LOE-fc, ELTAX 666 BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 16 Maart 1937 ootaimtyD DAG en NACHT LUCHTVAART Werkinrichting voor Blinden. De offcieele opening. In de voormalige bewaarschool in de Groenesteeg. In de voormalige bewaarschool in de Groenesteeg had gistermiddag de officieele opening plaats van de kort geleden opnieuw opgerichte Werkinrichting voor Blinden, waartoe het gemeentebestuur het initiatief nam en waarvan de inrichting ook moge lijk werd dank zij de daarvoor door de ge meente beschikbaar gestelde subsidie. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de wethouders de heeren J. J. van Stralen en M. G Verwey zoomede door den secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen. Voorts warenverscheidene raadsleden aanwezig, benevens diverse leden van de Commissie van Beheer, bestaande uit mevr. J. C. de Clerde Bruyn en de heeren mr. dr. S. Rozemond, C. Th. Breebaart, P. J. Michels. C. F. M. Pieek. J. Zitman, W. A. Jacobs en Th. W Zouteriks (secretaris). Voorts merk ten wij nog op den heer Joh. van den Berg, propagandist van den Ned. Blindenbond. het bestuur van den Leidschen Blindenbond en den heer C. Mizee, die als bedrijfsleider zal optreden. Inleiding door Mevr. de Cler. Namens de Commissie van Beheer sprak mevr. de Cler een welkomstwoord, in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, waarvan de burgemeester tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Een woord van dank en hulde richtte spr. tot den dienst van Gemeentewerken, die •hier voortreffelijken arbeid heeft verricht en waarvan de grootst mogelijke medewer king werd ondervonden. Openingsrede van wethouder v. Stralen De wethouder voor sociale zaken, de heer J. J. van Stralen sprak vervolgens de ope ningsrede uit. waarin hij er allereerst op wees, hoe. ruim één jaar nadat de oude werkinrichting voor blinden moest worden gesloten, thans tot de opening van een nieuwe inrichting kan worden overgegaan. Het gemeentebestuur, aldus spr., heeit er van harte toe medegewerkt om het tijdstip dier openstelling zooveel mogelijk te be spoedigen. Immers, staat men in het alge meen sympathiek tegenover sociaal werk. hoeveel te meer is zulks hier het geval, waar het blinden betreft, die juist door hun kwaal meer behoefte hebben aan een door werk zaamheden gevuld leven dan andere maat schappelijk onvolwaardigen. Den blinden werk te verschaffen is voorzeker een stre ven, dat waard is door overheid en particu lieren gesteund te worden. Uit gesprekken met blinden is spr. meermalen gebleken, dat zij geen prijs stellen op medelijden of lief dadigheid. doch dat zij vragen: hulp en sympathie. De werkinrichting Is er thans; nu moet er werk komen. Want alleen daar van hangt het af, of de inrichting na het ingestelde proefjaar geopend kan b 1 ij v e n. Op de Commissie van Beheer en den be drijfsleider, den heer Mizee rust nu de hooge plicht haar levensvatbaarheid te be wijzen. Het gemeentebestuur zal vanzelf sprekend al het benoodigde borstelwerk van deze inrichting betrekken, maar daarmede blijft op de hierboven genoemde instan ties de taak rusten om de burgerij te be wegen haar sympathie om te zetten in daadwerkelijken steun. Juist de aard der aihier t9 vervaardigen voorwerpen maakt, dat het verleenen van dien steun binnen ieders vermogen ligt. Tenslotte deed spr., behalve een beroep op de ingezetenen, ook ccn beroep op de Leidsche blinden om deze inrichting te maken tot een groot en vooral b 1 ij v e n d succes. \/cOR RE-pARATIË-|\| E-r^j vk^tWiNlt; 6Dtt/TXWMI6l 8055 (Ingez. Med ONTSPANNINGSVER. „V.O.A.". Vischwedstrijd. Bovengenoemde vereeniging hield haar laatsten vischwedstrijd van dit seizoen. Trots den stormwind en de regenvlagen was de opkomst goed te noemen. De vangst daarentegen was slecht. Des avonds vond de prijsuitreiking plaats. Alvorens hiermede werd aangevangen sprak de voorzitter W. v. Loeff een woord van dank tot de contro leurs. die zich wanneer 't noodig is, altijd belangloos beschikbaar stellen. In 't bijzon der dankte de voorz. den heer J. de Ru Exploitant Café Wervelman, Beestenmarkt 8. voor de koffie, die de leden na afloop gratis werd geoffreerd. De uitslag was als volgt: ie pr. A. J. Erades. 2. Smit. 3. T. Eradus, 4. Holswilder, 5. Hlllebrand, 6. v. d. Heiden, 7. Leuring. 8. Neuteboom, 9. Schouten, 10. Choudron. Alle dertig leden ontvingen verder een troost prijs. Na een opwekkend woord van den voorz. behoorde deze ontspanningsdag weer tot 't verleden, en ieder ging tevreden huis waarts. De voorzitter van den Leidschen Blin- denbortl. de heer L. Rombout. dankte het gemeentebestuur, dat de opening dezer in richting mogelijk maakte en uitte zijn vreugde over het feit, dat de blinden nu weer aan het werk kunnen gaan. Weliswaar zijn de loonen niet hoog, doch hopelijk is dit toch het begin van een be tere toekomst. De Leidsche blinden, aldus besloot spr schenken hun volledig ver trouwen aan de Commissie van Beheer en den bedrijfsleider en zullen doen wat in hun vermogen ligt om deze inrichting te doen functioneeren, niet slechts voor één jaar, maar voor altijd. Nadat ververschingen waren rondge diend. werden de drie lokalen, waarover de Inrichting de beschikking heeft gekre gen, in oogenschouw genomen. De lokalen grenzen aan elkaar en zijn in de afgeioo- pen weken door den dienst van Gemeente werken terdege onder handen genomen, zoodat het geheel er hoogst eenvoudig, doch uiterst zindelijk en netjes geverfd uitziet. Een der lokalen is bestemd als magazijn te vens expeditieruimte; -het tweede dient voor de vervaardiging van borstelwerk, terwijl het derde in de toekomst de riet- mattenvlechtzrs zal herbergen. Er wordt gearbeid volgens de nieuwste methode, waarbij de blinden niet zittend, doch staan de hun werk verrichten. Voorloopig wor den drie personen opgeleid, doch geleide lijk zal dit aantal tot elf worden uitgebreid Aanvankelijk wordt alleen borstelwerk gemaakt (bezems. werkborstels. boenders e. d.i. doch het ligt in de bedoeling bin nenkort ook te beginnen met het vlechten van rieten stoelzittingen en vervolgens ook van vloermatten. De grondige vakkennis van den bedrijfsleider, den heer Mizee, biedt een soliden waarborg voor degelijl; werk, hetgeen voor vele ingezetenen een aanspo ring moge zijn om de Leidsche blinden van tijd tot tijd met een bestelling te verblijden en daardoor het voortbestaan dezer nuttige inrichting te helpen verzekeren. EXCURSIE E.H.B.O. Heden bezochten de leden der Neder- landsohe Vereeniging ..Eerste HuId bfj On gelukken" afd Leiden onder leiding van een der docenten de tentoonstelling „De Mensch" te Den Haag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma Peterse, Noordeinde 31, Leiden; banketbakkerij. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf thans: ge mengd bedrijf, brood- en banketbakkerij, (sinds 1 Jan. 1937). EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Nederlandsche taal (130 lettergr. per mi nuut), afgenomen door den Alg. Stenogra- fen-Bctd, slaagden: de dames J. C. de Blanken. Zoeterwoude, M. Vriesema. Voor steno-typen in de FTansche taal (130 lettergr. per minuut): mej. L. E. T. EUnk-Schuurman, Wassenaar. Voor kantoorstenograaf in de Nederland sche taal (130 lettergr. per minuut): de I lieer A. Verstraaten. Voor machlneschrljven diploma B (ten minste 120 regels per minuut): de dames O. L. Bresson, Jkvr. E. R. von Biilcrw, Oegst- geest, W. C. v. d. Kamp. Sassenhelm, B. Kolderman, M. J. L. de Kruys, G. Stutvoet, Sassenhelm en de heeren H. M. Breuring, N. Demmenie, Sassenheim. P. H. Janssen, J. de Leeuw. H A. Mulder. W. A. L. van Schalk, C. H. M. Volwater, Roelofarends- veen. Waar geen woonplaats Is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. bijna uitsluitend voor verwarming en ver lichting gebruikte petroleum. In dezen tijd valt ook de oplichting van de „Koninklijke", waarvan de directeur- generaal Deterding door spr. in korte trek ken wordt gekenschetst. Met de uitvinding van de Dieselmotor vangt een tijdperk van sterk verhoogde activiteit aan. De voordeelen vooral ook voor de handels- en oorlogsvloot bij gebruik van deze ruw- olie-motoren worden door spr. uiteengezet, waardoor ook duidelijk wordt, hoe de po sitie van Engeland in gevaar komt bij deze omzetting van brandstofverbruik. Engeland heeft zich dan ook op de ver krijging van olie-houdende gebieden met alle kracht geworpen, waardoor het een voorsprong op de andere landen kreeg en zelfs een gespannen toestand veroorzaakte tusschen Amerika en Engeland. Hiermee is spr. aangeland op het ter rein der petroleum-politiek, waarbij hij met een overvloed van cijfers en gegevens aan toont, welk een ingrijpende macht het pe- troleumbezit Ls bij de kwestie oorlog en vrede; moeilijkheden in Mexico, tusschen Rusland en Roemenië. tusschen Japan en Rusland om Sachalin. spanning tusschen Engeland en Amerika en rondom Mosoel en van zeer recente datum de oorlog Italië-Abessynië. De Russische politiek, die zeer nauw ver band houdt met. de petroieumbelangen, die hier aan den Staat zijn toevertrouwd, on derwerpt spr. nog aan een uitvoerige be spreking. Groote gevaren blijven z.i. dreigen, ge varen, die een wereldbrand in zich bergen. De groote fout van het huidige stelsel ligt hierin, dat de beschikking over wel en wee van millicenen thans berust in de handen van enkelen. Uitkomst ziet spr. alleen in een aan den Volkenbond onderworpen grondstoffen- voorziening, waarop voortdurend van drie zijden reeds wordt aangedrongen. In de eerste plaats door de grondstof-arme lan den. tweedens öcor de wetenschap, die zich sterk kant tegen de verspilling en ten slotte, doch niet in de minste plaats, dcor de socialistische arbeidersbeweging, die de gemeenschap wil opbouwen op andere grondslagen dan die van het kapitalistische stelsel. Spr. hoopt, dat men doordrongen moge zijn van de wenschelijkheid om aan de knelling en het leed, voortvloeiend uit de meermalen immoreele practljken van 't petroleumbedrijf een einde te maken, ook door eigen, zij het dan misschien geringe werkzaamheid, om daardoor te komen een stap nader tot het doel, een betere maat schappij. VER. VOOR DIERENBESCHERMING. De plaatselijke afdeeling der Ver. voor Dierenbescherming deelt ons mede, dat dezer dagen aan 38 leerlingen van zesde leerjaren der scholen, die aan de winter- actie voor Dierenbescherming deelnamen, de prijzen zullen worden rondgebracht. De commissie van advies voor het onderwijs had dit jaar een moeilijke taak om uit te makeh aan welke leerlingen nog een extra prijs zou worden toegekend, daar er zoo wel veel goede opstellen als werkstukken (voederhuisjes) werden ingeleverd. Ten