fJZl Britsche bevolkingscijfers LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 16 Maarl 1937 Een bezoek aan een autokerkhof Hoe een takelwagen gebouwd werd 'tN/T [NUTTERE* CORRESPONDENTIE RECHTZAKEN Schrikbarende conclusies (Van onzen G.P.D.-redacteur). Met moeite wring ik me door een nauw gangetje, dan sta ik midden tus- schen honderden auto's ,die hier, afge dankt en vergeten, hun laatste uren slijten. Waar Nederland's auto's ster ven. daar bevind ik mij nu. En ik kijk rond met ontstelde verbazing. Reeksen auto's, geheel of gedeeltelijk gesloopt, rijen zich hier aaneen; roode. bruine, zwarte, groene, grijze karkassen en autoresten liggen op het autokerihoi aan den Muiderstraatweg, halverwege Amsterdam en Bussum. Hier ziet de bezoeker auto's of wat het teens waren in alle soorten en gewichten, van baby-auto tot bus, van trailer tot klein-model vrachtwagen. Hier staan of liggen ze. zielloos. Eens waren zij misschien de trots van den weg, eens hebben zij in de zon staan te schitteren. Thans is de lak van de meeste apto's verdwenen, ruiten ontbreken of zijn gebarsten. Hier zijn de voor-, daar de achterwielen gesloopt. Ginds staat een luxe-wagen zonder zetels, motor- loos. M'n voeten zakken diep weg in den mod der. wanneer ik mij een doorgang worstel naar een ander gedeelte van dit groote auto-kerkhof. Voorzichtig wip ik op het wiel van een zware vrachtauto, die naar links helt, staande op 3 wielen en een as. Dan tast ik naar een brok steen, een sprong en ik heb weer drogen grond onder de voeten. Pos terijen"Een oude postauto rijst voor me op met de bruine, houten carosserie. Een andere, soortgelijke wagen ligt er, op zijn zij gekanteld, naast, zonder onderstel. ..Baarn-Soest-Amersfoort". De caros serie van een autobus is door den eigenaar van deze auto-slooperij tot tijdelijke ver blijfplaats ingericht. Het chassis is verdwe nen. het overschot is op een plankier ge-, plaatstende verblijfplaats was gereed. Achter dit overblijfsel van hetgeen eens een autobus was. rijzen de contouren van een respectabel langen woonwagen op: de a.s. woning van den eigenaar. Ik sta nu op een plaats waar ik het ter rein overzien kan. Hoeveel wagens hier zijn? Ik durf het niet te schatten. Mis schien kunt u het zelf uitrekenen, wanneer u weet, dat de oppervlakte l'/i H.A. be draagt en dat geen stukje grond onbezet is. Weer begin ik een rondwandeling larigs de ten doode gedoemde auto's, die hier. onbeschut, blootgesteld zijn aan regen en wind. aan sneeuw en hagel. Wonderlijk, dat zoo vele wagens op het oog nog behoorlijk lijken. Let wel: lijken. Ik kijk b.v. tegen den achterkant van een zwaar model vrachtwagen op. Zóó ziet er daar alles nog best uit. De achterwielen staan zelfs niet eens scheef. Maar dan ploeg ik mij door den drassigen bodem naar voren. Hoe is het mogelijk? De voorbanden zijn verdwenen, de cabine is leeg op een dwaas- dun stuurrad na. Onder de voorruit steekt een toeter naar bulten Zou die het nor doen? Voorzichtig druk ik de gummibal in. Warempel, er reutelt iets. Ik druk harder: poe-oe-oe. Het geluld klinkt schorrig, haast verwijtend. Stervende auto's: hier staan ze. wach tend op het gereedschap van den slooper, soms nog taai tegenstand biedend eer zij hun bruikbare onderdeelen prijs geven. Dan komt er een hamer en een beitel bij te pas en met enkele forsche slagen maken de in blauwe overalls gekleede menschen los, wat zij noodig hebben, totdat er uit eindelijk niets anders overblijft dan ver roeste. .waardelooze onderdeelen. die hier en daar dit terrein stoffeeren. Afgedankte