Uit R ijnstreek LEID5CH DAGBLAD Twmm Blad Dinsdag 16 Maarf 1937 UIT DE BONTE WAERELD BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN TJORT. In de Chr, school kwam de Herv. Heisjesvereenlging in {eestelijke Jaarver- tadering bijeen. De heer C. Stroo, gods dienstonderwijzer te Koudekerk, sprak de ieestrede over de woorden: „God, wiens ik ben, welken ik ook dien". In kas bleek te zijn f. 150.Mooie tableaux werden ver toond, samenspraken en voordrachten wis selden elkander ai. De Ver. voor gezamenlijken melkver- koop heeft In het afgeloopen boekjaar zeer voordeellg gewerkt, de hoogste prijs werd gegeven. Er is een batig saldo in kas 29 veehouders sloten zich aan. De wegwerker van den polder Zeven hoven, de heer D. Kalshoven, ontving bij zijn 25-jarig jubileum als zoodanig van den secretaris, den opzichter en ander per soneel van dezen polder een sigarenkoker met goud gemonteerd en van den dijkgraaf een Mist sigaren. GEBOREN. Maria Johanna Gerardina. d. van M. I. Smit en S. C. H. Zaalberg Alida Jacoba, d. van H. G. Singellng en M. Klap Judith d. van J. E. Roggeven en G. J. P. v. d. Broek Denijs, z van D. v. d. Blom en S. Benning CaTel Anthony, z. van C A. Geverdlng en A. M. v. Gijn Emilie EI- friede. d. van J. J. Groenewegen en E, M. Schirmacher Maria. d. van J. L. Klom en M. C. v. Houten Jacob, z. van W. M. v. Leeuwen en E J. de Ridder Isaac, z. van J. Lek en M. E. den Os Johanna Francisca, d. van Ph. A. Kuüvenhoven en J. F. Meijer Lena, d. van C. L. v. d, Wilk en A. M. Rijnvis Theodorus Joannes Maria Cornells, z. van C. A. J. P. v. Eg- mond en J. A. Verhage Adriana, d. van C. Nagtegaal en P. Franke Johannes Adrianus. z. van A. P. v. d. Berg en J. M. Bllleveld Elisabeth Jacoba, d. van J. Brands en F. C. Kaagman Adriana Cornelia, dochter van S. de Jong en H. de Lange Tijmen Jacobus, zoon van J. de Mooij en A. Ouwersloot Theodorus Pierre, z. van M. G. v. d. Kleij en W. O. Kieft Arie, z. van J. Ram en ,J. M. KoelewUn Hendrlka Hermina. d. van H. v. Reenen en H. J. Kruit Pleter Philippus. z. van L. C. Segaar en M. F. Kukler Inga Elisabeth, d. van C. P. I. v. Rijsinge en A. C. Feekes Maria Hu- berta. d. van G. J. A. Juffer mans en A. Griffioen. GETROUWD. Z. v. d. Groep j.m. en J. Nieuwenhui- zen j.d. OVERLEDEN. A. Platteel-v. d. Staay, wed. 95 jaar A. H. M. Hensing, d. van 17 jaar S. Vonk, m 78 laar J. H. Marselis, wedr., 81 Jaar L. D. Kouw, m„ 53 jaar R. Bink, ongeh. vr„ 80 jaar J. Kultérs-Sommellng wed., 88 jaar J. v. Steijn. m. 68 jaar H. v. Heusden, m. 38 jaar. GEVESTIGD. E. v. d. Berg. Stadhouderslaan 29 G. W. Brummert, verpleegster, de L. de Kan terstraat 2 W. Ferwerda. dienstbode. Botermarkt, 19a J. C. A. T. Gentis, Boerhaavelaan 7 Wed. C. H. v. d. Zand- Graafmans en fam.. B. Ballotstraat 48 J. W, de Groot, arbeider. P. Krugerstraat 8a M. Hoefkens, verpleegster. Boerhaave laan 39 J. Hummel, dienstbode, Bree- straat 84 G. J. Jonk en fam., behanger. Trompstraat 79 M, A. Kerkhoff, leerares NA.. Noordelnde 50 J Kooiman, volon tair KLM, Wasstraat 38 M. M. Köpken, dienstbode, Witte Singel 12 G. M. Kruii- ver. Oude Singel 140 H. Lamberts en fam., opz. gem. werken, Zeemanlaan 45 F. C. Marks, verpleegster. Rijnsb.weg 144 H. G. Massaar, Oude Vest 85a A. W. Munnik. coupeuse, Haarlemmerstraat 11 J N. Optendrees en fam., Coornhertsbraat 38 E. H. Padje, wachtmeester, Groen- hazengracht 12 A. M G. J. Poot. dir. v./e. reisbureau. Kam. Onneslaan 32 J. H. v. Ruiten, kellner, Roodborststraat 38 M. G. R. Scheffer. NooTdeinde 50 I. v. d. Sluis en fam., winkelier heerenconf., K. Mare 23 D. M. Stefels, buffetjuffrouw, P. K Koorsteeg 15 P. Stokvis, kok, Steenstraat 27 J. S Stellwagen-Tethof, Steenschuur 14 J. M. v. Velzen, constr.