Rusland als militaire mogendheid De K.L.M. in den komenden zomer LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 2 April 1937 KERK- EN SCH00LNIEUWS Hevige hoofdpijnen maakten haar hulpeloos. Elf landen door haar luchtnet verbonden Het Russische leger FINANCIEN THIJS IJS El% DE BOOZE DOOI De toekomst van de AmsterdamBatavia-lijn. De K. L. M. gaat met goede verwachtin gen den Zomerdienst tegemoet. Hoewel ditmaal geen nieuwe lijnen aan het net zijn toegevoegd, wordt toch een belang rijke expansie aangekondigd, welke gevon den wordt in verhoogde frequentie op de verschillende routes. De opleving in het handels- en bedrijfs leven zal haar uitwerking op het lucht verkeer niet missen en de heer Plesman, de directeur der K. L. M„ toonde zich in de gebruikelijke halfjaarlijksche perscon ferentie optimistisch genoeg om de ren dabiliteit in een zeer nabij stadium te plaatsen. Indien, zoo zei hij, de stelselmatige en snelle vernieuwing van de vloot en het treffen der daarmee verband hou dende maatregelen, niet zoo groote uit gaven vergde, zouden wij reeds ren dabel zijn. Wij moeten echter nog even geduld heb ben tot het evenwicht in de verschillende factoren is bereikt. Wij zijn in dit opzicht op den goeden weg, want reeds is men in Europa geko men tot een zekeren standaard in de snel heid, omstreeks 250 K.M. per uur, hetgeen de gelijkmatigheid in het verkeer in hooge mate ten goede komt. Op 4 April a.s., wanneer de zomerdienst officieel ingaat, zal Nederland dagelijks met elf Europeesche landen verbonden zijn. Amsterdam zal de drukte op haar luchthaven weer zien toenemen en om te voorkomen, dat daar het verkeer te in tensief wordt, is het Rotterdamsche vlieg veld meer dan voorheen ingeschakeld. Een frappant voorbeeld van de frequen tie op sommige Europeesche luchtroutes geeft de lijn op Londen, waarop per dag tusschen 7 uur 's morgens en kwart voor tien 's avonds negen diensten worden uit gevoerd. Dit beteekent, dat men elk an derhalf uur naar de Britsche hoofdstad kan reizen. De K. L. M. neemt van deze negen vluchten er zes voor haar rekening. Op de meeste groote lijnen maakt een stewardess de reis mee. De stewardessen blijken zoo zeer gewaardeerd te worden door het luchtreizend publiek, dat de K. L, M. besloten heeft dezen zomer 't corps der stewardessen met nog een tiental uit te breiden. In vrijwel elk K. L. M.-vlieg- tuig is een stewardess aan de bemanning toegevoegd om den passagiers een zoo ge riefelijk mogelijke reis te kunnen waar borgen In de conferentie van de pers met den heer Plesman heft deze nog ge zegd dat hij den volgenden, zeer be langrijken, stap in de ontwikkeling van het luchtverkeer ziet in de toepas sing van het hoogte-vliegtuig. Dit zal naar zijn meening echter niet eerder dan over vier of rijf jaar aan de markt verschijnen. Bij Glen Martin woonde hij interessante proeven bij met een proto-type, dat uitge rust zal worden met vier motoren van 1500 P.K. Deze machine zal ruim 36 tpn wegen en aan 40 passagiers plaats bieden. Het grootste probleem wordt hier gesteld door i het belangrijke drukverschil in de lagen der troposfeer. Men is vol goeden moed wat betreft het uiteindelijk resultaat. De ontwikkelingskosten zullen tenminste 1.200.000 dollar bedragen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Oceaanverkeer in de toekomst met hoogte vliegtuigen worden uitgevoerd. De Pan American Airways prepareert zich reeds in die richting door de aanschaf fing van twee Boeings voor het doen van proefnemingen. Vooralsnog heeft de K. L. M. geen de finitief plan ten aanzien van haar deel neming in het Oceaanverkeer. „Wij stu- deeren nog maar wat, liever dan veel geld te spendeeren aan vergissingen", zei de heer Plesman Het belangrijkste feit op de Indië-lijn zal de indienststelling zijn van de D. C. 3- machines. waarvan de eerste eind Mei naar Indië zal vertrekken, waarna de vol ledige ingebruikneming in belde richtin gen half Juni volgt. Meer dan woorden toonen cijfers de reusachtige ontwikkeling van het .vervoer op de Indlëroute aan. Het vervoer van briefpost over 1936 nam met 23.9 pCt. toe ten opzichte van 1935, het vervoer van pak- ketpost met 47.3 pCt., van goederen met 61.8 pCt.. terwijl het aantal verkochte pas sagier/kilometer met 68.3 pCt. vermeer derde en de bezettingsgraad 81.3 pCt. be droeg. Met deze ontwikkeling daalt het tekort In het laatste kwartaal van 1936 bedroeg het verlies voor P, T. T. niet meer dan 112.000 gulden. Gezien de stijging van het postvervoer in de eerste maanden van het jaar met 30 pCt., zal deze post thans nog geringer zijn. De K. L. M. verdiende netto in 1936 aan het passagiers- en goederenvervoer op de Indiëlijn niet minder dan f. 360.000. De D. C. 3 