I ZWANENBERG Hl LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 April 1937 Vierde Blad No. 23624 Huwelijkszwendel de nationale misdaad in Duitschland De charge van de Lichte Brigade 78ste Jaargang Mannen, die hun „verloofden" bestelen Huwelijksbemiddeling in het politiebureau Een garnizoensstad geconstrueerd Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. 31 Maart: In onzen gespecialiseerden tyd heb ben ook de misdadigers hun speciali teit, of als men wil, hun „hobby". Deze „hobby" past zich noodzakelijkerwijze aan bij plaatselijke omstandigheden en nooden, wat. ten gevolge heeft, dat er in verschillende landen op 't oogen- blik zoo iets als een „nationale" mis daad bestaat. Ook de Duitsche misdadiger heeft zijn „hobby". Het is de „Heiratsschwindel". Brengt men een bezoek aan „Alt-Moa- bit". zooals in den volksmond het sombere Berlijnsche Paleis van Justitie naar de stadswijk, waarin 't gelegen is, genoemd wordt, dan zal men daar steeds een groot aantal verhandelingen kunnen volgen, Waarbij verschillende en dikwijls zelfs do zijnen jonge en niet meer zoo jonge vrou wen elkaar opvolgen, om te getuigen te gen den man in het bankje der beklaagden die beloofd had. haar te zullen trouwen en die haar in ruil voor deze belofte van haar spaarduitjes had afgeholpen! Dc huwelijkszwendelaar is een zonder ling type. Zelden of nooit lijkt hij op 'n Casanova. Gosd-uitziende jongelui leggen zich klaarblijkelijk niet op dit laffe be roep toe of vinden hun trouwbeloften niet voldoende gelcof. om als onderpand te kunnen dienen voor een min of meer belangrijke leening? men ziet ze al thans practisch nooit als dramatis perso nae in dergelijke processen. Geen Adonissen. In den regel is de huwelijkszwendelaar een man, aan wien niets opvalt, behalve dat hij heelemaal niet opvalt. Hij is niet zoo jong meer. draagt onmoderne kleeren, heeft een goedig gezicht, kortom, hij is 't type van den „biederen Ehemann". Aan oudere vrouwen maakt hij wijs, dat hij of wel een belangrijke functie bekleedt, ofwel een goed pensioen en een landhuisje er gens in de provincie bezit. Tegenover jonge meisjes pleegt hij zich over zoo n profaan onderwerp als werken niet uit te laten. Hij is dan rijk, wil van 't leven genieten, rei zen en groot doen. In beide gevallen lijdt hij echter aan één kwaal: hij heeft op 't oogenblik dringend een paar honderd mark noodig De gevallen van huwelijkszwendel. waar mee de Duitsche pers dagelijks haar leze ressen niet ophoudt te waarschuwen, grenzen aan 't ongeloofelijke. Bij voorbeeld: een meisje staat voor een juwelierswinkel, waar zij wordt aangespro ken door een bejaarden heer, die van ju- weelen heelemaal geen verstand heeft en haar vraagt, hem te helpen bij de keuze van een ring, dien hij een nichtje van hem cadeau wil doen. Het meisje voelt zich ge vleid, vergezelt den goedgeefschen oom in den winkel en helpt hem een vrij kost baar exemplgar uitzoeken. Wanneer het echter op betalen aankomt, constateert hij tot zijn schrik, dat zijn portefeuille met vele duizenden marken verdwenen is! Of de juwelier den ring echter nog voor een paar dagen bewaren wil? Hij zal oogen- blikkelijk om geld seinen. Hij verlaat den winkel, gaat met het meisje naar 'n post kantoor. waar hij een telegrafisch verzoek om een hoog bedrag verzendt, samen drinken zij in een deftig café een kopje koffie, twee uren later heeft het meisje beloofd, over zijn aanbod om haar tot zijn vrouw te maken ernstig na te denken en nog een uur later heeft zij haar heele be zit. een kleine duizend mark, van de bank gehaald, om haar „aanstaande" uit zijn oogenblikkelijke verlegenheid te helpen. Een ander geval: een jonge vrouw, nota bene in 't bezit van een doctorstitel, zit in een restaurant, wanneer een deftig heer haar aanspreekt en geleidelijk laat door schemeren. dat hij een groot, maar niet temin miskend genie is. Vierentwintig uur later zijn beiden verloofd en heeft de trouwlustige jonge dame haar gansche ver mogen, ruim twintig duizend mark, toever trouwd aan den