IBIS SHAG Franco valt in Biscaje LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 2 April 1917 PARLEMENTAIR OVERZICHT Dobbclmann lekker... man! Nieuwe nota van Valencia GEMENGD NIEUWS Drama te Rotterdam. Twee werklieden slaags geraakt. Eén doode en een gewonde na gevecht in een schoolgebouw. Omstreeks vier uur gistermiddag heelt zich in het schoolgebouw aan de Vierambachtstraat 32 te Rotterdam, waarin eertijds waren ondergebracht de scholen voor gewoon lager onderwijs no. 187 en no. 256, welke scholen in middels verplaatst zijn naar de Aleidis- straat. een gruwelijk drama afgespeeld. Tweo gemeentewerklieden zijn in dit gebouw, dat momenteel verbouwd wordt tot gymnastieklokaal, met elkander slaags geraakt. Een van beiden heeft, nadat hij den ander met een stompen hamer vijf of zes slagen op het achter hoofd had toegediend, zich daarna van het leven beroofd. De school, welke eenlgen tijd heeft leeg- gestaan. was bestemd om verbouwd te wor den tot gymnastieklokaal. Daartoe waren den laatsten tijd ln het gebouw een aantal gemeentewerklieden, benevens eenlge elec- triciens, leden van een Jeugdclub ter be strijding van de werkloosheid, aan den ar beid. Onder hen. die aan de verbouwing mede werkten. bevond zich ook de 40-Jarige op- oerman A. K. Deze K. had zich de laatste dagen al wat onrustig getoond. Tegen een van zijn chefs had hii eereisterert nog ge zegd: ..Als ik er morgen niet ben, dan zeg je maar. dat ik ziek ben", maar men heeft achter deze woorden toch niets bijzonders gezocht. Het ls nu evenwel gebleken, dat K. een van zijn collega's, den 39-Jarlgen J. Garde nier. die werkzaamheden verrichtte aan de school in de C. P. Ttelenstraat, gevraagd had om Donderdagmiddag om vier uur even bli hem te komen. Het is nog niet komen vast te staan, of er tusschen de beide mannen een oude veete bestond Een feit ls evenwel, dat omstreeks vier uur de electriciens en het andere werkiiedenoerso- neel naar huls zijn gegaan, zoodat K. alleen zijn collega opwachtte. Toen deze arriveer de. liet K hem binnen, waarop hit de deur sloot. Wat er zich toen heeft afgespeeld ls nog onbekend, maar vermoedelijk is K op de trap naar de eerste verdieping voorge gaan. De man had een handhamer met twee stompe einden in de hand en blijkens de verklaringen van den getroffene heeft hij zich plotseling omgedraaid, waarop een regen van slagen op het hoofd van G. neer daalde. Ondanks het feit, dat de man vijf of zes diepe slagwonden aan het achter hoofd opliep, terwijl hij tevens een groote wonde over voorhoofd en neus kreeg, zoodat hij veel bloed verloor, heeft hii het op een loopen kunnen zetten, daarbij om hulp roepend. Daarop begon een wilde jacht door de verschillende lokalen van de school, waarin verschillende materialen als elec- triciteitsbulzen e.d. verspreid liggen. K. ls er evenwel in geslaagd zlin slachtoffer te grijpen, waarop zich een heftige worsteling, waarvan de sporen aanwezig zijn, heeft ontsponnen. Wonder boven wonder slaagde de zwaar gewonde G.. een groote forsche man. er ln zijn aanvaller te overmeesteren, waarop hij hem den hamer ontnam en vluchtte. Inmiddels hadden omwonenden de hulp kreten gehoord en verzamelden zich ver scheidene personen voor het gebouw, toen de hevig bloedende G. met den hamer naar buiten kwam. Aanvankelijk dacht men dat de man een mes in de hand hield zoodat men verschrikt uiteen stoof. Weldra bleek evenwel dat men hier met een slachtoffer te doer. had. In afwachting van de komst van den geneeskundigen dienst, werd de zwaarge wonde man door de politie, welke inmiddels gearriveerd was, behandeld De aanvaller was intusschen ook weer op de been gekomen en het eerste wat hü deed was de buitendeur van de school sluiten, zoodat de politie niet naar binnen kon. Aangezien men niet wist in welken