STADSNIEUWS DINSDAG 23 MAART 1937 No. 23617 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het rapport van de commissie van Loon. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctslper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2 35 per week 7.f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Open brief van mr. dr. P. G. Knibbe De secretaris van den Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, mr. dr. P. G. Knibbe, heeft een open brief ge richt aan alle belangstellenden in land- en tuinbouw over de gevolgen van een even- tueele uitwerking van het rapport van ne commissie Van Loon. Aanleiding, tot het schrijven van dezen brief was de critiek, die van de zijde van den landbouw op het streven van den handel in en de nijver heid van agrarische producten om erken ning van zijn rechten te verkrijgen, wordt uitgeoefend. Schr. beschouwt ln de eerste plaats het rapport van de commissie van Loon en de ordeningsgedachte. Een der algemeene erkende doeleinden van de ordening is het bestrijden van de machtsoverwoekering. Uit dit oogpunt beschouwd, is het rap port van Loon echter niet in overeenstem ming, maar daarentegen in scherpe te genstelling tot het begrip ordening. In dit rapport wordt n.l. de machtsoverwoekering van de eene groep over de andere groep als een spoedig bereikbaar resultaat aan geprezen en voorbereid. In Nederland dreigt de particuliere han del door een aantal producenten-organi saties als een overbodig onbruikbaar ge worden instrument opzij te worden ge schoven, terwijl van deze organisaties reeds thans gezegd of althans verondersteld wordt, dat deze het er beter zullen afbren gen dan de handel en den boeren hooger geldelijke opbrengst van hun product zul len verschaffen. Dit zou dan ordening moe ten zijn. Reeds sedert lang voor den grooten oor log heeft het streven bestaan om de winst van handel en industrie op agrarische pro ducten ten goede te doen komen aan de boeren. Dit heeft geleid tot het stichten van tal van boerencoöperaties, van welke er vele ten gronde gingen, maar ook vele tot bloei kwamen. Thans bezit de boeren stand echter geen kapitaal meer om finan- cieele experimenten met allerlei coöpera ties op touw te zetten. Wat langs den weg der coöperatie niet mogelijk was, wordt thans op verschillend terrein door middel der landbouwcrisiswet geving nagestreefd en zal, langs den weg der door de commissie van Loon voorge stelde productencentrales, op kosten der gemeenschap, nog beter verwezenlijkt moe ten worden. Wie hier van ordening durft spreken, maakt daarmede de ordeningsgedachte tot een aanfluiting. Langs den weg van re- geeringsmaatregelen zal thans de bevoegd heid moeten worden verkregen om den particulieren handelaren en fabrikanten systematisch hun bestaan te ontnemen. Met behulp van het budget van het Land bouwcrisisfonds zullen de nieuwe bedrij ven opgezet en de nieuwe risico's opgevan- gen kunnen worden. Controle en toezicht van de zijde van den particulieren handel en de nijverheid, zai er practisch met zijn, dat heeft de practijk voldoende geleerd. Reeds worden tallooze handelaren zon der vorm van proces ontrecht, zonder schadeloosstelling beroofd van hun bestaan enkel en alleen omdat de Landbouwcrisis- wet aan bepaalde centrales en commissies daartoe de macht geeft. Niet echter alleen de belangen van den handel en het algemeen belang worden ge schaad, maar ook die der boeren. Men kan hier doelen op de materieele schade, er ger is evenwel de schade welke meer en meer toegebracht wordt aan de zielen der boeren. Het is zeer betreurenswaardig dat, ter wijl de regeering zich ten aanzien van den landbouw als doel stelt „het instandhouden van land- en tuinbouw", daarentegen, en door de commissie van Loon, en van de zijde van den landbouw zelf, verwachtin gen worden gewekt, alsof de Isnd- en tuinbouw recht hebben te eischen, dat ons volk vele millioenen zal opbrengen voor een geheel ander doel, n.l. om de prijzei van de landbouwproducten in overeen stemming te brengen met de loonen in de beschutte bedrijven. Dank zij den tegenstand van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond is er niets geko men van het plan van den regeeringscom- missaris Louwes om de baconbedrijven te doen overnemen door de landbouworgani