De chemische oorlog en de luchtbescherming Een den filter. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 16 Maart 1)3] De strijd in Spanje GEMENGD NIEUWS eslï: ür^f ss as" ~n S Ün™.bom. t« UMfbr.k Zoo kunnen wij de nieren be* schouwend di«1 FAILLISSEMENTEN Hl I bad. Daarna trekt men andere kleeren Wanneer achter het front 'nelaneriilre ']an' en sP°edt zich- 200 vlug mogelijk, naar militaire óbjecten zijn gelegen, zooals sta- TteZTXe?warmïlfa^n en'Sfn™" tionsemplacementen, bruggen, opslagplaat- dj„p kipoHincr^ntii^n h ?fi,C sen. fabriekscomplexen, vliegvelden, zal de V, 7a) m9etei) beschikken. tegenpartij pogen deze onbruikbaar te ma- 'è'nTn of naby «n badhui! W°'~ Se^rr^e^nS, *S apart gehou- brisant- en brandbommen, waarna een gasbesmetting volgt, om het herstel te be- 1 moeilijkea De brisantbommen hebben scherfwer- king en kwamen in het voorgaande artikel ter sprake, waarbij gewezen werd op de noodzakelijkheid van het inrichten van scherfvrjje ruimten. De brandbommen eischen een afzonder den en behandeld worden in de wassche- ijen. Deze dienen ze uit te stoomen en er voor te zorgen, dat het mosterdgas hier door niet in dampvorm de lucht in ge jaagd wordt, want dan wordt de ramp nog grooter. Voor zoover mij bekend, is er te Leiden geen enkele wasscherij, welke hier op ingesteld is! Vermijdt ieder contact met een door mos- ^derbtXrek^„ £„1tV?„ deêhffen-1 M towAZ' „WOENSDRECHT" IN AANRAKING MET NOORDERPIER. ander type, klein van stuk, en slechts en kele kilogrammen, meestal minder dan 5. zwaar. Dit ligt al in hun aard opgesloten, men kan immers met veel meer effect brand stichten met 50 exemplaren van elk 2 K.G., dan met 1 exemplaar van 100 K.G. In het eerste geval heeft men 50 vuurhaar den te blusschen. waartegen de brandweer vrijwel machteloos staat, In het tweede ge val slechts één. Daarbij komt, dat de bom den brand moet inleiden, zooals een luci fer dit bij een hooiberg doet. De materie waarin zij valt, moet kunnen branden en dig zijt opgeleid. Hetzelfde geldt voor be smette terreinen en handelsartikelen. De terreinen worden door de gemeente lijke gasverkenners afgezet. Wanneer een vliegtuigaanval voorbij is. zou het wel eens kunnen blijken, dat uw huis in besmet ter rein staat. Weest dan niet zoo nieuws gierig, om buiten even te gaan zien, wat er alzoo gebeurd is. toen u in uw schuilver- trek zat. Uw nieuwsgierigheid zou duur betaald kunnen worden. Wacht kalm af, tot de gemeentelijke luchtbeschermlngs- danken aan haar val, is betrekkelijk ge ring en komt overeen met die van een ge wicht van enkele kilogrammen, dat van Bij het vertrek van Hoek van Holland. Het naar zee vertrekkende m.s. „Woens- drecht" van de N.V. Phs. van Ommeren's scheepvaartbedrijf te Rotterdam is gister avond omstreeks zeven uur in aanraking gekomen met de Noorderpier te Hoek van Holland. De kapitein besloot naar Rotter dam terug te keeren om een onderzoek naar eventueele schade aan den bodem van het schip te doen instellen Op den terugweg is de ..Woensdrecht" toen ongeveer ter hoogte van de Berghaven te Hoek van Hol land uit het roer eeloopen en in aanvaring gekomen met den houten steiger van de New Fruit Wharfe. welke ernstig werd be schadigd Daarna is het schip naar Rotter dam opgevaren, om bii de Rotterdamsche droogdok maatschappij ligplaats te nemen. Het werd op zijn terugtocht naar Rot terdam geassisteerd door de sleepboot „Hoek van Holland" van L. Smit en Co. De „Woensdrecht", welke 4668 bruto ton meet. was in waterballast op weg van Rotterdam naar New Orleans. GETRACHT EEN SCHIP TOT ZINKEN TE BRENGEN. nam het zetsel mede naar Den Haag, waar zün vader een drukkerij heeft. Hii vertelde zijn vader, dat het aan de zaak te Hilver sum zoo druk was. dat men het werk niei afkon en liet In