STADSNIEUWS JtsieJaargang DONDERDAG 1 APRIL 1937 No. 23623 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De „lamme" weer gearresteerd Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Herberekening Indische pensioenen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER"ADVERTENTIES: 30 ct per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agenlchappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adveajitles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lageiarlef. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woerdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 3- Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cll porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. «J, Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redr 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 pee 3 mnd.) ce su ..e. UITVORING DER BURGERZANGSCHOOL Geaniieerdc zang van klein en groot. De uvoeringen der Burgerzangschool, onder lding van den heer de Rook en met mej. R.Qaykema als volijverig assistente ,e, munten uit door groote ver- Id. Klein en groot geeft zich met rnst aan de vele werkjes, die op den ten gehoore worden ge len de zenuwen de uitvoerenden ns parten, als geheel wordt er toch lofrlijk en zuiver gezongen. Een hjde openingsverrassing waren de beide frache liedjes van onzen stadgenoot Hetri \elbooren, n.l. „De muzikale wan deling" n „De Brandweer", waarbij de illuïtrat.-vc en suggestieve begeleidingen docr Ha-, Zirkzee knap vertolkt werden. Dese liejjes zijn een gqpde aanwinst voor kirïerzang en oogstten een levendig ces. et wlgevulde programma bood voor k WKiwils". De jonge kinderen zongen n<i meetlere aardige koornummertjes, af- ge visseli door enkele kostelijke ^peelliedjes. ai „Wi,keltje spelen" dat gebisseerd nuest winden en „In mijn tuin", waarbij degrappge gebaartjes en leuke houdingen in niet eringe mate tot het applaus bij- dtoegen.Bijzonder fijn was Dalcroze's „De lieve grotmoedertjes", een werkje uit „de gmöe oule doos", maar dat niettemin bij zoader aitueel was. 3e groteren waren vervolgens aan de béirt mitj „Hollands Lied", „Mopje", een butengeroon goed geslaagde bewerking vaa „Tooi onze mop een mopje was" en „De zweivtr", waarin wij ook konden con- steteeren dat er goed materiaal is, dat voor de tjekomst het een en ander belooft. Jammer, lat er in verhouding tot het aan tal meisjis slechts zoo weinig jongens mee zuigen. hetgeen de verhoudingen niet ten goede kont. Het „vrouwenkoor", bestaande uit mee- rencteb nog jonge dames beschikt even- een.' over behoorlijke stemmen. Het blijft züivjr op toon en de klank is homegeen. Hit zojig Schumann's „Zigeunerleben", Ave:kamp's geestige en kundig gecompo- neeide „Humoreske", alsmede als succes nummer vóór de pauze Strauss' beroemde „Gesjhiehten aus dem Wienerwald". waarin een der vrouwelijke leden door een lief get.:nj)reer<! zij het dan ook klein sopraan- gelua, opviel. Al vrucht van serieuze voorbereiding werdler vlot gezongen, hoewel men over 't algedeen nog niet boven de noten staat. De Strauss-wals werd bijv. nog te weinig bemhnelijk de te ernstige gelaatsuit drukking der zangeressen is hier in het bijzonder uit den booze! gezongen: ver- eisclS is méér echt-Weensche .schwung", terwjl het tempo ook opgevoerd kan wor den. Ns de pauze volgden nog diverse geani- meede nummers, waarbij in het bijzonder het Japansche dansje, waarbij de kinde ren :óo leuk gecostumeerd waren, opviel. Hes tempo van Piet Zwager's „Vreemde taler* was stellig te langzaam. De cantate „Nachtsproke" van Annie Frank werd tot een