LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 2 April 1937 «.SS»*? ÖfiïSfcÖ^ SCHEEPSVERBINDINGEN BEVA VAKKltEOlNG SPORT RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Binnenland BELGIË actie van oud-niinister Sap. Een termijn van drie dagen, welke den oud-minister van financiën, Sap, door de rechtsche Kamerfractie was toegestaan om up straffe van uitsluiting terug te komen op aanvallen, die hij onlangs in de Kamer op ministerpresident Van Zeeland heeft gedaan, is thans afgeloopen. Sap heeft geantwoord door zes rechtsche Kamerleden, w.o. graaf Carton de Wiart, voor het gerecht te dagen. „newcomers" als Chesterfield -^n Coventry, Plymouth, Norwich enider^Ai andere be faamde New castle winni ^en |ral de vincie een n Boven- rroosr- Uwwinkel.er.o^a^0 Fabr.eUer.te K tweede mini I i'l Ijii.en flbor vier of meer cT^M^f^iaten afdalen, zou stellig minder verschil in spelpeil brengen tuaschen 8954 (Ingez Med.) vari lilt ding het l POLEN Politieke arrestanten vrijgelaten. Op last van den minister van binnen- I landsche zaken zijn alle personen, die ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkie zingen wegens politieke activiteit gear resteerd en naar afgelegen provincieplaat sen verbannen waren, op vrije voeten, ge steld. ENGELAND De obstructie der congrespartij in Britsch-Indië. Met inbegrip van de provincie Orissa, waar elk oogenblik de totstandkoming van een kabinet kan worden verwacht, zullen de zes provincies, waar de Congrespartij, hoewel zij de meerderheid heeft, heeft ge weigerd een kabinet te vormen, voor den tijd van hoogstens een half jaar door een minderheidskabinet geregeerd worden. Daarna zullen de gouverneurs. Indien de Congrespartij in haar houding volhardt, of krachtens hun speciale bevoegdheden zonder provinciale parlementen kunnen regeeren, of de parlementen kunnen ont binden en nieuwe verkiezingen uitschrij ven. De leiders der Congrespaitij schijnen teleurgesteld te zijn door de aankondiging der mlnderheidsregeerlng, dat zij binnen kort nieuw ontwerpen tot verbetering van het levenspeil der massa zullen indienen. De Congresleiders vreezen, dat zij daar door een groot deel van hun invloed zullen verliezen, want de regeeringen zouden de door de Congrespartij verlangde werkwijze volgen en haar zoo het gras voor de voeten wegmaaien. FINLAND De sociaaldemocraten wijzigen hun standpunt. De tot de socialistische partij behoorende Finsche minister van buitenlandsche zaken, Tanner, heeft te Helsingfors een rede ge houden over de positie der sociaal demo craten tegenover de regeering. Tanner ver klaarde, dat de Finsche sociaaldemocratie, ondanks haar vroeger in den Rijksdag en bij de jongste verkiezingen aangenomen andere houding, thans volkomen de nood- De Koninklijke Commissie van onder zakelijkheid eener krachtige landsverdedi- zoek inzake Palestina, welke op 't oogen- ging erkent. Tanner sprak ziich vervolge# - u,4,~ T J~~ Engelsche uitlating over een nieuw Westelijk Pact. BULGARIJE Politieke studentenbonden verboden. In verband met de ongeregeldheden, welke sedert het begin van het schooljaar de Poolsche hoogescholen hebben verontrust en herhaalde malen hebben genoopt tot hetdeze la'atsten naar den Volkenbond te dóen sluiten van de scholen, heeft de minister terugkeeren. Twijfel aan Duitschland's goede trouw. De „Yorkshire Post", die doorgaat voor spreekbuis van Eden, wijdt een hoofdartikel aan de kansen van een nieuw Westelijk ver drag. Het blad ontwikkelt de volgende drie hoofdgedachten: Het is misschien, gezien de objecties van Rome en Berlijn, niet absoluut noo- dig, dit nieuwe verdrag, evenals het oorspronkelijke Locarno-pact, tc ver binden met het Volkenbondshandvest: 2e. Het Italiaansch-Duitsehe voorstel, volgens hetwelk Rusland buiten het nleuwê Europeesche stelsel zou moeten worden gehouden, is onaanvaardbaar. 