wagens hier, daar en overal. Een ouder- wetsche two-seater soms ziet men ze nog wel eens de Nederlandsche wegen onveilig maken staat, mal voorovergedoken naast een moderner 4-onder-de-kap. Dat laatste wagentje zit nog goed in de lak. Kijk er maar rdet in. Wat een deceptie! De zittin gen? ET uit.' De motor? Verdwenen. De treeplanken? Gesloopt. Een scheef gezakt gordijntje poogt ver geefs nieuwsgierige blikken te weeren. Het is alsof het wagentje zich schaamt over de aftakeling. „Gemiddeld koop ik één auto per dag. Dat wil zeggen van de wagens, die ze hier komen aanbieden." De eigenaar van dit autokerkhof, die hier nu al 5 jaar zit, zegt het zonder ophef, er aan toevoegende: „Vaak ga ik er dan nog op uit om te koop zijnde wagens te keuren en er eventueel een bod op te doen. Heeft er een aanrijding plaats gehad, ook dan ge. ik er heen. Het is zaak om hier zoo veel mogelijk moderne wagens te krijgen. Daarmede is het beste zaken te doen. Hoe ik een gehavende wagen hier heen krijg? Met onzen zelf gebouwden takelwagen. Ik volg den eigenaar van dit auto- kerkholf in een loods. Ddar staat de takelwagen. Zoo op het eerste gezicht een stevige knaap, die tegen stootje kan. „Het chassis is van een oude auto bus, spatborden en motorkap van een Mercedes, de motor uit een anderen luxe-wagen, de cabine is van een Ford- trailer en de bak van een Citroen De remlnrlchtlng is in elkaar gefabriekt uit de onderdeelen van 3 dozijn andere wagens," (Ik kon het niet helpen maar na deze nuchtere opsomming schoot ik in een lachbui. Stel je voor: hoe zou men dezen wagen nu moeten doopen? 't Zou zoo iets worden als ..Mercecitro- nashauburnopelchevroford") „De gemiddelde prijs van een voor sloo ping gekochte auto? Zoo door elkaar ge rekend f. 100. Vaak betaal ik meer, maar vaak ook minder. Totaal versleten wagens koop ik niet. Daar heb ik geen voordeel van." „Kunt u mij even helpen?" Een aspi- rant-kooper meldt zich aan en natuurlijk spcedt m'n tildelijke gastheer zich heen. Fnkele oogenblikken later zie ik hem met oen klant midden tusschen de auto's op duiken Zij bukken zich om de kwaliteit ,f2.te koop gevraagde en aangebodene te bekijken: 't gaat om een autowiel Mid delerwijl kijk ik de loods eens rond Langs de wonden bevinden zich hier rekken met ettelijke vakken. Daarin liggen de meest gangbare auto-onderdeelen. van radiateur- dop tot autobinnen- en buitenbanden toe. Eens in de 3 weken wordt deze voorraad aangevuld. Nauwelijks is de klant voor het tweede- handsch wiel met het gekochte over den schouder vertrokken of een paar nieuwe klanten meldden zich. Het wordt druk. Een hunner heeft een onderdeel bij zich. Nu is bet zoeken om iets dergelijks te vinden. Iedereen komt in touw, maar het is ten slotte de baas zelf die met het gevraagde komt aansjouwen. Hij weet uit zijn hoofd wat hij op zijn terrein, dat 's nachts door een bouvier bewaakt wordt, heeft staan en liggen. Als hij zelf bezig is en zijn helpers komen hem het verlanglijstje van klanten brengen, dan ls in 9 van de 10 gevallen het antwoord: „O, kijk maar eens daar en daar", of. ..De oude Dion" moet zoo iets nog hebben." Zóó verglijdt het leven op het autokerk hof van den heer A. de Vos. Hij ls niet de eenige slooper in ons land. Er zijn er veel meer b.v. te Bloemendaal. Velp, tusschen Delft en Overschie. Amsterdam en Utrecht, om ons maar even tot die 3 provincies te beperken. En alleen hebben zij hetzelfde doel voor oogen: goede, niet al te oude wa gens op den kop te tikken, alles wat daar aan bruikbaar is te sloopen ente ver- koopen. 8054 (Ingez. Med.