Uit den Leidschen Raad LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Maart 1937 Derde Blad No. 23617 De strijd in Spanje Philips Radio Maandblad 78ste Jaargang De verzakking bij den Stadhuisbouw t>e reorganisatie der Stedelijke Werkinrichting 's Avonds voor U naar bed gaat LUCHTVAART Nadat het nieuwe raadslid de heer dr. M. Key zitting had genomen, werden de benoe mingen afgedaan, die geen verrassingen op leverden. Z ,h. st. werden de agendapunten 8 t/m. 17 goedgekeurd. KLEINERE VOORSTELLEN. 18o. Voorstel tot het wijzigen van eenige raadsbesluiten inzake de verhuring van de perceelen Nieuwsteeg No. 10, Langebrug No. 99 en Haarlemmerweg No. 49 Groen- oord). (44) De heer GROENEVELD heeft den indruk, dat Groenoord niet behoorlijk wordt onder houden. In de voorwaarden staat, dat het onderhoud is voor rekening van den huur der, hetgeen hij echter verkeerd acht. Is het huis inderdaad geverfd, zooals was toege zegd door vorigen huurder? De heer BERGERS meent, dat zoo iets hiet voor een huurder is. De VOORZITTER zegt, dat het pand goed Wordt onderhouden. Het is geheel geverfd van buiten, hetgeen inderdaad voor den huurder is. Maar ook vernieuwing zou pas het pand goed kunnen maken en dat zou de gemeente dan moeten doen. De heer GROENEVELD betwist, dat het verven goed is geschied en dat het goed wordt onderhouden. Hij vraagt scherper toezicht. De heer MANDERS bestrijdt den heer Groeneveld. Bovendien oordeelt hij afbre ken wellicht beter. De VOORZITTER handhaaft, dat het Ruis geverfd is. De plannen voor de nieuwe Veemarkt houden nauw met deze kwestie verband. Nader onderzoek is daarom mis schien gewenscht. Conform wordt dan besloten. 19o. Voorstel tot het verpachten van het recht tot heffing van den weg- en water- tol c.a. tegenover den RijnsburgsChen Vliet, bij het „Leidsche Hek", aan P. Cig- gaar, te Oegstgeest. (45) Conform besloten. 20o. Voorstel in zake het ter beschikking stellen van een strook grond, gelegen nabij de van der Duynstraat. aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. ten be hoeve van den bouw van een transforma torgebouwtje. (46) Conform besloten. 21o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, rege lende de verdeeling van de kieskringen voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad in stemdistricten b. tot wijziging van de verordening, hou dende aanwijzing van de stemlokalen voor de stemdistricten voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad en van de stemlokalen voor de voor het publiek toegankelijke zit tingen van de hoofdstembureaux. (47) Conform besloten. Geheime zitting. Om kwart over drie gaat de Raad daarop ln geheime zitting, die ook wordt bijge woond door den heer mr. Brlët. Om 5 uur Wordt de openbare zitting heropend. DE REGELING MET DE CEMSTO. 22o. Herstemming over het amendement van mevrouw de Cler—de Bruijn op het voorstel om het in- en uitwendig schoon maken enz. van gemeentegebouwen on dershands op te dragen aan de N.V. Che mische en Mechanische Stofbestrijdings- Onderneming, te Amsterdam en voortzet ting van de behandeling van dat voorstel. (25) Over het amendement-de Cler staken opnieuw de stemmen 1515, zoodat het is verworpen. Voor de S.D.A.P. en heeren v. Weizen en Key. Het voorstel v. Weizen wordt aangenomen met 292 stemmen. Tegen de heeren Gos- linga en Beekenkamp. Mevr. DE CLER stelt voor de discussies te heropenen, teneinde te bepleiten op te ne men een clausule over een contract der Cemsto met alle werksters en werkers. B. en W. staan dit toe. Mevr. DE CLER verdedigt dan nader haar voorstel. Onder-aanneming dient afgewe zen te worden. De heer GOSLINGA steunt dit idee. De VOORZITTER oordeelt dit overbodig, Baar de gemeente geen personeel niet in dienst der Cemsto, in haar gebouwen zal toelaten. Mevr. DE CLER wijst er op, hoe momen teel de Cemsto zoodanige regeling ontduikt. De VOORZITTER zegt. dit te onderzoeken en het tegen te zullen gaan. Het voorstel van B. en W. wordt daarop E. h. st. aangenomen. OPNIEUW HAMERPUNTEN. 