3e. Het voorstel, waarbij Groot-Brit- tannië en Italië in plaats van den Vol kenbond den aanvaller zouden aanwij zen, vormt een „onduldbare gedachte". Het blad zet vervolgens uiteen, „dat het uittreden van Japan en Duitschland uit den Volkenbond en het practische uittreden van Italië de functionneering van het Volken bondssysteem, dat theoretisch 'n volmaakt systeem ls en zulks ook practisch jarenlang is geweest, onmogelijk hebben gemaakt. Onder deze omstandigheden blijft men ten opzichte van den geest van Genève niet in gebreke, integendeel werkt men aan de redding daarvan, wanneer men zooveel mogelijk de goede harmonie herstelt tus- schen de trouwe leden en de dissidente le den, opdat het eens mogëlijk zal worden. van onderwijs besloten alle studentenbon den met een politiek karakter te verbieden. Hierdoor worden zoowel de rechtsche orga nisaties, als de organisaties, welke de re- geeringspolitiek volgen, getroffen. PALESTINA Joodsch en Arabisch gedeelte? uit voor loonsverhoogingen der arbeide.s en keerde zich tegen den radicalen vleugel zijner partij door te zeggen, dat hij niets meer wilde hooren van een eenheidsfront met de communisten. ITALIË. Uitbreiding luchtmacht. Krachtens een nieuwe wét, zal de Ita- liaansche luchtmacht een ingrijpende re organisatie ondergaan. O.a. zal het kader aanzienlijk worden uitgebreid, hetgeen in 1941 voltooid moet zyn. Verder worden naast de bestaande vier luchtvaartdistricten voor het vaste land en de eilanden nu nog andere dis tricten ingesteld, n.l. voor de Egeïsche Zee, voor Libyë en een hoofddistrict voor Ita- haansch Oost-Afrika. Tevens zal een af zonderlijke geneeskundige dienst voor de luchtvaart worden gevormd. Het aantal le gerafdelingen der luchtmacht wordt op 93 gebracht, tde af deelingen ln Oost-Afrika zijn hierbij niet inbegrepen). In plaats van 1757 officieren-piloten komen er nu 4283. De geneeskundige dienst van de lucht macht zal 263 officieren tellen. Voor de mtendance is het aantal officieren op 621 gesteld. Verder worden er nog tal van an dere officieren aangesteld, zoodat de geor ganiseerde luchtmacht over vier Jaar over 7238 officieren zal beschikken. Het aantal onderofficieren ls vastgesteld op 12.647. blik te Londen vergadert, zou, naar de „Daily Herald" bericht, overwegen het probleem van de betrekkingen tusschen Joden en Arabieren op te lossen door Pa lestina in twee deelen te verdeelen, n.l.: De gedachte aan een nieuw verdrag, waar van de uitvoeringsvoorwaarden niet van den Volkenbond alleen afhankelijk zouden zijn, is dus niet onmogelijk. Alles wat echter zou leiden tot grooter verval en grootere in ternationale onveiligheid moet onverzette lijk verworpen worden. Een Europeesch sy steem, dat weloverwogen Rusland zou uit sluiten, zou even zeker tot mislukking ge doemd zijn, als een systeem, dat Duitsch land of Italië zou uitsluiten. Evenzoo ls 't met 't voorstel, volgens 't welk Engeland en Italië zouden moeten uit maken, of men al dan niet met een aanval te doen heeft. Indien men ten deze de be slissing den Volkenbond niet toevertrouwt, zal men toch een substituut dienen uit te denken, dat meer vertrouwen Inboezemt, dan een systeem, waarvan de as Rome— Berlijn het middenpunt zou zijn. Waarop anders dan op goede trouw is CHINA Tsjang-Kai-Sjek neemt twee maanden rust De uitvoerende raad der Kwomlntang heeft maarschalk Tsjang-Kai-Sjek twee maanden verlof tot volledig herstel zijner gezondheid gegeven. Na de gebeurtenissen te Sianfoe is de maarschalk nog steeds niet de oude. De minister van buitenlandsche zaken neemt gedurende de afwezigheid van Tsjang-Kai-Sjek diens werkzaamheden waar. Postwisselvervalschers voor de Amsterdamsche Rechtbank. DE EISCH. De rechtbank te Amsterdam onder pre sidium van mr. Boon, zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen de postwisselvervalschers. waarmede zij op 5 Mdart. j.l. een aanvang maakte. (Gelijk bekend was de leider dezer ver- valschers, A. de V., te Parijs aangehouden. HIJ is toen uit een ziekenhuis te Parijs gevlucht na te hebben gesimuleerd dat hij lam was