Den Haag het benoodigde drukken en deed het van daar uit afleve ren. Hü disponeerde over het verschuldig de en hield de winst voor zich. De firma te Hilversum kwam er dus verder niet aan te pas. De man heeft ziin werkgever op deze manier voor vele duizenden guldens benadeeld Hij is tegen de lamp geloopen doordat zijn directeur verleden week of ferte maakte in de meening met een aan staanden klant te doen te hebben. Toen bleek, dat deze reeds jarenlang drukwerk van het bedrijf betrok. Het was echter steeds te Hilversum gezet, doch in Den Haag gedrukt en daar verzon den. In de boeken van het Hllversumsche bedrijf kwamen dergelijke posten na tuurlijk in het geheel niet voor. iederen dag, de enor-j me hoeveelheid van] 1.30 liter bloed moeten filtreeren. Urodonai is biizonderj geschikt om behulp.j zaam te zijn bij het verwijderen von ollel afvalstoffen uit het or ganisme. SU -w.xv UK Het verjaagt het uri.' De aangehoudene heeft zich voorts aan nezuur en voorkomt rheumotiek, ischios, jicht, het stelen van en doen stelen van lood lendenpijnen. schuldig gemaakt. Ook hier betreft het door den langen tijd aanzienlijke bedragen In deze gevallen heeft hü medeplichtigen gehad Tegen hen is eveneens een vervol ging ingesteld. Tenslotte wordt hii ernstig verdacht van het aannemen van steek penningen van leveranciers en het doen uitvoeren van werk te eigen bate door personeel van het bedrijf, waarin hü in betrekking was. cenige hoogte naar beneden komt. Wan- Het beste is gedurende do eerste maand de deur naar den tuin op slot te houden. Honden en katten, welke door deze besmet te terreinen geloopen hebben, mogen niet door de kinderen vertroeteld worden. Als neer een dergelijk gewicht eenmaal door uw antenne vernield is kruint danniet !nnisdih. tg?naden 'te, t ÏTÏÏf bovenophetdTkomt^htstSem ook nog dooreen zolder te ^aflen" Het t ™t heWak js besmet dus zeer goed mogelijk, dat een bom door K ontsmetten \an al deze objecten is een dak valt. op den zolder blijft liggen, beroepswerk daarvoor dient men ontsmet- totdat hierin een gat is gebrand, waarna i te zijn. Verstaat men dit vak niet, dan dp glopipndp rpstpn van hpf nrniopHoi in maakt men fouten, en de kleinste fout is noodlottig. Ook de ontsmetting in fabrieken, ma chines. opgeslagen voorraden, voertuigen, vaartuigen, is beroepswerk. De gemeente- hjke ontsmetters kunnen zich daarmede niet belasten dit kan ook niet geëischt wor den. Stel u voor dat een besmette conser- venfabriek voor 't stuk voor stuk ontsmetten van haar duizenden blikken, over gemeen telijk pers. kon beschikken. M. i. dient ieder bedrüf, naar het voorbeeld van Philips, nu i reeds een ontsmettingsploeg uit het aan wezige personeel te recruteeren en deze voor hun taak te laten opleiden. Om een indruk te geven hoe gevaarlük het is, onverwacht tot ontsmetter gepro clameerd te worden, dlenè het volgend. de gloeiende resten van het projectiel in de huiskamer terecht komen, waar het in de kleeden, tapyten. meubelen en gordij nen een zeer begeerd voedsel vindt. Frappant zijn enkele proeven, genomen op de Hollandsche pannen daken welke eenigszins hellend zün. Dit was oorzaak dat sommige bommen gewoon het dak af rolden en naast het huis, in plaats van er in. terecht kwamen. In mün artikel zal ik met deze. voor ons gelukkige, deserteurs, geen rekening houden. Is het huis voorzien van een betonnen dak, dan blijft de bom rustig daarop liggen, jfct zij is uitgebrand. Is het dak van pan nen. dan zal zü op den zolder terecht ko men en de vraag is nu, of daar brandbaar materiaal aanwezig is. De huismoeders moeten maar eens op inspectie uit, en alle oude rommel tüdens de op til zünde voor jaarsschoonmaak van de hand doen. Ze doen daarmede een werkelük nuttig werk. Blyven er nu nog