KNIPSELPRIJSVRAAG STADSNIEUWS De Zendingstentoonstelling geopend Twee Honderd Gulden aan prijzen DINSDAG 76 MAART 1937 No. 23611 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN BEWAAR DUS ONS BLAD YAN HEDEN 78sfe Jaargang Een belangwekkende verzameling voorwerpen uit onze koloniën Openingswoord van ds. Kuilman en ds. Verkuyl Dit nummer bestaat uit ZE& bladen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordcindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten^ (voor binnenland f.0.80 per 3 mml> Onder zeer groote belangstelling is gisteravond de zendingstentoonstelling „Zento" georganiseerd door de Nederland- sche Prot. Chr. Zendingsgenootschappen, die in Oost-Indië werken, geopend. Dc opening. De aanwezigen werden verwelkomd door I den heer C. Mulder, voorzitter van het Zento-comité, die bijzondere woorden van dank richtte tot de oud-zendelingen, die de tentoonstelling hebben ingericht en die als explicateurs zullen optreden en tot de com- missie van aanbeveling. Ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant al- I hier, die hierna het woord verkreeg, sprak allereerst zijn groote vreugde uit over het feit, dat deze tentoonstelling tot stand is gekomen door samenwerking van alle Pro- testantsche zendingsorganisaties. Hierdoor, aldus spr., komt tot uitdrukking dat wij I allen één Heer, één geloof, één hoop en I één liefde hebben. Door het organiseeren 1 van deze tentoonstelling in de grootste zaal van Leiden bedoelen we duidelijk te maken, dat de zending een wereldzaak van de allerhoogste beteekenis is. Het houden van deze tentoonstelling in I een van onze wijkgebouwen zou niet pas- ten. Tenslotte sprak ds. Kuilman zijn groote I voldoening uit over het aangekondigde be zoek van ruim 1200 schoolkinderen. Nadat voorgegaan was in gebed sprak ds. Verkuyl, Geref. predikant alhier. Het is jammer, aldus spr., dat het tel- I l:ens weer noodzakelijk blijkt, te wijzen op I het groote werk der zending en den onmis- baren financieelen steun, die er aan gege ven moet worden, temeer daar de zending een van de voornaamste plichten der kerk is. Een kerk, waarin de belangstelling voor de zending ontbreekt, is stervende. Helaas "eet de doorsnee Nederlander van onze toloniën en speciaal van de bevolking onzer overzeesche gewesten slechts bedroevend weinig gaf. Een tentoonstelling als deze, die zeer I zeker zal bijdragen tot vergrooting dier tennis verdient daarom alleen al ieders volle belangstelling. Tenslotte onderschreef spr. ds. Kuilman's I woorden over het verheugende verschijnsel I oer samenwerking tusschen de verschillen- ie genootschappen. De tentoonstelling. De tentoonstelling, welke na deze offi- Itieele plechtigheid voor het publiek werd 1 opengesteld en die beoogt de belangstelling I 'oor het zendingswerk op te wekken en zoo Inoodig te vergrooten, geeft een uitgebreid I overzicht van datgene wat voor de zoowel I in karakter als godsdienst zoo uiteenloo- I pende volksgroepen van onze Oost kenmer kend is. Zoo wordt allereerst onze aandacht ge- I trokken door de stand van midden Java. I het arbeidsgebied van den Zendingsbond I der Gereformeerde Kerk (onze koloniën I Jiin hier ingedeeld naar de genootschap- |Pen. die er hun zegenrijk werk verrichten). We zien hier modellen, zoowel van een I Vest-gevaarlijk huls pest is een nog al- I 'Jjd veel voorkomende en zeer gevreesde I ziekte op Midden-Java en een pest-vrij 1 huis, althans een woning, waar deze vree slijke ziekte minder kans heeft 'n vrucht baren voedingsbodem té vinden. Naast de I 'eden en gewoonten der Javanen waar van we de fraaie voorstelling van een zchimmenspel willen noemen is bij deze iroep veel aandacht besteed. Aan de Chi nezen, die in dit gebiedsdeel sterk zijn ver- <genwoordigd. Tenslotte is hier een maquette opgesteld jan het hospitaal te Solo. een ziekeninrich- hng, die zoo'n uitgestrektheid bezit, dat we ®ar op het eerste gezicht voor een heel ™'P houden. De stand van Midden-Celebes, het ar beidsveld van