fijnzinnig slot: deze nfuzikaal en melodieus geschreven compo sitie, met een korte maar mooie altsolo gezongen door mevr. Annie Drisssen gaf aan alle medewerkenden gelegenheid zich tezamen te doen hooren en oogstte, ook tengevolge van de juiste vertolking, een welverdiend applaus. De dirigent, de heer de Rook, mej. Gay- kenu en de heer Han Zirkzee ontvingen lede: een mooie bloemenhulde, die voor hun kracitig streven, om steeds een avond der Burgerzangschool tot een goede te maken, zeke* welverdiend was! Mtt groote aandacht is het juist gekozen programma gevolgd; men zal met tevreden heid op deze geslaagde Uitvoering terug kun.ien zien! TWEETAL GEREF. KERK, D; kerkeraad der Geref Kerk alhier stelje. ter vervulling van de vacature ds W. Bouwman het tweetal: ds. E. T. van den Bome te Helpman (Gr.) en ds. W. H. van der Vegt te Goes. C. J. V. PREDIKER 12 la. Gezellige familie-avond. De oudste Christelijke Jeugdvereeniging in onze stad, de C. J. V. Prediker 12 la had gisteravond in het Predikergebouw haar „gezinsleden" uitgenoodigd tot een familie-avond. Dat het Prediker-gezin zeer uitgebreid is viel opnieuw te constateeren uit de tal rijke opkomst. Alle zalen van het gebouw, die tot één ruimte waren samengevoegd, waren dicht bezet. Ja, zelfs moet om alle vrienden en belangstellenden in staat te stellen een dergelijke samenkomset bij te wonen, hedenavond een herhaling worden gegeven! En nu moet het direct gezegd worden: deze familie-avonden kenmerken zich dan ook door bijzonder prettige sfeer en geest. Met den eere-voorzitter den heer P. Mazurel aan het hoofd, die ondanks zijn hoogen leeftijd niet gaarne zou ontbreken, waren ook nu weer vele oud-leden tegen woordig. In afwijking met de propaganda-uitvoe- ringen, waar men steeds wil trachten een indruk van het werk van deze jeugdver eeniging te geven, wordt het programma van een familie-avond in den regel gevuld door de opvoering van één of ander too- neeLstukje. Zoo cok gisteravond. Ditmaal was men met de opvoering van het uit vier bedrijven bestaande tooneelstuk „De roman van een krantenjongen" al bijzon der gelukkig geslaagd. Want behalve dat men een stuk met een aardigen Inhoud voor het voetlicht bracht, lag aan het ge heel een dieperen ondergrond ten grond slag. Kwamen er tal van komische gedeel ten in voor, ook aan ontroerende momen ten was het rijk. Naast dat het een sterke aanklacht was tegen de meening, dat het geluk van individu en maatschappij alleen zou worden verkregen door uiterlijke welvaart, was het tevens een bespotting van leeghoofdige pronkers, die meenen. dat een Jas van moderne snit toegang geeft tot den kring van beschaving en intellect. Het stuk dat een vlotte opvoering be leefde, won zeer in aantrekkelijkheid door de goed verzorgde décors, waarvoor men zich de beianglooze medewerking had ver zekerd van de firma Poptie. Zonder aan het spel der overige spelers maar iets te kort te doen. willen wij hier een uitzondering maken voor den heer Heymans. die ook de regie verzorgde. De Prediker-tooneelclub, die met de op voering van dit karakter-stuk een goede keuze heeft gedaan, mag met groote vol doening op dezen avond, die met een kort woord door voorzitter van 't Zelfde werd geopend, terugzien. Vermelden wij tenslotte, dat de heer J. yergunst tusschen de bedrijven door declameerde en dat een strijkje voor de noodige afwisselipng zorgde. Zooals gezegd: hedenavond reprise CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARS BOND. De recherche vond hem te Brussel. DIR. BELASTINGEN ENZ. