Uit Rijnstreek LEIDSCH DA6BÜD - Tweede Blad Zaterdag 13 Maart 1937 Officieele Crisispublicatie AGENDA DE BIOSCOPEN ALPHEN. Jubileum mej. H. C. Maan. Woensdag 17 Maart a.s. viert mej. H. C. Maan. onderwijzeres aan de Geref. Oranje- school alhier haar zilveren jubileum bij 't Chr. onderwijs. Al die jaren is zij werk zaam geweest in de eerste klasse van deze •school. Haar gedenkdag zal naar het voor nemen is, niet onopgemerkt voorbijgaan. A.R. KIES VER. „NEDERLAND EN ORANJE". Rede van burgemeester P. A. Colijn. In de in ge'oouw ..Concordia" gehouden ledenvergadering van de AI? Kiesver. ..Nederland en Oranje" snrak burgemeester P. A. OoÜjn over „De beteekenis der a.s. verkiezingen" Wegens ontstentenis van den voorzitter den heer van der Brink ODende de secretaris, de heer E. v. d. Pol. Van elke verkiezing is het de vraag, wat zal zii ons brengen, aldus de burgemeester. Ditmaal geldt zulks in het bijzonder: de omlstondigheden zijn nooit zóó ongunstig geweest, zoomede de verwarring en mislei ding noe nooit zóó groot Critiek en nog eens critiek oo het beleid der regeering. Sur. wilde daarom de regeeringsbalans op maken. Ten le besprak hii het herstel der economische verhoudingen. De regeering deed wat zij kon. Echter kan zij den inter nationalen toestand niet dwingen. Daarom is critiek ongegrond. In het stempellokaal, od den weg. on de boerderij, overal critiek. maar niemand weet wat betere. Ook in de Kamers is er critiek. maar de begrooting werd aanvaard: niemand weet wat beters Ten 2e wees sor. od de handhaving van het gezag. Kort voor haar optreden dezer re- geerlng had men het drama met de De Zeven Provinciën. Thans hoewel de gees telijke vrijheid bewaard bleef, voelt 'n ieder dat weer geregeerd wordt. Toch laat de overheid nog teveel toe. Mag een overheid b.v. maar toezien als er machten zijn. die het od haar val toeleggen? Als de regeering iets voorstelt, zooals onlangs het weren van revonirionnairer. uit de Kamer, dan is er geen meerderheid. Ten 3e wat het herstel van financiën betreft, wees spr. er op. dat hieraan volgens velen niet veel zorg wordt besteed. Doch mag men f. 2 uitgeven, als men er maar één heeft? Ook op dit gebied zijn zware eischen aan de overheid gesteld, maar na 4 jaar is het Etaatscreriet nog ongeschokt Wat. ten 4e, de bestrijding der werkloosheid betreft, zeide spr., dat hier voor nergens zooveel is gedaan als in ons land. Millioenen zijn uitgegeven. In de Ka mers zijn opposanten getart te noemen, waar méér wordt gedaan: maar zij konden niet. En wat begonnen werd. wordt ook be taald. Volgens spr. is het „Plan van den Arbeid" overbodig. Wat goed is. is oud. wat nieuw is. niet bruikbaar. De balans opma kend, is er zeer zeker reden om de regee ring voor haar werk hulde te brengen. En nu komen de verkiezingen. De inzet zal zijn „Gods eere. ook od het terrein van het Staatkundig leven" Niet dat de stoffelijke 'dongen zijn weg te cijferen. Maar de gees telijke vrijheid zal op den voorgrond staan, zooals zij door onze vaderen verworven is. Kersten en prof. Visscher hebben wij nooit een bevredigende verklaring hooren geven hoe zij dat denken toe te passen. Dat is ook niet mogetijk. Dan zijn er communisten en N.SB. die ook onze vrijheid aan banden willen leggen. Tegen den revolutiegeest van onzen tijd stelten de christelijke partijen ais leuze: Tegen de revolutie het Evangelie! aldus Groen van Prinsterer. Daarvoor moet gewerkt. En al is de strijd zwaar en moei lijk. Jezus zegt in Matth. 14 „Zijt goeds moeds want Ik ben met u". Met het citee- ren van Da Costa's woorden: „Zii zullen het niet hebben", besloot spr. Voor deze vergadering besfond zeer groote belangstel ling: zij werd door den heer J. II Belgraver gesloten. 