BINNENLAND Met den „Verkeerspaedagoog'' op stap 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag ti Maart 1937 Derde Blad Ne. 23(11 Werkelijk gent KERK- EN SCHOOLNIEUWS De vïsscherij in het IJsselmeer. behoeft niet duur te zijn. Reeds voor luttel bedrag geniet O van een heerlijke VAM HOUTENS CACAO Accijns op bier en gedistilleerd. SPREEKCEL Een rijdende leermeester, die zelf hei voorbeeld geeft Verboden vischzóne we! uitgebreid, maar niet tot 22 K.M. Op de vragen van den heer van der Zaal |n verband met de Inperking van de visch- gronden in het Usselmeer. heeft de mi nister van waterstaat, mede namens den minister van landbouw en vïsscherij hel rolgende geantwoord: De mecning, dat de verboden visch zóne van uit den Oostwal van het IJsselmeer van 3 tot in werkelijkheid op 22 K.M. zou zijn gebracht, is niet juist. Voornamelijk in het Zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer is het ver boden gebied belangrijk uitgebreid, n.l. tot de lijn VolendamElburg. Wel is waar bedraagt de afstand van de grens der verboden vischzóne tot de kust op sommige gedeelten voor den Oostwal meer dan 3 K.M., doch nergens be draagt deze 22 K.M. De grootste af stand is pl.m. 14 K.M. Tegenover de uitbreiding van het gesloten gebied van het IJsselmeer is in het Noordelijk gedeelte de verboden 3 K.M. strook ver vallen. De visschers aan dien Oostwal zullen, ook ln het voor de kuilvisscherij gesloten gebied, overdag met den aaskuil aas voor 't hoek- want kunnen visschen, doch om moeilijk- beden te voorkomen, mag het aasvisschen ln het gesloten gebied niet na des avonds 5 uur plaats hebben. Voorloopig blijft nog een groot gedeelte van het IJsselmeer voor de kuilvisscherij over, zoodat nog vele vissohers daarmede hun brood zullen kunnen verdienen. Br moet echter rekening worden gehou den met een verdere inkrimping van de kuilvisscherij en voorts met 't feit, dat, mede in verband met de verdere inpoldering van het IJsselmeer, op den duur in het overblij vende gedeelte niet alle visschers een be staan zullen kunnen vinden. Inperking der vischgronden heeft niet plaats gehad, doch in een bepaald gedeelte is een voor den toskomstigen zoetwater- vischstand nadeelige wijze van visschen verboden. De gevolgen, welke voor degenen, die be langhebbenden zijn in den zin der Zuider- zeesteunwet, uit den genomen maatregel met het oog op hun inkomsten voortvloeien, zullen door deze wet worden opgevangen, waartoe o.a. een wijziging van het Kon. Besluit inzake geldelijke tegemoetkoming wordt bevorderd. De belangen van de visschers. die niet onder de Zuiderzeesteunwet vallen, res sorteeren onder het departement van land bouw en vïsscherij. NEDERLANDSCHE BOND TOT KINDERBESCHERMING. Algemeene vergadering te Amsterdam. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe scherming heeft gisteren te Amsterdam haar algemeene vergadering gehouden, in verband met het koperen jubileum van de Federatie van Instellingen voor Kinder bescherming. Na een huishoudelijke vergadering in de ochtenduren, gevolgd door een film ..Jeugd in de Zon" over het werk van de F.I.K.A., opende mr. H. de Bie uit Rotterdam de middagvergadering. Een overzicht gevende van het afgeloo- pen jaar kon spr. een vooruitgang consta- teeren in het aantal nieuwe voogdijkinde ren. Helaas is het aantal onder regeerings- toezicht gestelde kinderen in 1936 even eens gestegen. Dank zij de actie van de weldadigheidspostzegels zal dit jaar plm. f. 162.000 ter verdeeling komen. Uitvoerig ging spr. in op de critiek, in het bijzonder door dr. Grewel tegen de gezinsverpleging ingebracht. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren J. A. de Costa, voorz. van de F.I.K.A., dr. A. van Voorthuysen. oud-in specteur van het B.L.O., mr. J. Overwater. kinderrechter te Rotterdam, mr. W. P. C. Knuttel kinderrechter te Rotterdam en dr. Querido, leider van dc afd geestes zieken voor den geneeskundigen dienst te Amsterdam. 