toe stand de aanvaller verkeerde, was voor zichtigheid geboden Een van de politiemanen ontdekte, dat een raampje van een klein vertrekje, naast de deur. op een kier stond. De politie klom door dit raampje naar binnen, doch het viel haar niet gemakkelijk om tusschen die hoeveelheden opgeslagen materialen K. te vinden en tevens moest men er op bedacht zlin. dat K. zich niet zonder verzet zou overgeven. Na eenig zoeken trof men K. in het schoollokaal aan. Deze had zich intusschen van het leven beroofd. Omtrent de oorzaak van dit drama tast men thans nog volkomen in het duister Vast staat, dat de beide mannen elkaar wel kenden, doch uit hoofde van hun beroep hadden zii op dat oogenblik niets met el kaar te maken. Beide mannen waren ge huwd G kwam alleen op verzoek van K. naar de Vierambachtstraat waar zijn hulp geroep de aandacht trok. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond omstreeks negen uur be merkte een surveilleerend agent van politie onraad in den chocoladewinkel „Kota Radja", op den hoek van de Hoogstraat en de Nauwe Kerkstraat te Rotterdam. Hij maakte alarm, waarop twee inspecteurs en een aantal rechercheurs van de centrale recherche zijn uitgerukt om een onderzoek in te stellen. Personeel van de afdeeling straatdienst van het bureau Centrum heeft het blok panden afgeziet, waarbij ook enkele bereden agenten hebben geassisteerd, die juist terugkwamen van de jaarlijksche plechtige kranslegging bij het vrijheids beeld op de Nieuwe Markt. Met behulp van een brandladder, welke tegen t raam van de eerste verdieping werd geplaatst, heeft de recherche zich tosgang verschaft tot de woning. Binnen bleek alles overhoop te zijn gehaald. Na een uitgebreid onderzoek heeft men op het dak den 43-jarigen varensgezel B. A. en den 36-jarigen varensgezel L. K. beiden oude bekenden van de politie, aan getroffen. Zij zijn aangehouden en in het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg ^opgesloten. Brand in een steenfabriek. Drie woningen en eenige stallen uitgebrand. Kind uit brandend huis gered. Door onbekende oorzaak is gisteravond laat een groote brand ontstaan in de steen fabriek van de firma Vermeulen en Blom aan de Waaldijk te Deest, gemeente Druten aldus het Hbld. Waarschijnlijk is het vuur in de stallen uitgebroken, maar zekerheid heeft men daaromtrent niet, want toen de brand ont dekt werd, stonden niet alleen de stallen ln lichter laaie, maar was ook een complex van drie arbeiderswoningen, die in de on middellijke nabijheid van de stallen ston den. reeds door de vlammen aangetast. Doordat het vuur door den krachtigen noordoosten wind werd aangewakkerd en met groote snelheid om zich heen greep, dreigde een oogenblik een groote ramp, daar de drie gezinnen, die de woningen bewoon den, zeer kinderrijk zijn, terwijl de meeste kinderen en ook een aantal volwassenen zich reeds te bed bevonden. Met de grootste moeite en gedeeltelijk in nachtgewaad moesten zich de menschen dan ook door de vlammen in veiligheid stel len. Op het laatste oogenblik werd nog het driejarig dochtertje van de familie Van Koolwijk vermist. Met levensgevaar dron gen eenlge mannen de reeds hevig bran dende woning binnen en slaagde erin, het kind naar buiten te brengen. Hier bleek, dat het meisje zware brandwonden had op- geloopen, zoodat het, na door een genees heer ter plaatse voorloopig te zijn verbon den. onmiddellijk naar het Canisius-zieken- huis te Nijmegen werd vervoerd. Ofschoon de toestand van het kind aanvankelijk hoogst zorgwekkend was, is later toch een lichte verbetering ingetreden. Intusschen had de brand toch nog ramp spoedige gevolgen. Daar men alle aandacht diende te besteden aan de redding van de kinderen, waren de stallen in dien tus- schentijd ln een loeiende vuurzee herscha pen, zoodat het niet