Een gebroken logger Gave, zachte en blanke LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 April 1937 Vijfde Blad No. 23624 Gemeenteraad Katwijk Belangrijke verlaging van de gastarieven 78ste Jaargang Afscheid Van mej. M. H. Mossel Gebruik van het strand 40 jarig jubileum van „Meester" W. M. C. Regt 'Als onderwijzeres te Zwammerdam In een speciaal daarvoor belegde samen komst, werd te Zwammerdam afscheid ge nomen van me], M. H. Mossel, die na 37 jaren werkzaam te zijn geweest als onder wijzeres aan de school met den Bijbel, (thans Ned. Herv. School), aldaar, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, het onderwijs ging verlaten. Behalve enkele familieleden en vrienden, waren vele oud-leerlingen en andere be kenden van elders voor dit afscheid over gekomen. De eere-voorzitter van het Schoolbe stuur, ds. J. v. Woerden, ging na gemeen schappelijk zingen van Ps. 103 1 voor in gebed en sprak een openingswoord, waarin hij zich in het bijzonder met een toepas selijke rede tot mej. Mossel richtte. Hierna werd namens het bestuur en per soneel der school, oud-leerlingen en tegen woordige leerlingen, door den heer P. Beunder, met een van dank en waardee- ring getuigende toespraak, aan mej. Mossel een afscsheldscadeau aangeboden, be staande uit een fraai Philips-radio-toe- stel. Daarbij werd tevens door de leerlingen Mapje Sprey uit de eerste en Ali Rooda uit de tweede klas, een prachtigen bloemen mand overhandigd, alsmede een album bevattende de namen van allen, die tot dit geschenk hadden bijgedragen, keurig samengesteld door den heer D. Versloot Czn. te Bodegraven. Teuny Zwijnenburg bood daarbij nog namens de meisjes uit de hoogste klassen ieen mooi bewerkte Bijbelomslag aan. Nadat de thee geserveerd was. getuigde burgemeester Hoogenboom namens het ge meentebestuur van waardeering en erken telijkheid voor het onderwijs zooals dat door mej. M. gedurende veTe jaren was ge geven. De heer J. Sprey Lzn, sprak als oud- voorzitter der vroegere M.U.L.O. School al hier, waaraan mej. M. eerst was verbor» den en als hoofd van het gezin waarin de nu scheidende onderwijzeres ongeveer 22 jaar als hulsgenoote had verkeerd. Spr. wees er in het bijzonder op, welk een mooie taak mej. M. voor het Chr. onderwijs te vervullen heeft gehad. De heer A. Huisman uit Amsterdam, oud-hoofd der school herinnerde aan enkele aardige voorvallen uit het school leven en prees mej. Mossel voor haar nauwgezetheid. Voor de avond-samenkomst, waaraan tevens een ouderavond was verbonden was de belangstelling nog grooter. Na het zingen van een door het be stuurslid C. Goebel vervaardigd toepasse lijk gedicht, ving weder de afscheidsrecep tie aan. De raad der gemeente Katwijk kwam gis teravond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. |W. J. Woldrlngh van der Hoop. De notulen der vergadering van 2 Decem ber j.l. werden aangehouden. Mededeeling werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken o.a. goedkeuring van raadsbesluiten en de gemeentebegroo- ting 1937. Verkoop grond. Besloten werd de volgende gronden te verkoopen Aan de heeren A. J. en Abr. Ouwehand een perceel aan de Duinoordstraat, groot 240 M2. 