23o. Voorstel in zake het verleenen van medewerking aan de regeling betreffende het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (48) Conform besloten. 24o. Praeadvies op het voorstel van den heer Snel in zake het instellen van een onderzoek naar den toestand in de gezin nen der werkloozen. (49) De heer SNEL is van oordeel, dat het on derzoek zooals dit th'ans zal worden inge steld niet voldoende is. Dit behoorde z.i. zoo breed mogelijk te worden ingesteld. Hij dringt daarop aan evenals op het ter kennis brengen van het Resultaat aan den raad. f 150 oordeelt hij ook te laag bezoldigd. Wethouder v. STRALEN zet uiteen hoe in het belang der uniformiteit het wenschelijk was mede te doen in het rijksonderzoek. al is dit veel beperkter. Zoo wordt den heer Snel toch ook gedeeltelijk tegemoet geko men. Het resultaat zal den raad worden mede gedeeld al zal misschien moeten worden ge wacht; tot het onderzoek volledig is beëin digd. De vergoeding is door het rijk bepaald en betrokken dame zal ook elders worden be zoldigd. Conform wordt dan besloten. 25o. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het uitbreiden van de bureauruimte van en de stempel- gelegenheid in het gebouw van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken. (50) Conform besloten. 29o. Voorstel tot wijziging van de veror dening tot voorkomeing van brand. (160 van 1936 en 31) Conform besloten. 30o. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de Wateren in de gemeente Leiden. (184 van 1936 en 32) De heer MANDERS bepleit een reductie wijziging terwijl de heer DE REEDE wijst op een te-veel. De VOORZITTER zegt. dat de gangbare reductie is gevolgd. Aan den heer de Reede wordt tegemoet gekomen. De verordening wordt daarop z. h. st. goedgekeurd. 31o Voorstel: a. tot intrekking van de verordening van 19 Februari 1934 tot wijziging van die op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch: b. tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. (3 van 1934 en 33) Conform besloten. 32o. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de Veemarkt. 134) Conform besloten. 33o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Markten. (35) Conform besloten. 34o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Straatpolitle. (36) Conform besloten. Hierna schorsing. AVONDZITTING. DE STADHUISBOUW. 26o. Praeadvies op de verzoeken van E. C Bei tels, wed. Feld, B. E. Feld en I. Zand- voort GWzn. om de perceelen Vischmarkt No. 6 en Maarsmanssteeg No. 12. voor re kening van de gemeente in den ouden toe stand te doen herstellen. (51) De heer v. ECK kan zich vereenigen met B. en W. Het gemeentebelang eischt z.i. deze houding. Maar 't praeadvies kan hem toch niet geheel bevredigen, daar de schijn er is, alsof B. en W. zich alleen laten lei den door het gemeentebelang eng begrensd en niet met de belangen der particulieren, hierbij betrokken Willen B en W. niet doen uitkomen, dat zij met die belangen ook rekening houden? De heer WILMER vraagt B. en W. of zij voornemens zijn met