zullen met korte- en lange- golf radio worden uitgerust, wat de vei ligheid vergroot en tevens de mogelijkheid opent tot telegramwisseling van de passa- gierss met den grond. In het Verre Oosten wachten nog vele kansen, welke meer of minder rijp zijn. Tot- de eerste behoort de lijn op Manilla, tot de laatste die van Rangoon via Bangkok naar Hongkong. INu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante miij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreselijke hoofd pijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W, Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme veront reinigen en de algeheele gezondheid onder mijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoeningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f0.40, f 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naaim Rowntree Han dels Mij. A'dam voorkomt. 8960 (Inger. Med.) VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 6 uur, ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. 6 uur, ds. Smidt. Ghr. Afg. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bel; nam. 6 uur, ds. G. J. Streeder van Leiderdorp. WASSENAAR. Ned. Herv. Gem.: geen opgave. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en n.m. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfzeven, ds. Dronkert. ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds. P. van Toorn van Rotterdam; nam. halfzeven, ds. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Nam. halfzeven, leesdienst. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 4 APRIL. ABBENES. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer J. D. van der Meer. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Bieshaar; nam. 6 uur, ds. Verkerk van Moercapelle. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 0 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. J. J. Poot van Bonschoten; nam. 6 uur, de heer Miiller. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. C uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Nam. half zeven, ds. Pel. Lokaal Maranatha' Voorm. 10 en nam. 6 uur-, dienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam 6 uur, ds. Remme van Amsterdam. Geref. Kerk; Voorm. half tien, de heer Blaauw. cand. te Boskoop; nam. 6 uur, ds. Petersen Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer J. M. Visser van Apel doorn. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 10 uur, ds. Thomsen. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Meijers van Utrecht; nam. half zeven, ds. W. Bieshaar van Benthuizen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Heuzenveldt. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Vrie- link. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Verwaal. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Kiehl van Hazerswoude; nam. half zeven, ds. D. Kuilman van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Streeder; nam. half zeven, ds. G. de Bel van Warmond. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Bootsma van Wassenaar; nam. 5 uur, ds. Eerhard van Hillegom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Dam van Bodegraven; nam. half zeven, ds. Hofman van Waarder. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. We ber van Zwartewaal. NIEUWVEEN. Nu sinds maanden geen pijn meer. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer van Alphen aan den Rijn. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. HÓ.) en nam. halfzeven, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Rappold van Alkmaar. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Beilen (als hulppredi ker) H. J. Heersink, cand. te Oude-Pekela. n. Ons vorige artikel besloten wij met eenige gegevens over de Russische aviatiek, cijfers, wier indrukwekkendheid een spre kend getuigenis afleggen van de groote waarde, die men in de Sovjet-unie aan de luchtmacht hecht. Nu is de militaire avia tiek een uitgesproken aanvalswapen, en de enorme uitbreiding, die zij alom onder gaat, toont dan ook een belangrijke ver andering in de strategische inzichten. Want wij mogen gerust aannemen dat bijv. Engelands luchtvlootvermeerdèring geens zins geschiedt met de bedoeling binnen afzlenbaren tijd een oorlog te ontketenen. Het Is niet het plan een oorlog te begin nen, dat leidt tot de kostbare en onpro ductieve vervaardiging van deze aanvals wapenen in zoo grooten getale, doch juist de ommekeer in de strategie, die leert dat in een nieuwen oorlog de beste verdedi ging in een tegenaanval bestaat- Waaruit men echter niet mag afleiden dat iedere staat, die over sterke aanvalswapenen be schikt, juist op grond daarvan vredelie vend zou zijn! Vandaar ook dat het Roode Leger, dat alleen reeds uit overwegingen van binnen- Jandsche politieken aard voor de eerstvol gende jaren geen oorlogsplannen koestert, die ruïneus voor het land zouden zijn en d'® het regleme ernstig zouden kunnen schokken, toch overwegend als aanvalsle- ger georganiseerd is. Getuige de lucht macht, de cavallerie (oorlogssterkte 90 divisies!), de tanks en de pantserwagens. De kosten van deze militaire organisatie zijn enorm en bedragen op het oogenblik ruim 20 milliard roebel, bijna driemaal zooveel als Engeland op het oogenblik voor zijn bewapening uitgeeft. Enkele begrootingscijfers mogen de snelle groei van deze uitgaven illustreeren. 