enkele stukken over, waaraan men „büzonder gehecht" is, dan geve men deze op een lager gelegen ver dieping in het huis, een plaats, welke meer in overeenstemming is met de waarde, welke men hen toekent. Na deze opruiming krijgen de vloer, de balken en de spanten ten beurt, want ze bestaan uit hout, en zijn öui brandbaar Wanneer de vloer stevig genoeg is, brengt men hetzij los, hetzü in meelzakken een laag van 10 c.M. zand aan. De bommen branden daar niet door. Men vergeet niet het trapgat met planken af te dekken, waarover ook zandzakken. De balken en spanten worden ingesmeerd met een pap van krijt en waterglas. Dit beschermt het hout tegen temperaturen van 3000 gr. C. Vindt men dit mengsel niet fraai, dan zal men de veel duurdere brandvrije verf (maar dan ook gegarandeerd!) moeten ge bruiken. Het mengsel van waterglas en krüt gebruikt men ook voor den vloer, als de zolder te zwak is om de dikke zandlaag te dragen, en brengt daar een dunne laag zand over. De brandende bommen zelf zün door water- en bluschapparaten niet te dooven. Het effect is zeer hevig, maar kort. Zoo bereikt een thermietbom van 3 kg. een temperatuur van 3000 gr. C. en is na 20 sec. uitgewerkt. Bij andere bommen zijn tem peraturen en brandtijd anders, doch het principe blijft hetzelfde. De brandweer, en misschien zelfs ook de bewoners, komen altüd te laat. De werkzaamheden beperken zich tot het blusschen van een eventueelen secundairen brand van nog aanwezig ma teriaal. Dit kan met zand geschieden. Valt een bom niet in een woonhuis, maar in werkplaatsen, waar met groote letters staat „Verboden te rooken". zooals gara ges, opslagplaatsen voor hout of benzine, pakhuizen voor papier, dekens, lompen, meel, enz., dan zijn de bovengenoemde voorzorgen natuurlük niet voldoende. Al- gemeene regels laten zich niet geven. Voor ieder bedrijf afzonderlijk moet van te vo ren worden vastgesteld, wat op het kritieke moment moet worden gedaan. Na de vernieling komt de besmetting, om de herstelling van het object te vertragen. Als voorbeeld neem ik de besmetting met mosterdgas, omdat dit voor de burgerbe volking de grootste bezoeking van den che- mischen oorlog is. Het mosterdgas is een blaartrekkend gas. een aanrakingsvergif. De meest fu neste werking gaat niet uit van het gas als zoodanig, maar van den vloeibaren vorm, dus de druppels, welke in de besmette ter reinen overal verspreid liggen. Verraderlijk is, dat men op het moment van besmetting niets daarvan bemerkt, maar tot zün groo- fen schrik dit eerst na 624 uur consta teert. Alle verschijnselen, welke zich kun nen voordoen, kan ik niet opsommen, om dat dit een medische kwestie is. Het Ned. Roode Kruis te Den Haag, geeft een, niet dur" "ertn handleiding uit voor hulpver- leer.ing bij Gasaanvallen, waarin de wer king op het menschelük lichaam van zoo goed als alle strijdgassen is beschreven. Zoodra men bemerkt, of zelfs maar ver moedt, dat men met mosterdgas besmet ls, trekt men alles uit, en neemt een warm Het relaas van een der opvarenden van de San Antonio. Men meldt uit Terneuzen aan de N.R.Crt.: Vermoedelük. om in het bezit te komen van de uitkeering, welke zee-risico toekent aan zeelieden, die hun zinkend schlo moe ten verlaten, hebben twee opvarenden van de te Rotterdam thuisbehoorende driemast- schoener San Antonio getracht het schip in de nabijheid van de Portugeesohe kust te doen zinken. Gisteren arriveerde de San Antonio 'e Terneuzen De heer Hammerstein. een zoon van den reeder. die de reis heeft meege maakt. heeft ons het volgende over het ge beurde verteld: WU waren od weg van Marokko naar Engeland om aldaar een lading klei in te nemen voor Terneuzen. Onder de beman ning bevonden zich twee mannen, die ons nogal wat last veroorzaakten. Tijdens het