ï DE POSTVLUCHTEN De positie der postvliegtuigen was gis teren: Kievit (uitr.) te Singapore; Perkoe- toet (uitreis) te Basra; Nachtegaal (thuis reis) te Amsterdam; Rietvink (thuisreis) tc Jodphoe.' Stervende auto's rijen zich op de auto kerkhoven aaneen. Sommige zijn alleen maar carosserie. van andere is het chassis nog over, sommige zijn niet meer als zoo danig te herkennen, maar andere dragen hun etiket nog onmiskenbaar Een sierlijk, zilverkleurig aanhang- wagentje het was voor kampeerders staat naast een scheefgezakte vrachtauto en achter manke luxe-auto's. Het is een triest gezicht al die wagens daar te zien staan of liggen. Eens hebben zij hun bezitter over ik weet niet hoeveel wegen gedragen, nimmer versagend, altijd gereed om mee uit te gaan. Thans zijn zij afgedankt, grootendeels versleten engeheel vergeten. Bloot gesteld aan regen, sneeuw, hagel en felle zon verdroomen zij hun laatste uren in machteloos wachten op het oogenblik dat de slooper met zijn gereedschap het vonnis voltrekt. HET RESIDENTIE-ORKEST. Naar het „Vad." meldt, is aan 'n twaalf tal leden van het Residentie-Orkest met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag ver leend als lid van dit Orkest. C. v. VI. te Katwijk Uw s'uk kan niet voor plaatsing in aanmerking komen, daar dit een Interne kerkelijke aangelegenheid betreft P. v. d. S. Uw stuk kunnen wij niet plaat sen. Het betreft een zuivere interne aan gelegenheid. CHRISTELIJKE AUTEURSKRING. De Chr. Auteurskring heeft te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer W. G. van de Hulst. De secr., de heer G. Kamphuis, bracht het jaarverslag uit. De kring is in het afgeloopen jaar zeer actief geweest blijkens de gehouden vergaderingen, het streven naar de literaire critlek, het ver- leenen van medewerking bij literaire prijs vragen. 't instellen van een commissie tot oprichting van een adviesbureau voor auteurs, de voorbereidingen tot uitgave van een lustrumbundel, enz. De heer W. G. van de Hulst, werd bij ac clamatie herkozen. Voorts werd het be stuur wegens toenemende werkzaamheden met een lid uitgebreid door de verkiezing van den heer P. J. Risseeuw tot penning meester. De heer P. Korthuys hield vervol gens een referaat: „Tusschen roeping en arbeid". NIEUWE UITGAVEN. Als no. 5 en 6 iat de série brochures Waakzaamheid is thans verschenen „Het nationaal-sopialisme als bedreiging voor üe kerk; de les van Duitschland" door ds. J. J. Buskes Jr. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal. K. uit Leiden stal oroquetten uit de auto maat van den banketbakker E. De verdachte liet verstek gaan en nadat de benadeelde banketbakker inlichtingen had gegeven, ze 1de de officier, dat over verdachte een minder gunstig rapport is uitgebracht. De officier vroeg f. 25 boete subs. 25 dagen; de Politierechter vonniste tot f. 5 boete subs. 5 dagen en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Mishandeling. C. K. uit Leiden heeft H. mishandeld. Dat kwam omdat een fornuis dat H. zou repareeren. nog niet gereed was. H. ver telde dat de klap met de vlakke hand op het gelaat, nog al was aangekomen. Een zoontje van den mishandelde was er ge tuige van, dat K. eerst een klap op het for nuis gaf en vervolgens op het gelaat van zijn vader. „Ik heb niet geslagen", zei K„ maar de officier nam het ten laste gelegde als be wezen aan en vroeg f 5 boete, subs, 10 dagen, waarmede de Politierechter het eens was. Het belastingplaatje. Mej. M. uit Woubrugge had maling aan den veldwachter en den belastingambte naar, diie haai' wilden aanhouden om het