8056 (Ingez. Med.V PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ZOETERMEER. Ver. t. Verbreiding der Ger. Waarheid: Nam. 7 uur ds. Koster van Montfoort. DE TOESTAND IN DE KLOMPEN INDUSTRIE. Voortzetting van de contingentcering. Bij het afdeelingsonderzoek door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van klompen en klompenmakerswerk werd van verschil lende zijden erkend, dat de toestand van het klompenmakersbedrijf. voortzetting van de contdngenteering noodig maakt. Som mige leden achtten zelfs een verdere be perking van den invoer noodzakelijk. Zij wezen er op, dat uit België nog steeds tegen zeer lage prijzen klompen in ons land worden ingevoerd. In het bijzonder hadden zij daarbij het oog op klompen, vervaardigd in de Belgische jeugdgevangenissen. Gaarne zouden zij van den minister ver nemen, of deze bereid is, een verlaging van het contingenteeringspercentage te be vorderen. LANDINGSBANEN VOOR ZWARE MACHINES OP SCHIPHOL. Een verzoek om verlaging. Gezamenlijk telegram van Kamers van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's Gravenhage heeft, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Groningen. Veendam, Zwolle, Deventer, Hengelo. Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roer mond. Heerlen, Maastricht, 's Hertogen bosch, Eindhoven, Waalwijk, Breda, Neuzen. Middelburg, Dordrecht, Tiel, Vlaardingen, Delft. Gouda, Utrecht, Amersfoort, Hilver sum. Leiden. Haarlem. Hoorn en Alkmaar den minister van financiën telegrafisch verzocht, om op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. De Kamers wezen er op, dat de toestan den, welke door den abnormaal hoogen accijns in het leven zijn geroepen, aller wegen 't inzicht hebben gevestigd, dat slechts vermindering van accijns daaraan Paal en perk kan stellen. Wanneer de regeering hiermede zou tal men, zal de illegale handel waarschijnlijk met nog grooter vrijmoedigheid dan voor heen optreden, tot ernstige schade van het bedrijfsleven, het algemeen belang en ten slotte van den fiscus zelve, aangezien het bedrag, waaraan thans nog steeds wordt vastgehouden, dan ln verkeerde handen komt. De gestadige teruggang van den accijns laat hieromtrent geen twijfel. De Kamers spreken het vertrouwen uit, dat de minister door verlaging van accijns, nog vóór het aanstaande zomerseizoen, de bijzonder moeilijke omstandigheden, waar onder het hotel-, café- en restaurantbedrijf, alsmede het. vreemdelingenverkeer werken, zal verlichten. DE KONINGIN ONTVANGT DE GEZANTEN. Diplomaten-diner ten paleize Noordeinde. HM. de Koningin heelt gisteravond ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage, een diner aangeboden aan de gezanten en zaakgelastigden, hoofden van missie der dij Hr. Ms. Hof geaccrediteerde gezant schappen met hunne echtgenooten. Aan het diner heeft mede aangezeten de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A C. D. de Graeff. VERGADERING EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal morgen te 11 uur do behandeling van de begrooting van bui- 'onlandsche zaken voortzetten. Ook des avonds om hall negen zal de Kamer dien dag vergaderen. Kosten worden op circa f. 2 millioen geschat. Naar wij vernemen aldus het Hbld. is ten stadhuize te Amsterdam een voor dracht van B. en W. in voorbereiding waar bij den raad 'n crediet zal.worden gevraagd van ongeveer f. 1.9 a f.2 millioen. voor het op het vliegveld ..Schiphol" doen aanleg gen, naar verschillende windrichtingen, van zeer breede gebetonneerde landings banen. De zware vliegtuigen landen sinds jaren op nagenoeg hetzelfde gedeelte van het terrein. Het is echter gebleken, dat zonder het aanbrengen van bepaalde voorzienin gen het landen dezer groote machines in de toekomst moeilijkheden zal veroorzaken. Vandaar dat het vliegveld nog tegen het a.s. winterseizoen van gebetonneerde lan dingsbanen moet worden voorzien, een belangrijk werk, waarvan de kosten op 1.9 a 2 millioen worden geschat. Voor het loopende jaar zouden de des betreffende uitgaven f. 1.2 millioen beloo- pen. Al deze kosten zullen uit „Buitengewoon" worden gefinancierd. Het ligt in de bedoeling deze voordracht te doen behandelen in de eerstvolgende raadszitting van Amsterdam te houden na die van morgen. VOOR WOENSDAG 17 MAART. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Biduur gewas), ds. Bieshaar. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Biduur gewas), ds. Klüsener. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Verwaal van De Kaag. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Steenbeek. Bidstond voor het gewas. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie en nam. half zeven i Biduur ge was), ds. Hofman van Moercapelle. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Hoevelaken I. Kievit te Baarn. Bedankt: voor Rotterdam I. P. v. d. Waal te Hengelo (O.). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Meliskerke: P. Honkoop te 's Gravenhage en W. C. Lamain te Rotter dam (E.) Beroepen: te Meliskerke P. Honkoop te 's Gravenhage. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Uithuizen A. W. Wymenga te Jutrijp-Hommerts. Aangenomen: naar Wierum (Fr.) J. v. d. Wielen, cand. te Holwerd (Fr.). BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen: naar 's Gravenhage-Oost J. B. de Neef te Vriescheloo. DE BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Mare klaagt over 't toenemend euvel van belletje trekken aan de huizen tusschen Haarlemmerstraat en Clarasteeg en vraagt meer politietoezicht, vooral voor en na de schooltijden. T. H. DE MEESTER TACHTIG JAAR. Te Bussum heeft gisteren de heer T. H. óe Meester bij zijn 80sten verjaardag bui tengewoon veel hartelijke belangstelling ondervonden. Van de meer dan honderd bloemstukken noemen wij er o.a. een in den vorm van een van de booten van de Zeeland welke het personeel van de Stoom- vaartmij. Zeeland te Vlissingen en Londen zijn opd-directeur en president-commis saris had gestuurd. De directie en de commissarissen van de Mij. Zeeland van de Kon. Mij. Scheepswerf De Schelde van de verzekeringmij. Olveh, en tal van andere maatschappijen. waarvan de heer De Meester commissaris is. hadden eveneens zeer fraaie bloemstukken gezonden. Voorts waren er bloemen van het gemeente bestuur van Bussum van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Naarden-Bus sum, van de plaatselijke afdeeling van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond, van Onze Vloot, van de burgerwacht, en van tal van particulieren. De directeur van de Stoomvaartmij. Ne derland. de heer H. Wijnschenk, de oud directeur van De Schelde, mr. J. Smit. de burgemeester van Bussum en mevrouw De Bordes, de voorzitter van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Ver. tot bevordering van vreemdelingenverkeer baron Krayenhoff uit den Haag. en tal van andere vertegen woordigers van organisaties of instellingen waarmee de heer de Meester in betrekking staat of heeft gestaan, hebben hun op wachting gemaakt. Een intiem familiediner heeft den feest dag besloten. (N. R. Crt.) STEENKOOL IN PLAATS VAN BENZINE. Men meldt ons uit Amsterdam: Br worden den laatsten tijd veel proe ven genomen om de automotoren met goedkoopere brandstof te voeden dan ben zine. Als gevolg van dit streven ontstonden reeds de dieselmotoren, die met ruwe olie worden gestookt. Thans neemt men proe ven met het gebruik van anthraciet. De brandingsgassen van de steenkool worden na zuivering door de motor geleid, die hiermede op dezelfde wijze functionneert als met vergaste benzine. In de praktijk moet het gebruik van anthraciet een groote besparing beteekenen. men spreekt zelfs van 70°/o. DE FUSIE TUSSCHEN INCASSOBANK EN BANKASSOCIATIE. Naar aanleiding van de fusie tusschen de Bank-Associatie en de Incasso-Bank. welke een zoodanig verloop zal hebben, dat de eerstgenoemde bankinstelling opgeheven wordt, vernemen wij. dat het personeel tegen 15 Juni ontslag is aangezegd. Het aantal employé's, dat deze ontslagaanzeg ging betreft, bedraagt ongeveer driehon derd personen, van wie ongeveer 150 te Amsterdam werkzaam zijn. De overigen zijn verbonden aan de bijkantoren in de verschillende provincies. Uiteraard zal ten gevolge van de over neming van de zaken van de Bank-Associa tie het personeel van de Incasso-Bank uitgebreid moeten worden. Het ligt in het voornemen van de directie van de Incasso- Bank voor deze uitbreiding in de eerste plaats personen in dienst te nemen, die thans bij de Bank-Associatie werkzaam zijn. Naar ons medegedeeld werd zal even wel de overneming van personeel een dus danig verloop hebben, dat voornamelijk jongere leden daarvan een