- werker. Utr. Jaagpad 84 C. Veroruflsse. verpleegster. Rijnsb.weg 47 D. v. Vliet en lam., expediteur, de Sitterlaan 20a P. V. Weeren en fam., boekhouder. Bloemmarkt 9a J. v. Winkelen, verpleegster, Rijnsb. weg 10 E. Th. P. Zaaijer, apoth.ass., Zoe- terwoudsche Singel 81. VERTROKKEN. A. Th. J. V. Beek, Hazerswoude, Rijndijk A 356 J. v. d. Berg, Zwartsluis, Stations straat 210 K. de Bruijn. Blaricum. Raad huisstraat 21 Th. Daams, Den Haag, Waalsdorperweg 147 A. F Deutman, Oegstgeest, L. de Oolignylaan 38 E. A. W. Eggstein. Voorschoten. Leidscheweg 503 B. Epskamp en fam.. Den Haag, v. d. Vennestraat 127 n A, E. Feitsma, Arn hem, Schoolplaats 11 C. A. de Gast en 'am.. Den Haag. Groenewegle 169 A. B. de Gunst, Charneux Belg. L. v. Hecke en lam.. Den Haag. Wesselstraat 352 M. t>. J. Helder. Utrecht. Laan v. Nw. Guinea 87bis c. Kruithof, Rotterdam. Kortekade '25 j Langerak en fam.. Arnhem, Schoolplaats 11 P. J. Mattaar, Amster dam. Roel. Hartstraat 19 OT A. M. de Mctnchy-Nagtegaal. Oss, Floraliailtraalt 53 C Peter, Utrecht, Noorderstraat 4 E. Pilisl. N, O. Indië P. J. Prosé, Apeldoorn, Polhoutweg 3 T. Rietkerk. Amsterdam. "Dl. schil „Pollux" E. Rumpff, Kamen 11-. Dortm.str, 89 D. L Schakel. Zwam- merdam, Schoolstraat 111 H. M, A. Schalks, Lembang N.O.I. W. P. Siierings, Amsterdam, opl. schip ..Pollux" H. de "omijn-Sprong en fam.. Schiedam. P. Pot terstraat 12 A. Distelvelt-Storm en fam., Oen Haag. Haagweg 35 A. M. Tanis, Am sterdam, Damstraat 34 T. Tekarnp en lam.. Roosendaal c.a.. Middenstraat 80 J. A. Terstappen. Den Haag. Casuarie- stfaat 50 C. G. J. v. Unen. Eindhoven, Geeststraat 12 J. C. G A. v. Unen. "tem. idem G. C. M. Valentijn, Oegst- geest. Pr. Hendriklaan 22 C. W. Ve'.le- »°on. Alphen a. d Rijn, „Op Honk" P. y Zee, De Koog, hotel Callfomlë P. J. 'Onderop, Voorschoten. Papelaan 1. door JET VAN STRIEN. (Nadruk verboden). Zij hadden het Tjort gedoopt, hetgeen in het Russisch „duivel" beteekent, om dat zij in dat woord zoo'n grappigen klank vonden, maar geenszins, omdat de naam op hem toepasselijk was. Een jong. speelsch en jolig hondebeest was hij, van niet duidelijk aan te geven ras, met het uiterlijk van een grooten, geel-bruin wollen Teddy-beer. Hij hield steil vast zijn begrip omtrent privaat-bezit, spe ciaal waar dit hem zelf betrof. Zijn mand en etensbak waren taboe voor iedereen. Miga, de kleine zwarte kat slechts, mocht wel eens meehappen. of naast hem liggen. Overigens hield Tjort niet van Miga, Zij was hem te laconiek- egoïstlsch. Tjort adoreerde het vrouwtje. Voor den baas had hij vriendelijke welwillend heid. maar in onbegrensde hoeveelheid was zijn liefde voor het vrouwtje. Het was zijn opperste vreugde met haar te stoeien, te happen in haar kleine, zachte handen, zonder ooit door te bijten en de lekkere lucht van haar haren en haar kleeren in te snuiven. Het vrouwtje begreep hem. Zij had hem nog nooit geslagen, ook niet toen hij. een poosje terug, in een lunchroom, onder den drang om met een