betrokkenen samen te werken tot een oplossing. De gang van zaken is toch zeer, zeer langzaam. De heer COSTER steunt den heer Wilmer. De VOORZITTER wil scherp naar voren brengen, dat aan B. en W. geen verwijt is te richten. Zij betreuren met den raad den langzamen gang van zaken, het gebeurde. Van onwelwillendheid van het college tegenover de benadeelde personen is geen sprake, deze hadden het recht in eigen hand. De moeilijkheden van de arbitrage plegen altijd op te houden. Dat betrokke nen niets deden, is hun fout. De uitlokking van de benoeming van drie deskundigen door de rechtbank heeft de gemeente aanzienlijk geld gekost, doch steunt de betrokkenen zeer sterk. De ge meente verhaalde niets op betrokkenen voor verzorging der veiligheid. Voorts be taalde de gemeente verhuizing, installatie etc. van den heer Feld Jr.. hoewel de ge meente daartoe niet verplicht was. Het gemeentebestuur is in niets te kort geschoten. Erkend dient echter, dat betrokkenen toch schade leden en lijden en dat een spoedige oplossing gewenscht is. Doch anderzijds mag niet vergeten worden dat B. en W. ook hebben op te komen voor de gansche gemeente en haar belangen. B. en W. zijn bereid nog eens te overwegen of er geen overeenstemming is te bereiken met de betrokkenen, waarbij alle belangen worden geëerbiedigd Zoo betrokkenen ook een behoorlijke regeling willen, niet het onderste uit de kan willen hebben, hoopt spr. op een regeling. Conform wordt dan besloten. DE WERKINRICHTING. 27o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel in zake reorganisatie van de Stedelijke Werkinrichting. (15) De heer WILMER zegt, dat de R.K. frac tie in groote meerderheid niet met voorstel zal kunnen meegaan. Het nader overleg heeft geen wijziging kunnen brengen in de aan te nemen houding, daar het L. d. H. handhaaft den wijdingsdienst, hetgeen z.i. R.K. den kerkgang belemmert. Spr. hoopt op billijking van het R.K. standpunt irr Prot. kringen in en buiten den raad. De heer MANDERS is het principieel eens met den heer Wilmer. doch hij komt tot een andere conclusie, daar van belem mering van bijwoning van godsdienst oefeningen geen sprake zal zijn. Spr. ver trouwt. dat B. en W. daarop zullen toe zien en tevens, dat het college zal opletten dat geen menschen tegen hun zin der waarts zullen worden gezonden. De verbouwing dient z.i. zoodanig te ge schieden, dat zoo weinig mogelijk van het bestaande wordt geschaad. De heer v. ECK wijst er op. hoe het L.d.H. inzake den termijn tegemoet is gekomen; in plaats van 25 is 10 jaar gesteld Het be zwaar van het inbreuk maken op geeste lijke vrijheid is niet zoo opgelost als spi gaarne had gezien. Het betreft hier geen instelling van het L.d.H. alleen, doch een bijzondere en daarom was afwijking van den algemeen geldenden regel z.i. volkomen m:' gerechtvaardigd geweest. Met alle respect overigens voor het. streven van het L.d.H. oordeelt spr. hier dwang in het spel. het geen in strijd is met het begrip van ons Nederlanderschap. Kunnen B. en W. niet maken, dat die dwang niet tot toepassing komt? Daartoe moet alles in het werk wor den gesteld. Gewetensvrijheid en geloofs vrijheid eischen dit. Spr. dient een motie in, waarin deze denkbeelden zijn neergelegd en waarbij zij, die gewetensbezwaren hebben, niet naar de werkinrichting zullen worden verwezen. De heer WILBRINK kan het standpunt van den heer Wilmer billijken, doch de motie van den heer v. Eek lijkt hem prac- tisch onuitvoerbaar. Wie bezwaren zal heb ben tegen opneming in de