1924: 420 millioen; 1928: 745 mlllloen; 1932: 933 millioen; 1933: 1450 millioen; 1934: 1665 millioen, later in het jaar verhoogd tot 5 milliard; 1935: 7.3 milliard; 1936: 12 mil liard later verhoogd tot 20.1 milliard. Het Roode Leger, dit ls nu wel voldoen de gebleken, is een factor, waarmede men in een komenden oorlog ernstig rekening zal hebben te houden. Doch ook dit leger wordt door moeilijkheden gehandicapt en wel voornamelijk door de groote uitge strektheid van het land en de nog steeds ontoereikende transportmiddelen, redenen, die er zeer toe medegewerkt hebben om de motoriseering in een zoodanig tempo door te voeren. Reeds zijn 12 divisies geheel gemotoriseerd, terwijl ook de zware artil lerie en het luchtafweergeschut hoofdza kelijk op het mechanische vervoermiddel is aangewezen. Bovendien beschikt men over een groot aantal op vrachtwagens gemonteerde radiozenders, die voor een snelle berichtgeving van groot belang zijn. Men wendt dan ook niet zooveel energie aan voor de uitbreiding van het spoorweg net als voor den wegenbouw. Sinds 1927 zijn bijna 28000 K.M. straten aangelegd, voor het meerendeel zeer breede autowe gen van groot strategisch belang. Ook tracht men het gebrek aan paarden te doen afnemen, hoewel de algemeene in druk is, dat men daar tot op heden nog maar matig in geslaagd is. Integendeel schijnt het aantal paarden eerder nog af dan toe te nemen. Grootendeels is dit aan de collectiviseering van den landbouw te wijten, die het aantal paarden, dat in 1929 nog 34 millioen bedroeg, met iets meer dan 50°/o heeft doen verminderen: in 1936 telde Rusland er nog slechts 16.9 millioen. Zonder de beide vijfjaren-plannen, die eerst een systematische ontginning der der rijke bodemschatten en een ver door gevoerde industriallseering mogelijk maak ten, zou het onmogelijk geweest zijn dit leger op de been te brengen. En men aan schouwt thans het verschijnsel dat deze plannen, oorspronkelijk bedoeld om den levensstandaard der bevolking te verhoo- gen ,meer en meer ondergeschikt worden gemaakt aan de militaire behoeften. Een zelfde verschijnsel heeft men trouwens ook onlangs in Engeland kunnen opmerken, waar de invoerrechten op ijzer en staal geheel afgeschaft werden en de uitvoer van oud ijzer verboden werd, niet als een beginnende terugkeer naar vrijhandel, doch omdat het anders onmogelijk zou worden om in de voorraden voor de bewapening te kunnen voorzien. Waarbij in Rusland niet te loochenen valt dat de levensstan daard der bevolking langzaam iets hooger wordt, hoewel zij nog verre beneden die van bijv. de Nederlandsche bevolking is. Men moet nu echter niet meenen dat deze vijfjaren-plannen zuiver militair zouden zijn. Doch een sterke ijzer- en staalindu strie en een op hoog peil staande machi nebouw beteekenen in oorlogstijd: haast onbegrensde mogelijkheden voor het ver vaardigen van geweren, auto's, tanks, vlieg machines etc. Tenslotte heeft Rusland in tijden van oorlog nog een aantal voordeelen boven een eventueelen vijand. Allereerst, uit economisch oogpunt be schouwd. het feit dat men niet meer tot een mobilisatie der industrie hoeft over te gaan. De geheele productie van het landj staat reeds thans onder absolute regee- ringscontrole, er zijn geen particuliere on dernemers, noch privé kapitaal, met wel ker belangen rekening gehouden moet worden. Men hoeft dus niet eerst kostba ren tijd te verliezen in de organisatie daar van: reeds thans is men daarin geoefend. Ook hoeft men niet meer de industrie om te stellen tot een uiterste productie-capa citeit, daar het werken op volle kracht reeds thans in Rusland gewoonte is. En dan ligt een groot voordeel verscholen in het feit, dat Rusland eerst sedert betrek kelijk korten tijd een industriestaat is ge worden. Zoowel uit technisch als uit orga nisatorisch oogpunt beschouwd is het gan- sche productieapparaat op de modernste grondslagen gebouwd. Niet vergeten mag men tenslotte dat de concentratie van de belangrijkste oorlogsindustriën in gebie den, die het minst aan een vijandelijken inval bloot staan, de Sovjet-unie