medehond een babbeltje te maken, den kortsten weg had genomen en over haar tafeltje was gesprongen. Hij had er een ruïne van gemaakt en zij had alles moeten betalen. „Maar Tjortlehad zij ge zegd, verwijtend na een lachbui, en Tjort had gekropen en gehuild. Later zei de baas ontevreden dat er een karwats ge kocht zou moeten worden om bij her halingen dienst te kunnen doen; maar tegen dit voorstel was het vrouwtje da delijk in de oppositie gegaan. De baas was weinig thuis. En als hij er was zoo meende Tjort toonde hij geenszins de vereischte waardeering voor het dierbare vrouwtje. Even raakten, bij thuiskomst of heengaan, zijn lippen haar wang aan. Dat was alles. Dan boog, des avonds, de baas zich over allerlei paple ren en schreef. Het vrouwtje schonk thee en naaide of las. En de klok tikte en Tjort lag, in elkaar gerold in zijn mand voor den haard en Miga sloop, op flu- weelen pootjes, de kamer uit. Zoo verliepen de meeste avonden. Dikwijls, zag Tjort, vloog de blik van het vrouwtje naar den baas, maar nooit ving hij hem. Hij mompelde soms: „Heb Je nog thee?". En dan antwoordde het vrouwtje opgewekt: „zeker!" Eén keer, toen heel lang de klok alléén aan het woord was geweest, zag Tjort, dat zij. met een paarse sok. die zij stopte, een paar malen langs haar oogen streek en om zich niet bewust gemaakte redenen voelde hij kribbigheid in zich stijgen, tegen den baas. Dikwijls kwam hij op die avonden naar het vrouwtje toe om te worden aange haald. Daaruit ontspon zich wel eens een stoeipartijtje, maar o wee de baas keek op. „Zoo kan ik niet werken" zei hij dan boos. Jaag dien hond toch de kamer uit". Och nee, Tjortieen het vrouwtje legde haar wang op zijn kop. „Hij zal wel zoet zijn". En muisstil bleef Tjort dan zitten, ge nietend. Soms vielen er warme droppel tjes op zijn vacht, maar, wijs als een mensch, deed hij alsof hij niets merkte. Dat er iets haperde tusschen den baas en het vrouwtje, voelde hij. Maar het was een zwaar probleem voor honden- hersens. Het was mogelijk, dat er een taak, een plicht ten deze voor hem klaar lag. Maar wélke? Voorzichtig ging hij een middag met Miga te rade. Zij keek hem met koele, groene oogen aan en bleef onverstoo-baar haar zwarte velletje poetsen. „Het zijn je zaken niet", zei ze. „Men moet zich daarmee nooit bemoeien. Wij hebben het hier goed: eten. drinken en nachtpermissie. Wat wil je nog meer?" Het was duidelijk, dat de zaak voor haar hiermee afgedaan was. Tjort liet haar, met verachting, alleen, bepeinzend dat hij-zelf en uitsluitend 't mysterieuze „iets" moest bedenken en ten uitvoer leggen, dat door den toestand geboden was. Miga was een koude, egoïstische kat. Hij haatte haar en haar geslacht. Op dat punt zijner meditatiën gekomen, ont moette Tjort in de gang een satijnen pantoffeltje van het vrouwtje en dadelijk solde hij ar vroolijk mee door het huis. Geen prettiger speelgoed dan een klee- dlngstuk van haar, dat zacht was en als zij, lekker rook. Tjort zou er niet aan denken om met kleeren van den baas te spelen. Hij had dat eenmaal gedaan en was betrapt, en flagrant délit. Na een gevoeligen tik kwamen ernstige woorden: „Dat mag niet, Tjort. Zul je 't nooit weer doen?" Tjort smolt onder ernstige woorden. Hij jankte en dééd het nooit weer. Maar het vrouwtje had geen verbod uitgevaar digd. Snapte ze hem, dan lachte zij