man. dien zij eerst in de beklaagdenbank zal terugzien! Gedukl overwint alles. Dit zijn een paar bijzonder sterke ge vallen. Niettemin heeft de gemiddelde hu- velijkszwendelaar hoogstens wat meer ge duld, maar beslist niet meer geraffineerd heid noodig om even gunstige resultaten te bereiken. Het spreekt vanzelf, dat de regeering in haar meedoogenloozen strijd tegen de mis daad ook den huwelijkszwendel niet ver geten heeft. Zij ondervindt echter in dezen groote moeilijkheden doordat slechts een betrekkelijk gering percentage der bedro gen vrouwen er zich hoogstens door bij zonder tragische omstandigheden toe ver- ieiden iaat. om bij de politie haar nood te tomen klagen. De kleine „Heiratsschwin- dler", de man. die er niet aan denkt, om zijn slachtoffer van haar hebben en hou den te berooven, en die zich tevreden stelt met „goed voer en een warmen stal" en als 't kan nog een klein zakcentje, loopt prac tisch nooit tegen de lamp. Een politioneel huwelijksbureau Intusschen is Berlijn verrijkt met een instelling, welke wel eenig zal we zen op deze wereld. In het machtige ..Polizeiprasidium" aan den Alexan- derplatz is tegenwoordig een bureau, hetwelk niets meer of minder is dan een huwelijksbureau! Het spreekt van zelf. dat deze „Eheberatungsstelle" een apart karakter draagt. Men kan er namelijk niet den naam, heb portret en den vermogensstand van trouw lustigen verkrijgen, doch in tegendeel al leen maar vernemen, met wien men liever niet in 't huwelijksschuitje zal stappen of trachten te stappen. Vrouw of meisje, zoo schrijven de kran ten, wanneer een man zegt te willen trou wen en hij vertelt u. hoe hij heet. waar hij woont, waar hij werkt, wat hij verdient en hij stelt u aan zijn familie voor, dan moet ge zelf v/eten, wat ge doet. Maar hebt ge ook maar eenigszins den indruk, dat uw verloofde verstoppertje wil spelen, komt aaii oogenbllkkelijk naar den „Aiex", waar ge het eenige huwelijksbureau zult vin den, dat u volkomen gratis helpt, dat u de waarheid en niets dan de waarheid zegt en dat geen enkel eigenbelang, doch uit sluitend uw belang wil dienen! Zooveel eervols kan men inderdaad niet zeggen van de gewone huwelijksbureaux, welke te Berlijn ongeveer zoo talrijk zijn ais ten onzent sigarenwinkels. Niet alie maken het zoo bont als een dergelijk in stituut, dat oniangs door dc politie werd gesloten, omdat er in den tijd van één jaar niet minder dan vijftig millionnaires ver handeld waren, zonder dat er ook maar één huwelijk tot stand kwam! Toch gebeurt er cp dit gebied heel veel, dat niet door den beugel kan. Een cursus voor huwelijksbemiddelaars Het Duitsche Arbeidsfront heeft in 't kader der vrije beroepen een bijzon dere categorie van huwelijksbemidde laars ingesteld, die voortaan hun be roep slechts zullen kunnen uitoefenen, wanneer zij in het bezit zijn van een soort diploma, hetwelk alleen door het vruchtbaar volgen van een specialen cursus kan worden verworven. vu» Zwanenberg munten uit door de natuurlijke versche smaak, die behouden blijft door de bij20odere wijze van com ae rveeren. maakt icat smaakt f 8955 Gngez. Med.) Begin April komen de Berlijnsche hou ders van huwelijksbureaux op de school- oank te zitten. Onder de .slogan" van: „Geen rijke erfdochters meer. maar ge zonde moeders!" krijgen de huwelijksbe middelaars les van leeraren, die hiervoor door de hoogste instantie, namelijk het „rassenpolitisch" bureau der N. S. D. A. P., zijn benoemd, niet alleen in huwelijks- en gezinsrecht, maar in de eerste plaats in de grondbeginselen van het bevolkingsvraag stuk. erfelijkheidsleer, algemeene hygiëne en in de „wetenschappelijke allerlei" waar mede het nationaal-socialisme meent, een gezond en sterk nageslacht te kunnen be werkstelligen. Excursies zullen gemaakt worden naar krankzinnigengestichten, kinderklinieken en verschillende weten schappelijke inrichtingen, waar het ge leerde aan practische voorbeelden kan worden getoetst. Bestorming van de garnizoensstad Choekoti door de benden van Soerat Khan; scène Uit de