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be dingen enzH. R Overbeek verplaatst .1 het kantoor Alphen aan den Rijn naar iet kantoor der invoerrechten en accijnzen Ihier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. J. A. Uljee. Boer- lavestraat 26. Voorhout, timmer-, metsel- aannemersbedriif. Eigenaar: J. A. Uljee. xarhout. Wijzigingen: Gebroeders Olivo. Boer- aavestraat 12. Leiden, fabricatie en han- in consumptie-ijs. Nieuwe Vennoot: M. T Asta, Leiden V Maatschappij tot Exploitatie van kels in Consumptie-artikelen ..Wica" iaalHaarlemmerstraat 18. Leiden, •ofdzaak: Oosterbeek. Oipheffing filiaal: tflhen a. d. Rijn, Bruggestraat 7. Verslag van de afdeeling Leiden over 1936. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: In de eerste plaats wordt gememoreerd het aftreden van voorzitter Van Wouden berg en secretaris Van Hees op de vorige jaarvergadering. Het hartelijk afscheid, dat bestuur en leden hun op 15 Mei bereidden in tegenwoordigheid van den Bondsvoor zitter. bewees hoe zeer hun jarenlange arbeid voor den bond door allen werd ge waardeerd. De ledenvergadering koos als voorzitter P. M. van der Voort en als secretaris J. W. Schneider. Het bestuur in zijn nieuwe samenstelling heeft zich in het afgeloopen jaar tot eerste taak gesteld den band met de leden en tusschen de leden onderling te versterken. Verheugend is het feit. dat over het ver slagjaar eenige ledenwinst kon worden ge boekt. doordat de inschrijvingen de af schrijvingen met 7 overtroffen. Wij eindigden met een ledental van 202. Vooral de activiteit in de onderafd. Aca demisch Ziekenhuis droeg veel bij tot dit gunstige resultaat. Voor de vakgroep gemeente-ambtenaren heeft evenals vorige jaren, ook 't afgeloo pen jaar in 't teeken gestaan van aan passen. De promotiekansen in 't algemeen en van eenige leden in het bijzonder hebben gedurende het geheele jaar onze volle aan dacht geëischt. Het verloop van het ledental der vak groep geeft reden tot tevredenheid. Wij vingen het jaar aan met 61 leden. Er wer den ingeschreven 14 nieuwe leden. Er moesten 7 leden worden afgevoerd, zoodat de groep aan het einde van het jaar 68 leden telde. Voor een aantal leden der vakgroep H. O. personeel, heeft de bond belangrijk werk gedaan. In het afgeloopen jaar trad M. G. Ver- wey officieel af als voorzitter der groep. Gedurende eenigen tijd werd het voorzit terschap reeds waargenomen door C. J. Piena, die in de jaarvergadering definitief werd gekozen. Het ledenaantal liep ook dit jaar weer ecnigszins terug. Het bestuur van de vakgroep P. T. T.- personeel, was in 't afgeloopen jaar als Naar wij vernemen is de beruchte Albert de Vries, de hoofddader van de bende postwisselvervalschers, die kort geleden uit een der Parijschc zieken huizen wist te ontsnappen, gisteravond te Brussel door de centrale recherche te Amsterdam gearresteerd. Met betrekking tot deze arrestatie moge er aan herinnerd worden, dat bij de huiszoeking in de Parijsche woning van De Vries een tot in de perfectie verzorgde installatie voor de vervaar diging van valsche postwissels, waar van het meerendeel op Amsterdam- schc postkantoren is uitbetaald, werd aangetroffen. De arrestatie van De Vries geschiedde indertijd door hoofd inspecteur De Jong uit Rotterdam, die de bende bij zijn te Parijs ingesteld onderzoek op liet spoor was gekomen. De mededaders werden uitgeleverd en zijn kortgeleden door de Amsterdam- sche rechtbank veroordeeld. De Vries echter verhuisde, aangezien men ge loofde dat hij ongeneeslijk ziek was, naar het Parijschg ziekenhuis, waar hij z.g. met verlamde beenen negen maanden plat op bed lag, tot hij