slotte viel de keus voor een extra prijs op de drie leerlingen: Jaap Degenaars, Jac. Erades en B. Wander. Het bestuur is zeer voldaan over de alge- meene deelneming aan haar werk en zegt den onderwijzers, die medewerkten, harte lijk dank. DE ALGEMEENE TOESTAND Locarno Sandier bij Eden. Over de Locarno-kwestie wordt nog heel wat geschreven, doch nieuws bevat dit niet meer. De indruk, dien men in politieke kringen te Brussel opdoet, is. dat het document geenerlel nieuwe gezichtspunten opent en dalt deze nieuwe nota gevoeglijk in het dossier der Locarno-akten voorloopig kan worden opgeborgen. Intusschen wijst men op het streven van Duitschland, om België een gewaarborgde neutraliteit op te dringen. In hooger be doelde politieke kringen is men evenwel van oordeel, dat de Belgische regeering ab soluut niet van zins is. dien weg op te gaan. België wil ziin souvereine onafhankelijkheid handhaven en meesteresse blijven van zijn eigen beslissingen en ls van meening. dat die onafhankelijkheid een factor van be- teekenis is voor de stabiliteit van Europa. De Zweedsche minister Sandler is gis teren per vliegtuig te Londen gearriveerd en had reeds een onderhoud van meer dan een uur met Eden. Tegen journalisten zeide hij. dat „de kleine staten gedwongen zijn, een onvolkomen veiligheid te zoeken in de versterking van hun bewapening. Een sterk Enge'and is een bolwerk voor den wereld- wede In mlin land heeft het bericht der Britsche bewapening in het geheel geen ongerustheid gewekt". ENGELAND Autonomie der Britsch-Indische provincies In een gisteren to Delhi gehouden rede, verklaarde de onderkoning van Britsch- Indië, dat de autonomie der provincies de volgende maand van kracht wordt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer E. A. Jolles (Leiden); voor het candidaatsexamen klassieke lette ren mej. W. F. v. d. Loo (Den Haag); voor het c'octcrual examen Indisch Recht de hee ren L. J. Creyghton (Oegstgeesti en Koo Swan Ik (Oegstgeesti; voor het candidaats examen wis- en natuurkunde letter L, mej. M. J. v. d. Haar (Den Haag). Lezing door F. S. Noordhoff over „Petroleum-wereldmacht". Voor een flink bezette zaal van het Volksgebouw hield gisteravond de heer F. S. Noordhoff uit Haarlem een lezing voor de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over het onderwerp ..Petroleum-wereldmacht", welke toege licht werd met een serie uitstekende lan taarnplaatjes. Spr., die reeds meer dan zestien Jaar gegevens en feiten over dit veelomvattende onderwerp verzamelt en bestudeert, schetst, na een korte verklaring te hebben gegeven bij de verschillende geprojecteerde beelden, den ontwikkelingsgang der petroleumwin- ning en -aanwending Reeds de oude vol ken kenden de brandende dampen: de Perzen vereerden de .heilige vuren van i Bakoe", de Bijbel spreekt er reeds over en i Marco Polo vermeldt'al eenige bijzonder heden over het bestaan van petroleum- prcducten. In 1859 boort Drake de rijke velden in Pennsylvania aan en nog geen drie kwart eeuwen later is Noord Amerika de leve rancier van ongeveer twee derde der wereldproductie. De boortechniek heeft zich sterk verbeterd, maatschappijen komen op en het is Rockefeller, die in de door de petroleumkoorts ontstane chaos, orde heeft weten te scheppen, zij het dan ook vaak door minder scrupuleuze handelingen. Een nieuwe periode wordt ingeluid met de uitvinding van de explosiemotor, daar de hiervoor benoodigde benzine een be standdeel uitmaakt van de tot dien tijd De heer Jac. Key, alhier, inspecteur van de assurantie-maatschappij „De