binnenkort hier te verwachten film: „De charge van de lichte brigade." Bovenop een heuvel, dertig mijlen van Hollywood verwijderd, werd de grootste film-set gebouwd sedert 1928, Deze besloeg een oppervlakte gelijk aan vier huizen blokken en was een imitatie van de Brit- sche garnizoen.s 1850 aan de Noord-grens van Voor-Indië. De film-architect Jack Hughes, ontwierp deze geweldige set. Een twintig hoofdrolvertolkers, benevens dui zenden extra's reisden dagelijks naar deze kunstig nagebootste garnizoensstad. Een maand hadden 200 werklieden noodig om deze stad op te bouwen. Nauwelijks waren de laatste hamerslagen verklonken en de laatste bakken cement opgebruikt, of der tig requisiteurs onder de bekwame leiding van Fred McLean, werkten eenige weken intensief aan de beschildering van de dé cors, teneinde deze geschikt te maken voor de opnamen. Vanaf de Ventura-boulevard was deze set niet zichtbaar. Een heuvel achtige, modderige weg leidde er naar toe. Een muur van bijlia 4 meter hoogte, met een geweldige poort aan de Westzijde om ringde de stad. In de muur zelf bevonden zich de schietgaten, waardoor men ge weer- en kanonvuur kon afschieten. Op gelijke afstanden verrezen op den muur hooge uitkijktorens, waartoe houten wen teltrappen toegang gaven. De groote mas sieve poort van ruim 6 meter hoogte, was in de eerste plaats de eenige toegang tot de stad en in de tweed - p'aats was daar de wacht opgesteld en f zii toegang tot het excercitie-terrein. Fier wapperde van den top van een groote paal in liet mid den van het veld de Engelsche standaard. Aan de linkerzijde van bet plein stonden éfchige leemen hutten, waarin de Sepoys (inlandsche bevolking der stad) woonden, en die van veraf den aanblik van omge keerde bloempotten gaven. Met teenen be dekte schuttingen vormden de scheidingen tusschen de hutten onderling. Niet ver daar vandaan trof men de watervoorzie ning dezer garnizoensstad aan. Daarnaast bevonden zich de stallen voor de cavalerie- paarden, waarvoor in breede rekken de lansen stonden. Vroolijk wapperden de vaantjes der lansen. Op den achtergrond van het plein teekende zich een laag, uit gestrekt gebouw af, dat diende als barak ken voor de lanciers Aan de rechterzijde hiervan bevond zich het hoofdkwartier van den commandant van het garnizoen. Zoowel het interieur als het. exterieur was voortreffelijk en doeltreffend ingericht. Door de gaten aan den binnenkant van de muur keek men over het dal naar het kamp van het naburige opperhoofd, dat gelegen was op een aangrenzende heuvel Een van de hoogtepunten in de film is het gevecht, welk dit opperhoofd en zijn man nen eenerzijds en de lanciers en de Sepoys van het garzizoen anderzijds leverden. Eveneens zeer spannend is de daaropvol gende bevrijding van de inwoners van het garnizoen. De werkelijke „charge of the iight brigade" werd verscheidene mijlen van deze set verwijderd verfilmd, n.l. daar waar de Russische barricades opgebouwd waren. „De Charge van de Lichte Brigade" is een Warner Bros superfilm, gebaseerd op Lord Tennysons onsterfelijk gedicht en geregisseerd door Michael Curtiz. De hoofdrollen worden vertoHtó om. door Errol Flynn en Olivia d!e HavilMbd, DE WEG NAAR SUCCES. Grace Moore's groote carrière. Er zijn op het oogenblik weinig zange ressen, die zóó beroemd zijn als Grace Moore. In het bijzonder door de film heb ben millioenen kennis gemaakt met haar gouden stem en talloozen zien reikhalzend uit naar een nieuwe film van deze, in zoo korten tijd, overal populair geworden ster. Grace Moore had oorspronkelijk het plan zendelinge te worden. Zij ging zelfs naar het Ward-Beimont seminarium in Nashville, maar reeds het eerste jaar daar bracht een heele omme keer in haar toekomstplannen. Zij hoorde n.l. de wereldberoemde Mary Garden zin gen op een concert en raakte zóó onder den indruk van haar prachtige stem. dat het ineens „spontaan", zooals dat bij jonge meisjes gaat haar wensch werd óók opera-zangeres te worden. Tot dat oogenblik had Grace Moore slechts soli in de kerk