plaats bij de Incassc-Bank zullen kunnen krijgen. Een gedeelte van het personeel van de Bank- Asscciatie zal dientengevolge op 15 Juni zonder betrekking komen. In principe heeft de directie van de Bank-Associatie zich bereid verklaard aan degenen, die niet door de Incasso-Bank worden overgenomen en die vóór 15 Juni geen anderen werkkring gevonden hebben, een schadeloosstelling toe te kennen. Deze zou neerkomen op de uitbetaling van een maand salaris voor elk dienstjaar. Gistermiddag heeft de voorzitter van de afd. Amsterdam van den Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de heer Ram. een onderhoud gehad met de directie van de Bank-Associatie om de belangen van de leden van het personeel te bespre ken en te bepleiten. Bij deze bespreking is de voorloopige regeling als hierboven uit eengezet ter kennis van den voorzitter der organisatie gebracht. Naar wij nog kunnen mededeelen bestaat er bij de Bank-Asso ciatie wèl een pensioenfonds, doch dit is op zoodanige leest geschoeid, dat daaruit geen uitkeeringen verstrekt kunnen worden aan de personen, die eventueel op 15 Juni zonder betrekking zouden komen. „Tel." De piano van den Verkeerspaedagoog. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April benoemd tot burgemeester der ge meente Zaltbommel mr. H. B. Tutein Nolthenius. De nieuw-benoemde burgemeester is 12 September 1895 in Den Haag geboren Hij was waarnemend griffier bij het kanton gerecht te Amsterdam en ook eenigen tijd als volontair ter gemeente-secretarie te Abcoude werkzaam. De heer Tutein Nolthenius woont te Amsterdam. (Van onzen G.P.D.-redacteur). 't Begon zoo Bel de K.N.A.C. op en vraag of je met de verkeersauto U weet wel. de wagen met het blauwe bord op den kap. waarmede verkeerszondaars ge waarschuwd worden een ritje mag maken". Natuurlijk vond de K.N.A.C. het best en prompt op tijd stond de bewuste auto vóór liet station S.S. In den Haag op me te wach ten. De heeren J. Asselbergs en ir. Tj. Houtsma namen mij vriendelijk op en en kele seconden later startten wij reeds voor een tocht naar Utrecht: op speurtocht naar verkeerszondaars. De heer Asselbergs zordge er voor dat de Ford V 8, die al 30.000 K.M. achter den rug heeft, in beweging bleef. De heer Houtsma was „pianist". Inderdaad, het houten bord recht voor den man naast den bestuurder heeft iets weg van een piano al ont breken de witte en zwarte toetsen ge heel. Men behoeft dan ook geen piano les gehad te hebben om dit instrument te kunnen bespelen. Het gaat heel ge woon met koperen knopjes waaraan gevlochten staaldraden de snaren zitten. Is dc „paedagoog" niet in ge bruik, dan bevinden zich de knopjes naast elkaar. Maar is de „paedagoog" op gang Op het houten plankje zit n.l. een koperen plaat met gleufjes. De snaren loopen door deze gleufjes. De knoppen kunnen er niet door. Moet er nu een bord met een bepaalde waarschuwing verschijnen, dan heeft de „pianist" niets anders te doen dan het knopje naar zich toe tc halen en een verdie ping lager in een dwarsplankje met gaten, waar de knopjes niet doorgaan, te steken. Hoe hij weet welk knopje hij moet hebben? Wel, boven het bord staat aangegeven met welke ieuzen zij correspondeeren. Wij startten met „Veiligheid vóór alles" en „Meer rechts rijden". In den Haag kon den deze blijven staan. Op den weg naar Leiden moest er echter eenige malen een décorwijziging plaats hebben. „Meer rechts rijden" kon gehandhaafd blijven. Op den vrij stillen weg was deze leuze drie maal noodig. De andere moest twee maal ver vangen worden. De eerste maal door „Ge lieve tijdig teekens te geven" en den twee den keer door „Geileve stil te staan op den fceim". Vier algemeene en 5 speciale ieuzen staan den pianist ten dienste. Hij kan waarschuwen tegen slipgevaar („Pas op slipgevaar"), hij kan meer stilte vragen („Meer stilte"), hij kan aandacht vragen voor kop- en stoplamp („Attentie voor Uw stop- en attentie voor Uw koplamp"), hij kan vragen om niet te verblinden („Ge lieve niet te verblinden") en hij kan, be halve dan de reeds genoemde, vragen om tijdig een teeken te geven („Gelieve tijdig teekens te geven"). In de practijk heeft de wagen succes. Wij werden bijv. gepasseerd door een kiene