Werkinrichting, zal gewetensbezwaren voorwenden! Wel degelijk zal het L.d.H, zijn stempel drukken op de instelling en daarom ver baast hem dit handhaven van den wij dingsdienst als huisregel niet. De heer BEEKENKAMP vraagt of de heer v. Eek in zijn motie een conditio sine qua non ziet voor aanvaarden van het voor stel van B. en W. of niet. Den heer Wilmer kan spr. in dezen niet volgen daar het L.d.H. immers voor R.K. alle gelegenheid biedt voor kerkgang. Moet deze kwestie principieel op de spits worden gedreven of bezien met ,/il y a desaccom- modements?" De heer v. WELZEN steunt het voorstel van Eek. De heer GOSLINGA oordeelt het voorstel betreffende korter termijn een verbetering. Kunnen B. en W. inzake gehuwden niet wat beslister zijn. dan dat opneming niet is buitengesloten? Spr. steunt de heeren Wil brink en Beekenkamp inzake de motie van Eek. Wethouder van Stralen wijst op de con cessies door het L.d.H. gedaan, behalve op één onderdeel. B. en W. hadden daarom JL" ,v!u«Un »J?w ijl,UU hU gehoopt op een aanvaarden z.h.st. Spr. be-,J - en W' treurt de houding van den leider der R.K :>ee,en °P welke gronden deze meenrng fractie, die hem ook verwondert, gezien de steunt- Indien U iederen avond een lepel Urodonal in weinig water opgelost inneemt, past U een uitstekende inwendige hygiëne toe. De Urodonal- kuur verzekert de volmaakte verwijdering van afvalstoffen en zuivert het organisme. Goedgekeurd door Prolesaor POUCHETt van de Académie de Médecine te Parijs Het it ren'product CHATELAIN. Het merk dat waarborg biedt. (Ingez. Med.) 8467 houding der R.K. in besturen en college. De houding der R.K brengt groote ver antwoordelijkheid mede. De consequentie is toch: handhaving van den sleqhten toe stand in de Werkinrichting, die feitelijk een schande is voor Leiden. Ook de minderheid van B. en W. had groote bedenkingen, doch erkent, dat de voorgestelde oplossing aanvaard dient te worden. Bij de verbouwing zal met het bestaande zooveel mogelijk rekening worden gehou den. De motie v. Eek is voor de meerderheid van B. en W. niet te aanvaarden als zijnde onuitvoerbaar en oncontroleerbaar. Inzake opneming van gehuwden kan spr. welis waar geen directe belofte doen, doch hij meent in dezen toch een optimistischen klank te kunnen doen hooren. Den heer v. ECK spijt het, dat de vrij heid der geestelijke overtuiging niet alge- 5. Willen B. en W. de correspondentie en cie adviezen over deze aangelegenheid ge voerd en uitgebracht voor de raadsieden. in de leeskamer ter inzage leggen? De VOORZITTER antwoordt: Ad 1 J Ad 2; Dat is geschied door den directeur van Gem. werken. Ad 3: Deze regeling is alleen ter competentie van B. en W„ cïie geen verantwoording zijn verschuldigd. Iin- tusschen is het juist, dat het salaris is ver laagd, zooals behoorde te geschieden. Er is betaald naar behooren 4 is daarmee be antwoord. Ad 5: B. en W. zijn daartoe niet bereid De heer SCHÜLLER is niet. bevredigd en bestrijdt de salarisverlaging. Van de werk loosheid mag niet geprofiteerd word/en. De heer GOSLINGA oordeelt de betaling zeel behoorlijk. De VOORZITTER oordeelt de bezoldi ging eveneens volledig gerechtvaarcfigd. De heer SCHÜLLER" stelt voor alsnog 't meen wordt erkend Hij gelooft niet aan -10un van f. 225 uit te keeren en mocht dit voorwendselen in dezen. Spr. zal de stem ming over zijn motie afwachten voor en aleer aan te geven de houding van zijn partij nadien De heer WILMER oordeelt het niet zui ver, mogelijke mislukking van het voorstel van B. en W. aan de R.K. fractie