mogelijk was daarin door te dringen, teneinde de zes paarden, die daar gestald waren, te redden. Van een oogenblik, dat het vuur minder hevig woedde, maakte men gebruik, den stal binnen te gaan. Het bleek, dat vier paarden reeds in de vlammen waren omge komen, terwijl de twee andere zoo zwaar gewond waren, dat zij door een veearts moesten worden afgemaakt. De brand dreig de zich echter nog verder uit te breiden, doordat de tientallen droogloodsen, die ge heel uit hout zijn opgetrokken, groot ge vaar liepen. Op dit critieke oogenblik arri veerde echter de brandweer uit Druten. met een motorspuit en greep onmiddellijk krach tig in, zoodat het gevaar voor uitbreiding weldra was geweken. Van de stallen en de woningen kon men echter niets redden. Zij brandden tot den grond toe af. Van de in- boedels en den verderen Inventaris, die slechts laag verzekerd waren, kon niets worden gered. De gebouwen waren wel, de paarden echter niet verzekerd. De totale schade loopt in de duizenden guldens. OVER DE GRENS GELOKT. Twee Hollanders op Duitsch gebied gearresteerd. N£ar eerst thans bekend wordt zijn Zaterdag j.l. de gebroeders H. en J. Holland uit Wellerlooi door een Duitsche douane beambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied gearresteerd. De gebroeders H. hebben te Wellerlooi, onder de gemeente Well een z.g. gemengd grensbedrijf, waardoor hun bezittingen ge deeltelijk op Nederlandsch en gedeeltelijk op Duitsch grondgebied zijn gelegen. Bei den overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun landerijen te controleeren. Hierbij ls hun nooit iets in den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche douane beambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogenblik met hem wilden meegaan, daar de Zollinspektor van Twistteden hem wilde spreken. De gebroeders H. voldeden onmid dellijk aan dit verzoek, temeer daar zij ge noemden Zollinspektor goed kenden. Nau welijks waven zij echter de grens gepas seerd, of beiden werden gearresteerd en naar een gereedstaande auto gebracht. Men had dus blijkbaar op de goede trouw van de gebroeders H. gerekend. Tot dusverre last men volkomen in het duister om welke reden de arrestatie is geschied. Begrijpe lijkerwijs verkeert de weduwe H. ln groote ongerustheid over het lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet bekend, waarheen men hen heeft gevoerd. UITSLAANDE BRAND IN DE HOOFDSTAD. In het achtergedeelte van een oud per ceel, op nummer 87 gevestigd in de volkrijke Jodenbreestraat. welk gedeelte grenst aan de Joden Houttuinen te Amsterdam, heeft gisteravond een vrij felle brand gewoed. Huurder van het perceel is de heer IJzer- kooper, die ln het gelijkstraatsche gedeelte aan den voorkant een tabaksfabriekje ex ploiteert. De daarachter gelegen ruimte, vla een portaal bereikbaar, heeft hij onderver huurd aan den heer Piller, die hier een op slagplaats heeft van papierwaren, in hoofd zaak uit zakken bestaande, terwijl de eer ste verdieping aan de achterzijde, waartoe een smal trapje toegang geeft, weer is on derverhuurd aan den heer Boesnach, die daar een grooten voorraad ongeregelde marktgoederen had opgeslagen. Huurder en onderverhuurders waren niet in het perceel aanwezig toen de brand, welke door niet bekende oorzaak ln het portaal moet zijn ontstaan, zich dermate ontwikkeld had, dat bewoners van de naastgelegen panden, van wie enkelen reeds een paar uur tevoren een brandlucht hadden waargenomen zonder te weten waar deze vandaan kwam, opge schrikt werden door hevige vuurverschijnse- len. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die na een kwartier het vuur meester was. Het bovenachtergedeelte is met den in ventaris echter geheel uitgebrand, terwijl de voorraad papier in de bij den heer Piller in gebruik zijnde opslagplaats welke voorraad een waarde van ongeveer zeven honderd gulden vertegenwoordigde door het bluschwater nagenoeg geheel is ver nield. De heer Piller is door den brand ernstig gedupeerd, aangezien de door hem geleden schade niet door verzekering wordt gedekt, hetgeen wel het geval ls met de heeren IJzerkooper en Boesnach. EERSTE KAMER. INDISCHE ONTWERPEN. Alle Indische wetsontwerpen zijn door de Kamer aangenomen. Instelling van een rubberfonds, verlee ning van een bijdrage van 25 millioen aan Indië. Heffing van een tijdelijk extra-uit voerrecht. Begrooting van Suriname. Alleen over de herberekening der Indi sche pensioenen werd gestemd, gelijk reeds gemeld. LANDBOUW-DEBAT. En daarna verlustigden we ons voor de variatie maar weer eens ln een landbouw- debat: begrooting en crisisfonds. Hoe vaak hebben we ln de laatste jaren, ln het laatste jaar zelfs, hier over een der gelijk debat geschreven? Over niets is in deze crisis-tijden zoo vaak, zoo veel, zoo gedetailleerd gedebatteerd als over den landbouw. En voor een overzicht viel er vrij wel niets van te maken, want de discussie bestond steeds uit opmerkingen over een eindeloos aantal onderwerpen. Zoo werd het altijd een versnipperde, fragmentarische gedachten-wisseling. Ook nu. Opheffing der crisis-maatregelen. Lage loonen. Prijzen landbouw-producten. De positie van de varkens, van de biggen, van de koeien, van de kalveren, van de kippen envan de kleine boeren. Ja, vooral die van de kleine boeren. Het boterverbruik. De melk-consumptie Landbouw-scholen en landbouw-voorlichting Verstrekking van grond aan kleine landbouwers. Uitvoer van allerlei artikelen. Maar waarom zouden we doorgaan met het opsommen van onder werpen? Wij bepalen ons liever tot het ant woord der ministers, waaruit wij echter slechts de hoofdpunten aanstippen. Zijn Excellentie heeft op den voorgrond gesteld, df.t de crisis-maatregelen zoo spoe dig mogelijk moeten worden afgeschaft. Zoo spoedig mogelijk. Zoo ver ls het echter nog niet. Ze kunnen nog niet worden gemist. Hibrult vloeit voort, dat ook de boeren en tuinders zich eenlge vrijheids-beperking moeten getroosten, in het belang van den stand ln zijn geheel. De minister stelde vast, dat de crisis-maatregelen veel goeds hebben tot stand gebracht en dat in geen enkel land zooveel zorg aan land- en tuinbouw is besteed als bij ons. Niettemin erkende hij, dat de landbouw het nog lang niet ge makkelijk heeft. Maar wat den kleinen boer betreft, om hem heen wordt de grootste demagogie bedreven. Het ls niet waar. dat de kleine boeren de grootste armoede lijden en dat zij in den steek zouden worden ge laten. De minister zette uiteen, wat de Re geering voor hen heeft gedaan en gaf te kennen, dat al die drukte om den kleinen boer in verband staat met „zekere Mei-ge beurtenissen". Op grond van de resultaten van een speciaal ingesteld onderzoek con cludeerde hij echter, dat de toestand al hebben de kleine boeren het slecht ech ter niet zoo somber is als men het voor stelt. En overigens scharen velen zich bij de kleine boeren, die het niet zijn. Onder- tusschen zijn 560 kleine boeren, in 40 ver schillende gemeenten, ln een eigen be drijfje gesteld: de uitkomst van deze proef moet worden afgewacht. Ten aanzien van vele punten heeft de Minister nadere inlichtingen gegeven. Al het mogelijke is gedaan, om den export (ook naar Duitschland) te bevorderen. En in het algemeen zegde de Minister toe, dat de Regeering ook verder den landbouw en den tuinbouw met de noodige maatregelen zal blijven steunen. Ook zal voor 1938 een hooger bedrag worden aangevraagd ter be strijding van de tuberculose onder het rundvee. Wij zullen met deze enkele mededeelingen nu maar volstaan. De Kamer heeft de Landbouw-begroo- tlng en de begrooting van het Landbouw crisisfonds