passagieren in een van de havens raakten zü slaags met de politie, terwül hun gedrag ook aan boord te wenschen overliet. Uit een afgeluisterd gesprek bleek, dat beide man nen duis.ere plannen smeedden. Zoodra het schip de Zuid-Portugeesche haven Tavira verlaten zou hebben, zouden zü trachten het tot zinken te brengen om al dus in het bezit van de uitkeering te ko men. De kapitein werd van hun duistere plannen op de hoogte gesteld en deze nam onmiddellük maatregelen om de snoode plannen te verüdelen De politie te Tavira werd ingelicht cn even voordat wii vertrokken, werden de beide matrozen van boord gehaald en door de politie gearresteerd. Via Lissabon zijn zit toen op transport gesteld naar Neder land, waar zü inmiddels reeds Zün aange- IN EEN SLOOT GEREDEN. Gistermiddag is in den Kerkenhoek te Nieuw Leusen (Ov.). van een bakkerswa gens, welke met een paard bespannen was, het tuig losgeraakt met het gevolg, dat de wagen in een sloot reed. terwül de berü- der H. Hollies, er onder terecht kwam. De man bleek ernstig te ziin gewond en is naar het R.K Ziekenhuis te Zwolle ver voerd. waar hü kort na aankomst ls over leden. JONGEN VERLOOR DE MACHT OVER ZIJN FIETS. Gisteravond om zes uur heeft te Oss een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 15-jarige zoon van den rüwielhandelaar M. v. d. L. kwam per rijwiel in snelle vaart over het Walplein gereden doch bii het ln- zwenken van de Molenstraat verloor hü de macht over het stuur en kwam te vallen. Hij schoof over den grond en kwam een 15 meter verder met ziin hoofd tegen den trot toirband terecht. De jongen bleef hier hevig bloedend en in bewusteloozen toe stand liggen. Hij werd in een nabijgelegen winkel binnengebracht, waar dr. Frank de eerste hulp verleende. Vervolgens werd hii naar de ouderlüke woning vervoerd. De iongen had een ernstige schedelfractuur en een hersenschudding opge'oooen Voor zün leven wordt gevreesd. ciöllictl U L-C WUiUCll, UitrilC IIUU VUlgCIlU, ir -n historisch gebeuren, waarbü de comman- komen. Aan boord was men merkbaar oo- dant van een ontsmettingsploeg de leiding gelucht toen beide individuen onder de had. Wanneer een terrein besmet is, wordt dit ontsmet met chloorkalk. Dit kan ge makkelijk in poedervorm worden gehou den, als het tot 10% vermengd is met droge soda. Het ls dan büv. met een leeg conser venblik, waarin met een spijker gaten zün geslagen, uit te strooien. Dant wordt het terrein flink geschrobd met water en af gespoeld. Nog mooier is, wanneer men de bleekpoeder, met water vermengd, zeeft, en een sproeiwagen daarmede vult. Deze sproeit al rijdende de ontsmettende vloei stof over het mosterdgas. In een onzer groote gemeenten had een der eerste ver- eenigingen voor luchtbescherming een ont smettingsoefening georganiseerd. De com mandant kreeg door de welwillende mede werking van zijn gemeentebestuur de be schikking over een der motorsproeiwagens. Deze oefening is schitterend geslaagd. Af gevaardigden uit andere gemeenten hadden deze bügewoond. en kregen bij hun oefe ning ook de beschikking over den gemeen- teiüken sproeiwagen. Het verloop was zeer bevredigend, alleen bleek achteraf, dat voor den tweeden sproeiwagen 'n paard ge spannen was, dat kalmweg door het be smette terrein gewandeld had. Ik vertel u dit niet om den Commandant belache- hjk te maken, integendeel, ik heb respect voor deze pioniers, al deden ze domme din gen, omdat ze met primitieve middelen, aikwüls met geen enkelen deskundige op chemisch gebied, zich moesten behelpen. Uit gemaakte fouten worden de beste les sen getrokken. Het werk der vereenigingen is door vele gemeente overgenomen. Dit neemt niet weg, dat ook heden nog bü de ontsmettingen grove fouten worden ge maakt. Het ware te wenschen, dat alles, wat verkeerd