en eergisteren te Brussel weer gearresteerd). De rechtbank hoorde nog enkele getui gen, o.a. een postambtenaar, die een der verdachten herkende als aanbieder van een der valsche postwissels. Het woord was hierop aan den officier, mr. De Blécourt. Deze requireerde tegen verdachte A. de V., den hoofddader, een gevangenisstraf van zes jaar en tegen zijn compagnon J. B. vijf jaar met aftrek van zes maanden voorarrest. De verdachte, P. P., is onlangs reeds veroordeeld tot 3</i jaar met aftrek van voorarrest. VOETBAL. WEDSTRIJDEN TE NIEUWVEEN. Voor Zondag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Woerden 3Nieuwveen II; Voorwaarts 2 Nieuwveen 4; Nieuwveen HIBosk. Boys 5 en D.O.S. 3Nic. Boys 1. rieël Pact gebaseerd? vraagt het blad. En RUSLAND Nieuw complot ontdekt De Poolsche bladen publiceeren een bericht van het A.T.E. agentschap, volgens hetwelk de bolsjewistische geheime politie, de Gepoe, op 20 Maart j.l. een tegen Stalin, Kaganowitsj en Jeschof gerichte samenzwering op het spoor is gekomen, georganiseerd door officieren van de militaire districten van Leningrad en Kiew. Reeds zou een aantal officieren, naar aanleiding van deze ontdekking, zijn gearresteerd Uit het onderzoek, door de geheime po litie inmiddels tot andere legerafdeelingen uitgebreid, zou gebleken zijn, dat ook officieren van de vlooteskaders in de Oostzee en de Zwarte Zee bij het complot betrokken zijn geweest Naar aanleiding van deze gebeurtenissen meet den 24sten Maart te Moskou een ver gadering van de officieren van den gene- ralen staf hebben plaats gehad, waaraan, behalve maarschalk WorosjUof en de hoogere officieren onder leiding van maar schalk Jagorow, ook deelnamen de com mandanten van de militaire districten van Wit-Rusland, Kiew en Leningrad. Het consult had betrekking op de poli tieke gezindheid van het leger. De com mandant van het militair district Lenin grad, Kork, zou een scherpe berisping hebben ontvangen van Worosjilof en Jagorow. Naar uit mededeelingen van het „poli tiek bureau" valt af te leiden, zou het corps jongere officieren lang niet vrij zijn van Trotzkiistische smetten. De Warschausche „A. B. C." meldt verder nog, dat ln de zitting van den oppersten oorlogsraad een rapport ls uitgebracht van de permanente legercommissie, waaruit blijkt, dat een vijfde ongeveer van de geheele artillerie-munitie der sovjets on bruikbaar ls, wijl ze met past bij het kader der kanonnen Van de vliegtuigen, welke aan het leger worden afgeleverd, zou er zeker een op de drie onbruikbaar zijn. Worosjilof eischt, dat Kaganowitsj, als de voor deze tekortkomingen verantwoor delijke leider der zware industrie, voor het gerecht zal worden gedaagd. deel zou uitmaken van het Britsche im perium en een onafhankelijke Arabische staat. De Joodsche bevolking zou dan het ge heele gebied langs de kust tusschen de baai Saint Jean d'Arce en Gaza toege wezen krijgen. Hier zou zich ongeveer een ihillioen Joodsche kolonisten kunnen ves tigen. terwijl op het oogenblik ongeveer 400.000 Joden in Palestina zijn. De onafhankelijke Arabische staat zou zich dan uitstrekken over het verdere deel van het land en zou tezamen met Trans- jordanië een staat vormen. De Emir van Transjordanië zou dan souverein van dezen staat worden en zijn levensdroom, koning van Arabië te worden, zou hier mede vervuld worden. Jerusalem zou internationaal gebied worden en onder Britsch mandaat blijven. De haven Haifa, het einde van de petro- leumpijpleiding van Mossoel. zou neutraal gebied worden en onder Britsche controle worden geplaatst. Een ander voorstel dat overwogen wordt, is Palestina te verdeelen in Joodsche en Arabische kantons, die ieder autonoom zouden zijn, naar Zwitsersch voorbeeld. het onmogelijk te twijfelen aan de oprecht heid van Duitschland en Italië? Nog te scherp staan ons voor den geest de inter nationale gebeurtenissen, die ongelukkiger wijze het vertrouwen in, zooal niet de hoop op succes der onderhandelingen