Bouwkunstig Schoon Ideale huizen in Engeland umm, mm 2 April mi If Het Klooster der Zusteren van Rome Zesde Blad Ho. 23624 De j aarlij ksche tentoonstelling VIHCHERIJ-BERICHTEN 78sie JaargangLEiSCH i. [V (L DIGESTIF RENNIE LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK LUCHTVAART w S-faó-tfw/rv 'cftarrLVJ ra. Het klooster van Rome mocht zich weldra ina dé vestiging aan het Rapenburg in groo- ten welstand veïheugen. Het werd aange merkt als een der rijkste en welvarendste kloosters van Leiden en omgeving, afgezien natuurlijk van de zeer rijke abdijen van Rijnsburg en Leeuwenhorst. En rijkdom en vroomheid stelden het weldra in staat, te Leiden een zegenrijke roeping te vervullen. Het stond dan ook bij de geestelijke autori teiten hoog in aanzien, en werd daarnaar gewaardeerd. Zoo werd reeds op 18 Sept. 1451 door den pauselijken legaat Nicolaas da Cusa 100 dagen aflaat verleend van degenen, die op.den wijdings- of patroons dag de kapel „sanct Jeronimie op Rapen- burch" zouden bezoeken, of die bijdroegen tot den bouw of het aanschaffen van or namenten en kerksieraden. In dien tijd was het aantal altaren drie; later was het zeven, aan welker bezoek bijzondere gun sten werden verbonden. Op 6 Jan. 1491 tij dens het bestuur van Paus Innocentius VIII werd het bezoek aan deze altaren ge lijk gesteld aan het op een daarvoor aan gewezen tijd bezoeken van de zeven ker ken van Rome. Men moest aan elk altaar 'een psalm of drie Pater nosters en een Ave Maria bidden om dezelfde aflaten te verdienen, die verbonden waren aan 't be zoek der genoemde zeven kerken. Voor de waardeering van dergelijke gunsten, die bij uitzondering werden verstrekt, moet men zich natuurlijk verplaatsen in de sfeer van het Middeleeuwsch Katholiek leven, De waardeering der hoogere geestelijk heid zou zeer zeker niet zoo hoog zijn ge weest, indien niet leeken van edelen bloede en edelen geest als wereldlijke beschermers waren opgetreden. Als zoodanig moeten wij in de eerste plaats noemen Jhr. Franck van der Bouc horst en zijn gade Jkvr. Catharina van Bakenesse. Niet alleen als beweldadigers van Roma treffen we deze beiden trouwens herhaaldelijk aan. Ook de roemrijke ab dij van Ter Lee onder Noordwijkerhout en het klooster Mariënpoel, de stichting van Boudewijn van Swieten, genoten hun bij zondere gunsten. Trouwens, de Van der Bouchorsten en de Van Swletens schenen in de 16de eeuw wel een edelen wedijver te hebben aangegaan om uit den adeldom hunner geboorte den adeldom van geest te laten spreken. Het was dan ook volstrekt geen wonder, dat beide families aan elkaar raakten ge parenteerd door het huwelijk van Jhr Adriaan Franckszn. en Jkvr. Catharina Cijsbrechtsdochter. Want dat deze Catha rine van Swieten een kleindochter was van den beroemden Boudewijn, den thesaurier van Holland en dochter van Gijsbrecht, wordt bevestigd door de kwartierstaat op den grafsteen van Gijsbrecht van der Bouchorst, kleinzoon van Franck, welke men thans vindt onder de westelijke galerij van de Lakenhal, welke steen afkomstig is uit het klooster der Witte Nonnen. En verder behoef ik er nauwelijks aan te herinneren dat ons betreffende het gezin van Boude wijn het gelukkig gespaarde stuk in de La kenhal bewaard is gebleven. Genoemde edelen dan bevorderden niet alleen den materieelen welstand der kloos ters, doch beijverden zich tegelijkertijd, dat deze ook aan hun geestelijke bestemming volkomen beantwoorden. En wat er tegen enkele kloosters in de 16de eeuw mag wor den aangevoerd, Roma en Mariënpoel kon den geen enkele aanleiding geven tot be schuldiging van een minder oorbaar leven of verslapping der kloostertucht. Ten aanzien van Roma hebben we ons zelf uit de stukken overtuigd; ten aanzien van Mariënpoel leze men de boeiende en doorwrochte studie van den heer Bijloveld in het Leidsch Jaarboekje van 1905. Twee dochters van Jhr. Franck van der Bouchorst, Lysbgeth en Cunera. waren non te Mariënpoel. Doch hoezeer hij ook Roma begunstigde