's Nachts werd ingebroken in 't club gebouw van de A.V.V. „Alphen" op het terrein achter het Bosehpark. Door ver breking van een drietal ruiten heeft men zich daar toegang verschaft. Vermist wor den eenige consumptie-artikelen. Tot concierge van het wijkgebouw „Jonathan" in wijk Hoorn Is benoemd de heer A. v. d. Vliet. BOSKOOP. Arrestatie van een dicfachtigen schilder. Verleden week werd zooals gemeld, de winkellade van den heer T. in de Nieuw- straat alhier gelicht, waarbij al het daarin aanwezige geld en een aantal postzegels werden gestoten. De politie maakte een uitvoerig signa lement van den vermoedelijken dader be kend. dat voor de Rijkspolitie te Alphen aanleiding was, den aldaar wonenden on- gehuwden schilder D. M. van dezen dief stal te verdenken, temeer daar deze ook bij de politie in Alphen ongunstig bekend staat. Ook te Leiden heeft M. kort geleden met behulp van een vriend een auto ont vreemd. Bij het verhoor bekende hij dan ook de lade te hebben gelicht. Voorts kwam aan het licht dat M. zich o.m. onledig hield om voorwerpen uit onbeheerd staaiV auto's te stelen. Zoo had hij zich v„,i eenige fototoestellen meester gemaakt er. getracht deze bij Boskoopsche winkeliers van de hand te doen. M. is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's Gravenhage en in 't Huis van Bewaring aldaar ingesloten, sloten. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Herstelwerkzaamheden watertoren - Ver pachting tol Leiderdorpsche brug - Voorstel Klaver en v. d. Wal inzake verstrekking schoeisel enz. aan schoolkinderen - Geen verhuring van gemeente-woningen. De raad vergaderde. De voorzitter deed o.a. mededeelingen inzake de herstelwerk zaamheden van den watertoren, staande in de gemeente Hazerswoude Via dezen toren worden de gemeenten Leiderdorp en Zoe- terwoude van drinkwater voorzien en de onderhoudsplicht van dezen toren rust op laatstgenoemde gemeenten in dier voege, dat Zoeterwoude 17/30 en Leiderdorp 1330 in de kosten moet bijdragen. De watertoren diende thans hoog noodig te worden ge restaureerd. Waar vermoed werd, dat, in verband met wijziging van het buizennet de gemeente Boskoop nu ook belang bij dezen watertoren had. waren door de Dag. Bestu ren van Leiderdorp en Zoeterwoude bespre kingen gevoerd met Boskoop. Het resultaat hiervan was, dat Boskoop zich bereid ver klaarde in de kosten bij te dragen voor 1/3, maximaal f. 1000. De werkzaamheden zijn thans bereids uitgevoerd voor f. 2818 door den heer Zitman te Zoeterwoude. Leider dorp moet nu hiervan betalen f. 814. De voorz. dankte Boskoop voor de betoonde be reidwilligheid. Naar aanleiding van de beplanting aan de Van der Valk Boumanweg deelde de voorz. mede. dat verschillende hoornen we gens iepziekte moesten worden gerooid. B. en W. hadden gedacht ter vervanging lin- deboomen te planten Verschillende leden vonden dit geen fraaie oplossing, ltndeboo- men tusschen iepen. Tenslotte werd aan B. en W. overgelaten deze zaak te regelen. Een voorstel tot vaststelling van voor schotten op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 aan de besturen der bij zondere scholen werd aangenomen. De voorschotten voor de besturen der Chr. school en de Ned. Herv. school oedragen l'esp. f. 1574.81 en f. 1116.62. Vrij uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het voorstel tot onderhandsche verpachting van de tol op de Leiderdorp sche brug met afkoop passagegelden voor rijwielen van ingezetenen. De heer Klaver vestigde de aandacht op de bepaling en de voorwaarden, volgens welke de pachter gehouden is het gebouw van binnen in goeden staat te houden. Hij wees er op, dat alles eerst in goeden staat moet zijn, om het in dien staat te houden. De voorz. antwoorde. dat, wanneer er voor zieningen noodig mochten zijn, dit wel met den pachter kan worden besproken. Dan zal dit ook wel billijk kunnen worden ge regeld, daar het nu een contract voor 3 jaar geldt. Het vorig