saties a raison van 13 millioen. Ook diens poging om den export van bacon in .han den van de centrale landbouworganisaties te leggen, stuitte op gelijk verzet af In de Tweede Kamer is, ook van land- bouwzijde, krachtig geprotesteerd tegen het door den regeeringscommissaris Louwes te Londen afgesloten condenscontract. De Landbouwcrislswet, als tijdelijke nood maatregel opgezet om de boeren te he - pen, dient ook het recht van handel en industrie te waarborgen en overwoekering van de eene groep van ons volk over de andere groep tegen te gaan. Inplaats van vaak onmachtige advies commissies, dienen er te komen, ao°als door de Leidsche Kamer van Koophandel is voorgesteld, van de regeering onafhan kelijke goed geoutilleerde bureaux van de verschillende belanghebbende Sr.°fPf"' welke bureaux door de Landbouwcrislswet met groote bevoegdheden van controle en toezicht bekleed moeten worden. Wü men echter van offlcieele landbouw- zijde de in het rapport van Loon voorge- sr.elde maatregelen doorvoeren, dan zal er groote materieele en geestelijke schade voor onzen landbouwersstand uit voort vloeien en zal er inplaats van ordening, komen een verbitterde klassenstrijd. In dezen strijd zullen de landbouwers onver mijdelijk op den duur het onderspit moe ten delven. De ontrechte handel zal den strijd voeren op leven en dood. terwijl de strijd van landbouwerszijde gevoerd moet worden in het besef, dat men met behulp van de regeeringsmaatregelen anderen grof onrecht aandoet, en dat terwille van de zeer twijfelachtige hoop, zelf daaruit ma terieel voordeel te putten. De vele moeilijkheden, die er zijn ont staan, mogen niet worden gebruikt om op den particulieren handel en nijverheid broodroof te plegen. Gezamenlijk, èn door de landbouworganisaties, èn door de orga nisaties van den particulieren handel en nijverheid, als gelijkberechtigden, moeten de goede oplossingen onder verantwoorde lijkheid van de overheid worden nage streefd, aldus schrijver. YERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsvergadering. In hotel „Den Burcht" heeft de Verhuur- dersbond voor Leiden en Omstreken zijn voorjaars-ledenvergadering gehouden. Na dat de voorzitter, de heer J. Zitman in zijn openingswoord de leden hartelijk had welkom geheeten, werden de notulen van de vergadering, gehouden 30 November 1936 ongewijzigd goedgekeurd. Daarna kwam het jaarverslag samenge steld door den secretaris, den heer P. T. de Jong aan de orde. In dit verslag wordt allereerst gewezen op den onhoudbaren toestand, waarin verschillende huiseigena ren financieel verkeeren. Het verhuren van woningen geschiedt steeds meer en meer onder moeilijker omstandigheden, terwijl de eischen van de huurders in vele geval len meer dan abnormaal zijn. Door de waardedaling van de perceelen kwamen vele eigenaren in hypotheek-moeilijkheden doordat van hen aflossingen werden ge vraagd, welke ver boven hun financieel kunnen uitgingen. Door de daling van de waarde van den gulden stegen de kosten van het onderhoud, terwijl geen enkele verlichting van lasten hier tegenover kwam te staan. Toen in September de regeering de Steunregeling van de werkloozen wijzigde, meenden velen eigenmachtig den huur prijs van hun woning te mogen verlagen en met erkentelijkheid vermeldt het ver slag de medewerking van burgemeester en wethouders van de gemeente, om den steuntrekkers 't onredelijke van hun han delwijze onder het oog te brengen. In een uitvoerig rapport heeft het be stuur de N V. Leidsche Duinwater Mij. ge wezen op bezwaren in haar exploitatie en op de wenschelijkheid, dat de tarieven voor de levering van water en van de meter- huren belangrijk verlaagd zullen worden. De N.V. Leidsche Duinwater Mij. heeU hierop geantwoord, dat de tariefsverlaging haar volle aandacht heeft, maar dat het vraagstuk een diepgaande studie en over leg met verschillende instanties vraagt. In het bestuur ging de heer H. van Leeuwen heen, aan wien dank werd ge bracht voor het vele werk, voornamelijk in de commissies hetwelk hij heeft ver richt. Het bestuur meende, dat zijn plaats moest worden ingenomen door iemand uit de buitengemeenten: de heer C. G. J. Al kemade Jr. te Noordwijk werd daartoe be reid gevonden. Het lidmaatschap van den Bond nam toe met 94 leden en bestaat thans uit 660 