rijwielbelastingmerk te controleeren. De jongedame reed door en maakte zich aan een strafbaar feit schuldig. De officier vroeg f. 4 boete, subs. 8 dagen hechtenis. De Politierechter vonniste tot f. 6 subs. 12 dagen. Konijnen gestolen J. S. uit Alphen had konijnen en die had F. gestolen. Verdachte liet verstek gaan. De officier vroeg f. 5 subs. 5 dagen. De Politie rechter las in het doopceel over S. heel wat ongunstige dingen, die hem aanleiding gaven de boete te verhoogen tot f. 10 subs. 10 dagen. Niet gestopt. Aan het bevel van öte politie en een ambtenaar der belastingen, om met zijn rijwiel stil te houden, voldeed Th. W. uit Hazerswoude niet. Aan den Politierechter gaf hij als roden op, dat men hem maar achterna moest loopen als men hem hebben wilde. De of ficier vroeg f. 8 boate. De Politierechter maakte er f. 6 van. Vervalsching. Een bon, waarop R. uit Alphen aan den Rijn twee strooma trassen van de steün- verleening kon krijgen was vervalscht. Al thans het bleek later dat er geen twee maar vier matrassen waren afgeleverd Verdachte hield zich van den domme. De officier vroeg twee maanden gevan genisstraf. Verdachte ging daar niet mee accoord, want hij had het beslist niet ge daan. De Politierechter maakte nog eens een rustig praatje met den verdachte, maar die hield zijn ontkenning vol. Toen werd t vonnis conform den eisch. De steun benadeeld De steunverleening te Leiderdorp was door L. v. d. H. benadeeld en hem was valschheid in geschrifte ten laste gelegd Een ambtenaar van de steunverleening en een veldwachter gaven inlichtingen over verdachte. Hij had puin vervoerd, waar mede hij geld verdiend zou hebben. Wegens een fout ln de dagvaarding werd de zaak aangehouden. Onze Londensche correspondent schrijft: De bewoners van deze mistige eilanden hebben een zwaarmoedigen trek in hun karakter. Het heet dat zij er zoo zeer aan toegeven dat zij zelfs hun vermaak en ont spanning met droefheid najagen. Zeker is, dat zij niet licht genoeg krijgen van de schrikbarende en ontstellende dingen, die het meerendeel van hun dagbladen hun bij voorkeur te lezen geven. De hedendaagsche wereld sdhijnt meer stof dan ooit er voor te verschaffen. Maar dat is blijkbaar niet toereikend. Want nu wordt de appetijt voor narigheid, die de bevrediging altijd vooruit ls, gevoed met sombere beelden van de ontsteltenissen die de toekomst dreigt te brengen. De ruime voorlichting der deskundigen heeft ons geleerd dat het geboortecijfer in het Vereenigd Koninkrijk de laatste 60 Jaren onafgebroken dalend is geweest In 1875 was het 35 per 1000, in 1935 14.7 per 1000 Het sterfte cijfer ls echter zoo hulp vaardig geweest mee te zakken, bijna met de zelfde vaart. In 1875 was het 22 per 1000. in 1935 zoowat 11 per 1000 Indien wij de decimalen veronachtzamen kunnen wij zeggen dat de bevolking in 1875 toenam met 13 per 1000, ln 1935 met 3 per 1000. De 3 van 1935 als de 13 van 1875 vertegen woordigen de natuurlijke toeneming der bevolking. Binnen korten tijd zal dan ook de bevolking, indien de opvattingen over 't huwelijk en het gezin en de mogelijkheden, ciie het bestaan verschaft onveranderd blijven, gaan verminderen. De daling in het aantal inwoners van het land kan" alleen worden voorkomen indien het gemiddeld kindertal per gezin grooter wordt. Hand having van het bestaande gemiddelde zou onvoldoende zijn om de bevolking in haar aantal op het bestaande peil te houden. Dat komt omdat de gemiddelde leeftijd on afwendbaar rijst zoodat dus het jongere deel der bevolking, waaruit het nieuwe ge slacht vooral moet voortkomen, kleiner