ver- teederd: „Och Tjortielig Je op m'n kimono te slapen? Gauw, sta op. Neen, hier geven die kousen, dat is geen speel goed. Apporteeren: zóó!" En dan lachte zij en knuffelde hem. Toen Tjort met de pantoffel de huis kamer inkwam, zat het vrouwtje met een kleurtje aan tafel en schreef. Groot losse letters zette ze op roze-geruit papier. Ze lachte stilletjes, vouwden het briefje op en stopte het diep in haar naaldoosje. „O.... Tjortie.... wat heb je weer te pakken? Hier geven, lieverd, ik heb er overal naar gezocht". Eerst na veel gestoei stond Tjort de pantoffel af. Het liet hem heel den dag wild en Miga. die haar koele rust lief had. wilde zich daarom niet met hem in laten. Dien avond was het als alle avonden. De baas schreef, de klok tikte, het vrouwtje naaide. Miga, die geregelde af spraken had met een grijzen kater, sloop weg. De baas vroeg binnensmonds om thee. „O, Wim". kreet toen het vrouwtje opeens, zég toch eens wat. Het is zoo stil hier, zoo doodsch". ,,'k Heb nu nog geen tijd, kind", ant woordde laconiek de baas, „straks, als ik eens klaar ben". En dan plotseling krib big: „Maar Je bent toch rijkelijk kinder achtig". Het vrouwtje van Tjort zweeg alweer. De baas schreef. De klok tikte. Toen stond Tjort op en kwam bij haar staan, bedelend om een liefkoozlng. Hij was nog altijd woelig en nauw had zij zijn kop gestreeld of hij sprong boven op haar stoel, happend en stoelend. „O, Tjortie", gilde zij, half ontdaan, half lachend. Maar hij liet zich niet af weren, sloeg met zijn staart haar naai- doosje op den grond en bleef zenuw achtig dollen. „Is 't uit?" De baas was boos opge sprongen. „Zóó kan ik niets doen. Allo, Tjort, de kamer uit!" Maar Tjort liet zich niet vangen. In groote cirkels rende hij rond, over stoe len en divan. Vergeefs poogde de baas hem te grijpen. „Toe, Wim, ga zitten", smeekte het vrouwtje, haars ondanks proestend, „ik krijg 'm wel. Kom bij de vrouw, Tjort, vooruit". De baas ging zitten en Tjort sprong zijn dolle sprongen. Nu iets doen, ge boden hem zijn hondenhersens. Maar hij wist niet wat. In groote kringen Jaagde hij rond. Hij sleepte garenklosjes en band en lapjes achter zich aan. „Tjort dan tochzuchtte het vrouwtje en de baas zag somber-lijdelijk toe. Daar was iets in dien blik, dat Tjort bang maakte. Hij voelde duidelijk, dat het 't beste zou zijn zich het eerst met den baas te verstaan. Hij blafte kort en opgewonden. Toen zag hij opeens, vlak voor zich. het roze-geruite opgevouwen briefje lig gen, waaraan hij het vrouwtje 's mid dags had zien schrijven. Hij nam het op en apporteerde het keurig aan den baas. als een verzoeningsoffer en legde daarbij allen deemoed in zijn oogen waarover hij te beschikken had. Gelukkig de baas lachte. Het vrouw tje lachte ook wie kon er nu lang boos op Tjortie blijven? Maar niet aanstonds zag de baas het briefje. Toen hij 't ontdekte, nam hij het uit Tjorts bek. Nu zag het vrouwtje het ook en verschoot plotseling van kleur. „Wat is dat?" vroeg de baas. Het vrouwtje zweeg. En de baas las. Tjort zag, dat zijn gezicht angstig werd om aan te zien en kroop weg. „Dat is 'n liefdesbriefje", zei toen, schor, de baas, „Jouw hand, Aan wien?" 