jaar. toen pas de over dracht van de tol aan de gemeente plaats had, kon niet in eens alles in orde komen. De heer Klaver besprak de sluiting van de brug op Zondag voor de scheepvaart en wenschte, dat artikel 15 der voorwaarden waarbij wordt bepaald, dat B. en W. beslis sen in gevallen waarin niet ls voorzien. In dien zin zou worden aangevuld, dat den pachter beroep op den raad zou openstaan. De heer de Haas besprak ook de sluiting op Zondag. Het bleek, dat de heer Klaver en hij hierbij de dienstvoorwaarden van het brugpersoneel op het oog hadden, terwijl in een vorige raadsvergadering de sluiting van de brug op Zondag ook ter sprake was ge komen echter alleen ten behoeve van de kerkgangers. Nadat de heer de Haas de pachtsom van f. 2750 had besproken werd het voorstel van B. en W. met alg. st. aan genomen. Voorstel van de heeren Klaver en van der Wal inzake verstrekking van kleeding, schoeisel en klompen aan schoolgaande kinderen. Het advies van de schoolbesturen en van de hoofden der bijzondere schoten was afwijzend. Het advies van het hoofd der openbare school luidde eenigszins an ders. Deze gaf. in zijn kwaliteit van secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim op, dat in de laatste drie jaren resp. 1, 2 en 4 gevallen van verzuim zich hadden voorgedaan, waarin als reden van het verzuim was opgegeven: „Gebrek aan schoeiselB. en W. waren van oordeel, dat vanwege dit geringe aantal gevallen op een leerlingental van 500 de noodzakelijk heid van de gevraagde verstrekking niet was gebleken. Ook van de wenschelijkheid waren zij niet overtuigd. In het prae-advles voerden zij aan, dat het volgens hen ver keerd zou zijn deze zorg van de ouders weg te nemen, waardoor den kinderen al vroeg wordt bijgebracht, dat de zorg voor hen behalve de taak van de ouders ook over heidstaak is. Indien er werkelijk behoefte was, zou men zich beter kunnen wenden tot een kerkgenootschap of tot het Burg. Arm bestuur. Het prae-advies was alzoo afwij zend. De heer Klaver noemde het standpunt der hoofden van schoten ouderwetsch. Het paste niet voor deken tijd waarin zooveel ouders hun kinderen niet het noodige kun nen geven. Hij noemde het voor de men- schen die dit niet gewend zijn een zware gang zich te moeten wenden tot de diaco nie of tot het Burg. Armbestuur. De heer de Haas kon zich met het uitge brachte prae-advies best vereenigen. De heer Van der Wal had alle respect voor de zienswijze van de hoofden der bij zondere schoten, doch cr was z.i. een nood toestand in vete gezinnen De menschen wil len wel, maar kunnen niet. Dat B. en W. in hun prae-advies te kennen geven, dat de bepaling in de leerplichtwet verkeerd is gaat spr. niet aan. Hij houdt zich aan de wet en dringt aan op aanneming van het voorstel. De voorz. antwoordde dat in dezen de taak van ouders primair en die van de over heid secundair is. B. en W. handhaven ten STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 8 Maart 1937 tot en met 13 Maart 1937 f. 1,50 per 100 Kg. zal bedragen. 7867 Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijd vak gedenatureerd bedraagt de steunver goeding f. 1 per 100 Kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f. 1.75 per 100 Kg. volte hetgeen zij ln het prae-advies neer schreven. Na uitvoerige discussie en nadat de voorz. had toegezegd dat alle aanvragen door het Burg. Armb. grondig zouden worden onder zocht ,werd het voorstel verworpen. Vóór stemden de heeren Klaver en v. d. Wal. Verzoeken om de leegstaande gemeente woningen te mogen huren werden afgewe zen. Deze woningen zijn bestemd voor af braak. Na een korte rondvraag volgde sluiting. LEIMUIDEN. Vergadering „Groene Kruis". Onder voorzitterschap van den burge meester J. A. Bakhuizen had in het café van mej. Sneeboer bovengenoemde jaar vergadering plaats. De voorzitter herdacht