gedaan kan worden, reeds nu geschiedt bü de oefeningen, opdat we het goed doen, als hetgeen oefeningen meer zün. Laten we deze na, omdat we bang zün, dat onze tekortkomingen aan kritiek onderworpen zullen worden, dan begaan we straks de groote fout, dat er, door onze onachtzaamheid, vele men- schenlevens te betreuren zullen zijn, waar- hoede van de politie waren gesteld, hebben de reis toen rustig voortgezet. WU COMPLOT VAN DIEVEN EN HELERS ONSCHADELIJK GEMAAKT. Zes personen in arrest te Nijmegen. De Nijmeegsche politie, die in den laat- sten tüd reeds voortdurend een büzondere activiteit aan den dag gelegd heeft ten einde paal en perk te kunnen stellen aan het groote aantal rüwieldiefstallen te dezer stede, heeft dezer dagen een prach tige vangst gedaan. Zij heeft n.l. een com plot van rijwieldieven, dieven van rijwiel plaatjes en helers weten te ontmaskeren, met het gevolg, dat zich thans zes perso nen in arrest bevinden, zoo meldt de Prov. Geld, en Nüm. Crt. Deze zaak is aan het rollen gebracht door een inbraak, welke gepleegd werd in een slagerij aan de Tooropstraat. Twee jongelui waren de daders. Zü maakten een bedrag van circa 85 gulden buit, van welk geld zü in Duitschland lustig carnaval gevierd hebben. Het tweetal werd natuurüjk ge ducht aan den tand gevoeld en al spoedig bleek, dat zij nog meer op hun kerfstok hadden. Zoo maakten de heeren er b.v. hun werk van automaten te plunderen en ble ken zü op groote schaal rijwielbelastlng- plaatjes gtstolen te hebben. Thans ging het er de politie natuurlük in de eerste plaats om te weten te komen aan wie die belas tingplaatjes verkocht waren. Verschillende sporen werden nagegaan en uiteindelü'k achte de politie termen aanwezig om twee mannen te arresteeren. die bij herhaling rüwielplaatjes van het eerst gearresteerde tweetal kochten, terwül zü- naar de politie aanneemt, konden weten, dat zij van dief stal afkomstig waren. Beiden zijn toen in arrest gesteld wegens heling. Verder gingen de nasporingen van de politie, die thans tevens aanwüzingen had gekregen tegen een opkooper, die verdacht veel tweede handsch fietsen kocht en verkocht. DOODELIJKE VAL VAN EEN DAK. De 63-jarige P van Gelder te Rotterdam, is gistermiddag bü het verrichten van werkzaamheden uit de dakgoot van zijn woning op straat gevallen. Een geneesheer, die onmiddellijk ontbo den werd, kon slechts den dood consta- teeren. BRAND IN EEN BENZINEOPSLAGPLAATS TE NIJMEGEN. Gistermiddag omstreeks half vüf is in de Voorstadlaan te Nijmegen een groote brand uitgebroken in een schuur van de bloemisterij van den heer P. Hoenselaars, welke tevens in gebruik is als benzine- opslagplaats In een oogwenk sloegen de vlammen van alle kanten naar builen. De brandweer rukte met groot materiaal uit en slaagde erin den brand tot de schuur te beperken. De benzine, een hoeveelheid bloemen en gereedschap zün verloren ge gaan. De schade loopt in de duizenden guldens. Zij wordt door verzekering gedekt. De brand is ontstaan door een defect aan de benzinepomp. Goedgekeurd door Prof error POUCHET, Lid van de Académie de Médecine te Pariji. Het it een product CHATELAIN. Het merk dat waarborg biedt. unge& M.a BUITENLANDSCH GEMENGD. Ontploffing in een vuurwerk fabriek te Manilla. Tevensviel het op, dat een en dezelfde van we, achter de feiten staande, kunnen jongeman herhaaldelijk fietsen leverde aan zeggen: „Het was niet noodig geweest". De lessen van Abessynië. vermeld in de rapporten der Nederlandsche ambulance, leeren welke gevolgen onwetendheid met zich brengt. Bij 'n vliegtuigaanval door de Italianen sprongen de Abessijnen van hun muildieren, en dekten zich in schuilplaat sen tusschen de rotsen. Intusschen besmet ten de Italianen de op een hoop gedreven dieren met mosterdgas. Als de vliegtuigen vertrokken waren, kwamen de arme kerels weer te voorschün, blüde het leven er af te hebben gebracht, en bestegen welge moed hun lastdieren om verder te trek ken. Het aantal dooden werd legio en is de ondergang van Abessynië geweest. Zü wisten niet, wat mosterdgas was En wü Drs. A. v. VIANEN. Uitgesproken: Gijsbert Adriaan Hoogendoom, speel goedfabrikant. Waddlnxveen, Zuidkade 89a R.