't Vrouwtje zweeg nog, met vuurroode wangen. Maar de baas zag akelig wit, liep in twee groote stappen op haar toe en greep haar wild bij den pols. Hij her haalde: „Aan wien?" En met een bitter lachje voegde hij er bij: „Op het mooie papier, dat ik zelf je cadeau deed. Heel kiesch. Nu, spreek op". Nu snikte het vrouwtje, ,,'t Was een... een kladje", zei ze zacht, als schaamde zij zich. „Ja" zei de baas. hard, „het kladje van een liefdesbrief. Er staat geen naam bo ven, dat is waar. Maar het zal toch voor iemand bestemd zijn, niet? Voor wien? Toe beken dat mu ook maar. Je hond heeft je nu toch verraden". Het vrouwtje droogde haar oogen af aan een sok en plotseling stond zij, op geveerd, vlak voor den baas. ..Scheld me nu maar wéér voor erg kinderachtig", zei ze. met een na-snik, „maar 't is de loutere waarheid, die ik je vertellen zal. In in geen weken heb jij den tijd gehad ook maar één lief woordje tegen me te zeggen enen vanmiddag kreeg ik er zoo'n behoefte aan. Toen heb ik erg naar onzen verlo vingstijd terugverlangden me ver heeld, dat we nog verloofd waren. En dat jij op reis was en ik lieve briefjes van je kreeg enen dat ik je een lief briefje terugschrijven wildeToen krabbelde ik dit onnoozele kladje neer..." De baas had haar pols losgelaten. „Wat wat vertel je?" stamelde hij. En toen het vrouwtje alles herhaalde, uitvoeriger nog en nu weer met bevende lippen, kwam er iets zonnigs in zijn oogen. „Maar. kind „Je hebt het ook altijd zoo verschrik kelijk druk", snikte het vrouwtje, „er blijft je heelemaal geen tijd meer voor mij over De baas zei iets onverstaanbaars, al thans voor Tjort, en nam het vrouwtje in zijn armen. Hij scheen van berouw te smelten. Tjort ving brokstukken op van een telkens onderbroken verdedigings rede, waarin hij sprak van graag veel geld verdienen voor jou en nooit meer zoo overdrijven. Toen begon Tjort er genoeg van te krijgen zoo uitgesloten te zijn. Waardig kwam hij aangestapt en drong zijn kop tegen het vrouwtje aan. „Jaloersch?" vroeg de baas, Maar Tjort voelde zich volgestroomd van glorie, in plaats van jalouzie. Zijn werk was het, dat de baas en het vrouw tje daar op één stoel zaten en hij ver- hoovaardlgde zich er op. 's Nachts vertelde hij er Miga van, die laat maar voldaan thuiskwam. „Hmm", zei ze. „Ze zullen je er niet voor bedanken. „Dat doen menschen nooit. Zij verbeelden zich, dat alles door hun eigen slimheid komt. Wat win je er mee?" Toen rolde Miga zich tot een bal letje ineen en sliep. Tjort, die een zacht fietsiasje van de vrouw mee naar zijn mand bad gesleurd en daarop zalig lag, verwaardigde haar niet eens met een antwoord. DOOR LUIEREN GEZOND WORDEN. In Boston bestaat een sanatorium, dat „het huis der luiheid" heet. De eigenaar van dit sanatorium, die tevens chef over de doktoren is, heeft een zeer eigenaar dige regeling ingesteld. De patiënten, die in het dagelijksch leven een ambt vervul len, zijn verplicht, om niets te doen. Er is voldoende personeel, zoodat de gasten zich niet mogen aankleeden. niet zelf mogen eten en ook geen werkzaamheden verrich ten. Ook de correspondentie wordt voor de gasten verzorgd. Men geeft op. welke per sonen van tijd tot- tijd een levensteeken moeten ontvangen, en hét bestuur zorgt voor het schrijven en verzenden van de brieven. Bij de overvloedige zit- en ligge- legenheden zijn boekenkasten aangebracht ALPHEN. Auto rijdt het trottoir op. Door het breken van den vooras, verloor de bestuurder van den vrachtwagen van den heer L. K„ in de Hoofdstraat even