den Gereformeerden Zen- j'ngsbond toont een groote collectie ge- b'uiksvoorwerpen, kleedingstukken, zooals „heerenoverhemden" van boomschors M wapenen. Dat het werk van den Geref. «hdingsbond in onze Koloniën rijke vruch- '?b heeft afgeworpen, wordt door een voor "chzelf sprekende statistiek overduidelijk aangetoond. v De Utrechtsche Zendingsvereeniging, een '?n de organisaties, die werkt onder lei- *«ig van het Zendingsbureau te Oegstgeest, J vertegenwoordigd met een afdeeling van -veuw-Guinea. De vele uiterst primitieve werktuigen, die "?r zijn samengebracht, leeren ons, dat de bewoners van dit voor een deel nog ,.niet-ontdekte" eiland nog in het steenen tijdperk leven'. De bewoners der Schouten-eilanden, die van elk hunner voorouders een beeldje maken en daarop den schedel van den ge storvene plaatsen, gelooven tevens, dat zij van een dier krokodil of slang af stammen. Naast de beeldjes van hun voor vaderen bewaren zij dan ook figuren van dieren; eenige typische voorbeelden van dit „geloof" verrijken dezen stand. Een bewijs van den grooten kunstzin der Papoea's geeft ons een overigens zeer primitieve blaasbalg, waarop buitengewoon fraai het bedrijf van den smid is uitge beeld. Een volgend tweetal tafels wordt in be slag genomen door de lectuur, welke in den loop der jaren over de Zending is versche nen en den arbeid van het Bijbelgenoot schap. In de laatste afdeeling vinden we niet minder dan 33 Indische vertalingen van den Bijbel. Het slot van de tentoonstelling wordt ge vormd door de stands van de Nederland- sche Zendingsvereeniging, wier arbeidsveld zich uitstrekt over West-Java, Z.-O. Celebes en de Bataklanden op Sumatra. Ook deze vereeniging werkt onder de be proefde leiding van het Zendingsbureau te Oegstgeest. Dat de opbrengst van den bodem van grooten Invloed is op de samenstelling der gebruiksvoorwerpen, blijkt hier wel zeer duidelijk. Waar op Java ongeveer alles van bamboe is vervaardigd, zien we dat op Celebes gras de meest gebruikte grondstof is. De belangwekkendste en tegelijkertijd gruwelijkste inzending van de geheele ten toonstelling is wel de volledige uitrusting van een koppensneller. Dat de nog voor betrekkelijk korten tijd menschenetende Batakkers zeer kunstzin nig zijn, wordt bewezen door de talrijke, fraai versierde voorwerpen, die hen verte genwoordigen. Voor de dorstigen is door de firma Van Nelle een theeschenkerij ingericht. De tentoonstelling zal tot en met Vrijdag geopend zijn. Reeds op den eersten avond was het be zoek groot. Nogmaals de potvisschen. Aankomst van de resten in het Leidsche Museum. Foto Van Vliet. De beide potvisschen, waaraan de ge heele Nederlandsche pers kolommen heeft gewijd en die tienduizenden kijkers naai de Maashaven hebben getrokken, hebben via het destructiebedrijf te Overschie, gis termiddag hun laatste rustplaats en uit eindelijke bestemming bereikt. Gistermiddag arriveerden de grootste stukken p. vrachtauto aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie in de Raamsteeg, maar het kostte eenige uren van ingespan nen arbeid voordat de enorme schedel van het grootste exemplaar, goed en wel naar de binnenplaats was getransporteerd. De toegangen tot het museum zijn uit den aard der zaak op dergelijke volumineuze gasten niet berekend en er was heel wat stuurmanskunst noodig om het geweldige stuk been, dat naar schatting liefst 1800 Kg. weegt, zonder schade te veroorzaken, naar binnen te krijgen. Onze foto toont het gevaarte bij aankomst aan het gebouw. Vanmorgen hebben wij nog even een be zoek gebracht aan het museum, dat mo menteel over het geheele land in het tee- ken van de potvisschen staat. En niet alleen in het teeken, maar ook in den geur, want hoewel de overblijfselen in de buitenlucht zijn neergelegd, ruikt men ze al, zoodra de deur van het museum opengaat. Ondanks de verzekering van een der wetenschappe lijke assistenten, den heer Junge, die de potvisschen om zoo te zeggen van hun stranding af heeft „meegemaakt", dat