de bestuursleden, die in verband met hun leeftijd gemeend hebben als bestuurslid te moeten bedanken Het zijn de heeren A. van Loon en K. Vreeken. Spr. dankte hun voor hetgeen zij voor de vereeniging heb ben gedaan. In het bijzonder den heer A. van Loon. die jaren achtereen het secre tariaat heeft waargenomen en die bij ac clamatie tot eerelid werd benoemd. Het ledntal is stijgende; er zijn thans 330 leden. De w.n. secr., de heer Hakker, bracht het jaarverslag uit. De penningm., de heer Beuk deed zulks over het gelde lijk beheer. Er is een batig saldo. De finan- cieele toestand baart geen zorg. De reke ning werd bij monde van den heer Muijs goedgekeurd. De heer v. d. Heuvel bracht verslag uit van de commissie van materi eel. Dit werd eveneens goedgekeurd. In de kas voor de bestrijding der tuberculose is aanwezig f. 423,40. De voorzitter wekte allen op deze mooie vereeniging te steunen. Tevens bracht hij dank aan de meisjes die de Emmabloem verkoopen. Tot leden voor het nazien der rekening 1937 werden gekozen de heeren B J. Wolken, P. Vroon land en C. van Heijnlngen. De heer H. Heenk bracht verslag uit als afgevaardigde naar de alg. vergadering, waarvoor de voorz. hem dank bracht. De voorz. deelde mede dat hij door drukke werkzaamheden genoodzaakt is als bestuurslid te bedanken. De heer J. W. de Ren dankte den voorzit ter voor het vele en goede werk dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De bur gemeester werd hierop onder groote in stemming tot eere-voorzitter benoemd. Ais leden van het bestuur zijn gekozen in de vacature A. van Loon. de heer O. D. Of- fringa, in de vacature K. Vreeken, de heer E. de Jong en in de vacature J. A. Bakhui zen de heer Ph. Muijs. De voorzitter dankte den bode Heuzen die zijn werk nauwkeurig volbrengt. Ook den heer Hakker en zijn vrouw voor het beheeren van het Groene Kruis-gebouw en het materieel. Na rond vraag volgde sluiting. Lezing tegen het Bolsjewisme. De heer G. Overstegen, oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem en destijds behoorende tot de revolutionaire partij, HEDEN. Stadszaal: Uitvoering van „Donar". j uur nam. Zomerlust: Uitvoering D.O.B. 8 uur n.m. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorn en 6'/i uur nam. Leger des HeilsSamenkomsten te 10 uur voorm. en 7 3/4 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 3 uur nam. Stadszaal: „Blanke Ballast". 81/4 uur nam. Noordwijkerhout (Duinark) Vrouwen landdag. Maandag. Jeruël: Bidstond te 8'/i uur nam. Stadszaal: ZendingstentoonsteHing; 8— 10 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdac Inenting tegen dlDhterie 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Verboden lading". Woensdag, Donderdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstel ling en 8 uur nam. Trianon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam. „Jij bent mijn leven". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam „Paarienroof". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Op weg naar Singapore. lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 81/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. Zondags 4—7 en 8—11 uur; Zaterdag en Woensdagmiddag 2.30 u.: „Top Hat". De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4 telef 562: J Doedens, Wllhelmina- park 8 Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse. Meyboom, Nieuw- zwaag, Pootman en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. h'ield een lezing in de Ned. Herr. Kerk over „Van Moskou naar Golgatha". De heer Hoekendijk besturend Broeder van de inrichting van vallende ziekten te Heemstede, die sprak als inleidend woord 2 Corlnthe 5 vers 16 tot 21. De heer Overstegen vertelde, dat hij Lido-theater. - Een buitengewoon knap in scène gezette film uit het gangsters- milieu, uitnemend geregisseerd