aangenomen. HAGENAAR. VOOR DE PI«JP. Rookt IBIS bij voorkeur uil een IBJS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 8961 (Ingez. Med.) KIND ONDER EEN AUTO. Gistermiddag ls op den Staphorsterweg bij Meppel het zesjarig zoontje van den heer L. van der Woude, te Werkhorst, dat plotseling achter een wagen vandaan kwam. door een auto, welke door een ge neesheer uit Zwolle werd bestuurd, gegre pen. Het kind brak beide beenen en is naar 'n ziekenhuis te Zwolle overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. JUWELIER DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. Drie gangsters hebben op klaarlichten dag in de „metro" te New-York een juwe lier aangevallen. Zij zijn met een buit van 10.000 dollar gevlucht. De overval geschiedde op een spitsuur midden in een groote menigte, welke door de bandieten met revolvers werd bedreigd. De bandieten hebben eenige schoten ge lost. Vrouwen vielen ln zwijm. De aanval in Biscaje. Sedert eenige dagen is de strijd in het Baskenland herleefd. Gevechten van toe nemende hevigheid worden gevoerd in de provincie Biscale tusschen Vitoria en Du- rango. Woensdagmorgen heeft Franco's in fanterie een offensief ingezet, dat voorbe reid was door de artillerie en verscheidene uren heeft geduurd. Volgens berichten van rechts kon de vijand aanvankelijk met suc ces tegen-aanvallen uitvoeren, maar ten slotte bezweek het regeerlngsfront in Biscaje onder de numerieke {vermacht der rechtschen. Aan het eind van den aanval konden zit een aantal dorpen bezetten. Gistermorgen ls het offensief voortgezet en nu moesten de regeeringstroepen, volgens rechtsche berichten, zich terugtrekken op hun achterwaartsche stellingen, zooals Ochandia (halverwege tusschen Vitoria en Durango) De rechtsche artillerie vuurt thans op grooten afstand om den tegen standers de verbinding met Durango af te snijden, waarvan de omgeving op haar beurt door de luchtmacht bestookt wordt. Het regeerlngspersbureau te Bilbao geeft het rechtsche offensief toe. maar ontkent het succes ervan Het noemt den aanval een groote mislukking, die den vtiand op zware verliezen is komen te staan. Uit Bilbao werd later gemeld, dat het offensief, dat van Vitoria tot Vergara ls ontketend, in hoofdzaak ten doel heeft, het gebied van Vergara' Placencla en Archava- leta te ontzetten, doch men gelooft dat. Indien de nationalisten er ln slagen, de Durango over te steken, een aanval op Bilbao zal worden ontketend. De laatste berichten melden verder dat de kansen er voor de verdedigers van Elbar slecht voor staan en dat de regeeringstroepen gedwon gen zouden zlin. zich naar Guernica terug te trekken. Het offensief tegen Ochandiano duurt voort. De troepen waren des middags in het gezicht van dit dorp en de Baskische regeering heeft in verband hiermede alle strijdbare krachten gemobiliseerd. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de rechtschen den weg naar Mondragon ge heel vrli hebben gemaakt, de Jaringo-berg, waarop zll gisteren een aanval hebben on dernomen, is in hun handen, evenals de spoorweg naar Salinas. Nieuwe nota van Valencia. De regeering van Valencia heeft een nieuwe nota gericht tot Londen en Parijs. De tekst luidt als volgt: Tijdens de jongste gevechten in de pro vincie Guadalajara hebben de regeerings troepen zich meester gemaakt van orders van het Itallaansche oppercommando, dat de militaire operaties in dezen sector leidt, alsmede van dienststukken. betrekking hebben op de italiaansche divisies, die bondgenooten zijn der rechtschen. Deze do cumenten dragen op een wijze, die geen enkelen twijfel overlaat, duidelijk de ken- teekenen van de inmenging van het Itall aansche leger ih Spanje, die den 27sten November 1936 ter kennis gebracht werd van den Volkenbond en opnieuw door de regeering der republiek vermeld werd ln haar mededeeling aan den secretaris-gene raal. van den 13en Maart 1937. evenals in ZATERDAG 3 APRIL. Hilversum 1, 1875 M, KRO-Uitzending - 4.00—5.00: HIRO. 8.00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 11.30: Godsd. halfuur 12,00: Berichten 12.15: KRO-orkest en gram.pl. 2.00: Voor de rijpere Jeugd 2.30: Gra- mofoonpl. 