zijn kans kon waarnemen en, niet langer simuleerend, op eeA nacht de vlucht nam, waarbij hij nog over een 3 meter hoog muurtje moest klimmen. Het is nog geen uitgemaakte zaak of De Vries naar de hoofdstad zal kunnen worden overgebracht, aangezien zeer waarschijnlijk ook de Belgische justitie nog wegens zijn oplichterspraktijken een appeltje met hem te schillen heeft. NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. volgt samengesteldH. van Woudenberg, tijdelijk voorzitter. P. M. van der Voort, secretaris. J. van Poelgeest en J. ten Ha ken. leden. Al kunnen wij van 1936 niet schrijven, dat het ledental der vakgroep vooruit is gegaan, van beteekenis is het. dat ook geen afvloeiing van leden heeft plaats gehad. De vakgroep Belasting-Ambtenaren trad ook dit jaar niet plaatselijk op. De ledenstand bij het begin van het jaar bedroeg 17 leden, aan het eind 14. Een achteruitgang van 3 leden, te wijten aan verplaatsing van 2 leden en bedanken van 't andere lid. Voor de onderafdeeling Verplegend Per soneel van het Acad. Ziekenhuis, is het afgeloopen jaar en vooral het laatste ge deelte daarvan, een jaar van krachtige actie geweest. Dank zij het onvermoeide werken van eenige leden werd het ledental aanmer kelijk vergroot. De noodzakelijkheid van actie is weer duidelijk gebleken door de in de laatste maanden gevoerde salaris-actie. Mede ten gevolge van den belangrijken invloed van den bond. werd bereikt, dat het salaris der leerl.verpl. niet tot een nóg lager peil is teruggebracht. VOETBAL- EN ATHLETIEKVER. L.D.T.S. Jaarfeestviering. In de bovenzalen van de Harmonie heeft L.D.T.S. gisteravond haar jaarfeest, dat dit maal in het teeken stond van het a.s. kam pioenschap, op waardige wijze gevierd. Nadat de Flora-band, welke het muzi kale gedeelte van den avond op uitstekende wijze heeft verzorgd, met enkele aardige nummers had ingezet, opende de voorzitter de heer de Ru, den avond met een kort woord, waarin spr. vooral het a.s. kam pioenschap, de noodzakelijke financieele steun, en het binnenkort te vieren tweede lustrum besprak. Hierna was het woord aan het tooneel- gezelschap voor het opvoeren van „De Aardschok", een blijspel in één bedrijf door O. Harting. Een vermakelijke klucht, met een uitstekende rolbezetting, waarvoor een langdurig applaus een welverdiende beloo ning was. De pauze, welke hierna volgde, werd af gewisseld met. enkele muzieknummers door de heeren A. Gouw, D. Flippo en E. de Heer, resp. met xylophoon en 2 accordeons, een intermezzo dat ongetwijfeld werd gewaar deerd. Het tooneelgezelschap bracht hierna een klucht: „De truc van Tienus" voor het voet licht en ook met dit optreden wist het alle eer te behalen. Hierna bleven allen nog geruimen tijd ge zellig bijeen met een dansje o. 1. v. den heer Favier. Al met al een uiterst geslaagde jaarfeest- viering, waarin de organiseerende commis sie ongetwijfeld haar werk ten volle beloond heeft gezien. Verkiezingsrede van den heer Van Geelkerken. Voor de geheel gevulde groote Burcht zaal heeft de heer Van Geelkerken gister avond voor de N.S.B. gesproken over „Onze strijd". De heer Van Geelkerken werd ingeleid door den kringleider, den heer Th. Ber gers. Voor het ontstaan der N.S.B.aldus spr., stond het grootste deel van het Nederland- sche volk onverschillig tegenover de po litiek. In de laatste vier jaar is daarin zeer veel verandering gekomen. Niet alleen werd de politiek in het middelpunt der belangstelling geplaatst, doch ook in de politieke partijen kwam veel verandering. De V.A.R.A. werd nationaal en de S.D. A.P. speelde het klaar om bijna