over een nieuw Locarno vernield hebben. Frankrijk en Engeland hebben alle reden, zich ernstig te bezinnen, alvorens zij hun politiek basee ren op de goede trouw van Duitschland. „De vrienden van Duitschland kun nen verontschuldigingen vinden voor de duidelijke schendingen der vredesver dragen; het zou hun moeilijker vallen, verontschuldigingen te vinden voor de schendingen van het concordaat. Want men kan toch niet beweren, dat ook de Paus geweld gebruikt heeft, om dit plechtig verdrag te doen onderteeke nen. Het is werkelijk hoog tijd, dat Duitsch land ultgenoodigd wordt, een of ander onderpand te geven voor het vertrou wen, dat men in zijn handteekening nog stellen kan." JAPAN. Verwoede verkiezingsstrijd te verwachten. De beide groote Japansche partijen, de Minseito en de Seiyoekai. hebben aange kondigd, dat zij tegen het kabinet-Hajashi, dat het parlement heeft ontbonden en nieuwe verkiezingen heeft uitgeschreven, een verbitterden strijd zullen voeren. Hieruit kan worden afgeleid, dat Japan een der felste verkiezingscampagnes in zijn geschiedenis tegemoet gaat. De leiders van de belde groote partijen hebben verklaard, dat zij alles zullen doen, wat in hun macht ligt, om het kabinet een nederlaag toe te brengen en minister president Hajashi tot aftreden te dwingen. Intusschen zijn de politiechefs van de Japansche prefeaturen naar Tokio ont boden, om daar de verschillende maatre gelen te bespreken, welke een „ordelijke en rustige verkiezing" kunnen waarborgen. Bovendien zal besproken worden, hoe kan worden verhinderd, dat de volkswil op on toelaatbare wijze beïnvloed wordt, zooals dat bij de laatste verkiezingen het geval is geweest. Volgens een verklaring van minister president Hajashi zal het kabinet met het volgende programma den verkiezingsstrijd ingaan: bewapening, stabilisatie van het burgerlijke leven, versterking van de in nerlijke kracht van staat en natie en uit breiding van de industrie. In politieke kringen verwachtte men, naar Domei meldt, dat een nieuwe partij gevormd zal worden met 150 tot 200 par lementsleden, die voor het grootste deel lid zijn geweest van de Minseito en de Seiyoekai-partij, doch latere berichten oor - deelen dit zeer onwaarschijnlijk. Prins Konoye, de „speaker" van het Hoogerhuis, zou het meest in aanmerking komen als voorzitter van de nieuwe partij, doch het is echter twijfelachtig, of hij deze functie zou aanvaarden. Naar verluidt zal ook de Sjowakai-partij, die 24 leden in het parlement had, in de nieuwe partij worden opgenomen, wan neer deze zal zijn georganiseerd. De meerderheidspartijen, de Minseito en de Seiyoekai, zijn inmiddels bezig met het vormen van een gemeenschappelijk front. Er worden onderhandelingen tusschen deze beide partijen gevoerd over een gezame- Hjken aanval op de regeering. Voorgesteld wordt, dat de eene partij geen candidaten zal stellen ln den kieskring, waarin de an dere partij reeds candidaten heeft. DE VATICAANSCHE STAAT Bezoek van het Italiaansche Koningspaar? Maandag a.s. zal, zooals bekend, de door aen Paus aan de koningin van Italië ge schonken Gouden Roos op plechtige wijze in de Paulijnsche kapel van het koninklijk paleis in tegenwoordigheid van den prins van Piemont, prinses Maria van Savoye, prinses Mafalda van Hessen en tal ZIJN LEERAAR VOOR F. 30.000 OPGELICHT. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de vandaag den 20-jarigen jongeman J. L., die zijn vroegeren godsdienstleeraar dr. L. D. te Amsterdam heeft opgelicht voor een bedrag vah ruim f. 30.000 tot een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en met aftrek van den tijd door verdachte in voorloopige hech tenis doorgebracht, zoodat hij varfdaag in vrijheid zal worden gesteld. Het genoot schap tot zedelijke verbetering van gevan genen zal gedurende den proeftijd toe zicht op den jongen houden. De jongen had den godsdlenstleeraar, die ontslagen was, voorgespiegeld, dat hij voor diens eer herstel zou zorgen. Om dit doel te berei ken was naar zijn zeggen het geld noodig. De officier van justitie had een jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest geëisoht. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MARGATE. Aljechin verliest van Buerger. De uitslagen van de in tweede ronde ge speelde partijen van het tournooi te Mar gate luidden: Milner BarryKeres 'hVt AlexanderFoltys 'It—'h BuergerAljechin 10 FineVera Menchik10 TylorThomas 01 De stand na de tweede ronde is thans: 1 en 2 Fine en Thomas, ieder 2 punten; 3 en 4 Aljechin en Buerger, ieder 1 punt; 5 en 6 Foltys, MUner Barry en Keres ieder '/-• punt plus 1 afgebroken partij; 8. Alexander pnt.; 9. Vera Menchik 0 pnt. plus 1 afgebroken partij; 10. Tylor 0 pnt. De uitslagen van de in de reservegroep gespeelde wedstrijden zijn: Afd. C, tweede ronde: Van DoesburghSacconi V» Van SetersMieses 'h'It Afd. A, eerste ronde; MiesesVan Doesburgh 1—0 J. C. D. te L. Secretaris van het Leld- sche Sportfondsencomité ls de heer L. Zuiderveld, café „De Harmonie", Bree- straat, alhier. Het ls ons niet bekend dat er een directeur benoemd is van de door den heer Koster eventueel te bouwen zweminrichting aan de Haarlemmerstraat. Een adres kunnen wij U dus ook niet ver strekken. De heer Koster woont, Wllhel- minastraat 42, Haarlem. J. G. v. N. te L. LeidenUtrecht 54 K.M.; UtrechtAmersfoort 21 KM.; Amers foortApeldoorn 39 KM.; Apeldoorn Zutphen 35 KM. Totaal 139 K.M. TIJDSCHRIFTEN. Het Aprll-nummer van „Publieke Werken" ls geheel gewijd aan het Amster dam-Rijnkanaal. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio: Aldabi, Alpbacca, Alpherat, Alwaki, Bloemfontein, Boschfonteln. Chrlstiaan Huygens, Colombia, Costa Rica, Cottlca. Crijnssen, Dempo, Gaasterkerk, Grootekerk, Indrapoera, Johan de Wltt, Kota Nopan, Meliskerk, Nijkerk, Poelau Bras, Poelau Roebiah. Poelau Tello, Rotterdam (H.A.L), Serooskerk, Simon Bolivar, Springfontein, Statendam, Streefkerk, Stuyvesant, Veen- dam, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen via Scheveningen Radio te be reiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. Jubileum Nijgh en van Ditmar. De bekende Rotterdamsche firma, de N.V. Nijgh en van Ditmar viert heden haar honderdjarig bestaan. Vanochtend is dit feit door directie en personeel in een der hooge autoriteiten aan de koningin wor- I kantoorlokalen aan de Wijnstraat her den overhandigd. fLet is niet uitgesloten, dacht. Toen het geheele personeel zich dat de koning en de koningin zich eenige dagen later naar den Paus zullen begeven, om hem hun dank te betuigen en hem met het herstel van zijn gezondheid geluk te wenschen. Het koningspaar zou dan voor de tweede maal een bezoek aan den Paus brengen: de eerste ontmoeting had plaats na de verzoening tusschen Italië en den H. Stoel, op 1 Dec. 1929. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. De conferentie tusschen de werkgevers en werknemers ln de bruinkoolindustrie, waar in werd getracht een einde te maken aan de staking. Is gisteravond uiteen gegaan, zonder tot een oplossing te zijn gekomen. Vanmiddag zal men opnieuw bijeenkomen. De arbeidersleider Lewis verklaarde echter, dat de arbeiders niet zullen werken. Naar Havas verder meldt, verwacht men, dat de staking niet lang zal duren. Presi dent Roosevelt volgt de onderhandelingen nauwkeurig en zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat de staking spoedig tot een einde wordt gebracht, want de bruinkool-reserve ten behoeve van de Ame- rikaansche Industrie rijkt slechts voor der tig dagen De arbeiders willen het, werk niet her vatten voor een nieuw contract geteekend zal zijn. Ongeveer twaalf duizend werklieden heb ben de Chevrolet-fabriek te Michigan ver laten. waardoor het aantal stakers ln de automobielindustrie op 120 000 wordt ge bracht Nu de vakorganisatie van John Lewis ln Montreal ingang heeft gevonden, heeft de Canadeesche justitie laten weten, dat hil gearresteerd zal worden, indien