1 i.8 per M2.; aan de heeren C. de Best J. Azn. en M. van Duyn Gzn. een per ceel aan de Kamperfoeliestraat groot 783 M2. i f.6 per M2. Aan de heeren W. Vooys en A. Verdoes een perceel aan den Drleplassenweg, groot 1585 M2. a f.8 per M2. Aan den heer J. den Hollander een per ceel aan de Meidoornstraat groot 917 M2. a f 4.50 per M2.; aan de heer C. de Best J. Azn. een perceel aan het Kamperfoelie plein groot 1704 M2. a f.6 per M2.; aan den heer M. van Duyn Gzn. een perceel aan het Kamperfoelieplein groot 1411 M2. a f.6 per M2. en aan de heeren P. J. en C. van der Plas een perceel aan de Duinstraat groot 996 M2. a f 6 per M2. De heer Meerburg had er bezwaar tegen dat aan de heeren Vooys en Verdoes grond wordt verkocht voor f. 8 waarvan enkele jaren geleden f, 10 werd berekend. Verhuur duingrond. Aan de afd Katwijk voor de Ned. Chr. Ver. van Padvinders werd een perceel grond verhuurd in de Zuidduinen voor f. 10 per jaar voor den tijd van 3 jaren, ten einde daarop een loods te plaatsen. Wijziging verordeningen. In verband met de afkondiging van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs werden wijzigingen voor gesteld in de verordeningen op heffing en invordering van schoolgeld De veranderin gen zijn niet van ingrijpenden aard. De heer van Rijs informeerde hoe de ge meente de inkomens zal berekenen. De voorz. deelde mede, dat de inkomens voor taan door de gemeente niet nauwkeurig meer berekend zullen kunnen worden. Wel zal de gemeente in staat zijn deze te be- grooten. Een voorstel van den heer van 't Wout om de inkomens tot f. 900 vrij te stellen voor schoolgeld werd verworpen. Voor stem den de heeren Schoneveld, v. Rijs, van 't Wout en Guyt. De geheele wijziging werd z. h st. aange nomen. De heer van Rijs verzocht aantee- kening, dat hij tegen was. Een voorgestelde wijziging in de veror dening op de heffing en invordering van besmettelijke ziektegelden werd aangehou den. teneinde een betere verdeeling der lasten vast te stellen. Naar aanleiding van een door Ged. Staten gedaan verzoek werd eveneens in de veror dening op de heffing en invordering der hondenbelasting een wijziging aangebracht. In het oude tarief komt hierdoor geen verandering. Een voorstel van den heer van Rijs om art. 4 subC zoodanig te lezen, dat honden van politie-ambtenaren slechts vrij zullen worden gesteld van belasting, wanneer deze ambtenaren de verplichting is opgelegd een hond te houden werd z. h. st. aangenomen. Aankoop grond. Goedgekeurd werd het voorstel tot aan koop van grond benoodigd voor den bouw van het haringkoelhuis. De koopsom be draagt f. 3600. Besloten werd over te gaan tot den aan koop van de gronden in Nieuw-Zuid, toe- behoorende aan H. Haasnoot, Jac. van der Marei en de wed. M. v. d. Marei. Bedoelde gronden zijn gezamenlijk 9390 M2. groot en worden door de eigenaren uit eigen bewe ging aangeboden voor f. 0.50 per M2. Steunverleening B. Aan het plaatselijk comité voor steunver leening B werd ter verstrekking voor extra hulp aan werkloozen, die daarvoor ingevol ge de circulaire van den minister, in aan merking komen, een bijdrage verleend over 1937 van f. 2.per werklooze, berekend naar een gemiddelde van 629 werkloozen, onder voorwaarde dat f. 3.30 per werklooze door het departement van Sociale Zaken zal worden bijgedragen. De heer Guyt was van meening dat niet voldoende wordt gelet op de behoeften, maar dat te veel gekeken wordt naar het aantal kinderen en de periode gedurende welke men werkloos is. Weth. Veltkamp merkte op. dat volgens de voorschriften de steun hoofdzakelijk bedoeld is voor de groote gezinnen. Hier ter plaatse aldus spr. zijn we reeds toe aan de gezinnen met twee kinderen. Doorgaans komen zij die het langst werk loos zijn het eerst in aanmerking. De heer v. d. Bent toonde zich zeer tevre den over de hulpverleening. Spr. vroeg de aandacht van B. en W. voor de onder- standsmenschen. Inhuren strand. Voorgesteld werd de met het