPEL. Tegen dienstbode acht jaar geëischt. Het gerechtshof te Leeuwarden behandel de gisteren de zaak tegen de 27-jarige dienstbode E. V. uit Meppel, thans gedeti neerd, die wordt beschuldigd van moord op mevr. SternChattel te Meppel. In den nacht van 3 op 4 Mei van het vorig jaar heeft verd. haar mevrouw, die reeds te bed lag en haar voortdurend trei terde, met een hamer een aantal slagen op het hoofd toegebracht, aan de gevolgen waarvan deze den volgenden nacht is over leden. De Asser rechtbank, die na de eerste be handeling op 28 September de zaak schor ste, teneinde een onderzoek naar verd.'s geestvermogens in te stellen, hoorde op 22 Januari j.l. een tweetal getuigen-deskundi- gen. die een uitgebreid rapport hadden in gediend. De rapporteurs, prof. W. N. v. d. Scheer en dr. S. van Mesdag, beiden te Groningen, waren tot de conclusie gekomen, dat in het algemeen de vraag of er van een ziekelijke storing van de geestvermogens sprake was, ontkennend moet worden beantwoord. Het O, M. eischte evenals in eersten aan leg 8 jaar gevangenisstraf, welke straf de rechtbank 5 Februari wijzigde in drie jaar gevangenisstraf, met ter beschikking stel ling der regeering. Na een uitvoerig requisitoir eischte de advocaat-generaal thans acht jaar gevan genisstraf, met daarna ter beschikking stel ling van de regeering. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den Haarlemschen politierechter stond terecht F. G. K. uit Lisse. Verd. zou een top van een boom, die voor zijn wo ning stond hebben afgezaagd. Dë officier van Justitie eischte tegen .verd. een geMbddte vaal f. 15. Overeenkom- dezen eisch' werd verd. veroordeeld. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal. Wegens inbraak in een landhuisje te Rijpwetering, had A. N. W. uit Alkemade zich te verantwoorden. De vader van ver dachte deelde mede dat hij des morgens in zijn schuur verschillende voorwerpen, zooals een gramofoon, platen, laarzen, een rugzak, enz. had aangetroffen. Hoe die daar gekomen waren, wist hij niet. .Een vriend van verdachte was des avonds tot omstreeks twaalf uur bij hem geweest; daarna was W. in de richting van zijn huis gegaan. Verdachte betoogde dat hij daarna nog naar Haarlem was gegaan. Toen hij des nachts thuis kwam. zag hij de verschuilen de goederen liggen, die hij naar binnen bracht. De Officier wees op de minder gunstige antecedenten van verdachte, waarom tien maanden gevangenisstraf werd gevraagd. Verdachte ontkende, en vroeg onmid- deUijke invrijheidsteUing. Na raadkamer, besloot de Rechtbank dit verzoek in te willigen. De verdediger pleit te vrijspraak. Medeplichtigheid. Terwijl H W. J. van B. uit Stompwijk te Veur een rijwiel stal, had C. F. v. d. B. op den uitkijk gestaan, zoodat hem mede plichtigheid ten laste was gelegd. Verdachte ontkende, hij had zich wel in de omgeving van de woning bevondgn waar het rijwiel werd gestolen, doch van den diefstal zelf wist hij niets. Verschillende getuigen deelden mede. dat zij verdachte in de omgeving der wo ning in gezelschap van v. B. zagen. De Officier wees erop dat verdachte niet zoo heel gunstig bekend staat, waarop drie maanden gevangenisstraf werd gewaagd. Verdachte hield vol niets van den dief stal af te weten. Diefstal van rijwiel. Wegens diefstal van een rijwiel van v. d. Veen te Veur. stond H. J. van B. uit Stompwijk terecht. Verdachte bekende: tezamen met v. d. B. was hij op den diefstal uitgegaan. De Officier wees erop dat verdachte al eens eerder is veroordeeld, en vroeg vier maanden gevangenisstraf. De verdediger verzocht een clementer straf, gezien verschiUende goede antece denten van verdachte. Toen M. O. te Leiden bij G. J. P. aldaar op visite was en wilde vertrekken, had P. zijn jas genomen, en daaruit een porte- monnaie met. eenig geld en papieren ge nomen. Voor dezen diefstal had P. zich te ver antwoorden, waarbij de getuige mededeel de dat hij de papieren terug had ontvan gen. doch het geld niet. Verdachte zeide dat hij dit in zijn huis houden had besteed. De Officier vroeg een jaar gevangenis straf.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9