2.45: Causerie over school reizen 3.00: Kinderuur 4.00: Gram.pl. 4.10: „Het vivisectievraagstuk", causerie 4.30: HIRO-Post— 4.35: Gram.pl, 4.40 „Animisme en spiritisme", causerie 5.00: De KRO-Melodlsten 5.45: De KRO- Nachtegaaltjes 6.20: Journ. weekover zicht 6.45: Gram.pl. —7.00: Berichten 7.15; Kath. RVU. 7.35: Actueele aether- flitsen 8.00: Berichten ANP. Mededee lingen 8.15: Overpeinzing met muzikale omlijsting 8.35: Het KRO-orkest 9.10: Gram.pl. 9.15: De KRO-Boys 9.40: Gram.pl. 10.30: Berichten ANP. 10.40: Sportoverzicht 10.5512.00: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. VARA-Uitzending - 10.0010.20: voorm. en 7.308.00 VPRO. - 3.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding 10.20: VARA-Maandrevue (Op gr.platen), VARA-Orkest (gr.pl.) enGram.pl. 12.00 I.45: Gram.pl. 2.00: Les Ménéstriers 315 Schaakpraatje 3.30: Gram.pl 4.10: Gram.pl. 4.30: Esperanto-uitzen- ding 4.50: Gram.pl. 5 10: Gram.pl. 5.40: Literaire causerie 6.00: Orgelspel 0.30: „De Wielewaal" en toespraak 7.00: „Filmland" 7.30: Lezing 8.00: Herh. SOS-Ber. Berichten ANP en VARA-Varia 8.15: C. Steyn's Accordeon-orkest 8.30 De Ramblers 9.00: Radlotooneel 9.10: „Musica" 9.50: Toespraak 10.00: Be richten ANP. 10.05: VARA-Orkest II.00: Berichten 11.05—12.00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05: Voor de vrouw 11.20: Orgelspel 11.50: Het „Canadlan"-Trto 12.50: Gram.pl. 1.20: Het Commodore Grand-orkest 2.20: De „Dolce"-Zangers en solist 3.15: Sport- reportages 4.55: Declamatie 5.15: Gr.- platen 5.35: Het BBC-Dansorkest 6 20: Berichten 6.35: Sportnieuws 6 50: Welsch intermezzo 7.05: BBC-orkest 7.50: Radiojournaal 8.20: Variété EEN GRANAAT IS GEEN VOETBAL! Gisteravond schopte een Marokkaansch tirailleur ln het legerkamp Chalons tegen een granaat, met het gevolg, dat het pro jectiel ontplofte. De man werd gedood, zes andere tirailleurs werden levensgevaarlijk gewond, zestien anderen werden ernstig ge wond en zes soldaten, waaronder 'n Fransch adjudant, licht gewond. haar nota's van denzelfden datum, die aan de mogendheden werden toegezonden. De aanwezigheid van een Italiaansch bezet tingsleger. dat strijdt tegen de wettige re geering van Spanje, vormt, behalve dat zij een schending van het recht van den mensch beteekent en in directe tegenspraak ls met het besluit van den Volkenbondsraad van 12 December 1936. waarin verklaard werd dat elke staat verplicht is zich te ont houden van inmenging in de binnenland- sche zaken van een andere staat, is de grootste overtreding, die tot nu toe gepleegd werd tegen de politiek van niet-lnmenglng en de internationale verplichtingen, voort vloeiend uit de niet-inmengingsverklaring van Augustus. Door een dergelijk bedrag draagt Italië bli tot een voortduren van den burger oorlog in Spanje, overtreedt het artikel 10 van het Volkenbondshandvest en gedraagt het zich als oorlogvoerende mogendheid. Uit een onderzoek der bli deze nota ge voegde stukken volgt: 1. De aanwezigheid op het Spaansche grondgebied van volledige eenheden van het Italiaansche leger, waarvan personeel, materiaal, de verbindingsorganen en het kader van het commando Italiaansch zijn. 2. De eenheden van het Itallaansche leger treden in het haar toegewezen geble4 od als een waar bezettingsleger 3. De Italiaansche regeering heeft od het Spaansche grondgebied eigen openbare diensten ingesteld bestemd voor haar mili taire eenheden. 