leden. Het kantoor van den Bond behandelde 1177 klachten enz. Aan huurders werden 1423 toestemmingsbriefjes om een woning te mogen huren uitgereikt en aan oude huurschuld werd f. 2203.34 voor de leden ontvangen. De commissie van advies, die iederen Vrijdagavond bijeen kwam. gaf in 214 gevallen advies. In dit jaar kreeg de commissie meerdere gevallen inzake hy potheek-moeilijkheden te behandelen, welke alle ten gunste van de betreffende leden werden opgelost. Vervolgens kwamen de balans en de ver- lies- en winstrekening over 1936 in behan deling, waarover de kascommissie gunstig had gerapporteerd. Nadat deze door den penningmeester den heer J. v. d. Steen uitvoerig waren toegelicht, werd hem onder applaus, de charge voor zijn beheer verleend. De aftredende leden van het bestuur de heeren P. T. de Jong, secretaris, J. Engels 2e penningmeester. Ph. Rosdorff en J. 't Hart. commissieleden, werden bij enkele candidaatstelling in hun functies herbe noemd. Aangenomen werd een door het bestuur voorgestelde wijziging van het huish. regle ment. Door een drietal leden waren voor den Bond ingrijpende wijzigingen voorgesteld, welke niet, meer op de agenda konden wor den vermeld. Nadat deze ter kennis van de vergadering waren gebracht, werd na langdurige bespreking gesloten, deze op een bijzondere ledenvergadering te doen behandelen. Het bestuur van den Nederl. Bond zal in de gelegenheid worden gesteld, tegenwoordig te zijn. Tijdens de rondvraag werd een klacht naar voren gebracht, dat leden van den Bond, tot hun eigen voordeel, onjuiste in lichtingen over huurders zouden hebben verstrekt. Het bestuur zal, wanneer deze klacht concreet zal worden ingediend, een onderzoek Instellen. De heer B. J. Huurman bracht namens de enquête-commissie rapport uit over den stand van deze enquête. Een klacht werd geuit, dat personen die voor woningtelling bij huurders kwamen, van hun bezoek gebruik maakten, om met de bewoners onderwerpen te bespreken, welke niet tot hun opdracht kunnen heb ben behoord. Naar aanleiding van een gerezen geschil tusschen een lid en de N.V. Leidsche Duin water Mij., heeft op verzoek van het be stuur van den Verhuurdersbond, de direc tie van deze Maatschappij zich bereid verklaard om bij schriftelijke opgave van wijziging of opzegging van een contract tot waterlevering, hiervan een schriftelijk bewijs af te geven, hetgeen later bij mee- ningsverschil van groot nut kan zijn. Voor mondelinge of telefonische opgaven kan de Duinwater Mij. echter geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. Nadat de Chef de Bureau het personeel dank had gebracht voor de behandeling van de kantoorwerkzaamheden in 1936. bracht de administrateur, mede namens rijn assistent in waardeerende woorden hulde aan zijn chef, voor de wijze waarop deze moeilijke vraagstukken met leden en huurders heeft weten te regelen. Hierna werd de vergadering gesloten. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER G. F. HEMERIK. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg had hedenmiddag in allen eenvoud de be grafenis plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer G. F. Hemerik, een zeer bekende figuur in het bloemisten vak en oud-voorzitter van de afd. Oegst- geest en Omstr der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, die dezer dagen op 82-jarigen leeftijd overleed. Een drietal bloemstukken, waaronder van de voornoemde afdeeling en van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Leiden dekte de kist. Onder de aanwezigen merkten wij om op den heer H. J. Voors, secretaris van het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur; de heeren Hendriks, G. Lubbe Th.zn., Jac. Uittenboogaard, v. Egmond, A. en C. Boekee, namens de afd. Oegstgeest dier vereenigingden heer T. F. Vlieland Sr. die gedurende vele tientallen jaren secre taris der afdeeling en als zoodanig een dei- trouwste medewerkers van den overledene was; de heeren J. Kriest Jzn„ J. Mater en H. Veendorp, bestuursleden van de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en nog vele andere relaties uit deze kringen. Op verzoek van de familie werd aan de groeve niet gesproken, zoodat een zoon, de heer C. F. Hemerik allen dankte voor de belangstellng en laatste eer aan zijn vader bewezen. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Jaarvergadering van de afd. Leiden en omstreken. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in het Nutsgebouw haar jaarlijksche ledenvergadering. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. J. C. van PoelgeestBrand is het volgende ontleend: Het ledental is ook dit jaar weer terug- geloopen en wel van ca. 600 in de goede jaren via 409 in 1935 tot 353 in 1936. Het contribiutiebedrag verminderde in gelijke mate en dat, terwijl het werk zich steeds uitbreidt en een grooter beroep op de kas doet. De plichten van de afdeeling tegen over het Asyl komen op deze wijze ook in de verdrukking, daar slechts 200 gulden kon worden afgedragen; in vroeger jaren was dit bedrag het drie- tot viervoudige. Toch vormt de afdracht van de afdeeling aan het Asyl een van de grondslagen voor deze inrichting en mag geenszins als een toevallige met verrassingen werkende bate worden beschouwd. Uitvoerig worden daarna de verschillen de werkzaamheden nagegaan en dank ge bracht. aan de coulante medewerking van dc Leidsche politie. Het verslag eindigt met een opwekking tot de Leidsche dierenvrienden om meer deren financieelen steun te verleenen. De verslagen werden onveranderd goed gekeurd. De heer W. Koops Azn. werd als bestuurslid gekozen. Nadat nog verschei dene huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de vergadering onder dank voor de opkomst gesloten. HANS FRANCO MENDES. De waarn. directeur der Muziekschool Toonkunst. Hans Franco Mendes. Haar wij gisteren reeds mededeelden heeft de heer Richard Boer ontslag aange vraagd als directeur der Muziekschool der Mij. voor Toonkunst, aan welke instelling hij echter als hoofdleeraar verbonden blijft De heer Hans Franco Mendes, tot nu toe hoofdleeraar dier school, zal zich met de waarneming van het directoraat belasten. NEDERL. SCHILDERSGEZELLENBOND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: F. A. H. Prowaseck, Ruime Conscientie- straal, Leiden. Kunstgieterij. Bovenge noemde zaak is met ingang van 15 Febr. 1937 overgedaan aan de Eerste Nederiund- sene Witmetaalfabriek N.V. te Loosdu.ncn, w:,kj de zaak in bovengenoemr perceel, als filiaal van haar bedrijf te Ljosdumen, voortzet onder den naam: Eerste Neder- 'anüsche. Witmetaalfabriek Afd Kunstgie terij Prowaseck". Firma J N. Geijer, Botermarkt 26, Lei den. Boek- en papierhandel, lederwaren, enz. Volmacht verleend aan J. C. GeUer, Leiden. Propaganda-feestavond. Ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig bestaan belegde de afd. Leiden van den Ned. Schildersgezellenbond gisteravond in Zomerlust een propaganda-feestavond, die in alle opzichten een groot succes is ge worden. Met doeken en vlaggen was.de zaal fees telijk versierd, terwijl bloemstukken van S.D.A.P., L.B.B. en Ned. Schildersgezellen- bond het vroolijk aanzien niet weinig ver hoogden. Een welkomstwoord, waarin speciaal werden betfokken de vertegenwoordigers van S.D.A.P., L.B.B. en den voorzitter van den landelijken bond, de heer A. J. Dooyes werd gesproken door den afdeelingsvoor- zitter. den heer F. Simons. Zich richtende tot den heer Jan Later- veer, een der oprichters van den bond, be tuigde spr. hem zijn groote erkentelijkheid voor zijn baanbrekend werk en zijn dank baarheid voor zjjn komst, niettegenstaande zijn zwakke gezondheid. Hulde werd eveneens gebracht aan den heer Willem Aalbersberg. die zich door zijn onvermoeid werken tijdens zijn meer dan 25-jarig lidmaatschap, voor de organisatie buitengewoon verdienstelijk heeft ge maakt. Sprekende over de organisatie zelve wees de voorzitter er op, dat het helaas nog maar al te dikwijls noodig is deir bond tegen de eigen leden te beschermen. Na een aansporing om nieuwe leden te werven, richtte spr. zich tot de ongeorga niseerden en wees hen op het groote nut van den bond, die ongetwijfeld in staat is voor de belangen der schildersgezellen op te komen. Nadat de heer Simons tenslotte nog een woord van dank had gericht tot de leden van de Arbeiders Tooneelvereeniging D.O.S. die dezen avond opluisterden met een tweetal tooneelstukjes, n.l. „In de Jonge Jan" en „De Aardschok", waaraan wij reeds eerder een bespreking hebben ge wijd. kwamen de tooneelisten voor het voetlicht. Beide stukjes, die zeer veel succes oogst ten werden