de dieren thans nagenoeg reukloos zijn. is het nu niet moeilijk zich een voorstelling te vormen van de vieze lucht, die ze moeten hebben verspreid, toen ze nog „in goeden doen" waren. De stukken been. waaraan nog groote lappen bloederig vet hangen, zijn alle ge nummerd. Alvorens het skelet dat on geveer 16 meter lang zal zijn en ruim 3000 Kg. zal wegen kan worden opge steld moeten deze beenderen volkomen „ontvet" worden. Prof. Boschma vertelde ons, dat met de opstelling zeker een half jaar gemoeid zal gaan. Waar ze zullen komen te staan is nog niet vastgesteld. Het grootste deel der beide skeletten is bereids naar hier overgebracht. Het wach ten is nu nog op den schedel van het „kleinste" exemplaar, een onderkaak en waarschijnlijk nok nog wel eenige auto vrachten wervels en ribben! Intusschen verblijdt Zich iedereen in het museum, van den directeur af tot en met den loopjongen, over deze pompeuze aan winst, die niet alleen als toekomstige be zienswaardigheid voor het museum, maar ook uit wetenschappelijk oogpunt van zoo overweldigend groot belang is. VER. VOOR MUZIKALE OPVOEDING DER SCHOOLJEUGD. Verkiezing definitief bestuur. Gisteravond vergaderde in een der zalen van de „Harmonie" de afdeeling Leiden der Ver. voor Muzikale opvoeding der Schooljeugd, welke geopend werd door den heer Leo Mens. Deze dankte dr. de Jong die helaas, we gens drukke werkzaamheden, het voorzit terschap niet kon blijven waarnemen, voor het leiden der vorige vergaderingen. Spr. wees met een enkel woord op de levens vreugd, die de muziek, in casu het „een voudig gezongen lied" aan de jeugd kan schenken. Hierop werd overgegaan tot de verkie zing van een afdeelingsbestuur. Het voor- loopig bestuur had voor de voorzittersfunc tie bereid gevonden dr. J. W. Wicherink, o.a. auteur van een bundel Studentenlie deren. Deze werd met alg. st gekozen. In het bestuur, waarin bii voorkeur twee vertegenwoordigers van het Middelbaar en Lager -Onderwijs moesten plaats nemen, werden benoemd de heeren Leo Mens. N. J. Swierstra, P. Brouwer en mei. Marie Velthuyzen. Nog werden verscheidene kwesties onder het oog gezien, o.a. het aanwijzen van een vertegenwoordiger op iedere school. Men keurde goed. de te volgen gedragslijn aan het bestuur over te laten. Ieder lid werd verzocht zooveel mogelijk propaganda voor de vereeniging te maken in eigen kring en eventueele plannen bii het bestuur op te geven Den heer Böseken, onderwijzer aan de Chr. Lagere School bil het Slachthuis werd verzocht t.z.t. met zijn klas een zangdemonstiratie te geven, waar aan deze gaarne gevolg zal geven. De w.n, voorzitter, de heer Mens, bracht den leden van het voorloopig comité dank voor de door hen verrichte werkzaamheden, ver leend bii de totstandkoming der afdeeling, waarna de vergadering gesloten werd. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Lezing over Spanje. In de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" sprak Mejuffrouw M. C. J. de Meyere alhier gisterenavond voor de afd- Leiden van de N.R.V. over Spanje. Bij ontstentenis van den Voorzitter werd de spreekster in geleid door den Vice-Voorzitter den heer L. A. Mennes, waarna Mej. de Meyere aan de hand van een groot aantal schitterende foto's met de Epidiascoop door den heer Joh. Geijtenbeek geprojecteerd haar lezing aanving. Een historische reis door Spanje geeft eenig begrip van zijn strijd en zijn kunst. Uit 15000 v. Chr. dateeren de schilderingen in de grot van Altamira bij Santillana del Mar. Aan Phoeniciërs, Grieken en Cartha- gers herinneren Malaga en Cartagena, vele bouwwerken aan de Romeinen. De geschie denis verhaalt de onverbiddelijkheid der Spanjaarden in hun verdediging van Nu- mantia. Spanje schenkt Rome een Hadria- nus en een Seneca, de Romeinen aan Span je het Christendom. Reeds in 314 is te Elvira een groot Concilie. Na de Romeinen heerschen de Visigothen, die in 711 de Moo- ren naast zich krijgen. Moskeeën en Alca zars, in Cordoba, Toledo, Granada en Seviila, getuigen