blijkt in de eerste plaats uit een aantal overdrachten in de Klooster archieven, en in de tweede plaats uit de stichting van het Sinte Barbara-klooster te Noordwijk als dochterstichting van Roma Op 19 Sept. 1456 verschenen voor Mathijs Johanszn. van Delft, Pastoor te Voorhout ..door keizerlijke Magt en 's lands goed- keurmge openbaar Notaris van de Kerke des Bisdoms van Utrecht" van den eenen kant „de edele en hooggeboren man Franck van der Bouchorst, schildknaap, ende des- selfs huysvrouw, de eerzame Catharina van Bakenesse" en van den anderen kant Huge Hugenszoon, Priester en Regent en Clara Wiliemsdr., Overste of Priorin van St. Jeronimus in Roma. In de stlchtingsacte van het nieuwe doch terklooster der Augustinessen. die bij deze bijeenkomst bekrachtigd werd, gaven Franck en Cathrijn aan het Convent op het Rapenburg voor het nieuw te stienten klooster „een pareliken om Gods wille" een hofstede met land aldaar ten Noorden van de kerk gelegen, waar vóór 1449 het Fran- ciskanesse-klooster had gestaan. En om dat de geweldige dorpsbrand van 1449, die de kerk, het genoemde klooster en 't halve dorp had verwoest, nog versch in het ge heugen lag, had Franck het geheele ter rein van een muur doen omringen. In de tweede plaats gaven ze nog een aangrenzend erf met drie daarbij gelegen stukken land. Op het eerst genoemde ter rein was men in dien tijd nog bezig een nuizinge te bouwen met uitgang voor paard en rijtuig aan den weg. Van der Bouchorst bedong, dat hij en zijn echtgenoote daar levenslang zouden mogen blijven woner.. Na het verscheiden van de langst levende, en dit geschiedde met instemming der tal rijke erfgenamen van de donateurs, zou deze woning geheel aan 't convent verval len. Het is niet noodig, hier alle bepalingen der stichting op te sommen. Men kan de stichtingsbrief in extenso lezen in de „Rhijnlandsche Outheden", terwijl ook het kostelijke boek van den heer Kloos over de geschiedenis van Noordwijk uitvoerige ge gevens verstrekt. De edele gevers wenschten overigens voor zich zelf niets anders, dan dat zij bij me morie-diensten werden herdacht en dat er ziclsmissen werden opgedragen. Ook de mogelijkheid dat het Klooster te Noordwijk zich misschien niet zou kunnen handhaven hadden zij onder oogen gezien. In dat ge val was wellicht ook het moederklooster niet in staat de helpende hand toe te sic ken en werd bepaald, dat het Convent van Mariënpoel de zaak zou liquideeren en zoo mogelijk ergens anders onder gunstiger condities een nieuw klooster oprichten. Om tot Roma terug te keeren merken we op. dat de Kloosterregels in 1487 nog eens werden vernieuwd. Hierbij werden door Bisschop David van Bourgondië, al lerlei regelen gegeven, die bewezen, dat het hem ernst was met de kloostertucht. In de eerste plaats zou het aantal der non nen niet meer dan 80 mogen bedragen. Verder moest men jaarlijks éénmaal eer, iotaal vreemden biechtvader toelaten, bij wien allen te biecht moesten gaan. De eigen biechtvader had zich in dat geval geheel op den achtergrond te houden. Deze mocht zich ook in geenen deele bemoeien met de tijdelijke goederen van het klooster. De nonnen mochten slechts eens in 't jaar be zoek van wereldlijke familieleden ontvan gen. Het zegel van het convent zou zijn geborgen in een kist, die met drie sleutels gesloten werd, die achtereenvolgens be rustten bij de Priorin, de tweede der Ka pittelnonnen en den Biechtvader. De sleu tel van 't afgesloten gedeelte van 't kloos ter berustte uitsluitend bij de Priorin. Noch de Biechtvader noch een der nonnen mocht deze sleutel in bezit hebben. Uit deze enkele bepalingen zien we, hoe men het leven van de Zusteren van Rome op hoog kloosterlijk peil trachtte te houden. En eindelijk deelen we nog mede, dat de leekezusters geheel afgescheiden woonden van de beslotenen en dat de Pa ter een afzonderlijke woning had naast 't klooster. (Slot volgt) N. J. S. 7^ f )JS\ Wat scheelt Je man nou??? I Maak je heusch niet ongerust!hij