voorbij de Vlamingstraat de macht over zijn stuur en reed met flinke vaart het trottoir op. Gelukkig liepen daar op dat moment geen personen en bleef het onge luk tot materleele schade beperkt. De wa gen sleepte enkele meters over den grond en vernielde de hekken van de voortuin tjes bij de Wed. Kerkhoven. De wagen bleef precies voor den muur steken, door dat de linker vooras zich in den grond boorde. De bestuurder kwam er gelukkig met den schrik af. De Districts Stierenkcuring van het Groninger veeslag. Voor de Districts Stierenkeuring bestond dit jaar groote belangstelling daar onge veer 90 stuks werden aangevoerd tegen verleden jaar 54 stuks. De keuring werd gehouden bij de Zaalbergstraat en de jury bestond uit de heeren M. C. van Buuren uit Zuidland; A. Louter Voorburg en den heer W. F. Brunt, Bodegraven. De bekroningen waren als volgt: Oudere stieren: Dictator, elg, stal v. d. Kloot Meyburg, alhier, le prijs, 3-jarige stieren: Alfonso, eig. G. v. Dorp. te Ha zerswoude, 2e pr.: Albertus, eig. H. Blijle- ven. Nieuwkoop, le pr.; Oscar, eig. J. A. Kool alhier, 2e pr.; Iwan, eig. A. C. van Wensveen, Koudekerk 2e pr.; Paul, eig. J. P. Bunnik, Bodegraven. 3e pr.; Napoleon, eig. G. Ekelenboom, Rijnzaterwoude, le pr.; Adriaan, eig. M. v. Zwieten alhier, 3e pr. 2-jarige stieren: Wim. eig. A. Roest, Lei derdorp 3e pr.: Wodan, eig. J. Wassenaar, alhier 2e pr.; Marius, eig. H. v. d. Hulst, alhier 3e pr.; Leo, eig. fokker G. H. Rot teveel, Oude-Wetering, 3e pr.; Renier, eig. C. M. Rljkelijkhuizen, Hazerswoude, 3e pr.; Cesar, eig, C. v. d. Stoel, alhier, 3e pr.; Geert, eig. C. den Hertog Pzn., alhier 2e pr,; President, eig. J. M. v. Egmond, alhier 3e pr.; Nelson, eig. J. D. v. d. Akker, alhier eerv. verm.; Johan. eig. J. A. Wolmerstett, alhier 2e pr.: Davenage, eig. fokker W. C. v. d. Vis. alhier eerv. verm.; Rikus, eig. Th Hartveld. Ter Aar 2e pr.: Kobus, eig. M. A Stigter, Ter Aar 3e pr.; Tarzan, eig. H. Voorbij alhier 3e pr.; Wim, eig. J. W. de Bruijn. Zwammerdam eerv. verm. 1-jarige stieren: Leendert, eig. J. Kempen, Aarlan- derveen 3e pr.; Adolf, eig. C. W. v. d. Broek alhier 3e pr.: Cor, eig. fokker H. Los Bodegraven 3e pr.; Willem, eig. fokker H. Los Bodegraven, eerv. verm.; Alexander, eig. fokker, J. D. v. d. Akker Nzn., alhier eerv. verm.; Gerard, eig. fokker idem eerv. verm.; Theo, eig. P. Langeslag. Woubrugge 2e pr.: Bonaparte, eig. fokker G. Eikelen boom eerv. verm.; Markies eig. fokker S. J. Visser, Rijnzaterwoude le pr.; Cesar eig. fokker, stal v. d. Kloot Meljburg 3e pr.; Alfred, eig. H. Blijleven Nieuwkoop. 3e pr.; Agius. eig. G. den Hertog alhier, eerv. verm.; WUlem. eig. fokker C. Kwakernaak, Bodegraven 2e pr.: Leopold, eig. fokker C. Kwakernaak, Bodegraven le pr,; Frits eig. fokker M. v. d. Akker alhier, 2e pr.; Her man, eig fokkers Gebr. Zwanenburg, Bo degraven le pr.; Richard, eig. fokker H. v. d. Hulst alhier, eerv. verm.; Floras, eig. H J. Vink. Rijnzaterwoude, eerv. verm.; Bertus, eig. H. J. Paul, Zevenhuizen le pr.: Rheinsohn, elg. J. A. Wolmerstett. alhier eerv. verm.; Janus, eig. fokker, G. den Hertog alhier, 3e pr.; Max eig. fokker W. de Koning. Rietveld bij Woerden, 2e pr.; Allah. elg. M. V. Gaaien, alhier le pr.; Tine's Apollo, eig. fokker J. H. Verburg. Bodegraven 2e pr.; Cobus, pig. J- Kempen, Aarlanderveen, eerv. verm.; Hendrik, eig. K