en weerga loos mooi gespeeld, is er gegroeid uit de geschiedenis met de parels, vier in getal weliswaar, doch begeerd door ontelbaar veten, die leven van diefstal van dergelijke kostbaarheden. Deze beroemde Koronof- parels zijn gekocht door een Amerikaansch millionnair. maar alvorens ze goed en wel in zijn bezit zijn, is hij de parels al weer kwijt. De befaamde gangster Ed Deater heeft ze hem ontfutseld. Om den dief te pakken te krijgen, doet één der politieman nen zich voor als bandiet en in deze hoe danigheid zoekt hij het gezelschap van Vivian Palmer, de helpster van Ed. om zoo den weg naar de parels te vinden. Eilacie. Vivian heeft den handigen politieman van meet af aan volkomen „door", zonder dat hij daar iets van vermoedt, integendeel, hij denkt zoo Ed in handen te krijgen. Dit spel van wantrouwen, sluwheid, handigheid speelt het tweetal onder den schijn van vriendschap met onpeilbare energie. Ech ter. buiten haar weten, draagt Vivian voortdurend de parels in een spiegel bij zich, want Ed vond zulks voorloopig beter, niet ten onrechte overigens, immers con- curreerende benden hebben ook hun zin nen gezet op de kostbaarheden. En zoo wordt er een algemeene jacht ingezet op Vivian en haar vriend, den politieman; inmiddels heeft het tweetal liefde voor elkander opgevat, juist op 't oogenblik.dat hij zijn liefde zal verklaren, valt de spiegel op den grond in scherven en de parels rol len in het rond. Twee verbaasde gezichten natuurlijk, en nu zijn de parels dan in Het bezit van Ross. den politieman. De eene verrassende wending volgt op de andere, want de „gangsters" lokken Ross in den val, waar een wederzijdsche schietpartij ten slotte de gerechtigheid doet zegevieren. Boven alles uit steekt de sublieme regie van Sam Wood. Hoe hij deze gangsters- geschiedenis in evenwicht houdt, zonder dat het een gewone sensatiefilm wordt, is in één woord onovertroffen. Daarbij had hij de beschikking over een prachtig spe- lersmateriaalieder type past voortreffe lijk in het verhaal en is met bewonderens waardige knapheid neergezet. De hoofd rollen van Myrna Loy en Spencer Tracy zijn ieder voor zich juweeltjes van op elkander ingesteld spel. Reeds hun beider creaties maken deze film „Paarienroof" tot een triomf. Voor de pauze speelt Fay Wray „De vrouw uit het duister". Trianon-thcatcr - Voor de pauze draait, r.a een uitgebreid journaal en een teeken filmpje, een interessante opname van Nederlands grootste radio-omi oepvereeni- ging, de A.V.R.O. We brengen een dag door in de nieuwe studio's te Hilversum, waar de camera ons het omroepbedrijf in volle werking laat zien, terwijl de toelichtingen van den populairen omroeper Guus Weitzel er het hunne toe bijdragen om ons een duidelijk beeld te geven van één dag A.V.R.O.-leven. We krijgen een indruk van de macht der techniek, die het mogelijk maakt dat mu ziek, tooneelspel, lessen e.a. van deze studio's door den aether worden over gebracht naar de luistervinken aan de radio-toestellen Op het witte doek zien we de tailooze bekende A.V.R.O.- menschen aan het werk in de moderne, technisch bijna volmaakte studio's en wie belang stelt in den gang van zaken bij dit groote omroepbedrijf verzuime niet deze gelegenheid te baat te nemen om een dag de gast der A.V.R.O. te zijn. De muziek-minnende bioscoop-bezoekers kunnen na de pauze hun hart ophalen, immers in het brandpunt van de film: „Jij bent mijn teven" staat de beroemde Italiaansche tenor Beniamino Gigli. Hij speelt hierin de rol van een armen metse laar. die. begaafd met een prachtige stem. het tot beroemd opera-zanger weet te brengen. Hij trouwde met de gewezen vrouw van zijn vroegeren leermeester en deze houdt uit wraak zijn dochtertje van haar moeder verwijderd Als na jaren de vrouw dreigt weg te kwijnen uit verlangen naar haar kind weet de zanger uit