Ne derlanden van 1845" is, ingaande a.s. Maandag, bij dezelfde maatschappij be noemd tot inspecteur van de geheele pro vincie Zeeland, met standplaats Middel burg. De heer Ger. van der Mark, thans alhier reeds aan de maatschappij verbonden, zal over eenige maanden den heer Key in z'n functie hier ter stede opvolgen. Onze stadgenoot, de heer J. J. Veld huizen, is benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school te Ter Aar. De polltietrandweer heeft gisteren twee schoorsteenbrandjes eebluscht, n.l. in het pand Coornhertstraat 48 ten huize van J. v. d W. en in het perceel Oosthaven straat ia, bewoond door J. J. P. In het gisteren door ons vermelde adres van den Leidsche Bcstuurdersbond aan het college van B en W. staat abusie velijk afgedru'.o'. dat werd aangedrongen op ver'aging der aanvullingstoelage; dit moet vanzelfsprekend zijn verhoozing. Onze stadgenoot de heer W. A. Ver boog slaagde te Den Haag. voor het machi- nlslenexamen diploma B. De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. FRANKRIJK De tweede tranche der defensie-leening. Het Staatsblad van heden publiceert het decreet, waarbij bepaald wordt, dat de tweede tranche van de nationale defensie- leening is vastgesteld op 3 milliard francs en onder dezelfde voorwaarden zal worden uitgegeven als de voorafgaande. De uitgifte zal uttrlijk 25 Maart worden gesloten. In een radio-rede van Herriot heeft deze de leening ook nog een? nader aanbevolen. Sprekende over den vrede, zeide oud- premier. dat de wereld door overbewape ning zich bloot zou stellen aan oorlog en ondergang. Daarom moeten wij niet afzien van onze pogingen tot ontwapening! Het zbu Frankrijk en de andere groote liberale naties waardig zijn eerlang het onderbro ken werk weer op te vatten. Ieder oogen- blik zullen wij er aanherinneren. dat wij steeds bereid zijn tot ieder accoord, dat billijk en redelijk Is. Maar moet men in afwachting van een antwoord, zonder hoop ill ledigheid ter neer zitten? Dat zal nie mand kunnen meenen. Na gewezen te hebben op de krachten, welke Groot Brittannië en Zwitserland aan hun wapening besteden, verheugde Herriot zich er over, dat de nationale idee ook bij de Franschen levendig ls gebleven en den zin voor eenheid heeft versterkt. Spreker hoopte, dat deze eenheid voort zou duren, gesteund door den gemeenschappelijken arbeid tot de sociale vooruitgang langs re- gelmatigen en wettigen weg. Herriot ein digde met den wensch uit to spreken, dat de leening zou bijdragen tot den binenn- landschen zoo goed als den buitenland- schen vrede. 4556 (Ingez. Med.) Lijnvliegtuig Londen-Keulen verongelukt. Drie slachtoffers. Men maakte zich ongerust over het lot van een verkeersvliegtuig der Imperial Air ways, dat gisteravond naar Keulen was ver trokken en daar hedenmorgen nog niet was aangenomen. Aan boord van het toestel be vonden zich één passagier en twee leden der bemanning. Heden is het vermiste toestel verbrand teruggevonden nabij Meiningen in de Zwa- bische Jura. De inzittenden bleken om het leven te zijn gekomen. Het waren de be stuurder, de radiotelegrafist en de passa- sier Wolley Dodd, directeur van de Europee- sche diensten der Imperial Airways. DANZIG De Nazi-meerderheid in den Volksdag. Het bureau van den volksdag deelt mede, dat de lijstopvolger van den verleden jaar afgetreden leider der ontbonden sociaal democratische partij van Danzig, Julius Grossmann, als hospitant is toegetreden tot de volksdagfractie van de N.S.D.A.P. Even eens zijn de afgevaardigden Schwertfeger (soc.