Rijk geslo ten overeenkomsten betreffende het ge bruik van het ftrand, tusschen Rijnland's Uitwateringskanaal en strandpaal 88 te ver lengen. Zonder succes hebben B. en W. getracht de pachtsom f. 1200 te verminderen. Door het rijk werd ook het stranddeel be noorden Rijnland's watering aangeboden voor f. 800 per jaar. Daar B. en W. van mee ning zijn dat bedoeld terrein bij zoo'n hooge pachtsom niet zonder verlies geëxploiteerd kan worden, meenen zij op dit aanbod niet te mogen Ingaan, hoe wenschelijk exploita tie van het geheele strand overigens ook mag zijn. De heer van 't Wout vroeg of het niet mogelijk was de prijzen voor plaatsing van een tent te verlagen van f. 3 tot f. 2. De voorzitter achtte dit onmogelijk nu het rijk den pachtprijs heeft verdubbeld. De heer van Tongeren zou liever zien, dat ook het Noorderstrand werd gepacht, temeer daar de gemeente wel moet zorgen voor be veiliging van zwemmers, toezicht enz. De heeren van Guyt en Schoneveld waren het hiermede eens en meenden dat een voordeelige exploitatie mogelijk is. De heer van Rijs maakte er ernstig be zwaar tegen, dat de dagjesmenschen van het strand voor den boulevard worden ge weerd en genoodzaakt worden hun heil in Noordwijk te zoeken. Een voorstel van den heer van Tongeren om ook het Noorderstrand te pachten werd verworpen. Voor stemden de heeren v. Tongeren, Schoneveld en Guyt. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. Conversie. Op de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „Zorg en Vlijt" voorheen Gebr. de Haas te Maassluis, worden enkele Katwijksche motorloggers verlengd. Zoo zal de KW. 138 van de N.V. reederij v.h. A. den Duik te Katwijk aan Zee, 5 meter 50 verlengd worden. Tevens zal, het schip worden voorzien van een 150 PK. Bolnes motor. - De uit elkaar getrokken logger. ding der werkzaamheden te verhoogen, deelden B. en W. mede, hiertoe geen ter men aanwezig te achten. Volgens den heer Guyt is de belooning afhankelijk van het aantal uren, dat ge werkt wordt en niet van den aard van het gebouw, zooals B en W. zeggen. Spreker achtte wel degelijk redenen aanwezig om het salaris van de werkster te ver hoogen. Weth. Veltkamp wees er op, dat indien het loon van de wed. Barnhoom gewijzigd wordt, ook de andere bezoldigingen herzien moeten worden. Dr. Lodder en de heer v. d. Zwan stelden eveneens salarisverhooging voor. Een voorstel van den heer Kulk om de wed. Barnhoom f. 50 loonsverhooging te geven werd tenslotte aangenomen met 13 tegen 1 stem. Tegen stemde wethouder Dubbeldam. Aan den heer J. Verkerk werd vergun ning verleend tot den bouw van een schuurtje in de Annastraat. Badhotelterrein. Een voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan voor het v.m. badhotelter rein, overeenkomstig het raadsbesluit van 29 October 1936 werd na eenige discussie, waaruit bleek, dat in het plan 4 winkels zijn geprojecteerd, goedgekeurd met 4 stemmen tegen. Radiodistributie. De gasprijs. Ds. van Woerden sprak de scheidende onderwijzeres op zeer waardeerende wijze toe en wees op de groote erkentelijkheid Teneinde het gasverbruik, dat in de laat- ln den vorm van het geschenk, door zoo- ;(e twee jaren is afgenomen, meer populair samengebracht - te maken stelden B. en W. voor nieuwe ta- ïieer D. Versloot Czn. uit Bode§rsven rieven in te voeren sprak over de beteekenis van het „vaar wel", dat thans aan mej. Mossel wordt toegeroepen. De heer C J. Voordouw uit Bodegraven, herinnerde als oud-leerling aan de aange name en prettige wijze vanAles geven door mej. M. De heer B. Spreij