gezongen, maar toen ze van Ward-Beimont verhuisde naar Washing ton, waar ze op een conservatorium les nam, had ze niet kunnen droomen, dat deze stad haar nog eens tot een beroemd heid zou maken. Grace maakte ai spoedig groote vorderingen en kreeg zelfs de ge legenheid met den. in Amerika zeer be kenden bariton, Giovanni Martinelli op een concert te zingen. Maar de critieken vertelden haar, dat ze nog veel te leeren had. Haar stem verloren. Grace Moore ging vol hoop naar New- York. en kreeg een engagement in een kleine nachtclub. Men kan dat vreemd vinden: een toekomstige opera-zangeresin een nachtclub, maar. ook zulke men- schen moeten eten. Op een avond deed ze haar mond open om te zingen, maar er kwam geen geluid over haar lippen Grace Moore had plotseling haar stem verloren Het jonge meisje was de wanhoop nabij, totdat vrienden haar den raad gaven eens naar dr. Marafiotti te gaan. Als iemand in staat was haar te helpen, zou het deze beroemde zangleeraar wel zijn. De groote man wilde aanvankelijk niets van het arme, onbekende zangeresje hooren, maar Grace Moore liet zich niet afwijzen. Met taaie volharding kwam ze dag in dag uit terug, tot ze eindelijk het pleit won, Dr, Marafiotti genas haar niet alleen (vele weken lang moest ze in volkomen afzon dering leven I. maar hij gaf haar na afloop zelfs les. En dat was reeds een compliment op zich zelf. De eerste stap naar succes. Als Grave Moore nog eens in den adel stand verheven zal worden, zal zij in haar wapen een kalkoen kiezen, want aan dit dier heeft zij haar eerste succes te danken! Zij was aangenomen als „inval ster" voor de zangeres Julia Sanderson in „Hitchy Koo". Kerstmis naderde met den gebruikelijken feestmaaltijd van kalkoen en Julia San- aerson zond dien avond een boodschap, dat ze wegens indigestie niet kon komen. Grace Moore moest voor haar invallen. Daarmee was ze ontdekt en het directe re sultaat was: een hoofdrol in ,,Up in the clouds". Tijdens een verblijf in Parijs ontmoette Grace Moore Irving Berlin, die haar een rol aanbood in zijn „Music Box Revue 1923". Grace Moore trad drie jaar lang met dit revuegezelschap in New York op en vond, dat ze nu wel een: kans bij de Metropolitan Opera kon wagen. Ze werd echter beleefd, doch beslist afgewezen. Maar Grace Moore was nog altijd even vastbesloten om haar doel te bereiken en, daar het revue-tooneel daarvoor niet de juiste plaats was, ging ze naar Europa om verder te studeeren. In Italië ontmoette ze haar ideaal, Marv Garden, die haar veel goeden raad gaf en haar hielp enkele Europeesche engagemen ten te verkrijgen. Op een avond zong Grace Moore „La Bohème" in Milaan. On der de toeschouwers bevond zich de direc teur van de Metropolitan Opera. Wat zij in New York niet had kunnen bereikéiu geschiedde hier. De directeur bood haar een contract aan en op 7 Februari 1928 maakte Grace Moore haar debuut met de opera „La Bohème" in New York! Ze had haar doel bereikt! Tusschen haar opera-rollen trad zij ook nog op in operettes en op concerten en toen kwam natuurlijk Hollywood met een aanbieding. Grace Moore maakte in den begintijd van de sprekende film (met Jenny Lind, „de Zweedsche nachtegaal" en met den bariton Lawrence Tibbet tezamen „New Moon"), e.a„ maar groot was het succes niet. Later heeft Grace Moore dit voor een groot deel geweten aan het feit, dat de geluidstechniek in dien tijd nog niet ver genoeg gevorderd was. In 1934 maakte zij „One night of love", waarmede ze plotseling de wereld verover de. Met even groot succes volgden „Love me forever' en „The king steps out", ter wijl nu „When you're in love", haar nieuw ste film, wordt uitgebracht. Zangeres voor koningen. Gedurende haar film-carrière heeft Grace Moore ook enkele tournée's door Europa gemaakt, die ware zegetochten ge worden zijn. Op haar eerste tournée ver overde zij Engeland, Frankrijk en Italië, nadat zij in Budapest een gastvoorstelling had gegeven in „La Bohème". Ter gele genheid van zijn zilveren jubileum had Koning George V Grace Moore uitgenoo- digd