-dem.) en Guenther (centrum) als hospitanten toegetreden. In verband daarmede schrijft de „Dan- ziger Vorposten", het orgaan der N.S.D.A.P. In Danzig: „Met trots, doch zonder eenig leedver maak kan de N.S.DA.P, thans constateeren, dat zij definitief de volkomen meerderheid heeft gekregen en dat de anderen defini tief hebben verloren. De overgang van drie leden der oppositie wordt door ons echter niet beschouwd als het einde van een fase in de ontwikkeling. De N.S.D.A.P. heeft er van af gezien, nieuwe verkiezingen uit te schrijven, om de eenvoudige reden, dat zij het interne leven in Danzig niet wilde verontrusten. Het zou overigens geen risico voor de natlonaal-socialistische beweging zijn, het volk opnieuw een beslissing te laten nemen. Niemand immers zal thans meer ver onderstellen, dat de splinterpartijen met kans op succes aan een nieuwen verkie zingsstrljd zouden kunnen deelnemen. De natlonaal-socialistische beweging heeft er derhalve geen belang bij, den toe stand van animositeit tot wet te verklaren. Alle voormalige tegenstanders zullen dan ook toegang hebben tot onze gelederen en wij zullen hen zonder wrok of voorbehoud opnemen". Duitschland en de Vereenigde Siaten. POLEN Staking van mijnwerkers. Ten einde aan de looneischen der mijn werkers meer kracht bij te zetten, hebben de Poolsche vakbonden in Oostelijk Opper- Silezië, ln het Dombrowa- en In het Kra- kau-bekken, de aigemeene staking ac-ge- kondigd. Vandaag zullen in alle mijnbedrij ven de arbeiders bijeenkomen, teneinde over het staklngsbesluit te beslissen. Van twee mijnbedrijven In Opper-Silezië zijn 4500 arbeiders reeds in staking gegaan. Een bedorven atmosfeer. De felle perscampagne tegen de Veree nigde Staten, die werd ingezet na de uit latingen van La Guardia, is geheel ge staakt. Volgens welingelichte kringen heeft von Neurath den Amerikaanschen ambassa deur geantwoord, dat hij het Incident, dat de betrekkingen tusschen beide landen verstoord had, betreurde. Hij zou daaraan hebben toegevoegd, dat de uiterst felle uitdrukkingen door de Duitsche pers ge bruikt, niet in overeenstemming waren, met de meening der Duitsche regeering. Intusschen blijft de uitzetting van den journalist Smolar de atmosfeer bederven. De heer Landau, de directeur van het Jewish Agency, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, deelt mede, dat de buiten landsche persvereenlging te Berlijn beslo ten heeft, vandaag bij het ministerie van buitenlandsche zaken 'n protest ln te die nen naar aanleiding van de uitwijzing van den Amerikaanschen journalist Smolar. Naar uit New-York wordt gemeld, legt de Amerikaansche pers voor dit geval groote belangstelling aan den dag, daar Smolar de eerste Amerikaansche corres pondent zou zijn, die door Duitschland wordt uitgewezen. Het zou zelfs niet uit gesloten zijn, aldus de heer Landau, dat het geval ln het Amerikaansche congres ter sprake zal komen. Het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Sta ten heeft gisteren van den Amerikaan schen consul-generaal te Berlijn een lang telegram ontvangen, waarin wordt mede gedeeld. dat de consul moeite doet om te bewerkstelligen dat het bevel tot uitwij zing wordt ingetrokken. Het American Jewish Congress heeft in Madison Square Garden (New-York) een anti-nationaal socialistische betooging ge organiseerd. waar 25.000 personen bijeen gekomen waren. Vier en twintig duizend belangstellenden, die geen plaats hadden kunnen vinden, stonden opeengepakt in de aangrenzende straten en luisterden hier naar de door middel van luidsprekers overgebrachte