liefde voor zijn „Bianca" het meisje op te sporen Vanzelfsprekend heeft Gigli in de rol van opera-zanger volop gelegenheid zich te doen hooren in opera's, o.a. „Aïda", „Manon Lescaut" e.a. en in Italiaansche liederen, b.v. het titel-lied „Jij bent mijn teven". Het is een muzikaal genot dezen begaaf den zanger te beluisteren en de film geeft buitengewoon geslaagde beelden van de opera. Naast Gigli noemen we Isa Miranda in de dubbelrol van moeder en dochter en Gustav Waldau als de impressario, die bei den hun rol bijzonder goed vertolken. Luxor-Theater. Hans Albers is een van de weinige filmsterren, die zich jaren achtereen aan den top handhaven en die belangstelling te wekken weten in wélke rolprent zij ook optreden. Albers is een populaire figuur en met genoegen komen duizenden altijd weer kijken naar de over donderende manier waarop zijn machtige figuur zich een weg baant door de moei lijkheden, welke in iedere film op hem schijnen te wachten. Lawaai, geweld, re soluutheid van optreden, enz., zij zijn alle factoren, die met Albers samengaan en hij weet dat alles zoodanig te mengen dat er mede door z'n goede spel een niet te miskennen spanning komt in ieder avon tuur. dat in hem de hoofdpersoon ziet. „Verboden lading" is een film in den Irant van verschillende vroegere Albers- rolprenten en zij is waard gezien te wor den, vooral door hen. die zich in het bij zonder tot dit genre films aangetrokken gevoelen Albers is hier de kapitein van een han delsvaartuig, die alle haven- en medische voorschriften overtreedt in z'n ijver om het leven van een zieken machinist (en vriend) te redden en die deswege ontzet wordt uit z'n recht om als gezagvoerder weer uit te varen. Zonder werk, zonder moed. zonder perspectieven voor de toe komst dwaalt hij rond in een havenplaats totdat hij plots weer vasten grond onder de voeten voelt als menschenliefde een paar oogenschijnlijk zeer rechtschapen lieden er toe heet te brengen de wet te overtreden en hem een positie te bezorgen op een schip, dat, behalve passagiers, een lading piano's naar het buitenland voeren zal. Even aarzelt de in het nauw gebrach te, maar de omstandigheden dwingen hem de positie te aanvaarden en dan begint de enerveerende vaart van het groote schip, dat men voelt het andere la ding heeft dan de verantwoordelijke per sonen wel hebben willen doen voorkomen. Een lading, waarvan het geheim op een rumoerigen feestavond ontdekt wordt en die zooveel schrik, verontwaardiging en ontsteltenis veroorzaakt, zoowel onder pas sagiers en bemanning als onder de schur ken, die het plan hebben beraamd^ om machinegeweren in plaats van piano's te verzenden, dat het geheele schip in één oogenblik een chaos dreigt te worden. Veel erger, en gevaarlijker bovendien, wordt de situatie nog als een der bende leden alles verloren ziende een ont ploffing teweegbrengt, waardoor het schip lek wordt, gedeeltelijk vol water stroomt en meer en meer begint over te hellen. Het is in die omstandigheden dat men Albers in volle actie ziet: de passagiers met geweld dirigeerend naar de plaats, waar zij het veiligst zijn, terloops afreke nend met een der bandieten, en de beman ning leiding: gevend bij de pogingen om het lek te dichten en schip en opvarenden voor een vreeselijke ramp te behoeden! De film „Verboden lading" is speciaal in die scènes van een groote spanning met Albers als de alles domineerende figuur! Lotte Lang en Aribert Wasscher treden eveneens op den voorgrond zonder echter Albers naar de kroon te kunnen steken in deze avontuurlijke geschiedenis, die boven dien zoo uitstekend geregisseerd werd. Het Luxor-programma bevat voor de pauze een spionnage-film met Peter Lorre. Madeleine Carroll en Robert Young in de hoofdrollen. Casino-Theater. „Top Hat" is weer één van die verbluffend meesterlijke mu sical-shows