hij zou trachten de ln de Vereenigde Staten ge volgde tactiek van .sit-down" stakingen ln Canada ln te voeren. daar te midden van vele bloemen had ver- eenlgd, heeft de procuratiehouder, de heer W. Reitsma. namens allen de direc teuren, de heeren J. Th. Piek en D. Zljl- stra met dit jubileum gelukgewenscht. Hij trad terug in de historie en huldigde de nagedachtenis van den oprichter en grond legger van het bedrijf, den heer Nijgh. De jonge stam ls tot een honderdjarige eik uitgegroeid, welke alle weer kan trotsce- ren. Ook herdacht spr. den heer Ditmar, eveneens een der stichters van de firma Spr. bracht hulde aan het beleid van de directie, die zoo goed begrepen heeft, dat de 20ste eeuw om vernieuwing vroeg, op dat het bedrijf zich verder kon ontplooien Op het oogenblik, zei spr., is er in het be drijf voor 223 man werk, waaruit wel blijkt dat het in den loop der jaren stevig ge groeid ls. Namens het personeel vereerde spr. de directie een klok als symbool van den tijd, welke als randschrift draagt: „Wie den tijd verstaat, dien brengt hij baat". Deze klok is geslagen uit tombak- koper door den edelsmid Jan Kriege. Aan de beide directeuren bood spr. bovendien nog een plaquette aan. Vervolgens hebben de heeren J. Dirkse, namens het bijkantoor Amsterdam, Th. Roeckener uitnaam van de afdeeling Pam- co, H. W. G. Rexwinkel, namens het tech nisch personeel, Th. Druyvestein. uit naam van de gepensionneerden en de vertegen woordiger, de heer Th. J. van Mldde, hun gevoelens van hulde en dank vertolkt. De heer Piek heeft daarna voor het aan geboden geschenk bedankt en daarbij zijn groote waardeering uitgesproken voor de toewijding door het personeel steeds be toond en gewezen op de onderlinge goede verstandhouding. De gedelegeerd commissaris, de heer H. Nijgh, heeft nog eenige herinneringen oo- gehaald uit het verleden en daarna de directie dank gezegd voor de door haar bereikte resultaten onder aanbieding van de N. R, C.-eerepenning ln zilver. Mej, E, W. Ie Compte, hoofdprocuratiehoudster ontving deze penning in brons. Verder bood de heer Nijgh voor de vergaderzaal na mens commissarissen nog een klok aan. Daarna was er gelegenheid de directie persoonlijk geluk te wenschen. Vanmiddag heeft de directie een recep tie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft de firma in de zalen van den Rotterdam- schen Kunstkring een uitgebreide tentoon stelling georganiseerd voor de afdeellngen uitgeverij, grafische bedrijven en het re clame-adviesbureau. Winkel te Haarlem uitgebrand. Eigenaar en twee zoons gearresteerd. In een grooten winkel in de Romolen- straat te Haarlem ls gisteravond., toen de bewoners niet thuis waren, brand ontstaan. Buren ontdekten aan de achterzijde van het huis een heviger; gloed en waarschuw den de brandweer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur wist te bedwingen. Een vertrek achter den winkel, dat als op slagplaats gebruikt werd, brandde geheel uit. Daar in het huis een sterke benzinelucht waargenomen werd, stelde de recherche een nauwkeurig onderzoek in, dat den geheelen nacht werd voortgezet. Op de plaats waar de brand is ontstaan, werden benzine bussen en petroleum, benevens een hoeveel heid houtwol gevonden. De politie heeft in verband hiermede den 43-jarigen winkelier D. en twee zoons van 19 en 21 jaar gearresteerd. Zij worden ver dacht van brandstichting en zijn aan de justitie overgeleverd. N.S.B.-CANDID ATEN VOOR DE EERSTE KAMER. Gelijk reeds eerder gemeld, zal, als de Grondwetsherziening is aangenomen, ook de Eerste Kamer ontbonden moeten worden. Voor die verkiezingen zullen door de N.S.B. de volgende candidaten worden gesteld: 1. Mr. van Vessem. 2. Mr. Pont. 3. J. Maarsingh (Stadskanaal). 4. Ds. van Duyl. Naar wij nog vernemen heeft mr. Pont, burgemeester van Hillegom, aan den mi nister, van Binnenlandsche Zaken meege deeld dat hij tot de N.S.B. is toegetreden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2