4. De meest vooraanstaande persoonlijk heden van het Itallaansche regiem nemen actief deel aan de actie der Itallaansche strijdkrachten in Spanje, lelden deze en moedigen ze aan. 5. Al het voorafgaande staat gelijk met een invasie in Spanje door Italië, hetgeen ernstig het vertrouwen aan het wanke- kelen brengt, dat plechtig gesloten overeen komsten mdeten inboezemen en tast ernstig de veiligheid in West-Europa aan. evenals de algemeene zaak van den vrede. De regeerlne der republiek, in het bezit der hierbij ingesloten bewijzen, acht deze voldoende om er de hierboven geformu leerde conclusies uit te trekken en heeft de eer deze ter kennis van uwe regeering te brengen, zonder het bijeenbrengen van al 't verzamelde materiaal af te wachten. De nota was onderteekend door den mi nister van buitenlandsche zaken. Del Vayo. Fransch vliegtuig bij vergissing onder vuur genomen. De Air France bevestigt, dat een harer vliegtuigen boven Valencia onder vuur ge nomen ls op 30 Maart. Het toestel, de An- tares. was met zeven menschen aan boord op weg van Alicante naar Barcelona. Ter wijl het op groote hoogte boven Valencia vloog, bemerkten de inzittenden, dat ka nonvuur. waarschijnlijk afkomstig van kust- batterllen, op het vliegtuig gericht was De radio-telegrafist seinde onmlddelllk de na tionaliteit, waarna het vuur gestaakt werd. De beschieting ls dus aan een vergissing te wliten. De Spaansche ambassade heeft de maatschaDDlJ de verontschuldigingen der Spaansche regeering overgebracht. 9.20: Berichten 9.40: Het Glasgow Or- pheus-koor 10.20: BBC-Theater-orkest m.m.v. solist 11.20: Jack Jackson en zijn Band 11.50: Berichten 12.00—12.20: Vervolg dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr - platen 12.20: Visciano-orkest en zang 3.20Gram.pl. 4.50: „Marlbrough revient de guerre", operette 5.50: R. Porée-ork. 8.20: Zang en piano 9.05: Omroepork. en solisten 11 2012.50: J. Bouülon- Dansorkest. Keulen, 456 M. 5.50: H. Bund's orkest en Instrum. kwartet 8.50: Gram.pl. 11.20: Sllez. Philh. orkest 1.35: Gram.pl. 3 20: Westdultsch Kamerorkest en SA- Orkest 5.25: Omroepkwlntet 7.30: Ge varieerd programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroeporkest 1.30: Salonorkest 1.50: Gram.pl. 2.23: Zang 2.35: Herdersfluiten-Trio 3.05: Het Ebbecke-Trio 3.35: A. Felleman's orkest 4.35: Accordeonmuziek 4.50: Gram.pl. 5.20: Omroepdansorkest 6.20: Gram. pl. 7.20: Zang 8.20: Klelnorkest 9.05: Voordracht 9.20: Vervolg concert 10.30: Dansmuziek (gr.pl.) 11.2012.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20: Grajn.pl. 12.50: Salon orkest 1.30: Omroeporkest 1.50: Gr.- platen 2.22: A. Felleman's orkest 3.20: Gram.pl. 3.35: Zang 3.50: Gram.pl. 4 05: Zang 420: Gram.pl. 4.35: Sa lonorkest 5.35: Clemor and his Lucky Stars 6.20: Chansons 6:50: Pianoreci tal 7.05: Zang 7.45: Gram.pl. 8.20: Omroeporkest 9.05: Radlotooneel 9.50: Omroeporkest 10.30: Omroepdansorkest 11.20—12.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Wei- marer Staatskapel en solisten 9.20: Be richten 9.50: Fluit en piano 10.05: Scheepsweerbericht - 10.2012.50 O. Kerm- bach's dansorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 3 April. Ie programma: lederen dag van 3- -24 uu": AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8—24 uur: KRO. NCRV enz 3de programma: 8.00 Keulen of div - 9.50 Deutschl.s. of div. - 11.05 London Reg - 12.35 Brussel VI. - 13.35 Keulen - 14.35 Erussel Fr. - 15.20 Keulen - 16.20 Brussel VI. - 17.35 Brussel Fr. - 18.20 Pa rijs R. - 19.20 Keulen - 2120 Boedapest of div. - Plm. 23.25 Berlijn. 4de programma: 8.00 Brussel VI. - 9.20 Gr.pl. G.R.D. - 10 35 Droitwich - 15.20 London Reg. - 17.20 Droitwich - 18 20 Di versen - 18.50 Brussel Fr. - 19.05 Droit wich - 21.40 Weenen of div. - 22.20 Droit wich. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10