van het fameuze danspaar Ginger Rogers en Fred Astaire. Zijn tap- aance bezit een feillooze techniek en haar volgzaamheid op zijn rhythme is van een ongeëvenaarde soepelheid Zij vullen el kander immer op de Juiste wijze aan, waarbij geen enkele aarzeling of oneffen heid te bespeuren is. Van zoodanig vol maakt dansen heeft slechts dit danspaar het patent. En door deze cocktail van lich te comedle, operette en revue loopt nog juist voldoende draad om als handeling te boelen, terwijl het opvalt, hoe goed de ver schillende ingrediënten gemengd zijn: op zijn tijd een melodieuze song, afgewisseld door een virtuoze dans, dit alles op een achtergrond van een geestige tekst en ge begrijpt, met hoeveel smaak deze film cocktail zich laat genieten. Voor het ge val dat de dansen en songs wat te zwaar mochten vallen, is er altijd nog de ver kwikkende humor van Edward Everett, Horton en Eric Blore, types, zóó juist af gestemd in ae gansche entourage, dat ge niet over gebrek aan variatie klagen kunt in dit kijkspel van dans en show, waarbij men voor de zooveelste maal de vaardig heid bewondert, die Amerika aan den dag legt bij een dergelijk product. „Top Hat" is dus een rolprent met afwisselend en on derhoudend amusement van de goede soort en een streeiing voor oog en oor. De groote Fransche film „Eerloos" is de tweede rolprent. Over dit werk hebben we ons eenige weken geleden reeds in zeer waardeerende bewoordingen uitgelaten. Bij de hernieuwde kennismaking hebben we weer den innerlijken strijd meegeleefd, dien Annabella te voeren had: moest ze naar eer prijsgeven en zoodoende haar man redden, óf moest ze zwijgen en haar man laten vernederen? Deze prachtige film, waaraan de Fransche vloot haar me dewerking heeft verleend, zal men met be langstelling volgen. Een tweetal films dus met uitstekende kwaliteiten! 'i Het Nieuwe Roxy-Theater. Het I* frappant, telkens opnieuw te bemerken, hoe volkomen de Amerikaansche produ centen de harde avonturenfilm tot in hua vingertoppen beheerschen. Daar hebt ge nu deze „Op weg naar Singapore"; de rauwe toon van de felle, niets en niemand ontziende realiteit van het avonturiers leven drukt voortdurend zijn stempel op dit schitterend filmwerk, dat in een sfeer gehouden is. die den toeschouwer oogen- blikkelijk boeit en hem niet meer loslaat. De eerste beelden zijn meteen raak: uit de haven van Hongkong vertrekt een schip en dat leven daar aan boord en aan den wal is écht en waarachtig Chineesch, zon der aangedikte opsmuk. Op dit schip is Clark Gable kapitein, hard, ruw en zake lijk en hij speelt één van zijn glansrollen, waar men van smullen kan: ook ziet ge aan boord de ruige kop van Wallace Beery, een sujet van twijfelachtige reputatie, die er ongure practijken op na houdt. En ver der is Jean Harlow een bekoorlijke vrouw, wier antecedent-en weinig gunstig zijn; om deze vrouw voeren de belde mannen een verwoeden strijd op leven en dood, een gevecht van liefde en jalouzie. Iedere rol Jn dit spannend gebeuren is daarbij een creatie op zichzelf, een afspiegeling van rnenschen van geheel verschillend allooi, die ieder hun bedoelingen in het leven hebben. En temidden van ieders beslom meringen geraakt het schip in een storm, om tenslotte in de handen van zeeschui mers te vallen. Al deze gebeurtenissen hebben plaats in een buitengewoon snel tempo en brengen een enerveerende span ning teweeg, zooals slechts de allerbeste van het genre kunnen aanwijzen. De tweede film is „Het paradijs der vrouwen"? waarin van voortreffelijke snow te genieten is. Dick Powell speelt en zm&j de hoofdrol, terwijl Ruby Keeler en PaUl Draper, een pas ontdekt tap-dance won der, hun geweldige techniek demonstree- ren in de tap-dance. Een programma derhalve, dat bijzonder geslaagd mag heeten! 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6