wordt. Op den grondslag van de bestaande omstandigheden, een geboortecijfer dat spoedig onder het sterfcijfer zal komen, een rijzend gemiddeld leeftijdscijfer, heb ben de deskundigen berekend dat de bevol king ln 1943 zal ophouden te groeien dat ze in 100 jaar met 20.000.000, dat is iets min der dam de helft, zal zijn afgenomen. Sir William Beverldge, een geleerde van groo- ten naam en even groot gezag (hij is o.a. hoofd van de London School of Economios, 'n afdeellng van de Londensche Universi teit) heeft ons verteld dat de bevolking van het Vereenigd Koninkrijk over twee eeuwen zal zijn teruzgrbracht tot 4.000.000 aangenomen dat ze blijft volharden in haar hedendaagsche opvattingen. Het vraagstuk is niet heelemaal acade misch omdat de verandering in zeden en gewoonten reeds urgent is. Zulk een ver andering voltrekt zich niet op bevel en ook niet plotseling. Ze kan niet voor de naaste toekomst tegemoet worden gezien omdat de omstandigheden die den bevolkings groei tegenhouden naar allen schijn nog lang zullen voortbestaan. Men heeft zich hier dan ook neergelegd bij de onvermij delijkheid van een sterke vermindering dei bevolking. Men vertrouwt dat de daling tot stilstand zal komen, wanneer met de ver mindering of verdwijning van oorlog en oorlogsvrees en met een verbetering ln de economische toestanden het leven voor het gevoel van ouders een minder hachelijk avontuur zal zijn geworden. Eenige ge leerden zijn van meening dat de bevol kingsvermindering zelve de gunstige le vensomstandigheden za' scheppen, dat ze een einde zal helpen maken aan de werk loosheid, dat ze meer ruimte zal geven om te ademen op het thans zoo overbevolkte eiland, dat men met zoo hard meer zal behoeven te vechten om buitenlandsche afzetgebieden teneinde het dicht bevolkte Engeland te kunnen voeden. Zij die de Londensche Underground en de omnibus sen kennen van de „rush hours" moeten geneigd zün deze zienswijze bij te vallen. Het schouwspel van de massa's die als sardines ln blikjes worden vervoerd doet veronderstellen dat er veel te veel men schen zijn. Maar dat is Londen, waar een kwart van de bevolking van het land woont.. Andere geleerden verwachten wei nig economisch en maatschappelijk heil van een daling van het bevolkingscijfer. Zij herinneren er aan. dat het volk nering en bedrijf brengt en dat nering en bedrijf af nemen met het afnemen der bevolking. Meer behoeven wij er niet van te zeggen Niemand kan in de toekomst zien en nie mand kan voorspellen hoe de levensom standigheden zich zullen ontwikkelen, De onvermijdelijkheden der naaste toekomst afgescheiden van de mogelijkheden van een verdere toekomst zullen alleen al voldoende stekelige economische problemen brengen die reeds nu onder de oogen moe ten worden gezien. Men zal er niet meer op kunnen vertrouwen dat de prikkel van een toenemende bevolking handel en be drijf over de regelmatig terugkeerende perioden van malaise heen zal helpen. Een gemeenschap met een hoogen gemiddelden ouderdom moet aan de grondslagen van veel bedrijf gaan tornen. Men denke aan het bedrijf der levensverzekering, aan de industrieën die gebaseerd zijn op den goedkcopen loondienst van jeugdige per sonen. En wat sociale wetgeving betreft, lijkt het er op dat greotere sommen aan ouderdomspensioenen zullen moeten wor den opgebracht door een slinkend pro ductief deel der bevolking. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kanton gerecht alhier terecht staan W. F. van A, alhier, omdat hij komende met zijn motor rijwiel uit de Narmstraat geen voorrang aan het verkeer van rechts had verleend, waar door hij in botsing was gekomen met een auto die van de Blauwpoortsbrug kwam en het motorrijwiel geheel vernield werd. Bij aanhouding bleek hij ook geen rijbewijs te bezitten. Verdachte riep de clementie van het O. M. in, daar hij reeds geruimen tijd werkloos is en veel schade aan het motor rijwiel heeft geleden. Het O. M. eischte voor het geen voor rang verleenen f 10 boete of 5 dagen hech tenis en voor het rijden zonder rijbewijs f. 3 boete of 3 dagen hechtenis. De kanton rechter begreep niet, dat als verd. werk loos is, hij een motorrijwiel koopt en dan zonder rijbewijs gaat rijden, waardoor het verkeer ernstig in gevaar wordt gebracht en veroordeelde verdachte tot 2 maal f. 7.50 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis. M. J. H. uit Katwijk moest terecht staan omdat hij aldaar ln de duinen heelt ge- loopen zonder toestemming, terwijl bij aanhouding eenige wildstrikken ln zijn be zit waren. Verdachte verklaarde de wild strikken ln de duinen gevonden te hebben en deze te hebben meegenomen om zijn klompen te repareeren. Van dit verhaal geloofde het O. M. niet veel en eischte dan ook f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wees er op dat een Ingewon nen rapport van den burgemeester van Katwijk wel gunstig was, hoewel verdachte wel verdacht wordt van strooperU en het uitzetten van wildstrikken. Voor ditmaal wilde de kantonrechter de zware straf, die het O. M. eischte, niet. opleggen en veroor deelde verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis met vernietiging der ln beslag genomen wildstrikken. J. D. B. uit Oegstgeest moest terecht staan, omdat hij te Noordwijk met zijn vrachtauto onnoodig en zonder verminde ring der snelheid de gevaarlijke bocht Lijnbaanweg geheel linies had genomen, waardoor een Jongetje dat geheel rechts van den weg liep, zich slechts door ijlings in een heg te vluchten kon redden voor een aanrijding. Het O. M. vond het zeer gevaarlijk om met een snelheid van 45 K.M. met een vrachtauto een bocht geheel links door te rijden en eischte voor sub I f. 15 boete of 5 dagen hechtenis; voor sub II i passeeren terwijl de doorgang niet vrij was) vroeg het O. M. vrijspraak. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte voor sub I tot f. 10 of 4 dagen hechtenis en sprak verdachte voor sub II vrij. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WIE? EN WAAR? Voor de Toevlucht v. Ohr. Jeugdhulp geldt wel'. „Vebeterde toestanden, vermeer de zorgen". De noodzakelijke scheiding van kinderen en volwassenen bracht inderdaad een zeer groote verbetering: de kleintjes wonen nu afzonderlijk, uitstekend ver zorgd door een gediplomeerde verpleegster. Het hoofd van de andere afdeellng kan zich nu geheel wijden aan de verzorging en leiding der volwassenen. Mede door dezen maatregel zijn de zorgen van het bestuur zeer vermeerderd; en om daaraan wat te gemoet te komen is het zoogen. „kwartjes fonds" opgericht. Het comité tracht men schen te vinden, die elke maand een kwartje willen geven voor de Toevlucht. De comitéleden halen zelf de kwartjes op, geven ter controle een bonnetje af zoo wordt het geven gemakkelijk gemaakt. Een kwartje per maand wie het geeit. merkt het nauwlijks; en als er genoeg kwartjes komen, wordt dat voor het be stuur een groote steun. Al zijn er al aardig wat contribuanten er konden er veel meer zijn. Iemand, die ttouw zijn kwartje geeit zei eens: er zijn toch ln Leiden ge noeg menschen. die zoo'n klein bedrag kun nen en willen geven voor deze nuttige in stelling. „Ja, die