een voor sprong geeft boven andere landen, welker industriecentra door luchtaanvallen gedes organiseerd en zelfs geheel verlamd kun nen worden. De groote uitgestrektheid, die in andere opzichten een nadeel beteekent, is hier een strategische factor van niet te onderschatten waarde. En dan nog het voornaamste voordeel, dat geen andere Europeesche staat bezit, is de rijkdom aan grondstoffen en ertsen, die een gedwongen autarkie zelfs gedu rende lange jaren mogelijk maken. Achter Ruslands grenzen staat het Roode Leger: sterk en goed geoefend, met een bijna onuitputtelijken voorraad aan men- schen- en oorlogsmateriaal. Wat, indien dit leger in actie komt en het zal moeten marcheeren? K.'A. (Alle rechten voorbehouden). (Nadruk verboden). HOLLANDSOHE BETON-MXJ. N. V. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Hol- landsche Beton-Maatschappij N.V.. werd het jaarverslag over 1936 goegekeurd en werden de balans en verlies- en winst rekening vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van het), bestuur werd besloten op de gewone aan- deelen een dividend van 10 pCt. uit te keeren en op de cum. pref. aandeelen 6 pCt. (waarvan reeds 3 pCt. werd betaald). Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur, ds. Brink Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, de heer Greeve, cand. te Half weg. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (Bed. H. D.) en nam. 6 uur. ds. de Vries. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam 3 uur. de heer Bos, cand. te Leiden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.), ds. van Noort. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Pinkstergemeente; Heden nam. 8 uur, de heer van der Wouden van Rotterdam; Zondag voorm. 10.15 uur en nam. half acht, de heer Quist van Rotterdam. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VEUR—LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Ds. P. FLIERINGAf In den ouderdom van 80 jaar is te Drie bergen overleden ds. P. Flieringa. em. pre dikant der Ned. Herv. Kerk die in vroeger jaren een vooraanstaande plaats in de Ned. Herv. Kerk innam. Pieter Fliesringa werd 1 Sept. 1856 te Menaldum, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij bezocht de Universiteit te Utrecht en werd in 1882 candidaat in de theologie voor het Prov. kerkbestuur van Zeeland. 10 Sept. van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Babyloniënbroek in zijn eerste gemeente, waar de overledene in trede preekte met Neh. 2 20b. Gedurende zijn verblijf in zijn eerste gemeente was ds. Flieringa van 18801883 lid van het clas sicaal bestuur van Heusden, terwijl hij in laatstgenoemd jaar ook lid werd van het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg. In 1889 vertrok de overlecene naar Mar- rum en Wester-Nijkerk, welke standplaats hij in 1896 met Scharnegoutum verwissel de. Deze gemeente heeft ds. Flieringa tot aan zijn emeritaat, dat hem in '23 verleend werd, gediend. Ds. Flieringa was van 19031916 scriba van het classicaal bestuur van Sneek en van 19151923 secr. van het Prov. kerkbestuur van Friesland. Van '20'22 maakte hij ook deel uit van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In 1907 richtte hij mede de vereeniging „Kin- derziorg" in het prov. ressort Friesland der Ned. Herv. Kerk op. welke vereeniging hij tot 1923 diende als voozitter. Ook van de Evangelische Vereeniging in de classis Sneek was de overledene voor zitter, alsmede van het Groene Kruis in zijn woonplaats. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum werden zijn verdiensten erkend door zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. 30 April 23 legde ds. Flieringa zijn ambt neer sprekende over 2 Cor. 12 9 en vestigde zich metterwoon te Driebergen. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmiddag om 1 uur te Driebergen op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats worden ter ruste gelegd. 1. Oom Brom en Thijsje voelden zich verhcht, nu thans hun werk dus was verricht; en, pratend ongestoord, stapten zij tezamen voort. Maar ja; je weet hoe zooiets gaat. Eerst is men heel gezellig aan de praat, en bij 't bespreken van het avontuur, loopt men ongemerkt en vlug wel menig uur maar na een tijd vermindert deze vlijt, 't gesprek begint te stokken, en van vermoeidheid gaat men sjokken. Zoo ging het ook oom Brom, die eerst zoo stevig wandelde, en Thijs prees om de slimheid waarmee hij steeds handelde de goede oom begon na een paar uur te klagen en ging toen ook zijn pas vertragen. „Nee nee nee nee tjonge, tjonge, 't valt niet mee", zoo sprak hij dan tot Thijs, „en dit is nog maar 'n héél klein deeltje van de reis......" 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11