leest het verslag van den bokswedstrijd! Na jaren verlost van bran derige pijnen ontstaan uit overzuring dei maag „Digestif Rennie is tot nu tóe het eenige middel, dat mij verlichting gebracht heeft, en deze beterschap is onveranderd geble ven." Dit schreef ons de apotheker N. te Z. - Geen wonder. - Digestif Rennie Pastilles bestrijden deze klachten op geheel nieuwe wijze, door het overtollige maagzuur niet alleen te neutraliseeren, maar tevens ook te absorbeeren, terwijl bovendien de spijs vertering door het in deze pastilles voor komende pancreatine en pepsine krachtig bevorderd wordt. Digestif Rennie Pastilles helpen snel en afdoende. Zij zijn prettig te nemen, men late één of enkele dezer sma kelijke pastilles eenvoudig langzaam in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apoth. en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje, en a f 1.25 per groot nak. omzetbel. inb:zr. PASTILLES 8959 (Ingez. Med.) KAMERPLANTEN EN DE SCHOONMAAK. Het huis wordt weer „met bezemen ge keerd" en alleen de alom woedende sneeuwstorm is bij machte, dit jaarlijks wederkeerende festijn tijdelijk te doen stoppen. Natuurlijk krijgen ook de kamer planten een beurt. In onderstaande regelen willen we hierbij eenige aanwijzingen geven. Tot de overwinterde planten behooren meerdere, welke gedurende de donkere dagen weinig of niet groeiden en tot die soorten behooren de Geranium (Pelar gonium), Fuchsia, Heliotroop, Margerie ten e. m. a. welke we den winter overhou den met de bedoeling er in den komenden zomer den tuin of de waranda mee te ver sleren. Deze gewassen ontvingen tot nu toe weinig water en stonden op een koele, soms vrij donkere plaats. Ze mochten niet veel groeien, als ze maar niet dood gingen. Dat wordt nu anders, De dagen lengen, de zon komt steeds hooger, al bemerken we daar nu weinig van en daarom moeten deze planten tot nieuwen groei worden aan gezet. De oude aarde wordt verwijderd en in nieuwe, voedzame opgepot. De pot zelf moet eerst een half uur in het water staan en voor potgrond nemen we goede tuin aarde, vermengd met oude, verteerde mest. Zoo mogelijk, dan halen we voor dit doel goede aarde bij den bloemist. Als regel worden de potten iets grooter genomen dan die van het vorige Jaar. Ook de overwin terde stekken van genoemde gewassen worden nu ieder afzonderlijk in een bloem pot geplaatst en alles krijgt een plaats in de zon. Dagelijks gieten is bij mooi weer noodig. De mooiste planten kweekt men in een broeibak, waarin de planten met den pot worden ingegraven. Tot eind April wordt de bak 's nachts met matten of zak ken gedekt en overdag wordt het raam bij mooi weer op lucht gezet. In een derge lijke bak, waarin gewone tuinaarde, ge mengd met bijv. turfmolm wordt gebracht, worden half April de knollen van Be gonia's aan den groei gebracht. Men legt de knollen juist onder de aarde, niet in potten. Eind Mei. begin Juni worden de opgekweekte gewassen aan de buitenlucht gewend door eerst overdag en daarna ook 's nachts de ramen af te nemen. De Azalea's vragen geduiende den bloei geregeld water en na den bloei worden de bloemresten verwijderd en zet men de planten koel (ongestookt) om ze zooveel mogelijk te beschermen tegen droge ka merlucht. Eind Mei, begin Juni wordt ver pot en zet men de planten met den pot in den grond in den tuin op een zonnig plekje. Gedurende den zomer wordt geregeld ge goten en kunstmest in water gegeven. Cyclamen houdt men na den bloei koe ler. De uitgebloeide bloemstengels worden alle uitgetrokken. De plant verliest de meeste bladeren en de knol komt tijdelijk in rust. Eind Mei wordt in nieuwen grond verpot en zet men den pot buiten op een voor felle zon be schutte plaats Spoedig vormt de knol nieuw blad en wordt bij droog weer gego ten. In Juli en Augustus geeft men in water opgeloste bloemenmest. Eind Sep tember wordt de plant binnen gehaald. De Clivia wordt liefst na den bloei ver pot. Nu houdt men de aarde geregeld vochtig, vooral als