redevoeringen. Verscheidene sprekers, onder wie de vak- vereenigingsleider John Lewis en gereraal Hugh Johnson, de vroegere administrateur van de N.R.A., behandelden de binnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland gedurende de laatste vier Jaren. Er werd voorlezing gedaan van talrijke telegram men van personen uit litteraire, weten schappelijke en artistieke kringen, welke uit alle deelen der wereld ontvangen wa ren. O.m. werd een telegram voorgelezen van Henry Bérenger, den voorzitter van de commissie voor .buitenlandsche zaken van den Franschen Senaat, die verklaarde, dat Frankrijk er trotsch op ls 35.000 Duitsche vluchtelingen te hebben opgenomen. De vergadering nam ten slotte de volgende resolutie aan: „Alle Amerikanen, die ge hecht zijn aan het lot van de democratie en de vrijheid der menschen, verleenen geen financleelen steun meer aan het na- tionaal-sociallstische regime, zonder wel ken steun het niet lang zal kunnen blij ven bestaan. Te dien einde moet het Ame rikaansche volk alle nieuwe financieels credieten aan Duitschland weigeren. Laat ons de verplichting op ons nemen den boycot van Duitsche producten en dien sten te verhevigen, teneinde langs vreed- zamen weg de Amerikaansche democratie te beveiligen en het Duitsche volk te be schermen tegen de vernietiging, waarmede het Hittlerisme het bedreigt." De burgemeester van New-York, Laguar- dia, heeft zijn afkeuring van het Hltler-be- wlnct. welke in Berlijn tot protesten heeft aanleiding gegeven', herhaald. Hij beschreef Hitier wederom als een bedreiging voor den vrede, en voegde hieraan toe: maakt u niet bezorgd om wat Hitier kan zeggen. Slaat er geen acht op, want de meening der we reld is deze. dat Hitier uit persoonlijk en diplomatiek oogpunt niet „satisfaktlons- faehig" is (niet waardig om om op het veld van eer te ontmoeten). „Ik hoop dergelijke protesten te blijven uitspreken, zoolang het noodig zal zijn, maar de noodzaak zal misschien van kor ten duur zijn." Het Duitsch-Amerikaansche genootschap voor beschaving, een organisatie, die 110.000 anti-nationaal-socialistische Amerikanen van Duitsche afkomst omvat, heeft aan het congres verzocht een nauwkeurig onderzoek in te doen stellen naar de activiteit van den „Amerika-Deutscher Volksbund" waarin 200.000 leden georganiseerd zijn, welke uni* form dragen en militaire oefeningen uitvoe ren in 42 staten van het land. Tevens spreekt het genootschap den wensch uit Kuhn, den voorzitter van genoemden Volksbund. voor het gerecht gedaagd te zien. Het genootschap heeft trouwens reeas een actie voor het gerecht tegen den Volks bund ondernomen, op grond van de om standigheid, dat deze geen goedkeuring van het staatsdepartement heeft verzocht bij de oprichting. ROEMENIË Dc toestand van koningin Maria. Officieele kringen spreken de ver°5HJÜ" tende berichten over den gezondheidstoe stand van de koningin-weduwe Maria Gisteravond ls het volgende door vier doktoren, o.w. twee professoren. opgemaakt bulletin gepubliceerd: koningin Maria, die lijdende is aan griep, heeft terwijl de ziekte reeds aan ne afnemen was, een lichte maagbloeding ge had, weshalve de vorstin rust behoeft een dieet volgt. In officieele hofkringen werd mede gedeeld, dat de toestand van koning' Maria verbeterd is en dat er geen reden voor ongerustneid. RUSLAND Volkscommissaris van Volksgezondheid vervangen. De volkscommissaris van volksgezond heid, Kaminski, is van deze functie on1®* ven. In zijn plaats ls Soergoejef benoem 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2