het kunnen zijn er zeker genoeg; en daar zullen er ook wel bij zijn die het willen; maar nu komen wij tot de vraag, die hierboven staat. Hoe vaak wor den wij teleurgesteld: „er is zooveel te geven" „ik kan niet overal aan doen", „ik zal er met mijn man over praten, dan hoort u er wel van" en ln den regel hooren wij dan niets meer. Daarom vragen wij langs dezen weg aan allen, die nog wel één cent per dag (en zooveel ls het nle eens) willen geven om de Toevlucht te hel pen: geef. al komen wij niet persoonlijk bij u. uw naam en adres op aan mevr. Boe- schoten, H. Rijnd. 124. die ook gaarne alle eventueel verlangde inlichtingen zal ver strekken. STORM IN EEN GLAS WATER. Onder het opschrift: „Leldsch muziek leven" verscheen 15 Maart een Ingezonden Stuk. waaruit bleek dat iemand, die er over oordeelen kan. ziln grieven kenbaar maakte, waarvan ik wil aannemen, dat ze geheel juist zijn. Echter zal m. i. 90 pet. van de lezers dit verzorgde Ingezonden Stuk ten deele ot geheel niet lezen, na er een vluchtigen blik te hebben ingeworpen en er de opmerking bijmaken: „heb ik toch geen verstand van". Immers, hoe staat in ons land (dus ook in Leiden) de doorsnee-mensch tegenover het muziekleven? Wat zeggen de enkele echte muzieklief hebbers hier van? „Ze houden meer van Jazz. hebben geen verstand van klassieke muziek", enz., enz. Wat is het geval? In de aigemeene ontwikkeling en In dit verband datgene wat noodig is om deel te nemen aan het muziekleven, ontbreekt iets Meestal ls dit buiten de schuld der be trokkenen. Veel wordt op lagere school geleerd over krijgsverrichtingen met jaartallen nauw keurig, een enkel regeltje over het verven met olieverf en over het haringkaken in de geschiedenisboekjes. Maar wie Mozart. Beethoven, Bach, Haydn, enz., enz., waren, wordt nooit ge leerd, om nog maar te zwijgen over de on bekendheid met de „grooten" van dezen tijd op elk gebied. In het buitenland is dit vaak heel anders. Eerst als van jongs af aan geleerd wordt ook de muziek en haar scheppers te leeren begrijpen, of er tenminste een grondslag wordt gelegd, zal de aandacht van het gros, buiten de amusementsmuziek, ook naar de „klassieke" muziek getrokken worden. Dan zullen er ook behoorlijk bezette con certzalen zijn (een enkele geforceerde stampvolle zaal zegt niet veel). De vele in ons land bestaande stedelijke orkesten zullen meer bestaansrecht heb ben, vooral financieel. Typeerend is het daarom, dat velen die hier m. i. nog beter den nadruk kunnen leggen, zich zoo druk maken over een pro grammakeuze, terwijl er heel wat belang rijker punten zijn om in het o pep ba ar op te wijzen. Eerst als op dit gebied wat be reikt is zal een onderwerp van bedoeld Ingezonden stuk, heel wat meer In W brandpunt der publieke belangstelt®? J. S. G„ Heerenstraat 20, Leiden- Kom maar gerust, Piet!D'r is geen sterveling in de buurt! J. de J. uit Leiden moest terecht staan omdat hij op den Haagweg bij de Haagscne Schouw, terwijl hij zich met zijn vracht auto ln een file auto's bevond, geen vol doenden afstand bewaard had. Toen O]n voorganger onverwachts voor tegenligger verkeer moest stoppen, reed hij deze auto van achteren aan, waardoor dit voertuig van den weg afvloog en grootendeels ver nield werd. Aan de auto was 1.390 schad toegebracht. Het O. M. wees er op dat 4utorr.ob-"rtC" dikwijls bij groote snelheid te dicht op 'elkaar rijden zoodat bij plotseling stoppa» ongelukken niet kunnen uitblijven, w» O ,M. f. 15 boete of 15 dagen hechtews- Uitspraak conform, 2-—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14