de bloemknop tusschen de bladeren zichtbaar is. Ook is bloemen mest dan gewenscht. Hetzelfde geldt voor de Aaronskelk. Van belde planten worden wekelijks de bladeren stofschoon gemaakt met behulp van een zachte spons en lauw .water. Eind Mei, begin Juni kan laatstge noemd gewas naar buiten in den tuin uit den pot. De grond wordt vooraf gemest en de zijscheuten worden afgenomen en af zonderlijk uitgeplant. Het oude blad wordt vooraf weggesneden behalve de jonge hartbladeren. In September krijgt elke plant een pot en wordt in het eind van die maand binnen gebracht. De varens en palmen gaan nu ook een betere tijd tegemoet. Zoo noodig worden deze planten van nieuwe aarde voorzien. De ieelijke bladeren worden weggesneden en worden deze gewassen nu in het licht geplaatst en dagelijks gegoten. Eens per week worden de bladeren met behulp van lauw water van stof gereinigd. Cacteeën en vetplanten, welke geduren de den winter weinig water ontvangen, krijgen nu in de komende weken meer vocht, vooral wanneer de bloemknop zich vertoont. Na den bloei wordt versche aarde gegeven en vele van deze planten staan gedurende de zomer zeer goed inden tuin. De nu veel voorkomende Clnenaria's welke vrij groote bladeren maken en in verschillende kleuren bloeien, zijn alle éénjarige planten, d.w.z. dat ze na den bloei kunnen worden opgeruimd. Bloembollen, welke in huis hebben ge bloeid in een pot of bloemenmand of wel op water kunnen voor datzelfde doel niet weer worden gebruikt. Deze planten heb ben hun reservevoedsel opgeteerd en zijn niet in de gelegenheid een nieuwen bloei voor een volgend jaar voor te bereiden. Als men een tuin heeft kan men begin April de bollen buiten planten, ergens tus schen heesters of vaste planten. Misschien vormt zich een volgend jaar een enkele bloem; veel moet men er evenwel niet van verwachten. Onze Londensche correspondent schrijft: Zoodra de Lente in de lucht komt, ko men de ideale huizen in Olympia. Dc ten toonstelling die elk jaar gehouden wordt en die een onderneming is van de „Daily Mail" is 'n voorjaarfeest voor millioenen Na den oorlog is de woning voor den gemid delden Engelschman en zijn vrouw veel be langrijker geworden dan ze vroeger v.as. Vroeger huurde men hulzen. Thans wor pen ze gekocht, met steun van de Building Society die in werkelijkheid een hypotheek- bond is en een instelling die zich boven alle verwachting in dit land heeft ont wikkeld en vermenigvuldigd. Dank zij de Building Societies is Engeland niet zoo zeer meer een natie van winkeliers als een natie van huiseigenaars. Het eigenaarschap is betrekkelijk. De koop geschiedt op af betaling, verspreid over 15 tot 25 jaren. De huizen, die worden gekocht, zijn veel- ai verre van ideaal en kwade tongen zeg gen, dat de huizen in puin zullen zijn ge vallen voordat de eigenaars ze metterdaad de hunne kunnen noemen. Maar dat is minder dan een halve waarheid. Er zijn slechte woningen onder de millioenen die de laatste jaren' voor den lagen midden stand zijn opgericht. Maar de meesten zijn goed of dragelijk en kunnen met de voor treffelijke huisinrichtingen, die de Ideal Home Exhibition laat bewonderen, ten naastenbij tot ideale woningen worden verheven. Het spreekt vanzelf dat men zeer voor zijn huis voelt wanneer men het wet tig, zoo niet altijd feitelijk, bezit dan wan neer men het huurt. De organisators van de tentoonstelling zijn dat gaan beseffen, toen na den oorlog de groote beweging voor particulier huisbezit aanving. En inmid dels is de tentoonstelling een instelling geworden die elk jaar milloenen menschen naar Hammersmith trekt. Het gebouw Oympia is groot genoeg om kleine dorpen te kunnen huizen. Dit jaar kan men er tien bewonderen die in prijs varieeren van 5000 pd. st. tot 150 pd. st. De lagen prijs is voor een houten huisje dat zich leent voor een vacantieverblijf aan het strand cf in een landelijke streek. Enkele huizen zijn als steeds hun tijd ver vooruit. Er is er één bij, dat onweerstaanbaar