alhier, herinnerde zich nog het eerste begin, dat was op 30 April 1900 toen hij met eenige vriendjes van 6 en 8 jaar de „nieuwe" juffrouw van den trein ging halen. Zij werd toen goed opge nomen en zij viel mee! Na weken en maanden blééf zij meeval len en ln alle jaren, die mej. M. hier ge arbeid heeft is dat zoo gebleven. Een altijd opgewekt karakter, behulpzaam, kortom een juffrouw waarvan de kinderen hiel den. Het tegenwoordig hoofd der school, de heer W. v. d Brink, dacht, toen hij 5 jaar geleden hier kwam, dat de toen 55-jarige onderwijzeres wel tot de ouderen gerekend zou moeten worden. Maar gelukkig niets daarvan. Altijd frisch en opgewekt, heeft zij haar werk gedaan steeds in de laagste klassen, vaak een geduld werk, wat zij al leen uitnemend verstond. De onderlinge verhouding was steeds zeer aangenaam. Ook buiten de school heeft mej. M. in alle stilte veel goed gedaan en veel ge schonken om ln behoeften te voorzien. Voor dat alles heeft zij aller hoogachting en genegenheid verworven. Spr. hoopte, dat God haar vergunt om nog lang van een welverdiende rust te genieten. Na het toezingen van de bekende zegen bede uit Ps. 134 3 sprak mej Mossel haar grooten dank uit voor de hartelijke woor den tot haar gericht; in het bijzonder dankte zij voor het mooie cadeau, waar mede zij zeer verrast en ingenomen is. Ds. v. Woerden sprak een slotwoord en hoopte, dat mej. M na de aardsche rust, ook eenmaal de eeuwige rust in het Vader huis hier boven zou mogen genieten. Spr. eindigde met dankzegging, waarna Bij de nieuwe gasprijsregellng zal den verbruikers de keus worden gelaten om maandelijks voor de eerste 10 M3 te be talen f. 1.35 en verder f. 0.05 per M3. óf wel f. 1.95 en verder f.0.04 per M3. Meterhuur, omzetbelasting enz. is dan niet meer ver schuldigd. Voor perceelen, welke als regel enkele maanden per jaar worden bewoond, zal ge durende den tijd van sluiting f0.20 per maand worden berekend. Voor huizen welke geregeld worden bewoond, doch tijdelijk ge sloten zijn, wordt indien de sluiting langer dan 14 dagen ln een opneemperiode heeft bedragen, het gasverbruik berekend tegen f. 0.11 per M3. met een meterhuur van f. 0.35 doch slechts wanneer dit voor den verbrui ker voordeeliger is. Ook voor den kleinen verbruiker be- teekenen deze nieuwe prijzen een ver laging van 20 tot 27V«. B. en W. merken in hun praeadvies op dat de nieuwe tarieven tot de laagste in Nederland gerekend kunnen worden. Daar moeilijk verwacht kan worden, dat de verkoopsvermeerdering deze verlaging financieel zal goed maken, ls een bedrag van f. 6000.gereserveerd. De heer v. d. Bent zag gaarne in de ver ordening de bepaling opgenomen, dat bij afsluiting van een contract voor groot verbruik de commissie van bedrijven ge hoord moet worden. Hiertoe werd besloten. De heer van Rijs steldé voor van de tijde lijk bewoonde perceelen niet extra f. 0.20 per maand te berekenen gedurende den tijd van sluiting. De heer van Tongeren was het hiermede niet eens. daar bedoelde perceelen voor het gasbedrijf toch al geen voordeel opleveren. De heer van Rijs bestreed deze meening. Weth Veltkamp stelde voor deze kwestie aan de desbetreffende commissie over te van de gelegenheid om met een handdruk laten. Aldus werd besloten., afscheid te nemen door alle aanwezigen 1 Z. h. st. werden de nieuwe tarieven aan- gebrutk werd gemaakt. genomen. Besloten werd bij de Gemeente-Spaar bank een leening te sluiten groot f. 32000 tegen 3Vic/o ,ter aflossing van het restant van de ten behoeve van het Electrlclteits- bedrijf gesloten 4 9/16"/o