Blijleven Nieuwkoop, 3e pr.; Dirk L. v. Leeuwen alhier, 2e pr.; Maarten, eigen. J van Rijn, Bodegraven 2e pr.; German- dus, eig. J. v. Rijn, Bodegraven 3e pr. Onze plaatsgenoote, mej. A. Tuin man, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school voor Buitengewoon Onderwijs te Rotterdam. NIEUWKOOP. De heer Poolsma» Te Dordrecht overleed in den ouderdom van 39 jaren de heer Volkert Poolsma. Deze was van April 1883 tot April 1911 godsdienstleeraar bij de Hervormde ge meente alhier. die echter uitsluitend met lichte en amu sante lectuur gevuld zijn. Zoo krijgt men ook van tijd tot tijd lichte muziek te hoo- ren. Bezoek is niet gewenscht. De dokter zorgt er voor, dat de patiënt niet door in vloeden van bulten gestoord wordt; Iedere spier, iedere zenuw moet ontspannen wor den. Nu moet men afwachten, of deze kuur, die niets anders voorschrijft, dan volkomen luiheid, ook de gewenschte uit werking heeft. HONDEN WORDEN NERVEUS. Op het congres van dierenartsen in Scarborough heeft dr. Rayner Hevetson— Southport vastgesteld, dat de honden te genwoordig veel nerveuzer zijn dan 20 jaar geleden. Destijds waren zenuwziekten in Engeland volkomen onbekend, het eerste geval had men in 1924 vastgesteld. In den loop van de laatste tien jaar was de voe ding van de honden geheel veranderd, eveneens hun levensgewoonten en thans moesten ze maar tegen al het lawaai be stand zijn. Ook door het kweeken van ver schillende rassen waren ze geheel veran derd. Ook het uitroeien van de bastaarden behoorde daartoe. Ten koste van zijn ge zondheid had de hond zulk era gevoelig zenuwstelsel gekregen. Zijn grillen en lui men nemen voortdurend toe. vooral bij hondenrassen met kleine koppen, zooats NIEUWVEEN. Jaarvergadering Ring. Gereformeerde Jongelingsvereenigingen. De Ring „Aar en Amstelkrlng" der Ger. Jongelingsvereenigingen, hield een goed bezochte Rlngvergadering in het Onthou dersgebouw. De voorzitter, de heer K. Kok, opende door te laten zingen Ps. 89 6, waarna hij voorging in gebed en voorlas Ps. 91. De secr. las de notulen der te Ze venhoven gehouden vergadering. De heer K. Kok behandelde het onderwerp „De A.- R. Jongelingsvereenlglng en de Verkie zingstijd". De Vrijzinnigen behooren, aldus spr„ niet meer tot onze sterkste tegen standers. De S.D.A.P. met haar zig-zag politiek, vertrouwen wij niet, inzake haar veranderde houding tegenover Vorstenhuis en Landsverdediging, De NB.B. is volgens spr. revolutionair. Ook de Chr. Dem. Unie ■kan onze sympathie niet hebben, aldus spr., zij predikt klassehaat. De St. Geref. Partij strijdt volgens spr. tegen de A.-R. politiek. Men moet steeds de gedachte aan wijlen Abr. Kuyper voor oogen houden en vaststaan in het beginsel. Na een lang durige bespreking sprak de heer Radema ker uit Noorden over 't onderwerp „Trouw der Gehoorzaamheid". Spr. wekte op om gehoorzaam te zijn aan Kerk en Staat, juist in deze moeilijke tijden. Ook hierop volgde een discussie, waarna de voorzit ter ds. Speelman, die inmiddels ter ver gadering was gekomen, welkom heette. De secr. las een uitgebreid rapport voor van de werkzaamheden in den afgeloopen win ter. dat getuigde van een werkzaam ver- eenigingsleven. Na 'rondvraag sloot de voorzitter met het lezen van Nehemla 4. Hij wekte o.a. de jeugd op, om zich in het najaar weer met nieuwen moed te geven in het belang van de Geref. Jongelings- vereeniging. Na het zingen van Ps. 138 1 sloot de voorzitter met dankgebed. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Cornells Jozef, z. v. J. H. A. Koeleman en M. P. Mol Johan na Hendrika Josephina, d. v. J. Wilden burg en A. van der Veen Ningetje Kla- zina, d. v. J. de Leeuw en C. Schouten Elisabeth Maria Josephina, d. v. P. H. van der Laan en A. C. Rossenberg. Overleden: Kars van Loo, 78 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. B. van der Graaf, van Bleiswijk M. Leune, v. Zoeterwoude. Vertrokken: P. Meyer, n. Den Haag W. H. Klop, n. Amsterdam W. Vis n. Den Haag J. M. Winters, n. Zullen. Begin van brand. Bij den veehandelaar H. aan den Aar- dam ontstond, vermoedelijk doordat von ken van een kachel in brandbaar mate riaal terecht waren gekomen, een begin van brand in een schuur. Gelukkig waren voorbijgangers spoedig in staat het vuur te dooven, daar mede door den kraehtigen wind het gevaar voor uitbreiding tot het belendende woonhuis niet denkbeeldig was. De maandeijjiksche collecte voor de Ned. Herv. Kerk heeft over de maand Ja nuari f. 13.17 opgebracht. Nadat verleden week een partij hoo rnen en heesters van de Sierteeltcentrale was gearriveerd, is nu een aanvang ge maakt met de uitplanting. Ieder, die sym pathiseert met het verfraaiingsplan en welke Ter-Aarder zou dat niet doen dient thans mede te werken aan het wel slagen, door schade enz. te voorkomen of onmiddellijk te melden. WADDINXVEEN. De automobilist B„ uit Den Haag had in het Noordelnde alhier het ongeluk met zijn D.K.W. in de langs den weg loopende vaart te geraken. Het ongeluk ontstond, doordat de bestuurder plotseling moest remmen en moest uitwijken voor een op den weg spelend kind. De auto kwam met de wielen boven te liggen. Gelukkig kon de Jaestuurder door vlugge hulp uit zijn benarde positie worden bevryd. Hij kwam met den schrik en een nat pak vrij. Da auto was beschadigd. De collecte ten bate der kindervoeding alhier, heeft ruim f400 opgebracht. De maandelijksche collecte in de Ger. Kerk voor de nieuwe kerk, heeft opge bracht f. 95.56. buldoggen, mopshondjes en pekingneesjes Honden met een grooten kop hadden geen last van zenuwstoringen. Dr. Hevetson noodigt de hondenkweekers uit, de dieren tot hun oorspronkeiyken vorm terug ta brengen, groote en breede koppen te kwee ken en de honden verstandig te voederen. Dan zouden die zenuwverschUnselen van zelf wel verdwijnen. Hy beveelt daarom overvloedig en natuuriyk voedsel aan met rauw en niet te fyn gehakt vieesch. WARME BRONNEN VOOR HET REINIGEN VAN DE STRATEN. De hoofdstad van de staat Utah in de Vereen. Staten verheugt zich in een bij zonder voorrecht. Terwyi andere staten bij ren geweldigen sneeuwval groote sommen moeten uitgeven, om de sneeuw uit de stra len te verwijderen, gebruikt de brandweer- van Salt Lake City eenvoudig haar slangen om het water uit de warme bronnen over de straten te sproeien. Deze onderaardsche bronnen zyn zoo warm, dat het water zelfs in den winter, wanneer het uit de slan gen komt. een temperatuur van 44 graden heeft. Om te voorkomen, dat men inplaats van de sneeuw een ijslaag in de straten krijgt, bespuit men de straten eenige ma- ien, en bereikt daarmee, dat straten en trottoirs er net zoo schoon uitzien als in den zomer. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7