-c. mr. J. Overwater. Cur. mr. J. L. J. A. van Mechelen, Gouda. dezen opkooper. Ook hier werden tenslotte termen aanwezig gevonden om over te gaan tot de arrestatie, zoowel van den opkooper als van den verkooper. Dat de politie hier mede een goede vangst deed, blijkt wel hieruit, dat aan het licht is gekomen, dat de gearresteerde jongeman tenminste twin tig rüwielen gestolen moet hebben. Alle zes aangehoudenen zün reeds naar de gevan genis te Arnhem overgebracht. Intusschen zet de politie haar nasporin gen voort: het interesseert haar n.l. waar de door den opkooper verkochte fietsen ge bleven zün. VERDUISTERING BIJ EEN DAGBLAD BEDRIJF. Naar thans is gebleken heeft de chef van een te Hilversum gevestigd dagbladbedrijf zich gedurende vier jaren aan zeer ernstige verduisteringen en diefstallen schuldig ge maakt aldus het Vad. De man die reeds geruimen tijd in -enoemde functie aan het bedrüf is verbonden, is aangehouden en opgesloten. De laatste jaren legde het bedrüf zich onder meer toe op het ver vaardigen van handels- en ander druk werk. De thans aangehoudene liet het zetwerk door ondergeschikten maken en 28 arbeidsters gedood. Te Manilla, de hoofdstad der Philip- pünen, is gisteren in een vuurwerkfabriek, een hevige ontploffing geschied, waarbü ten minste 28 arbeidsters het leven hebben verloren. Meer dan 30 meisjes en eenige mannen worden vermist. Een groot aantal arbeiders heeft zich kunnen redden door in een moeras te springen dat langs de eene züde van het gebouw liep, maar hierbij hebben verscheiden menschen hun lede maten gebroken. De directeuren van de fabriek, twee Chineezen, zün gearresteerd. Storm en sneeuw. In Frankrijk, Engeland en Vlaanderen. De storm, die aan de Westkust van Frankrijk woedde, was een der hevigste sedert langen tijd. De golven hebben een schade aangericht die op mlllloenen wordt geschat. Vele düken zijn weggeslagen, ver bindingen zün verbroken, hulzen staan onder water, muren zün ingestort, de te velde staande gewassen zün vernield. De scheepvaart ligt stil. Ook verder van de kust af is schade aangericht. Zoo goed als geheel Schotland. Ierland, Wales en 't Noordelijk deel van Engeland ziin de laatste dagen geteisterd door sneeuwstormen, zooals men ze in jaren niet heeft beleefd. Men herinnert zich evenmin, dat een zoo uitgestrekt deel van het land met sneeuw bedekt was Van 't front. Van het front is niets van beteekenis te meiden. Franco is naar het gevechtster rein rondom Madrid vertrokken. In Ma drid zou rantsoeneering van water zün in gesteld, De niet-inmenging. De onder-commissie voor de niet-inmen- ging is gisteren weer büeen gekomen. In een communiqué wordt medegedeeld, dat de commissie zekere punten betreffende den financieelen grondslag van het con troleplan heeft geregeld en tot overeen stemming is gekomen ten aanzien van kwesties, samenhangend met de Instelling van een internationalen raad. Naai' Reuter verder meldt, zullen vlce- admlraal Van Duim, president van het controle-bureau en schout-bü-nacht Oli vier. de chef der maritieme controle, waar schijnlijk vanochtend de büeenkomst der sub-commissie büwonen. Mexico blqft wapenen zenden. De president van de Mexicaansche repu bliek, Cardenas, heeft verklaard, dat Mexico ook in het vervolg wapenen zal leveren aan de Spaansche regeering, aan gezien de Mexicaansche regeering het haar