leening. De Leidsche buitenschool. De raad besloot zijn medewerking te ver- leenen tot het aanschaffen van leermidde len ten behoeve van de Leidsche buiten school. In de gemeentebegrootingen 1936 en 1937 werd evenals in de begrooting van het grondbedrijf 1937 een wijziging aange bracht. Ambtenaren-reglement. Voorgesteld werd het ambtenaren- en werkliedenreglement zoodanig te wijzigen, dat de werkkring van den chef-meter- opnemer, den fabrieksbaas en den chef monteur als ambtenarenfuncties zullen worden beschouwd. B. en W. meenden niet te moeten in gaan op een verzoek van den bond van technische ambtenaren in overheidsdienst, om de bezoldiging van den chef-monteur te verhoogen. De heer Van Rijs meende, dat het salaris van den chef-monteur veel te laag was en verzocht B. en W. deze kwestie bij de eerst volgende begrooting te bestudeeren. Goed gekeurd. In dezelfde verordening worden even eens enkele wijzigingen aangebracht, ln verband met de capitulantenverordening. De heer Van Rijs maakte bezwaar tegen den voorgestelden proeftijd van een jaar. De heeren Van Rijs en Schoneveld ver zochten aanteekening tegen te zijn. Op advies van de commissie van bedrij ven werd voorgesteld de functie van klerk bij de gemeentebedrijven op te heffen en daarvoor in de plaats die voor ambtenaren te stellen, dit in verband niet uitbreiding der werkzaamhede». Als salaris voor dezen ambtenaar werd f. 1200f. 1500 voorgesteld. Een voorstel van de betrokken ambte naren-organisatie om de aanvangswedde hooger te stellen, dan wel 2 verhoogingen ad f. 100 toe te kennen, meenden B. en W. te moeten aanvaarden. Goedgekeurd. Salaris schoonmaakster. Met betrekking tot het verzoek van de schoonmaakster van het politiebureau, de wed. BarnhoomVooys. om haar beloo ning als zoodanig, ln verband met uitbrei- In verband met het afloopen van de aan den heer H. P. Bloot verleende concessie voor aanleg en gebruik van radio-distri butie stelden B. en W. het volgende voor: Verlenging der concessie met 5 jaar. Van af 1 October a s. zijn de distributie-exploi tanten verplicht per jaar een bepaald be drag voor elke aansluiting aan de Nozema af te staan. In verband hiermede achten B en W. het billijk de tot nu toe aan de gemeente verschuldigde f. 2.50 per aanslui ting per jaar te vervangen door een ver goeding van f. 0 35 per strekkenden meter draad of kabel boven gemeentegrond en van f. 0.25 per str. meter kabel in den grond. Dit nieuwe tarief beteekent voor de ge meente derving van een bedrag van f1275 per jaar. De heer Meerburg achtte het niet juist, dat de radio-exploitant op zwaardere las ten komt door een maatregel van de No zema. Spr. zou dus de door de gemeente opgelegde kosten verlaagd willen zien. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente zich op het standpunt heeft ge plaatst. dat de derving door exploitant en gemeente gezamenlijk gedragen moet wor den. Spr voegde hieraan toe, er niet van overtuigd te zijn, dat de Kroon deze ver ordening goed zal keuren. De gemeente zal waarschijnlijk de dupe van de nieuwe regelingen worden. De heer Van Tongeren drong aan op overleg met den exploitant. Tenslotte werd het voorstel aangehouden. Op zijn verzoek werd de in de gemeente kas gestorte garantiesom, groot f. 1000. aan den exploitant terugbetaald. Adressen. Van den heer P. Schoonenberg was een verzoek ingekomen om een schadevergoe ding van f. 100, verband houdende met het schatten van vee. Na breedvoerige discussie werd besloten een commissie ad hoe te benoemen. Tot leden werden benoemd de heeren