van Moorsche grootheid. Uit Moorsch-Christelijke invloeden ontstaat de sierlijke mudejarkunst. Inmiddels her overen de Christenen Spanje, ook elkaar voortdurend bestrijdend, zoodat een decreet in 1041 „den vrede en wapenstilstand van God" gebood: van Woensdagavond tot Maandagmorgen geen gevechten, behalve tegen Mooren. Groot is de traditie van ver draagzaamheid. Alfons VI neemt in 1085 Toledo, doch laat den Mooren één moskee. Als hij op reis is, verovert de aartsbisschop, met medeweten van 's konings vrouw de moskee. Abu Walid, woordvoerder der Moo ren, weigert de teruggave en zijn beeld prijkt in de 2 eeuwen later gebouwde kathe draal. Ferdinand en Isabella nemen in 1492 Granada. De dood van hun zoon wordt aanleiding tot onze verwikkeling met Span je. dat bloeit, vooral onder Philips II. die ons het Escorial schonk. Van de moderne steden zijn Madrid en Barcelona de voor naamste. In Aranjuez zijn fraaie porcelei- nen uit de Retiro-fabriek. Smartelijk is de strijd gedurende bijna de geheele 19e eeuw in Spanje geweest, en ook thans nog, omdat het aan evenwicht en eenheid onder de heterogene bestanddeelen en idealen ont breekt. Uit hetgeen Mej. de Meyere haar aan dachtig gehoor vertelde bleek wel heel dui delijk welk een diepgaande studie zij van Spanje's historie, volk en cultuur heeft ge maakt. En hoewel het zwaar geteisterde Spanje zich momenteel niet voor een toe ristisch bezoek leent, zal bij vele leden het verlangen toch wel opgekomen zijn om in de toekomst het aan natuurschoonrijke Spanje met zijn vele prachtige gebouwen en monumenten meer van nabij te bewon deren. Een dankbaar applaus vertolkte dan ook de waardeering voor deze interessante lezing, hetgeen met hartelijke woorden van den heer Mennes werd onderstreept. EERSTE BLAD BINNENLAND. Met den verkeerspaedagoog op stap (3e BI.) Vergoedingsprijs voor bloembollen; f225.000 ter beschikking gesteld (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). Een bezoek aan een autokerkhof (4e Blad). De chemische oorlog en de luchtbescher ming (3e Blad). BUITENLAND. De Zweedsche minister Sandler te Londen (Buitenland, le Blad). Vertroebeling der atmosfeer tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten (Buitenland, le Blad). De tweede tranche der Fransche defensie- leening (Buitenland, le Blad). De Nazi's hebben de meerderheid in het Danziger parlement (Buitenland, le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. In ons Blad van heden drukken wij onder Het Hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG 6 pagina's advertenties af. Zij zijn geplaatst in het 3e, 4e, 5e en 6e Blad. Morgen zullen wij genummerde driehoekjes publiceeren, geknipt alléén uit d i e advertenties, welke heden op de pagina's, die het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG dragen, in ons Blad verschijnen. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. De deelnemende abonné's moeten nagaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad: kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en kijk of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zoo even, bij het doorlezen der advertentie, zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zult ge een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij wederom een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs "ƒ25. 2de prijs20. 3de prijs15. 4e en 5e prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs 5. ioe t/m 2gc prijs2.50 30e t/m 79c prijs1. Deze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in BONS ter waarde van 0.50. welke t/m 10 April 1937 in betaling worden aangenomen door de zaken, welke in het KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 16 MAART 1937) onder het hoofd „KNIPSELPRIJS VRAAG" een advertentie plaatsten. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk DINSDAG 23 MAART a.s. s uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk ZATERDAG 27 MAART a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1