christe lijk te worden; ook de communisten maak ten een 'grooten zwaai en op de laatste groote meeting in Amsterdam kon men het zoowaar zien gebeuren, dat een commu nist enkele onvervalschte Geuzenliederen declameerde, terwijl de vergadering werd gehouden in een met oranje en nationale vlaggen versierde zaal! Zij, die met de N.S.B. sympathiseeren. vinden het voldoende dat de Beweging wat meer nationaliteitsgevoel in ons volk heeft gebracht én den partijstrijd wat heeft doen vermindoren. Dat oordeelen zij genoeg, doch wat wij, aldus spr., in „Volk en Vaderland" schrij ven, achten zij te fel en betitelen zij als laster en beschimping. Dit is echter onjuist, de artikelen, welke in ..Volk en Vaderland" verschijnen, zijn geenszins bedoeld als belastering van wie dan ook; wij wensehen slechts, aldus de heer Van Geelkerken, eerlijk en openlijk i critiek te leveren op datgene, wat door ons onjuist wordt geacht. Teveel is men van meening, dat wij er zijn om de S.D.A.P. op te jagen; vergeten wordt, dat men een oud paard niet meer opjaagt, terwijl men er bovendien geen rekening mee schijnt te houden, dat de N.S.B. zelf rood is. Voor de verwezenlijking van het pro gramma. is in de eerste plaats noodig. dat we vertrouwen hebben in ons zelf. Zonder dat zullen we nooit iets bereiken. Na den oorlog was het Duitsche volk totaal uitgemergeld. Dat de zaken bij onze I Oosterburen thans in allerlei opzicht weer naar wensch gaan, is niet alleen te dan ken aan Hitier en het Nat. Socialisme, doch moet voor een groot deel worden toe geschreven aan het groote vertrouwen, dat de Duitscher in zich zelf stelt. Ongetwijfeld heeft Hitler's Rijk zeer vele fouten, doch op den wil van zijn onder danen om het gestelde doel te bereiken, kunnen wij afgunstig zijn. Om den Hollander vertrouwen in zich zelf te geven, zal in de eerste plaats noo dig zijn bestrijding van den tot verderf leidenden geest van; „Ieder voor zichzen en God voor ons allen". We zullen moeten gaan beseffen, aldus spr.. dat we niet op ons zelf staan in deze maatschappij, doch naast elkaar; de boer naast den geleerde en de arbeider naast den fabrikant. Om deze idee te verwezenlijken, zal een felle en langdurige strijd gevoerd moeten worden. Neutraal blijven zal onmogelijk zijn, we zullen moeten kiezen; een mid denweg is ondenkbaar. Doch uiteindelijk zullen we zegevieren, omdat wij de eenigen zijn, die het geloof hebben. Geen lid. van welke partij dan ook. heeit in zijn organisatie voor lQ0°/o vertrouwen. Men hoopt slechts zoo dicht mogelijk bij de verwezenlijking van het programma zijner partij te komen. Jarenlang hebben alle politieke partijen in ons land Colijn bestreden en thans, nu men de baantjes bedreigd ziet, keeren zij zich met Colijn in hun midden eensgezind tegen de N.S.B.. terwijl men achter de schermen reeds besprekingen voert oyer de verdeeling van de ministerszetels in net volgende kabinet. In de overtuiging dat deze politiek zal voeren tot toestanden zooals we thans in Spanje en Frankrijk zien, zullen wij voor de verwezenlijking van onze plannen vechten. Met een aanbeveling voor de n.s.B - canaidaten en een waarschuwing zich niet afzijdig te houden, doch zijn keuze te be palen voor het te laat is, besloot spr. zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BINNENLAND. De Indische begrooting door de Eerste Kamer goedgekeurd (Pari. overzicht, 3de Blad). Algemeene vergadering Chr.-Hist. Unie;' rede van jhr. De Geer (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Dc Nederlandsche Reedersvereeniging ver gaderde in Den Haag (Binnenland. 