moet zijn voor het type huisvrouw dat haar lust voor variatie botviert door de meubels in haar kamers vaak te verschikken. Dit bijzon dere huis stelt haar in staat ook den vorm, de grootte en de ligging ten opzichte Van de andere kamers te veranderen. Als men dit huls koopt, dan koopt men de buiten muren, de trappen en het dak benevens ccn serie schotten waarmede de inwendige verdeeling van de ruimte naar willekeur kan worden veranderd. Er zijn twee soor- i.en schotten. De eene soort bestaat uil nouten schermen die aan één zijde aan den binnenkant van een buitenmuur zijn be vestigd en tegen dien muur opgevouwen kunnen worden. Er zijn er maar een paar van en ze dienen voor de hoofdverdeeling DE POSTVLUCHTEN. Het Indiè-vliegtuig Djalak streek gister middag te 3.23 uur op Schiphol neer. ran de binnenruimte. De andere schotten, vervaardigd van speciaal versterkt vezel bord. zijn licht en daarom gemakkelijk te dragen. Ze passen in elkaar, ongeveer als planken met gleuven en messingen, zoo dat men er zonder veel moeite een tus schenschot mee kan bouwen, maar niet al leen een tusschenschot, ook kasten en boe kenrekken, een buffet, kleerkasten enz., tegen het tusschenschot aan. Als men bijv. ruimte heeft voor twee kamers en suite kan men het tusschenschot met de bij den koop ontvangen onderdeelen zoodanig op bouwen dat men in beide kamers een buf fet en de noodlge kasten heeft. Als de reeds aangeduide huisvrouw een grootere kamer wil hebben aan den eenen kant en een knus vertrekje aan den anderen kant dan kan zij haar schot verplaatsen. Dit huis is aan dezen kant van de Noordzee z. ker het nieuwste snufje. Er zijn verder, als steeds, vele praktische dingen te zien voor de huishouding, do zijnen verschillende soorten koelkasten en stofzuigers en duizend en sen andere za ken waarvan de aanbieders verklaren dat ze in geen modern en ideaal huis kunnen worden gemist. Maar het is aardiger stil te staan bij de minder ideale woningen en verblijven, die bij wijze van tegenstel ling of voor verhocging van de toch reeds zco hooge attractie, tentoon worden ge steld. Er is bijv. een model op ware grootte van de brug van de Queen Mary, die, toen wij er waren, onder haar bezoekerslast dreigde te bezwijken, hoewel men niet kan aannemen dat ze ideeën aan de hand zal kunnen doen voor de woning of de huis houding. Men kan er cok de behuizing zien van de bemanning van een duikboot en op het gezicht bewondering gaan voe len voor de wijze, waarop matrozen zich in een verre van ideale ruimte weten te behelpen. De achterlijkste van alle wonin gen in Olympia is de leemen hut, die de woning moet zijn geweest van Boadicea, de half legendarische dame die de Romeinen van den Engelschen grond verdreef, hoofd zakelijk door middel van een strijdwagen met vervaarlijke messen die aan weers kanten uit de as staken. Dit moet men ten minste veronderstellen, wanneer men het beeld van deze heldin, dat aan den Theems- kant staat, heeft gezien. Er is ook een model van de smidse van Gretna Green, waar tot voor kort huwelijken werden ge sloten die blijkens de onthullingen van onlangs niet erg bevorderlijk waren voor een ideaal huwelijksleven dat bij een ideale woning past. Maar zulke zaken zijn slechts curiositeiten. De tentoonstelling als geheel is elk jaar opnieuw weer hartver heffend en een sterke prikkel voor allen die hun home liefhebben en er de stem ming en de schoonheid willen brengen die het behoeft om het werkelijk te doen be antwoorden aan zijn schoon doel, het har monisch milieu te zijn van een harmonisch gezinsleven. IJMUIDEN, 2 April. VISCHPRIJZEN. INTERNATIONALE BALLONWEDSTRIJD IN FRANKRIJK. Nederlandsche deelneming. Naar wij vernemen, zal de Nederland sche ballonvaarder, de heer M. ten Bosch, deelnemen aan den internationalen wed strijd voor ballons der klasse tot 1200 kub. meter inhoud, welke wedstrijd op 2 Mei as. te Quinconce des Jacobins nabij Le Mans wordt gehouden. De heer Ten Bosch, die reeds