door D.O.S op voortreffelijke wijze opgevoerd. Voor de pauze nam de Bondsvoorzitter, de heer A. J Dooyes, het woord. Na de felicitaties vair het hoofdbestuur te hebben overgebracht, gaf hij een over zicht in dichtvorm van den groei der or ganisatie. Na een beschrijving van de slechte levensomstandigheden der schil dersgezellen, vóór het tot stand komen van den Bond te hebben gegeven, schetste hij de oprichting der organisatie onder leiding van de heeren Laterveer, Sieval en Segaar. Gemakkelijk was het werk voor deze pioniers geenszins. De mislukte schilders staking had tot gunstig gevolg, dat men de noodzaak inzag van een sterke lande lijke organisatie, waardoor de Bond uiter aard veel aan kracht won. Na een korte opsomming te hebben ge geven van de bereikte resultaten, spoorde de heer Dooyes de schilders aan trouw aan den Bond te blijven. Ernstig waarschuwde spr. tegen fascisme en communisme om tenslotte te eindigen met te wijzen op de noodzakelijkheid van de verwezenlijking van het Plan van den Arbeid. Door den vborzitter werd de heer A. Westbroek, die korten tijd geleczn zijn tienjarig jubileum als penningmeester her dacht, gehuldigd. Hem werd een gemak kelijke stoei aangeboden, terwijl zijn vrouw een plant in ontvangst mocht ne men. Den heer en mevr. Laterveer werd een week vacantie op het Troelstra-oord aangeboden. BINNENLAND. De regeering over de wijziging der Grond wetsherziening (4e Blad). De giro-commissie geïnstalleerd (Binnen land, 4e Blad). Drama te Tilburg; een vrouw en twee kin deren vermist; het lijkje van een der kinderen uit het water opgehaald (Gemengd, 4e Blad). De minister heeft advies gevraagd omtrent het ontwerp eener landbouw-ordenings- wet (le Blad). BUITENLAND. Wederom diverse diplomatieke reizen 'Bui tenland, le Blad). Hoe Duitschland reageert op de encycliek: van den Paus (Buitenland, le Blad). Een rede van Mussolini na zijn thuiskomst Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bi.1 de op 17 Maart gehouden uitloting van »eld- leeningen der gemeente Leiden. zljn"uit- geloot: a. 16 obligatiën van f. 1.000 van de 3 geldleening van 1896, groot f. 1.069.000; b. 10 obligatiën van f. 1.000 van de 3VtVi geldleening van 1904, groot f. 500.000; c. 22 obli'oatiën van f 1.C00 en 2 van f. 500 van de 3'/i geldleening van 1906, groot f. 890.000 Deze obligatiën worden 1 Juli 1937 met de tot dien datum verloopen rente, afgelost en houden met dien dae od rente te dra gen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financiëele afdeeling van de Gemeente-Secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 23 Maart 1937. 8508 EXCURSIE. Gistermorgen brachten ongeveer 20 leer lingen van de R.-K. Vakschool voor Meis jes aan het Galgewater alhier, onder lei ding van de dames C. Kramers en J. de Goede, resp. adj.-directrice en leerares aan bedoelde Vakschool, een bezoek aan de Leidsche Coöp. Melkinrichting „De Land bouw", aan den Rijnsburgersingel 23. De dames werden ontvangen en rond geleid door de heeren B. v. d. Burg Wzn., directeur en A. Witmuts, assistent-direc teur van „De Landbouw". Nadat het geheele bedrijf was bezich tigd, begaven de dames zich, na een woord van dank aan de directie van „De Land bouw" voor de prettige ontvangst, weer huis-toe. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR GYMN. H. B. S. EN U. L. O In de gymnastiekzaal aan de Kaasmarkt werd gisteravond de ouderavond van de Chr. Opleidingsschool voor Gymnasium, H.B.S. en U.L.O. aan de Hooglandsche Kerkgracht gehouden. De avond, welke onder leiding stond van den heer Veenendaal, werd op gebruike lijke wijze en met een welkomstwoord ge opend. Leerlingen der school voerden vervolgens een aardig zangspel op: „Als de kinderen slapen....", waarna gelegenheid was om het werk der kinderen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel te verstaan. In het tweede gedeelte van den avond heeft de heer Erkelens gesproken over „Zendingsonderwijs." Bij monde van den heer Veenendaal en van het hoofd der school, den heer D. Meijer, is verder in deze samenkomst af scheid genomen van den heer Erkelens, die over een jaar als schoolopziener naar het zendingsterrein op Soemba zal ver trekken en daardoor de school zal moeten verlaten,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1