te wijten. worden verworpen om ook den 2en-opzich ter f. 200.te betalen De heer Goslinga oordeelt deze kwestie niet aan den raad. de heer Manderh vraagt praeadvies. hetgeen de VOORJZITTER weigert Het eerste voorstel-Schüller wordt ver- Gebrek aan medewerking van het L.d.H. ,vul.pcn met 18—13 st. Voor de S.D.A.P. draagt daarvan dan dst schuld, naar spr. ibehalve weth. Venvey en de heer van nog eens uiteenzet De motie v ECK oordeelt spr. ook on uitvoerbaar. De heer BEEKENKAMP wijst er nog op, hoe het L.d.II is een internationale orga nisatie, diie niet verder kon gaan dan zij is gegaan. Bovendien, geen R.K. wordt be let ter kerke te gaan. Gevreesd wordt blijk baar, dat na de wijdingsbijeenkomst geen kerkgang meer zal plaats vinden. De ver antwoordelijkheid ligt z.i. daarom wel degelijk bij de R.K. fractie, niet bij het L.dH. De heer WILBRINK zou bezwaren tegen een gedwongen kerkgang kunnen erken nen. doch des heeren v. Eck's gewetensbe zwaren tegen een wijdingssamenkomst, terwijl de S.D.A.P. neutraal staat tegen over den godsdienst, kan spr. niet erken nen. Van de motie v. Eek zal misbruik worden gemaakt. De motie-v. Eek wordt verworpen met 1716 stemmen. Voor de S.D A.P. en de heeren To'oé en van Weizen Weth. TEPE zal voorstemmen, waaruit echter niet geconcludeerd mag worden dat er verschil is in den boezem der R.K. frac tie. Spr. waardeert de toezegging van het L. d. II. hooger dan de heer Wilmer. De heer v. ECK, hoewel teleurgesteld door de starre houding van het L. d H.. zal in dit stadium toch voorstemmen om aan den huidigen toestand een einde te maken. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 27—6 stemmen Tegen de hee ren Wilmer, Lombert, Coster, Tobé, Ber gers en van Weizen. INTERPELLATIE SCHÜLLER. 28o. Interpellatie van den heer Schuilei' in zake het tewerkstellen van opzichters bij het saneeringsplan Bouwelouwensteeg— Paradijssteeg. De heer SCHÜLLER stelt volgende vragen: 1. Is het juist dat de architect van den woningbouw van het saneerinsplan Bou welouwensteegParadijssteeg' voorgesteld heeft bij de uitxoering van dezen woning bouw twee volslagen opzichters en één assistent-opzichter te werk te stellen, daar de aard van dezen woningbouw dit ver- eischte? 2. Is het juist dat door den w.n. directeur van den dienst van Bouw- en Woningtoe zicht geadviseerd is, het dor den architect voorgestelde aantal opzichters te werk te stellen? 3. Is het juist dat de directeur van Ge meentewerken onder wiens leiding inmid dels de dienst van Bouw- en Woningtoe zicht is gebracht, van dit voorstel en ad vies is afgeweken en besloten resp. uw col lege geadviseerd heeft dat twee opzichters, waarvan één als eerste en één als tweede opzichter te werk gesteld zouden worden, waarbij hun salaris resp, f.25 en f.40 per maand lager is gesteld, dan door den architect was voorgesteld en in zijn exploi tatierekening was uitgetrokken, welke ex ploitatierekening door den raad is goed gekeurd? 4. Indien de vragen 1 tot en met 3 hetzij in haar geheel hetzij gedeeltelijk bevesti gend beantwoord moeten worden, zijn B. en W dan van meening. dat het in het belang van een goede uitvoering van dezen bouw was, van het advies van den architect en van den w.n. directeur van Weizen. Het tweede voorstel-Schüller wordt «er- worpen met dezelfdë stemverhouding. De interpellatie wordt gesloteii. SUPPLETOIRE AGENDA. Voorstel a. tot het, met. intrekking van "het raads besluit van 21 December 1936, beschik baarstellen van gelden voor de aan schaffing en de montage van twee stoomketels c.a. met bijkomende wer ken, ten behoeve van de gestichten .Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- geëst"; b om de levering en de montage van de sub a bedoelde stoomketels c.a. onders hands op te dragen aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier (52) Conform besloten Voorstel tot -het verkoopen van een per ceel bouwterrein aan de Thorbeckestraat, hoek van Den Brandelerkade, kad. be kend gemeente Leiden Sectie M, No. 5191 iged.' aan Gebrs. A en N. Mol, te Leider dorp. (53) Conform besloten Voorstel tot het verkoopen van een per ceel bouwterrein aan de Burggravenlaan, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M, No. 5888 (ged.) aan D. L. Landman q.q te Leiden. (53) Conform besloten. SPOED-EISCHEND VOORSTEL. B. en W. stellen voor spoedeischend te be handelen: De regeling voor de ziekenfonds premie voor werkloozen loopt 31 Maart a.s. ten einde B. en W. zijn in onderhan deling getreden met de medici en pharma- ceuten. welke onderhandelingen nog voort duren. doch voorgesteld wordt een rege ling voor 5 maanden, waarbij de Dremies met 7'/i pCt. worden verhoogd. Aldus wordt besloten DE ELTAX CONCESSIE. De heer HESSING vraagt behandeling door den raad van het verzoek der N. Z H T. M. in plaats van aanneming voor kennisgeving, zooals B. en W. voorstellen. De Mij. heeft volledig recht van beroep j op den raad, zooals ook de inspecteur-ge neraal van de verkeers-inspectie erkende. De raad zal daarvoor kennis moeten kun nen nemen van alle stukken. De VOORZITTER zegt, dat de raad hier is uitgesloten. Alleen de concessie-vrager kan in beroep komen bij niet-inwilliging Bovendien is de kwestie bij de begrooting afgedaan door verwerping van de motie daaromtrent De heer HESSING bestrijdt de ziens wijze van den voorzitter. Ook andere be trokkenen kunnen in beroep komen. De VOORZITTER handhaaft zijn lezing Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 1715 st. Tegen de S.D.A.P. (behalve de wethouders) en de heeren El- kerbout. v. Weizen en Key. INTERPELLATIE VAN WELZEN. De heer VAN WELZEN vraagt: 1. Is het aar net college van B en W bekend dat de Driizen van levensmiddelen en tal van verbruiksartikelen aanmerkelijk zijn gestegen? Weer sflilstand aan het front* De opm tirsch der regeeringstroepen aan het Guade.lajara-front is tot staan geko men. j Opnieuw ontkent het groote hoofdkwar tier van 'Franco dat verscheidene dorpen door de regeeringstroepen zijn bezet. De plaatsen welke door de regeeringsmilitie zouden lijn bezet, zijn van geen militair belang, liggen ver van de rechtsche linies en zijn loooit in handen van de rechtschen geweest., Het l'tjkt het bekende lied! In dei „Giornale d'Italia" schrijft Virgi- nio Gaiyda: „Wie het laatst lacht, lacht) het be: it." Hij trekt naar aanleiding van het te- genoff ensief der regeeringstroepen een pa rallel tusschen de gebeurtenissen in Spanje en die» tijdens den Abessijnschen oorlog, en noodigt daarbij zekere buitenlandsche kringen, die Italië vijandig gezind zijn, uit, niet te vroeg en te spoedig victorie te schreeuwen. Ga{yda stelt in het licht, dat de somber ste voorspellingen over den uitslag der Afr'ikaansche campagne den Italiaanschen. trodpen niet hebben belet, snel in Addis Abefca aan te komen en besluit als volgt: „Dei overwinning der rechtschen is zeker. Ook te Madrid zal het anti-fascisme de les krijgen, die het verdient". De Engelsche minister van buitenland- ■sche zaken. Eden, heeft in het Lagerhui* fier beantwoording van verscheidene