voor hem te zingen en dit jaar zal Grace Moore voor George VI zingen ter gelegenheid van de kroningsfeesten. Op haar tweede tournée bezocht Grace Moore Kopenhagen, waar de Koning haar een eervolle onderscheiding verleende. Via Oslo kwam ze in Stockholm, waar haar bewonderaars haar met een rijtuig met vier witte paarden bespannen afhaalden, en de bevolking haar langs den weg stond toe te juichen. Op haar volgende tournée zal ze een bezoek brengen aan Bulgarije, daar Ko ning Carol den wensch te kennen heeft gegeven haar te hooren zingen. DE JUNGLE-PRINSES. „SAN FRANCISCO". Realistische verfilming van een aardbeving. Een nieuwe ster, n 1. Dorothy Lamour, is te bewonderen in de spannende wilder nisfilm „The Jungle Princess", geregisseerd door William Thiele. Zij is een vrouw van exotische schoon heid en met de natuurlijke charme van den natuurmensch. In deze smakelijke oerwoud-cocktail herinnerend aan de films uit de Tarzan- serie treffen naast de romantiek ook de interessante opnamen van' groote kud den olifanten, van tijgers in natuurstaat en die van een apen-invasie in een Ma- leisch dorp. Van de medespelenden noemen wij nog Akim Tamiroff. dien men zich herinnert uit Chineesch Goud, terwijl ook drie ..in landers" hoofdrollen spelen, n.l. de jonge Mala, de tijger J&öieau en de aap -Bogo. Wij schreven in deze rubriek reeds over een der geweldigste producties van dit seizoen, de film San Francisco. Wereldsensaties werpen hun schaduw vocruit: toen deze film in ons land gelan ceerd zou worden, wist men na de enthou siaste beoordeelingen uit het buitenland reeds, welk een verbijsterende weergave van de historische aardbeving van 1906 ons te wachten zou staan. Daarbij nog het opvallende spel van Clark Gable en Jea- nette Mac Donald (voor 't eerst bijeen!) en de treffende en hooggeroemde creatie van Spencer Tracy in zijn meesleepende rol van volkspriester. De aardbeving van 18 April 1906 was een der ergste natuur rampen, die de wereld getroffen heeft: oudere lezers kunnen zich haar misschien nog herinneren, velen onzer landgenooten hadden bloedverwanten in den vreemde, die hierbij omgekomen zijn Hierboven Clark Gable en Jeanette Mac Donald. Middenin de wereldstad San Francisco begon in den vroegen morgen de aarde te beven en te scheuren, wolkenkrabbers (die Amerika toen reeds kende, al waren zij nog niet zoo hoog als thans)stortten als kaartenhuizen ineen, gansche straten sloe gen als een tooneeldécor plat tegen den grond, duizenden mannen, vrouwen en kinderen voor eeuwig onder zich begra vend. Een tweede schok volgde nauwelijks een uur later en overtrof den eersten in hevigheid. De buizen van alle waterleidin- I gen "waren gesprongen, terstond daarna sloegen de eerste vlammen uit de geteis terde huizen en de „brand van San Fran cisco" richtte een onheil aan. dat voor de aardbevingsramp zelf niet onder deed. Ja ren en jaren gingen voorbij, vóór San Francisco herbouwd was en eigenlijk was het eerst de wereldtentoonstelling van. die deze wonde aan Amerika s westKUSt heelde. Doch de film, juist in die dagen gebo ren. heeft 'n sterk geheugen. Tot dusverre behoorde het tot de onoverkomelijke technische moeilijkheden iets -io cieantisch als een aardbevingsramp 111 décor te ensceneefcen. De Metro in Culvcr- Citv beschikt echter over de grootste stu dio^, die Hollywood kent, en ervaren in genieurs zijn maanden lang bezig geweest, een reuzendécor te bouwen, waarbij de aarde werkelijk zou splijten en echte hui zen in elkaar zouden storten, hetgeen na tuurlijk groot gevaar meebracht voor alle medewerkenden. Regisseur W. S. van Dyke, die voor zulke karweitjes nog al eens geraadpleegd wordt, belastte zich met de vertooning van de aardbeving, welke in de geschiedenis der cinematografie zal voort leven als een der grootste prestaties. Mede door het ontzaglijke geluidsvolume, is de ramp van San Francisco op het witte doek een belevenis geworden, aan de suggestie waarvim zich niemand -kan. onttrekken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13