Grimbergen, v. d. Zwan en Meerburg. In verband met een aan den Raad ge richt adres door de uitgevers van Katwijk's Weekblad, die er bezwaar tegen maakten, dat B. en W. het drukken van de raads- notulen hadden gegund aan een drukkerij buiten Katwijk, die f. 0.10 per pagina duur der was dan adressanten, deelden B. en W. mede geen termen aanwezig te achten om de raadsverslagen in den vervolge niet meer bij den tegenwoordigen uitgever te doen drukken. Als motiveering van dit prae-advies deelden B. en W. mede. dat adressanten het vereischte lettertype nog moesten aanschaffen. Deze motiveering werd door adressanten als onjuist geken merkt. Volgens hen moest toch een nieuw letter type worden aangeschaft en wilde men B. en W. de keus van dit lettertype laten In hun prae-advies spraken B. en W. hun afkeuring uit over de houding van adres santen, die door de in hun adres gepo neerde stellingen den indruk vestigen, dat, het gemeentebelang voor willekeur heeft moeten wijken. De heer Van Rijs verdedigde het adres en maakte ernstig bezwaar tegen boven genoemde afkeuring. De heeren Guyt. Van 'tWout, Van Ton geren en Schoneveld spraken in denzelfden geest. De voorzitter deelde mede, dat men het werk niet aan adressanten heeft gegund, omdat dit soort werk nog nooit door hen was uitgevoerd. Bovendien zijn we niet ge houden, aldus spr., de gunning aan den laagsten inschrijver te laten. De heer Van Tongeren onderschreef de meening van den vóorz. inzake de gunning, doch zeide, dat er in dit geval geen reden aanwezig was om de gunning niet aan den laagsten inschrijver te laten. De heeren Van Tongeren, Van Rijs en Guyt adviseerden om het drukken der notulen voor 1937 alsnog aan adressanten op te dragen. Een desbetreffend voorstel van den heer Van Rijs werd verworpen met 611 stem men. Vóór stemden de heeren Schoneveld, Van Rijs, Van der Marei, Van 't Wout, Kulk en Guyt. Een voorstel van den heer v. d. Zwan om telkens voor 3 jaar een openbare aanbe steding te houden werd aangenomen met 10—6 stemmen. Voor de stemming zeide de heer Van Rijs nog. dat de C.-H. fractie, uit wier naam de heer v. d. Zwan volgens hem het voor stel indiende, blijkbaar de zaak aan den kapstok wilde hangen. Dit werd door de C.-H. leden bestreden. Na de rondvraag werd de vergadering om ruim twaalf uur gesloten. handen bij dagelijksch werk zijn alleen mogelijk wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen geregeld met PUROL in te wrijven. 8953 (Ingez Med.) Bekend Archivaris van Alphen. Archivaris W. M. C. Regt. Gister herdacht de heer W. M. C. Regt, te Alphen, daar meer bekend als „Meester Regt", zijn 40-jarig jubileum in overheids dienst. Zooals gemeld, was de jubilaris lan gen tijd werkzaam bij het openbaar onder wijs en sinds de samenvoeging der 3 ge meenten archivaris van Alphen. Als oud heidkundige geniet hij een buitengewoon groote bekendheid; hij is lid van verschil lende oudheidkundige instellingen en heeft bovendien tal van kerkelijke archieven verzorgd. Begrijpelijk is dan ook, dat dezer dagen zijn 70ste verjaardag en gisteren zijn genoemd jubileum niet zonder meer gepasseerd zijn. Reeds Zaterdag mocht hij zich over een groote belangstelling ver heugen, terwijl dit ook gisteren het geval was. Niet alleen de persoonlijke geluk- wenschen. maar vooral het aantal schrif telijke gelukwenschen en telegrammen was zeer omvangrijk Onder hen. die den ju bilaris persoonlijk kwamen complimentee- ren, behoorde o.a. ook de burgemeester van Alphen, de heer P. A. Colijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17