auto, die daarna echter niet naar rechts ging. Snel werd gas gegeven, de V- 8 trok op. passeerde den overtreder die toen een bord zag met: „Meer rechts rijden". Daar onder staat dan nog permanent „Dank U!" Toen ik achterom keek, reed de overtre der pal rechts. „Zoo gemakkelijk gaat het niet altijd", aldus de man van ervaring. „Er zijn er die ons denken te plagen, door juist het te genovergestelde te doen, van hetgeen wij vragen. Zij gaan dan overdreven links rij den etc. Meestal winnen wij het echter. Voorts zijn de particuliere beroepschauf- ieurs veelal te rangschikken onder de re- calcitranten. Vermoedelijk willen zij het niet voor hun baas weten wanneer zij een fout begaan hebben. En dan is er nog een categorie wegge bruikers, dat zijn de ..kleefpleisters". Die biijven maar steeds achter den „paeda goog" hangen, totdat zij zien dat de be stuurder er van een foutje maakt. Den volgenden dag is er dan op het secreta riaat een lange brief met een klacht over de begane overtreding. Overigens is de „paedagoog" werkelijk een uniek middel om de weggebruikers te ieeien kennen. Vrachtauto-chauffeurs zijn over het algemeen degenen, die onmiddel lijk aan een verzoek voldoen. Vaak verge ten zij het dan eenige oogenblikken later wel eens, maar dan zijn wij er direct weer bij om op de gemaakte fout te wijzen. De „paedagoog" is uitgedacht door een vroegeren chef der afdeeling „Wegen" van de K.N.A.C. Het was een reclame-atelier m Amsterdam dat het ingenieuze apparaat construeerde. En het is de K.N.A.C. zelve, die nu nog steeds met den wagen laat rij den, ter opvoeding van de weggbruikers: een rijdende leermeester, die in alles zelf het voorbeeld geeft, steeds „rechts rijdt", „niet overbodig den claxon laat loeien", „tijdig teekens geeft", enz. De wagen is speciaal op veiligheid in gericht. Achteraan den wagen bevindt zich een tweede stel richtingaanwijzers, indien de stoplamp niet functioneert, gaat er 'n roode lamp gloeien. Voorts zit er links vooraan een uitkijkspiegel. En midden aan de voorruit zijn nogmaals twee spiegeltjes aangebracht. Zóó kunnen de berijders zien of zij succes hebben. Ik keek door de achterruit. In Leiden moesten we een midden op den weg rij dend gespan voorbij. Oogenblikkelijk na het passeeren verlaagde de bestuurder de snelheid van den „paedagoog". Ik zag den voerman opschrikken, hij las wat er voor zijn neus stond enenkele seconden la ter reeds zag ik den kop van het paard naar rechts gaan. In een wip reed de voer man rechts van den weg. Zonder overdreven haast reed de be stuurder nu naar Utrecht. De K.N.A.C. vond dat in verband met de Jaarbeurs en de drukte die deze medebrengt, de „paeda goog" daar niet mocht ontbreken. Waar het vrij stil op den weg was, scho ten we hard op. Hard wil hier niet zeggen, dat er snel gereden is. In het algemeen kwam de snelheidsmeter niet boven de 50 K.M. uit. Alleen als er een wagen passeert en hij blijft midden op den weg zitten, dan gaat het even snel. De bestuurder „trekt" zijn auto voorbij den delinquent om hem daarna via de leuze „Meer rechts rijden" aan het verstand te brengen, dat hij in overtreding is. Een middel dat aan zijn doel beant woordt: zeker, dat is de K.N.A C.-paeda goog". Ik heb het in de oractijk kunnen constateeren enuit de verhalen van de inzittenden. Zij weten dat zij aan den weg timmeren en dat het minste vergrijp tegen de verkeers-etiquette van den K. N. A. V. „Veilig Verkeer"-wagen met hoonge lach begroet wordt. Daarom rijden zij ook zoo „safe als de Nederlandsche Bank". Trouwens: de wagen is nu bijna 2 jaar oud. heeft 30.000 K.M. geloopen en er ir nog niet het geringste mede gebeurd. Géén aanrijding niet geslipt, niet. in een sloot geduikeld of op een onbewaakten overweg gegrepen. Neen, de „paedagoog" wordt zoo ge hanteerd dat hij rustig zijn tijd kan uitdienen, tot heil van het rijdende menschdom. En nog een feit van be- teekenis: gedurende den geheelen rit heb ik slechts eenmaal den claxon ge hoord. Dat was bij den start in den Haag. Noch in Leiden, noch in Bode graven, Woerden of Utrecht, was een signaal noodig. Het kan dus wel als de bestuurder maar will

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9