3de Blad). Jaarverslagen Ned. Middenstandsbank en Shell Union (Financiën, 2de Blad). BUITENLAND. Diverse handelsverdragen gesloten. (Buitenland, 1ste Blad). De taak van Norman Davis in Europa (Buitenland, 1ste Blad). Een interview met Van Zeeland (Buitenlands 1ste Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In de vergadering van de Eerste Kamer van hedenochtend is het wetsontwerp tot herberekening van de Indische pensioenen met 24 tegen 15 stemmen aangenomen. VER. VAN LUTHERSCHE JONGEREN. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bii beschikking van den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen is dr. H. G. S. Snijder, leeraar aan het Sted. Gymnasium alhier tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docent in de faculteit [der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te dezer stede om onderwijs te geven in de methodiek en didactiek der scheikunde. LEIDSCHE SPAARBANK. Bii de Leidsche Spaartiank is in de vorige maand (Maart 1937) ingelegd f 474.686.71 en terugbetaald f. 391 107.17; 179 nieuwe inleggers ziin ingeschreven en 95 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18614 inleggers, inciu- sier 1494 deelnemers aan den Afhaaldiensl bedroeg einde Maart f. 8.574 868.49. In 4919 posten is in deze maand doe: evr Afhaaldienst f. 14.699 ontvangen. Het jaarfeest. Gisteravond organiseerde de Vereeniging van Luthersche Jongeren alhier een feest, ter gelegenheid van het twee-jarig bestaan dezer vereeniging. In de consistoriekamera was voor dit doel een tooneel opgeslagen. Om pl.m. halfnegen opende zich het doek en werd op het tooneel door alle leden het clublied als show-nummer uitgevoerd. Hier na heette de president alle aanwezigen en speciaal het eere-lid ds. de Meyere en de twee afgevaardigden van het hoofdbestuur van den Bond van Luth. Jongeren uit Am sterdam. waarbij de V.V1.J. is aangesloten, welkom. De Pres. bood ds. de Meyere, den oprichter der V.V.L.J., een taart aan met twee kaarsjes. Hierna sprak ds. de Meyere. Hij wees speciaal op het groote kerkelijke en sociale belang der vereeniging. Daarna volgde de opvoering van het blijspel „Het Steenen Beeldje", waarin meespeelden de dames: F. Trippenzee. B. Schreuder en J. Wolvers en de heeren H. Wolvers. H. Smit, A. Trippenzee en J. Moeliker. De spelers be haalden met dit geestige stukje een groot succes. In de hierna volgende pauze werd door de damesleden thee geserveerd. Na deze pauze volgde onder leiding van den seer. J. Moe liker, gemeenschappelijk kienen om prijzen. Dit spel sloeg zeer in en had een buitenge woon geanimeerd verloop. Door alle leden werden om een imitatie kampvuur kampliedjes gezongen, met man dolinebegeleiding van H. Smit. Ten tweede male werd daarna gepauzeerd De afgevaardigde van het Bondsbestuur, mej. Zier uit Amsterdam, sprak hierna een propagandawoord voor den Bond en wenschte bestuur en leden geluk met het twee-jarig bestaan der afdeeling Leiden. Als laatste nummer volgde de opvoering van het blijspel „De Aardschok" van Otto Harting. Uit de herhaalde lachsalvo's uit de zaal bleek wel. hoezeer dit spel werd ge waardeerd. De president dankte allen voor de medewerking en verzocht tot slot alle aanwezigen het Lutherlied „Een vaste Burg is onze God" te zingen. Vermeldt dient nog dat de pauzes werden opgeluisterd met versterkte gramofoonmuziek. Onze oud-stadgenoot de heer H. van der Woude. oud-deurwaarder bii het Kan tongerecht alhier, thans wonende te Zeist, Utrechtscheweg 38, hoopt aa. Zaterdag zijn 80sten geboortedag te vieren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1