tweemaal aan den bekenden Gordon Bennettwed- strijd heeft deelgenomen, start in een Zwitserschen ballon. Twee Zwitsersche passagiers zullen onzen landgenoot, die als bestuurder fungeert, vergezellen. Niet minder dan zestien inschrijvingen zijn voor dezen wedstrijd binnengekomen. De deelnemers zijn Franschen, Duitschers, Zwitsers en Belgen en onder de laatsten vinden wij den bekenden ballonvaarder Demuyter. De start vindt des middags vier uur plaats. Winnaar is hij, die den versten af stand heeft afgelegd. Gedurende de maand Maart werden bij de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 192 credlteurenlijsten met een totaal passief van f. 2.445.268.76'/!, waarvan preferent f. 561.983.73'/i. Sedert 1 Jan. werden in totaal gedepo neerd 559 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 6.968.603.66'/i, waarvan pre ferent f. 1.823.160.23'/!. A. van V., te Z. De opleiding tot deur waarder geschiedt meestal in de praktijk, dus op een deurwaarderskantoor. Schriftelijke cursussen worden o.a. gege ven door den heer J. Drenth, OosterWolde (Fr.), B. Stoppelsteen, Prinsengracht 576, Amsterdam en J. Süthoff, Groningerstraat weg 48, Leeuwarden. Van afgesneden bloemen als bijv. Serin gen, bolgewassen enz. heeft men het meeste profijt, wanneer men deze 's avonds in een ongestookt, frisch vertrek plaatst, dagelijks nieuw water geeft en daarbij een stukje van de steel afsnijdt. Bepaalde stof fen in het water doen om zoodoende den levensduur van de bloemen te vergrooten is ons niet. bekend. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Tarbot per KG. f. 1.040.96; Tongen per KG. f. 1.150.64; Middelschol per kist van 50 KG. f. 14; Zetschol per kist van 50 KG. f. 16; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.169.40; Bot per kist van 50 KG. f. 11 3.80; Schar per kist van 50 KG. f.3.80 1.30; Wijting per kist van 50 KG. f.3.60 —1.90. Aangekomen de stoomtrawler: IJM. 42 met f. 1050. DE ZEEVISSCHERIJ IN FEBRUARI 1937. Betere resultaten dan in Februari 1936. De afdeeling Visscherijen van het de partement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zee- visscherij in Februari j.l. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrek king op Februari 1936. Aan de zeevisscherij namen "323 (416) Nederlandsche vaartuigen deel. Door Ne derlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 2.785.418 (3.524.073) K.G visch met een waarde van f. 654.845.(f. 585.411). In totaal waren 76 (79) stoomtrawlers in bedrijf. In 156 '158) reizen brachten deze vaartuigen te IJmuiden 1.775.150 1.931.038) K.G. visch aan ter waarde van f. 383.307. (f. 302888.of gemiddeld per reisdag 1052 (1062) K.G. en f. 227.— (f. 167.—). 5 (5) motortrawlers maakten 13 (8) reizen en besomden voor 118 985 (105.711) K.G. visch f. 26.854— (f. 14.396.1 of ge middeld per reisdag 730 (952) K.G. en f. 165.— (f. 130.—). Van dè motorloggers namen 101 (120) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 225 (287) reizen werd 666.013 (833.830) K G visch aangebracht ter waarde van f. 194.604 (f 184.432—) of gemiddeld per reisdag 325 (276) K.G. en f. 95— (f. 61.—). Voor de kleine trawlvisscherij waren 135 (206) vaartuigen (motorkotters, motor- kustvisschersvaartuigen en halfgedekte en open zeilvaartuigenin bedrijf. Deze vaar tuigen maakten 375 (696) reizen en brach ten 170.767 (285.524) K.G. noordzeevisch aan ter waarde van f. 38.001.(f. 43.520. of gemiddeld per reis 455 (410) K.G. en f. 101— (f. 63.—). Voor zoover bekend namen 2 Neder landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 2 reizen werd 3945 K.G. visch aangebracht, ter waarde van f. 886— of gemiddeld per reis 1973 K.G. en f. 443—, Voor de beugvisscherij waren 3 (5) Vlaardingsche stoombeugers in bedrijf. In 7 (13) reizen voerden deze vaartuigen te IJmuiden 7.198 (44.945) K.G. beugvisch aan ter waarde van f. 2711.(f. 9816.1 of gemiddeld per reisdag 107 (354) K.G. en f. 40— (77.—).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 19