plicht acht, de wettige regeering in alle deelen der wereld te steunen. Iedere regeering, verklaarde Cadenas, die in een gehjk geval komt te verkeeren, kan zeker zün van de hulp van Mexico. Hoe zullen hierop de andere landen rea- geeren? Zooals bekend mogen geen sche pen worden opgebracht door de contro- leerende oorlogsvloot van Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië.... Vragen in 't Engelsche Lagerhuis. Verscheidene conservatieven hebben in het Engelsche Lagerhuis gevraagd, of de Britsche regeering zou protesteeren tegen het gebruik van de Engelsche vlag en den naam van een Engelsch schip door de „Mar Cantabrico". Lord Cranborne antwoordde, dat listen als het gebruik van de vlag van een neu traal land om den vüand te ontkomen, volgens het internationale recht volkomen geoorloofd zün, zoodat in het onderhavige geval stappen van de regeering door niets gerechtvaardigd zouden zün. Zeer gereserveerd liet de onderstaatsse cretaris van buitenlandsche zaken zich ook uit over de deelneming aan den Spaan- schen burgeroorlog door de onderhoorigen van andere landen, In antwoord op talrüke vragen dienaan gaande bracht Cranborne in herinnering, dat het accoord, dat in den nacht van 21 Februari in werking is getreden, betrek king heeft op het vertrek van vrüwilli- gers „uit hun respectieve landen" naar Spanje. „Zooals Eden reeds mededeelde", aldus Cranborne, „heeft de Engelsche regeering geen enkele mededeeling ontvangen, waar uit zou blüken, dat een of ander land zich niet aan het accoord gehouden zou heb ben." Nieuwe beschuldiging tegen Italië, De Spaansche regeering van Valencia blijft momenteel Italië beschuldigen De diensten van het ministerie van lucht vaart en van marine zün er in geslaagd een radiogram op te vangen van den vol genden inhoud en van Palma de Majorca verzonden naar den diplomatieken verte- I genwoordiger van Franco in Rome: „Admiraal Viacchini van het Italiaan- I sche eskader vertrekt spoedig met verlof. Ik verzoek uwe excellentie al het mogeiüke te doen, opdat de admiraal hier zün dienst voortzet, aangezien hij in Palma een be langwekkende taak ten uitvoer heeft ge legd met het oog op het belang van een luchtvlootbasis op dit eiland. Aangezien oe admiraal Maandag moet worden afgelost, is een oplossing der kwestie dringend". Gezaghebbende kringen te Valencia leg gen den nadruk op het onthullende ka rakter van dit radiogram. Reservisten onder de wapenen geroepen. De reservisten van de lichtingen 1932 tot 1935 en de jeugdige soldaten van de lich ting 1936 zün door Valencia onder de wa penen geroepen. In Noord-Engeland en Zuid-Schotland is thans eenige verbetering gekomen in den toestand der wegen. De schade is over het algemeen nog ai groot. Oost-Vlaanderen wordt door ernstige overstroomingen geteisterd, welke aanzien lijke materieele schade hebben veroorzaak, Gisterochtend is de Durme buiten ae oevers getreden. De düken ziin od vijftien plaatsen gebroken, de grootste doorbraak heeft een lengte van zes meter. Talrijke Gedurende het week-einde is dooi ingc- weilanden en landerijen staan blank, ter- qqJj ,je straten en de markt van het stadie Lokeren onder water staan. Ook d? Dender is buiten haar oevers -e- treden en heeft akkers en wei'anden on der water gezet In Dendermonde zi'n kelders vol water geloopen, Tusschen Gent en Baesrode is het waw van de Schelde tot een zeer hoog te" stegen. 2_3 treden in Ierland, waardoor ernstige over stroomingen zijn veroorzaakt. In Schotland en Noord-Engeland daarentegen b'even de sneeuwstormen aanhouden, zoodat ver scheiden dorpjes en boe-enhoeven van de buitenwereld zün afgesloten. Vooral de boeren hebben groote schade geleden, daar duizenden stuks vee zün omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10