inter pellaties over de terugtrekking van de vrij willigers uit Spanje verklaard, dat deze kwestie door lord Plymouth in de niet- Jnmengingscommissie ter sprake is ge bracht, waarbij als basis genomen zijn de voorstellen, die door de Duitsche en Ita- liaansche regeeringen zijn gedaan in haac antwoord-nota's aan de Engelsche regee ring betreffende het verbod van uitzending van vrijwilligers naar Spanje. De kwestie wordt op het oogenblik bestudeerd door de leden der commissie Een gedetailleerd plan is door de Engelsche regeering niet ingediend. Wel acht de regeering de kwes tie dringend, maar aldus voegde Eden hieraan toe. de regeering concentreert thans al haar aandacht aan de wijze, waarop het aan de orde zijnde ontwerp kan worden toegepast. Voorts heeft Eden medegedeeld, dat hij van den thans te Hendaye verblijvenden, Britschen ambassadeur een officieuse nota van generaal Franco heeft ontvangen, waarin verklaard wordt, dat op het oogen blik intriges gesponnen worden in Ma rokko. Eden zeide naar aanleiding hiervan: „De Britsche regeering is niet van mee ning. dat de toestand, die bestaat tusschen de Fransche en Spaansche zones van Ma rokko, van dien aard is, dat daardoor di plomatieke stappen van de onderteeke- r.aars van het verdrag van Algeciras zou den worden gerechtvaardigd". Valencia tegen de controle. De regeering te Valencia heeft den tekst vastgesteld van een nota. welke zij aan dc Engelsche regeering zal zenden ter overhandiging aan de controlecommissie. Alle ministers vereenigden zich met de krachtige termen van de ontwerp-nota van den minister van buitenlandsche Zaken. De nota zegt, dat de Spaansche regee ring niet kan gedoogen: le. Dat de controle van de kusten van het republikelnsche Spanje wordt uitge oefend door mogendheden, die openlijk tusschenbeide komen ten gunste van de nationalisten. 2e. Dat schepen onder Spaansche vlag door wie ook zouden worden onderzocht. Een en ander doet nog eens duidelijk uitkomen, dat de controle weinig meer zal zijn. dan een papieren regeling! PAASCHNUMMER wordt alléén door ons gratis verspreid en is alléén bij ons op aanvrage gratis verkrijgbaar - Zéér mooie artikelen Zéér mooie reproducties. HET PHILIPS-ADRES VOOR LEIDEN: H. G. VAN LUIIKEN BREESTRAAT 39 - LEIDEN - TELEF. 35 8462 (Ingez. Med.) DE. „VLIEGENDE HERTOGIN" ZOEK. De hertogin van Bedford, die bekend staat als de. „vliegende hertogin" wordt sinds gisteravond vermist. Zij was opge stegen om een vlucht te maken over het door watersnood geteisterde gebied van centraal Engeland Men vreest, dat zij in een sneeuwstorm terecht gekomen en ver ongelukt is. De hertogin was 71 jaar oud. 2. Acht het college van B. en W. geen termen aanwezig 0111 in verband hiermee zich tot den minister van Sociale Zaken re wenden met het verzoek, het bedrag, dat wekelijks als kolentoeslag woi*dt. verst-°'-t aan werkloozen, die daarvoor in aanmer king komen, en waarvan de terrrmn met 1 April a.s. aflooot, «e bleven "prstrek''Qn ah dimrtet.oesla° nr> A" nL~-'r> Wethouder VAN STRALEN oordeelt geen termen aanwezig voor directe stappen na de verklaring van r,°n minister in de Eer ste Kamer, van 12 Maart j.l. De heer v WELZEN meent, dat daarin geen beletsel behoeft te liggen om te pro- bccren iets te bereiken. Wethouder v. STRALEN wijst op het korte tiidsverlonr» aipds d? verklaring "an rni'-ii-t-ov] A/Tpfiv '"«ii fn-''0go g-i v^t en W chkgcbt. S1v"en. Na een korte rondvraag wordt de zitting tc 11 uur gesloten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9